Buitenland Feuilleton- vertellingen BRABANTSCHE BRIEVEN. KORT VERSLAG middeling 360.000 plaatsingen tot stand heb- ben gebracht en dat de arbeidsboekjes, waar- over reeds vroeger werd gesproken, over de geheele linie zullen worden ingesteld. Dit arbeidsboekje zal den werknemer op zijn ver- dere leven volgen en het zal hem tevens tot gids dienen door het economische leven der gemeenschap. Het zal een verplicht bezit voor iederen werknemer zijn, want bij iedere plaatsingaanvraag zal hij dat boekje moeten toonen als bewijs van zijn vaardigheid, staat van dienst enz. SUIKERBIETENOOGST HOOGER DAN IN 1939. Duitsohland behoeft waarschijnlijk niets in te voeren. Gemiddeld suikerge- halte der bieten grooter dan verleden jaar. (Van een specialen Berlijnschen corr. Met uitzondering van de Noordelijke staten zullen alle andere Europeeschelanden, volgens een particulier suikerstatistiekbureau, op een rijkeren suikerbietenoogst en dientengevolge een grootere suikerproductie kunnen rekenen, dan in het voorgaande jaar. Bovendien is het gemiddelde suikergehalte der bieten grooter dan in 1939. Duitschland vooral belooft een recordoogst van suikerbieten. In vakkringen is men van meening, dat de opbrengst aan suikerbieten minstens op 20 millioen ton te schatten is, tegen 18.7 millioen ton in 1939. In Bohemen en Moravie alsmede in het voormalige Polen is de suikerbietenaanplant toegenomen. In Italie, Belgie en Nederland staat het product er goed voor. In al deze landen rekent men op een veel grooteren oogst dan anders. In de volgende landen wordt de opbrengst van den oogst geschat op. Slowakije 70.000 (53.834) t. Nederland 285.000 (242.000) t. Zweden 300.000 (311.000) t. Spanje 180.000 (82.222) t. Roemenie 110.000 (145.513) t. Zwitserland 16.000 (14.600) t. Finland 8.000 (15.000) t. Rusland 2.700.000 (2:540.000) t. Belgie 280.000 264.000) t. Denemarken 240.000 (252.990) t. Italie 500.000 (478.000) t. Joegoslavie 130.000 (119.246) t. Bulgarije 38.000 (23.131) t. Ierland 100.000 (65.115) t. Turkrje 110.000 (105.000) t. Uit dit staatje blijkt, dat de verzorging van Europa met suiker aanzienlijk beter zal zijn dan in het vorige jaar. Het natuurlijke gevolg hiervan zal zijn, dat de invoer van overzeesche suiker op het vasteland van Eluropa minder groot zal zijn. Zoo kan men aannemen, dat bijvoorbeeld Duitschland in zijn eigen behoefte aan suiker zal kunnen voor- zien. Elngelands behoefte aan ingevoerde sui ker zal echter even groot blijven. In bevoegde kringen schat men de opbrengst van den oogst van suikerbieten in Groot-Brittannie op hoogstens 520.000 ton, tegen 536.000 ton in het vorige seizoen. WERELDTENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Hoewel 't grootsche plan voor de Maastun- nel-tentoonstelling 1941 door de tijdsomstan- digheden verleden jaar September plotseling in duigen viel, heeft de oorlog toch geen eind gemaakt aan het denkbeeld de opening van de Maastunnel te combineeren met een Rot- terdamsche Wereldtentoonstelling, welke dan zal verrijzen op de vrijgekomen terreinen langs de Maas. Prof. Rosse te Delft en ir. van der Steur te Dotterdam hebben tezamen voor deze ten- toonstelling een principeplanr met de noodige toelichtende teekeningen gemaakt. Dit plan zal in den loop van de maand November in het gebouw voor de decoratieve kunsten te Delft worden tentoongesteld. De eerstgenoemde ontwerper, die op de Wereldtentoonstelling te New York zijn sporen op dit gebied reeds verdiende, heeft van zijn daar opgedane ervaring een goed gebruik ge maakt en ook de architect ir. van der Steur, is iemand, wiens goede smaak juist bij zoo'n opdracht uitstekend tot zijn recht komt. Deze plannen zullen stellig de belangstelhng van een groot deel van de weneld vragen, zoodra het vrede is geworden. VERGADERINGEN N.S.N.A.P. In een Zondag gehouden vergadering der N.S.N.A.P. heeft de leider, majoor Kruyt, het woord gevoerd voor een geheel gevulde zaal der Duitsche kolonie. Spr. wees op zijn zwaren strijd sedert 1933, waarbij hij beoogde, hetzelfde ideaal na te streven als de leider van het groote Duitsche Rijk. Spr. zeide, dit te zullen voortzetten tot het bittere einde. In de huidige omstandigheden, zoo vervolg- de majoor Kruyt, ziet men drie Nat. Soc. Partijen. Steeds heeft spr. getracht tot een algeheele eenheid te komen, doch zonder suc- ces. Diverse conferenties heeft hij met de Duitsche cverheid gehouden om hiertoe te geraken. Spr. wees er op, dat het Nederland- sche volk den ernst van den tijd niet inziet. Met zijn afwachtende houding staat het zich zelf in den weg. Spr. gaf hierna eenige voorbeelden van 't demonstratief optreden der N.S.B., welke Iaatste door de massa niet wordt gewenscht. Spr. zag, vertrouwende op de toekomst, de arbeiders verstandig worden, indien zij eerst de resultaten zullen zien en nationaal-socialist zullen worden. Zondag heeft de heer W. A. Ilgen, oud- resident van Ned.-Indie in een tot alle hoeken bezette zaal van het gebouw der DuitscSe Kolonie voor de N.S.N.A.P. gesproken over Indie. EEN NEDERLANDSCHE WINTERHULP. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, zal zeer binnenkort de Lnstelling van een Nederlandsche winterhulp geschieden. In de eerstvolgende dagen kan men nadere mede- deelingen hierover verwachten. Er is reeds een eerecomit6 gevormd onder voorzitterschap van Jlhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronje, secre- taris-generaal, waamemend hoofd van het de- partement van buitenlandsche zaken, in welk comite verder tal van personen uit onze samenleving zoowel uit den politieken kring als uit andere kringen zitting zullen nemen. DE WEDEROPBOCW VAN OOSTENDE. Een breed opgezet plan. De correspondent der N. R. Crt. cC Brusse' meldt De speciale commissie belast met de studie van de ontwerpen voor den wederopbouw van het, door de oorlogsgebeurtenissen, zwaar be- proefde Oostende, is reeds met een deel van haar werkzaamheden klaar gekomen. Het al- gemeene plan omvat drie deelen: herstel van de binnenstad met het Wapenplein en de Christina- en Kapellestraten, aanleg van een autostmatweg, verwezenlijking van het Groot- Oostende. Zeer waarschijnlijk zal het Wapenplein, zon der het raadhuis maar met de andere gebou- wen, ongeveer hersteld worden zooals het vroeger was. Een modem opgevat en inge- richt theater en een flatgebouw zullen het thans geheel met den grond gelijk gemaakte stadhuis vervangen. De Christina- en Kapelle straten, die in het badseizoen de drukste ver- keerswegen van deze mondaine stad waren, zullen worden verbreed. Het derde havenbassin nabij het voormalig spoorwegstation Oostende-stad, wordt ge- dempt, waardoor een schilderachtig hoekje verloren zal gaan. Op het aldus tot stand komende plein zal het nieuwe raadhuis wor den gebouwd. Het is ook van dit punt, dat de groote autoweg Oostende-Stamboel zou begin- nen. Wat de verwezenlijking van het derde deel van het algemeene plan betreft, zou de bedoe- ling voorzitten verscheidene naburige gemeen- ten geheel of gedeeltelijk te annexeeren. Oos tende telt thans 50.272 inwoners en beslaat een oppervlakte van 1248 hectaren. Groot- Oostende, tevens Steene, met de Oostendsche luchthaven, Zandvoorde en Breidene omvat- tend, zou een bevolking hebben van 65.845 zielen en zich uitstrekken over een gebied van 4809 hectaren. DE AANVAL OP HET ENGELSCHE KONVOOl IN DE ROODE ZEE. United Press meldt uit Rome: In het Giornale d'ltalia schrijft Gayda, dat het konvooi, dat door de Italianen in de Roode Zee is aangevallen, meer dan 20.000 man ver- sterkingen naar Egypte brengen moest, waar- onder ook Engelsche troepen die om de Kaap in Aden gearriveerd waren. Het Engelsohe konvooi dat uit 36 schepen bestond, werd in Aden samengesteld. Enkele schepen zijn, van Engeland komend om Afrika heengevaren, en anderen kwamen uit Indie. Op de schepen be- vond zich oorlogsmateriaal, alsmede 10.000 man uit Singapore en 12.000 man uit Enge land. De manschappen van de zes getorpe- deerde schepen en de soldaten die zich aan boord van deze schepen bevonden, zouden den dood in de golven gevonden hebben. Men neeont te Rome aan, dat dit de eerste voor Egypte bestemde troepenzending was, welke haar weg om Kaap de Goede Hoop nam. DE AARDBEVING IN ROEMENIE. Naar het seismologisch instituut van Boe- karest mededeelt, lag de haard van de krach- tige aardbeving van Dinsdag in de bergen van Wrantsch, die voor de Oostehjke Karpathen liggen. Waar de oudere tectonische lagen der Moldavische bergen de jongere b°rgen der Karpathen ontmoeten, zou zich op een diepte van 160 tot 200 km een aardspleet bcvinden, die den haard der bevipg vormt. Volgens de tot dusverre ontvangen b'erich- ten zijn bij de aardbeving drie personen ge- dood door instortende huizen, een groot aantal menschen is voor een deel zwaar gewond. CHURCHILL WENDT ZICH TOT FRANKRIJK. Ongunstige Duitsche en Fransche reacties. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Britsche minister-president, Winston Churchill heeft Maandagavond voor de En gelsche radio een redevoering uitgesproken, welke hij betitelde als ,,een beroep op Frank- rijk". Volgens de Frankfurter Zeitung heeft Chur chill hierin o.a. het volgende gezegd: Maar dan dertig jaar sta ik aan de zijde van Frank rijk en onder den Duitschen bommenhagel in Engeland „trouw jegens alle volkeren voor welker rechtvaardige zaak het het zwaard ge- trokken heeft". Wanneer vrienden met elkan- der in moeilijkheden geraken, omdat zij aan gevallen en door-den vijand van elkander ge- scheiden worden, moeten zij op hun hoede zijn, opdat zij niet met elkander in twist geraken. Vervolgens poogde Churchill de Franschen bang te maken ten aanzien van de bedoelingen van Duitschland en Italie en hun een toekomst van geestelijke slavemij te voorspellen indien zij niet bereid zouden zijn weer hun steun te geven aan Groot-Brittannie, dat weliswaar thans zware dagen beleefd, maar in 1941 naar hjj beweerde de heer- schappij in de lucht en op zee zal bezitten Wat wij Engelschen, aldus Churchill, van u, Franschen, in deze bange dagen verlangen, nu wij voor een overwinning vechten welke wij t edelijkerwflze met u willen deelen, is dat al kunt ge ons nu niet helpen gij ons geen hinderpalen voor de overwinning in den weg legt. Voorts beweerde de minister-president nog, dat Engeland uitsluitend vecht voor de Europeesche bevrijding van het nationaal- socialisme, en dat Groot-Brittannie geen enkel land eenige eischen stelt. Daarom moeten de Franschen ook niet gelooven, dat de Engel schen de Fransche vloot en de kolonien in bezit willen nemen. Een officieus Duitsch antwoord. Van officieuze Duitsche zijde wordt gemeld: In politieke kringen te Berlijn beschouwt men het als een nieuw bewijs voor de kans- looze positie van Engeland, dat onafwendbaar zijn vernietiging tegemoet gaat, dat Churchill Maandagavond in een radiorede gepoogd heeft het Fransche volk opnieuw als bondgenoot te winnen. Want ten slotte moet men ook te Londen gemerkt hebben, dat Frankrijk aan de zijde van Engeland zoo juist de grootste ineen- storting en de grootste teleurstelling van zijn geschiedenis beleefd heeft en moet men weten, dat er na de gebeurtenissen van Oran en Dakar, Fransch bloed aan Engeland's handen kleeft. Bij de radiorede van Churchill is er, aldus de overtuiging, die men hier heeft, uit sluitend sprake van, dat Frankrijk door Enge land een tweede maal bedrogen moet worden doordat het, nu het zelf niet meer in staat is zijn zonen voor Engeland naar het slagveld te sturen, althans passief zal dulden, wat Londen verder aan schendingen van het volkenrecht tegenover het Fransche bezit voor de Engel sche belangen nuttig zal achten. Op de onver- biddelijke opoffering van den bondgenoot door Engeland volgt dus de bedoeling om met on- gekend cynisme een politieke lijkschending te plegen, waarbij de verbluffende verwachting geuit wordt, dat het Fransche volk zelf de hand daartoe zal kunnen bieden. De waanzin van Engeland schijnt zoover te gaan, zoo verklaart men, dat het meent ook bij anderen geen normaal denken en aanvoe- len en geen normalen zin voor dd werkeltfkheid meer te mogen veronderstellen. Geen officieel antwoord van Vichy. Het D.N.B. meldt uit Vichy: In kringen van het ministerie van buiten landsche zaken is men ten aanzien van de redevoering van Churchill welke tot Frank rijk gericht was van meening, dat de ver- klaring van den Britschen minister-president geen aanleiding geeft om hierop van Fransche zijde op eenige wijze openlijk te reageeren. In deze kringen verklaart men, dat een rechtstreeksch beroep van een buitenlandschen staatsman aan een vreemd volk geen correct optreden is. Voorts wijst men er op, dat maar- schalk Pdtain reeds in een van zijn vroegere redevoeringen dergelijke Britsche inmengings- pogingen in Fransche aangelegenheden van de hand heeft gewezen. Wat den inhoud van de rede zelf betreft, betoogt men hier, dat zoo iets van Churchill wel verwacht kan worden. Men geeft er in de genoemde kringen de voorkeur aan tegen de rede niet te polemiseeren, te meer daar de Fransch pers tot dusver geen verlof gekregen heeft van deze radiorede melding te maken. Duitsche persstemmen. D.N.B. meldt uit Berlijn: De Maandagavond door Churchill gehouden radiorede wordt in de Duitsche pers slechts kort vermeld, en als een hoon voor Frankrijk gekenmerkt. Eh ligt een ongewone brutaliteit in het feit, merkt de Lokal Anzeiger op, dat Engeland het door hem bedrogen, bestolen en vertrapte Frankrijk tot een hulpverleening probeert op te wekken, welke voor Frankrijk tot de ver- schrikkelijkste gevolgen zou moeten leiden. Zoo ver is het al met Engeland gekomen, dat het gaat rekenen op de kleine moeilijkheden welke een dergelijke verstandsverbijstering voor Duitschland zou opleveren, om zelf slechts een klein beetje adem te kunnen halen. Zoo volledig is Engeland aan het eind van zijn politieke en militaire middelen, dat het zelfs van het overwonnen Frankrijk nog een bij- drage voor zich zelf verwacht. Voor elken Franschman moet een dergelijke cynische eisch werken als een bloedige hoon. EEN NIEUW ENGELAND MOET GEBOREN WORDEN. Een bericht uit Londen in de New-York Times toont, dat onder het effect der Duitsche luchtaanvaOen de door de regeering tot dusi verre verwaarloosde sociale problemen acuut beginnen te worden. In het verslag wordt o.m. gezegd: Londen denkt er steeds meer aan een betere stad en een beteren staat op te bouwen. De menschen willen niet alleen een physieken, maar ook een politieken, socia- len en moreelen wederopbouw. Van dag tot dag wordt de roep luider om een verklaring wat de regeering na het einde voor de bevol king denkt te doen. Onder den grond ont- staan nieuwe denkbeelden en nieuwe plannen. Een nieuw Engeland wordt in de schachten van de ondergrondsche en in de schuilkelders van het tegenwoordige Engeland geboren. Ulvenhout. Aimico, Nooit, n66it zal eenige pen kunnen beschrijven 't leed, dat over deus mensch- dotn gekomen is! Nooit!, Wij moder- ne menschheid, we waren zoo fier, we waren zoo trotsch, we waren zoo verwaand, we voelden ons eigen (zoo machtig. We lap- ten 't 'm toch maar! We beheerschten de hemelen lijk veugels. De zeeen lijk visschen. Daar was aan onze krachten gin beperking meer. We waren zoo imachtig! We bouwden stejen veur millioenen zielen. We trokken luchtlijnen van weareld- deel tot wearelddeel. We verbonden de weareldpolen mee onzichtbare draden. We waren zoo machtig als Goden. En de wetenschap was ons geloof. Techniek onzen godsdienst en onze godsvrucht drukten we uit in P.K. of zooveul honderd K.M. per uur. We waren zoo machtig. We gongen veur niemand opzij. We namen alleen den hoed af veur ons eigen en ik heb 'n paar idioten gekend, die ook ,,dopten" veur huilie eigen wijf. (Waar schijnlijk, omdat zij 't zoo wijd gebrocht had, de gade van 'nen idoot te zijn.) Onze -zeuns wierden doctors van beroep en onze dochters wierden schoonheden. Daar waren in deus volmokte weareld perfesters en barbiers genogt, om onze hinders te tooien mee alien make up, die de Modeme Bescha- ving eischte. Heel de samenleving" deus woord zet ik al jaren tusschen tikkeltjes), heel de samen leving bestond uit toeeren en dames; 'nen m e n s c h kwaamt ge nog maar zeldzaam teugen. We waren zoo fier, we waren zoo trotsch, we waren zoo verwaand; we voelden ons eigen zoo machtig. i Toen, op 'nen prachtigen, laatzomerschen Zoradagmiddag fladderde daar 'n pampierke langs de telegraafkabels. Van Londen naar Berlijn. Ndg een. Van Parijs naar Berlijn. Oorlog! 't Is nog kort gelejen. 'n Jaar pas, dat deu- ze pampierkes langs den waterblaauwen Sep- temberhemel flierden. Maar nooit, nddit zal eenige pen kunnen beschrijven, 't leed. dat over deus menschdom gekomen is. Dat nou... machteloos te beven staat bij puinhopen die ooit millioenensteden waren. Dat nou machteloos te sidderen staat in de schrikkelijke nachten, nou de zwartglanzende sterrenhemelen vol zijn van 't gezoem van prooizoekende doodsveugels. Dat nou machteloos, in bleeke woede, bij den radio staat en aanhoort de laffe moordaan- slagen in veurbijen nacht, deur.gentlemen, 'n soortement van opperheeren in onze moder- ne .Samenleving".' Machteloos, mee 'nen GodVerwrjtenden blik in de moeie oogen, staan we daar langs de stille wegels en leeren er weer den hoed lich- ten, telkens en telkens als daar passeeren de zwarte lij'kstoeten. Machteloos, mee 'nen vloek tusschen de tan- den, scherlen we in den puinhoop, die gisteren onze woning was, naar gedachtenissen van onze vermoorde kinders man of vrouw, ver- scheurd door gloeiend staal. Machteloos staan we in onzen rouw, want de zoemende dooders laten ons ginnen tijd! Machteloos, mee dikke keel en brandende oogen staan we in ons leed, wij, die zoo fier op onze uitvindings, trotsch op onze bescha- ving, wij die zoomachtig waren. Want we beheerschten de hemelen lijk veugels. Daar was aan onze macht gin beperking meer. Techniek was onzen Godsdienst. We waren zoo geleerd! Ja, dat waren we. Dat heb ik oe de leste jaren wel honderd keeren geschreven g'had; we zijn zoo geleerd, maarwe hebben te weinig aan gezond verstand! Aan de poorten van de Hoogeseholen wierd gevochten. Ik heb daarvan de prentekes in de kranten gezien, wierd gevochten, om bin- nen te komen. Eh de letterskes in de nuuws- kolommen, die de namen van de nuuwe ge- leerdhedens vermeldden, wierden hoe langer hoe kleiner, want er was gin plek meer in de kranten, evenmin als in de motschappij trou- wens, om al die geleerdheid te bergen. Karjum! 't Was heel wat eenvoudiger om aan duuzend dokters te komen om oew 'n been af te laten zetten, dan later aan denen be- kwamen timmerman om oe 'nen houten er voor in de plaats te leveren! Schud nou nie oewen kop, amico! Om in oew eigen gedoente te blijven: hebt ge wel 'ns verlegen gezeten om 'nen geleerden journalist, die soms zoo dikkels ,,dr." veur zijnen naam had staan, dat z'n naamkortje wel leek te stot- teren Maar zekers weet ik, dat ge dikkels water en bloed gezweten hebt, om aan den bekwa- men ambachtsman te komen, die oew defecte pers weer op gank kost brengen! Man, hoe is 't in mijn bedrijf 'k Zat nooit verlegen om geleerde tuinbouwspecialiteiten; die waaiden hier, mee de landbouwblajen, zoo maar op tafel. 'k Zat nooit verlegen om ge- slobkouste, gladde kwiebussen, die riekten als stadsche joffers en die mij, mee veul strijkages 't geld uit den zak probeerden te redeneeren mee wddr nuuwe uitvindings. Mddrvraag 't mijnen Compagnon, Drd III: daar was maar den Eeker! Ons Fraterke ,,Kweetnie". Wat missen we 't jonk! Geleerdheid...... De Kunst wierd kapot gekletst deur geleerd- hedens, wien eigens elk vleugske van schep- pend vermogen ontbrak; ze weten zoo veul en ze kunnen zoo weinig! 'l Geloof wierd kapot gekletst deur geleerd- hedens, die zich overal hadden ingewerkt; ze weten zoo veul en ze bidden zoo weinig. t Sociale leven wierd l^p,pot gekletst deur geieerdhedens, die tot den buik in de politiek baggerden; ze weten zoo veul en ze doen zoo weinig. En 't slot Nou wordt de heele weareld kapot gestagen! En de gloeiende scherven spatten om ons. Vemietigen onze huizen. Vernielen onze stejen. Rinneweeren onzen oogst ten velde en in de voorraadschuren. Verdelgen 'n deel der menschheid. Op den oogenblik dat den werkdag is ge- daan, 't leven in zijnen schoonsten glans mag komen, dan dooven we de licbten. Dan sluiten de theaters, dan zet den winkelier, vroeger zoo fier op zijn overdadige etalages, houten luiken veur Z'n ramen. Dan ligt 't leven dood. En we sluipen deur onzen eigen huis als die- ven rond, mee 'nen zaklanteern. En we luisteren. Luisteren in de beklem- mende stilte, die suist in den kop. Die dringt •deur de afgesloten deuren en ramen, uit „onze" donkere, verlaten straat, waarover den dreigenden nacht wolkt, waarin rondspoken de zoekende lichtbussels, geluidloos aftastend den zwarten hemel vol gluipend gevaar. Geleerdheid Ik zag de weareld dikkels als 'n gedrocihte- lijk intellectueeltje. 'n Ge-ullebrild waterhoofd, kippig van geleerdheid, gedragen op 'n kinder- lijk rompke, waarin gin plek was veur 'n groot kloppend hart. En 't intellectueel ,,wantoe- standje" waggelde en wankelde vort op twee kromme rachitisbeentjes. Niks dan hersens, bersens, hersens, steunend op twee spier- looze, kalkerme beentjes, waar deus bloeder- moei'ing kwiebuske eenen keer moest deur- henen zakken, zoo zag ik al jaren m'n trotsche weareld. En ,,Koppes" i s deur z'n kniekes gezakt. 't Spet me veul 'k heb sjuust gezien. Maar 'k heb §6n excuus: 'k ben nie geleerd. Daar leven op deus veulbewogen weareld kunsten£5rs, waarover na eeuwen nog gespro ken zal worden. Maar ginnen enkelen kunste- neer kan 'n werkstuk schenken aan zijnen tijd. ofMr. Dr. Ir. Zuurpruim-Vandecrant, kritiseert 't werkstuk kapot. Daar leven in deuze motschappij 66k nog ijverige menschen genogt, die al jaren nie wer ken kosten, wantProf. Dr. Ir. Pieker- mans vond steeds nuuwe machines uit, die deus menschen den arbeid, dus 't brood, dus alle geluk afnamen. En altijd vergat Pieker- mans dat er ook 'ns 'n plan moest uitgevon- den worden, tot geluk van alle menschen. Zijn hersens werkten wel, net als die van Zuur- pruim-Vandercrant, maar in huilie kindsche rompke was gin plek veur 'n kloek, kloppend hart. Piekermans vond net zoo lank uit, tot den arbeiderstand al net zoo kapot was als de verintellectualiseerde Kunst. Daar leven in deuze weareld ouwere men schen, die huilie leven lank de steunpil66ren waren van de motschappij. Ze betaalde hooge belastingen, in veul diffrente soorten aan Staat en Stad. Ze voeiden huilie kinders op, tot ferme menschen veur de samenleving. Ze betaalden torenhooge bedragen aan wissels, wissels, altij wissels. Ze steunden Kerk en Staat, in 'n leven van noesten arbeid. En ze spaarden veur den ouwen dag. Want d'n Staat geeft zulken gin pensioen. En danDan verloren zij alles. Stonden ten leste mee 'n bevend, opengehouwen handje bij de bedeeling. Want den middelstand was kapot gepolitiekt. Mee den boer, die veur 'n groot deel oogste veur den mestvaalt, gong 't nie anders. Zoo zag ik, in deus fiere, trotsche zelfge- noegzame weareld, zoo geleerd, zoo machtig, alles, man veur man, w6erde veur w66rde kapot gaan. En altij kwam er meer geleerdheid", die alles zoo haarfijn verklaren kost, die er zoo lekker over kletsen kost. En aan dat gepraat nog dapper verdiende. Maar alles wat zjj, geleerden, aanraakten, gong kapot. Verdorde. En de jeugd leverde gevechten, om binnen te komen in de colleges van Prof. Dr. Ir. Piekermans. Zoo wierd de weareld geleid naar den ramp. Ze wisten zooveul en ze konden zoo weinig. Ze wisten zooveul en ze baden zoo weinig. Ze wisten zooveul en ze dejcn zoo weinig. 't Was allegaar hersens. Zonder verstand. 't Was allegaar geleerdheid. Zonder hart. 't Was alles... zoo gedrochtelijk. Toen flierden, langs dieen waterblaauwen Septemberhemel, van dieen eersten Zondag .van Herfstmaand 1939, die twee pampierkes. E6n jaar gelejen. En nooit, n66it zal eenige pen kunnen be schrijven 't leed, dat over deus menschdom ge komen is. Nooit! Want den menschelijken geest, hoe geniaal soms, is toch rap begrensd. Want 't menschelijke hart, hoe groot" soms, is toch slechts 'nen vuist klein. Maar 't leed van deuze tijen is grenzeloos! Tot deze nachten kwamen! Ik weet wel: iedereen wit, kent de oorzaak van 't weareldleed. Iedereen! D'n een wijst naar links, den ander wijst naar rechts, ten- slot slaan ze malkaar op d'oogen om 't „gelijk". Wij hebben altij alles geweten! Wirj waren zoo geleerd, zoo machtig! Veur ons beston- den gin wonders, gin ,,verhaaltjes" zeeen we, ginnen boeman. Maar ik zeg in m'n ongeleerdheid, die ge jaren van me kent: Wij, die alles kapot maakten, alles rinne- weerdcn, jaren en jaren lang, machteloos, mee 'nen vloek tusschen dc tanden, scherlen we nou in den puinhoop, die gisteren onze woning was, naar gedachtenissen van onze vermoorde kinders, man of vrouw, vcrscheurd deur gloeiend staal. Over de weareld vaart 'n Godsgericht, on- afhankelijk van den wil van ons, machte- loozen. Vol. Veul groeten van Trui, Dre III en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. van de laatst gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij te Goes. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. 0.m. kwamen de volgende onderwerpen in beapre- king: UitbetaJing aardappelcn oogst 1939. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrijven aan de Nederl. Akkerbouw-Oentrale gezonden, waarin er op werd aangedrongen de uitbetaling der gelever- de aardappelen, oogst 1939 te willen bespoedigen. Wat Zeeland betreft moeten nog circa 2000 ach- terstallige posten aan de telers worden betaald. Alhoewel de oorlogstoestand ten deele oorzaak is, dat aanzienlijke vertraging in de uitbetaling is ont- staan, werd nochtans gemeend, dat de uitbetaling der verschuldigde gelden ten spoedigste dient plaats te hebben. Het Dagelijksch Bestuur acht de vele klachten, welke zijn ingekomen, volkomen gerecht- vaardigd. Aardappel regeling 1940. Ten aanzien van de aardappelregeling oogst 1940 heeft het Dagelijksch Bestuur zich tot het Land- bouw-Oomit6 gewend en er op gewezen, dat de thans vastgestelde maximumprijzen voor den teler slechts weinig hooger zijn dan de garantieprijzen, welke voor oogst 1939 golden, naar verhouding is de ver- hooging geringer dan voor andere akkerbouwpro- ducten. Voorts acht het Dagelijksch Bestuur de prjjsver- houding der soorten onderling niet juist, daar vol gens de huidige prjjsschaal de Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Roode Star op grond van him betere kwaliteit en houdbaarheid zeker 1 per 100 kg hooger zouden dienen te worden gewaardeerd. Ook het bewaarloon werd te laag geacht, vooral wat betreft de periode na 1 Februari, een oploopend bewaarloon werd vanaf dezen datum wenschelrjk geacht. Voorts is er op aangedrongen de aflevering dezer soorten vanaf 37 mm toe te staan, temeer daar dit jaar het gewas vroeg is afgestorven en er dus veel kleine maat in voorkomt. Export goedgekeurd pootgoed. De uitvoer van goedgekeurd pootgoed uit ons land is verboden. Voor wat de late rassen betreft, is deze maatregel op grond van de beschikbare hoeveetheid te billijken. De oogst van vroege aardappelen, waaronder in het bijzonder de Bintje kan worden genoemd, is ech ter zoodanig groot, dat voor een tekort niet behoeft te worden gevreesd. Er bestaat thans uit Belgie en Frankrijk groote vraag naar goedgekeurd Nederlandsch pootgoed. Daar de pootgoedteelt reeds jarenlang is ingesteld op export en het hier een hoogwaardig product be treft, heeft het Dagelijksch Bestuur bij het Land- bouw-Comit6 verzocht de noodige stappen te doen, opdat het uitvoerverbod van goedgekeurd pootgoed der vroege soorten wordt opgeheven. Standaandisatie eonsumptiemelk. Het Dagelijksch Bestuur heeft een schrjjven ge richt tot den Secretaris-Generaal van den Landbouw inzake het in de pers gepubliceerde voomemen, bij verordening de eonsumptiemelk op een vetgehalte van 2.5 te standaardiseeren. Waar de omstandig heden voor Zeeland de mogelijkheid eener doel- matige uitvoering vrjjwel verhinderen (weinig fabrieken en moeilijk vervoer) heeft het Dage lijksch Bestuur ontheffing van de algemeen gestelde standaardisatie-verplichting voor de provincie Zee- land verzocht. Verlichtlng ten plattelande. In verband met de groote schaarschte aan petro leum heeft het Dagelijksch Bestuur inlichtirvgen ge- vraagd bij eenige naburige provincies inzake de voorwaarden van aansluiting van boerderijen aan het electrisch net. Het Dagelijksch Bestuur zal zich in verbinding stellen met de P.Z.E.M., teneinde zoo mogel(fk ook in onze provincie op redelijke voorwaarden meer aansluitingen buiten de bebouwde kom te verkrijgen. Regelingen van het aanhouden van stiercn. Het Dagelijksch Bestuur heeft bij het Landbouw- Comite eenige bezwaren tegen de regeling van het aanhouden van stieren ingebfacht. Deze bezwaren zijn: 1. De regeling zal tot gevolg hebben, dat veel bedrijfsafval geen besteniming krjjgt en de vleesch- productie meer beperkt wordt dan noodig is. 2. In provincies met verplichte stierenkeuring zullen alle reeds voor dekdienst goedgekeurde stie ren, die geen identiteitsbewijs hebben, nog eens moe ten worden gekeurd, terwijl de stieren die alleen de koeien van den eigenaar dekken, voor zoover ae geen identiteitsbewijs hebben, moeten worden gekeurd. In verband hiermede heeft het Dagelijksch Bestuur er op aangedrongen het aanhouden van stieren vrij te laten in provincies, waar een verplichte stieren keuring bestaat. Varkenshouderij. Het verzoek van de OEM. aan het Landbouw- Comite om ten spoedigste te willen bevorderen, dat op zeer korten termijn wordt overgegaan, het over- tollig materiaal van drachtige varkens en jonge big- gen uit de markt te nemen, teneinde de varkens- houders, meest kleine boeren, een groot nadeel te besparen, werd door het Dagelijksch Bestuur onder- steund. Evenzoo het verzoek om te willen bevorde ren, dat de uitbetaling der varkens, zooals deze thans geschiedt (naar geslacht gewicht en kwaliteit) gehandhaafd blijft. Landeigendom. Een uitvoerige bespreking vond plaats over het prae-advies van Prof. Dr. Ir. G. Minderhoud, betref- fende Landeigendom. Met de conclusies van het prae-advies, dat de taak der pachtkamers inzake het voorkomen van onredelijke stijging der pachten dui- delijker omschreven moet worden, dat z.g. grond- kamers moeten worden gevormd, die voorkomen, dat de koopprijzen te zeer oploopen, benevens het afw"rj.zen van het nemen van maatregelen tegen uit- wonende eigenaren en het beletten van overdracht van land aan buitenlanders, trusts en groot-kapita- listen kon het Dagelijksch Bestuur zich vereenigen. Landarbeiderscursus te Bakkeveen. Besloten werd steun te verleenen aan den Land arbeiderscursus te Bakkeveen, welke van 25 Nov. 1940 tot 1 Maart 1941 zal gehouden worden. Een tweetal jonge landarbeiders zullen dezen cursus voor rekening van de Z. L. M. volgen. Stimuleering vlasteelt. De Vlascommissie van net Rijks-Textielbureau verzocht de meening der Z. L. M. te mogen ver- nemen over een uitbreiding van de vlasteelt, indien er een loonende gefixeerde prijs voor gerepeld vlas zou worden vastgesteld en voor aanvoer van het noodige Derrispoeder zou worden gezorgd. Het Dagelijksch Bestuur meende, gezien de bijzonder slechte resultaten met den vlasverbouw in Zeeland in de Iaatste jaren verkregen, een uitbreiding hier van ten sterkste te moeten ontraden. PI aatsvervan gende leden Pachtbureau voor Zeeland. Tot plaatsvervangend lid van het Pachtbureau voor Zeeland werd aangewezen de heer H. A. A. baron Oollot d'Escury te Kloosterzande als plaats- vervanger van Mr. Dr. A. J. J. M. Mes te Heinkens- zand en de heer J. F. Brooijmans te St. Annaland als plaatsvervanger van den heer J. J. Geluk te Schud- debeurs bij Zierikzee. Organisatieplan Zeeuwsche Tuinbouwvereemiging. Het voorstel van de Afd. Tuinbouw om te komen tot een Zeeuwsche Tuinbouwvereeniging in samen- werking met de andere Zeeuwsche Organisaties werd door het Dagelijksch Bestuur goedgekeurd. Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering-. De Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering werd vastgesteld op Maandag 25 November a.s. te Goes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6