Ter Neuzensche Courant In den greep van het noodlot Binnenland Feuilleton Vrijdagf 25 October 1940 No. 10.131 TWEEDE BLAD VAN OPENING VAN EEN CURSUS TOT OPUEIDING VAN AOVISEURS BIJ BEROEPSKEUZE. Het centraal oomite van samenwerking in- zake voorlichting bij beroepskeuze organi- seerde een cursus tot opleiding van adviseurs bij beroepskeuze, welke gegeven wordt te Utrecht. Voor deze opleiding hadden zich negentig deelneemsters en deelnemers aange- meld, die zich Zaterdagmiddag j.L.uit vele plaatsen in ons land verzamelden in het ge- bouw van de Nederlandsche stichting voor psychotechniek te Utrecht. De voorzitter van het C. C. V. B., de heer Anth. Folmer, opende den cursus met een in- leidend woord. CARTONNEN KISTEN VOOR DE VERZENDING VAN GROENTEN EN FRUIT. In het Westland worden thans voor de ver- zending van druiven en tomaten naar de Duitsehe markten proeven genomen met z.g. ddnimaJige kisten of bakken van stroocarton. De cartonnen kisten hebben op de vertegen- woordigers van de Zuid-Hollandsche veilingen eenen bevredigenden indruk gemaakt, zoodat de voortzetting van de proefnemingen alge- meen wordt toegejuioht. Tot deze proefnemingen is het bestuur van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen overgegaan, omdat voor verpakkingsmateriaal hout niet meer in voldoende hoeveelheden voOrradig is. In 1938 en 1939 gebruikten de veilingen jaarlijks meer dan 10 millioen kisten en kratten. De emballage, welke de handela- ren in die jaren aanschaften, is nog niet in dat aantal begrepen. Voor dit jaar en voor 1941 wordt door allerlei factoren (niet door- draaien van groenten en fruit, ontbreken van papieren zakken en jutezakken en vaten) zelfs nog een grootere behoefte aan kisten verwacht. De Tuinderij dat het vraagstuk van de fustvoorziening der veilingen als hoogst urgent beschouwt, hoopt dan ook, dat de gtroocartonnen kisten in elk geval de z.g. eCninalige houten kisten, waarvan in 1939 ongeveer 4% millioen stuks werden gebruikt, kunnen vervangen. Daardoor zou dan zoo- veel kisthout bespaard kunnen worden, dan aan de vraag der veilingen naar meermalige houten verpakkingsmateriaal het volgende jaar volledig kan worden voldaan. INVENTARISATIE VAN BANDEN. Hoewel alleszins duidelijk bekend gemaakt is, dat alle houders van motorrijwiel- en auto- banden, tractorbanden en vliegtuigbanden (zoowel buiten- als binnenbanden) verplicht zijn opgave hiervan te doen door middel van formulieren, verkrijgbaar bij de distributie- diensten, is gebleken, dat zeer vele particulie- ren om de een of andere reden meenen, dat de genoemde verpliohting niet voor hen geldt. Aangezien dit misverstand zeer onaange- name gevolgen voor de betrokkenen kan heb ben, wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle bovengenoemde banden opgegeven moe- ten worden, onverschillig of deze gebruikt worden of niet, ook wanneer zij aangebracht zijn aan opgelegde auto's of motorrijwielen of aan karren of wagens, die niet met mechani- sohe kracht voortbewogen worden. De termrjn voor opgave is reeds op 19 dezer verstreken. Belanghebbenden, die nog in ver- zuim zijn, wordt dringend aangeraden alsnog zoo spoedig mogelijk aan hun verplichting te voldoen. DE KOSTEN VAN HET BIETENVERVOER. De luchtbandenwagen geeft een besparing van 3040 procent. Nu de bietencampagne op het oogenblik in alle kleibouwstreken van ons land in vollen gang is, zal alien bietenverbouwers zeker het resultaat interesseeren van het vergelij'kend onderzoek, dat ir. C. Kuijper heeft ingesteld naar de kosten van het bietenvervoer van boerderij naar fabriek met verschillende trans- portmiddelen. Dat onderzoek is ingesteld met medewerking van de directies van verschil lende suikerfabrieken, van talrijke landbou- wers en in het bijzonder van ir. A. Ovinge te Wieringerwerf, destrjds rijkslandbouwconsu- lent te Goes en van de werktuigen-commissie van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Uit de ingestelde onderzoekingen is geble ken, dat de luchtbandenwagen brj het bieten- transport zeker 3060 meer kan laden dan den ouden boerenwagen met houten wielen en ijzeren velgen. Ook is de vervoersnelheid be- langrijk grooter. Deze beide factoren geven een besparing aan transportkosten voor den luchtbandenwagen van 3040 tegenover den ouden wagen. Bij vervoer van bieten over afstandsn. tot 6 a 7 ikm kan de luchtbandenwagen practisch geen concurrentie ondervinden van andere transportmiddelen. Of voor afstanden van 7 tot 13 km het vervoer moet geschieden met luchtbandenwagen of met vrachtauto's, schip, tram of trein, hangt af van de kosten van het overladen en het aantal paarden op de boerde- rijen. Voor afstanden boven 13 km komt de luchtbandenwagen met paardentractie voor bietenvervoer niet meer in aanmenking. Uit het onderzoek worden tenslotte nog de volgende conclusies getrokken: ,,Het trans- portvraagstuk van de bieten is zeer onover- zichtelijk. Men verkeert momenteel in een overgangsstadium, doordat de vrachtauto en luchtbandenwagen de spoor- en tramwegen en het scheepsvervoer een deel van het ver voer hebben ontnomen, welk proces nog steeds voortgang vindt. Ook de fabrieken hebben nog geen definitieve oplossing gevonden. Op sommige fabrieken moeten de aanvoeren soms een dag worden stopgezet, omdat men aan de opslagplaatsen niet alles kan verwerken. Het feit, dat de grondstoffen voor de sui- kerfabricage door zoo'n groot aantal bedrijven geleverd moeten worden, maakt de kwestie zeer moeilijk oplosbaar. Daarbij komt nog, dat de fabrieken vaak ongunstig liggen vooral voor vervoer o*er den weg ten op- zichte van de bedrijven, die de grondstoffen moeten leveren. Misschien kan door samenwerking van fabrieken en boeren een aanvoersysteem wor den ontworpen, waarbij gebruik gemaakt wordt van motortrekkers en van aan de boe ren toebehoorende luchtbandenwagens, welke dan gestandaardiseerd zouden moeten worden. De grootendeels nieuw aan te schaffen trek- kers zouden dan cooperatief door groepen boe ren voor de rest van het jaar nendabel te maken zijn door er ploegwerk, transporten, dorschen en ander 'stationnair werk mee te verrichten. Hieranede zouden niet alleen de fabrieken gediend zijn, door geregelder en goedkooper transport, maar ook de landbouw die dan meer gemechaniseerd kan worden en zoodoen- de de duur in onderhoud zijnde paarden kan afschaffen". HET VRAAGSTUK VAN HET TAAUONDERWIJS OP DE I.AGERE SCHOEEN. In de rede, welke Prof. Snijder onlangs ge- houden heeft in het bijzijn van den Rijkseom- missaris op de eerste bijeenkomst van de Ne derlandsche Cultuurkring, kwam, schrijft ons een medewerker, een enkele passage voor be- treffende de wenschelijkheid het Duitsch op de lagere scholen als lesvak in te voeren. En ook van Duitsehe zijde is herhaaldelijk op de wen schelijkheid van een dergelijken maatregel ge- wezen. Van Nederlandsche zijde echter heeft men zich hierover tot nu toe in de pers zeer weinig uitgelaten, of, als dit gebeurde, zooals in Het Vaderland, dan geschiedde dit op, in het algemeen, weinig positieve wijze. Deze af- zijdigheid van de Nederlandsche pers is een symptoom van de onrust welke in goed-vader- landsche kringen gewekt is door het denkbeeld het Duitsch op de lagere scholen ingevoerd te zien. Men redeneert dan aldus, dat men van zulk een maatregel vreest eenerzijds een belemme- ring van het Nederlandsch taalonderwijs de kinderen zouden door dezen maatregel slecht Nederlandsch en slecht Duitsch leeren anderzijds een geleidelijke verduitsching van ons volk. Bezien wij deze zaak, welke in- derdaad voor de nationale opvoeding van ons volk en voor zijn toekomstige ontwikkeling en zijn plaats in Europa, van het allergrootste gewicht is, nuchter, dan dienen wij allereerst de vraag te stellen, of invoering van het Duitsch op de lagere scholen gewenscht is; en zoo ja, of zulk een maatregel kan wor den ingevoerd zonder schade te doen aan het Nederlandsche karakter van ons onderwijs. Want dit laatste staat voorop: ons onderwijs moet doortrokken blijven van een volstrekt Nederlandschen geest. Wij zouden nog eerder zeggen: ons onderwijs moet doortrokken worden van een volstrekt Nederlandschen geest. Want daarover kunnen wij het alien toch wel eens zijn: ons onderwijs was, in nationa- len zin tot nu toe volstrekt onvoldoende: Niet alleen dat van eenige behoorlijke kennis van onze geschiedenis in het geheel geen sprake was ook onze moedertaal werd op de scho len onvoldoende onderwezen waartoe ove- rigens de meer dan dwaze spelling-acrobatiek der elkander opvolgende ministers van onder wijs krachtig heeft medegewerkt., En dit euvel is niet gering. Want het kind is vatbaarder voor indrukken, hoe jonger het is. Wanneer het kind van deri aanvang af is bijgebracht eerbied voor en kennis van het eigen nationale leven, zal het in later jaren zich gemakkelijker als een waar- en waardig Nederlander gedragen en de taal speelt daar bij een voorname rol. Hoe zuiverder en fijner de taal geleerd wordt, des te zuiverder en fij ner kan het individu zich uitdrukken, en om- gekeerd, des te beter kunnen de beschavings- producten hun weg vinden tot zijn geest. De moedertaal is de onmisbare middelaarster tusschen den Nederlandschen mensch en de Nederlandsche beschaving. Het stemt dan ook in ieder opzicht tot ver- I heugenis, dat in de rede van Prof. Snijder ook I in' onomwonden woorden gepleit wordt voor I een krachtiger, zuiverder en beter onderwijs I in de Nederlandsche taal die waarlijk zooal I niet in verspreidingsgebied, dan toch in ieder j geval van inhoud tot de hoogstontwikkelde I cultuurtalen der wereld gerekend mag worden. I Moet daamaast ook het Duitsch onderwe zen worden? O.i. ja en wel om de volgende I redenen Het is een duidelijk en nu toch wel alge- I meen aanvaard feit, dat aan Duitschland in I de naaste toekomst de leiding van Eluropa, althans van Noordelijk en West-Europa toe zal vallen zoowel economisch als politiek en cultureel. Vooral zrj die na de lagere school dadelijk in het werkelijke leven gaan, zullen op economisch gebied met den Duitschen in- vloed kennis maken. Hetzij dat zij voor een tijd in Duitschland zouden gaan werken, het zij, dat zij in het Nederlandsche economisch leven overal den Duitschen invloed zullen tegenkomen. Een ieit dat onuitkoombaar is, daar Nederland zich veel meer dan vroeger op centraal Europa zal dienen te orienteeren. Het ligt dan ook voor de hand, dat ook zij, die niet anders dan lager onderwijs zullen ge- nieten, kennis dienen te nemen van de taal die de Buropeesche taal bij uitnemendheid zal worden. Dat zal slechts ertoe kunnen bijdra- gen, dat zij later gemakkelijker hun weg in het leven zullen kunnen vinden, maar boven- dien, dat zij kennis kunnen nemen van inter- nationale cultuurproducten, hetgeen niet wei nig kan bijdragen tot hun geestelijke ontwik keling, vooral indien in hun vroege jeugd een behoorlijke grondslag van Nederlandsche be schaving is gelegd. Daar komt nog iets anders bij. Niet alleen op het gebied van de Nederlandsche taal en van den geheelen Nederlandschen inslag, is ons onderwijs volstrekt onvoldoende. Ook de gewone onderwijsresultaten zijn allerminst bevredigend, vooral niet, wanneer men deze vergelijkt met de resultaten elders in Europa behaald en daarbij bedenkt, dat ons onder wijs het duurste onderwijs van de geheele wereld was. Ook de algemeene resultaten die nen dus verbeterd te worden. Bovendien is ge bleken, dat velen, die in beginsel niet anders dan de lagere school zullen bezoeken aan de lagere school-kennis onvoldoende blijken te hebben en hun heil zoeken in allerlei aanvul- lingsonderwijs. Het ligt in de rede, vooral dus voor den man die tot de gewone werkers van zijn volk ge rekend kan worden en op hem zal in de toekomst voor een goed deel de opbouw der volksgemeenschap berusten in een socialis- tisch georganiseerd Europa den duur van het gewone onderwijs te verlengen, zoodat het geheel beter kan zijn en vooral in de latere jaren een steviger grondslag gelegd kan wor den van algemeene cultuurkennis. Een ver plicht voorgeschreven onderwijs van 8 jaren lijkt dan ook geen overdreven luxe. In het laatste deel van dit lagere school- onderwijs zou dan de Duitsehe taal dienen onderwezen te worden. Over welke jaren dit zich zou moeten uitstrekken is een punt voor latere bespreking en dient aan de onderwijs- deskundigen te worden overgelaten. a. Dat ons onderwijs meer in nationalen geest gegeven zal moeten worden; b. dat de duur voor het verplichte onder wijs voor hen die alleen de lagere school be zoeken, zal moeten worden verlengd en c. dat in de latere jaren van dezen school- tijd ook het Duitsch zal moeten worden onder wezen, als noodzakelijk middel om den leer- ling gemakkelijker zijn weg te doen vinden en hem het contactmiddel aan de hand te doen voor deelneming aan het Europeesche gees- tesleven. Op deze wijze beschouwd, kan invoering van het Duitsch slechts een verrijking van ons nationaal onderwijs beteekenen. DE N.S.B. TERUG IN DE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. iDeize week kwamen de Staten van Noord- Holland bijeen. In deze vergadering waren ook weer tegenwoordig de N.S.B.-leden, die de vori'ge vergaderin*g waren heengegaan. Namens die fractie legde de heer G. F. Vlekke de volgende verklaring af: ,,In de eerste vergadering dezer Staten in den zomer van dit jaar heb ik verklaard, dat wij N.S.B.-ers die vergadering verlieten om er in een anidere hoedanigheid in terug te keeren. Welnu, wij komen weder terug omdat de Rijkscammissaris voor het bezette Nederland sche gebied bepaald heeft, dat o.a. de Provin- ciale Staten op de gewone wijze hun werk- zaamheden zullen blijven verrichten. Wij zullen aan alle werkzaamheden weder deelnemen, terwijl wij er tevens op rekenen, dat u, mijnheer de voorzitter, be-grijpt, dat de samenstelling dezer Staten door u niet meer gezien kan of zelfs mag worden uit partij- politiek oogpunt, d.w.z., dat de basis waarop Gedeputeerde Staten zijn gevormd en die ik zoo scherp mogelijk veroordeeld heb, n.l. die der samenwerking volgens de beginselen der democratic, absoluut vervallen is en de be- noemingen en samenstelling van verschillende vaste commissies om dezelfde reden ook niet meer beperkt mogen blijven tot leden van be- paalde partijen in deze Staten, doch zeer zeker zich ook uitstrekken moeten tot hen, die tot nu toe uitgesloten werdeni". Daarna is het nieuwe Statenlid, H. v. Dug- teren, s.d. uit Amsterdam, ge'installeerd in de plaats van wijlen ir. Van der Waerden. Na de benoeming van den heer Van der Wal tot Gedeputeerde gingen de Staten over tot het afdeelingsonderzoek van de in de eerstvol- gende vergadering te behandelen stukken. SPECIALE TEXTIEL-VERGUN NINGEN. Geregeld ontvangen wij klachten, aldus een mededeeling van de Federatie van Midden- stands Textiel Organisaties in het jongste nummer van het vakblad De Manufacturen- handel, dat aanvraagformulieren voor speciale vergunningen, vooral op de kleinere plaatsen niet altijd in een voldoende hoeveelheid hij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar zijn. Het is voor een winkelier nu eenmaal niet prettig zijn ftlanten, die bijv. tapijten of gor- dijnen koopen, eerst naar het distributiekan- toor te moeten zenden voor een aanvraagfor- mulier. Wij hebben ons ter zake in verbinding gesteld met het Rijksbureau, dat ons mede- deelde, dat men er geen bezwaar tegen had, indien wij de aanvraagformulieren zelf lieten drukken, mits model en inhoud niet afweken van het officieele formulier. Een en ander heeft de F.M.T.O. aanleiding gegeven, om voor de ingeschreven zaken deze aanvraagformulieren verkrijgbaar te stellen, waardoor er ongetwijfeld toe wordt bijgedra- gen om het wachten bij de distributiekantoren zooveel mogelijk te beperken. KEURINGSDIENST LIET EEN FABRIEK VERZEGELEN. Opsporingsambtenaren van de Ned. Meel- centrale zijn, in samenwerking met den Keu- ringsdienst voor Waren te Alkmaar en de gemeente-politie van Zaandam, er toe over gegaan een fabriek te Zaandam te verzegelen en onder bewaking te stellen. In deze fabriek werd vroeger cacao ver- werkt tot veevoeder, maar sedert kort werd de verwerking van dit product voor mensche- lijke consumptie ter hand genomen. De ver- koop van dit artikel, dat als ,,magere cacao" in den handel werd gebracht, leidde er reeds toe, dat de Keuringsdienst voor Waren den fabrikant verbaliseerde, omdat het vetgehalte slechts 9 tot 10 procent in plaats van 12 tot 15 procent, zooals wettelijk is voorgeschreven, bedroeg. Toen naderhand bleek, dat de ver- koop nog niet gestaakt was, werd opnieuw ingegrepen. De achterhaalde partijen werden in beslag genomen met de bepaling, dat het fabrikaat onder toezicht van den Keurings dienst voor waren verwerkt moest worden tot veevoeder. Thans kwam aan het-licht, dat de zegels van de in beslag genomen partijen verwijderd waren. Dit had tengevolge, dat de fabriek verzegeld en onder bewaking werd gesteld, terwijl den eigenaar een achttal processen- verbaal in het vooruitzicht is gesteld. VOORLOOPIG GEEN DISTRIBUTIE VAN GAS EN ELECTRICITEIT. In sommige bladen is bericht, dat hier te lande een distributie van gas en electriciteit te wachten stond. De .Deutsche Zeitung in den Niederlanden" meldt thans, dat deze mededeelingen niet overeenkomen met de fei- ten en dat een maatregel van dien aard voor- loopig niet in het voornemen ligt. STRAATMUZIEK EN VENTEN. Niet door lieden die werken kunnen. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft, naar de Tel. meldt, aan de gemeente- besturen medegedeeld, dat de Duitsehe auto- riteiten bij herhaling zijn aandacht hebben ge vestigd op het optreden van straatmuzikanten. I Onder deze personen bevinden zich tal van jonge menschen (meestal geen beroepsmusici), I die in staat zijn tot het verrichten van pro- I ductieven arbeid en daarom niet als straat- I muzikant werkzaam dienen te zijn. De secretaris-generaal acht het wenschelijk, I dat voortaan geen vergunningen tot het I maken van straatonuziek worden verleend aan I personen in de kracht van hun leven, die tot I het verrichten van meer productieven arbeid in staat zijn. Verder is hem gebleken, dat jonge krachtige I personen, die tot werken in staat zijn, in den I laatsten tijd trachten als venter aan den kost I te komen op een wijze, die veel weg heeft van I bedelarij. De secretaris-generaal verzoekt den I gemeentebesturen dit soort venten, dat als een I uitwas dient te worden beschouwd, tegen te I gaan en daarmede rekening te houden bij het I verleenen van ventersvergunningen. Aan der- I gelijke personen zal in voorkomende gevallen I werk, zoo noodig in Duitschland, moeten wor- I den aangeboden. Naar het Vad. verneemt is deze circulaire I 'een vervolg op een reeds eerder door den I secretaris-generaal gezonden brief. De inhoud 1 van dezen brief heeft in Den Haag tot gevolg I gehad had per 5 dezer de vergunningen voor I de z.g. straatorkestjes zijn ingetrokken. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mew. T. QSIECK—MEEREBOER. 29Vervolg. Met een vermoeid gebaar hief ze de hand op; ze had niet de kracht nog langer tegen te spreken. ,,Waar is net papier?" vroeg ze. Wat deed het er eigenlijk ook toe In haar hart was ze er van overtuigd dat ze niet de prinses was met dien operette-naam, maar ze had niets dan haar intultie om op af te gaan. Misschien had deze man, met die prettige Stem en het ietwat sombere gezicht, wel gelijk. ,,Hier, Prinses!" De groote eerbied had plaats gemaakt voor een gejaagdheid, die hij onmogelijk kon wrbergen. Hij haalde een lang papier uit zijn borstzak. ,,Ik zal U niet vermoeien door het U voor te lezen, Prin ses," zei hij, „het is een droog, zakelijk docu ment." „Juist, maar ik zou toch wel graag willen weten wat het behelst." Baron Fuipo's hOu- ding, die eerst zoo onderdanig was, veront- rustte haar eenigszins; het leek wel of hij wat al te veel haast had met haar handteekening. .Zooals Uwe Konimklijke Hoogheid beveelt," zei hij op bitteren toon. „Dit papier geeft aan Uw onderdanige vrienden en raadslieden Uw vereerde toestemming, om de som van twin- tigduizend pond op te nemen." Tegen welke borgstelling?" Haar denken werd helderder; ze was niet voor niets Mor timer Spain's dochter. Hij boog diep voor haar. ,,Uwe Koninklijke Hoogheid, U herinnert zich misschien dat ik hierover een minuut geleden met U sprak." ,,Toen ik U in de reden viel?" Zijn antwoord klonk minzaam. „Toen U een opmerking maakte. Uwe Koninklijke (Hoogheid. Ik zei dat het alleen nog af hing van de bankexperts, waaraa U in het bezit komt van het geheele fortuin, dat voor U bij de Credit Lyonnais gedeponeerd is. Maar daar we, om redenjn die ik U reeds zei, geld noodig hebben, is het de bedoeling een kleine leening te sluiten, totdat alles geregeld is." ,,En wie zal dat geld verschaffen lets in de manier van den Baron noopte haar ver der te vragen. Er werd immers van haar verwacht dat ze een haar opgedrongen rol zou spelen Hij giimlaciite zelfverzekerd. Practisch gesproken iedere financier in Parijs," zei hij, ,,U ziet, Uwe Koninklijke Hoogheid, het ver- trouwen is groot. De nieuwsbladen zijn er alreeds van overtuigd dat U, die als door een wonder gered werd, de rechtmatige eigenares bent van dit enorme fortuin. Het meest over- tuigende bewijs ik vraag U wel excuus, Prinses 'is de moedervlek op Uw linker- arm. En toch," zei hij op verwjjtenden toon, ,,wilt U beweren dat U niet de echte Prinses Corisande bent! Oh, Uwe Koninklijke Hoogheid," ging hij voort, ..zooiets moogt U nooit tegen lemand anders zeggen. Denk er toch aan, Uwe Koninklijke Hoogheid, dat de toekomst van Uw arme vaderland geheel in Uw handen is. Prinses, ik smeek U zie ik lig geknield voor U denk aan Uw plicht!" ,,Ik zal trachten er aan te denken," zei ze, maar overtuigd wgs ze niet; als haar geheu- gen toch terug wilde keeren! ,,En dus, Uwe Koninklijke Hoogheid, nu wilt U toch zeker wel teekenen." De man hield haar reeds zijn vulpenhouder voor, toen er plotseling op de deur werd ge- tikt en Gravin de Lepiney, met een geagi- teerde uitdrukking op haar rond, dik gezicht, de kamer binnen kwam. ,,Mr. oh, neem me niet kwalijk, ik be- doel Baron..." Deze woorden waren fataal. Het meisje, dat slechts enkele minuten tevoren aan wan- hoop was prijs gegeven, zag plotseling een straal van hoop. Ineens begreep ze dat ze het middelpunt was van een complot! Het leek de moeite waard dit te ontwarren, in ieder geval, gaf het waarde aan haar leven zonder dat had ze niets niets! Ze zag den Baron het voorhoofd fronsen, doch hij beheersehte zich op een bewonderens- waarddge. manier. ,,Wilt U mij een oogenblikje excuseeren, Uwe Koninklijke Hoogheid?" Zeker, Baron." Dit was een spel, een maskerade en ze ging er werkelijk behagen in scheppen! Het tweetal verliet de kamer, de deur ach- ter zich sluitend. Ze waren dus heengegaan. Wat zouden ze nu, weer verzinnen? Was de Gravin hier ook in betrokken, of werd ze. evenals zij zelf, als werktuig gebruikt In den tijd, dat ze alleen was, nam ze een beslissing: als ze werkelijk achter het gehe.m wilde komen, was er maar een manier ze moest doen alsof ze aan 'a mans wenschen ge- hoor gaf, ze moest Prinses Corisande zijn en de rol van dat onge-ukkige meisje spelen. Hierdoor zou ze misschien kunnen ontsnap- pen en wat meer was: God zou haar met- tertijd geheel haar gehaugen teruggeven. Maar nu gebeurde er weer iets vreemds. De deur aan den andeien kant van de kamer gang heel langzaam open en ze zag een klein man- netje met hooge schouuors, een krommen neus, fcewegelijke handen en een hoofd, zoo kaal als een biljartbal; hij leek wel een komiek van het tooneel. ,,Stil, Mademoiselle, verraad me ai3tublieft niet. Niemand mag weten dat ik hier ben. Ziet U, ik hen stiekurn de zijtrap opgeslcpen, zonder dat de bedienden het in de gaten had den." Onwillekeurig moest ze glimlachen. ,,Wie bent U?" vroeg ze. De dwerg trok zijn gezicht in duizend rim- peltjes. ,,Dat doet er niet toe," antwoordde hij met een schrille stem. En nu zag ze dat hij nog iets meer was dan alleen maar komiek; zijn oogen stonden hard, er was schranderheid en berekening in te lezen. En plotseling wist ze dat ze hem haatte. ,,Wat wilt U dan eigenlijk?" vroeg ze op koelen toon. ,,Ik ben hier gekomen om Prinses Corisande te zien," zei hij, heesch fluisterend. ,,Ze wil dat ik haar geld leen, maar ik ben niet heele- maal zeker van die jongedame; ze kon wel eens een bedriegster zijn. Er worden prach- tige verhalen verteld over haar vlucht, twee jaar geleden en nu ben ik hier gekomen om haar in levenden lijve te aanschouwen. Zaken zijn zaken!" Nu wist ze de waarheid: van dezen Jood: want dat hij een Jood was leed geen twij- fel wilde Baron Fuipo die twintigduizend pond leenen. Eh hij had nog wel verteld dat iedere financier bet geld wel zou willen voor- schieten! Was dit belachelijke wezen soms een financier? Zijn voorkomen dwong niet veel respect af; hij leek eerder te behooren tot diegenen, die zich het liefst met duistere zaak- jes ophouden zaakjes die slechts aan het licht komen hij de een of andere catastrophe! ,.Zeg me, waar is de Prinses?" Voor Elsie antwocrd kon geven, ging de deur open en de man, die zichzelf den prach- tigen titel van Baron had gegeven, stormde de kamer binnen. ,,iLorinsky," zei hij, den Jood bij zijn schou- der pakkend, „wat doe jij hier? Hoe durf je in deze kamer binnen te komen?" ONDERLINGE MOLESTVERZEKERING. Staatstoezicht in voorbereiding. Den laatsten tijd zijn er verschillende instel- lingen of vennootsohappen opgericht, die ten doel hebben om het molestrisico van verschil- lenden aard op onderlinge basis te dekken. Zijn wij goed ingelicht, aldus het Alg. Han- delsblad, dan zou het in de bedoeling liggen om dergelijke instellingen aan een zekere con- trole te onderwerpen. Binnenkort zou er n.l. volgens het blad een verordening verschijnen die ten doel heeft om van dergelijke instellingen, zooals hierboven bedoeld, binnen 14 dagen opgaven te verkrij- gen van den opzet en constructie van de on- dememing, vereeniging of vennootschap. Uit- voerige vragenlijsten zouden moeten worden ingevuld, waarin o.a. zal moeten worden mede gedeeld, op welke wijze de voorschotpremies worden besteed. DE NIEUWE REGEL1NG VAN DE ARBEIDSBEMIDDELING. In een persconferentie ten departemente van Sociale Zaken zijn nadere mededeelingen ge- daan over de nieuwe bepalingen ten aanzien van de arbeidsbemiddeling. Zooals men weet, is eenige weken geleden als orgaan der openbare arbeidsbemiddeling het rijksarbeidsbureau ingesteld, op welk bureau tot nu toe geldende rechten en ver- plichtingen van den rijksdienst der werkloos- heidsverzekering en arbeidsbemiddeling zijn overgegaan, terwijl daarbij ook de zorg voor de openbare voorlichting bij beroepskeuze en de bemiddeling voor het verkrijgen van een gelegenheid om vakkennis op te doen, zjjn komen te berusten. Ir. R. A. Verwey, wnd. secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, tevens directeur-generaal van genoemden rijksdienst, heeft in deze persconferentie een schets gegeven van de groote mogelijkheden, die het rijksbureau biedt,. nu voortaan alle draden van de arbeidsbemiddeling daar samen- komen. Vmcht van het verleden. Hier is iets uit het verleden ontstaan, want reeds lang voor den wereldoorlog van 1914 waren hier te lande arbeidsbeurzen ingevoerd als gemeentelijke of particuliere instellingen en in laatstgenoemd jaar heeft de toenmalige minister Treub een organisatie geschapen, die ertoe leidde, dat een rijksdienst voor de werk- loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling tot stand kwam. In 1930 ging men met de centralisatie iets verder, toen de arbeidsbemiddelingswet werd ingevoerd, doch de uitvoering bleef nog in hoofdzaak in handen van de gemeenten. De particuliere arbeidsbeurzen zijn toen grooten deels verdwenen en door gemeentelijke orga- nen vervangen. En nu is dan op 5 October j.l. het rijks arbeidsbureau ingesteld. Het woord ,,Arbeidsbeurs", dat zoo licht doet denken aan een handelstransactie, is hiermede tevens uit het ambtelijke woorden- boek geschrapt. Het werk wordt echter in de historische lijn voortgezet, d.w.z., dat de overheid haar zorg behoudt om behulpzaam te zijn by de onderbrenging van arbeidskrachten. Overigens gaat het hier niet alleen om bemiddeling, want ook de zorg voor goede voorlichting bij beroepskeuze is nu rijkszaak geworden. De groote beteekenis hiervan is, dat de menschen die een beroep, een plaats in het maatschap- pelijk leven zoeken, zooveel mogelijk worden geholpen, om te verkrijgen wat zij wenschen en vooral om een ideale arbeidsverdeeling te bereiken voor de gemeenschap. De volks- kracht Van Nederland moet tot voile ont- plooiing komen ten bate van ons alien. De taak der nieuwe organisatie. De thans ingestelde centralisatie, onder leiding van een directeur-generaal, zal er tevens toe bijdragen, dat de juiste krachten op de juiste plaats tot ontwikkeling komen en dat de docurnentatie en registratie tot meer eenheid worden gebracht. Men vergete niet, dat op deze wijze 't arbeidsproces veel vlotter zal kunnen gaan. Wij zullen hier veel moeten opbouwen wat verwoest was geworden. In de laatste tien jaren zijn gemiddeld tweehon- derdduizend werkkrachten tot werkloosheid gedoemd geweest, hetgeen tevens beteekende, dat zij met hun gezinnen door de overige ge meenschap moesten worden onderhouden. Twee millioen anderen konden hun arbeid niet tot volledige ontplooiing brengen, omdat de voorwaarden daartoe niet werden vervuld. De volledige ontplooiing van de arbeidskrachten dezer twee millioen en de inschakeling van die der tweehonderduizend zal ertoe leiden, dat ons gezamenlijk productief vermogen met tweehonderd millioen gulden wordt verhoogd. Ziedaar de groote waarde van het werk, dat voor ons ligt. Ons streven, aldus ir. Verwey, zal er dan ook op gericht zijn, de maatschappelijke energie omhoog te brengen tot een zoo hoog mogelijk peil en wanneer dit slaagt, dan kun nen we zeggen, dat uit den nood ons volk naar boven zal zijn gekomen. Uit de nadere mededeelingen van mr. H. J. Morren, chef van de afdeeling werkloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling, bleek, dat in 1939 de bestaande organen der arbeidsbe- Het gedrocht kromp in elkaar van angst. ,,Wees niet boos! Ik wilde de Prinses zelf zien, dat is toch mijn goed recht, nietwaar? Ik koop geen kat in den zak, ik moet de Prin ses zien!" zei hij met krassende stem. Baron Fuipo strekte met een waardig ge baar zijn hand uit. Monsieur Lorinsky," zei hij op indrukwekkenden toon, ,,sta mij toe U Prinses Corisande van Caronia voor te stel len." De kleine Jood kwam naderbij en bekeek Else met zijn bijziende oogen of ze een artikel op de veiling was. „BentU de Prinses Waarom heeft U me dat dan niet verteld?" Elsie voelde een hevigen afkeer van den man. Op dezen korten afstand kon ze zijn zoet, doordringend parfum ruiken. Op zijn kaal hoofd stonden zweetdroppeltjes. Hij strekte een hand uit als een klauw en zei: „U antwoordt niet!" Hij naderde haar nog dichter. ,,U bent heel mooi, jongedame," zei hij, met een warmen klank in zijn stem, ,,maar Uw schoonheid bewijst nog niet dat U een Prinses 'oent. Ku.nt U mij de verzekering geven dat alles in orde is?" ,,Je hebt mijn woord, Lorinsky, dat deze dame Hare Koninklijke Hoogheid is." De Jood keerde zich tot den spreker en zei op scherpen toon: ,,Maar zij zegt niets! De waarheid wil ik, geen leugens. Laat haar dan spreken!" ,,Mijn beste Lorinsky," zei de Baron, nader bij tredend, „ik geloof niet dat het je zal be- leedigen als ik je zeg, dat je manieren niet geschikt zijn voor een koninklijke omgeving. De Prinses heeft er alreeds in toegestemd het betreffende document te teekenen - je ach- terdoeht is abrurd. Mag ik U verzoeken, Uwe Konir. klijke Hoogheid, Monsieur Lorinsky de verzekering te geven dat U inderdaad Prin- .ses Corisande"bent?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5