ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN Tioofdpijn "AKKERtJSS In den greep van het noodlot No. 10-129 MAANDAG 21 OCTOBER 1940 80? Jaargang Binnenland Feuilleton »ViAfc B ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuxen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDB GIRO 38150 TEI.EFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent btj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAY OND. NEDERLANDSCHE UNIE NAAR HET HALF MILUOEN. Vier a vijf maal meer leden dan ooit een politieke organisatie in ons land heeft I gehad. Twee allesbeheerschende grondgedacih- ten. Direct na bet ontstaan van De Nederland- scbe Unie, zoo lezen wij in bet jongste num- mer van „De Unie", sloeg er een golf van geestdrift over ons volk, die in enkele weken tijds het aantal bewijzen van instemming bet anderhalf milboen deed overschrijden. Na deze eerste weken is bet eigenlijke werk, de ledenwerving pas begonnen. Nu zijn we nauwelijks acht weken verder. Begin der vorige week had bet aantal ingeschreven leden op het Centraal Secretariaat de vier- bonderdduizend bereikt. Wanneer daarnaast in aanmerking wordt genomen, dat nog dui- zenden ledenopgaven op de gewestelijke en stedelijke secretariaten liggen en dat iederen dag meer dan tweeduizend nieuwe leden op bet Centraal Secretariaat binnenkomen, dan is bet duidelijk, dat binnenkort De Nederland- sche Unie een half milboen leden tellen zal. Dit is 4 a 5 maal meer dan ooit een politieke organisatie in dit land beeft gehad, tallooze malen meer dan de N.S.B. en Nationaal Front samen, aanmerkelijk grooter ook dan onver- scbilbg welke andere organisatie, tot het N.V.V. toe, ooit beeft kunnen bereiken. De feiten spreken een taal die niet misver- staan kan worden. De drang van ons volk naar „De Nederlandsche Unie" kan geen vrees beteekenen en geen behoudzucht. De weinigen bij wie dit inderdaad mocht voorzitten, iboeten bedrogen uitkomen, want bet programma is aan ieder bekend en van dit program zal door de leiding niet worden afgeweken. Dit program steunt op twee grondgedachten. Op binnenlandsch gebied zal De Nederland sche Unie een nationale en sociale vemieu- wing voorstaan, die de verdeeldbeid van ons volk zal opbeffen en door een waarachtige arbeidsgemeenschap bet bestaan van ons volk zal verzekeren. Op buitenlandsch gebied wil De Nederland sche Unie positief meebouwen aan een nieuwe Europeesche orde. Zij wil niet langer, dat ons volk een. plaats van afzondering inneemt tusschen de volkeren van Buropa, maar zij wil, dat ons volk naast Duitschland in het komende Europa zijn plaats en zijn taak zal veroveren en vervullen. Het zal zicb zijn roeping bewust zijn een poort te zijn tusschen een sterk Europeesch blok en de wereld- zeeen. Deze roeping beeft het vervuld in de roemvolste perioden van zijn gescbiedenis en die roemvolle traditie wil het beropnemen, ook in betrekking tot Nederland-over-zee. Waar eenheid onmogelijk is. In een ander artikel wordt er, naar aanlei- ding van de vele pleidooien voor nationale eenheid, op gewezen, dat een dergelijke een- beid, althans in een bewogen omwentelings- periode als deze, een illusie is. Het heet in dit artikel dan verder: Hoezeer De Nederl. Unie er ook van over- tuigd is, dat het baar binnen afzienbaren tijd zal°gelukken om zeventig, misschien zelfs wel tachtig procent van ons volk achter zicb te vereenigen, zij zal er nooit en te ndmmer in kunnen slagen, alle leden van ons volk tot zicb te trekjten omdat, zeker in een tijd als dien welken wij thans beleven, twee on- uitWischbare scbeidingslijnen zijn waar te nemen. Bij de eerste scheidingslijn gaat het dan om den eeuwigen strijd tusschen het oude en het nieuwe, tusschen dat wat was en zich hand- haVen wil, en dat wat komt en zicb nu met onstuimig elan naar voren dringt. Een strijd. welke in een revolutionairen overgangstijd nog eens zoo fel is. En de tweede scheidingslijn trekt een an dere, duidelijke grens: Aan den eenen kant zij, die v66r alles en onder alle omstandig- heden de eigen nationale waarden en zelf- standigbeid willen handhaven; en aan de over- zijde degenen, die een bepaalde (intemationale of buitenlandsche) ideologie in laatste instan- tie booger achten dan het nationaal-eigene en de specifiek vaderlandscbe waarden". Deze gedachte wordt dan verder uitge- werkt, waarbij uitgegaan wordt van de na- volgende vier combina'ties1. Nieuw en natio naal; 2. Oud en nationaal; 3. Nieuw- en on- nationaal; 4. Oud en dn-nationaal. Volgens De Nederlandsche Unie deugt van deze vier mo- gelijkheden slechts een: Nieuw en nationaal. Voorts bevat het ,,Unie" weekblad artikelen over twee belangrijke programma-punten van De Nederlandsche Unie: Arbeidsdienst en Oor- poratieve ordening, terwijl opnieuw gepleit wordt voor hulp aan de oorlogsslachtoffers. In de serie „Kent Uw land en Uw volk" wordt deze maal ,J)rentbe's wezen en Drenthe's kracht" besproken. De ..Kroniek van de beweging" bericht o.m., dat tot nu toe reeds 156.000 Unie-insignes zijn afgeleverd. BIJZONDERE GEVALLEN BIJ DE DISTRIBUTIE VAN TEXTIELGOEDEREN. Aanwijzingen voor de verstrckking van speciale vergunningon. Aan een aanschrijVing van het centrale dis- tributiekantoor aan de distributiediensten ont- ieenen wij bet volgende: In afwijking van de tot dusverre geldende regeling, is thans bepaald, dat personen, die een speciale vergunning aanvragen bij verbui- zing naar een andere gemeente voor de aan schaffing van nieuw benoodigde textielgoede- ren, ait uitsluitend kunnen doen bij bet distri- butiekantoor van de gemeente, waar zij zicb gaan vestigen. Tweedehandsehe kleeding ook op punten. Tweedebandsche kleeding valt onder de dis- tributiebepalingen en moet dus tegen in ont- vangstneming van textielpunten worden ver- kocht. Voor tweedebandsche kleeding geldt dezelfde puntenwaardeering als voor nieuwe kleeding. Reparatie en verduistering. Indien reparaties van meubelen, gordijnen enz. de aanscbaffing van kleine hoeveelheden stof noodzakelijk maken, kan hiertoe een spe ciale vergunning aan particulieren worden ver- leend. De praktijk heeft geleerd, dat het in vele plaatsen in ons land zeer moeilijk is, om de speciale verduisteringsstof, welke is vrijge- steld van rantsoeneerende bepalingen, te koo- j pen. In speciale gevallen, b.v. voor wacht- en praktijkkamers van arisen; voor cafe's, restau rants en dergelijke kan met name tegemoet- gekomen worden aan de beboefte aan over- gordijnstoffen. De aandacht wordt er op ge- vestigd, dat deze stoffen niet aan den verbrui- ker zelf, doch uitsluitend aan een door den verbruiker op te geven stoffeerder mogen worden afgeleverd. Linnen in huwelijksuitzetten Wat lintxengoed in buwelijksuitzetten be- treft, doen zich gevallen voor, waarin aanvra- gers stof willen koopen om zelf lakens, sloo- pen, doeken, tafellakens, servetten enz. te ver- vaardigen. Deze verzoeken moeten worden geweigerd, aangezien geen zekerheid bestaat, dat deze goederen inderdaad zullen dienen voor het vervaardigen van den huwelijksuitzet. Volgens de bestaande regeling kan een ver gunning tot de aanschaffing van een huwe lijksuitzet eerst worden afgegeven, nadat de ondertrouw heeft plaats gehad. Door den veel- al korten tijdsduur tusschen ondertrouw en huwelijk kunnen echter moeilijkheden ontstaan ten aanzien van een tijdige aflevering der goederen. Om dit te voorkomen kan de distri- butiedienst, bij welken de speciale vergunning tot de aanschaffing van een huwelijksuitzet werd aangevraagd, na te hebben onderzocht of de aangevraagde hoeveelheid goederen het daarvoor gestelde maximum punten-aantal niet overschrijdt, een voorloopige beslissing nemen, welke aan den aanvrager wordt mede- gedeeld. De aanvrager kan de door hem aangevraag de goederen dan terstond bij zijn leverancier bestellen. Zoodra de ondertrouw heeft plaats gevonden, kan de speciale vergunning aan den aanvrager ter hand worden gesteld, waarop zijn leverancier hem de reeds bestelde goede ren kan afleveren. Vitragegordijnen. Ter aanvulling van de bestaande instructies wordt medegedeeld, dat ook voor versleten glasgordijnen ten genoege van den distri- butiedienst aan te toonen naar behoefte in beperkte mate nieuwe gordijnen of gordijn- stoffen kunnen worden toegewezen. Ook in geval van verhuizing naar een nieuwe wondng kunnen de distributiediensten, indien het raamoppervlak grooter is of de afinetin- gen der nieuwe ramen van dien aard zijn, dat men bij het vermaken der gordijnen niet met de oude gordijnen toekomt, naar gelang van de behoefte, in beperkte mate aan aanvragen tegemoetkomen. Als eisch dient echter te worden gesteld, dat de oude nog bruikbare gordijnen gebruikt zul len worden. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK—MEEREBOER. 27) Vervolg. HOOFDSTUK XX. Susy verschijnt weer op het toon eel. ,,Ik zal de Home Secretary van je presta- ties op de hoogte stellen, Lomax; je heht dit zaakje uitstekend opgeknapt." De chef van Scotland Yard was in een uit stekend humeur en dus, gelijk vele andere stervelingen onder dezelfde omstandigheden, geneigd tot grootmoedigheid. „Ik ben U zeer dankbaar, Sir", klonk het antwoord. Detectiverlnspecteur Lomax voelde Zich voldaan en hij zou niet zeer menschelijk ge- weest zijn, als hij dat gevoel niet had gehad. 'Hij had een bijzonder ingewikkeld moordge val, waarover de couranten al maanden lang vol stonden, tot een goed einde gebracht en dit voomamelijk uit eigen initiatief. Het Cri minal Investigation Department was, ofschoon de chefs alles in het werk hadden gesteld om deze zaak te ontwarren, weer eens het onder- werp geweest van meedoogenlooze critiek. Maar eindelijk toch had Scotland Yard ge- triomfeerd. Zelfs Lomax' chef had tien tegen een gewed dat de mocrdenaar van Garson nooit' gevonden zou worden en het geheim leek ook inderdaad onoplos'oaar. Op een goe- den dag echter had de jongste detective van de C.I.D. de vermetelheid gehad een geheel Hamdwerkonderwijs Voor benoodigdheden ten behoeve van hand- werk- en nijverheidsonderwrjs kunnen voor- loopig geen speciale vergunningen worden af gegeven, omdat een regeling betreffende het leveren van textielgoederen ten behoeve van dit onderwijs thans in voorbereiding is. Ech ter kan wel reeds aan deze instellingen wor den medegedeeld, dat zij voor deze doeleinden zooveel mogelijk gebruik dienen te maken van natuurzijden stoffen of wel van restcoupons. Als naaigaren dient hoofdzakelijk kunst- zijden garen te worden gebruikt. De door de scholen te vervaardigen stuk- ken zullen, tenzij de leerlingen zelf de stof hebben aangeschaft, slechts tegen het ver- eischte aantal punten mogen worden afge geven, zoodat herbevoorrading te zijnertijd kan plaats vinden op de aldus verkregen punten. Voor etalagestoffen dienen zooveel moge lijk geperst vilt, ribcarton en dergelijke te worden gebruikt. Is dit niet mogelijk, dan kan voor de absoluut noodzakelijke hoeveelheden een speciale vergunning voor kunstzijden stof worden afgegeven. AFVAL VAN LEVENSMIDDELEN EN DIERLIJKE AFVALLEN WORDEN VOOR VEEVOEDER BESTEMD. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend. Hoewel in vele gemeenten schilleboeren, vee- houders en groenteboeren vrij geregeld afval- len van levensmiddelen irtzamelen bij hotels, ziekenhuizen en particuliere huishoudingen komen toch groote hoeveelheden van deze af- valstoffen in de vuilnisemmers terecht en gaan dus voor een nuttiger gebruik verloren. Wegens de minder gunstige veevoeder- positie, waarin ons land door de oorlogsom- standigheden is komen te verkeeren, kan dit niet meer worden toegelaten. Binnen korten tijd is dan ook de afkondi- ging van een tweetal besluiten te verwachten waarbij het bewaren en inleveren van afval- stoffen, welke geschikt zijn om tot veevoeder te worden gebruikt, nader wordt geregeld. Het eerste dezer besluiten heeft voorname ljjk betrekking op afvallen van levensmiddelen. Het hesluit legt aan een ieder de verplieh- ting op om de in huishouding of bedrijf vrij- komende afvallen van levensmiddelen, waar- onder te verstaan aaardappelschillen, groen- ten- en fruitafvallen, vleesch-, visch- en brood- resten en alle andere etensresten en beenderen te bewaren en ter beschikking te stellen van de daartoe door de gemeentebesturen aange- wezen personen. Ook cadavers van honden en katten moeten ingevolge dat besluit worden ingeleverd. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen die nen te geschieden, zullen bij plaatselijke ver- ordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag worden, dat die verordeningen bepalingen zullen inhouden, krachtens welke de afvallen hygienisch en frisch moeten worden bewaard in een emmer of kistje en regelmatig worden afgegeven aan de inzamelaars, die hiertoe van gemeentewege een vergunning hebben verkre gen. Hier is een taak weggelegd voor de huisvrouw, die moet zorgen, dat deze regeling in alle opzichten een succes wordt. Het ligt in het voornemen, de schilleboeren, die zich tot heden met de inzameling van ge- noemde afvalstoffen hebben beziggehouden, bij bovengenoemde regeling in te schakelen. Voorts kent het besluit nog enkele uitzon- deringsgevallen ten aanzien van den hewaar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet ver- plicht worden etensresten en afvallen van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn van eigen huishouding of bedrijf en bestemd zijn voor voeding van men- sehen of dieren, die tot eigen huishouding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleveringsplicht niet voor die afvallen, welke de houder nor- maal in de uitoefening van zijn bedrijf pleegt te gebruiken of te verhandelen. Op grond van deze uitzonderingsbepalingen kan men dus met de afvallen uit eigen huis houding of bedrijf den eigen veestapel bljjven voederen en kunnen hotels, ziekenhuizen, levensmiddelenfabrieken enz. de afvalstoffen norrnaal blijven verhandelen. De regeling is ook van toepassing op groen- te, die wegens mindere kwaliteit op de veiling niet den gestelden minimumprijs opbrengt. Deze groente zal moeten worden verwerkt of voor voederdoeleinden verhandeld of anders bij een vergunninghouder moeten worden inge leverd. De ingezamelde afvallen zullen norrnaal worden verkocht aan veehouders uit de om- geving of, indien dit niet mogelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit geldt dierlijke afvallen. Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen. en tot veevoeder te laten verwerken. Het besluit stelt te dien einde het bewaren en ter beschikking stellen van vleesehafvallen, afvallen van wild en gevogelte, vischafvallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodgeboren dieren verplicht. Dit heeft dus voornamelrjk betrekking op afvallen van abottoirs, slagerijen, vleeschver- werkende industrieen, poeliers, vischhandela- ren enz. De afvallen moeten worden inge leverd aan personen of lichamen, welke daar toe van gemeentewege zullen worden aange- wezen. Ook hier gelden de uitzonderingsbepalingen ten aanzien van den bewaar- en inleverings plicht, indien deze afvalstoffen door den hou der gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de normale uitoefening van zijn be drijf verhandeld plegen te worden. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inlevering en inzameling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht wordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude mate- rialen een regeling zal worden getroffen. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen Een "AKKERTJE" verdrijji ze binnen een kwartier_ geheel. Ingez. Med. NEDERLANDSOH-INDLE EN JAPAN. Het D.N.B. meldt uit New York: De New York Times meldt vemomen te hebben, dat een overeenkomst over de leve ring van olie aan Japan door de Royal Dutch en de Standard aanstonds te verwachten is. Volgens deze overeenkomst zouden de maat- schappijen een vierde van haar Nederlandsch- Indische olieproductie aan Japan leveren. Het gaat bij deze levering om een hoeveel heid van naar schatting zeven millioen vaten, waardoor 40 pet. van het Japansche verbruik zou kunnen worden gedekt. RUSSISCHE KATOEN VOOR DE TWENTSCHE INDUSTRIE. Naar de N. R. Crt. vemeemt, is van Duit- sche zijde toegezegd, dat een hoeveelheid Rus- sische katoen voor de Twentsche textiel- industrie zal worden beschikbaar gesteld, welke toereikend zal zijn om het bedrijf ver- scheidene weken op gang te houden. Reeds zijn eenige partijen katoen en celwol in Twente aangekomen, welke op toewijzing van het Rijkstextielbureau zullen worden ver- deeld. DRIE ZEEUWSUHE BURGEMEESTERS TOT DE N.S.B. TOEGETREDEN. De persdienst van de N.S.B. meldt; Naar wij vememen hebben de burgemees- ters der aan elkaar grenzende Zeeuwsche ge meenten Oudelande, Driewegen en Ellewouts- dijk zich met een gezamenlijk onderteekend schrijven gewend tot alle burgemeesters in de provincie Zeeland, alsmede tot de leden der Provinciale en Gedeputeerde Staten dier pro vincie, waarin zij mededeelen, dat zij, na em- stige overweging en grondige hestudeering van het programma en de bronnen der N.S.B., meenen bun krachten te moeten geven bij den herqpbouw van ons land, door zich aan te slui- ten bij deze beweging. Zij verklaren nadrukkelijk de in de bron nen van het natiionaal-socialisme vastgelegde punten (Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland, eerbied voor den arbeid) te erken- nen als den juisten opbouw van den staat. Zij wijizen voorts op het bewezen feit, dat de eenige man, die ons volk in het verleden den waren toestand heeft voorgehouden, Ir. A. A. Mussert is. De burgemeester van Ellewoutsdijk, die in de oorlogsdagen getuige is geweest van het intemeeren van 200 NjS.B.-ers in zijn ge meente en de burgemeester van Oudelande, die gedurende dien tijd met het doorzenden van de correspondentie dier volksgenooten was be- last, erkennen, dat tegen de bevolkingsgroep der N.S.B. hoon noch laster is gespaard. De drie onderteekenaars verwachten van de N..S.B. een gelukkige toekomst voor volk en vaderland. Het rondschrijven is onderteekend door de heeren A. W. Nieuwenhuize, burgemeester der gemeente Oudelande, G. M. C. Ort, burge meester der gemeente Driewegen en P. M. Smallegange, burgemeester der gemeente Elle woutsdijk. nieuwe methode van onderzoek voor te stel len. Hij had' zijn zienswijze zijn chef persoon- ttjk medegedeeld en was er in geslaagd zijn superieur voor zich te winnen, ofschoon deze er niet veel fiducie in had. „Misschien heh je gelijk, Lomax," zei hij, ,,maar je loopt de meeste kans dat je op een blinden muur stiuit en dan zijn we nog net even ver." „Dat is zoo, Sir", had Lomax geantwoond. „maar op het oogenblik zijn we op een dood punt aangeland en als U er niets op tegen hebt, zou ik graag mijn theorie willen toe- passen." „Ga je gang, mijn jongen en veel succes. Als je deze zaak tot een goed einde weet te brengen, zal iik de eerste zijn om je geluk te wens chen." Tegen het einde van die week oogstte de jongste detective van de C.I.D. onverwachte lauweren; het wa» hem gelukt een van de moeilijkste gevallen, die de laatste twintig jaar waren voorgekomen, tot een goed einde te brengen. En het gevolg hiervan was dan ook dit onderhoud met zijn chef in diens prive-kantoor. „Nu ben je het troetelkind van de verslag- gevers, mijn jongen", zei de chef, terwijl hij hem een kistje met fijne sigaren voorhield, „pas maar op dat het je niet naar je hoofd stij&t"- „Ik geloof niet dat daar veel kans op is. Sir. Ik had geluk en zonder dat brengt nie- mand het ver. Bovendien hen ik niet iemand met veel eigen dunk daar is nog tijd ge- noeg voor, nadat ik Charles Zuberra veilig achter slot en grendel heb gezet." De ander begon te lachen. ,,Dat ventje schijnt je dwars te zitten, Lomax; als ik jou was zou ik me maar niet al te veel van hem aantrekken." ,,Hij zit me verschrikkelijk dwars." ,,Maar vroeger of later falen alle misdadi- gers laat dat een geruststelling voor je zijn. Trouwens, je hebt me zelf v'erteld, dat Zuberra op het oogenblik niet in Engeland is." ,jHij zit in Parijs daar was hij tenminste een week geleden. Als ik niet met die zaak Garson bezig was geweest, zou ik U verlof gevraagd hebben naar het vasteland over te mogen steken." ,.Ik ben hang dat we iemand van jouw in- telligentie onmogelijk kunnen missen." Deze opmerking, dat begreep de jonge detective wel, was bedoeld om ernstig opgevat te worden en onder de gegeven omstandig heden vond Lomax het .niet -gewenscht verder aan te dringen. „Is dat alles, Sir?" vroeg hij. „Ja, dank je. Laat ik je nog zeggen hoe verheugd wij alien over je succes zijn." In zijn eigen kamer terug, stak Lomax de Sigaar, die hij gekregen had, op en ging een oogenblik je rustig zitten. Rust was iets, wat zoo zelden -voorkwam, dat het een luxe voor hem was. Als George Lomax niet zoo eenvoudig was, zou hij zich op dat oogenblik minstens verbeel- den dat de geheele wereld hem toebehoorde. Ofschoon hij, toen hij als pas afgestudeerde bij de Yard kwam, heel wat goedmoedigen spot te verduren had gehad, had hij ten voile aange- toond Van hoe groot voordeel het was dat jongelui, die detective wenschen te worden, een goede opvoeding hebben genoten. Hij ver- tegenwoordigde een nieuw soort ,,politieman" hij werd op de Yard de ,,Gentleman-dien- der" genoemd en hij had al heel wat suc- cessen kunnen boeken. Door zijn laatsten triomf was zijn promotie verzekerd; hij had dus alle redenen om voldaan te zijn. En daar hij, zooals reeds gezegd, een doodgewone jonge- man was, verheugde hij zich natuurlijk zeer in de voortdurende gunst der goden. Het was hard werken geweest en nu permitteerde hij zich dan ook een weinig rust. En tijdens deze rust dacht hij aan een voorval dat, of schoon het reeds een week geleden had plaats gevonden, hem nog steeds levendig voor oogen stond. Hij zag weer een auto, waarin een meisje was gezeten, dat een kleur had van verlegenheid. Ze was nog maar een heel jong ding ter- nauwemood twintig, schatte hij haar en toch werd er heweerd dat ze een mannen- haatster was. Wat was dat voor een monster- lijke club, waartoe ze behoorde? De G.O.G.'s Girls on Guard wat klonk dat idioot! Vreemd dat zoo'n lief meisje als Beryl ja, Beryl heette ze zelfs maar droomde van zoo'n onnatuurlijken humbug! Hij stond op en begon de kamer op en neer te loopen. Aan den muur hing een spiegel, waarvoor hij altijd eerst zijn das recht trok en zijn haar borstelde, alvorens zich aan de buitenwereld te vertoonen. Voor dezen spiegel bleef hij; stilstaan en onderwierp zich aan een nauwkeurig onderzoek. iH'm, laat eens zien, hoe oud was hij nu? Wlas hij in Juni niet tweeendertig geworden? Ja, hij werd zoo langzamerhand een dagje ouder.Zou het eigenlijk maar niet het beste zijn om, zooals tot nu toe, alleen te blijven ronddolen? Een getrouwd man heeft toch verplichtingen en het zou niet fair zijn een meisje te hinden aan iemand, die elk oogen blik voor een opdracht weggezonden kan wor den. Maar ja, hij werd langzamerhand ouder... En met het pikante gezichtje van het meisje voor oogen, begon Lomax te beseffen dat er aan zijn leven iets ontbrak. Het had er al lang aan ontbroken, maar hij was zich dit tot nu toe niet bewust geweest. Nu rea- liseerde hij plotseling dat hij zonder vrouw was zonder gezin; een verschrikkelijk be staan voor een man. Nu hij eenmaal zoo ver was, sloeg zijn fan- tasie op hoi. Er was natuurlijk een groot ver- schil in jaren; ja, en niet alleen in jaren, ook in positie. Beryl Trentham was Philip Wen- dover's nicht de nicht van een millionnair en de dochter van een der meest vooraan- staande vnouwen van de Londensche Society. Hij greep veel te hoog ezel die hij was! Lomax was zoo geheel verdiept in zelfbe- klag en keek zoo vol medelijden naar zijn spiegelbeeld, dat hij de deur niet had hooren open gaan. Een kuchje maakte er hem op attent, dat hij niet meer alleen in de kamer was. .Hallo, Simpkins!" zei hij, en trachtte zijn stem gewoon te doen klinken, ,,Wiaar scheer jij je altijd mee?" ,,Met een gewoon scheermes, Sir." „Ik gebruik een Rolette," zei hij, onderwijl zijn kin betastend, „maar ik zeg je dat er op de vijf mesjes altijd een is dat niet deugt. Ik herinnerde me zoo juist dat ik vanmorgen zoo'n mesje heb gebruikt." Juist Sir." „En wat kom je hier doen? Staat Scot land Yard misschien in brand?" „Nee, dank U, inspecteur, maar er is be ne den een jongedame, die zegt dat ze de Com- missaris van Politic moet spreken." „Allemachtdg! De Oommissaris van Poli tic! 'Heb je. haar niet verteld dat hij bezig is de schatkisten van de Yard na te tellen?" „De zaak is, Sir," begon de agent, terwijl hij met een bedenkelijk gezicht op zijn hoofd krabde, „dat ik er eigenlijk niet veel van snap. Ik denk dat ze de Chef moet hebben, maar die is gaan koffie drinken." ,,En ik was juist van plan hetzelfde te gaan doen, Simpkes..." Maar plotseling hield hij op. Zou het mogelijk kunnen zijn dat..." Zijn fantastische droom werd echter wreed verstoord, want het leelijkste gezicht, dat hij ooit had aanschouwd, vertoonde zich in de deuropening. ,,Je mot nou niet denken dat ik den heelen tijd beneden kan wachten," zei de eigenaree van dit gezicht tot den politie-agent, ,,en daar- om ben ik zelf maar naar boven gekomen. Bent U de Oommissaris van Poli tie?" vroeg ze aan Lomax. ,,'Eh niet precies. Maar weet U wel, mijn beste jongedame, dat het heel fcrutaal van U is hier zoo maar binnen te komen? Ik wil er U slechts aan berinneren dat dit Scotland Yard is en niet de daktuin van Self ridge." Toen, de teleurgestelde uitdrukking op het ge zicht van zijn bezoekster ziende, zei hij tot den agent; ,,Je kunt wel gaan, Simpkins, ik zal dit wel in orde maken." ,,Heel goed, Sir." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1