Ter Neuzensche Courant In den greep van het noodlot Binnenland Feuilleton Buitenland Vrijdag 18 October 1940 No. 10.128 TWEEDE BLAD Hfl keek Philip vragend aan, die hierop antwoordde: Alles wat ik wensch is, zooals ik zooeven al gezegd heb, de waarheid te we- ten te komen. De Prinses is ziek, zegt U? Hebt U er iets op tegen mij den naam te geven van een der doktoren, die haar behan- delt?" VAN NATIONAAL FRONT, NEDERLANDSCHE UNIE EN N.S.B. In „De Weg", het weekblad van Nationaal Front worden eenige m©dedeelingen gedaan over een Samenkomst van den leider dezer be- weging, Arnold Meyer, met de gouw- en af- deelingsleiders. Met betrekking tot de samen- vVerking met de Nederlandscbe Unie en de NjSB. heeft Arnold Meyer het volgende ver- klaard: ,,We moeten komen tot nationale eenheid. Hoe nu te staan ten opzichte van de ver- schillende groepen v Zeer velen bebben zich voor eenheid tus- schen Nederlandsche Unie en Nationaal Front uitgesproken. Het is mij op dit oogenblik nog niet veroorloofd om u uitvoerig over deze on derhandelingen te spreken. Ik moet mij tot enkele punten beperken. Enkele besprekingen hebben plants gehad, echter niet met het resultaat dat we ver- hoopten. Ongeveer veertien dagen geleden heeft een deftnitieve bespreking plaats gehad. De onderhandelingen zijn afgebroken en de eenheid is niet tot stand gekomen. Dat, wat ons scheidt, zijn nu eenmaal de navolgende punten: A. Het Jodenvraagstuk. B. Groot Neder- land. C. De Leidersgedachte. Dit laatste zou organisch tot uitdrukking moeten komen. Ik moet er op staan, dat geert driemanschap in de nieuwe organisatie ge- Vormd wordt en dat van de vier ik als Alge- meen Leider zou moeten optreden. Ik heb de heeren er op gewezen, dat ik het gaame an- ders zag, maar dat het nu eenmaal niet anders mogelijk is. Hoe staan we ten opzichte van de N.S.B.? Mijn artikel „Het N.S.B.-gerucht" heeft blijk- baar nogal opzien gebaard. Er zijn verkeerde! gevolgtrekkingen aan vastgeknoopt. Wij hebben in ons artikel tegen de N.S.B. er op gewezen, dat zij ieder ander willen uit- sluiten en zij voor zich de leiding eischen, ter- wijl zij: wegens hun niet voldoende Nederland sche gesteltenis en hun geringen weerklank in het volk daar geen recht op kunnen doen gel- den. Wrj zijn niet zoo onnoozel te meenen, dat de bezettingsoverheid zou toelaten, dat een Nationale Beweging hier de leiding zou krjj- gen en de overkoepelende Beweging zou zijn, die de NjS.B.-ers geheel zou uitsluiten. Dat kan niet en zou trouwens onjuist zijn. Er zijn ook goede Vaderlanders bij de N.S.B. en er zijn er velen, die bij een andere, alles overkoepelende beweging, goede vaderlanders zullen worden. Wat voor ons onaanvaardbaar is, dat is, dat de N.SB. de overkoepelende beweging zou zijn. Ik ontken, dat de geruchten, die opzettelijk van N.S.B. zijde steeds de wereld ingeholpen worden, juist zijn. Maar waren ze' nu eens juist en zou het waar zijn, dat verzocht zou worden, dat alle groepen zich in de N.S.B. zouden op- lossen, dan zouden wij zulks weigeren. Ik werk in die richting geen stap mee en gij zult dit billijken moeten. In dat geval gaan wij met de armen over elkaar zitten en zullen er offers moeten worden gebracht, dan zullen we deze brengen. Wij hebben den trjd. Wij hebben recht. Wij hebben gelijk! Zonder ons gaat het niet!! Noodig is, dat naast de N.S.B. er een groote, massale beweging komt, die haar wortels in het verleden heeft. Dat kan alleen Nationaal Front zijn. Dat is dus de taak, die moet wor den vervuld." VERGADERING VAN DE N.S.N.A.P. Voor een tot in de uiterste hoeken gevulde Dierentuinzaal hield Zondag de kring van de NjS.N.A;P., landelijk leider dr. E. H. van Rap- pard, een vormingsmiddag voor de leden in Den Haag. Een der partijsprekers hield een rede, welke in de eerste plaats de historische bewijsgron- den behandelde, waarop deze nationaal-socia- listische beweging zich op het grootduitsche standpunt heeft geplaatst. De spreker weed erop, hoe er slechts edn nationaal-socialisme zijn kan, namelijk het Duitsche, dat in zich be- vat de vervulling van alle beloften, die gedaan zijn door voorbije regeeringen, doch nimmer zijn vervuld. Na de pauze sprak de landelijke leider, die een betoog hield over den aard en het karak- ter van de N.S.N.A.P. Hij, wees er op, dat het ware socialisme slechts het Duitsche natio naal-socialisme kan brengen, dat alleen alle factoren bevat, die daartoe noodig zijn. Uit voerig betoogde spreker, dat er geen Neder- landsch nationaal-socialisme zijn kan en dat deze meening ook door den Fiihrer van het Groot-Duitsche Rijk wordt gedeeld, die het nationaal-socialisme geen exportartikel heeft genoemd. Misschien, zoo merkte deze spreker op, kan door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mew. T. OSIECK— MEEREBOER. 26) Vervolg. ,,En bent U nu absoluut overtuigd Mr. Wendover?" vroeg de Gravin. „Het is een hoogst interessante geschiede nis", klonk het antwoord. CShapelle's knap gezicht werd somber. „Ik ben bang, Gravin", zei hij met een zweem van angst in zijn stem, ,,dat Mr. Wendover nog steeds wat bevooroordeeld is." De Gravin scheen bezwaren te willen ma- ken, maar Chappelle hield haar met een vriendelijk gebaar tegen. ,,Uw manier van doen is zeer beleedigend, Mr. Wendover", zei hij, ,,rhaar daar noch de Gravin, noch ik iets te verbergen hebben, zie ik er niet het minste bezwaar in, U den naam van Dr. Pierre Marquand te noemen hier is zijn kaartje." Hij overhandigde het aan den journalist. ,,Dank U! Zooals U ziet heeft een kranten- man alle mogelijke bijzonderheden noodig voor zrjn werk." ,,Ik Wensch U goeden dag, Mr. Wendover'', men vermoeden, dat aan een bepaalde Neder- i landsche groep, die zich het minst deloyaal ge- dragen heeft tegenover de Duitschers voor den oorlog, een kans zal krijgen, te toonen, wat zij kan, indien althans uiterlijke verschij- ningsvormen en het getal den doorslag zouden geven. Maar dan zal zij tevens het bewijs leveren, dat zij onmachtig is in de practijk ten uitvoer te brengen, wat zij in theorie meent te kunnen bereiken. Immers, zulk een partij, die vreemd staat tegenover volk en volksche eigenschappen, die den geest van den trjd niet verstaat, is tot onmacht gedoemd. Alleen het socialisme kan winnen. En dat socialisme is alleen te vinden in het Duitsche nationaal- socialisme, dat door den N.S.N.A.P., leider dr. van Rappard, is gebracht. NEDERLAND IN HET NIEUWE EUROPA. Nederland zal in het Nieuwe Europa, schrijft Ir. Wigersma in „Het Vaderland", uiteraard een eigen taak hebben te vervullen. Als kleine staat zal het geen groote poli- tieke rol kunnen spelen en zijn speciale werk- terrein ligt dan ook op een gebied, waarvoor het, achterna gezien, door de geschiedenis eigenlijk al is voorbereid. Want hebben wij geen groote politici en geen groote militairen, geen geniale propagandisten van breed allure en geen indrukwekkende volksredenaars, wij hebben de mannen van de rustige daad, van het uithoudingsvermogen en het bezadigde optreden. Wij. hebben de bekwame kolonisa- tors, die op voorbeeldige wijze de rijkdommen van de eilanden in den Stillen Oceaan in den dienst van het Westen hebben gesteld, tot heil van het Westen 6n van het Oosten. Wij hebben als boeren, tuinders en kweekers, als zeevaarders, ingenieurs en industrieelen, als ondernemers en bedrijfsleiders, als werklieden en geleerden, get.oond, dat wij voor het vervul len van belangrijke functies in het Nieuwe Europa geschikt zijn. Wij hebben echter noch de dynamiek der Duitschers noch het pnlegma der Engelschen, maar wij hebben beide irt wederkeerige tempering. Onze taak in Europa is dus niet, als die der Duitschers, een militaire en een organisato- rische en ons passen daarom politieke unifor- men noch massabetoogingen, die bij den Duit- schen geest en de Duitsche taak wel passen. Onze taak is minder „grossartig", maar niet minder belangrijk; zij. is die van de kalme, sterke mannen met moedige bezadigdheid en buigzame doortastendheid, de taak der begrij- pende bemiddelaars, die tegenstellingen weten te overbruggen; onze functie is die van het cement, dat de bouwsteenen van Europa zal verbinden, zooals onze Indische mannen het cement geweest zijn om Oost en West te ver- eenigen op een wijze, die elders in de wereld niet is vertoond. In de tijden van organische eenheid, die aanbreken, zal het verschillende, het vrjandige en van elkander vervreemde ver- eend moeten worden. Geen volk, dat dit beter zal kunnen doen dan het onze, dat, door heel zijn geschiedenis, zeevarend, koloniseerend en worstelend tegen het altijd weer dreigende water, strijdend ook in de industrie tegen de groote concurrenten van buiten, zich voor dit doel heeft voorbereid. DE ORGANISATIE VAN DE VOEDSEL- VOORZIENING. Ter verkrijging van een gelijkmatige ver- deeling van den beschikbaren voedselvoorraad moet van overheidswege over de geheele voed- selproductie van den Nederlandschen bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd bepaald, dat de telers van akkerbouwgewassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetreffende overheidsinstantie. Voor een groot aantal producten, waaronder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voomemen binnen korten tijd een inleverings- plicht op grond van het Landbouwinleverings- besluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de Provinciale Inkoopcentrales voor Akkerbouw- producten (P.I.C.A.'s), welke de producten overnemen tegen vastgestelde prijzen, terwijl deze provinciale instanties, waarbij iedere teler als georganiseerde moet zijn aangeslo- ten, de aanwijzingen hebben op te volgen van de Nederlandsche Inkoopcentrale voor Akker- bouwproducten (N.I.C.A.). VOEDSEL VOOR SPECIALE DOELEINDEN. Naar de N. R. Crt. vemeemt is een alge- meene regeling in voorbereiding, waarbij een speciale afdeeling van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd belast zal worden met de verdeeling van voedselvoor- raden voor speciale doeleinden, als bij voor- beeld het verstrekken van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die dergelijke acties zouden willen ondernemen, zullen zich tot deze afdeeling moeten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingredienten. DE BROODDISTRIBUTIEBESCH3KKING. De in het verordeningenblad opgenomen ge- deeltelijke intrekking van de Brood-distributie- beschikking 1940 I heeft louter formeele be- teekenis. De oude verordening over de brood- distributie is met alle bijzonderheden in het verordeningenblad afgekondigd, zoodat ook Charles Chappelle maakte een keurige bul ging; zijn houding was zeer waardig. Twee minuten later stond Wendover weer op straat en nu iiep hij snel in de richting van de Boulevard Haussman. Het was duidelijk, dat hij Gravin de Ldpiney gekrenkt had, maar ofschoon hem dat zeer speet, voelde hij wel dat dit onder de gegeven omstandigheden onvermijdelijk was geweest. Dat Zuberra deze vrouw als zijn werktuig gebruikte, stond voor hem .vast, maar het was zijn zaak niet haar hare illusies te ont- nemen. Buiitendien zou ze hem, zoo hij deze moeilijke taak al op zich nam, toch niet ge- looven. Dr. Pierre Marquand, een man van middel- baren leeftijd, met een bleek gezicht en hel- dere oogen, laiisterde aandachtig. Toen Wendover uitgesproken had, klonk zijn antwoord min of mieer beleedigend. ,,In den regel, Mr. Wendover", zoo begon hiji, „verleen ik nooit interviews aan kranten- mensohen. In Uw geval heb ik een uitzonde- ring gemaakt, omdat ik zooeven door Mon sieur Chappelle werd opgebeld, die mij als speciale gunst vroeg U te ontvangen. Maar..." hij rangschikte de papieren op zijn lesse- naar ,,het spijt me zeer, ik kan met geen enkelen buitenstaander discussieeren over de gezondheid van mijn hooggeaohte patients Prinses Corisande." Hij drukte op een bel en zei tot den binnen- tredenden bediende: „Paul, wil je Monsieur even uitiaten?" Wendover, die zioh in den regel niet gauw opwond, brandde van verlangen om dezen medicus een klap in zijn verwaand gezicht te geven, maar hij bedwong zich en na een kor ten hoofdknik volgde hij den bediende de kamer iuit. Hij had nog een bezoek at' te leggen en dit- miaal werd hij met meer teleefdheid ont vangen. De directeur van de beroemde bank, de Cre- alle wijzigingen in details in den vorm van nieuwe afkondigingen in het verordeningen blad moesten worden gepubliceerd. Om deze maatregelen soepeler te kunnen uitvoeren is het doelmatig, deze wijzigingen in de Neder landsche Staatscourant te publiceeren. Om deze reden wordt de brooddistributiebeschik- king met uitzondering van de hoofdbepaling, n.l. dat brood een distributiegoed is, ingetrok- ken en wordt de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vlsscherij ge- machtigd de uitvoeringsbepalingen in de Staatscourant af te kondigen. DE PRUS VAN VLEESOH IN BLIK. Het verhandelen en afleveren van vleesch- conserven in blik aan verbruikers is voortaan, blijkens een in de Staatscourant van Dinsdag opgenomen beschikking slechts toegestaan tegen prijzen, welke niet hooger zijn dan' die, welke de verkooper v66r 13 Juli 1940 bij den verkoop van gelijke soorten en qualiteiten be- rekende. Zooals bekend geldt een soortgelijke regeling reeds voor een heele reeks vleesch- soorten en vleeschwaren, waarbij echter de datum 16 September 1940 als critiek punt wordt genomen. Ten aanzien van vleesch in blik geldt niet de bepaling, dat een aan bepaalde eischen vol doende prijslijst in den winkel van den verkoo per moet zijn opgehangen. SERIEBOUW VAN HANDELSSCHEPEN. Commissaris-generaal dr. H. Fischbock heeft in een artikel in de ..Deutsche Zeitung" o.m. medegedeeld, dat voor de Nederlandsche scheepswerven een belangrijke taak zal zijn weggelegd bij de voorziening in de behoefte aan koopvaardijschepen. Dit is begrijpelijk, indien men bedenkt, dat, zooals ,,Das Reich" opmerkt, een land, wil het in sterke mate deelnemen aan het internatio nal economische verkeer, dit streven moet kunnen doen rusten op drie zuilen: staatkun- dige macht, groote irivoer/uitvoerkracht en een goede handelsvloot. Het blad wijst er dan op, dat de Groot-Duitsche handelsvloot in 1939 met 4.483.000 brt. kleiner was dan in 1914 (6.459.000 brt.). Ofschoon de onvermijdelijke verliezen door den oorlog binnen enge grenzen konden worden gehouden, is dit beeld voor de sedertdien gestegen economische ruimte van het rijk nog minder bevredigend. Verwacht kan dus worden, dat het nieuwe Europa na dezen oorlog een groote behoefte aan schepen zal hebben. In de voorziening daarin zullen onze Nederlandsche werven uiteraard aandeel hebben, daar zjj uitstekend geoutilleerd zijn en een goeden naam hebben tot ver buiten onze landsgrenzen. Vooral de voortbrenging van goede vrachtschepen zal dan aan de orde zijn. In dit verband is het wellicht van belang de aandacht te vestigen op een wijziging in de methode van den scheepsbouw. Veelal werden schepen op bestelling ge- bouwd, dus als het ware per stuk of per paar en geheel volgens de wenschen van den af- nemer. In Engeland evenwel bestond een groot aantal werven, dat trampschepen bouw- de in serieproductie. Hier werd dus niet eerst de bestelling afgewacht, maar werd de voor- raad materiaal aan den loopenden band aan- gewend. Deze aanbouw in serie beperkte zich niet tot de werven, maar ook de fabrieken van machines, m'otoren, ketels enz. pasten hem toe. De voordeelen van deze methode liggen voor de hand. De tijd van den aanbouw werd er- door verkort. Verder konden vaste prijzen worden berekend. De aankoopprijzen richtten zich in het algemeen naar de vrachtprijzen en bovendien naar de speciale wenschen van den opdrachtgever, die ..extra's" moesten betalen, indien hun verlangens buiten het vastgestelde bouwprogramma zouden gaan. Evenzeer is begrijpelijk, dat de werven door de toepassing van deze methode konden komen tot een meer continue productie en dat haar productiekos- ten daalden. Wij zien al deze voordeelen in het bijzonder bij de productie van automobie- len, welke als voorbeeld kan gelden voor de besproken wijze van scheepsbouw. Het genoem.de blad wijst er volgens de N.R.Crt. op, dat ook Duitsche werven op een dergelijke wijze schepen hebben gebouwd en zelfs wel tegen lagere prijzen dan de Engel- sche. Daarbij staat natuurlijk op den voor- grond, dat men komt tot een goed bouwvoor- schrift, een taak, waaraan alien, die er belang bij hebben, samen moeten werken en hun er- varingen moeten uitwisselen, betreffende grootte, snelheid en alle andere bijzonder heden, welke noodig zijn om een vloot te vor- men, die aan alle eischen voldoet, welke een rationeel scheepvaartverkeer stelt. LIQUIDITEITSMOEILIJKHEDEN BIJ ONDERNEMINGEN. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financien betreffende liquiditeitsmoeilijkheden bij ondernemingen. Daarbij wordt het volgende bepaald: In het belang van de instandhouding van het bedrijfsleven kan door het verstrekken van kredietgaranties of op andere wijze financieele hulp worden verstrekt aan ondernemingen, die in financieele moeilijkheden zijn geraakt door het, als gevolg van de buitengewone omstan- dit Lyonnais. sloot de deur van zijn prive-kan- toor en bood zijn bezoeker een sigaret aan. ..Het is een vreemde geschiedenis met deze zoogenaamde Prinses Corisande", zei de bank- directeur, ,,zoo vreemd dat wij, zooals U wel niet zal verbazen, de gebeurtenissen voorloo- pig maar afwachten. Een complot hij haalde de schouders op en fioot tusschen zijn tanden „Wlie zal het zeg.gen? Men hoort tegenwoordig van zooveel oplichterstrucs. Ja, Monsieur, voor zoover ik weet beweren de menschen. die er mee te maken hebben, dat ze alle bewijzen in handen hebben, dat de dame in kwestie inderdaad de vermiste Prin ses Corisande is. Maar eerst moeten onze ad- vocaten en andere experts volkomen en in alle opzichten overtuigd zijn, voor er ook maar den franc van de groote som gelds, die bij ons berust, dit huis verlaat. ,.Dat beteekent dus naar alle waarschijn- lijkheid een rechtsgeding?" vroeg de bezoe ker. ,.Daar kunt u van opaan, Monsieur. Als U wilt, kunt U dat in uw artikel opnemen." Wendover keek den man doordringend aan. „Dtit gesprek is natuurlijk strikt vertrouwe- lijk", zei hij. „Vertelt U me eens, Monsieur Lebrun veronderstel dat er hier sprake is van een complot hoe kunnen de menschen die dit op touw hebben gezet, hier dan van profiteeren, als ze toch geen beslag kunnen leggen op het geld en de juweelen, die in Uw safes op den rechtmatigen eigenaar liggen te wachten De directeur begon te lachen. ,,Daar is ge- makkelijk een antwoord op te geven", zei hij. Ofschoon het onze zaak niet is, kan ik U wel vertelien, dat er zooveel dwazen in de wereld rondloopen, dat het de oplichters en na wat U mij verteld heeft, ljjkt me dit het juiste woord licht zal vallen groote soramen los te krijgen door middel van promessen; dit heet dan natuurlijk een voorschot op het groote kapitaal, dat later opgeeischt zal worden." digheden, niet binnenkomen van vorderingen uit hoofde van goederenleveranties aan het buitenland of door andere daaruit voort- vloeiende blokkeering van activa in het bui tenland. De bovenbedoelde hulp kan slechts worden verleend, indien ook onder de tegenwoordige omstandigheden een behoorlijke basis voor de rentabiliteit van de betreffende ondememing aanwezig is, respectievelijk met het behoud van het bedrijf voor de toekomst een algemeen belang wordt gediend. OM HET BEHOUD VAN INDIE. De totstandkoming van de militaire over- eenkomst tusschen Duitschland, Italie en Japan heeft in ons land, schrijft de N. R. Crt., luider dan tevoren, de vraag doen rijzen: wat zal er van Nederlandsch-Indie worden? Al dadelijk was daar de twijfel, wat men onder de Groot-Oost-Aziatische ruimte moest verstaan, waarin de leiding van Japan was erkend. Een authentieke uitspraak bestaat daarom- trent niet. Men weet trouwens, dat het ver- dra.g ten deze niet naar nauwkeurige grens- afbakening heeft gestreefd. Ook van Duitsche zijde is men echter niet achter gebleven met pogingen om den tekst van het nieuwe driemogendhedenverdrag in een voor het behoud van Indie voor ons land zee gunstig mogelijken zin te lezen. De Diplomatisch-politische Korrespondenz heeft de meening van officieele kringen te Berlijn weergegeven, toen zij betoogde, dat de erkenning van de leiding van een der verdrag- sluitende mogendheden in een bepaalde ruimte nog niet beteekent, dat deze mogendheid daar een monopolie zou hebben. Meer aandacht is echter nog besteed aan de vraag of Nederlandsch-Indie inderdaad tot de GrootHost-Aziatische ruimte gerekend moest worden, waarin Japan op de leiding aanspraak maakt. Van Duitsche zijde is met nadruk het woordje ,,Oost" onder onze aandacht gebracht. Toen echter een onzer Nederlandsche specia- liteiten in een interview uitsprak, dat volgens Japansch spraakgebruik Nederlandsch-Indie in alle geval buiten de Groot-Oost-Aziatische ruimte viel en tot „het Zuiden" gerekend moest worden, maande men van dezelfde Duitsche zijde weer tot voorzichtigheid aan. In dezelfde dagen heeft echter ook de chef van het Nederlandsche propagandabureau te Bata- via als zijn meening te kennen gegeven, dat het driemogendhedenverdrag geen betrekking op Nederlandsch-Indie heeft. Het meest geholpen zouden wij zijn, wan- neer Japan zou willen verklaren, hoe het er over dacht. Van dien kant is echter het minst een poging tot verduidelijking te verwachten. Intusschen zijn nu al eenige weken te Bata- via de onderhandelingen aan den gang met de delegatie, welke daar onder leiding van den minister van handel en industrie Kobajasji is heengegaan, zonder dat deze laatste nog aan de besprekingen heeft deelgenomen. Eenige dagen geleden drong een Japansche persstem tot ons door, om de delegatie maar terug te roepen, daar het verdrag van Japan met de spilmogendheden de situatie geheel ge- wijzigd had en Nederlandsch-Indie militair en oeconomisch toch te zeer van de Vereenigde iStaten afhankelijk was dan dat onderhandelin gen zin zouden hebben. In die richting is echter totdusver niets ge- beurd. Nu werden de handelsbetrekkingen tusschen Nederlandsch-Indie en de Vereenigde Staten de laatste jaren inderdaad steeds nauwer. Van den huidigen gouvemeur-generaal is be kend, dat hij steeds een open oog voor deze belangengemeenschap heeft gehad. Of deze zich in de toekomst in denzelfden geest zal blijven ontwikkelen, is de vraag, maar voor- loopig mag men nog wel veronderstellen, dat Nederlandsch-Indie temidden van de wereld- gebeurtenissen misschien nog meer het oog op de politiek van de Vereenigde Staten houdt, dan dat het zich rechtstreeks door het Buro- peesche gebeuren leiden laat. Zou men wellicht daaraan mogen toeschrij- ven, dat de chef van het propagandabureau van het bestuur van Nederlandsch-Indie in zelfs nog al heftige termen ontkend heeft, dat de autoriteiten de opvattingen van de pers en met name van de Javabode zouden dee- len ten gunste van de vorming van een ge- meenschappelijk front, een militair bondge nootschap met Engeland in Zuid-Oost-Azie Hoe dan ook is Nederlandsch-Indie, met een dergelijke verklaring, op het spoor van een politiek, zooals de redactie van het Vaderland zich deze voorstelde, toen het onlangs schreef, dat ,,voorzoover er nog een Nederlandsche politiek gevoerd kan worden, ze hierin moet bestaan, dat men den oorlog zoo mogelijk ver- hindert zich tot een algemeen wereldconflict uit te breiden". „In dat geval, zoo schreef het Vaderland, zal men aan Japan's gerechtvaardigde verlan gen weten tegemoet te komen zonder het Nederlandsche bezit in Azie aan te tasrten en als Indie Nederlandsch blijft, zal dit stellig ook bijdragen tot de versterking van de Nederlandsche zelfstandigheid in Europa" Dit laat zich weer rijmen met de opvatting van Ir. A. A. Mussert, die kort na zijn bezoek aan Hitler in Volk en Vaderland schrijVen kon: „Ik geloof niet dat Japan een geweld- „Maar U zegt dat ze onmogelijk aan het geld kunnen komen?" „Precies! Het zal onberoerd blijven, totdat onze experts, zooals i'k reeds zei, in alle op zichten voldaan zijn. Maar gelooft U ook niet, Monsieur, dat de oplichters, wel wetende, dat hun complot in het eind toch moet falen, ge- noegen zullen nemen met een behoorlijk be- drag en er mee vandoor zullen gaan Hoogst- waarschijnlijk zullen ze een gerechtelijk on- derzoek niet riskeeren." Wendover stond op en zei: ,,Ik ben U bui- tengewoon dankbaar, Mr. Lebrun." De bankdirecteur maakte een diepe bulging. ,,Het is me een groote eer Monsieur ontmoet te hebben." Sybil Trent sprong verschrikt op toen de deur open ging. ,,Wat is er gebeurd?" Zuberra smeet zijn hoed in een hoek van de kamer. ,,Tot nu toe niets!" snauwde hij. ,,Maar we moeten gauw voortmaken, anders wordt het hier nog te gevaarlijk voor ons. Ik kom juist van Millie en wie denk je dat daar was?" ,,Toch niet detective Lomax?" Ze beefde; sinds ze het doode lichaam van Vanelli, den schriftvervalscher, in de kamer op den grond had zien liggen, werd ze door angst en twij fel vervolgd. ,,Nee, niet Lomax. maar zijn journalistieke vriend Wendover de man die aan zijn tafel- tje zat in het Midnight Cabaret. Ik ben zoo even tot de ontdekking gekomen, dat hij dien avond ook aanwezig was bij het diner bij Mrs. de Lance-Holmes. Wij sohijnen den kerel niet te kunnen ontloopen." Ze stond op het punt hem nogmaals te -ver telien dat ze al van het begin af aan geen verttrouwen in deze heele zaak had gehad, maar, bang voor een uitbarsting van den kant van den man, vroeg ze slechts: ,,Wat deed hij daar?" ,,Hij werd verondersteld voor zijn cou rant te komen. De Londensche nieuwsbladen schijnen het een en ander over de Prinses ver- dadige verovering van Indie in dit tijdsge- wricht op het oog heeft. Ik geloof nog min der, dat dit met instemming van Berlijn zou geschieden. Maar ik geloof, dat als de Neder- landsch-Indische regeering een passend besef heeft voor redelijke wenschen van Japan ten aanzien van grondstoffenleverantie en afname van goederen, benevens voor de noodzakelijk- heid van een niet te duur vervoer van dezen goederenruil, er oVereenstemming bereikt zal kunnen worden." Zou men uit het bericht van Domei in het avondblad van Dinsdag, dat belangrijke vor deringen verwacht worden bij de onderhande lingen, welke gekenmerkt worden door een uitgesproken activiteit van de Nederlandsche gedelegeerden, mogen afleiden, dat inderdaad de ontwikkeling dezen kant uitgaat, wellicht onder den druk van de verwachting, dat ook de Vereenigde Staten heden ten dage geen verdere uitbreiding van den oorlog wenschen? De berichten van Domei, welke aanleiding waren tot deze beschouwing, bereikten ons tegelijk met de afschaduwing van een gerucht, dat Nederlandsch-Indie ook ten aanzien van de behandeling van de Duitschers in Indie al thans een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de bezwaren van de Duitsche regeering op het oog had. lets stelligs had dit gerucht nog in geen geval. Wanneer een bevestiging van dit gerucht al thans een vermindering van de spanning zou kunnen brengen, welke de repressaillemaat- regelen welke anders eerstdaags misschien nog zouden worden uitgebreid ook hier te lande moeten verwekken, dan zou daarmee niet alleen voor het oogenblik, maar ook voor de toekomst, waarin Nederland hier, Neder landsch-Indie ginds, in de Buropeesehe, zoo- wel als in de Aziatische ruimte zooveel met de drie verbondenen te maken zullen houden, reeds heel wat zijn bereikt. HET FRONTBERICHT. Het frontberidht van het D.N.B. luidt: De Duitsche luchtaanvallen zijn Dinsdag en in den daaropvolgenden naeht naar het weermachtberidht van Woensdag meldt on- ophoudelijk boven het Britsche eiland voort- gezet, zonder den tegenstander ook maar even gelegenheid te laten om op adem te komen. Dikwijls lag slechts een tijdsverloop van eenige minuten tusschen de golven der naderende ge- vechtsformaties. De Engelschen moesten daarbij inzien hoe ijdel hun verwachtingen waren, dat de slag om Groot-Britannie zijn hoogtepunt reeds zoo ongeveei* bereikt had. Het Duitsche luchtwapen mag er prat op gaan de kracht van zijn acties en het aantal van zijn aanvallen Dinsdag nogmaals aanmer- kelijk vermeerderd te hebben. Onder het parool der vergelding stonden ook de talrijke luchtgevechten, waarin de Duitsche jagers tel- kens voor hun grootere broers, de Heinkels en Junkers, een snelle dcorbraak naar de Britsche hoofdstad veroverden. De Messer- schmidts escorteerden de gevechtsformaties waakzaam en beveiligden ze naar alle zijden. Hierbij hielden zij grondige opruiming onder de Engelsche jagers. 22 Hurricanes en 10 Spitfires werden neergeschoten en vielen te pletter. Slechts aan de onstuimigheid en bekwaam- heid van de Duitsche jachtvliegers, alsmede aan de snelheid en wendbaarheid van him vliegtuigen is het te danken, dat zoovele tegenstanders het onderspit moesten delven. Want het elan en de strijdvaardigheid van de Engelsche jagers blijven volgens de ervarin- gen, die de Duitsche vliegers Dinsdag opge- daan hebben, steeds slinken. Het zwaartepunt der aanvallen lag weer op Londen. Daarbij bleek, dat de eenzijdige con- centratie van de Engelsche grondverdediging, hoewel daardoor zeer belangrijke industrie- steden bijna zonder bescherming bleven, den tegenstander niet gebaat heeft. Het sper- vuur van het afweergeschut om Londen kon doorbroken worden en vormde geen ernstige hinder paal. Het centrum en de Westelijke wijken van de Britsche hoofdstad werden bijzonder zwaar geteisterd. Nadat overdag sterke afdeelingen lichte gevechtsvliegtuigen hier hun vemieti- gingswerk verricht hadden, volgden des nachts zware formaties om het effect te ver- grooten en van de avondschemering zonder onderbreking tot de vroege morgenuren de Engelsche hoofdstad niet tot rust te laten komen. Bij den terugkeer konden nog op honderd kilometer afstand de uitgestrekte branden worden waargenomen. Zeer zwaar getroffen werden ook het vlieg- veld en de wapenfabrieken van de stad Rochester, die in een baai van de treehter- vormige Theemsmonding ligt. MALTA 150 MAAL GEBOMBARDEERD. Holen en tunnels als woonplaatsen. United Press meldt uit La Valetta (Malta): Sedert Italie zich op 10 Juni in den oorlog heeft begeven, is Malta 150 maal door Ita- liaansche vliegtuigen aangevallen. Ongeveer 200 menschen werden gedood, 400 gewond en 7-00 hebben hun huis moeten ontruimen en meld te hebben en nu is hij naar Parijs ge komen om de zaak persoonlijk te onderzoeken. Hij is formidabel rijk, een millionnair en het ziet er naar uit, dat hij ons nog veel last zal bezorgen." „Denk je dat hij hier is om Lomax te hel- pen „Het kan zijn, maar ik voor mij geloof, dat hij er een diepere reden voor heeft zou het niet mpgelijk zijn, dat hij op op meisje ver- liefd is?" Sybil Trent schudde net hoofd. ,,Nee, nu heb je het mis, Charles. Van wat ik van Elsie hoorde, hadden ze elkaar slechts eenmaal ont moet en dien avond in het cabaret scheen ze niet bijzonder op hem gesteld te zijn; ik ge loof zelfs, dat ze onaangenaamheden hadden." ,,Waarover?" ,,Hoe kan ik dat weten?" „Komt het nu heelemaal niet bij je op", zei de man op smalenden toon, „dat Lomax wel eens het een en ander over ons aan Wen dover verteld kon hebben en dat Wendover probeerde het meisje te waarschuwen?" ,,Ja", bevestigde ze na een oogenblik na- denken, ,,je kon weleens gelijk hebben. Char les. Maar wat gebeurt er nu verder? Je gaat toch niet...?" ,,Je laat dit aan mij over", klonk het kort. „Je gelooft toch zeker niet, dat ik er nu nog iets tusschen zal laten komen? Morgen tee- kent Miss Elsie Spain haar eerste promesse ik heb een Jood gevonden, die vijftigduizend pond wil voorschieten. Maar eerst moet Wen dover onder handen genomen worden om onaangenaamheden te voorkomen, begrijp je?" Ze beefde ze begreep hem maar al te goed. ,,En voor jou valt er ook wat te doen, Sy bil", vervolgde Zuberra. .Wendover is met een nichtje van hem in Parijs en nu moet jij..." hier ging zijn stem in gefluister over. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5