m m A mm m m i •m „Mijnhardtjes" De Wederlandsche Pijn- en Kouverdrijvers Dam- en Schaakrubriek Sport Bloemenmagazijn G.J.WILL Predikbeurten. Gemengde Berichten SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. AXEL. 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. kloosterzande. voor keurig verzorgd Bloemwerk is en blijft VOETBAL. VIERVOUDIGE MOORD IN BRANDENBURG. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ BAFLO. DAMMEN. SCHAKEN. abedefgh Partijstelling. s minuten later loeiden opnieuw de sirenes. Dit- xnaal was het langer alarm, want eerst te vijf minuten voor twaalf klonk de langgerekte toon ten teeken dat het gevaar geweken was. Tenslotte werd nogmaals alarm gemaakt van tien voor drie tot veertien minuten over drie. Gelukkig werden er ditmaal geen buiger- bezittingen door bomaanvallen getroffen. Er alleen o.m. enkele brandbommen gevallen in de omgeving van den wachtpost 66. (Pr. Z. Crt.) EEN OUDERWETSCHE BI E7TENCAMPAGNE IN Z.-VLAANDEREN Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt.: (De bietencampagne biedt thans in ZeeuwscA- Vlaanderen een geheel ander beeld dan in voorgaande jaren, als gevolg van de abnor- male tijdsomstandigheden. Vooral het ver- voer levert moeilijkheden op, nu het aantal groote vracht-auto's zeer beperkt is. Boven- dien zijn nog vele nachtwagens bezet voor het vlasvervoer. Hoofdzakelijk is men dan ook aangowezen op de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- weg Maatschappij, die nog steeds het leeuwen- aandeel in het transport heeft. Voor het vervoer van de landerijen naar de wegen heeft men weer zijn toevlucht moeten nemen tot de oude boerenwagens, voor zoover deze nog in gebruik zijn. En ook de zware trekpaarden bewijzen nu weer onschatbare diensten in deze streek. Tot nu toe was het weer voor het rooien en het vervoer gunstig, docb meer moeilijkheden zullen ontstaan als het weer omslaat. Dan zal er eerst recht sprake zijn van een ouderwetsche Zeeuwsch- Vlaamsche bietencampagne. Het laat zich nu reeds aanzien, dat de campagne dit jaar ook langer zal duren dan voorgaande jaren. Er zijn dit jaar ook veel meer bieten ver- bouwd in deze streek; de opbrengst is over het algemeen zeer goed. EJvenals in andere provincies wordt ook in Zeeland thans de mogelijkheid van samenvoe- ging van gemeenten onder oogen gezien. De gemeente Schore zal bijv. haar zelfstandigheid verliezen en bij Kruiningen worden gevoegd, terwrj] wij ook reeds melding maakten van gelijke plannen ten aanzien van Kloetinge dat onder Goes zal komen. Naar wij thans vememen zullen ook de ge meenten Sint Kruis en Efede worden opge- heven en bij Aardenburg worden gevoegd. <3ed. Staten gaan nu na of ditzelfde kan ge- schieden met enkele gemeenten op Walcheren en Zuid-tBeveland. (Pr- Z. Ot.) ONONTPLOFTE GRANATEN. aooals in vele gemeenten, worden ook te Groede nog steeds niet ontplofte granaten ge- vonden. In totaal zijn er, volgens de Pr. Z. Ct„ reeds een 25-tal door de Duitsche weermacht tot ontploffing gebracht. Momenteel is nu weer van 11 granaten aangifte gedaan, die de laatste dagen zijn gevonden en welke nog tot ontploffing moeten worden gebracht. DE ZEEPDISTRIBUTIE. Hot is gebleken, dat sommige detaillisten de bonnen, welke zij voor zeep in ontvangst genomen hebben, niet bij de plaatselijke dis- tributiediensten inwisselen tegen toewyzing, maar rechtstreeks doorgeven aan hun gros- siers ter aanvulling van him zeepvoorraad. In verband hiermede wordt er met nadruk de aandacht der detaillisten op gevestigd, dat het inleveren van meer dan veertig bonnen per distributieperiode d.i. dug per 3 V2 week bij den grossier verboden en strafbaar is. De detaillisten dienen de door hen in ont vangst genomen bonnen, geplakt op opplak- vellen, bij, de distributiediensten in te leveren ter verkrijging van een toewijzing. Van deze verplichting zijn slechts vrrjgesteld de detail- listen, die per distributieperiode minder dan veertig bonnen in ontvangst hebben genomen, welke bonnen rechtstreeks aan den grossier kunnen worden doorgegeven. Tegen detaillisten, die zich niet aan boven- omschreven voorschriften houden, zullen on- verwijld maatregelen worden genomen. pet Centrum. In het hoofdnummer van deze week Madame Bovary wordt de hoofdrol vervult door de beroemde filmster Pola Negri, een der weinige artisten, die door haar talenten de komst der geluids- film geenszins behoefde te vreezen. Steeds blijven dan ook de rolprenten met Pola Negri in de hoofdrol opgeld doen, want wat zij te zien geeft is geen klatergoud doch werkelijk kunst. Zoo leent de geschiedends van Madame (Bovary zich by uitstek voor haar uitbeeldings- kracht en een ieder zal onder' den indruk komen van haar boeiend spel, dat zij hierin weer te zien geeft. AJs MeVrouw Bovary is zy de echtgenoote van een dokter, die in een provincieplaatsje hard moet werken om zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. Zij heeft het in haar hoofd gezet eerlang in Parijs in de uitgaande wereld een rol te spelen en hoewel het zoover niet komt, brengt haar eer- zucht haar nu reeds in moeilijkheden, die zich voortdurend opstapelen. Haar man blijft hier- van onkundig geheel in beslag genomen door zijn practyk. Madame Bovary geraakt in schulden en zakt steeds dieper en als haar man zich laat verleiden een operatie te verrichten, waarvoor hem de kundigheid ontbreekt, is ook zijn repu- tatie vemietigd. Overal steken de moeilijkheden het hoofd op en geen enkelen vniend staat hen ter zijde. Geen uitkomst ziende, zal madame Bovary haar laatste stap doen en onder groote span ning eindigt dit zoo voortreffelijk vertolkt filmwerk. Geslaagd. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor Doctoraal rechten, de heer Harry J. van Leeuwe, alhier. Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen (Ingez. Med.) ZONDAG 20 OCTOBER 1040. Ned. Hervonnde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer J. D. van de Bank; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUTSKIL. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier. bed. H. Av.; 2.30 u., de heer J. D. van de Bank, dankz. AXEL. 10 u. en 2.30 u., Ds. Van Oeveren. HOHK. 10 u., leesdienst; 3 u., Ds. A. Vrij- landt, van Biervllet. ZAAM1SLAG. 10 u., Ds. Drost; 3 u„ Ds. Drost, voorb. 'H. Av. KLOOSTHRZAiNDE. 2 u., Ds. J. Kroon, dankz. H. Av. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. PHILIPPINE. 2.80 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 10 u., Ds. Post; 2.30 u., Ds. Pijbnan, van Hoek. HOHK. 10 u., Ds. Pijlman; 3 u., Ds. Post, van ZAAMiSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. ZAAMISLAG. 10 en 3 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., lees dienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. Roomscli-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 8 u., 9.15 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. Openingsspel. (Auteur en bron?) Uit de aanvangsstand spelen we: 1. 3228 17—21 2. 37—32 2126 3. 41—37 16—21 4. 31—27 11—16 5. 37—31 26X37 6. 42X31 18—23 7. 34—29 23X34 8. 39X30 12—18 9. 44—39 18—23 10. 30—26 20—24 11. 40—34? Zwart forceert nu de winst van een schijf. Zie diagram. ZWART 1 2 3 4 5 WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG Nederlandsche Voetbalbond. Afdeeiing W. 3e Klasse N: AxelCorn Boys; Sluiskil Temeuzensche Boys. 3e Klasse O: AardenburgBreskensTer neuzen 2Oostburg. Terneuzen 2Oostburg. De eerste maal dat de reserve-ploeg van Terneuzen voor deze competitle uitkwam, was haar reis naar Oostburg en zij werd daar ge- klopt met niet minder dan 50, een uitslag die in vroeger tijden werd gegeven bij niet opkomen van een ploeg. Nadien heeft Terneuzen 2 zich wat Weten te versterken en al zal zij wel niet tot den top weten te komen, een ploeg die de hekken- sluiter moet vormen, is zij zeker niet en zal haar gemiddelde wel iets over de 1 komen. Nu komt Oostburg alhier een tegenbezoek brengen en natuurlijk met het vaste voor- nemen om voor de tweede maal de overwin- ning te behalen. Aan de thuisolub de plicht om hier een stokje voor te steken, al was het maar tot een gelijk spel te komen en de punten te ver- deelen. Een kolondstengezin van vier personen is Zaterdagavond te Weitgendorf bij Telschow (OostnPrignitz) door een krijgsgevangen Pool die op de hoeve werkte, op brutale wijze ver- moord. De dader heeft zich later in een bosch met een jachtgeweer van het leven be- roofd. Een paar mannen, die in de buurt aan het werk waren, ontdekten de misdaad. Zij troffen de 55-jarige vrouw dood aan. Nadat men de gendarmen en de autoriteiten van het gebeur- de in kennis had gesteld, vond men ook den 57-jarigen boer zelf, evenals zijn 18-jarigen zoon en zijn tienijarige dochter, die vermoede- lijk met een bijl of ander scherp voorwerp om het leven gebracht waren. Men neemt aan, dat de dader uit wraak heeft gehandeld. DE MOORD TE OSS. Omtrent de vermoedelijke toedracht van het drama te Oss waarbij de 40-jarige ongehuwde arbeider M. de Brok het leven verloor, meldt de correspondent van de N. R. Crt. het vol- gende Zaterdagavond ontmoette de verslagene eenige leden van den Opbouwdienst waarmede hij een afspraak maakte om eenige uren ge- zellig te gaan doorbrengen ten huize van de familie van E. Men verwachtte de echtgenoote van Van E. alleen thuis, doch onverwaeht werd op het geklop van de mannen de buiten- deur geopend door Van E. zelf, die hun de deur wees. De mOitairen gaven hieraan ge volg. De Brok wenschte echter te blijven met het gevolg, dat er een handgemeen tusschen van E. en de Brok ontstond dat buiten op straat in een verwoede vechtpartij ontaardde. Deze twist, waarbij geen wapens werden ge- bruikt, was spoedig beslecht. Doch het ge- beurde had de gemoederen van beide mannen zoodanig verhit, dat zij met deze oplossing geen van beiden tevreden waren. De Brok begaf zich naar de naburige ouderlijke woning om een wapen te halen en inderdaad moet hij met een oucjerwetsch sabeltje van klein for- maat teruggekeerd zijn, terwijl van E. zich wapende met een scherp mes. Beiden hebben zich toen naar buiten begeven, waar zij elkan- der ontmoet hebben op het pad dat de Ber- chemscheweg met de Teugenaarsstraat ver- bindt. Er moet toen hevig zijn gevochten waarbij van E. een steek in de zijde heeft op- geloopen terwijl de Brok doodelijk in de borst- streek werd gekwetst. De getroffene heeft toen nog getracht* zich naar buis te begeven, doch hij de stoep van cafe van der Wielen is hij levenloos ineengezakt, terwijl hij het sabel tje nog in de hand had geklemd. Zoo werd hij kort daarna door een voorbij- ganger gevonden. De vermoedelijke dader Wit aan zet speelde 2822?, waarop zwart dankbaar van de gebodeq, kans profiteerde: 1. 28—22??? 23—29! 2. 34X14 13—19 3. 14X23 25—30 4. 35X24 20X49 dam Een bekende damzet, die ook de kern vormt van de „Coup Napoleon". In plaats van in de diagTamstand echter 28'22 te spelen, had wit als volgt een schijf kunnen winnen. 1. 31—27! 21—26 gedw. 2. 27—21 26X17 3. 28—22 17X28 4. 34—30 25X34 40X18 13X22 32 X 25, met schijfwinst. Een mooi practisch stukje! Bekende inhoud met aantrekkelijke slagwendingen, die by uit stek geschikt zijn nieuwe beoefenaars van het damspel te winnen. 33X24 28X19 (zie A) 25X24 2721 gedw. 38—33 33X31 welke sinds kort met zijn gezin te Oss woont is afkomstig uit een andere gemeente. Nader wordt nog gemeld: De 23-jarige arbeider W. van E. uit Oss, verdacht van doodslag op den 40-jarigen De Brok, die aanvankelijk hardnekkig het hem ten laste gelegde misdrijf ontkende, is door de mand gevallen. Hij heeft een volledige beken- tenis afgelegd. Van E. verklaarde, dat hij De Brok op het Padje achter het cafd van v. d. Wielen had ontmoet, waarop zijn tegenstander hem met een sabel had aangevallen en hij hem met een mes heeft neergestoken. Verdachte zal ter beschikking worden ge steld van den officier van justitie te 's Herto- genbosch. NIET DE BEDOELING Van heer©ncostuu)m tot winterjas. De H. Ot. schrijft; Vele menschen komen en gaan in de bureaux voor de Winterkleedinghulp. Ze komen met een costuum, een jas of een mantel en gaan met een vergunning weer het lokaal uit, de meesten met het prettige gevoel, dat zij in staat zijn een nieuwe, warme winterjas te koopen en dat zij tevens een sociale daad heb ben verricht. Immers een medemensch, min der met aardsche goederen bedeeld, zal spoe dig gratis een behoorlijk costuum, jas af man tel ontvangen. Onder hen, die in een der bureaux kwamen met een heeren-costuum be- vond zich ook een heer, die verklaarde graag zijn „pakkie" te willen ruilen voor een jas. Het zag er keurig uit, een vouw in de pantalon, die zelfs een dandy eer aan zou doen en zon- der een enkel vlekje. De kleermaker-keur- meester betastte het en zei goedkeurend: Aan- genomen. Weg wandelde de meneer. Hij stapte met zijn vergunning naar een groot confectie- magazijn. Met een kennersblik monsterde hij de lange rijen winterjassen, die slechts dit met elkaar gemeen hadden, dat zij warm en modern waren. Tenslotte viel zijn keus op een prachtigen ziwarten ulster. Een bediende schoot toe en heesch den adspirant-kooper in de jas. ,,Hij zit u alsof hij voor u gemaakt is, mijnbeer, bijzonder chic", zei de bediende. De klant draalde niet lang en zei prompt ,,ik neem 'm en houd 'm gelijk aan. Hier hebt u mijn vergunning en mijn bon AA". ,,Uitstekend mljnheer, Wilt u even aan de cassa voldoen 37". „Wat", zei de klant, „moet ik nog betalen ook en ik heb mijn Zon- dagsche pak ingeruild voor een vergunning waarop ik mijn jas mocht koopen". .Pardon mrjnheer, waarmee u toestemming hebt een jas te koopen", zei de bediende. ,,Maar dat is..." en woedend trok de klant zijn Ulster uit, rukte de vergunning uit des bedienden hand, schoot in zijn versleten demi'tje en ren- de terug naar het kleedingbureau. ,,Hier", zei hij hijgend tot den ambtenaar, ,hier, heb je je vergunning terug, ik wil mijn pak weer hebben. Ik dachtdat ik er een jas voor in de mil kreeg, maar ik moet haar be talen en dat doe ik niet". Klant is koning", dacht de ambtenaar, want hij haalde het costuum weer van het touw- en overhandigde het hem weer. Dank u, zeide de mij-nheer en verdween even snel als hij gekomen was. Omtrent dit ongeluk, dat wij in ons vorig nummer vermeldden, wordt nog het volgende gemeld Qmstreeks zeven uur reden negen bussen met arbeiders, die in de Slikken te werk waren gesteld, door de duistemis op den Grintweg, waarin zich de bewuste onbewaakte overweg bevindt. Ofschoon het uitzicht op den onbewaakten overweg goed is, kon men toch slecht om zich heen zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen passeerden den overweg en omdat alles regelmatig verliep, heeft de chauffeur van den negenden bus vermoedelijk gedaoht dat er geen trein in aantocht was, daarbij de ge- boden voorzichtigheid bij mistig weer uit het oog verliezend. Met een geweldigen slag vloog de locaal- trein op den autobus in, welke vrijwel geheel vemield nog een eind werd meegesleurd. Onmiddellijk ging- men aan het werk om de gewonden uit het wrak te bevrijden, terwijl ondertusschen de geneeskundige dienst te Groningen werd gewaarschuwd. De dlrecteur van het Academische Ziekenhuis nam onmid- 622. Uit de party Een uiterst leerzaam partijstandje, dat zelfs beginners in staat stelt de mogelijkheden van het blad te volgen. ZWART 1 dellijk de lending van het reddingswerk op zich en spoedde met aantal dokters en verpleeg- sters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal ziekenauto's en particuliere wagens gerequireerd, om dooden en gewonden te vervoeren. De bergingswerkzaamheden verliepen ondanks de moeilijkheden en het schemerduister vlot. Toen het ongeluk in de stad hekend werd spoedden zich vele vrouwen en verwanten van de slachtoffers zich naar het Academische Ziekenhuis, teneinde iets te kunnen vernemen omtrent-de slachtoffers. De politie moest een groote afzettlng maken. In totaal werden tien mannen gedood en dertien gewond. Allen zijn, behalve de chauf feur, woonachtig in Groningen en op een na gehuwd. Overleden zijn: A. J. Roose, !H. Schoonbergen, M. Jansma, W. Th. Dijkema, J. de Jong, U. Versluis, A. de Roo, J. Eisenga, H. Wlendng en de chauffeur Haver uit Zwolle. Een gift van den Rijkseommissaris. De Rijkseommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, heeft door zijn gevolmachtigde in de provincie Groningen, Dr. Conring, den burge- meester der gemeente Groningen een bedrag ter hand laten stellen, dat zal worden ver- deeld onder de familieleden van de slacht offers van de ramp bij Baflo, en tegelijkertijd woorden van deelneming laten uitspreken. De Rijkseommissaris heeft ook den direc- leur van het academisch ziekenhuis een be drag ter beschikking doen stellen voor de verpleging van de twaalf gewonden. DE GEVAREN VAN KOLENDAMP. Stook niet met een te hoog brandstofbed. Naar aanleiding van een artikel ,,De geva- ren van kolendamp" schrijft men aan de N. R. Crt. De meeste vergiftigingen ontstaan bij vul- kachels en z.g. salamanders (wij denken voor al aan de hooge kacheltjes in gebruik bij schippers en zeer klein behuisden), maar toch ook veel bij haarden. Het is bekend, dat bij een vulling brand- stoffen tot op zekere hoogte in het vuur kool- zuur wordt gevormd en daarboven en daar gaat het nu juist om in de practrjk, kolen damp of koolmonoxyde. Als we dus zeggen laat uw schoorsteen vegen, dan zijn we er nog niet, omdat een kachel ook wel op zuinig gezet moet worden, en de kolendamp kan wel eens niet geheel door den schoorsteen worden opgenomen. Een belangrijke practische raadgeving ljjkt ons dan ook; gooit u niet te veel brandstof op de kachel. De grens tot hoever koolzuur wordt ontwikkeld ligt by een anthraciet in de afmeting 20/30 op ongeveer 14 a 15 cm boven het rooster, by gebruik van een grootere af meting iets hooger. Daarbij komt dat we veel zuiniger stoken (hij een juist gebruik van het mechaniek voor het temperen), omdat kolen damp een brandbaar gas is, dat wij dus eigenlijk in het geheel niet mogen producee- ren. Als wij dus niet hooger stoken dan een hoogte van 15 cm, maken wij koolzuur en krijgen we alle warmte vrij en gooien niets weg. Men- gooie de haarden en kachels niet meer vol, doch kijke een keertje meer op een dag naar de kachel." BELANGRIJKE VONDST. In de buurt van een dorp van het kieine kanton Zug Zwit.serland) hebben een paar kinderen deze week plotseling een schat ge vonden, bestaande uit een groot aantal Ame- rikaansche dollars, ter waarde van meer dan honderdduizend Zwitsersche franken! Al spe- lend en in den grond gravend waren zij op een blikken trommel gestuit, die bankbiljetten be- vatte! Zij braclhten het gevondene bij de politie, die de ontdekking bekend maakte. Het bleek een paar dagen later, dat een ingezetene van het dorp in de angstige dagen van Mei, toen het Duitsche offensief in het Westen begonnen was, zijn geheele vermogen, dat hij reeds voorheen in Amerikaansche dollars belegd had, daar buiten in den grond verstopt had, jn de overtuiging, dat het nergens veiliger zou kunnen zijn dan op deze slechts hem persoon- lijk bekende plaats. IHet was een geluk voor dezen man, die blijkbaar in niets en niemand meer vertrou- wen had, dat eerlijke kinderen het geld gevon den en terstond bij de politie gebracht hebben. 49 50 24—29!! 19X30 14X23 21—26 26X28 16X27 10—14! enz. met schijfwinst. Variant A: i Als 13e zet kan wit ook 35X24 slaan. We krygen dan uit de stand op diagram: 11. 24—29 12. 33X24 19X 30 13. 35X24 21—26 14. 28X19 26 X28 15. 38—33 14X23 16. 33 X22 1014! of ineens 1318 etc., eveneens met schijfwinst voor zwart. Nog een ..openingsspel". Opnieuw uit de aanvangspositie: 1. 3328 1823 2. 3933 12—18 3. 44—39 7—12 4. 3430 20—24 5. 3127 1722? hopsa! 6. 28X17 11X31 7. 36X27 2429 hopsasa 8. 33 X24 2328 brr! Zo ziet men inderdaad nog wel eens dam- men". 9. 32X23 18 X 20 10. 37—32 1924 toe maar! 11. 30X19 14X23 Er zijn nu 10 schijven totaal onnodig weg- geruild. Wle schreven jaren geleden eens, dat er spelers zijn, die niet dammen. Ze ruilen alleen maar af. We willen beginnende dammers ernstig waarschuwen voor zulke ..aanwensels"Dam- men mag niet in een afruilspelietje ontaarden! Slechts wie waarlijk danat of er-. naar streeft, zal het mooie spel naar waarde genieten. Voor den afruiler-door-dik-en-dun blijft het suhtiel-mooie van het damspel een gesloten boek! Orthodox Damegambiet. Partij, gespeeld te Boston in 1937. Wit. Zwart. Ooggan. Forster. 1. cL2d4 d7d5 2. Pgl—f3 Deze zet laat men tegenwoordig meestal aam 2. c4 voorafgaan, omdat de witspeler wil vermijden, dat Zwart met 2. e5 Alhins tegengambiet speelt. 2. PgSf6 3. c2c4 e7e6 4. Pblc3 Rf8e7 Rg5 behoort ei-genlyk door Wit op de 4e zet gespeeld te worden. Want na 4. Pe3 kan Zwart een andere weg uitgaan, bijv.: 4. c5, 5. cd5: (beter Rg5) Pd5: 6. e4 Pc3: 7. bc3: cd4: 8. cd4: Rb4?. Ook in aanmerking komt 4. c6; dit geeft varianten van de Slavische verdediging vain het damegambiet (5. e3 of 5. g3). Op 4. Pbd7 kan Wit behalve Rg5 nu spelen 5. e3, 5. Rf4 of 5. g3. 5. Rcl—g5 Pb8d7 6. e2e3 0—0 Nu pas is het orthodoxe damegambiet not- staan. 7. Rfld3 De bekendste voortzetting is 7. Tel en Dc2 komt tegenwoordig weer in de mode. Met Rd3 heeft Zwart het iets gemakkelijker (be- vrijding raadsheer c8!). 7. d5Xc4 8. Rd3Xc4 Dit tempoverlies heeft voor Wit niets te beteekenen. 8. c7c5 Om den raadsheer te bevryden, hetgeen altijd de groote moeilijkheid voor Zwart is in het damegambiet. Dit had ook nog anders gekund: 8. b6, 9. 00 Rb7. 9. 00 c5d4 10. e3X<i4 Pd7—b6 11. Rc4b3 Re8d7 Dit heeft echter nog geen haast. 11. Pfd5 kon eerst gescihieden. 12. Ddl—d3! Dreigt versterking van de d-lijn en Rc2 (punt h7). 12. Pb6—d5 Blokkeert de d-ltjn voorloopig en dekt indirect h7. 13. Pf3—e5 Afruil zou Zwart bevryden. De bedoeling is dan ook niet het raadsheerpaar te verkrij- gen door ruil op d7, maar eqn aanval in te leiden door f4. 13. Ta8c8 14. Taldl Pd5b4 Drijft de dame naar een nog betere plaats. 15. Dd3—h3! Rd7c6 16. f2f4 Rc6d5 17. Pc3X d5 Pd4Xd5 18. f 4f5e6Xf5 Wel gedwongen, daar anders een pion ver- loren gaat. 19. TflXf5 Pd5—b4? Merkwaardig is, dat de partij Botwinik Vidmar (Nottingham 1936) op de zelfde wyze verliep. Zwart speelde 19. Dd6? en ver loor als volgt: 20. Pf7:t! Tf7: (20. Kf7:, 21. Rf6: en 22. Td5:), 21. Rf6: Rf6: 22. Td5: Dc7, 23. Td6! (23. Tc5? Rd4:f) De8, 24. Td7 en Zwart gaf op. 19. Tc7 was waarschijnlijk het beste geweest. 20. a2a3 Pb4c6 21. Rg5Xf6 Re7Xf6 22. Dh3X'h7t! Een effectvol slot. 22. Kg8Xh7 23. Tf5b5f Kh7—g8 24. Pe5—g6! Zwart geeft op, want het mat is niet te dekken. Stand na 21. Re7Xf6 a bedef gh Uit een partij SteinbreckerBenzinger (Mtinchen 1929). 1. Tal—dl Dd7^c6 2. Dh4Xe7 Ta8—e8 3. De7h4 Te8Xe4 Zwart dreigt met een verschrikkelijk aftrek- schaak om deze stand te bereiken had by het paard geofferd. Nu echter begint Wit er in te hakken. 4. Dh4Xh6t! g7Xb6 5. g6g7t Kh8h7 6. g7XlSPt! Kh7—h8 7. Tgl—g8t en mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3