TERNEUZEN, 16 OCTOBER 1940. OVERTREDIN GEN VERKEERS- BEPERKINGEN. DE OUDSTE NEDERLANDER TE GOES. VERBOD VAN OFFERTES AAN HET BEITENEAND. 31 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Naar aan het DjN.B. wordt gemeld, hebben in den nacht van. Maandag op Dinsdag aan de aanvallen op Londen weer eenige bonder- den vliegtuigen deelgenomen. Er werden groote hoeveelheden bommen van alle kali- be rs, ook bet zwaarste, neergeworpen. Het gunstige weer maakte bet voor alle vliegtui gen mogelijk nauwkeurig te ricbten, zoodat de grootste uitwerking kon woiden verkre- gen. De vliegtuigbemanningen maken eens- gezand melding van bet overweldigende, gru- welijke sehouwspel, dat de zwaar getroffen stad in den nacbt bood. Steeds weer scboten reusachtige steekvlammen omhoog, terwijl op eenige plaatsen omvangrijke branden om zich been grepen en over de geheele stad verdeeld kleine branden als fakkels brandden. De vuur- gloed boven de spookacbtig verbchte stad was reeds van het Kanaal af te zien en wees den nieuwen .golven aanvallende Dultsche ge- vechtsvliegtuigen den weg naar bun doel. Gedurende de laatste uren van den nacht was boven de stad een dikke laag rook en nevel opgetrokken^ die bloedrood was gekleurd door het schijnsel der branden, een vreeselijk foeeld van ondergang. Duitsche verkenners hebben geconstateerd, dat de reusachtige steekvlammen, die in den naobt werden waargenomen, veroorzaakt zijn door het ontploffen van verscheidene gashou- ders der Kensington-fabrieken. Duitscbe vlieg tuigen hadden deze houders in brand gebom bardeerd. Bij aanvallen, gisterochtend door Duitscbe bommenwerpers op Londen ondemomen, slaagden de begeleidende jagerformaties er in, Britsche jagers tot den strijd te dwingen, hoe- wel die een gevecht trachtten te ontwijken. Er ontwikkelden zich verscheidene luchtge- vechtein, waarbij volgens de tot dusverre ont- vangen berichten, 21 vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. Vijf Duitscbe vliegtuigen worden vermdst. Naar acbteraf bekend wordt heeft een Dult sche formatie jachttoegtellen, die als bescher- ming een groep bommenwerpers bij den aan- val op Londen vergezelde, vier Engelsche ja gers neergeschoten. Daarmede stijgt het aan- tal neergeschoten toestellen, dat voor 14 Oc tober was opgegeven als 6, tot 10. Bij deze gevechten behaalde majoor Molders zijn 47e luchtoverwinning. Na een urenlange rust, aldus United Press gisteren uit Londen, is vanmorgen in de mor- genuren te Londen opnieuw luchtalarm gege- ven. Duitsche vliegtuigen vielen in golven het Londensche stadsgebied aan en wierpen tal van bommen. In het bijzonder in een van Lon- den's beroemdste straten brak een paniek uit, toen daar een tijdbom was neergekomen, die ieder oogenblik kon ontploffen. Volgens nader binnengekomen berichten zijn, naar het D.N.B. vemeemt, bij de lucht- geveohten van gisteren boven Engeland nog tien Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het reeds gemelde aantal van 21 neergeschoten vliegtuigen komt hiermee op 31. KONVOOI UITEENGEDREVEN Een Duitsch verkenningstoestel heeft gis terochtend, naar het D.N.B. vemeemt, aan de Engelsche Zuidkust een door torpedoboot- jagers beveiligd convooi aangetroffen. In ver scheidene aanvallen dreef hij het konvood uit- een. DE DUITSCHE PERS OVER DE AANVALLEN OP (BERLIJN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder de groote ziekenhuizen van Berlijn is er nauwelijks een dat niet door Engelsche vliegers gebombardeerd Is. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het in de geheele wereld bekende Virchow-ziekenhuis voor de derde maal tijdens de vluchten der nachtelijke ..gangsters" getroffen. Werd tot dusver op het fcerrein van dit ziekenhuis slechts schade aan- gerioht door brandbommen, vannacht zijn niet minder dan vier brisantbommen midden in het complex van het ziekenhuis neergekomen. Dat er ditmaal geen dooden te betreuren zijn, is alleen te danken aan de voorbeeldige organi- satie, die in de Duitsche ziekenhuizen heerscht. Wei werd een aantal personen licht gewond. Drie afdeelingen leden emstige schade. Hui zen moesten ontruimd worden, daar een der vier brisantbommen niet ontplofte en thans nog eenige gebouwen bedreigt. Behalve dezen aanval op zieke burgers hebben de bommen van de R.A.F. elders in het Westen van de Rijkshoofdstad in een woonstraat een reeks huizen getroffen, waarbij een groot aantal personen ernstig gewond werd. Men vreest, dat er onder het puin ook nog dooden liggen. In hun gedetailleerde beschrijvingen van de verwoestingen, die door Engelsche bommen teweeggebracht zijn, wijzen de Berlijnsche bla- den er met nadruk op, dat de Britsche aan vallen gedaan werden in een nacht met hel- deren sterrenheme 1 en lichte maan en dat zich in den verren omtrek van de getroffen woon straat geen enkel militair object bevindt. De Nachtausgabe telt de talrijke Engel sche aanvallen op, die tot dusver op ziekenhui zen gedaan zijn en spreekt van een Engelschen oorlog tegen het Roode Kruis. Wie zou willen loochenen, zoo merkt het blad op, dat de Brit ten volgens een misdadig systeem handelen? Wle zou willen beweren, dat de ziekenhuizen, kinder- en kraamvrouwenxehuizen, woonbuur- tetn, kerken, kerkhoven en nationale gedenk- teekenen bij toeval getroffen werden? Neen, duizendmaal neen. Het is eerder zoo: in hun machtelooze woede, omdat zij tegen de Duit sche weermacht niet opgewassen zijn, voeren zij volkomen bewust oorlog tegen het Duitsche volk. De Lokalanzeiger schrijft, dat Churchill zich zeer zou vergissen, als hij hoopt het Duit sche volk klein te krijgen door aanvallen op wooji- en ziekenhuizen. EIke overval op Duit- scheirs, zoo betoogt het blad, is een reden te meer om de Britten tegemoet te treden met vastberadenheid, koelbloedighCid en de supe- rioriteit van onzen strijdlust. Elke bom ver- stevigt deze houding. Wij vinden het verach- telijk als de Britsche vliegers thans achtereen- volgens thans langzamerhand alle Berlijnsche ziekenhuizen bombardeeren. In denzelfden geest merkt de Angriff op: Wjij jammeren niet. Wij constateeren slechts de misdaden. Wij kennen de misdadigers. Ons antwoord is: vergelding tot het uiterste. DE TOESTAND IN HET VERRE OGSTEN. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Hull, heeft naar het DJf.B. uit Washington meldt, de geruchten tegengespro- ken, dat reeds eenige „vliegende vestlngen" aan Engeland zouden zijn geleverd. Verder verklaarde hij geen enkel officieel bericht te hebben ontvangen over Japansche plannen met betrekking op een bezetting van- de Inter nationale nederzetting van Sjanghai. In ver- band met de voorbereidingen voor de evacua- tie van Amerikanen uit Sjanghai en uit andere Oost-Aziatische havens, zeide Hull, dat 5 passagiersschepen ter beschikking staan en dat zich verder een bepaald aantal vracht- schepen in de Oost-Aziatische wateren be vindt, die voor passagiers kunnen worden in- gericht. Bovendien worden de beide groote passagiersschepen Manhattan" en Was hington", die tezamen ongeveer 3000 men- schen kunnen opnemen, gereed gemaakt voor het vertrek naar Sjanghai. Deze schepen zullen zoo spoedig mogelijk vertrekken. Het Amerikaansche consulaat-generaal te Sjanghai heeft Zaterdag een circulaire doen toekomen aan alle aldaar wonende Ameri kaansche onderdanen, waarin hun wordt aan- geraden, de stad met de eerste gelegenheid te verlaten. De woordvoerder van het Japansche minis- terie van oorlog en marine heeft officieel alle berichten gedementeerd, als zouden de Japan sche strijdkrachten het voomemen hebben de intemationale nederzetting of de Fransche concessie te Sjanghai te bezetten. Hij gaf toe, dat er wellicht troepenbewegingen plaats hebben gevonden, maar betoogde met klem, dat deze geenszins tegen de buitenlandsche nederzettingen waren gericht. De woordvoerder van de Japansche regee- ring, Soema, heeft de door de Amerikaansche pers verspreide berichten over een te ver- wachten afbreking der betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten als volstrekt ongemotiveerde geruchten gekenmerkt. De tgd is gekomen, dat de verantwoorde- lijke kringen aan heide zij den van den Stillen Oceaan hun rust en geduld moeten bewaren. Japansche troepen, gesteund door de lucht- macht en gewapende rivier vaartuigen, heb ben een offensief geopend aan het 300 km lange front tusschen Woehoe aan den Jangtse en Hangtsjau, waar sedert 1937 geen belang rijke gevechten zijn geleverd. Volgens berich ten van het Japansche hoofdkwartier maakt dit offensief, dat tegen 20 Ohineesche divisies in sterke stellingen gericht is, goede vorde- ringen. Volgens berichten uit Hanoi hebben forma- ties van de Japansche marineluchtmacht van Fransch Indo-China uit reeds twee bomaan- vallen op Yoennan, de hoofdstad van de gelijk- namige Zuid-Westelijke provincie van China, ondemomen. Het arsenaal werd verscheidene malen getroffen; ook andere miltaire doelen zijn gebombardeerd. De „New-York Times" meldt uit Sjanghai, dat Amerikaansche benzinefirma's bezig zijn haar groote petroleumvoorraden uit Sjanghai en Hongkong naar Singapore te brengen, waar zij eenerzijds als reserve voor Ameri kaansche oorlcgsschepen en anderzijds voor de Chiheesche regeering worden opgeslagen. In dit verband vemeemt het blad uit Was hington, dat men aldaar tot dusver van dezen stap geen kennis draagt, doch de voorzorg van de Amerikaansche firma's begrijpelijk acht. Volgens Amerikaansche berichten uit Tokio zijn 50 tot 100 Amerikaansche burgers, die aldaar wonen voornemens te vertrekken. In de districten van Tokio en Yokohama wonen ongeveer 900 Amerikanen. 950.000 BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCH LAND. Volgens de meest recente tellingen werken op het oogenblik 950.000 buitenlandsche ar beiders in het Duitsche bedrijfsleven. Hier- van zijn rond 550.000 werkzaam bij den land- bouw, de rest in de Industrie. Men wijst er, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, op, dat de centrale ligging en de gunstige levensvoor- waarden der arbeiders in Duitschland hun aantrekkingskracht beginnen uit te oefenen op de naburige volkshuishoudlngen. Italie alleen heeft 90.000 arbeiders ter beschikking gesteld van de Duitsche industrie, op een gTondslag van vrijwillige aanwerving. Door bemiddelingshureaux in Denemarken, Neder- land en Belgie is de aanwerving den laatsten tijd met stijgend succes bekroond. Er kan thans reeds met stelligheid gezegd worden, dat het streven der Duitschers om buitenland sche arbeiders aan te trekken na het einde van den oorlog nog wel sterker zal worden dan op het oogenblik al is. Op deze wijze wordt een ventiel geopend voor te hbogen be- volkingsdruk in verscheidene Europeesche iandbouwstaten. Interessant is, dat de Duit sche officieele instanties reeds thans hun oog- merk er op richten, dat in bepaalde beroepen, bijv. in den landtxww of den mijnbouw niet het overwegende aantal arbeiders uit buitenlan- ders wordt gerecruteerd. Men stelt er prijs op, dat een gezonde vermenging met Duitsche krachten niet verloren gaat. ARGENTTJNSCH CREDIET VOOR ENGELAND. Uit Buenos Aires (Argentinie) meldt het D.N.B.: In bevoegde kringen wordt bevestigd, dat de onderhandelingen over een door Enge land nagestreefd crediet voor aankoop van vleesch en graan in Argentinie op het punt staan voltooid te worden. Het zou gaan om een bedrag van 640 millioen pesos. BEPALINGEN INZAKE UITOEFENING OPENBAAR AMBT IN BELGIE. De Duitsche militaire bevelhebher van Bel gie en Noord-Frankrijk heeft de beschikkin- gen van 18 Juli aangevuld betreffende het uit- oefenen van een openbaar ambt in Belgie, door personen die in de maand Mei Belgie hebben verlaten en naar Frankrijk zijn gevlucht. Als inleiding wordt gezegd dat, om te voor- komen dat de leden van de gewezen regeering- Pierlot, de Parlementsleden of andere perso nen die in Belgie een openbaar ambt hebben uitgeoefend en die in den vreemde een werk- zaamheid aan den dag hebben gelegd, die na- deelig is voor den vrede of de orde in Belgie, andermaal, door in Belgie te komen, de pacl- ficatie van het land zouden schaden, de toe- gang tot het Belgische grondgehied wordt ontzegd aan de leden van de regeering-Pierlot, die zich buiten het land bevonden dit zijn alle ministers van de regeering-Pierlot, met uit- zondering Van den minister van P.T.T., die niet tijdig had kunnen vluchten). Alle personen, die een openbare functie be- kleedden en wegens oorlogsomstandigheden Belgie hebben verlaten, mogen deze functie niet hervatten zonder uitdrukkelijke toestem- ming van den militairen bevelhebher, welke toestemming te alien tijde kan worden inge- trokken. Een openbare werkzaamheid werd, in den geest van deze ordormantie, uitge oefend door degenen die een officieele of open- bare positie innamen of in politieke of econo- mische organismen een functie van directeur waamamen of die in de pers of in de radio in- vloed hebben gehad op de openbare opinie. Met de pers en de radio worden meer specia.al bedoeld: uitgevers of leiders van een uit- geversfirma en de beroeps-redacteuren van dagbladen, tijdschriften en weekbladen, als- I mede eigenaars of directieleden van zend- stations. ZEESLAG BIJ MALTA. In den nacht van Vrijdag op Zater.dag is het in de Straat van Sicilie nabij Malta tot een treffen gekomen tusschen Italiaansche en Engelsche vlooteenheden, waarbij beide par- tijen verliezen leden. Het Italiaansche legerbericht van Zondag meldt omtrent dit zeegevecht het volgende: Onze torpedobooten, die patrouilleerden in de Straat van Sicilie,, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke Engelsche zeestrijdkrachten aan- gevallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het type Neptune, met een tonnenmaat van tusschen de 6 en 7000 ton, is tot zinken ge- bracht, aan andere vijandelij'ke eenheden werd emstige schade berokkend. Deze tegenstan- ders hebben zich daarna, de een na de ander, verwijderd. Wij hebben twee torpedobooten, elk van zeshonderd ton, verloren, evenals een torpedobootjager van 1400 ton. Het grootste deel van de opvarenden is ge- red. In de vroege uren van den ochtend zijn afdeelingen van onze luchtmacht opgestegen om de eenhedeii van den vijand op te sporen. Deze werden aangetroffen terwijl zij zich in oostelrjke richting bewogen en werden inten- sief gebombardeerd. Gndanks de heftige artillerie-afweer van de schepen en het vuur van de vliegtuigen, die van een vliegtuigmoe- derschip opstegen, dat deel uitmaakte van een vijandelijk eskader, en ondanks ook de weers- omstandigheden, die voor de luchtactie niet gunstig waren, heeft onze luchtmacht belang rijke resultaten kunnen boeken. Het vliegtuig- moederschip werd in den boeg getroffen door een bom van zwaar kaliber en een zware krui ser is aan zijn linkerflank beschadigd. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen zijn neergescho ten een van onze vliegtuigen is niet terug- gekeerd. ZWEEDSCH VISSOHERSVAARTUIG DOOR VLIEGTUIG AANGEV ALLEN Uit Stockholm meldt het D.N.B.Het Zweedsche visschersvaartuig ,,Mirjam" is eenige dagen geleden, naar Dagens Nyheter uit Goeteborg meldt,, aan de Noorsche kust bij Lim-Banken beschoten door een vliegtuig en met bommen bestookt. Volgens de verkla- ringen der bemanning was de aanvallende machine klaarblijkelrjk van Britsche nationa- liteit. De nationaliteitskenteekenen waren door dat het toestel op slechts 50 M. hoogte, duidelijk te zien. De lichtinstaliatie en de radio werden vemield en het schip kreeg een groot lek. KETELONTPLOFFING AAN BOORD VAN GRJEKSCHEN TORPEDOBOOT. De Grieksche bladen melden, dat aan boord van de Grieksche torpedoboot ,,Kios", een ketelontploffing is ontstaan, die acht dooden heeft geeischt. WORDT FRANKRIJK DOOR DUITSOHLAND UITGEBUIT De Berlijnsche correspondent der Pr. Z. Crt. schrijft: In Engeland beweert men, dat Frankrijk door de Duitsche bezetting wordt uitgebuit. Hierbij wordt o.m. naar de bezettingskosten verwezen, die hij het wapenstilstandsverdrag overeengekomen zijn. Deze kosten zijn op 20 millioen rijksmark per dag gesteld, waarbij' 1 Rijksmark op 20 frs. wordt gerekend. Deze deernis met Frankrijk, zoo meent men te Ber lijn is misplaatst. Frankrijk en zijn geallieer- den hebben in de jaren 1918—1919 tegenover Duitschland op gelijke wijze gehandeld, met dit verschil, dat Frankrijk nooit een kosten- cijfer heeft vastgesteld, doch het voortdurend zwevend heeft gelaten. Daarmee ging een uitverkoop van het bezette Duische gebied en tijdens de inflatie, van gehel Duitschland ge- paard. "De vastgestelde kosten van thans bie- den de Fransche regeering de mogelijkheid van een geordende verrekening, temeer daar het grootste deel dezer bedragen binnen de Fransche economie blijft, als betaling voor bepaalde diensten en leveringen. Ook de vor- deringen, die bij het begin van de bezetting hebben plaats gehad, worden in de bezettings^ kosten verrekend. Bovendien, zoo meldt de correspondent verder, heeft de Duitsche bezetting aan het Fransche volk op allerlei gebieden hulp ver- leend. Dank zij het werk van de organisatie- Todt, die de bruggen en verkeerswegen her- stelde, die de Franschen zelf vernield hadden, is het'mogelijk geweest, drie millioen vluchte- lingen gedemobiliseerden in het bezette gebied teru-g te brengen. De Fransche regeering heeft er vitaal be- ldng bij, de industrie en economie op gang te brengen en de werkloozen aan den arbeid te zetten. De bezettingsauoriteiten helpen hierbij wanneer dit noodig en doelmatig is, in ruime mate. Om het op gang brengen van de indu strie te bespoedigen, is een verrekeningsover- eenkomst tusschen het bezette gebied en Nederland en Belgie gesloten, welke het goe- derenverkeer, in het bijzonder van grondstof- fen en halffabrikaten, mogelijk maakt. Het herstel van de scheepvaart naar de kolonien, werd door de houding der Duitschers eveneens mogelijk gemaakt, waarbij evenwel de voor- waarde moest worden gesteld, dat de vracht- schepen zichzelf tot zinken moesten brengen, indien zij gevaar liepen in Britsche handen te vallen. Tenslotte dient vermeld te worden, dat de verzorging der Fransche hevol'king in het be zette gebied verzekerd is, waarbij de levens- middeetnransoenen, die aan de Franschen ver-strekt worden, alle grooter zijn, dan die, welke de Fransche bezettingsauoriteiten in 1918/19 aam de Duitsche bevolking in het Rijn- land verdeelden. CULTUREELE SAMENWERKING TUSSCHEN BELGIE EN DUITSCHLAND. Uit Brussel meldt het D.N.B.: In het Bel gische staatsblad „Moniteur" is een verorde- ning verschenen, waarbij de op 7 Februarl 1938 ingestelde twee cultuurraden voor de Vlaamsche en de Fransche taalgebieden hij het ministerie van onderwijs opnieuw worden ge- organiseerd. Naast de reeds vroeger vastge stelde taak van deze raden op het cultureele leven van Belgie toe te £ien, is nu nog de meer belangrijke taak gekomen de cultureele samen- werking van Belgie met de aangrenzende sta ten, in het bijzonder echter met Duitschland, aan te moedigen. Tot voorzitter van den nieu wen Vlaamschen cultuurraad is de bekende Vlaamsche dichter Cyriel Verschave benoemd. EEN REDE VAN QUISLING. De leider der Nasjonal Samling, majoor Quisling, heeft voor 't eerst na de invoering der nieuwe bestuursorde in Drontheim, het woord gevoerd over het wezen en de doel- stellingen van zijn beweging. Daarbij riep hij alle goede krachten des lands op tot mede- werking aan het nieuwe Noorwegen. De Nas jonal1 Samling reikt haar vroegeren tegen- standers de hand tot verzoening en heeft alleen het welzijn van het Noorsche volk op het oog. Quisling verklaarde tenslotte, dat Noorwegen zich afkeert van de materialisti- sche en liberale wereldbeschouwing. In een andere betooging voerde de gecom- mitteerde staatsraad voor volksvoorlichting en cultuur, dr. Lunde, het woord voor arbeiders uit Oslo. Het democratische systeem, zoo verklaarde hij, is niet in staat geweest een ware sociale gemeenschap te vormen. De macht van de hooge Londensche financien is in Noorwegen zoo groot geweest, dat geen en- kele Noorsche regeering haar wil daartegen- over heeft kunnen doorzetten. geraakt en vemietigd, naar de Italiaansche bladen melden. Denzelfden nacht werd de modeme en eerst kortelings gereedgekomen olieleiding voor de rechtstreeksche voorziening van schepen door een bom vemield. Van de daders is geen spoor gevonden. De wachtposten werden gearres- teerd en aan den krijgsraad uitgeleverd. De Britsche politie stelt een onderzoek in naar een anti-Britsche organisatie op Cyprus en heeft een som van 800 pond sterling uitgeloofd voor dfe ontdekking van den leider dezer organisatie. GROOT OOST-AZIATISCHE RUIMTE. Volgens Japansche spraakgebruik valt Indie er buiten. Het A.N.P. heeft den heer M. A. Cageling, redacteur van Onze Vloot, eenige vragen ge steld over het begrip Groot Oost-Aziatische ruimte". De antwoorden van den heer Cageling ko men op het volgende neer: Met betrekking tot het begrip Groot Oost- Aziatische ruimte, dat in het verdrag tusschen Duitschland, Italie en Japan werd genoemd, en in verband met de vraag of Nederlondsch- Indie al of niet tot deze groot Oost-Aziatische ruimte behoort, kan het van belang zijn te we- ten, wat de Japanners er zelf in hun spraak gebruik onder verstaan. De Japanners onderscheiden twee begrippen die elk op een afzonderiijke ruimte betrekking hebben, n.l. Toa en Nanyo in tegenstelling met ons westerlingen, die, doordat wij zoover af wonen, beide ruimten onwillekeurig als 66n ruimte zien. Toa is dan de Groot Oost-Aziatische ruimte, deze omvat het Japansche eilandenrijk zelf, Mantsjoekwo, Ohina, Formosa en de tusschen- gelegen zeeen met inbegrip van het noordelij- ke gedeelte van de Zuid-Chineesche zee; het komt feitelijk taalkundig en geographisch overeen met hetgeen wij het Verre Oosten noemen. Nanyo echter heteekent letterlijk „de eilan- den van het Zuiden" en omvat in de eerste en voomaamste plaats Nederlandsch-Indie. Voor den Japanner behocrt Nederlandsch- Indie niet tot Oost-Azie, het is een gebied op zichzelf: het Zuiden. Dit spraakgebruik wordt overigens geheel door dte officieele Japansche opvattingen en verklaringen bevestigd, het geen o.a. ook uit de Japansche missie naar Nederlandsch-Indie onder leiding van minis ter Kobajasji blijkt. Derhalve; Nederlandsch- Indie behoort niet tot de Groot Oost-Aziati sche ruimte. COORD!.WITH VAN FILMJOURNAALS. Met Ingang van 1 Jan. 1941 zal het gedaan zijn met de concurreerende positie van „Po- lygoon" en „Profilty". Ze zullen worden sa- mengebracht in een werkgemeenschap met de Tobis-Filmdistributie N.V., hetgeen daarop neerkomt, dat er een joumaal zal worden uit- gebracht, dat vermoedelijk den titel zal dra- gen „Tobis Nieuws", vervaardigd door Poly- gaan en Profilti de naam staat overigens nog niet geheel vast, aldus meldt het Vad. Naar verder vemomen wordt, zal het ge- volg zijn dat Polygoon en Profilti de eigen distrihutie van een joumaal zullen staken. De bioscoopbezoeker zal hiervan echter niet veel merken. Het nieuwe systeem biedt bovendien een aantal niet onbelangrijke voordeelen, in de eerste plaats economische. Het zal bijv. niet meer voorkomen, dat zoowel Polygoon als Profilti eenzelfde onderwerp filmen, hetgeen vaak een besparing beteekent van de helft van het materiaal aan negatieven, enz. Er zal een innige samenwerking komen, een coordinatie, dus geheel in. den geest van dezen tijd. (Doch er is een ander voordeel. Profilti en Polygoon krijgen doordat ze niet meer beide voor eenzelfde gebeurtenis in actie moeten zijn, eenigen tijd vrij en deze tijd kan en zal nuttig besteed worden voor het vervaardigen van extra reportages en voor een betere af- werking van opnemingen en reportages, waar- voor vroeger nog wel eens tijd te kort was. In den staf van medewerkers behoeft geen verandering te komen. ONDERGRONDSCHE OLIETANK OP CYPRUS VERNIELD. Op het eiland Cyprus is een groote onder- grondsche olietank in den nacht van Dinsdag op Woensdag op geheimzinnige wijze in brand BOMAANVAL VAN BRITSCHE VLIEG TUIGEN OP TERNEUZEN EN ZAAMSLAG. Nadat, zooals wij reeds ir. ons vorig num- mer constateerden sinds enkele weken voor wat bomaanvallen op onze stad betreft een pauze was ingetreden, is de rust weer ver- stoord. En het is wel opmerkelijk, dat de nacht van Dinsdag op Woensdag daarvoor voor ons een fatalen nacht schijnt te zijn. Reeds betrekkelijk vroeg in den avond wer den we eensklaps opgeschrikt door het geluid en de dreuning van drie zware ontploffingen op korten afstand, terwijl het geronk van vliegtuigen ons niet gewaarschuwd had, dat er gevaar uit de lucht dreigde. Wel vemamen we, dat meerdere stadgenooten toch het ge luid van een vliegmachine, op groote hoogte zwevende hadden waargenomen. Deze bom men waren in het water neergekomen. Het sein voor luchtgevaar werd gegeven. Van af dat tijdstip konden we het geronk van vliegtuigen waamemen. Na eenigen tijd bevond zich een Britsch vliegtuig boven de stad, toen op eens een fluitend geluid waar- schuwde, dat dit bommen had laten vallen, en terstond daarna klonken de ontploffingen, die ditmaal niet zwaar waren. Nader bleek, dat dit vliegtuig een 5-tal brandbommen over de woonwijken der stad heeft uitgestrooid. Op den na waren de bom men spoedig gebluscbt of uitgebrand, doch in de Klaassenstraat geraakte een schuurtje van den groentenhandelaar Hubregtse in brand en is de brandweer uitgerukt om den brand te blussehen, hetgeen spoedig is gelukt. Als gevolg van de bomaanvallen is 6en per- soon, een Rotterdammer, door scherven ge troffen en ter behandeling en verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. Te Zaamslag. Ook Zaamslag, de gemeente waar tijdens den schrik door de voortdurende bomaanval len teweeggebracht, zeer vele stadgenooten enkele weken voor den nacht een onderkomen zochten, zijn den afgeloopen nacht bommen gevallen, n.l. een op de begraafplaats en drie daar buiten in een suikerbietenveld. Naar we vememen is door de binnen de be graafplaats neergekomen bom de steen op het graf van wijlen Ds. Van Dis ernstig bescha digd, terwijl verder van nog enkele andere graven de deksteenen, zij het in mindere mate, eveneens beschadigd werden. De neergekomen bommen moeten wel van zeer explosieve kracht zijn geweest, want of- schoon de begraafplaats op betrekkelijk groo- ten afstand van het dorp is gelegen, zijn daar de ruiten van tal van woningen vemield, zoo dat er nog al wat schade is toegebracht. Ter tereohtzitting voor strafzaken van het Kantongerecht alhier van 15 October 1940, werden drie zaken behandeld wegens overtre- ding van de Verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette. Nederlandsche ge bied betreffende verkeersbeperkingen. In al deze zaken werd een geldboete van tien gulden opgelegd. ONVOLDOENDE VERDUISTERD EN TE LAAT OP STRAAT. Te Axel is reeds tegen een twaalftal perso nen proces-verbaal opgemaakt wegens niet nakoming der verduisteringsvoorschriften en het verbod om zich na 10 uur 's avonds op straat te bevinden. (P. Z. Crt.) NIEUWE BURGEMEESTER VAN OOSTBURG. Naar de Prov. Z. Crt. verneemt, is in de vacature van burgemeester der gemeente Oostburg de benoeming te verwachten van Mr. K. Hoeksema, thans leider van den distri- butiedienst te Maartensdijk (Utrecht), DE BRAND VAN 17 EN 18 MEI TE MIDDELBUKG. Ortderseheidlngen uitgereikt. Zaterdagmiddag heeft een bijeenkomst plaats gehad van alien, die ingedeeld zijn bij de vrijwilige brandweer en vele burgers, die op 17 en 18 Mei hebben meegeholpen bij bet blussehen van de vele branden, die dopr het oorlogsgeweld waren ontstaan, waardoor het grootste deel der stad werd verwoest. Burgemeester Mr. Dr. J. Walre de Bordes heeft 4s3 personen van de brandweer, 25 reserve-hrandweerlieden en 72 burgers een bronzen medaille op de borst gespeld en een door hem onderteekende oorkonde uitgereikt. Op deze oorkonde staat vermeld, dat de houder heeft medegewerkt aan het stuiten van het vuur, waarvan de haarden in het zwart op een kaart zijn aangeteekend. De burgemeester deelde op deze bijeenkomst welke door den commandant van de brand weer, den heer H. Bierman, werd hijgewoond, mede, dat aan leden der brandweren uit vijf- tien omliggende plaatsen, die eveneens aan het blusschingswerk deelnamen, reeds een medaille en een oorkonde werden uitgereikt. EEN TORENTJE IN DE ABDIJ TE MIDDELBURG WORDT REEDS HERSTELD. Men herinnert zich hoe kort voor den hevi- gen brand die ook de Abdij zoo zwaar heeft getroffen, het nieuwe gebouw, waarin de Rijksgebouwendienst is ondergebraeht, in ge- bruik was genomen. Door krachtig werken is dit gebouw, dat midden tusschen verwoeste panden stond, gespaard. Alleen de spits van het torentje tusschen dit nieuwe gebouw en hotel de Abdij, viel aan het vuur ten offer. Men heeft gemeend dit torentje niet langer zonder spits te moeten laten en men is bezig het te herstellen. (Pr. Z. Crt.) Zoo ver ons bekend, schrijft de Pr. Z. Crt., is de heer P. Vermaas, wonende in de Pic- cardstraat te Goes, de oudste Nederlander. Zaterdag 19 October a.s. zal de heer Vermaas 103 jaar worden. Sinds de heer Vermaas vorig jaar een ongelukkigen val deed en daar bij een been brak, is hij bedlegerig. Zijn voor- naamste organen zijn echter nojf steeds ge- zond te noemen. Alleen is zeer te betreuren, dat een lichte kanker, die reeds 25 jaar ge leden aan den neus begon, geleidelijk zijn ge- laat zeer ernstig geschonden heeft. Dp heer Vermaas wordt verpleegd door zijn jongste dochter, die dagelijks bijgestaan wordt door een ziekenverpleegster. GROENTENKAR VERNIELD. Zaterdagavond reed een Duitsche auto in de Middelburgsche straat te Goes de groenten- wagen van den koopman G. P. onderstboven. De wagen werd flink beschadigd en ook de groenten en het fruit werden voor een deel vemield. Persoonlijke ongevallen kwamen er niet bij voor. P. kreeg de schade vergoed. De Duitsche chauffeur deelde mede, dat hij voor een tegenligger zoover uit moest halen, dat hij den groentenwagen daardoor aanreed. (P. Z. Crt.) BRISANT- EN BRANDBOMMEN BIJ WESTKAPELLE. Zondagavond vloog, volgens de Pr. Z. Crt., een Engelsch vliegtuig tot tweemaal toe boven deze gemeente. Bij het zoogenaamde Uzeren Torentje en in de omgeving daarvan werden een drietal brisantbommen en een vijftiental brandbommen neergeworpen. De eerste kwa men gelukkig in zee terecht, waar zij ontplof- ten, zonder dat persoonlijke ongelukken zich voordeden of materieele schade werd aange- richt. De brandbommen kwamen op weilan- den, vroongebied en dergelijke terecht en brandden daar uit, ook zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken of noemenswaardige schade aan te richten. Een brandbom viel op de kruin van den dijk, doch kwam niet tot ontbranding. Tot deze verwijderd zal zijn is aldaar een wachtpost geplaatst. Het verkeer over den dijk, richting Domburg, ondervindt hierdoor echter geen belemmering. Het mag een wonder genoemd worden, dat geen van de huizen, die in de genoemde om geving onder aan den dijk staan, getroffen werden of ook maar eenige schade bekwamen De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft het te koop aanhieden of te koop doen aanbieden van nader door of vanwege hem aan te wijzen cri- sisproducten met bestemming naar het buiten- land verboden. De directeur-generaal van de voedselvoorziening kan van dit verbod onthef- fing verleenen, zoo noodig daaraan voorwaar- den verbindend. NIEUWE REGELEN VOOR DE BINNENVAART. 's Naohts en 's Zondags lossen, laden en varen; voorhanden hebben van af- geschermde verlichting. Tot verhooging van de vervoerscapaciteit der binnenvloof heeft de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat eenige Maandag in werking tredende bepalingen af- gekondigd (Verordeningenblad 31): Houders van in Nederland aanwezige bin- nenvaartuigen, welke ten dienste van het goe- derenvervoer worden gebezigd dan wel daar voor bestemd zijn, zijn verplicht de afge- schermde navigatielichten met daarbij behoo- rende certificaten, welke door de bevoegde autoriteiten ten behoeve van de luchtbescher- ming zijn voorgeschreven tijdens de vaart, steeds aan boord voor gebruik gereed te heb ben, ook al wordt niet gevaren. Deze verplich- ting gaat op 14 November in. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat kan ten aanzien van door hem aangewezen transporten bepalen, dat de be manning van binnenvaartuigen, welke voor deze transporten worden gebezigd, verplicht zijn om tusschen zonsondergang en zonsop- gang en op Zon- en feestdagen te laden, te los sen en te varen, of wel laden of lossen toe te laten. Hij kan regelen stellen aangaande de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3