Sport Kan Japan de Amerikaansche vloot verslaan? TERNEUZEN, 14 OCTOBER 1940. Het reizen naar Zeeuwsch-Vlaanderen en uit Zeeland. VOETBAL genoemd. Voor een deel zijn de ruiten direct of indirect door de bomaanvallen vernield, voor een ander deel hebben de London aars zeOf de ruiten verwijderd. IDe Londensche vertegenwoordiger van Do- mei schrijft dat het nachtleven in Londen vol- komen heeft opgehouden. Er worden geen theatervoorstellingen en geen concerten meer gegeven. Zelfs de bioscopen zijn des avonds gesloten. Het gevolg biervan is, dat 15.000 kunstenaars van allerlei soort en duizenden verkoopsters werkloos zijn. De prijzen stjjgen voortdurend, eieren zijn er in bet gebeel niet meer te krrjgen. SGHERPE CONTROLE IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De activiteit der controle door Engelscbe oorlogsbodems en vliegtuigen in de straat van Gibraltar is de laatste diagen aanzienlijk toe- genomen. Ononderbroken patrouilleeren tor- pedobooten in de straat en voortdurend wor den de gebieden ten Oosten en ten Westen van den toegang naar de Middellandische zee door waamemingsvldegtuigen afgezocht. Volgens uit Gibraltar ontvangen berichten houdt deze controle-activiteit verband met het door Churchill aangekondigde disciplinaire optreden tegen de instanties, die er voor ver- antwoordelij'k zijn, dat het een Fransch eska- der is gehikt ongehinderd door de straat van Gibraltar naar Dakar te varen. Officieel verluidt, dat in het vervolg ieder schip, van welke nationaliteit het ook zij, ge- dwongen zal worden in de haven van Gibral tar binnen te loopen en zich daar aan een on- derzoek te onderwerpen. Om te beginnen zijn twee Spaansche kustvaartuigen gedwongen in Gibraltar binnen te loopen. BRITSCHE XANKXREIN VERNIEXIGD. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen ver- nielden met verscheidene voltreffers een Brit- schen transporttrein. Een gevechtsgroep merkte op een station een tanktrein op van ruim 20 wagons. Twee Duitsche vliegtuigen ondernamen terstond den aanval. Met een reeks worpen bestookten zij den trein. Achter elkaar ontploften in enkele oogenblikken de tankwagens. Het station en zijn omgeving waren in een omtrek van honderden meters in een vlamimenzee gehuld. DUITSCHE BESCHOUWINGEN. In een beschouwing over de positie van Engeland, komt de Berliner Borsen-Zeitung tot het resultaat, dat de waarnemer over de geheele linie een beeld ziet van onzekerheid en voortdurende nederlagen. Dakar was van tevoren tot mislukken gedoemd, de kwestie van den weg door Birma liet geen twijfel open en in Engeland schijnt niemand meer aan het gelukken van den volgenden Italiaan- schen slag in Noord-Afrika te twijfelen. De toestand in de Middellandsche Zee kenmerkt de positie van Engeland. De Londensche radio, zoo merkt de Volkischer Beobachter op, probeert het Engelsche volk te troosten over de steeds nijpender bevoorrading, doch moet toegeven, dat de Ver. Staten geen levens- middelen kunnen leveren, daar de aldaar aan wezige Britsche financieele reserves uit- sluitend voor oorlogsbenoodigdheden ter be- schikking staan. Deze taal, zoo meent het blad, staat in schrille tegenstelling tot het slagwoord van de onuitputtelijke voorraden dat in het begin van den oorlog. een steun- punt van de Britsche agitatie tegen Duitsch land was. FRANCO ONTVANGT DE ANNUNZIATA ORDE. Generaal Franco heeft Vrrjdagmiddag maar- schalk de Bono en de leden van de Italiaan- sche delegatie in de troonzaal van het ko- ninklrjke paleis ontvangen. De Bono heeft den Spaanschen staatschef namens den koning van Italie en keizer van Ethiopie den grooten halsketen van de Annunziata orde overhan- digd. DE DUITSCHE EN DE BRITSCHE BOMBARDEMENTEN. Over de Engelsche beweringen over zoo- genaamde succesrijke luchtaanvallen op Berlijn, waarbij de rijkshoofdstad met een hagel van Britsche bommen zou zijn bestookt, deelt men van Duitsche zijde eenige cijfers mede. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben alleen Vrijdagnacht en alleen boven Londen in totaal 225.000 kg bommen neergeworpen. Hiertegenover staat het getal van ongeveer 30.000 kg aan bommen, die de Royal Air Force boven Berlijn niet gedurende een enkelen nacht heeft uitgeworpen, doch gedurende het geheele verloop van de Engelsche operaties in de lucht boven Berlijn in de periode van de zes laatste weken. Uit deze beide getallen blijkt duidelijk dat de door de Engelschen gehuldigde voor- stelling van ,,duellen" tusschen de beide vijan- delijke luchtvloten boven Londen en Berlijn een kenmerkend staaltje van Engelsche pro paganda vorimt. De juistheid van deze opvat- ting wordt vooral bewezen door het getal neergeschoten vliegtuigen, dat het opperbevel van de Duitsche weermacht na een pijnlijk nauwgezette controle telkens in zijn weer- machtbericht publiceert. Als er sprake is van het begrip „duel", aldus verklaart men van Duitsche*zijde tenslotte, dan kan er hoogstens sprake zijn van een duel tusschen den met een pistool bewapenden Engelschman en den Duitschen soldaat gewapend met een machinegeweer. (D.N.B.). DE MISEUKTE AANVAL OP CHERBOURG. Een zware Britsche kruiser heeft Vrijdag- ochtend gepoogd, Cherbourg te naderen. Het D.N.B. meldt hierover thans de volgende bij- zonderheden: Reeds in den nacht van 10 op 11 October probeerden kleine eenheden van de Britsche vloot de haven van Cherbourg te beschieten. Daar het des nachts niet mogelijk is zuiver te schieten, zonder zoeklichten, troffen de grana- ten slechts enkele huizen in de stad Cherbourg. De Duitsche kustartillerie loste eenige schoten in de richting van de Britsche hulpschepen, die zich daarop terugtrokken. In de vroegere ochtenduren van Vrijdag stegen Duitsche ver- kennigsvliegtuigen op en ontdekten op onge veer twintig zeemijlen ten Noordwesten van Cherbourg nog een zwaren Britschen kruiser, die in de richting van Cherbourg voer. Het Duitsche kustgeschut, dat door de verkenners tijdig op de hoogte was gesteld, opende het vuur. Zonder dit vuur te beantwoorden draai- de de kruiser om en verdween in den mist in de richting van de Engelsche kust. Het Reu- ter-bureau heeft geprobeerd dezen mislukten aanval van de Britsche zeestrijdkrachten als een opvallende gevechtshandeling voor te stel- len en heeft daarover succesberichten uitge- geven. Van bevoegde Duitsche zijde wordt daarentegen verklaard, dat deze berichten ge- fantaseerd zijn en dat er noch in de stad Cherbourg noch in de haven militaire schade ontstaan is. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Vrijdagmo. gen vroeg poogde een zware Engelsche kruiser in de schemering een actie te ondernemen tegen Cherbourg. Hij werd door de Duitsche kustbatterijen met zooveel succes beschoten, dat hij onmiddellijk koers wijzigde en in de richting van de Britsche kust verdween. ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN DUITSCHLAND. Het D.NjB. meldt uit Berlin: Ook in den nacht van 10 op 11 October is een tamelijk groot aantal Engelsche vhegers Duitschland binnengevlogen. In verscheidene plaatsen van Noord-West- en Midden-Duitsch- land zijn bommen geworpen, die echter geen militaire schade veroorzaakt hebben. Wei zijn wederom woonhuizen, schuren en andere gebouwen beschadigd en vele personen ge- wond. Het D.NJ3. meldt uit Hamburg, dat Engel sche vliegers Vrijdagnacht wederom bommen hebben geworpen op woonwijken van Ham burg. Het maanlicht, dat de stad goed ver- lichtte. verschafte den Engelschen bommen- werpers de gelegenheid hun doelen nauwkeu- rig te bepalen. Het ergst getroffen werden drie straten in een dichtbewoonde arbeiders- wijk. In een straal van bijna een kilometer kan men de verwoestingen waamemen, die de brisantbommen veroorzaakt hebben. Huizen en binnenplaatsen zijn vernield of zwaar be schadigd. In deze wijk vielen drie dooden, benevens vijftien zwaar- en vele lichtgewonden. Ongeveer twee kilometer verder, en even- eens in een dichtbevolkt stadsdeel, treft den bezoeker hetzelfde beeld van ingestorte hui zen, in puin liggende muren en ruines. DE EVACUATIE DER AMERIKANEN UIT SJANGHAI. De kwestie van de eventueele evacuatie der in China wonende Amerikanen houdt de pers in janghai levendig bezig. De Amerikaan- sche kolonie, aldus het D.N.B., treft voorbe- reidingen voor het geval der evacuatie. Een groot aantal Amerikanen, zoo schrijft de Ame- rikaansche ..Shanghai Evening Post" is aan het pakken. In de kranten verschijnen de eerste advertenties met aanbiedingen tot ver- koop van huisraad, winkels en auto's „wegens vertrek". De sluiting van kleine Amerikaan- sche ondememingen wordt voorbereid. Op de markt duiken aanbiedingen op van Ameri- kaansche goederenvoorraden. Grootere firma's hebben het plan hun voorraden naar de Ver- eenigde Staten te vervoeren, naar Rangoon of via den Birmaweg naar Tsjoenking. De veree- niging van Amerikaansche onderdanen in Sjanghai is van plan een vergadering bijeen te roepen om te beraadslagen over een voorstel aan de Amerikaansche autoriteiten tot het zenden van meer schepen, aangezien de vol gens normale dienstregeling varende schepen tot December ztjn volgeboekt. De directeuren. van de Amerikaansche K. van. K. hebben voor Zaterdag een vergadering bijeengeroepen, op welker program de bespreking staat van steun aan minder bemiddelde Amerikaansche em ploye's voor hun vertrek. DE WEG DOOR BIRMA EN HET DRIELANDENPACT. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, heeft een verklaring afge- legd betreffende de heropening van den weg door Birma en het sluiten van het driemogend- hedenpact. Deze verklaring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik commentaar op de verklaring van Churchill, die volgens de berichten in het Engelsche parlement is afgelegd ten aanzien van het besluit der Brit sche regeering tot heropening van den z.g. weg door Birma. Maar aangezien het wel nuttig kan zijn den toestand ten opzichte van dit probleem op te helderen, evenals ten opzichte van het drie- mogendheden verdrag tusschen Japan, Duitschland en Italie, zou ik in dit verband eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeengeko- men, dat het sluiten van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaar- de had, dat Japan er binnen dat tijdsbestek in zou slagen vrede te sluiten met China. Toen evenals thans wenschte Japan natuurlijk vurig een algemeenen vrede in China zoo vlug mo gelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit gezegd tegen den Britschen ambassa- deur te Tokio. Niemand zou het feit willen ontkennen, dat geen ander volk m6er dan het Japansche den wensch heeft gevoed om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Japan iedere inspanning in die richting geleid en het doel dat op het oogenblik nog. Juist het sluiten van het pact met Duitschland en Italie, hetgeen Churchill schijnt te betreureil, is in zekeren zin een nieuwe poging om hetzelfde doel te bereiken. In de tweede plaats begrijp ik niet, wan- neer de Britsche regeering, zooals zij z^gt, werkelijk den vrede in Oost-Azie zoo snel mo gelijk hersteld wenscht te zien, dat zij kan hopen bij te dragen tot de verwezenlijking van dien wensch door den weg door Birma weer open te stellen, waardoor Tsjang Kai-Sjek wordt aangemoedigd in zijn verzet tegen en zijn strijd met Japan. Het besluit, dat onge- lukkigerwijze is genomen, zal zooals een ieder kan zien, de werking hebben, dat Tsjang Kai- Sjek wordt aangemoedigd, onverschillig of dit nu de bedoeling is of niet. Churchills verkla ring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in tegenspraak. Ten slotte zou ik hieraan kunnen toevoegen dat het Driemogendhedenpact niet is aange- gaan met de bedoeling het te richten tegen" de Vereenigde Staten. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn, zou ik willen zeggen, dat het bedoeld was „voor" de Vereenigde Staten. Openhartig ge- sproken wenschte de verdragspartijen oprecht, dat zoo'n machtige natie als de' Vereenigde Staten in het bijzonder en alle andere naties die op het oogenblik neutraal zijn, niet be- trokken zouden raken bij den Europeeschem oorlog, of op eenigerlei wijze in conflict zou den komen met Japan ten gevolge van het Ohineesche incident of anderszins. Een zoo- danige gebeurtenis, met alle mogelijkheden van het teweeg brengen van een verschrikke- lijke catastrofe voor de menschheid is voldoen- de om ieman'd te doen huiveren, wanneer men aan de consequenties denkt. Kortom het pact is een vredespact. GEEN DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIE. Naar aanleiding van de berichten als zouden zich geregelde Duitsche troepen in Roemenie bevinden, wordt van gezaghebbende Duitsche zijde aan United Press verklaard, dat zich geen enkele Duitsche soldaat in Roemenie be- vindt. Indien Duitsche troepen naar Roemenie ge- zonden zouden worden, zou daardoor de DuitschItaliaansche garantie die er op ge- richt is Roemenie innerlijken vrede en veilig- heid bij den wederopbouw na de politieke ver- warring te verschaffen, zichtbaar tot uitdruk- king komen. In Roemenie bevinden zich echter slechts een Duitsch generaal en eenige instructie- officieren, die naar Roemenie zijn gekomen in antwoord op het verzoek van de Roemeen- sche regeering, dat Duitschland zich met de reorganisatie van het leger zou belasten. Dat er reeds pantserdivisies in of op weg naar Roemenie zouden zijn, wordt met nadruk tegengesproken. ROOSEVELT GELOOFT DAT AMERIKA BUITEN DEN OORLOG KAN BLIJVEN. Aan den vooravond van Columbus-dag heeft Roosevelt een korte verklaring afgegeven, waarin hij de ontdekker van Amerika prees. Daarop reisdie hij in een special en trein naar Columbus in Ohio om daar den Columbus-dag door te brengen. Een menigte van meer dan 25.000 menschen had zich bij het station verzameld. Roosevelt improviseerde voor hen een toespraak, waar in hij de optimistische voorspelling, dat de Ver. Staten zich buiten den huidigen oorlog zullen weten te houden, verbond aan den eisch van de grootst mogelijke versnelling van de bewapening. De president zeide, dat snelbeid en nog eens snelheid voor de voorbereiding van de ver- dediging van Amerika noodzakelijk is. Hij gaf toe, dat een poging, in een wereld van oorlog non-belligerent te blijven, moeilijk is, doch hij voegde daaraan zonder voorbehoud toe, dat hij vol vertrouwen was dat Amerika zich buiten het conflict kan houden. dat zij er ook in zou slagen, de vereenigde Amerikaansch-Engelsche vloot te verslaan. Hier is echter eenige twijfel zeer zeker ge- rechtigd; het zou later zeer goed kunnen blij- ken, dat de Japanners hun wenschen voor werkelijkheden hebben genomen! Een ondoordringbaar duister hangt over zijn vlootbouw. (Van onzen .V.P.B.-correspondent.) Tokio, October 1940. Nu de mogelijkheid van sen oorlog tusschen Amerika en Japan met den d'ag nader komt, rijst de vraag: Hoe sterk is de Japansche vloot? Wat kan zij presteeren? Kan zij zich met succes meten met de Amerikaansche Op deze vragen zouden slechts enkele ingewijden kunnen antwoorden en deze ingewijden zwijgen als het graf. Er hangt een ondoor- dringbare sluier van geheimzinnigheid over de Japansche vloot. Naar aanleiding van het DuitschIta- liaanschJapansche driemogendhedenverdrag zijn de Amerikaansche bladen begonnen, de kansen van de V. S. bij een eventueelen oor log tegen Japan af te met.en. Natuurlijk zijn zij daarbij begonnen, met de sterkte der Ame rikaansche vloot in den Stillen Oceaan af te meten tegen die van de Japansche, indien een gewapend conflict mocht uitbreken. De cij- fers, die zij hun lezers voorzetten, zijn aan den hoopvollen kant, zooals eenigszins te begrijpen is, doch zijn zij in overeenstemming met de werkelijkheid Dit is zeer sterk de vraag. Wie iets te zeggen heeft over de sterkte van de Japansche vloot heeft het gemakke- lijk genoeg, als hij ophoudt bij het jaar 1937. Maar daarna? In 1937 heeft Japan zich vrij gemaakt van de banden, waardoor het gebon- den was en heeft de vlootovereenkomsten op- gezegd. Tot op dat oogenblik hield het niets geheim misschien ook wel! over den uitbouw van zijn vloot. Tonnage, bepantsering, bewapening werden nauwkeurig opgegeven. Na 1937 echter hangt er een dichte sluier over het vlootprogram van het Land van de Rij- zende Zon. Niet een enkel authentiek cijfer is meer bekend geworden. Men tast geheel in het duister, hoeveel pogingen ook zijn aan- gewend, om achter de waarheid te komen. Doch de Japanners zijn een volk, waaraan het bewaren van een geheim en nog wel een, dat de nationale verdediging raakt! ten voile is toevertrouwd. Japan streeft nog hetzelfde doel na als vroeger. DUITSCHE TROEPEN EN VLIEGTUIGEN NAAR ROEMENIE. Het D.'N.B. meldt uit Berlijn In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenie aanvaard is, heeft de Duitsche regeering overeenkomstig de Roe- meensche wenschen een Duitsche militaire missie benevens de noodige instructieforma- ties naar Roemenie gezonden en tegelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende be- scherming van de Roemeensche olievelden naar Roemenie overgeplaatst. De Duitsche weermachtsformaties zullen dienen als onder- wijs- en instructietroepen bij den herbouw van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regeering, gene raal Antonescu, geentameerd is en zij zullen na het volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. De met Duitschland bevriende regeeringen, die pohtiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermachtsmissie naar Roemenie, zijn daarvan door de rijks- regeering verwittdgd. Het eenige, waaraan men houvast heeft, is het feit, dat Japan nog hetzelfde doel na- streeft als vroeger, d.w.z. dat het doel, waar- voor de Japansche vloot bij een conflict moet dienen, nog vrij wel hetzelfde is als in 1937. Daar Engeland en Amerika het daarmede niet eens waren, heeft Japan destijds het verdrag opgezegd. Het heeft zijn vrijheid van handelen teruggenomen, ofschoon dit kostbaar en ge- vaarlijk was. Het voomaamste doel van Japan was, den vrede in Oost-Azie te waarborgen en de vloot slechts te bestemmen voor de verdediging dbs lands en van Azie. Daarom heeft Japan steeds de waarde ont- kend van de zgn. aanvalsschepen, d.w.z. van die schepen welke in het vijandelijke gebied konden doordringen, de vijandelijke vloot kon- den verslaan en dan weer naar hun basis kon den terugkeeren. Terwijl bijvoorbeeld Amerika steeds grootere schepen ging bouwen met een zich uitbreidende actie-radius en deze dus systematisch in staat stelde, den geheelen Stillen Oceaan meermalen over te steken en terug te keeren, heeft Japan daarentegen voortdurend pal gestaan voor het denkbeeld, dat zijn vloot uitsluitend moest dienen voor het gebruik in eigen wateren. Dit had tot ge volg, dat de schepen ook van een sterker pantser konden worden voorzien (ten koste van de actieradius), zoodat zij tegenover een eventueelen aanvaller bij gelijke snelheid een grootere gevechtswaarde hebben. Is de Japansche vloot onoverwinnelijlt Deze hoogere gevechtswaarde van de sche pen, de voortreffelijk geoefende equipages, ge- bleken bij den oorlog in China, bij de landin- gen in de Biasbaai en voor Kanton, staan het Japansche volk volgens Japansche opvat- tingen er voor bopg, dat de Japansche vloot in het door den minister-president Ko- noye kort geleden uitgestippelde program ,,onoverwinnelijk" zal blijken. De Engelschen en Amerikanen kunnen zich troosten met de gedachte, dat de vroegere verhouding 5: 5 3 voor de Japansche vloot ook thans nog opgaat, vooral, wanneer de Amerikaansche vloot er in slaagt, zich te ver- eenigen met de Engelsche vloot, die haar basis heeft in Singapore. Doch de Japanners we ten, dat hun vloot voor hun behoeften vol- doe'nde is en dat zij zoo noodig over een uit- gestrekte' ruimite van de Aleoeten tot Singa pore, eventueel plaatsen genoeg zou weten te vinden, waar zij door den AmerikaanschEn gelschen omsingelingsring been zou kunnen breken. En wanneer het zoo ver mocht komen, koestert men hier natuurlijk de verwachting, Volgens de laatst ontvangen inlichtingen hebben de voorschriften, die zijn uitgevaardigd voor het reizen naar Zeeuwsch-Vlaanderen, aanleiding gegeven tot een misverstand ook in de toepassing en is ook de uiteenzet- ting, die wij in ons nummer van j.l. Woensdag hebben gegeven, ofschoon die van officieele zijde afkomstig was en op verzoek tot voor- lichting van het publiek werd geplaatst, een gevolg van dat misverstand, waarom wij een verbetering laten volgen. Het reizen (naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De regeling, volgens welke personen, die Zeeuwsch-Vlaanderen of de Zeeuwsche Eilan- den wenschen te bezoeken, zich eerst met een verzoek tot de burgemeester(s) der gemeen- te(n) die zij wenschen te bezoeken, moeten wenden, welke verzoeken daarna door den burgemeester, voorzien van zijn advies, worden opgezonden aan den Stafofficier der Ordnungs- polizei bij den Gevolmachtigde van den Rijks- commissaris in Zeeland te Middelburg, welke beslist of het verzoek al of niet definitief wordt toegestaan geldt allddn voor niet-ingezetenen van Zeeland. INGEZETBNEN VAN ZEELAND, dus ook de ingezetenen van Zeeuwsch-Vlaanderen, mogen zonder eenige andere formalitedt dan het bezit van hun legitimatiebewijs vrij i n de provincie Zeeland reizen. Dat inwoners van Zeeland, die in Zeeuwsch- Vlaanderen per boot arriveerden, zonder voor zien te zijn van een speciale vergunning, in de laatst verloopen weken werden terug- gezonden berustte, naar men ons van bevoegde instantie mededeelde, op een misverstand omtrent de uitlegging der voorschriften. Reizen uit de provincie. Zoo heeft dat misverstand ook aanleiding gegeven tot de mededeeling in ons nummer van Woensdag dat ook een vergunning zou noodig zijn voor het reizen uit Zeeland naar een ander deel van Nederland. Dit i o n j u i s t. Ingezetenen van Zeeland zijn vrij uit de provincie te reizen naar het overig deel van Nederland, mits die reis niet gaat naar een of ander gebied waarvoor een bijzonder ver- bod bestaat, zooals b.v. naar wij vernemen, voor de Wadden-Eilanden bestaat. Alsdan zal men de daarvoor gestelde voorschriften heb ben te vervullen. Resumeerende moeten de reizigers die niet in Zeeland wonen, zich dus, om naar deze provincie te komen, te voren van een daarvoor voorgeschreven bewijs voorzien, doch de Zeeuwen zelf kunnen zich in him provincie en ook naar buiten de provincie vrij- bewegen. WEER ENGELSCHE BOMMEN OP ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Na de spannende nachten van enkele weken geleden, toen voortdurend des nachts Engel sche vliegtuigen onze stad met bommen kwa- men bestoken, hetgeen dood en verderf voor verschillende ingezetenen en groote schade aan hunne eigendommen beteekende en boven- dien angst en ontsteltenis, gemengd met grooten wrevel, onder de bevolking verwekte, was er in dit opzicht blijkbaar een rustperiode voor ons gewest ingetreden. Er werden in dien tijd op ruime schaal aanvallen op andere deelen van ons land gericht met de bekende verschrikkelijke gevolgen voor de burger- bevolking. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wer den vele ingezetenen kort na middemacht weer opgeschrikt door het geluid van zware bom-ontploffingen in de nabijheid der stad. Des morgens vemamen we al spoedig, dat deze ditmaal waren neergekomen op de buurtschap Boerengat, onder de gemeente Hoek. Blijkbaar hadden Velen gisteren op den mooien Zondagmiddag de plaats van de ramp als doel van hun wandeling gekozen. We had den niet de minste moeite om te ontdekken, waar precies de ramp zich had voltrokken en konden aan den toeloop van nieuwsgierigen al spoedig nagaan waar de getroffen perceelen zich moesten bevinden. Het beeld, dat men ziet als men de getrof fen perceelen in oogenschouw neemt, is triest. Twee arbeiderswoningen, van de heeren Jan- sen en Buijze, zijn een puinhoop geworden en vernietigd is al hetgeen zich binnen bevond. Het mag een wonder heeten dat het slechts bij een lichte verwonding van edn persoon is afgeloopen. Het spreekt vanzelf, dat de angst, die door de rust van den laatsten tijd wat was geluwd, weer is toegenomen. Militaire doelen in den omtrek van de ge troffen perceelen, vermochten we niet te ont dekken. het verstand te brengen. Deze bleek van ander inzicht en het verschil hep zoo hoog, dat bei- den zich naar het pohtiebureau begaven: De sdhipper om den agent „aan te klagen", de agent om den schipper tot rede te brengen. Dirk en Flip hadden zich intusschen reeds lang verwijderd. (He Z.) TEXTIELSTICHTING ZEELAND. In een vergadering van getroffen hande- laren in Textielgoederen is te Middelburg opgericht de Textielstichting Zeeland, een dochterorganisatie van de Stichting ,,Getrof- fenen Oorlogsgeweld Zeeland". Het doel is de handelaren te helpen bij het verkrijgen van artikelen en ook verder hen bij te staan als daarvoor aanleiding is. Daar bij wordt nauw samengewerkt met het Rijks- bureau voor de Distributie van Textielproduc- ten voor den Handel, gevestigd te 's Graven- hage en met het Rijks Textielbureau te Am- hem. Hierdoor kan de bevoorrading van de geteisterdte gebieden in Zeeland ten zeerste worden bevorderd in het belang van den han- del en ook van de bevolking. Men heeft tot voorbeeld genomen de „Textielstichting Rotterdam", doch met weg- lating van het verleenen van credieten, omdat in Zeeland de tusschenkomst van de Stich ting Zeeland 1940" de mogelijkheid credieten te krij-gen, opent. Zoowel handelaren in textielgoederen, als _J, die deze artikelen verwerken en wier voorraden door oorlogsgeweld vernietigd zijn en in Zeeland wonen, kunnen lid worden tegen een entree van /5 en een jaarlijksche contri bute van f 5. Het voorloopig bestuur der stichting be staat uit de heeren: M. H. Boasson, voorzit- ter; A. van Leeuwen, vice-voorzitter; L. E. Riviere, D. Stenhuis en C. H. J. Vroom. Tot secretaris-penningmeester werd be- noemd de heer S. Caljouw Pz., Londensche kade 33 te Middelburg. Ten zijmen huize is het bureau der stichting gevestigd en daar kunnen alle inlichtingen worden verkregen. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand September werd aan het kantoor der posterijen te Terneuzen op Spaarbankboekjes ingelegd f 28.500,77 en te- rugbetaald 67.393,83; derhalve minder inge legd dan terugbetaald 38.893,06. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 13. HET UITG A AN S VERBOD GELDT OOK VOOR TUXNEN EN ERVEN. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat een deel van het publiek nog een verkeer- de uitlegging geeft aan de bepalingen van het uitgaansverbod voor bepaalde streken van ons land tusschen 22 en 4 uur. Daarom is het nuttig er de aandacht op te vestigen, dat het eveneens verboden is zich in dien tijd op te houden in afgesloten ruimten In de open lucht, zooals tuinen, erven e.d. VAN DIRK EN FLIP. Wloensdagmiddag zijn Dirk en Flip oorzaak geworden dat de anders zoo gemoedelijke be- drijvige Westhavendijk te Goes het tooneel werd van een heftige bewogenheid. De jon- gens klommen op een passeerende wagen, ge- laden met bieten, wierpen er eenige van op straat, misschien met de bedoeling deze later voor een of ander doel te gebruiken. Juist toen zij weer op den beganen grond waren beland, passeerde een politie-agent, welke met de bedoeling hem te grijpen, tegen Dirk aan- reed. Dit laatste was voor een kinderlievend schipper oorzaak, dat hij resoluut z'n pootige figuur in 't spel bracht, om deze ,,mishande- ling" te wneken. Met groote woorden en ge- baren trachtte hij dit onrecht den agent aan MUTATIE OP DE PROVINCIALE GRIFFIE. Tot hoofdeommies chef der tweede afdee- lin-g van de Provinciale griffie is door Ged, Staten van Zeeland met ingang van 1 Januari 1940 benoemd mr. J. M. Pilaar, sedert 16 Juni 1928 werkzaam op de griffie en sedert 1 Janu ari 1936 als commies bij genoemde afdeeling. Deze bevordering houdt verband met het ver leenen van eervol ontslag aan den heer J. F. Magendans, referendaris, chef der tweede afdeeling, wegens het bereiken van den pen- sioengerechtigden leeftijd. De heer Magen dans is sedert 1 November 1912 werkzaam ter provinciale griffie en sedert 1 Januari 1936 in zijn tegenwoordige functie. EEN BELGISCHE BINN EN V A ART - CENTRALE. Wij hebben gemeld, dat de Belgische Staats- courant een besluit heeft afgekondigd, betref fende het oprichten van een Belgische binnen- vaartcentrale, waarbij alle Belgische eigenaars van binnenvaartuigen van meer dan 50 ton, verplicht zijn zich aan te sluiten. De corres pondent van de N. R. Crt. deelt thans nader mede, dat van deze verplichting zijn vrijge- steld: de Belgische eigenaars van tankache- pen, van sleepbooten, van vaartuigen, inge- richt voor personenvervoer, van drijvende werktuigen die uitsluitend tot de uitvoering van werken dienen en van vaartuigen die uit sluitend voor een regelmatigen goederendienst (beurtdienst) gebezigd worden. De Belgische Binnenvaart-Centrale heeft tot opdracht: le. De binnenvaarttransporten op ratio- neele wijze onder de leden te verdeelen; 2e. De stipte toepassing door de leden van de voor deze transporten vastgestelde vracht- prijzen te verzekeren. De zetel der centrale is gevestigd te Ant- werpen. Met het oog op de verdeehng der transpor ten, richt de Centrale, in de voomaamste be- vrachtingscentra, beuntbevrachtingskantoren in. Bij elk beurtbevradhtingskantoor wordt een speciaal comite opgericht, dat belast wordt met de bepaling der vrachtprijzen. De door de comite's vastgestelde vrachtprij zen moeten stipt toegepast worden voor alle vervoerverdragen, die door bemiddeling der beurtbevrachtingskantoren tot stand komen. Bij de beurtbevrachtingskantoren mogen uitsluitend als bevrarihters optreden de leden der beroepsvereenigingen van bevraehters, die aangesloten zijn bij de Nationale Federatie der vakvereenigingen van bevraehters van Bel- gie. Een afzonderlijk besluit zal het statuut van deze federatie regelen. Worden als reeders beschouwd: a. de eigenaars van binnenschepen (met uitzondering der in het 2e lid van artikel 1 genoemde) met een gezamenlijk laadvermogen van ten minste 4000 ton; b. de eigenaars van binnenschepen (met uitzondering der in het 2e lid van artikel 1 ge noemde) met een gezamenlijk laadvermogen van ten minste 2000 ton, indien het aantal dier binnenschepen ten minste acht bedraagt; Elke nieuwe aankoop van binnenvaartuigen bestemd voor het vervoer van aan den ver- voerder toebehoorende goederen (eigen ver- voer, ,,werkverkeer", is onderworpen aan -het verkrijgen van een vergunning, die verleend wordt door het ministerie van Qpenbare Wer ken, de Centrale gehoord. Eigenaars van binnenschepen (behalve de in het 2e lid van artikel 1 genoemde) van vreemde nationaliteit die transporten willen uitvoeren binnen de grenzen van het konink- rijk, zijn eveneens onderworpen aan de ver- plichtingen bepaald in de artikels 4 en 5, als- mede aan 'het in artikel 10 bedoelde reglement betreffende de werkzaamheid der beurtbe vrachtingskantoren. Nederlandsche Voetbalbond. Uitslagen van Zondag. Afdeeling IV. le Klasse: MAC-Juliana 1—1; LONGAPSV 1—2; BWMW 21LimburgiaWUlem II 01 RoermondHelmond 11Eindhoven'NO AD 5—0. 2e Klasse D: ZeelandiaGoes 02De ZeeuwenMid delburg 10; BOSVlissingen 22 Hero Alliance 10; RiBCTSC 35. 3e Klasse N TerneuzenBiervliet 82; Sluiskil 34. Com Boys 3e Klasse O: UzendijkeBreskens 16; Schoondijke Terneuzen 2 27OostburgAardenburg 1—2. TerneuzenBiervliet 82. Er bestond voor dezen W'sdstrijd geen groote belangstelling, hetgeen jammer was voor de verrichtingen der thuisclub, die op een flinken wedstrijd mag terugzien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3