Buitenland van htm leven geworden. De kerk bleef dat, ook als zij Rotterdam verlieten. Laten zij de herinnering eraan levend hou- den door de a an s chaffing van de thans uitge- geven serie foto's, waarvan de opbrengst kornt ten bate der zoo zwaar getroffen 'Hervormde gemeente. De map, met 12 foto's in groot for- maat kan worden besteld bij het Kerkkantoor der N.H. gemeente, Statensingel 67, Rotter dam, giro 27738; zij kosten fl (prijs 10 cent port). Ook zijn vergrootingen (18X24 cm) v'erkrijgbaar tegen 50 cent per stuk. UITBREIDING VAN HET N. V. V. GEOONSOLIDEERD. Fusie van verschillende organisation een feit geworden. Groep van Adviseurs zal Ooimnissarls Woudenberg terzijde staan. De Persddenst van het N.V.V. deelt mede: Na de toetreding van de Nederlandsche Vakcentrale, de ontbinding van het N.A.S. en de oplossing van het Nederlandsche Arbeids- front, is in de afgeloopen weken hard gewerkt aan den inwendigen afbouw en de consolidee- ring van het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen. De nieuwe instelUng van het N.V.V.die udtsluitend gericht is op de behar- tiging van de sociale, economiscshe en cultu- reele belangen van den Nederlandschen arbei- der, met uitschakeling van iederen poiitieken invloed, heeft het mogelijk gemaakt in korten tijd tal van hinderpalen op te ruimen, die vroe- ger aan een eensgezinde organisatie, niet al- leen in het verband van beroep of bedrijf, maar ook in grooter lijnen, in den weg ston- den. Daardoor heeft het N.V.V. in een tijd, dat over „eenheid" nog maar al te veel ge- praat wordt, een practische bijdrage kunnen leveren aan de eeniwording van het Nederland sche Volk, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Het toetreden van tal van nieuwe vakbon- den en vakvereenigingen bracht met zich mede, dat binnen het raam van het N.V.V. in denzelfden arbeidsgroep vaak twee of meer vakorganisaties bestonden. Vanzelfsprekend diende daarin verandering te komen, in hoofd- zaak in het belang van de betrokken werkers zelf. Na een vlot verloop van de noodzake- lijke besprekingen en het treffen van regelin- gen voor den overgangstijd is thans de fusie van verschillendte vakorganisaties een feit ge worden, terwijl in enkele gevallen in de zeer nabije toekomst een gelijk resultaat zal kun nen worden behaald. De inwendige organisatie van het N.V.V. in zijn ndeuwen vorm wordt door deze gang van zaken in belangrijke mate versterkt. Op het oogenblik, dat deze consolideering in hoofdzaak haar beslag heeft gekregen, heeft de Commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, ook de verdere uitbouw van de hoogste leiding van het Verbond verwezen- Irjkt. Met ingang van 6 October heeft Commis saris Woudenberg een groep van adviseurs be- noemd, bestaande uit een twaalftal vooraan- staande figuren uit de thans aangesloten vak organisaties. De positie van deze adviseurs in de Hoofdbesturen der aangesloten organisa- ties waarborgt daardoor een duurzaam con tact tusschen de hoogste leiding van het N.V.V. en de Nederlandsche arbeiders. Hun ervaring en deskundigheid in de zaken hun eigen vakorganisatie en arbeidsgroep betref- fende zullen aan dit contact slechts ten goede kunnen komen. Sterker en heohter dan oodt staat het N.V.V. thans gereed zijn taak voort te zetten. De doorgevoerde centralisatie maakt het mogelijk de belangen der arbeiders beter, snel- ler en met meer resultaat te behartigen dan ooit tevoren. De nieuwe kracht van het ver- jongde N.V.V. zal niet nalaten een invloed ten gunste uit te oefenen op de ongeorganiseerde arbeiders in ons land. De vroegere veelheid en verscheidenheid van organdsaties moest noodwendlg afbreuk doen aan het vertrouwen der buitenstaanders in de noodzakelijkheid en het nut van de vakorganisatie. Uit den aard der zaak vallen nog geen defi- nitieva cijfers te geven over de uitbreiding van het ledental van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen. De leden van het voormalige Nederlandsche Arbeidsfront komen, in verband met de voor hen geldende persoonlijke aanmelding bij de betreffende bonden eerst na eenigen tijd in de cijfers voor. Thans reeds kan echter gezegd worden, dat het ledental van het vergroote N.V.V. de vier- honderdduizend zeer dicht nabij komt. De benoeming van' Commissaris Wouden berg door den Rijkscommissaris heeft een on- verbrekelijke band gelegd tusschen de nieuwe sociale ordening van Europa, die door Duitsch- land wordt geleid en het waardevolle erfelijke bezit van de Nederlandsche arbeiders, dat in jaren van strijd en opofferingen werd opge- bouwd en thans een waarborg kan vormen voor een Nederandsche oplossing, in zuiver Nederlandschen zin voor de sociale problemen in ons land. De nieuwe orde zal ten aanzien van de sociale voorzieningen voor de Nederlandsche arbeiders hoogere eischen stellen aan de vak organisatie dan ooit tevoren. De uitbreiding en versterking van het N.V.V. zal ertoe leiden, dat de werkzaamheden van het Verbond kun nen worden uitgebreid tot het terrein van de organisatie van den vrijen tijd, het verzorgen van de behoeften van den werkenden volks- genoot aan ontspanning en cultureele verhef- fing, door het tot stand brengen van een dienst ,,Vreugde en Arbeid". Een zoodanige organisatie zal hetzelfde karakter dragen als de organisatie Kraft durcil Freude" bij onze Oosterburen, zonder dat daardoor het eigen Nederlandsche karakter van de vakorganisa tie ook maar in eenig opzicht zal worden ge- sehaad1. De voordeelen van de centralisatie gaan ge- paard aan een belangrijke uitbreiding van de werkzaamheden van het N.V.V. zelf. Het ge- bouw aan den Amstel in Amsterdam, waar op het oogenblik de centrale leiding van het Ver bond is gevestigd, voldoet reeds thans niet meer aan de eischen, die de vergroote organi satie redelijkerwijze stellen meet. Het is daarom te beschouwen als een gelukkig toe- val, dat het N.V.V. nog onder de vroegere lei ding het eigendomsrecht had verworven over een ruim gebouwencomplex aan de P. C. Hooftstraat, hoek Vondelpark. In deze ge- bouwen, die tot voor kort door het N.V.V. ge- heel ongebruikt waren gebleven, zullen thans de kantoren van het N.V.V. worden onderge- bracht. Verwacht mag worden, dat einde Oc tober dte noodzakelijke verandering en verdere inrichting hun beslag zullen hebben gekregen, zoodat het Nederlandsch Verbond van Vak vereenigingen, inwendig en uitwendig in grooteren vorm, zijn veelomtvattende werk voor de Nederlandsche arbeiders daar zal voortzetten. CTJLTUREEE WERK VAN HET N.V.V. Tooneelgroep „De Voortrekkers" zal een toumee mak©n. De Persdienst van het N.V.V. deelt mede: Nu het Nederlandsch Verbond van Vakver eenigingen door de bemiddeling van den Rijks commissaris, terzake van de benoeming van Commissaris Woudenberg, weer geheel is in- gesteld op de uitsluitende behartiging van sociaal-economische en cultureele belangen van de Nederlandsche arbeiders, zal er ook naar gestreefd worden het cultureele werk binnen den korst mogelijkan tijd in sterk uit- gebreiden en verbeterden vorm weer op gang te brengen. In verband hiermede heeft de Commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een overeenkomst getroffen met de zakelijke leiding van de tooneelgroep „De Voortrek kers", welk gezelschap, blijkens in de pers verschenen berichten, het tooneel in Neder- land wil verrijken met goede volksstukken, die een optimistisch karakter dragen". „De Voortrekkers" zullen onder zakelijke leiding van Jan Mulder een toumde maken door ons land, en daarbij een serie voorstel- lingen geven, speciaal voor de bonden, die bij het N.V.V. zijn aangesloten. De leden van deze bonden worden door dt leiding van het N.V.V. in de gelegenbeid gesteld tegen sterk verlaagde prijzen een hoogstaande geestelijke ontspanning te genieten. Zonder twijfel zal dit streven van de N.V.V.- leiding weerklank vinden, in de eerste plaats in de kringen van de Nederlandsche arbeiders en daamaast ook bij de aanhangers van het tooneel in Nederland, die hierin de vervulling kunnen vinden van een ideaal, dat nog al te veel onvervuld bleef: het wekken van belang- st el ling bij ons geheele volk in al zijn lagen en schakeeringen voor het Nederlandsche tooneel. PROGRAM VAN „HE VUURSLAG". Het A.N.P. meldt: Woensdagavond heeft in het Concertgebouw te Amsterdam ,,De Vuurslag" een samen- komst gehouden, waarin jhr. R. Groeninx van Zoelen het woord heeft gevoerd. Spreker behandelde de steUing: „Nederland moet niet pogen de Duitsche gesteldheid na te bootsen, het heeft als lidmaaf van het Nieuwe Europa zijn eigen weg te bepalen en degenen, die het anders zouden willen, begrijpen noch Duitsehland noch Nederland." Een eerste vereisohte is thans eensgezind- beid omtrent het doel waarheen de weg moet leiden, want een gezamenlijk doel zal wel het beste middel blijken om tweedracht en oud zeer te doen vergeten. Gelukkig zijn hiertoe gegevens genoeg voorhanden. Wdj verlangen een corporatief staatsbestel, dat is een alge- meene gerichtheid, die De Ned. Unie, de N.S.B., Nationaal Front en de Waag-groep gemeen hebben. Tevens wenschen alien, dat dit bestel op Nederlandschen grondslag en volgens Nederlandsche beginselen wordt uit- gewerkt. Dat is een tweede stap naar den vrede en naar het gezamenlijk aanpakkenvan het practisch welvaartswerk, dat in ons lands- belang onmiddellijke afdoening eischt. „Een- dracht en werk", zijn twee goede dingen, die elkaar niet kunnnen missen en die wellicht het best te vereenigen waren door een Neder- lander aan wien alle betrokkenen hun ver trouwen zouden kunnen schenken. Maar waar gaat nu de reis precies naar toe? Welke haven hebben we in 't zicht? De algemeene richting kost geen hoofdbre- ken. Corporatief bestel beoogt een onmiddel lijke wisselwerking tusschen de Regeering en haar agenten eenerzijds en de georgariiseerde gemeenschappen ten andere. Zoodoende krijgt het volk, in zijn organische geledingen, ge- legenheid om handelend deel te nemen aan de staatstaak, aan het tot standkomen, het uit- voeren en het toepassen der wettelijke voor- schriften ieders groep betreffend, terwijl de Regeering, bij het richten en coordineeren der economie over a jour bijgehouden gegevens, betreffende de capacitedt en omstandigheden van het bedrijfsleven komt te beschikken. iSpr. Mchtte zijn mzichten uitvoerig toe en gaf vervolgens eenige sprekende voorbeelden aan de oudste en jongste geschiedenis ont- leend, om te doen uitkomen hoezeer de eerbied voor het gezag ons eigen is en in welke mate het vermogen tot zeggenschap in eigen zaak zich gehandhaafd en ontwikkeld heeft. Niet slechts nu, maar sedert jaren wenscht het Nederlandsche volk zijn regeering zelf- standig en daadkrachtig te zien, een kracht en een besluitvaardigheid, welke zich door de gansche hierarchic van den Staat moge voort- planten, opdat het Nederlandsche beginsel tot zijn recht kome: ,,Toekenning van bevoegd- heid bij oplegging van verantwoordelijkheid". Behalve den ,,Corporatieven Raad" der toe komst dient het nieuwe land over een orgaan te beschikken, dat in engeren zin den ver- bruiker, in breederen zin fcet algemeen be lang en in diepsiten zin het volksgeweten zal vertegehwoordigen, een orgaan, dat in laat- sten aanleg het volk in staat zal stellen een beroep op het staatshoofd te doen en ten an dere het staatshoofd in de gelegenheid zal stellen, desverlangd, het volk omtrent diens vertrouwen in de leiding te polsen. VLIEGDIENST TUSSCHEN NED.-INDIe EN DE UHILIPPIJNEN. Volgens een telegram uit Tokio zijn de on- derhandelingen tusschen de regeeringen van Ned.-Indie en de Philippijnen over de instel- ling van een regelmatigen vliegdienst tusschen Batavia en Manilla via Borneo met succes be- kroond, zoo meldt het Vad. De politieke ontwikkeling van de laatste maanden maakt deze luchtlijn ook voor Ame- rika en de Philippijnen van groot belang, daar hierdoor tezamen met den Clipperdlenst een luchtnet over den geheelen Pacific geschapen is. Men verwacht, dat dezer dagen het eerste vliegtuig zal vertrekken. De dienst wordt door de K.N.I.L1.M. gevlogen. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR EENHEIDSRIJ WIEEBANDEN. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het diepartement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat bij de „prijzei.- beschikking eenheidsrijwieIoanden no. 1", wel ke Donderdag in werking is getreden. maxi- mumprijzen voor eenheidjrijwielbanden zijn vastgesteld. Eenheidsrijwielbuiten- en binnen- banden, welke volgens de voorschriften van het rijksbureau voor rubber zijn vervaardigd, zijn te herkennen aan de zwarte respect^evelijk roode kleur en aan een merk, bestaande uit de letter B, C H of V. Bij verkoop aan verbruikers bedragen deze maximum-prijzen, inclusief vracht en omzet- belasting voor: Tour binnenband: 28/0]% 2,— Transport buitenband: 28/1 3,30 28/1%—1% 3,70 26/2 4, 28/2 4,25 Tour binnenband: 28/1% 0,68 Transport binnenband: 28/1% 0,87 28/1%—1% 0,96 26/2 (ook ballon) 1,05 28/2 f 1,12 Voor het monteeren mag ten hoogste een bedrag van 0,30 per band worden berekend. Bij gelijktijdige montage van een binnen- en buitenband mag het bedrag van f 0,30 slechts benmaal in rekening worden gebracht. Tenslotte wordt er op gewezen, dat met uitzondering van garantiebepalingen, de be- talings- en leveringsvoorwaarden, zooals deze op 9 Mei 1940 golden, niet mogen worden ge- wijzigd. EEN MAATSOHAPPIJ ZONDER KLASSETEGEN STEULINGEN. In het kader van de ledenbijeenkomsten der Nederlandsche Unie, welke in deze week over- al in het land worden gehouden, heeft Ir. J. Linthorst Homan Donderdagavond in twee vergaderingen in het Concertgebouw te Haar lem zeer vele leden uit de omgeving voorge- licht. Hij wees er daarbij op, dat de medewerking van alle leden noodzakelijk is om de Unie, welke thans de grootste politieke beweging is, welke ooit in Nederland heeft bestaan,- niet tot een log lichaam te doen worden, doch tot een groote kern in het Nederlandsche volk, welke doelbewust volksvernieuwing nastreeft. Al bewijst vooral de reusachtige toeloop van arbeiders en boeren juist in de laatste weken den kloeken wil tot verbetering der bestaande volksfouten, er zijn toch helaas velen in de Unie binnengekomen, die blijkbaar niet iets positiefs, doch louter afweer verlan gen. Deze menschen behooren de Unie ten spoedigste weer te verlaten. „Slechts wie de arbeidsgemeenschap wil, zooals de Unie die voorstaat, behoort in hare gelederen thuis. De groote gedachte, dat dit alles zal dienen om een maatschappij zonder klassentegenstel- lingen te bouwen, vindt overal weerklank. Men gaat beseffen, dat de gemeenschappelijke arbeid zoo zal moeten zijn gericht, dat niet meer het economische het sociale tegenhoudt of terugdningt. Het gaat om gezamenlijken arbeid door en voor alien, opdat het Neder landsche volk in het komende Europa naast Duitsehland zijn taak verovere en vervulle, doordrongen van zijn eigen waarden en zich bewust van zijn roeping de poort te zijn tus schen een sterk Europeesch blok en de wereld- zeeen, en overtuigd van zijn kundigheden ook in Nederland-overzee. Opvallend is, hoe op het sociaal-economi sche terrein in alle groepen en bewegingen, met een kleine uitzondering in liberale krin gen, de gedachte der organische of corpora- tieve ordening veld won, zoo sterk, dat deze reeds voor toepassing rijp kan worden geacht. Wel bestaat er nog verschil van meening over de waag, hoever deze corporatieve werkwijze ook op ander terrein, met name in het staat- kundige, moet worden doorgevoerd. De Unie wil ver gaan, doch zij acht een deel der staats taak niet voor corporatief werk geschikt. De binnenlandsche politieke situatie wordt beheerscht door de moeilijkheid, dat de N.S.B., sprekende over machtsovememing en alle an- deren intimideerende, alle anderen van zich heeft vervreemd, wat bij ons volk en dus ook bij de Unie, scherpe reacties wekte. De eenige weg tot overwinning van de daardoor ont- stane moeilijkheden, is, dat ieder, ook de N.S.B. zelf, streeft naar betere verhoudingen. De Unie met haren geweldigen aanhang heeft door haar voorstel over een raad van advies een belangrijke stap gedaan. Doch hoe dit ook verder loope, de Unie wil voortgaan met haar streven naar een betere maatschappij en naar betere staatkundige toestanden. Ook zij maak- te fouten en hier en daar is zij nog in haar kinderziekten. Zij ziet zich zelf niet als doel, doch als middel om het Nederlandsche volk zijn nieuwe taak te doen vinden met hand- having van de Nederlandsche volkswaarden en gedragen op een hecht Christelijk fundament. Zij heeft in ruim twee maanden reeds zeer velen in ons volk tot elkaar gebracht, doch de leden zelf moeten zorgdragen, dat daaruit ook waarlijk en snel de nieuwe volksgemeen- schap kan groeien. Wie aarzelt, trede terug. STRENG TOEZICHT OP AARDAPPELENVERVOER. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van de afgekondigde maat- regelen betreffende den aardappeloogst 1940 vemamen wij, dat er reeds verscheidene par- tijen aardappelen in beslag genomen zijn. Deze partijen waren niet voorzien van een ontheffingsbewijs op de vervoersbepalingen, afgegeven door den betrokken voedselcom- missaris een z.g. geleidebiljet. Het betrof groote partijen in verschillende deelen van het land. Hieruit blijkt wel, dat het den diversen con- trole-instanties volkomen emst is met het (doen naleven van de regeling voor den aard- appelhandel. (N. R. Crt.) ZOMERTIJD IN DEN WINTER. Zooals men weet, zal de zomertijd voor- loopig gehandhaafd blijven, zoodat het tot nader aankondiging nog een uur en veertig minuten vroeger zal zijn dan de klok aan- wijst. Men komt hierdoor, gesteld dat deze toestand van den winter voortduurt, voor merkwaardige toestanden te staan. De N. R. Crt. noemt hiervan een voorbeeld: over een maand den Sen November, komt de zon am 7 u. 9 m. op, maar dan is het op de klok al 8 u. 49, dus bij negenen. Weer een maand later zal de klok bij zonsopgang op 9 u. 37 staan en op den kortsten dag den 21sten De cember, zal zij bij zonsopgang 11 minuten voor 10 aanwijzen. Dit beteekent weliswaar niet, dat tot dat oogenblik het nachtelijk duis- ter zal heerschen, want zooals men weet, be- gint het voor zonsopgang al lichter te worden. Maar dat neemt niet weg, dat bijna alle men schen dan hun dagelijksche taak bij kunst- licht enverduistering zullen beginnen. Wat den zonsondergang betreft vinden wij als vroegste tijdstip voor de dagen 7 t/m 18 December 15 u. 46 vermeld. Dan is het dus volgens de klok 4 minuten voor half 6. PROTEST BIJ DE AMERJKAANSCHE POSTERIJEN. Het Amerikaansche ministerie van poste- rijen heeft medegedeeld, dat de verordening van 29 Augustus over het vervoer van post voor Duitsehland en Polen over Japan is op-' geheven. Voortaan zal deze post door schepen over den Atlantischen Oceaan gebracht worden. De Duitsch-Amerikaansche K. v. K. te New-York heeft tot 't Amerikaansche minis terie van posterijen een scherp telegrafisch protest gericht tegen de bepaling, waarbij het gebruik van de route over het Verre Oosten voor de post uit de Ver. Staten naar Duitsehland verboden wordt. De K. v. K. wijst er in dit protest op, dat als gevolg van het verbod de geregelde postverbinding tus schen Duitsehland en de Ver. Staten volko men gestagneerd wordt en de luchtpostzen- dingen aam de Britsche censuur op de Ber muda's onderworpen zijn. Duizenden Ameri- kanen worden door dezen maatregel getrof fen. OPROEP AAN DE NEDERLANDSCHE COMPONISTEN VAN DE V.A.R.A. De V.A.R.A. heeft een oproep gericht tot de Nederlandsche componisten om oorspronkelij- ke werken te schrijven voor harmonie- en fan- fare-orkest. In aanmerking komen oorspronkelijke mar- schen, dansen, suites, overtures, concertstuk- ken en bewerkingen van Nederlandsche volks- liederen, eventueel met koor, voor normale of kleine harmonie of fanfare-bezetting. Bewer kingen van bestaande muziekstukken van levende componisten komen alleen in aanmer king, wanneer de componist daartoe zijn toe- stemming heeft gegeven en de bewerking heeft goedgekeurd. De werken, die door een bevoegde beoordee- lingscommissie aangenomen zijn, zullen .voor de radio worden uitgevoerd. KONING LEOPOLD OI'NIEI W GROOTKRUIS VAN HET LEGIOEN VAN EER. De Fransche regeering heeft besloten het grootkruis van het Legioen van Eer opnieuw aan Leopold, Koning der Belgen, te verleenen. Gelijk bekend had de regeering-Reynaud hem deze onderschei'ding ontnomen. DE TOEKOMST VAN GROOT-ANTWERPEN. Tegenover persvertegenwoordigers, heeft dr. Delius, Duitsch commissaris bij het staats- bestuur van Antwerpen, een verklarende uit- eenzetting gegeven over de vroegere ontoerei- kende Antwerpsche gemeentepolitiek en tevens zijn plannen kenbaar gemaakt tot het voeren eener gezonde bestuurspolitiek en tot verwe- zenlijking van een sinds tientallen jaren be- staand plan nj. het scheppen van een „Groot- Antwerpen". Dr. Delius, heeft als burgemeester van Westermunde reeds 'n dergelijk vraagstuk op- gelost en hij was verder na den Poolschen veldtocht burgemeester van de vroegere Pool- sche stad Kbningshutte gedurende het Duit sche militaire bewind. Het feit, dat de burgemeesters der 17 ge- meenten van de agglomeratie mede het recht van beslissing hadden en er dienteugevolge nooit een overeenstemming kon worden be- reikt, noemde dr. Delius een der moeilijkste hinderpalen bij de uitwerking van het plan tot het scheppen van een groot-Antwerpen en tot het voeren van een eensgezinde, breed op- gezette gemeentepolitiek. De verwezenlijking van grootscheepsche toekomstplannen, zoo vervolgde dr. Dalius, dient uitsluitend en alleen te worden uitgevoerd door de Belgische autori- teiten. De Duitschers zullen zich hiermede geenszins bemoeien,, doch slechts de ge- wenschte richtsnoeren aangeven. Een eerste vereischte bij de vorming van een groot-Ant werpen is het aanleggen van een net van auto- wegen naar Nederland en naar belangrijke Belgische centra en Brussel. Het plan tot het scheppen van een groot Antwerpen zal vooral na afloop van den oorlog van beteekenis blij ken, daar Antwerpen, evenals Rotterdam, in de toekomst ongetwijfeld een veel grootere rol zal spelen als wereldhaven dan tot dusver het geval was. CONCENTRATIE IN VLAANDEREN. Het Vlaamsche nationaal vrouwenverbond en de Dietsche bond voor vrouwen hebben zich samengesmolten in den organisatie, onder den naam van Dietsche vrouwenbond. Naast de kernen van de samengesmolten orga nisatie zal de Dietsche vrouwenbond worden uitgebreid over het geheele Nederlandsche taalgebied. De Dietsche vrouwenbond heeft tot taak de jonge moeders en de vrouwelijke jeugd te vormen tot nationaal bewuste volks- genooten, die bekwaam en waardig naast den man haar eigen taak zullen vervullen en den wederopbouw van een nieuwe wereldorde zul len dragen. Ook op het gebied van de jeugd- beweging is in beginsel een concentratie van Vlaamsche krachten tot stand gebracht. BELGISCHE STEDEN GEBOMBAR- DEERD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft, naar het D.N.B. meldt, de Royal Air Force twee woonwijken in de Belgische steden Luik en Herstal met bommen van het zwaar- ste kaliber bestookt. In Luik werden, ver verwijderd van ieder militair doel, vier huizen getroffen, die geheel instortten. Uit de puin- hoopen werden acht dooden geborgen. Talrijke personen werden gewond. In Herstal werd eveneens een woonhuis totaal vernield. Gelukkig vielen er geen slachtoffers. De jongste aanvallen van de Engelsche vliegers hebben onder de bevolking een groote opwinding veroorzaakt. DALEND GEBOORTE-OVERSCHOT IN BELGIE. Uit een eerst thans gepubliceerde statistiek over de verschuiiving der Belgische bevolking in 1939 blijkt, dat het geboorte-overschot sterk is gedaald. De Belgische bevolking had in 1939 met 8.396.276 inwoners haar hoogtepunt bereikt. Uit de cijfers kan de conclusie wor den getrokken, dat de stijging in het zielental het volgende jaar waarschijnlijk achterwege zal blijven. In 1939 was het aantal geboorten slechts 15.864 (1.9 op elke duizend inwoners) hooger dan het sterfteoijfer, terwijl in het vooraf- gaande jaar het overschot 25.449 bedroeg of 3 per duizend inwoners. Het juiste geboorte- cijfer van 1939 bedraagt 15.04 geboorten per duizend inwoners. Alleen in de Vlaamsche provincies viel in 1939 een toeneming der bevolking waar te nemen. Het aantal zielen in de Waalsche provincies en in Brabant daalde. Dit werd veroorzaakt door het in vergelijking met Vlaanderen, hoogere sterftecijfer in de Waal sche provincies. In de vijf grpote Belgische steden, zooals Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Oharleroi, was het sterftecijfer hooger dan het geboorte- cijfer. VLAS VERVANGT KATOEN IN BELGISCHE WEVERIJEN. De Belgische weverijen hebben vergunming gekregen een hoeveelheid van ten hoogste 70 pet. van hun totale productie van goederen te vervaardigen. Die fabrieken, die kunstzijden garens ver- werken, mogen voor exportorders op voile kracht werken. Voorts is door de samenwerking van een Fransch-Duitsch-Belgische commissie voor de verdeeling van het vlas, ongeveer 100.000 ton vlas uiit Frankrijk ingevoerd. Binnenkort volgt nog 50.000 ton. Tegelijkertijd zal Neder land nog aanzienlijke hoeveelheden vlas leveren. De katoen zal door deze maatregelen groo- tendeels worden vervangen. ONEENIGHEID TUSSCHEN DE BELGISCHE MINISTERS IN LONDEN Het Stockholmsche blad „Nya Dagligt Allehanda" mel'dt, dat onder de in Londen vertoevende Belgische ministers een emstig conflict is ontstaan. De vroegere ministers Spaak en Pierlot, die zich op het oogenblik nog in Frankrijk bevinden, zouden getracht hebben naar Engeland te ontkomen, doch hun poging zou door de Fransche overheid verhin- derd zijn. De te Londen vertoevende Belgische ministers De Vleeschouwer en Jaspar hebben onlangs in een hocgdravend artikel in de .Evening Standard!" de ministers Pierlot en Spaak als landverraders bestempeld. Zij heb ben nJ. gepoogd den strijd tegen Duitsehland op te geven en zich aan de zijde van maar- schalk Detain te plaatsen. Onder de overige gevluchte vroegere Belgische ministers zou eveneens oneenigheid heerschen. PRINSES MARIE JOSe TE BRUSSEL. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de Italiaansohe kroonprinses, gebo- ren prinses Marie Josd van Belgie, op het einde van de vorige week in de Belgische lioofdstad arriveerde voor het brengen van een bezoek aan haar moeder en haar broeder, kaningin-moeder Elisabeth en koning Leo pold!, welke zij sedert het uitbreken van den oorlog niet meer had ontmoet. De prinses bleef een drietal dagen bij de koninklijke familie op het slot te Laken. LONDIG HEVIG AANGEVALLEN DOOR DUIKBOMMENWERPERS. Naar het D.N.B. verneemt, is Londen Zater- dag weer met buitengewoon effect aangeval- len. Een deel der in den vroegen morgen voor den aanval naar Engeland gestarte Duitsche gevechtsvliegtuigen is intusschen terugge- keerd. De bemannmgen rapporteeren nieuwe geweldig branden in alle Londensche stads- wijken. Dikke zwarte rookwolken hangen kilometers ver over de Londensche huizenzee. In een plaats in Zuid Engeland werd een aan-* val ondemomen op een troepenkampement, dat grootendeels door neergeworpen bommen werd verwoest en gedeeltelijk met succes met machinegeweer werd bestookt. Eenige forma- ties Britsche jachtvliegtuigen bonden lucht- gevechten aan met de Duitsche gevechtstoe- stellen, die door jagers waren vergezeld. Daarbij werden zeven vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane en Spitfire neerge- schoten. Twee Duitsche vliegtuigen zijn tot dusverffe nog niet op hun basis teruggekeerd. Nauwelijks hadden Zaterdag tegen den mid- dag de laatste Duitsche gevechtsvliegtuigen de brandende, door rookwolken zwaar beroete huinzenzee van Londen verlaten, toen reeds weer nieuwe golven gevechtsformaties opste- gen om haar vernietigingswerk tegen Londen ten uitvoer te leggen. Weer huilden de sirenes in de Britsche hoofdstad en ditmaal was het sedert het begin van den oorlog het 205de luchtalarm, dat de Londensche bevolking be- leefde. Voor de Duitsche Stukavliegers strek- te zich 'n beeld der verwoesting uit, want uit de zee van vuur en rook staken in bijna alle wijken van de stad de skeletten van uigebran- de huizen en de puinhoopen van verwoeste haven- en werfinstallaties omhoog. (D.N.B. Omtrent de doeltreffende aanvallen van Zaterdag op de City van Londen verneemt het D.NJ3. nader, dat o.a. het Waterloostation verscheidene voltreffers gekregen heeft en andere treffers ten Oosten van Victoria- station en in andere wijken van Westminster waargenomen konden worden. Het troepen kampement, dat onfeilbaar met bommen be stookt is, ligt bij Lugeness. Naar te Berlijn wordt bericht heeft het Duitsche luchtwapen Zaterdagnacht 202.000 kilogram bommen op Londen geworpen. Bij de aanvallen overdag, Vrijdag zou in het geheel 12.000 kg bommen geworpen zijn. (U.P.). De aanvallen in het Duitsche weermachtsbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Bommen, uitgeworpen door formaties lichte gevechtsvliegtuigen, hebben Vrijdag in de Britsche hoofdstad omvangrijke verwoestingen aangericht. Branden, die hierdoor waren ont staan, ontwikkelden zich op eenige plaatsen tot groote vuurhaarden, die bij den aanvang der duistemis aan formaties zware gevechts vliegtuigen den weg wezen voor him ver- geldingsaanvallen. Talrijke bommen van mid- delzwaar kaliber deden tusschen de bocht van de Theems en Leyton zeer groote brandhaar- den ontstaan. Ook konden in de streek van het Battersey-park en aan den Theemsoever talrijke inslaande bommen waargenomen wor den. Een andere groote aanval was gericht op het haven- en industriegebied van Liverpool. Birkenhead en Manchester. Hier ontstond in de koelhuizen rondom de Alexandrahaven en ten Oosten van de Canada-docks en een groote brand, die zich snel uitbreidde. Even eens konden verscheidene groote branden tusschen de Stanley-haven en de Canada- docks worden waargenomen. De haveninstal- laties van Liverpool-Bootle kregen eveneens verscheidene voltreffers geraakten in brand. Talrijke afzonderlijke aanvallen werden ge richt op spoorwegwerken en rails in Zuid- Engeland. Ook verscheidene bewapenings- en ravitailleeringsbedrijven in Midden-Engeland en aan de Oostkust van Sohotland werden met succes gebombardeerd. Een belangrijke wapenfabriek aan de Oostkust brandde vol komen af. Batterijen verdragend geschut van leger en marine namen in den nacht een Engelsch convooi aan de kust bij Dover onder vuur en joegen het uiteen. In h%t zeegebied voor de Schotsche Oost kust viel een Duitsch vliegtuig een convooi van verscheidene gewapende koopvaardijsche- pen in lagen aanval aan. Een schip van 8000 brt. bleef met zware rookontwikkeling stil liggen. Een ander krachtig beveiligd convooi werd ten Zuiden van de Hebriden met bommen bestookt. Twee schepen werden zoo getroffen, dat zij niet verder konden varen. Een duikboot heeft in korten tijd drie schepen met een inhoud van rond 21.000 brt., die in een vijandelijk convooi voeren, tot zinken gebracht. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht terreuracties tegen talrijke Nederlandsche plaatsen uitgevoerd, waarbij, vrij zware per soonlijke en materieele schade werd aange richt. Overigens bepaalde de aanvalsactiviteit van den tegenstander zich tot eenige naehte- lijke vluchten naar de Duitsche Bocht en het Noord-Duitsche kustgebied. DE BRITSCHE VERLIEZEN AAN VLIEGTUIGEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Van zeer goed ingeliohte Duitsche zijde is een nauwkeurige opgave ontvangen omtrent de Britsche verliezen aan vliegtuigen van Juld 1940 tot heden. (Volgens deze opgave ver- loren de Engelsohen in totaal 3960 vliegtui gen, 2900 jagers en 1050 lichte en zware bommenwerpers. In een bericht van den Lon- denschen omroep was als vervaardigingsprijs voor een bomanenwerper 30.000 pond sterling, voor een jachttoestel 10.000 pond genoemd. Naar deze bedragen berekend komt dit dus neer op een verlies van rond 60 millioen pond sterling. LONDEN EEN STAD ZONDER VENSTERRUFTEN. In een bericht van den Londlenschen ver- tegenwoordiger van de Tokio Asahi Sjimboen wordt Londen een „stad zonder vemsterruiten"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2