ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN In den greep van het noodlot No 10.126 MAANDAG 14 OCTOBER 1940 80© Jaargang Binnenland Feuilleton ABONNEMBNTSPRIJS: Binn«n TemauBen f 1,35 per 3 maanden Bui ten Teracuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Tooruitbetaling fr. per post f 0,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overlie landen 2,45 per 3 maandea fr. per past Abonnementeu voor het buitenland alleen bq vooruitbetaling. CltgeefHterFinn a F. J. V AN I>B SAPtDEs (URO 33150 TO*J2FOON Na. 3078. ADVERTHNTHfiNVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. IvLEIM ADVERTKNTTliNper 5 regeto 50 oent bij vooruitbetaling. Grootere letters en dicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bq regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertent!en liefst een dag voor de uitgave. DfT BLAD VSB0OHUHT IT"™"" MAANDAG WOBNSOAG- EN VRIJDAGAVONB. GEMEENTE TERNEUZEN. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat de eerstvolgende kostelooze inen- Ling zal plaats hebben in December op een r.ader bekend te maken dag, uur en plaats. Allen voor dien tijd afloopende termijnen, waarbinnen bet vaccinatiebewijs moet worden overgelegd, worden tot 1 Januari 1941 ver- lengd. Temeuzen, 12 October 1940. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGIEN. UITREIKING NIEUWE BROODKAARTEN. De Burgemeester maakt bekend, dat van Woensdag 16 October t/m Vrydag 18 October 1940, van 912 u. v.m. en 15 u. n.m., in het gebouw .Bethel", 2e Verbindingstraat, uit- reiking zal geschieden van de nieuwe brood- kaarten. Hierbij dienen de distributiestam- kaarten van alle gezinsleden te worden over gelegd. Tegelijkertijd zullen de toeslagkaar- ten voor zwaren/zeer zwaren arbeid worden afgegeven. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. DE KRACHT VAN HET VOLK. De herleving vaii het volksbesef: het be- teekende, schrijft de N. R. Crt., in de twintig jaren, welke dezen oorlog van den wereld- oorlcg scheidden, de spontane opkomst van het volk ter verdediging van dienzelfden staat, die het in oorlogstijd onder de wapenen roept. Wat was er geheurd? Het was niet alleen, dat op de rails van politieke gelijkheid en oeconomische vryheid van het individu de rechtsontwikkeling uitgegleden was in een wereldbegrip, dat zichzelf weerlegde, omdat daarin de natuurlijke aardrijkskundige, bio- logische, hlstorische verdeeldheid in landen en volkeren werd genegeerd, namens welke de at at en zich niet verder in rechte konden ver- plichten, dan hu%'belangen gedoogden. Er was dit bij gekomen, dat de verklaring van de wereld tot het universeele vaderland der menschheid alsof tegenover den indi- vidueelen mensch het volk zoo iets onwezen- lijks was, dat ook de staat in vergelijking met de wereld en haar alomvattende rechtsorde kon worden igebagatelliseerd ook de in elken staat en ieder volk aanwezige tegenstelling tusschen de verschillende standen tot iets wezenlijkers maakte, dan de staten en volkeren zelf. Want was het niet zoo, dat waarin ook staten en volkeren verschilden, de klasse- tegenstellingen algemeen htm interne ontwik- keling beheerschten Het is ongetwijfeld zoo, dat door de geheele geschiedenis van den historischen mensch de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid de maatschappelijke veranderingen bepalen. Juist in een periode van in-dividueelen vrijheids- drang, gelijk we deze achter ons hebben, kon den deze betrekkingen in een regelrechten klassestrjjd gespannen worden. Aan dezen strijd is steeds meer een intemationaal karak- ter gegeven, overeenkomstig de beschouwings- wijze van den mensch als wereldburger, voor wien volk en staat welhaast overwonnen be- grippen waren. Maar nu eenmaal een dergelijke wereldorde onvoldragen bleef en de natuurlijke verdeeld heid in landen en volkeren niet kon overwin- nen, nu kon de intemationaal gepredikte klassestrijd alleen nog maar ontbindend wer- ken op de staten afzonderlijk, ondermijnend het eenheidsbesef van de volkeren. Dat proces was bij het uitbreken van den door SYDNEY HORLER. Geautoiiseerde vertaling door Mevr. T. QSIECKMEEREBOER. 24) Vervolg. Er werden verschillende doktoren ontboden, maar geen van alien scheen in staat iets te doen. Ze wist dat ze voor een raadsel stonden, waarvan ze de oplossing met konden vinden. Na afloop van elk onderzoek stonden ze met elkaar in een hoek van de kamer te fluisteren en, ofschoon zij haar verzekerden, dat zij spoedig genezen zou zijn, gaf hun houding haar niet de minste hoop. Dien morgen voelde ze zich een klein beetje beter. Niet dat haar gaheugen terugkeerde, maar lichamelijk voelde ze ziclh wat sterker. Toen de Gravin binnenkwam en haar op haar hartelijke manier toeknikte, liep ze op deze toe. „Moed, mijn lieve!" zei haar gastvrouw. „Er is hler iemand, die U te spreken vraagt." „Toch niet die vrouw?" vroeg ze angstig. Grarvin de Lepiney werd emstig. ,,Wanneer zal ik er Uwe Koninklijke Hoogheid van kun- nen ©vertuigen, dat „die vrouw", zooals U haar noernt, evenveel vriendschap voor U voelt als ik? iMaar neen, het is niet Mrs. Ohappelle, het is een heer. Hij zegt dat hij een goede vriend van U is en dat hij heelemaal uit Londten is gekomen om U op te zoeken." Het meisje streek met de hand over haar voorhoofd. ,,AJs ik me toch maar iets kon herinneren! Elen vriend... Wie is hij?" wereldoorlog nog niet ver geVorderd. Het kostte geen der regeeringen moeite om een Godsvrede tot stand te brengen. Zelfs in Rus- land, waar in een onontgonnen onein-dige ruim- te volk en staat al te weinig belangen gemeen wisten, vond de leuze van Lenin, dat de neder- laag van de eigen regeering als het geringste kwaad moest worden nagestreefd, aanvanke- lijk geen weerklank. Maar wat in oorlogstijd, met zijn sterke in- stinctieve reaoties, nog te hedwingen was, dat werd levensgevaar in den tijd van schijnvrede, welke daarop volgde. Met name Duitschland, door de bepalingen van Versailles tot machte- loosheid gebonden, werd inwendig verscheurd door de uitwerkingen van de internationale klassestrijdidee. Terwijl het in de buiten- wereld de ervaring moest opdoen, dat elk ver- trouwen op onpartijdig recht te schande ge~ maakt werd door ongelijke macht, kon het de kracht, die het restte, niet verzamelen, omdat deze van binnenuit verstrooid werd uit hoofde van een idee, die in haar intemationaliteit even gevaarvol bleek als de idee van de wereldrechtsorde en den Volkenbond. Het kon niet anders of dit volk moest zich tenslotte de intemationaliteit zelve bewust worden, als zijn wezenlijken vijand. Inter- nationaal gedacht was de rechtsorde, waarin het reohtvaardigheid voorgespiegeld was, maar waarin overmacht het nog steeds onmachtig trachtte te houden; uit die zelfde internatio nale gedachte werd de klassestrijd aangevuurd, die het inwendig verteerde. Het kon niet anders of een-s moest het natio- nalisme opspringen als de kracht, die dit volk hereenigde, die het weerbaar maakte tegen het van binnen en buiten knellende gevaar. Een bard nationalisme, dat slechts op de wer- kelijkheid zag. Dat den mensch in zijn indi vidueelen vrijheidsdrang als een voorwendsel en de wereldrechtsorde als een drogbeeld zag. Dat slechts de werkelijkheid zag van staten landen en volkeren ieder met him eigen be langen en vol eigenbelang. Staten, die ge- rekend werden naar hun macht, de macht om hun belangen te verdedigen, om voor ze te vechten. Te verdedigen, te bevechten met de bare lichaamskracht van het volk. In vrede, zoowel als in oorlogstijd. Het volk moest een worden, onder dezen schijnvrede, zooals het een was geweest bij het uitbreken van den oor log. Het mocht in niets anders gelooven dan in eigen kracht; elk intemationalisme zou daaraan afbreuk doen. Maar dit nationalisme kon, om de volks- kracht te binden en deze naar buiten te kun- nen wenden, niet alleen maar nationalisme zijn. Het proclameerde zich ook tot socialisme, daarmee te kennen gevende dat het het volk niet alleen in zijn natuurlijtke eenheid, maar ook in zijn sociale geleding zag; te kennen gevende, dat het niet alleen de natuurlijke een heid vooropstelde, maar deze eenheid ook sociaal zou zien te bewerkstelligen. De staat had zich in nationalen en socialen zin gemobiliseerd. VORDEKING VAN GOUD. Het bij de Ned. Bank aangemelde goud moet thans worden ingeleverd. Naar de N. R. Crt. van de Nederlandsche Bank vemeemt, heeft zij besloten het goud, dat ingevolge artikel 9 van de deviezenver- ordening 1940 aan haar is aangeboden, doch tot dusver nog niet aan haar werd verkocht, thans ingevolge genoemd artikel op te vor- deren. Met het oog hierop worden ingezetenen, wier naam aanvangt met een der letters A, B of C, voor zoover zij nog goud in den zin der deViezenverordening in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht hebben als be- doeld in artikel 9, vijfde lid der deViezenveror dening, opgeroepen dat goud vobr 1 November 1940 aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Het goud kan elken werkdag, behalve des ,,Hij is een groot journalist en hij zou graag een en ander willen publiceeren omtrent Uw wonderbaarlij ke redding uit de handen van de vijanden van Uw land. Vroeger of later moet U toch in de wereld verschijnen, anders zul len Uw vriendlen nooit Uw rechten kunnen bewijzen. Het is noodig dat het publiek ge- looft, dat U de echte Prinses Oorisande bent,, die men dood waande. Nu, ma chdrie, denkt U dat U zich sterk genoeg voelt om dezen heer te ontmoeten?" ,JU zegt, dat hij een vriend- is? Ja, ik zal hem on-tvangen." ,,Dat is voortreffelijk als Mr. Wendover overtuigd is, hebt U geheel Engeland achter U." Ze nam het meisje bij een arm en leidde haar voorzichtig naar de ceur. Wendover wachte vol ongeduld. Hij had zich onmlddellijk tot Gravin de Ldpiney ge- wend. Ze leek hem wel eerlijk, maar het was niet om haar, dat hij zoo zenuwachtig was. Hij wilde het meisje zien, dat de hoofdfiguur in 't complot was. 'Dat Zuberra en zijn partner een oplichterij op touw hadden gezet, die door zijn gedurfd- heid iemand den adem haast benam, stond on- omstootelijk voor hem vast. Het eenige wat hij nog moest weten, was of het derde lid van dit trio al dan niet opzettelijk aan het com plot deelnam. Toen de deur openging en het meisje, ge- steund door de Gra-vin, de kamer binnenkwam, deed hij onwillekeurig een stap voorwaarts en voor hij het zelf wist riep hij uit: „Venetia!" De Gravin wilde protesteeren, maar Wen dover gaf haar een teeken te zwijgen. Het meisje sprak: ,,Ik ken U, maar waar?" Haar bleeke wangen en de diepe schaduwen onder haar oogen vertelden hem, dat ze em stig ziek was geweest. ,,In Londen," zei hij, „kunt U het zich niet herinneren? Ik heb mtet U ged-anst in het Midnight Cabaret precies een week ge- leden..." Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur worden inge leverd bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Gangbare Nederlandsche gouden tien- en vrjfguldenstukken kunnen, be halve bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank, ook worden ingeleverd bij haar bijbank te Rotterdam of hij een harer agentschappen. De betaling- van den koopprijs zal behalve bij aankoop van gangbare Nederlandsche gou den tien- en vijfguldenstukken over het alge meen eerst kunnen geschieden, nadat het goud bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank is nagezien en gewogen. Desgewenscht kan inlevering ook geschieden door bemiddeling van een particuliere bank; de particuliere ban- ken brengen hiervoor een kleine provisie in rekening. Ingezetenen, wier naam met een der letters D en volgende van het alfabet begint, kunnen nadere bekendmakingen afwachten. Indien zij er de voorkeur aan geven hun goud reeds thans aan de Nederlandsche Bank te verkoopen, be- staat daartegen geen bezwaar. Verzamelingen van gouden munten behoeven voorloopig niet te worden ingeleverd. Als ver- zamelingen kunnen slechts worden beschouwd collecties, die uit ten mihste tien verschillende stukken bestaan, en cjie een handelswaarde hebben, hooger dan met de goudwaarde der gezamenlijke stukken overeenkomt. Verzamel- stukken behoeven eveneens voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verzamelstukken kun nen slechts gouden munten worden beschouwd, waaraan een belangrijk hoogere handelswaar de kan worden toegekend dan met de goud waarde overeenkomt. In gevallen van twijfel vrage men onder vermelding van het jaartal van de desbetreffende munt(en) bij de Neder landsche Bank een beslissing. Op grond van het enkele feit, dat aan be- paalde munten voor de eigenaars persoonlijke herinneringen zijn verbonden, kan geen onthef- fing van de verplichting tot verkoop worden verleend. MAOHTIGINGSSYSTEEM VOOR DEN AANKOOP VAN BOUWMATERIALEN. De regeeringscommissaris voor den weder- opbouw heeft voor de udtvoering van bouw- werken, goedgekeurd na 1 October 1940, een machtigings-systeem voor den aankoop van hout, ijzer en staal, en non-ferro metalen in- gevoerd. Tegelijk met de toezending van de goedkeu- rrng voor de uitvoering van een bouwwerk aan den principaal, werden door het regee- ningscommissariaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde materialen in den vorm van bonnen toegevoegd, waarmede de principaal, de bouwomdememer of hun ge- machtigden bij de betrokken leveranciers tot aankoop van de toegestane hoeveelheden materialen kunnen ©vergaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn een groo tere hoeveelheid materiaal te koopen dan de hoeveelheid, waarvoor het regeeringscommis- fjariaat vergunning heeft -verleend, is het in het belang van de aamvragers, de benoodigde hoeveelheden van bovengenoemde soorten materialen nauwkeuri-g te berekenen met be- hulp van die door den regeeringscommissaris getroffen „maatregeden ter besparing op bouwmateTialen" d.d. 21 Augustus 1940. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de kolommen van het aan- vraagformuMer moeten worden ingevuld de totale hoeveelheden bouwmaterialenwelke blijvend tot het bouwwerk behooren. Bovendden moet echter in de toelichting op de laatste bladzijde van het formulier, over eenkomstig de specificaties, voorkomende in de kolommen, aangegeven worden, welke hoe veelheden. van deize materialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouw- andememer. Voor betonwerken dient het totaal te bekisten oppervlak van beton even eens in de toelichting te worden vermeld. Er kwam een blik in de oogen van het meisje, die Wendover pijn deed. .Neen, ik kan -het me niet herinneren en toch..." zei ze, hem strak aankijkend, ,,weet ik zeker dat U een vriend bent..." „Ja, een vriend ik wil U helpen. Daarom ben ik naar Parijs gekomen en..." plotseling brak hij zijn zin af en kon nog juist het meisje opvangen, dlat eensklaps haar evenwicht had verloren. ,,Ze kan nog niet de minste opwinding ver- dragen", zei de Gravin, wilt U me excuseeren, Mr. Wendover, dan zal ik haar naar haar kamer terug brengen." Hij kon hier niets tegen inbrengen; het was duidelijk dat het meisje heel zwak en nerveus was. „Komt U terug, Gravin?" ,,Zoo gauw mogelijk", beloofde ze. ,,Dank U ik heb U een heeleboel te vnagem." Tien mimuten later was de Gravin weer terug. „U behoeft geen angst te hebben, Mr. WendoverHare Koninklijke 'Hoogheid had een kleine inzinking. Ik heb een van de dok toren, die haar behandelien, opgebeld." Hij keek somber. „U bent een vrouw van de wereld, Gravin en ik heb heel veel gereisd. Mag ik heel open met U spreken?" ,,Maar natuurlijk! Wat heeft U mij te zeg- gen?" Ofschoon deze vrouw een zeer betrmiwbaren indruk maakte, was hij toch niet van plan haar alles te vertellen wat hij wist. Hierdoor zou hi)- misschien juist de tegenpartij troeven in handen spelen. „Voor ik iets in mijn krant kan zetten," be- gon hij, ,,moet ik, zooals U wel zult begrijpen, eerst betrouiwhare informaties hebben over... Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Oorisande. Zoud-t U me daarom het genoegen willen doen, Grarvin, mij precies te vertellen waarom U, een van de meest vooraanstaande vrouwen uit de Parijsehe Society, haar in haar aanspraken steunt EEN ADVISEUR VOOR SPORTZAKEN AAN HET DEPARTEMENT VAN ONDER WIJS. De wnd. secretaris-generaal van het Depar- tement van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen deelt mede: Reeds geruim-en tijd is de behoefte gevoeld, aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de beschikking te hebben over een adviseur voor sportaangelegenheden. Daarbij is niet zoozeer gedacht aan een func- tionaris, die deel uitmaakt van het ambtena- rencorps, doch veeleer aan een vertrouwens- man, die mede in verband met de plaats, welke hij in de sportwereld inneemt, in staat is, van vooriichting te dienen omtrent de sportbeoefening in den ruimsten zin, alsook zoo noodig bemiddelend en regelend op te treden. lNu als gevolg van de huidige omstandig- heden de h-ulp van de overheid op dit gebied meer dan voorheen wordt gevraagd, en tevens behoefte bestaat aan een deskundige, die in dezen als tusschenpersoon met de bezettings- autoriteiten kan optreden, is tot den heer K. J. J. Lotsy te Dordrecht die uitnoodiging ge- rich-t, de functie van adviseur voor sportaan gelegenheden bij het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen te willen aanvaarden. De heer Lotsy is bereid gevon- den, deze taak op zich te nemen; met de uit voering van zijn werkzaamheden heeft hij reeds een aanvang gemaakt. AFWENDING VAN BLAAM VOOR HEN, DIE IN HET VOORJAAR TEN ONRECHTE ZIJN GEINTERNEERD. -Het hoofd van het hoofdregelingsbureau (voormalig Algemeen Hoofdkwartier) en de wnd. hoofden van de departementen van jus- title en van birmenlandsdhe zaken brengen het volgende ter algemeene kennis. Op grond van tal van rapporten is vastge- steld, dat de maatregel van aanhouding en intemeering, die op grond van artikel 33 van de wet op den staat van oorlog en beleg ge- nomen is, tegen vele Nederlanders ten on- rechte toepassdng heeft gevonden. Het is veelal niet meer mogelijk na te gaan, wie in dergelijke gevallen opdrachten tot aan houding heeft gegeven, zood'at maatregelen slechts bij uitzondering mogelijk zijn. Intus- schen worden de strafbare handelingen, die deze interneeringen hebben begeleid, vervolgd. Velen lijden nog steeds onder den onver- dienden blaam, die op hen geworpen is door deze intemeerijjg. Dubbel hard en onbillijk is het, wanneer zij, die reeds daardoor zijn ge troffen, thans ook nog het moreele leed onder- gaan, dat men hun dezen maatregel aanre- kent. Het is om deze reden, dat de in hoofde dezes genoemde autoriteiten zich gedrongen gevoelen het bovenstaande vast te stellen en alle dragers van openbaar gezag aan te spo- ren om er toe bij te dragen, dat misverstan- den en onbillijkheden, welke in interneeringen hun oorzaak vinden, worden weggenomen. DE ONTSLAiGEN BIJ DEN OPBOUWDIENST. Zooals bekend, zal in het tijd-vak van 915 October 1940 een groot gedeelte van de bij den opbouwdienst geplaatste personen uit dezen dienst worden ontslagen. Met betrekking tot de kostwinnersvergoe- ding is de volgende regeling getroffen: Ten aanzien van alle ontslagenen wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 19 October 1940. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in slaagt v66r of op 14 October 1940 loongeven- de arbeid te vinden, dan wordt de kostwinners vergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertr-e-kkende groep behooren, wordt de Omdat," klonk het antwoord, „ik er van overtuigd ben, dat dieze aanspraken authen- tiek zijn." Hij knikte. ,,Dat is precies het antwoord dat ik verwachtte. En zoudt U me nu op dat speciale punt verdere details willen geven?" De Gravin was hiertoe gaame bereid. ,„U, Mr. Wendover als eigenaar van een zeer be langrijk blad, zult meer dan ieder ander op de hoogte zijn van de verhalen, die over dit arms, ongelukkige, maar buitengewoon mooie meisje gedurende de laatste twee jaar de ronde doen. Eerst werd er algemeen geloofd, dat de Prinses, tegelijk met de overige leden van de Koninklijke Familie, drie dagen nadat de revolutie in Caronia was uitgebroken, op een afschuwelijke wijze in een kelder van het Winterpaleis in Be werd verimoord. Van tijd tot tijd hebben verscheidene nieuwsbladen in verschillende deelen van de wereld beriehten gepubliceerd, die met dit eerste, verschrikke- lijke nieuws in strijd waren." ,,Mag ik U een oogenblik in de rede vallen?" „Zeker." ,,Zijn de feiten, voor zoover U die kunt be- oordeelen, juist zooals ze hier gedrukt staan zei hij, terwijl hij haar de ,,Looking-Glass" van den vorigen dag, die hij uit zijn zak te voorschijn had gehaald, overhandigde. „Ja," antwoordde ze na enkele seconden, „voor zoover ik weet is dit in het kort de juiste geschiedenis. Dank zij de groote toe- wrjding van haar oude voedster Katiana (die hopenlijk vanavond hier komt om de identi- teit van de Prinses vast te stellen) kon Hare Koninklijke Hoogheid aan de wraak harer vijanden ontkomen en zoo bereikte ze, na vele ontberingen, Holland. Onder een aangenomen naam, want Katiana vond het beter haar af- komst geheim te houden, stak ze naar Enge land over." ,,Maar waarom werd haar afkomst bijna twee jaar geheim gehouden? Waarom stem- de ze er in toe een anderen naam aan te nemen?" „Ik dacht wel dat U me deze vraag zou stellen, want ze is onder deze omstandigheden kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met 26 October 1940. -Onder loongevenden arbeid wordt verstaan arbeid, die een geldelijke verdienste oplevert, ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkom- sten, die tot grondslag hebben gediend bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding. Na 26 October 1940 mag voor diegenen, die in het tijdvak van 915 October werden ont slagen, geen kostwinnersvergoeding meer worden uitbetaald. Mocht in bepaalde gevallen toch behoefte aan steun blijven bestaan, dan zal daarin op andere wijze dan door middel van kostwinnersvergoeding moeten warden voorzien. STANDAARDISATIE VAN CONSUMPTIEMELK TE VERWAOHTEN. Naar de Grondwet vemeemt is binnenkort een regeling voor de consumptiemelk te ver- wachten, waarbij de vrije aankoop daarvan blijft gehandhaafd doch een standaardisatie van de melk plaats heeft op een vetgehalte van 2% procent. De regeling kan uiterlijk half November, vermoedelijk echter nog eerder, worden tegemoet gezian. In ons land wordt ongeveer 5 j£ milliard liter melk gepr-oduceerd, waarvan ongeveer 28 pet. (1% milliard liter) wordt verbruikt in den vorm van consumptiemelk. De vetproduc- tie is, ondanks het ontbreken van voldoende kraehtvoeders en ondanks het gebrek aan grondstoffen voor de bereiding van margarine en olien, voldoende om de eigen bevolking van een voldoende hoeveelheid vetten te voorzien. In de huidige omstandigheden, nu ons land nauw is verbonden met Duitschland en de andere bezette landen, zijn echter de daar be- staande problemen ook tot op zekere hoogte onze problemen. Reeds is in verband hiermede een distributie van spijsvetten ingevoerd, is een regeling getroffen voor de kaas, is de productie van voile condens sterk ingeperkt en die van voile melkpoeder praotisch stopgezet. De te verwachten standaardisatie van con sumptiemelk, welke tot dusver buiten schot is gebleven, valt te zien als een logische voort- zetting van de getrokken lijn. Standaardisatie van de melk brengt mee, dat alle melk, alvorens aan den verbruiker te worden afgeleverd, een zekere bewerking moet ondergaan in daarvoor ingerichte bedrijven en als gevolg daarvan moet worden gepasteuri- seerd. Alle melk zal derhalve via de fabrie- ken de verbruikers bereiken. BESCHIKKING VOOR DE VERDEELING VAN LEVERTRAAN OP KOMST. Bnnenkcrt is een beschikking te verwachten die ten doel heeft de levertraan op de juiste wijze te verdeelen, meldt de Tel. De voorraadpositie van levertraan is van dien aard, dat het niet-mediseh gebruik, zoo als tot nog toe veel voorkwam, niet meer ver- antwoord is. De toepassing zal beperkt moe ten worden tot het inderdaad noodzakelijke. Daartoe zal het in het vervolg de medicus zijn, die beoordeelt of het gebruik van lever traan noodig is. DE GROOTE KK1LK TE ROTTERDAM. Met volledige instemming der Duitsche overheid zullen maatregelen worden genomen ter bescherming van de resten der Groote kerk te Rotterdam. Dit geschiedt, opdat de mogelijkheid tot hertsel niet door slecht weer zal worden verkleind. Wat er verloren is, als berstel niet mogelijk zal blijken, bewijst een serie foto's dezer kathedraal, uitgegeven door de Hervormde gemeente te Rotterdam. Vreemdelingen, die de Maasstad kwamen bezichtigen, bewonderden in deze kerk de pun- tige kortheid van Brandts grafschrift op het monument van Kortenaer; die stonden even stil bij de grafsteen der Roseveldts, voorva- deren van den huidigen president der V.S. Maar voor de Rotte-rdammers beteekende de Groote kerk meer; voor velen was zij een deel voor de hand liggend. Maar het antwoord klinkt eenvoudlg. Tracht Uzelf in de plaats van dat ongelukkige meisje in te denken, Mr. Wendover. Haar zenuwen waren ernstig ge- schokt (zooals U zoo juist heeft kunnen zien, is ze nog steeds niet heel'emaal normaal) en ze verbeeldde zich dat ze een meisje was, dat Elsie Spain heette." „En lichtte haar oude voedster, Katiana of hoe ze heet haar dan niet in?" ,,Dat kan ik U niet vertellen omdat ik Katiana nog niet heb ontmoet ik meen U zooeven al verteld te hebben dat ze waar- schijnlij-k vanavond hier komt." „Er wonen in Parijs vele uitgewekenen „Heel wat!" ,;SOmmige van deze lieden zullen in Pe Prinses Gorisande zeker wel gekend hebben?" De Gravin bleek goed op de hoogte. „Groot- hertog Peter en zijn vrouw die haar beiden al vanaf klein kind kennen, hebben in haar al- reeds de echte Prinses Oorisande herkend. Van het begin af aan waren ze er van over tuigd, maar elken twijfel, die nog mocht heb ben bestaan. werd weggenomen door het felt dat Hare Koninklijke Hoogheid een speciaal kenteeken heeft, dat onmcgelijk nagemaakt kan worden." ,,Mag ik vragen wat dat is?" Natuurlijk! U schijnt nog steeds zeer sceptisch tegenover de heele geschiedenis te staan en ik zou U heel graag willen overtui- gen. Luistert U dus: de echte Prinses Oori sande van Caronia had een moedervlek in den vorm van een hart onder haar linker arm, precies hier" en de spreekster wees de be- wuste plek op haar eigen arm aan. „En Miss Venetia?" Heeft precies dezelfde moedervlek op pre cies dezelfde plaats. Dat kan toch geen toe- val zijn, Mr. Wendover." Hij knikte. „Dat zou teveel van het toeval gevergd zijn," zei hij. „En mag ik U nu op mijn beurt een vraag stellen, Mr. Wendover?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1