„Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers Bureau Voedselvoorziening Zeeland, Predikbeurten. Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand TERNEUZEN, 11 OCTOBER 1940. AXEL. het centrum. RECHTSZAKEN. VOETBAL. INGEZONDEN STT1KKEN. DE VERDUISTERENG. jjeruJ, want ,,Spanje is een deel van het poli ticise stelsel, dat ontstaan is uit de oecono- mische unie tusschen Europa en Afrika". Hoe het met de andere belangen in Afrika gesteM is vememen wij niet, met name niet, ioe de spilmogendheden staan tegenover de Zuid-Afrikaansche Unie. Eenigen tijd geleden is uit de partij van Hertzog en Malan een beroep op Duitschland opgegaan tot begrip van den strijd van die beweging, die de Unie uit den oorlog tracht te trekken. Daar is toen in de Duitsche pers op geantwoord, dat men allerminst doof bleef voor dit beroep, mits maar het volk van Zuid-Afrika zelf van zijn vredeswil deed blijken. We kunnen aannemen, dat de Unie, waar de stroomingen vddr en tegen den oorlog nu al tot een evenwicht naderen, zich distantieert van den strijd van het Britsche Rijk, zoodra dit zijn vemieti- ging nabij is of zelfs maar het Engelsche kemland voor den strijd verloren gaat. Maar dan zal ook Zuid-Afrika buiten het Empire de zelfstandigheid hardnekkig verdedigen, die het binnen het Empire langs den constitutio- neelen weg heeft bevochten. Dit te beseffen is van belang voor alien, die meenen dat met bet verval van het Empire nu ook in Afrika een in politiek opzicht braak liggend terrein zal ontstaan. Omtrent Rusland heet het in de Popolo d'ltalia, dat het een ,,anti-plutocratische mo- gendheid" is en aangezien de ,,anti-plutocra- tische krachten van Europa en het Verre Oosten door het drie mogendheden-pact tot een hecht blok vereenigd zijn" wil men klaar- blijkelijk ook Rusland tot dit blok gerekend zien. Dit is dan een antwoord op alle theo- riedn die hetzij uit den moreelen steun aan Japan, welke uit het sluiten van het pact op zich zelf al voortvloeit, hetzij uit de Duitsche belangstelling voor Roemenie, tot haastige conclusies zouden willen komen. Het bericht van bevoegde zijde in ons laatste Avondblad, dat Duitschland „zijn garantie aan Roemenie serieuser opvat dan Engeland de zijne heeft gedaan", en dat Duitschland meer speciaal waakt voor storingen gericht tegen de petro- leumgebieden, vindt immers ook zijn meest voor de hand liggende oplossing in de moge- lijkheid, dat deze storingen uit de richting Turkije zouden kunnen komen, dat in vele opzichten nog altijd kan worden beschouwd als exponent van de Britsche politiek. Men kan hieruit weer afleiden, dat de spil reke- ning houdt met vele mogelijkheden, wat ook tot uitdrukking komt in de opsomming van de Popolo d'ltalia, want „Engeland zal zich wanhopig verdedigen". De taak tot vernieti- ging van het Britsche Rijk, het blijkt uit het bovenstaande, kan niet anders dan een lang- durige zijn. Wat ichter het voomaamste bol- werk van het Rijk betreft, Groot-Britannie, stelt de spil zich een zekere tijdgrens. Ameri- kaansche interventie immers wordt tot de „mogelijkheden van den oorlog" gerekend; de Vereenigde Staten zijn in militair opzicht evenwel niet voor een interventie gereed. Wanneer wij dan ook vememen, dat ,,de spil zal overwinnen voordat de Vereenigde Staten kunnen helpen", kunnen wij aannemen, dat de spil en het verbonden Japan de voltooilng van de Amerikaansche bewapening niet zullen af- wachten. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdagmiddag bekend: Van den vroegen morgen tot het begin van de duistemis volgenden onafgebroken vergel- dingsaanvallen van lichte en zware gevechts- vliegtuigen op de Britsche hoofdstad. Onmid- dellijk daarop aansluitend begonnen nacht- vluchten van zware gevechtsvliegtuigen, die tot in de morgenuren van 10 October duurden. Zeer zware schade werd toegebracht aan de havens in de bocht van de Theems. Om- vangrijke vemielingen werden door bomont- ploffingen ook aangericht aan spoorweg- werken in de binnenstad. Gedurende den nacht waren talrijke uitgebreide groote bran- den waar te nemen. Afzonderlijke gevechts vliegtuigen vielen in Zuid-Engeland haven- werken, troepenkampen, spoorlijnen en wa- penfabrieken met succes met bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber aan. In Zuid- en Midden-Engeland wierpen zij verscheidene vliegvelden met bommen. In St. Eval, Pen- rhose en St. Merryn gelukte het hallen en schuilplaatsen door voltreffers te vemietigen en op den grond staande vliegtuigen te ver- woesten. In het havenbekken van Cardiff veroorzaakten bomtreffers hevige ontploffin- gen en, daarop aansluitend, een grooten brand. Op zee is een vrjandelijk koopvaardijschip van ongeveer 4000 ton door vele bommen mid- scheeps getroffen. Het bleef brandend en met zware slagzij liggen. En duikboot heeft twee gewapende koopvaardijschepen van met elkaar 7000 ton tot zinken gebracht. De in West-Duitschland en in de bezette gebieden door de nachtvluchten van de door den vijand aangerichte schade kon spoedig hersteld worden. Een paar woonhuizen zijn getroffen en een boerenwoning brandde vol- komen leeg. De vijand verloor Donderdag 10 vliegtui gen waaronder een door afweergeschut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. AANPASSEN! Ijchtgas in plaats van benzine. Nu de benzineschaarschte voor velerlei ver- voer dwars zit, kan het nuttig zijn te ver- nemen, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- wegmaatschappij in hare werkplaatsen in Axel een vrachtauto heeft voorzien van een pers- gas-installatie, waardoor de wagen op gas rijdt in plaats van op benzine. Bij de proef- rit hedenmorgen met 4% ton lading is wel gebleken, dat in deze richting nog heel wat te bereiken zal zijn. De reis AxelHulst werd met deze zware vracht in den zelfden tijd, zonder eenig be- zwaar heen en terug afgelegd. OMDERL. ASSLRANTIE VEREENIGING „I>RAAGT ELKANDERS HASTEN". Jongstleden Woensdag hield de Onderlinge assurantie vereeniging ,,Draagt Elkanders Lasten" te Terneuzen haar 21ste jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer F. de Ruijter. Uit het verslag van den administrateur over het boekjaar 1 Aug. 1939/31 Juli 1940, bleek o.a. dat op 1 Aug. j.l. aan roerende goederen was verzekerd voor een bedrag van 1.269.319 en aan. onroerende goederen voor een som van 1.318.835. Over het afgeloopen jaar moest slechts een bedrag van 246,95 aan schade worden uit- gekeerd. De balans per 1 Augustus 1940 wijst een bezit aan van: effecten 14.000, inlage bij de spaarbank van de Coop. Boerenleenbank te Terneuzen 44.348,23, nog te innen premie j 3,10 en nog niet verschenen interest 710,59. De schulden bedroegen op dien datum aan cre- dlteuren 982,17, zoodat een reserve aanwezig is van 58.079,75, overeenkomende met f 22,44 per duizend gulden verzekerd kapitaal. De premie voor woonhuizen werd op voor- atel van het bestuur vastgesteld op f 0,60 per 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. f 1000 verzekerd kapitaal, die voor meubels, kleeren, linnengoed, enz. op 0,80, alzoo een vermindering van 0,20 per 1000. De pre mies voor landbouwschuren met harde dek- king ad 3 en die voor schuren met riet ge- dekt ad f 3,45 bleven onveranderd evenals die voor landbouwinventarissen ad 3. De winst over het afgeloopen jaar ad 6,501,15 werd aan de reserve toegevoegd. In zijn inleidend woord sprak de voorzitter de verwachting uit, dat in volgende jaren tot verdere premieverlaging zal kunnen worden overgegaan en dat de voordeelen aan de on derlinge assurantiemaatschappij verbonden meer en meer aan het licht zullen treden. De beide aftredende bestuursleden, de heeren C. A. de Kraker en M. Dieleman Pzn„ werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd. Als lid van de finantieele coAmissie werd in de plaats van het aftredend lid A. E. J. de Moor de heer Kr. van der Hooft benoemd. Voor het sluiten der vergadering werd ter sprake gebracht een van de Coop. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coop. Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven uitgaande circulaire in zake oorlogsschadeverzekering voor het platteland. Na uitvoerige besprekingen wordt besloten deze circulaire te doen toekomen aan alle leden der vereeniging en aan belanghebbenden bij de Coop. Boerenleenbank, voor zoover deze laatsten betreft met goedvinden van "het be stuur der bank. Gezien de voorwaarden voor deelname aan deze molestverzekering, wordt op een ruime deelname gerekend. Ten kantore van de assu rantiemaatschappij en de Boerenleenbank zul len gaame nadere inlichtingen worden ver- strekt. LUXOR THEATER. „Wittebroodsweken". Anny Ondra, de kwikzilverige, onbereken- bare, elastische en bovenal vrouwelijke film- ster, is de vrouw, die in deze film mannen tot wanhoop en toeschouwers tot lachbuien dwingt, want, nadat zij den charmanten en mooien Hans Soelmker getrouwd heeft en zich eindelijk met hem in den trein bevindt, die haar naar het geluk voeren zal, maakt zij ruzie en verdwijnt Want de opvliegende Anny Ondra zoekt troost biji een studeerende vriendin, die juist op het punt staat haar vacantie door te bren- gen in een berghotel niet als gast, doch als kellnerin. En Anny gaat mede en wekt opzien in het hotel, waar zij den huisknecht Peter het hoofd op hoi brengt en ook den dwazen baron Schottengruber. Hoe moeilijk zou haar dit nieuwe bestaan vallen, wanneer niet onder de gasten zich de Hollandsche mevrouw van Ternen bevond, die ter identificatie enkele krachtige Hollandsche woorden spreekt en niemand anders is dan AdSle Sandrock, die toch ook van Nederland- schen stam is. Zij trekt zich het lot van de kleine kellnerin aan en behoedt haar voor de rechtvaardige critische opmerkingen van de patrones. Want ten slotte is het niet juist, dat een kellnerin ruwharige terries mee- neemt, die haar in de eetzaal volgen en onge- lukken met puddingen veroorzaken. De ongelukkige echtgenoot is echter zijn weggeloopen vrouw en den met haar ontvluch- ten terrier oorzaak van alle leed op het spoor gekomen en op dat spoor heeft hij een vriend meegenomen, een advocaat met een nicotinevergiftiging, die zich moedig in het avontuur werpt en in het Berghotel Gelukshof afstapt. Hij verzuimt niet verliefd te worden op de vriendin Brigitte en er ontstaat een samenzwering, die tot doel heeft de beide echtelieden tot elkander te brengen. Dat gaat niet zonder schandaal, waarin ongeveer ieder- een een rol speelt. Alles eindigt goed, wanneer het slechts goed eindigt! Teruo wordt gekweld door het verdriet.dat hij over haar zal brengen en juist als de familieraad besloten heeft, dat hij vrij zal zijn zich zelf een bruid te zoeken, keert hij op zijn besluit terug en zal hij die oneer niet over haar en zijn pleegouders brengen. Mitsouko heeft echter reeds het door den familieraad genomen besluit vernomen en gaat zij naar een in de nabijliggende vul'kaan om zich daar van het leven te berooven. Teruo verneemt dat zij het huis heeft ver- laten en zijn angstig vermoeden blijkt zeker- heid te zijn. Hij snelt haar na en juist op het laatste moment slaagt hij er in haar te berei ken en alzoo te behoeden voor een vreese- lijken dood in de krater. DE BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. Een rectificatie, waaruit blijkt, dat men gedurende October niet alieen turf, maar ook andere brandstoffen krijgen kan. Het A. N. P. meldt uit Den Haag: Bij de publicatie 'van de officieele bekend- making van den Secretaris-fjeneraal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de distributie van vaste brandstoffen, is een fout geslopen, waar door het laatste gedeelte daarvan hetwelk be- trekking heeft op de aanwijzing der bonnen voor October, ten onrechte den indruk wekt, als zou gedurende die maand uitsluitend turf verkrijgbaar zijn. De bedoelde passage luidt als volgt: Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de bon kaart distributie vaste brandstoffen haar- den, kachels", alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de bonkaart distributie centrale verwarrning", en voorts de met brandstoffen, een eenheid, le penode", alsmede de met „cokes, een eenheid, eerste periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Verder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" elk recht op het koopen van 6en eenheid turf als boven aangegeven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen als- nog zullen worden aangewezen voor het koo pen van steenkolen of andere vaste brand stoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te be- trekken. De aan de houders van identiteitskaarten Uitgereikte toewijzingen geven gedurende October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „auto-anthraciet" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hi maximaal 75 kg) anthracietnootjes IV of V. Een niet alledaagsche film is ongetwijfeld De dochter van de Sataiurai, een Japansehe film, die onder leiding van Dr. Arnold Fanck werd vervaardigd en den toe- schouwer brengt in het land waarin men zich nog streng houdt aan de tradities van het verre Oosten. lEen jonge Japanner, Teruo, is jaren ge leden door een patriciersfamilie aangenomen en door haar naar Duitschland gezonden voor het voltoolen zijner studie. Bij het voleinden hiervan keert hij terug naar zijn pleegvader om daarna met diens dochter in het huwelijk te treden, zooals 's lands gebruik dit vordert. Teruo heeft echter de Westersche bescha- ving ondergaan en wenschte niet op deze wijze aan zijn toekomstige echtgenoote te komen. Hij weet hoe hij tegen de tradities handelit en heeft dan ook een moeilijken tijd te doorworstelen. Ook Mitsouko, zijn toegedachte bruid, is wanhopig want deze smaad is voor haar en haar huis geweldig groot. TELERS VAN AARDAPPELEN worden erop attent gemaakt, dat zij onder geen beding aardappelen rnogen afleveren aan wie ook, zonder ontvangst van een door den handelaar of commissionnair af te geven af- leveringsbriefje. Betreft het partijtjes, die een teler wenscht af te leveren aan een vaste relatie, dan kan uitsluitend de Districtssecretaris hem (in de gevallen, waarin zulks is toegestaan) een af- leveringsbewijs verschaffen. HOOGER BEROEP. Door G. S., oud 28 j.. koopman te Hoek, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 8 October 1940, waarbij hij wegens het verhan- delen van ruwe wol zonder vergunning van den Directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen, is veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der inbeslaggenomen wol. ZONDAG 13 OCTOBER 1040. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Av.; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, dankz. H. Av. SLUISKID. 9.30 u., dte heer J. D. van de Bank, voorb. H. Av.; 2.30 u., de heer J. D. van de Bank. AXEL. Geen opgaaf ontvangen. HOEK. 10 u., Ds. E. Raams, bed. H. Av.; 3 u., Ds. E. Raams, dahkz. ZAAMSiLAG. Geen opgaaf en 3 u., Ds. J. E. Drost. KLOOSTERZANDE. 9.30 u„ Ds. J. Kroon. Bed. H. Av. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. J. E. Drost, van Zaamslag. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. Geen opgaaf ontvangen. HOEK. 10 u. en 2 u„ Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. ZAAMSLAG. 10 en 3 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 2.30 u. cn 5.30 u., lees- dienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u„ lees- dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. Roomscli-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 8 u., 9.15 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. FABRIEKSAARDAPPELTEELT 1941 ZAL GEHEEL WORDEN VRIJGELATEN. Kon voor den oogst 1940 reeds worden toe gestaan de fabrieks-aardappelteelt belangrijk uit te hreiden, thans ligt het in de bedoehng, indien althans de omstandigheden niet veran- deren, voor den oogst 1941 de teelt van fabrieksaardappelen geheel vrij te laten. Voor den oogst 1941 bestaat dus geen uit- pootbeperking meer, terwijl tevens de uitpoot- en maalvergunningen vervallen. De fahrieksaardappeltelers kunnen dus hiermede rekening houden, zoowel bij het reserveeren van het benoodigde pootgoed als bij het opmaken van hun bouwplan. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wcdstrjjden voor Zondag. .Afdeeling IV. le klasse. NACJuliana; LongaPSV; BWMTVV; LimburgiaWillem H; RoermondHelmond; EindhovenNoad 2e ZeelandiaGoes; De ZeeuwenMiddelburg; RCISAnissingenHeroAllianceRBC TSC. 3e klasse N. TerneuzenBierivliet; Com BoysSluiskil; 3e klasse O. UzendijkeBreskens; SchoondijkeTerneu zen 2; OostburgAardenburg. TerneuzenBiervliet. Al moge de belangstelling nog flink stijgen wil zij op het peil van vroeger jaren komen, toch gaat Terneuzen stil haar gang om zich een der eerste plaatsen in de ranglijst te ver- zekeren en daardoor op zijn minst een der ge- gadigden te worden, die mede zullen dingen naar den kamploenstitel. Tot nu toe is Ter neuzen nog niet geklopt en staat zij dus op de bovenste sport van de competitieladder. Biervliet, dat aan de beurt is om alhier een bezoek aan de rood-zwarten te brengen, werd nog kort geleden door onze stadgenooten met 24 geklopt en wij kunnen ons niet voorstel- len, dat ook ditmaal Terneuzen er niet in zal slagen de club van Biervliet een nederlaag toe te brengen, daarmede haar positie verster- kend en tevens een ultnoodiging zijnde voor de sportliefhebbers om haar in haar streven te steunen door een stevig bezoek, want het mag hun niet onverschillig zijn dat eerlang alhier weer de sterkere ploegen van over de Schelde een bezoek zullen moeten gaan bren gen om Terneuzen te bakampen. Belangstel ling van de zijde van het publiek zal de ver- richtingen van onze voetballers ten goede komen en een spoorslag voor hen zijn om alles in het werk te stellen steeds als overwinnaar uit het strijdperk te treden. OLANDESTIENE SLACHTERS AAN GEHOUDEN. Eenige Haagsche agenten hielden op den Rijswrjkschen weg een auto aan, waarvan de verlichting niet aan de voorschriften voldeed. Nadat de auto tot stilstand was gekomen, sprongen hier twee mannen uit, die de vlucht namen. De agenten stelden hierop een onder- zoek in, waarbij zij in den auto de helft van 'n geslacht varken vonden. De bestuurder, de 45-jarige garagehouder G. W. uit Alphen aan den Rijn werd aangehouden, terwijl de auto en het vleesch in beslag werden geno men. In den loop van den nacht werd een van de gevluchte mannen, de 36-jarige slager H. M. uit Alphen aan den Rijn eveneens aan gehouden. De tweede vluchteling, wiens naam bekend is, wordt nog gezocht. Het bleek, dat het hier een geval betrof van frauduleus slachten, terwijl het vleesch ook niet gekeurd was. Voorts werd de vleesch- vervoerwet oVertreden en was het een ver- boden vleeschinvoer in deze gemeente. STEEKPARTIJ BIJ PATATES-FRITES- KRAAM. Aan een patates-frites-kraam aan de Visch- markt te Breda heeft Wioensdagavond een emstige steekpartij plaats gehad, waarbij de houder van het kraam, de 49-jarige Vreeken en diens 22-jarige zoon dusdanig werden ge- wond, dat zij in levensgevaarlijken toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis moesten wor- j den overgebracht. Tegen schemerdonker vervoegden zich aan de kraam drie z.g. heikesmannen, afkomstig uit St. Wiillibrord-gemeente Rucphen en werk- zaam in de werkverschaffing onder de ge- mieente Gilze Rijen. De drie mannen, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeer- den, verorberden aan de kraam ieder een por- tie gebakken aardappelen en wilden daarop zonder betalen vertrekken. De 22-jarige zoon vEtn den eigenaar der kraam maakte daarop aanmerking en trachtte de drie mannen te bewegen het geconsumeerde te betalen. Het eenige antwoord daarop was dat een der man nen een mes trok en dit den jongen man in den rug plantte. Deze sitortte zwaar gewond ter aarde en bleef bewusteloos liggen. De vader, die zijn zoon te hulp wilde komen, kreeg eveneens van een der mannen een messteek in den rug en bleef eveneens zwaar gewond liggen. Aan ijlings te hulp geschoten burgers en politie gelukte het twee der drie belagers te arresteeren en naar het hoofdbureau van den werden per ziekenauto naar bet St. Inna- tiusziekenhuis overgebracht, waar beider toe- politie over te brengen. De derde wist per rijwiel te ontkomen. De beide zwaargewon- stand levensgevaarlijk bleek te zijn. De twee gearresteerde mannen ontkcnnen tot op dit oogenblik de messteken te hebben toegebracht en werpen alle schuld1 op de derde nog voort- vluchtige persoon. Pohtie en justite stellen een uitgebreid onderzoek in. AMBTENAAR AANGEVALLEN MET EEN KOKSMES. Woensdagnamiddag vervoegde zich aan bet loket van het bureau van de Arbeidsbeurs aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage een 38- jarige man, wonende in het Huygenspark. Op dit tijdstip waren de meeste ambtenaren, zoo als gewoonlijk, aan het koffiedrinken. In het bureau zat slechts e6n ambtenaar, een man van 56 jaar. De bezoeker stelde den ambte naar, die hem aan het loket te woord stond op een zeer onbetamelijken toon vragen en eischen, waarop de ambtenaar zich terugtrok en het loket sloot. Dit was allerminst naar den zin van den bezoeker, die de deur, welke toegang tot het bureaulokaal geeft, opende en naar binnen trachtte te dringen. De amb tenaar probeerde hem tegen te bouden, docb zijn pc-ging de deur te sluiten mislukte. De bezoeker liep op den ambtenaar toe, trok een groot koksmes en bracht zijn slacbtoffer daar mede eenige steken toe. De ambtenaar, die zijn aanvaller trachtte af te weren, werd bloe- dend aan beide onderarmen en aan de han- den gewond. De dader nam daarop de vlucht. De dader meldde zich in den loop van den middag bij de politie en is in verzekerde be waring gesteld. F.F.N JONGE OVERGROOTMOEDER. Mevrouw Adelia McAnulty, in de Vereen. Staten, is, naar men gelooft, de jongste over- grootmoeder van bet land. Zij is thans 51 jaar. Zij trouwde op haar 17de jaar en had een gezin van zes jongens en zes meisjes. Mevrouw Clara Yancey, een van haar doch- ters, was op haar 16de jaar getrouwd en de dochters van laatstgenoemde, thans mevrouw Gerald of Boise, trouwde toen zij 15 was en is thans op 16-jarigen leeftijd moeder ge- worden. NODDWEER IN CARTAGENA. Vorige week is boven Cartegena en omstre- ken een zwaar noodweer losgebarsten, waarbij hagel viel. Gezien den enormen aandrang van het water vreesde men, dat de dijk van Cartagena zou bezwijken. De versterking die verleden jaar werd aangelegd, hield echter stand. Toch zijn in eenige buurten der stad vrij ernstige overstroomingen ontstaan, waar door de lager gelegen verdiepingen van vele huizen overstroomden. uiteraard zeer groote materieele schade ver- oorzaakt hebben en het getal der slachtoffers erg hebben doen stijgen. Het is met geen pen te beschrijven welke droefheid en leed in dezen nacht weer over de stad is gekomen. Reeds rouwde Amsterdam over zijn 18 dooden bij vorige bombardementen, thans is dat aan tal bijna verdubbeld. Onder de gedooden be- vinden zich 3 brandweerlieden van de lucht- beschermingsbrandweer. ONTSLAG INGEDIEND. LONDEN. Het ministerie van Kolonien maakt bekend, dat generaal Sir Bonhem Car ter als gouvemeur en opperbevelhebber van Malta is afgetreden. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. DE „KINGSTON SAPPHIRE" VERLDREN. LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dat de trailer ..Kingston Sapphire" door bet optreden van een vijandelijke duikboot ver loren is gegaan. Het grootste deel der be- manning kon aan land worden gebracht. BRITSOH VRACHTSCHIP VERLOREN. NEW-YORK. In scheepvaartkringen alhier is £isteren bekend geworden, dat het 5834 ton metende Britsche vrachtschip ..Balmoral Wood" op een niet genoemde plaats in het Noorden van den Atlantischen Oceaan is ge- zonkeh. De oorzaak is niet medegedeeld. Te New-York zijn 48 opvarenden van het Brit sche vrachtschip ,,Elmbank" aangekomen, dat op 21 September ten Westen van Ierland is getorpedeerd. BESPREKINGEN TE MADRID. MADRID. Officieel wordt medegedeeld, dat Franco gistermiddag maarschalk De Bono in particuliere audientie heeft ontvangen en een uitvoerige bespreking met hem heeft ge had. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie.) Vandaag gaat de zon te 18,56 uur onder; morgen komt de zon te 7.59 uur op. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet verduisterd worden. WEER EEN AANVAL OP AMSTERDAM, AMSTERDAM. Opnieuw hebben Engel sche vliegers in den afgeloopen nacht hun bommenlast boven onze hoofdstad uitgewor- pen en opnieuw zijn de in rust verkeerende woonwijken en van hun dagtaak uitrustende burgers wreed opgeschrikt door de dood en verderf zaaiende projectielen, welke geheel in willekeur werden uitgestrooid. Ook ditmaal waren militaire doelen verre te zoeken en het blijft een raadsel, wat de Britsche luchtmacht met een dergelijk optreden voorheeft. Bijna doorloopend hebben de Engelschen de laatste nachten Amsterdam als doelwit gekozen, doch zoo ernstige gevolgen als vannacht hebben de aan vallen nog niet gehad. Te ongeveer 9 uur vanochtend was het aantal doPden reeds tot 8 gestegen. Bovendien worden vermoedelijk nog 7 personen vermist en zijn er 19 zwaar gewonden. Het aantal licht gewonden be- draagt 37. Het waren voomamelijk het Weste- lijke en Noordelij-ke deel der stad, welke zijn getroffen. In tegenstelling met vorige aan- valien, hebben de Engelsche luchthelden dit maal in hoofdzaak explosieve bommen ge bruikt, in plaats van brandbommen, welke VOOR HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Het jaarlijksche beroep op de offervaardig- heid van het publiek om bij te dragen aan de collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis, zal dit jaar wel dubbele weerklank vinden. De oorlog is over ons land heengegaan en nog ondergaan wij elken dag en elken nacbt de verschrikkingen ervan. Ook in Terneuzen heeft het Roode Kruis zich van het militaire gedeelte van zijn taak ge- kweten in die vTeeselijke dagen van Mei j.l. De plaatselijke Transportkolonne was op haar post en heeft onder leiding van Dr. Van Breda Vriesman uiterst verdienstelijk werk ver- richt, hulp biedtend aan vriend en vijand. In het groote werk dat het Roode Kruis in en voor ons heele vaderland heeft verricht is dat maar een klein gedeelte geweest, maar toch moet het een groote voldoening voor onze mannen en helpsters geweest zijn zich een deel te weten van dat groote geheel. Het spreekt vanzeif, dat deze krachts- inspanning hooge eischen gesteld heeft niet alieen aan het personeel en aan het materieel, doch ook aan de financien. Deze financien eischen dus nu hoog noodig belangrijke versterking, want met het volein den van het militaire gedeelte van haar taak blijft (het Roode Kruis nog voor vele nieuwe en veelomvattende opdrachten gesteld, ter wijl de hulp aan de burgerbevolking in veler lei vorm is toegenomen. Ik wil U daarvan enkele noemen, die U wellicht reeds uit de dagblad'en bekend zijn, doch waarvan het goed is dat zij nu, aan den vooravond der collecte nog eens in de hermne- ring worden opgeroepen. Daar is dan de verpleging van herstellende en verminkte militaire gewonden in de her- stellingsoorden het Kareol en Huize Zuilen- stedn. Daar is de instelling van een corresponden- tiebureau voor de bemiddteling van correspon- d-entie met verwanten in de met het Duitsche Rijk oorlogvoerende landen. Daar is de instelling van het inlichtingen- bureau voor de opsporing van burger-vluchte- lingen in het buitenland, waardoor reeds eenige ambulances met Hollandsche vluchte- lingen uit Frankrijk konden terugkeeren. Daar is d'e verzending van levensmiddclen- pakketten aan Nederlandsche krijgsgevange- nen en geintemeerden in Duitschland. Daar is de hulpverleening bij rampen (men denke bv. aan de ramp van Rotterdam) door middel van verstrekking van levensmiddelen, verbandfniddelen, geneeskundige hulp enz. Daar is de organisatie der centrale bloed- transfusiedienst met nu reeds 59 medische centra. Daar is de bulp geweest bij de hationale collecte 1940. Daar is tenslotte om te besluiten, al zijn daarmee nog lang niet alle bezigheden van het Roode Kruis opgesomd, de instandhouding van 600 hulpposrten langs dt wegen. U begrijpt, dit alles kost geld, veel geld. U begrijpt ook, dat geen van die dingen hier- boven genoemd kunnen komen te vervallen. Ieder punt spreekt voor zichzelf, spreekt van de groote menschlievende daad die bet Roode Kruis er mede verricht In overeenstemming met zijn tradities. Indien gij morgen met mildc hand geeft, werkt gij aan dit alles mede. Dan ondersteunt grj den corlogsinvalide, die daar op Zuilestein zich oefent met zijn kunst- been. Dan bezorgt gij dak oude moedertje ergens in Nederland een brief van haar eenigsten zoon in Canada. Dan brengt gij de gezinsleden weer bij elkaar die in den paniek van den oorlog uit elkaar gedreven, sinds maanden niet meer weten wat van hen nog in leven zijn. Dan stuurt gij mee een stoffelijk blijk van uw medeleven aan een burgergelnterneerde in Duitschland. Dan zorgt gij mee, dat d'e voorraad verband- middelen op iedere plaats voldoende is; mor gen kan immers uw staa weer getroffen worden? En voor al deze dingen wilt gij toch mede- werken 11-10-1940. P- TELLEGEN. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 26 Sept. Mels Willem Verhelst, oud 21 j., jm. en Maria Pietemella de Groote, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Sept. Pieter Dirk Jansen, oud 29 j., jm. en Elizabeth van Doeselaar, oud 24 j., ^jd. Geboorten. 13 Sept. Jan, z. van Jan Heijns- dijk en van Elizabeth de Bruijne. 15 Sept. Jacoba Elizabeth, d. van Lourens van Fraeijenhove en van Wilhelmina de Kubber. 21 Sept. Frederik V/illem, z. van Jacob Wisse en van Paula Anna Wittigayer (wonende te Terneuzen)29 Sept. Adriana Tanneke, d. van Jacobus Oornelis de Vos en van Jacoba Cornelia Bareman. Overlijden. 23 Sept. Jan Johannes Buijze, oud 35 j., echtg. van Jacomina Bakker.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3