ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH'VLAANDEREN No. 10.125 VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 80e Jaargang Binnenland Voedt Uw huid 'snachts met Purol EERSTE BLAD MEDEDEELING. p ABONNBMHNTSPRIJS: Binnen Tem«u«en 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzwn fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overlie landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementec voor het buitenland alleen b<j vooruitbetaling. Ultgeefster: Flnna P. J. VAN DE SANDK GIRO 38150 TEUSFOON N*. 2073. AIIVKKTRNTIKN Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEIN E ADVERTENTTRNper 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en click's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef, betwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien liefet een dag voor de uitgave. DIT BLAD VEHBOH1JNT IEDEBJEN MAANOAO-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV GND. In verband met het steeds vroeger donker worden en ide daarmede samenhangende vroe- gere postbestellingen, alsook ter Voorkoming, dat de bezorging van ons blad door onze loopers in het donker zou moeten gesehieden, zal vanaf heden ons blad vroegier ter perse gaan. Wij roepen hiervoor de tnedewerking in van onze correspondenten en adverteerders oin hun berichten en advertenties zoo vroeg moge- lijk in te zenden. Na 11 uur op den dag van verschijning, kan niet meer worden ingestaan, dat de ons toe- gezonden berichten of advertenties in het nummer van dien dag kunnen worden opge- nomen, al zullen wij, evenals voorheen, steeds trachten de na dit uur binnenkomende be richten of advertenties nog op te nemen. VERtK)EDING VOOR INKW ARTIERING. Teneinde te komen tot afwikkeling van de vergoeding voor inkwartiering der Duitsche militairen tot 1 October, moeten alle inkwar- tieringsbiljetten tot dien datum, afgeteekend door de militairen, worden ingeleverd op 14 of 15 October a.s., des v.m. 9.tot 12.uur op de boven-secretarie. ■Dit geldt zoowel voor die reeds vertrokken, als de nog aanwezige militairen. Voor de nog aanwezige militairen worden nieuwe biljetten verstrekt. Temeuzen, 11 October 1940. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELDEIGEIN. STIERENKEURINGEN. De Burgemeester van THRNEUZEN brengt ter openbare kermis, dat de lijst van ingevolge bet ..Zeeuwsch Stierenreglement" bij de ge- bouden driemaandelijkscbe- en stalkeuringen gekeurde stieren ter gemeente-secretarie bovenafdeeling) voor een ieder ter inzage ligt. Temeuzen, 10 October 1940. De Burgemeester voomoemd, P. TBLLrEGEIN. BR ZIJN NOG GENOEG RIJWIELBANDEN VOOR DE WINTERMAANDEN. De uitgifte van rijwielbanden heeft eenigen tijd stilgestaan, omdat er veel te veel geham- sterd is. Binnenkort kan er echter weer op aanvulling der voorraden wordejl gerekend. Het Rijksbureau voor Rubber te Amster dam waarschuwt er echter uitdrukkelijk voor, dat men zich zooveel mogelijk zal dienen te beperken bij het aanschaffen van nieuw ban- denmateriaal, aangezien zonder die beperking speciale maatregelen niet zullen kunnen uit- blijven. Men gaat bij dat bureau er van uit, dat iemand die voor zijn werk genoodzaakt is van een rijwiel gebmik te maken, ook inder- daad zal moeten kunnen rijden en daarom wordt ieder, die nog banden op eenigerlei wijze in voorraad heeft, aangeraden deze ban den in gebruik te nemen instede van den voorraad door verdere aankoopen op peil te houden. HSerdoor tocb worden andere men schen, die geen voorraad hebben, in emstige mate gedupeerd. Mien ga dus in geen geval verder met hamsteren van rijwielbanden, daar dit voor de gehe'ele gemeenschap em stige nadeelige gevolgen kan hebben. Men acht in bevoegde kringen den binnen- landschen voorraad in ieder geval groot ge- noeg om er de wintermaanden mee te kunnen doorkomen. DE SLAOHTOFFERS VAN DEN BOMAAW AI. TE HAARLEM IN DEN GEMEENTERAAD HERDAOHT. Bij de opening van de raadsvergadering van Dinsdagmiddag sprak de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk eenige woor- den gewijd aan de nagedachtenis van de slachtoffers van den bomaanval op Haarlem. Hij betuigde diep medegevoel met de zoo zwaar beproefde nabestaanden. Spr. wees op de uitstekende diensten door luchtbescher- ming, politie en brandweer alsook door het K.V.V. bewezen. De Duitsche ciViele en militaire autoritei- ten, in de eerste plaats de Rijkscommissaris zelf, hebben op velerlei wijze uiting gegeven aan hun medeleven. De Rijkscommissaris heeft- door zijn Beauftragte in deze provincie kransen doen neerleggen op de baren der overledenen en de Beauftragte heeft door be- zoeken aan gewonden en geredden en het zen den van verschillende gaven van zijn persoon- lijk medeleven doen blijken. Bovendien is de Rijkscommissaris van plan aan enkele zeer emstig getroffen gezinnen een bijzondere ondersteuning te doen toekomen. Voor dit alles dankte spr. de autoriteiten. Wethouder Reinalda deelde mede, dat ten stadbuize een bespreking heeft plaats gehad met een vertegenwoordiger van het Herstel- fionds. Personen, die hiervoor in aanmerking komen kunnen uit het Herstelfonds 1940 een voorschot van f 300 krijgen voor aanschaffing van de allemoodigste meubelen. Ook het gemeentebestuur kan zelf het noodzakelijkste verstrekken en dat bedrag dan bij het Her stelfonds declareeren. B. en W. hebben de noodige maatregelen getroffen om deze beide regelingen te combineeren en daardoor zoo veel mogelijk aan den nood der slachtoffers tegemoet te komen. OPNIEUW INTERNEERING VAN EEN AANTAL NEDERLANDERS. In vervolg op de eerder genomen maatrege len van repressaille in verband met de inter- neering van Duitsche staatsburgers in Neder- landsch-Indie zijn opnieuw ruim honderd per- sonen in hechtenis genomen, in hoofdzaak uit toonaangevende eoonomische en politieke kringen. In verband hiermede wordt meegedeeld, dat deze nieuwe intemeeringen nog door verdere gevolgd zullen worden, zoo de Indische regee- ring blijft volharden in haar tot nu toe, ge- durende ongeveer v'ijf maanden aangenomen houding dat zij alle contact van Nederland uit afwijst. Alle pogingen om met haar in verbinding te treden, zoowel langs radio-telefonischen als telegrafischen en diplomatieken weg zijn vruchteloos gebleven, zij heeft taal noch tee- ken geantwoord en intusschen gaat de inter- neering van Duitsche staatsburgers in Neder- lanAsch-Indie ond-er omstandigheden, welke volgens de Duitsche opvatting niet door den beugel kunnen, v'oort. Van Duitsche zijde stelt men zich op het standpunt, dat men dezen toestand inderdaad met engelengeduld heeft verdragen en dat het er niet toe doet of de gouvemeur-generaal zelf, dan wel de naar Engeland uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen voor de vasthouding van de Duitsche burgers in In die verantwoordelijk is. Men kan althans van den gouivemeur-gene- raal verwachten, dat hij eenig antwoord zou geven en zou laten hlijken, dat hij de tot hem, ook door de secretarissen-generaal van buiten- landsche zaken en van kolonien, gerichte ver- togen ontvangen heeft. Erkend moet worden, dat de Nederlandsche persoonlijkheden, die in verband met de repre- sailles aangehouden worden, het niet in hun macht hebben -eenigen inrvloed uit te oefenen op de behandeling van de Duitsche gelnter- neerden of de houding van de daarvoor ver- antwoordelijke autoriteiten, maar zoo zegt men - als de Duitschers in Indie ons later vragen: wat hebt gij gedaan om ons te hel- pen, dan zal men van Duitsche zijde tenmin- ste er op kunnen wijzen, dat voor ieder hun- ner een Nederlandsche onderdaan is ge'inter- neerd geweest, als bewijs, dat het Groot- Duitsche Rijk achtcr zijn onderdanen staat en met alle middelen. Er wordt nog op gewezen, dat de Duitsche autoriteiten hier te lande ervan afgezien heb ben vrouwen te intemeeren. Ook de dochter van den gouverneur-generaal zelf, die in Ne derland1 vertoeft, is niet aangehouden. In tegenstelling hiermee zijn in Indie wel vrou wen en kinderen geinterneerd. De behandeling van de Nederlandsche ge- intemeerden is met die van de Duitsche niet te vergelijken. Eerstgenoemden genieten naar een onpartijdig persoon heeft vastgesteld een» uitstekende behandeling, met eenige vertraging, post ontvangen enz. terwijl men voor dte Duitsche geintemeerden wier gezondheidstoestand zulks vereischt zelfs blijkbaar niets ter teegmoetkoming wil doen, dat zij in een voor hun gestcl geschikt kli- maat worden geinterneerd. De Haagsche corr. van de Heldersche Crt. schrijft naar aanleiding hiervan, dat zich onder de aangehoudenen vooral vooraanstaan- de figuren uit het parlementaire en algemeene politieke leven bevinden, alsmedte personen uit het economiscne, wetenschappelijke en society- kringen, van wie op grond van hun positie in het openbare leven hier te lande verwacht mag worden, dat him gevangenneming en intemee- ring indruk zal maken in Indie en Londen. Mdcht na een week nog niets gebleken zijn van eenige reactie in voor de in Indie ge- intemecrde Duitschers gunstiger zin, dan zal met nieuwe arrestaties worden voortgegaan. Tot duisver zijn nu ongeveer 450 Nederlanders als represaille geinterneerd. Hierhij bevinden zich, anders dan onder de ruim 2300 Rijksduitschers in Indie, geen vrou wen. Met name is het gerucht onjuist, als zou de hier te lande vertoevende dochter van den G.G. thans zijn aangehouden. Men is van Duitsche zijde thans niet van zins nog langer geduld te hebben. Wlanneer de Duitschers in Indie niet worden vrijigelaten, moeten zij na den oorlog weten, dat voor ieder hunner een Nederlander van zijn vrijheid is be- roofd, zoo betoogde men van bevoegde zijde. mannen en vrouwen van wetenschap aan- spraak maken op aller steun, wanneer benar- de materieele omstandigheden him het voort- werken onmogelijk maken. Hoeveel sterker nog dan in vorige jaren spreken deze dingen thans. Immers meer dan ooit bezint ons volk zich op de vraag, welke de werkelijke waarde van het leven zijn. Zoo komt het tot de vraag naar den zin van den godsdienst, zoo richt het zich tot zijn eigen cultureele goederen. Wij alien weten, diep in ons, dat verloren gaan van onze beschaving, de Nederlandsche beschaving, zou beteekenen, dat een der voor- naamste redenen van ons volksbestaan zou zijn weggevallen. Wij moeten het dan ook als een voorrecht besohouwen, hen, die deze bescha ving drag en en daarvoor leven, te steunen in hun dag-elijkschen strijd om het bestaan, op- dat zij van d'e grootste zorg bevrijd, zich kun nen wijden aan de vervulling van him hooge taak. Dahr nu begint de taak van de zomerpost- zegels, of, laat ik liever zeggen: daar begint u w taak! Wanneer ge nu in de komende dagen een postkantoor betreedt, wilt dan bedenken, dat daar voor u de gelegenheid is bij te dragen in de leniging van den nood, waarin uw me- demenschen verkeeren! Indien gij u alien voor- neemt, tenminste de eerste tien brieven, die ge verzendt, te frankeeren met zomerpost- zegels, dan mag verwacht worden, dat de op- brengst in 1940 niet een teruggang zal aan- wijzen. Maakt gij het mogelijk, dat wij later zullen kunnen zeggen: 1940 was een jaar van groo- ten nood en moeilijke tijdsomstandigheden, maar ook uit den aankoop van zomerzegels mocht blijken, dat de offervaardigheid met dien nood gegroeid is, zooals dat het geval kan zijn bij een volk, dlat den waren gemeenschaps- zin kent. REGELING VOOR BINDERTOUW. Het rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Daar de invoer van sisal is komen te ver- vallen is het noodzakelijk gebleken speciale voorzieningen te treffen ten aanzien van bin der twine Daartoe zullen de betrokken land- bouwbedrijlven voor den oogst 1941 een toe- wijzing voor bindertwine ontvangen. Deze toewijzing za.1 afhankelijk zijn van de door hen ingeleverde hoeveelheid gebruikt bindfertouw, doch zal een zeker maximum per ha niet te boven kunnen gaan. Belanghebbenden wordt er daarom op ge wezen, dat het van groot belong is zooveel mjogelijk gebruikt bindertouw te bewaren. De inlevering dient te gesehieden bij een leveran- cier voor dit product, waarbij men een ver goeding van 25 cent per kilo ontvangt. Bij de inlevering wordt een inleveringsbe- zij kunnen, zij het' w«s afgegeven, hetwelk men zorgvuldig dient J te bewaren, daar dit br) de aanivrage voor den want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit11 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitsfag verdwijnen er door. Tube 45, Poos 60-30 ct. CULTUREEL DOEL VAN DE ZQMERPOSTZEGELS. Ieder jaar, sinds 1935, werd gedurende de zomermaandlen een beroep gedaan op uw vrij- gevigheid in den vorm van een aansporing om zomerpostzegels te koopen. In de afgeloopen jaren is dit beroep niet vergeefsch geweest, aldus het wnd. hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. H. J. Reinink, Woensd'agavond voor de radio. Spreker wilde zich echter bepalen tot dat gedeelte van de opbrengst, dat ten goede komt aan de noodlijdende cultureele werkers. Over de hestedimg aan sociale doeleinden sprak reeds zijn ambtgenoot van het Departement van Sociale Zaken. M6er dan anderen aldus Mr. Reinink pleegt de cultureele werker getroffen te wor den -door den nood der tijden. De vraag naax zijn werk dreigt het eerst te verminderen. In het geval van den kunstenaar kan men zeg gen, diat heel zijn bestaan en zijn werk schep- pende arbeid1 en stuidie in verband met dien arbeid is. Evenzoo de geleerd-e, die gewoonlijk eerst na jaren de vruchten van zijn arbeid plukt. De kunstienaarsvereeniging is het eenige lichaam, dat met hehulp van het voorzie- ningsfonds aan de bij haar aangesloten kun- stenaars eenigen steun kan geven, doch deze zal immer onvoldoende moeten blijven. Onze samenleving kan niet buiten d'e koste- 1-ijke goedere-n, welke wetenschap en kunst voortbrengen. Daarom mogen kunstenaar en oogst 1941 bij den provincialen voedselcom- misisaris moet worden overgelegd. Handelarem, loonmEiaiers of cooperaties dienen. de bij hen ingeleverde hoeveelheden op him beurt op te zenden rechtstreeks aan hun fabrikant, waarvoor zij 28 cent per kilo ont vangen. Verdere uitwerking van dteze regeling, als- mede de datum, waarop de inlevering kan aanvangen, zullen nader worden bekend ge- maakt. WEER EEN ENGELSOHE BOMAANVAL OP ROTTERDAM. Woensdagavond om even tien uur hebben, meldt de N. R. Crt., Engelsche bomvliegtuigen opnieuw een roekeloozen aanval op Rotterdam ondemomen. Militaire objecten werden niet geraakt. De bommen werden uitgestrooid boven de buurt tusschen de Jonker Fran-s- straat en Goudsche straat aan den eenen kant en den Hofdrjk aan den anderen kant, aan den rand dus van de verdwenen binnen stad. Ditmaal valt een doode te betreuren en zijn eenige menschen emstig en een groot aantal licht gewond. Een paar bommen vielen in het opgeruimde gebied en andere in straten op het wegdek. Een groot geluk mag het heeten, dat de bommen, die in de bewoonde straten vielen, niet op woningen zijn terecht gekomen, anders zouden er stellig veel meer slachtoffers zijn gevallen. Naast de Almonestraat viel een bom, waar- schijnlijk van licht kaiiber, op het ontruimde terrein. Door scherven en door den luchtdruk brak in deze straat een zeer groot aantal ruiten. Een zware bom kwam terecht op den noek van den Hofdijk en de Anna Mariastraat. Hier werden eenige panden zeer zwaar be schadigd, vooral het hoekpand no. 34, waarin beneden een cafe was gevestigd. De gevels van dit pand zijn opengescbeurd en de inven- tarissen van het caf6 en van de er boven lig- gende woningen zijn in een ruine herschapen. De aangrenzende panden liepen eveneens zeer groote schade op en verder zijn van de rijen huizen in de Anna Mariastraat en van den H-ctfdijk alle ruiten gesprongen. Het 19-jarig meisje A. Geurts, buffet- juffrouw van beroep, afkomstig uit Zevenaar, die tijdelijk woonde aan den Hofdijk 36, werd in de woning door scherven en de instorting zoo zwaar gewond, dat zij vrijwel op slag moet zijn gedood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Bergweg ge- bracbt. Emstig gewond werden de 49-jarige W. P. v. Laan, voerman bij den gem. reinigings dienst, die in pand 34 aan den Hofdijk woont en de 31jarige mej. W. Snoek, wier woning ook in dit pand ligt. Van Laan kreeg hoofd- wonden en mej. Snoek wonden aan de armen. Door den G.G.D. zijn beiden naar het zieken huis Bergweg gebracht. Nabij de Goudschestraat sloeg een bom in een ontruimd terrein, "waardoor alle huizen die nog in de Goudschestraat staan, schade aan ruiten en deuren opliepen. Hetzelfde is het geval in de Goudschedwarsstraat, de v. d. Werffstraat, het laatste deel van de Jonker- Fransstraat en aan een gedeelte van de Rech- ter Rottekade. Van de R.K. scholen aan de Kortebrantstraat, welke voor het onderwijs werden gebruikt, zijn alle ruiten vernield. Bij de hulpVerleening hebben de ploegen van de gemeentelijke diensten en Duitsche instanties tezamen gewerkt. In verscheidene straten, vooral in de Goudschestraat, werden een groot aantal lichtgewonden verbondtn. Het opruimingswerk is gisteren voortgezet. Bewoners van beschadigde woningen zijn thans aan het verhuizen. De politie heeft de omgeving van de plaatsen, waar de bom men insloegen, afgezet. Het tramverkeer over den Hofdijk moest langs een andere route worden verlegd, wegens de beschadiging van den rijweg en van de bovenleiding. Mr. P. J. Oud, de burgemeester, heeft een bezoek gebracht aan de verwoestingen, even als hij dit Zondagmorgen heeft gedaan in Spangen. Op zijn verzoek hebben inspecteurs van politie de nabestaanden van de slacht- otfers zijn deelneming met het gebeurde be- tuigd. De subs, officier van justitie mr. Wilbren- nick heeft de verwoestingen ook in oogen- schouw genomen. BRANDBOMMEN OP ARNEMUIDEN. Woensdagochtend zijn brandbommen gewor- pen in de bebouwde kom der gemeente Ame- muiden. Een der bommen veroorzaakte brand in een woning aan de Lionstraat, welke groo- tendeels werd vernield. Op andere plaatsen ontstond een begin van brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DISTRIBETIE VAN SOHAPENVLEESCH AANST AANDE Op de veemarkt te Alkmaar deden Maan- dag volgens de Held. Crt. pertinente gemch- ten de ronde, dat een distributie van schapen- vleesch binnen zeer korten termijn te ver wachten is. Weliswaar schijnt een soortgelij-ke distributie aanvankelijk n-iet in de bedoeling te hebben gelegen, doch het verloop der prij- zen heeft in dit opzicht de inzichten moge- lijkerwijs doen veranderen. VISCHPR1JZEN WORDEN VASTGESTELD Naar de Held. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, zijn voor de meest voorkomende visch- soorten vastgestelde, overal geldende maxi- mumprijzen bepaald. Van overheidswege zijn namelijk maatrege len genomen om het opdrijven van de viseh- prijzen onmogelijk te maken, en zoodoende de visch, die toch al schaarsch is, niet door fancy-prijzen huiten het bereik van het ge- wone vischetend publiek te doen vallen. Zoowel voor den visschers als voor den vischventer worden de prijzen bepaald. Naar wordt vernomen, zal de winstmarge voor der venter 10 bedragen. VERGOEDING VOOR VERWARMING BIJ INKWARTIERING. Ingevolge verzoek van den hoofd-intendant, toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Nederland, heeft de secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, aan d-e gemeentebestu- ren medegedeeld, dat gedurende de winter maanden bij het verschaffen van kwartier door particulieren, aan de kwartiergevers een bedrag van /0,30 per dag en per kamer kan worden vergoed, wanneer het kwartier ver- warmd ter beschikking wordt gesteld. Aan hotels en andere bedrijven, die er hun beroep van maken, kamers te verhuren, de zgn. ,,beroepspensions", wordt deze toeslag verleen-d, aangezien bij de vaststelling Scherven vlogen in het rond en een meisje werd in een woning op slag gedood. Door de overige bommen werd groote ver- woesting aangericht aan de recbter Rotte kade, de v. d. Werfstraat en de Almonde- straat. Evenals aan den Hofdijk zijn ook hier vele panden min of meer emstig beschadigd en eenige huizen zijn zelfs grootendeels ver- woest. In wijden omtrek sprongen bovendien nog talrijke ruiten, terwijl door de rondvliegende scherven een aantal menschen verwondingen opliepen. \S RIJKiS MUNT IN 1939. Het in omloop brengen van halve guldens. Het verslag van 's Rijks Muntmeester. dat als gewoonlijk van talrijke uitgebreide tabel- len en enkele keurige afbeeldingen is voor- zien, begint met de mededeeling, dat van het oorsprohkelijk voor 19-39 opgemaakte munt- prcgramma weinig is terecht gekomen, en wel als gevolg van de intemationale spannin- gen en daarna het uitbreken van den oorlog in September. De zilvervoorraad van de Nederlandsche Bank is toen, waarschrjnlijk tengevolge van hamsteren, tot het geringe be drag van ca. /4,9 millioen gedaald. Aan 's Rijks Muntmeester werd toen opgedragen, onmiddellijk met de aanmunting van guldens en rijksdaalders een aanvang te maken, en wel tot een bedrag van 7*4 millioen elk. De behoefte aan grove zilveren specie was toen zoo groot, dat besloten werd, de bijna 18 millioen stuks halve guldens die in 1934 en volgende jaren van Indie waren overge- nomen en zich in de kelders van 's Rijks Munt bevonden, in omloop te brengen. Hoewel dit geldstuk vrijwel niet meer in Nederland circuleerde en men ervoor beducht was dat het publiek deze stukken niet zou aanvaarden, zijn er, behoudens enkele ver- spreide mededeelingen over een soort tegen- zin, geen bezwaren ondervonden. En ook in ander opzicht hebben deze halve guldens redding gebracht. In het begin toch van de mobilisatie namen de aanvragen naar 25-centstukken een beangstigenden omvang aan. Na het uitgeven van de halve guldens zijn deze aanvragen plotseling verminderd, waaruit blijkt, dat ook voor een belangrijk gedeelte de halve guldens de rol der kwartjes hebben overgenomen. -Sedert is ook in Indie uitbreiding van den voorraad guldens en rijksdaalders wenschelijk gebleken en wel met 10 millioen van elke soort, die eveneens voor Nederlandsche reke- ning werden aangemaakt. Al deze bedragen zijn echter niet in het verslagjaar gereed ge komen; van de guldens is totaal /14,2 mil lioen en van de rijksdaalders f 9,4 millioen gemunt. Ook de voorziening van pasmunt voor Nederland heeft zorgen gebaard, waardoor het noodig is geweest buiten het programma om nog tot aantnunting van 25-centstukken over te gaan en van de 5- en 1-centstukken meer te maken dan waarop oorspronkelijk ge rekend was. Van laatstgenoemde speciesoort is niet minder dan 256,010 in circulatie ge bracht. De oorspronkelijk geraamde aanmunting van /3 millioen i/io-guldens N.I. kon door boven geschetste omstandigheden niet plaats vinden en van de Indische 1-centstukken, waarvan een bedrag van /1,2 millioen had moeten worden aangemaakt, is f 814,000 ge reed gekomen en naar Indie overgebracbt. SNELSOHEERGRfiME ZONDER BON. Blijkens een officieele mededeeling is be paald, dat de snelscheercreme met een vet- zuurgehalte van minder dan vier procent buiten de distributie valt en derhalve zonder afgifte van bonnen mag worden verkocht en niet der inkwartieringsvergoedingen daarbij van afgeleverd, de gewone hotelkamerprijzen wordt uitgegaan. in de toekomst zal, wanneer snelscheer- De kosten voor verwarming worden- geacht in i deze prijzen te zijn begrepen. NOG TWEE SLACHTOFFERS VAN DEN BOMAANVAL OP AMSTERDAM GEBORGEN. Woensdagochtend zijn bij de opruimings- werkzaamheden in de puinhoopen het achtste en negende slachtoffer van den bomaanval, waaraan Amsterdam in den nacht van Maan- dag op Dinsdag heeft blootgestaan, geborgen. Onder het puin van het perceel Vechtstraat 133 werd het stoffelijk overschot gevonden van den bejaarden heer van Haaren, die met zijn eehtgenoote op de eerste verdieping ver- toefde, terwijl in perceel Vechtstraat 135 de 33-jarige mej. Van Ees dood werd aangetrof- fen. Van de zeven gewonden, die in de ver schiilende hoofdstedelijke ziekenhuizen zijn opgenomen, is de toestand over het algemeen bevredigend. DE ENGELSOHE BOMAAWAI. OP HAARLEM. Het aantal slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Haarlem is wederom met een vermeerderd en tot 28 opgeloopen. In het St. Elisabeths-gasthuis is de 20-jarige jonge- man H. B. Botzel uit de Weversstraat over- leden, die in den noodlottigen nacht ernstig werd gewond. ENGELSOHE ROMiMEN OP ROTTERDAM. Het A.NjP. meldt dat Woensdagavond een serie van drie bommen werd geworpen op den omtrek van den Hofdijk te Rotterdam waar in wijde omgeving zware schade werd aange richt. Cp den hoek van den Hofdijk en de Anna Mariastraat, sloeg een zware explosieve bom in de Rijstraat, in den naasten omtrek zware schade aan de omliggende pan-den be- rokkenend. creme van een lager gehalte dan 4 pet. of zonder vetzuur in den handel wordt gebracht, op de verpakking de aanduiding „bonvrij" worden verrneld. Van de nog hij den handel aanwezige oude voorraden, mogen alleen de soorten, welke minder dan 4 pet. vetzuur bevatten, zonder bon worden afgeleverd. Indien een grossier of een detailllist niet weet, hoeveel procent vet zuur de snelscheercreme, welke hij voorradig heeft, bevat, zal hij derhalve slechts tot ver- koop zonder bon mogen overgaan, indien hij door informatie bij den fabrikant of den im- porteur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur minder dan 4 pet. be- draagt. KITSTVISSCHERIJ WEER MOGELIJK. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver- neemt zal voor een zeer beperkt aantal loggers toestemming worden verleend tot het uitoefenen van treilervisscherij langs de kust, 1 met Scheveningen als haven van uitgang en j terugkeer. Bij loting zal worden uitgemaakt, welke i loggers hiervoor in aanmerking komen. Evenals voor de overige kustvisscherij is aan deze toestemming de voorwaarde ver- bonden, dat de schepen bij donker binnen moeten zijn. Ten aanzien van de haringvisscherij kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. WERKGELEGENHEID VOOR NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS IN DUITSCHLAND. De secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen maakt bekend: De Duitsche regeering biedt, in het bjjzon- der om de werkloasheid onder de Neder landsche onderwijzers te bestrijden, om te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1