Dampo bij Hoofd* Metis- Keel-en Borsttrerkoudheiil Kerknieuws. Landbouwberichten TERNEUZEN, 9 OCTOBER 1940. RECHTSZAKEN. na een zeer zorgvuldige verkenning, hun bom- men uitgeworpen. Een later bericht meldt: 25 Dooden, van wie ruim de helft vrouwen en kinderen, zijn het resultaat van den nach- telijken bomaanval door Britsche vliegers op Berlijn. Alleen reeds in verscheidene zieken- huizen werden vijf personen gedood en talrijke gewond. Ongeveer zestig personen bebben deels zware verwondingen opgeloopen. ENGELSOHE VERSPERRINGSBALLONS WEGGEDREVEN. Tijdens den stormachtigen weerstoestand van de laatste dagen bebben weer dozijnen Emgelscbe versperringsballons zicb losgerukt. Bij dampig weer moest Maandagmorgen bet geregelde ludhtverkeer tusschen Stockholm en Helsinki gestaakt worden, daar verscbeiden ballon s in de richting van Finland dreven en bij het slechte zicht een gevaar voor de bur- gerlucbtvaart vormden. Uit de Noordzee zijn Maandag weer talrijke losgerukte Elngelscbe versperringsballons over Denemarken gedreven, die vooral in Noord- Sleeswijk en Midden-Jutland opnieuw schade aangerioht hebben door het vernielen van stroomleidingen. Enkele ballons kwamen ook tot boven See- land, waar in vele gevallen telefoonleidingen beschadigd werden. Een ballon, die Kopen- bagen naderde, werd boven de Koegebocht neergeschoten. WtNTERMANTELS OP PUNTEN. In Duitschland kosten wintermantels vol- gens de tweede kleerenkaart 75 punten, win- terjassen voor mannen 120. Maar de vrouw heeft voorloopig slechts 73 punten voor den aankoop vrij, man en vrouw kunnen pa& van 1 December af zoo'n kleedingstuk koopen. DE AMERIKANEN IN HET VERRE OOSTEN. De Standaard Vacuum Oil Company heeft, naar de China-Press meldt, haar personeel in China aangeraden, familieleden zoo spoedig mogebjk naar de Vereenigde Staten te laten vertrekken. Ook de Texas Oil Company heeft een deel van haar personeel aangeraden hun gezinsleden thans reeds te laten vertrekken bij wijze van voorzorg, daar er door den toestand in het Verre Oosten, wellicht gebrek aan scheepsruimte kan ontstaan. ENGELSCH SCfHP GETORPEDEERD. Een Engelsch koopvaardijschip van 600 ton is getorpedeerd ter hoogte van Punta Tene- riffa, tauten de Spaansche wateren. De Spaansche treiler Netuno heeft 28 schipbreu- kelinigen opgepikt. Het schip had 31 man aan boord. De overlevenden zijn naar Huelva ge- bracht. Zij verkaarden de nationaliteit van de duikboot, die hun schip had getorpedeerd, niet te kennen. PRIMO DE RIVERA OVER HET NIEUWE SPANJE. De leider van de gouw Madrid van de Falange, Miguel Primo de Rivera, die den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner, op diens reis naar Duitschland en Italie vergezelde, heeft voor de Spaansche pers het volgende over zijn reis- indrukken gezegd. Ails Spanjaard en falangist heb ik den plicht mijn grootste voldoening uit te spreken over de stappen, die onze minister van binnenland sche zaken in zijn hoedanigheid van afigezant van den caudillo in Duitschland en Italie ge- daan heeft. Spanje heeft met duidelijke, kraehtige stem zijn wenschen voorgedragen. Duitschland en Italie, die zoo nauw met ons verbonden zijn, hebben ons standpunt begre- pen en de beteekenis daarvan op haar waarde gedchat. In hun pers hebben beide landen met den grootsten nadruk in het licht gesteld, wat Spanje ais levende kracht binnen het kader der reorganisatie is. Bovendien traden de hartelijke betrekkingen en de solidariteit aan den dag, die Duitschland en Italie ver- biniden met het Spaansche volk, dat de namen van het Alcazar, Oviedo, de hoogte van Leon, den Ebro enz., in zijn vaandel geschreven heeft. LONDEN KRIJGT EEN „SOHUILKELDER- DICTATOR". Londen krijigt een schuilkeld'erdictator, meildt de Londensche correspondent van Dagens Nyheter. Zijn taak zal daarin bestaan te zorgen voor aanvulling van de onvoldoen- de schuilgelegenheid. Voor dit ambt is uit- verkoren admiraal sir Edward Evans. Vooral moet hij ervoor zorgen, dat de schuilgelegen- heden niet alleen overdag maar ook des nachts voor het publiek geopend zijn. Voorts meldt de correspondent, dat het stadsbestuur 200 gelegenheden gaat inrichten waar dak- en hroodeloos geworden Londenaars een maaltijd kunnen krijgen. ENGELSCHE SOHEPEN OVER TIJD. Volgens berichten uit Kairo zijn twee En- gelsche schepen sinds zeven dagen over tijd. Het zijn het vrachtschip ,,Batavia" (5000 br. r. t.), geladen met naphta, en het vracht schip ..Federal" (4500 br. r. t.) met chemische stoffen voor de wapenfabrieken geladen. Beide schepen waren onderweg van Gibraltar naar Alexandria. Men gelooft, dat zij aan Italiaansche luehtaanvallen ten offer zijn ge vallen. In de haven van den Piraeus is het bewa- pende Engelsche koopvaardijschip Bentham aange komen dat vrij ems tig beschadigd is. (Transk. Press.) AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Duitsche gevechtsformaties hebben bij hun actie van Dinsdag tegen Zuid-Engeland ook verscheidene Britsche schepen aan de Kanaal- kust ontdekt. Een reeks vliegtuigen liet zich deze loonende doelen niet ontgaan en ging met goed gevolg tot bombardeeren over. Zoo wer den in de nabijheid van Dover twee schepen door voltreffers van zwaar kaliber zoo zwaar getroffen, dat zij. korten tijd daarop zonken. (D.N.B.) Wonderlijk zooals dat helpt zocrwel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ot. Tube 40 et. Doos 30 ot. Bij Apothekiers en Drogisten. KANTONGERECHT. Ter terechtzitting voor strafzaken van het Kantongerecht alhier van 8 October 1940 werden drie zaken behandeld wegens over- treding van de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende verkeersbeperkingen. In al deze zaken werd een geldboete van tien gulden opgelegd. Verder werden versehillende zaken behan deld van hen, die geen gevolg hadden gegeven aan de verplichting tot aansluiting hij de waterleiding en tegen wlen deswege proces- verbaal was opgemaakt. Hun verweer, dat zij over een flinken regenbak met voldoende regenwater beschik- ten, of dat zij door de tijdsomstandigheden niet bij machte waren de maandelijksche huur op te brengen, mocht niet baten en werden zij tot een geldboete veroordeeld. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Naar wij vememen zijn Zondagavond eenige personen tengevolge van de duisternis in het kanaal nabij de Axelsche hrug terecht geko- men, doch konden zij door toegesnelde hulp uit hun netelige positie gered worden. Dinsdagavond werd de politie in kennis ge steld, dat de bijna 66-jarige heer J. F. Kense, die te ongeveer half zeven zijn woning voor het doen van een wandeling had verlaten, niet was teruggekeerd. Door het ingesteld onderzoek bleek, dat hij het laatst gezien was op den weg nabij de oude Sasscbe poort. Hedenochtend werd de ongelukkige nabij de trambrug aan den waterkant gevonden. REIZEN NAAR ZEEUVViSOH-VLAANDEREN. Het blijkt, dat de bekendmaking in ons nummer van j.l. Vrijdag betreffende het reizen naar Zeeuwsch-Vlaanderen eenige verduide- lijking behoeft, waarom wij ten gerieve onzer lezers deze hieronder laten volgen: Personen, wonende buiten de provincie Zeeland, die Zeeuwscb-Vlaanderen, betzij voor familiebezoek, hetzij voor zaken, willen be- zoeken moeten daartoe steeds een vergunning aanvragen bij den Stafofficier der Ortlnungs- polizei bij den Gevolmachtigde van den Rijks- commissaris in Zeeland te Middelburg. Personen, wonende in de provincie Zee- land, hebben geen toestemming voor het reizen in Zeeuwsch-Vlaanderen noodig. Voor noodgevallen, b.v. emstige ziekte of sterfgeval is geen toestemming vereischt, ook al woont de betreffende buiten de Provincie. Ter toelichting de volgende gevallen: a. Een inwoner van Zeeuwsch-Viaanderen wenscht naar Middelburg of Zierikzee te reizen. Hij behoeft hiervoor geen toestemming aan te vragen, daar hij binnen de Provincie blijft. b. Een inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen wenscht voor Zaken, voor familiebezoek of voor arbeid naar Bergen op Zoom of Rotter dam te reizen. Hrj moet hiervoor de vereischte vergunning aanvragen, daar hij zich buiten de Provincie wenscht te begeven. c. Een inwoner van Den Haag of Utrecht wenscht zijn familie in Temeuzen of Oostburg te bezoeken of wel in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn zakenrelaties te bezoeken. Hij moet hiervoor eerst de vereischte ver gunning aanvragen. d. Een inwoner van Bergen op Zoom of Amsterdam wenscht voor een sterfgeval of een emstige ziekte van een zijner familie- betrekkingen in Zeeuwsch-Vlaanderen naar de woonplaats van het famililid te reizen. Hij behoeft hiervoor niet eerst een vergun ning aan te vragen, doch in het bezit te zijn van een schriftelijk bewijs dat een dergelijk geval aanwezig is. Men dient, indien men voor de gevallen waarin men de vereischte vergunning noodig heeft, zich schriftelijk rechtstreeks te wenden tot den burgemeester van de gemeente die men wenscht te bezoeken. De burgemeester van de betreffende ge meente moet het verzoek, nadat hij dit heeft onderzocht en zijn standpunt dienaangaande beknopt heeft aangegeven, doorzenden aan den Stafofficier der Ordnungspolizei bij den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris van de betrokken provincie, waarin de ge meente, die men wenscht te bezoeken, gelegen is waama de vereischte vergunning aan den betrokkene wordt toegezonden. In de gevallen waarin men deze vergunning noodig heeft, gaat men dus in geen geval op reis 'v66rdat men de vergunning daartoe in zijn bezit heeft. GEWESTELIJKE ARBEIDSBEURZEN. Naar de Prov. Z. Crt. verneemt zal door het besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken worden ingesteld een Rijksarbeidsbureau. De met dit besluit gepaard gaande oentra- lisatie van de arbeidsbemiddeling in een rrjks- organisatie, bestaande uit een hoofdbureau -met gewestelijke arbeidsbureaux, heeft ten gevolge dat de gemeentelijke arbeidsbeurzen, welke in gemeenten met meer dan 15000 in- woners gevestigd waren, alsmede de in kleine gemeenten gevestigde agentschappen der ar beidsbemiddeling worden opgeheven. De arbeidsbemiddeling en werkloosheidszorg toch, welke tot nu toe tot de taak der gemeente- besturen behoorden, wordt thans volledig door de nieuwe rijksorganisatie overgenomen, wier bemoeilngen zich verder uitstrekken tot de beroepskeuze, welke intensiever als tot nu toe het geval was bevorderd zal worden, de jeugdregistratie, de scholing en herscholing van werkloozen en voorts de verplichte werk- loosheidsverzekering, welke in voorbereiding is, de steunverleening aan werkloozen en de weFkverschaffing. Naast het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat te Middelburg zal worden gevestigd, en Wal- cheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schou- wen en Duiveland zal omvatten, komt er een Gewestelijk Arbeidsbureau te Temeuzen voor Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, waar- aan een groot aantal ambtenaren te werk zullen worden gesteld. In enikele gemeenten komen er bijkantoren met een personeelsbezetting van ongeveer 7 ambtenaren. Voorloopig werken de arbeidsbeurzen en agentschappen op den ouden voet voort. HET OFGEVEN VAN VEREENIGINGEN EN STICHTTNGEN. De termijn binnen welken niet-commer- cieele vereenigingen en -stichtingen haar op- gaven, welke bij in onlangs verschenen veror dening zijn verlangd, kunnen indienen, is verlengd tot 15 October. De voor de opgave benoodigde formulieren moeten terstond wor den aangevraagd bij de procureur-generaal, die opdracht hebben ontvangen ook op monde linge aanvragen de formulieren uit te reiken. Den vereenigingen, waaromtrent twijfel bestaat of aanmelding noodig is, wordt aan geraden in ieder geval de aanmelding te ver- richten. Indien dit ten onrechte geschied is zal haar dit door den procureur-generaal worden bericht. De ingevulde formulieren moeten hrj de- zelfde instantie als waar zij verkrijgbaar worden gesteld, d.w.z. bij de procureurs- generaal worden ingeleverd, derhalve niet hij het centrale kantoor van den commissaris voor de vereenigingen en stichtingen in Den Haag. ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZAL GEEN GEBREK LIJDEN. De Red. v/d Prov. Z. Crt. had Zaterdag een onderhoud met den directeur-generaal van de voedselrvoorziening, Ir. J. L. Louwes, na be- eindiging van zrjn inspectietocht door Zeeuwsch-Vlaanderen, en gaf deze volgens het blad als zijn algemeenen indruk weer, dat de voedselpositie van dit afgezonderde deel van ons gewest in het algemeen geen reden tot ongerustheid geeft. Bijzondere voorzienimgen zijn, naar Ir. Lou wes ons mededeelde, in voorbereiding om tege- moet te komen aan de moeilijkheden, welke door de verkeersbelemmeringen met betrek king tot de geregelde voorziening kunnen optreden. Vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal een zoodaniige regeling van beteekenis zijn. Hoogspanning in bet Zeeuwsch-Vlaamsche land. De bietenoogst is in vollen' gang en geeft nu deze zich als rijkelijk laat aanzien, aan vele handen werk. Geheel anders, dan in voorafgaande jaren toen de vrachtauto een groote rol speelde bij de bietencampagne. Maar dit jaar is Zeeuwsch-Vlaanderen arm aan groote vraehtauto's; de oorlog heeft ook dit welVarende land niet onberoerd gelaten. De bietenoogst verloopt nu minder jachtig misschien, de blonde paarden van het Zeeuw- scihe land, stoer en zwaar, trekken twee aan twee de hoogopgetaste vrachten van de lan den naar de wegen. Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen merkt men thans maar weindg van het oorlogsgerucht, het leven gaat er naar het schijnt, zijn gewo- nen gang in de stage doening van iederen dag. Men herv'indt er in het wijde land zijn ge- moedsrust... En toch, ook Zeeuwsch-Viaanderen heeft zijn zorgen, het is maar niet een op zich zelf gebleven gebied. De zorgen drukken op Zeeuwsch-Viaanderen misschien nog zwaar- der dan op andere gelbieden van ons land, waarover de oorlog als een wervelstorm is heengetrokken. Zorgen om het dagelijksch brood, die te grooter worden, nu dit gedeelte van Zeeland, anders dan vroeger, geen achter- land heeft, waarop het zich in geval van nood kan verlaten. 'Het is afhankelijk vein den overkant en tengevolge daarvan ziet men zich in Zeeuwsch-Viaanderen geplaatst voor bijzon dere moeilijkheden om de voorziening vem de dagelijksche behoeften normaal te doen ver- loopen. Maar in Zeeuwsch-Vlaanderen moge men er zich van overtuigd houden, dat het land niet aan zijn lot wordt overgelaten, maar dat men ook in Den Haag een open oog heeft voor de moeilijkheden, welke hier te overwinnen zijn. ,,Ik behoef U maar te herinneren aan de maatregelen, welke wij in het begin van Juni troffen, toen Zeeuwsch-Vlaanderen, tengevolge van de oorlogshandelingen, gebrek had aan vele van de meest dringende levensbehoeften." Aldus de beer Louwes, de directeur-generaal van de voedselvoorziening, met wien de red. v/d Prov. Z. Crt. Zaterdag te Oostburg een kort onderhoud mocht hebben. De levensmiddelencolonne, die in Juni via Belgie naar Zeeuwsch-Vlaanderen werd gedi- riigeerd, toonde wel duidelijk aan, dat dit ge bied en zijn bevolking in de moeilijke omstan- aigheden niet vergeten werden. En thans heeft de directeur-generaal van de voedsel voorziening zich persoonlijk overtuigd van de voedselpositie in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan hij zich, vergezeld van enkele hoofd- ambtenaren, o.w. den districtsvoedselcommis- saris, Ir. J. D. Dorst, gedurende een tweedaag- sche tournee op de hoogte heeft gesteld. Ir. Louwes heeft besprekingen gevoerd met gemeentebesturen in Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen en gevraagd naar zijn algemeenen indruk antwoordde de heer Louwes Over 't algemeen zijn mijn indrukken geens- zins ongunstig en met name in West Zeeuwsch-Vlaanderen zullen zich, naar mijn overtuiging geen moeilijkheden met de voed selvoorziening voordoen. Dit wat betreft het algemeen aspect. Moeilijkheden kunnen zich voordoen met betrekking tot de kolenvoorziening. Ik beb daaromtrent hier en daar eenige bezorgdheid opgemerkt. Hoewel ik geen definitieve toe- zeggingen kan doen, kan ik toch wel v<er- klaren, dat dit vraagstuk emstig zal worden bestudeerd en dat naar een bevredigende op- lossing van eventueele moeilijkheden zal wor den gestreefd. Een andere klacht, die ik op- ving heeft betrekking op de smokkelarij. Er is een aanzienlijk verschil in het peil van de voedselvoorziening tusschen Zeeuwsch-Vlaan deren en Belgie. In Belgie is zij aanzienlijk ongunstiger. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen be- teekent dit eenerzijds, dat het geen achterland heeft, waaroip het zich in geval van nood kan verlaten. Aan den anderen kant, werkt dit verschii in de voedselpositie de smokkelarij in de hand. Wij zullen echter maatregelen tref- fen, aldus zeide de heer Louwes met nadruk, om dit euvel den kop in te drukken. Gevraagd naar de boter- en vetvoorziening deelde de heer Louwes ons mede, dat daarom trent voor Zeeuwsch-Vlaanderen geen be- zortgdheid behoeft te bestaan, althans in zoo- verre, dat de voorraad voldoende is om de rant soe nbehoefte te bevredigen. In Oost-Zeeuwsch-IVlaanderen doen zich op het oogenblik bezwaren voor bij de vleesch- voorziening. De regeling voor de huisslach- tingen komt echter spoedig af en ik heb ge- gronde hoop, aldus Ir. Louwes, dat deze moei lijkheden dan overwonnen zullen worden. Ech ter zou ik erop willen wijzen, dat het clande stine slachten en het gebruik van tarwe voor veevoeder met kracht zal worden tegengegaan en streng zal worden gestraft. Ten aanzien van de broodvoorziening gaf de heer Louwes als zijn opvatting te kennen, dat deze speciaal wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, geen gevaar loopt, temeer waar de bloemvoorraad in dit gebied bevredigend kan worden geacht. Wij vroegen den heer Louwes naar de aan- voermogelijkheden. Zeeuwsch-Vlaanderen is daarvoor thans aangewezen op de overzijde en op dat punt kunnen zich door belemmeringen van weer en andere omstandigheden stagna tes voordoen, welke, zoo zij van betrekkelijk langen duur zijn ongerief met zich kunnen medebrengen. Op 't oogenlblik, aldus antwoordde de heer Louwes, zijn maatregelen in voorbereiding voor het aanschaffen van gasgeneratoren, welke ter beschikkinig van de voedselcommis- sarissen zullen worden gesteld. Wanneer de aanvoer over zee moeilijkheden oplevert, zal op deze wijze, via Antwerpen, Zeeuwsch- Vlaanderen van het noodige kunnen worden voorzien. Het is> uit den aard der zaak niet mogelijk voorspellingen te doen, doch in het algemeen kan ik wel zeggen: wat Nederland heeft, zal Zeeuwsch-Vlaanderen ook hebben. Deze mededeeling van den directeur-gene raal is reeds in de achter ons liggepde maan- den bevestigd. Zeeuwsch-Vlaanderen zal niet worden achtergesteld en ook al is het een wat afgelegen land, in Den Haag weet men waar het liigt. Het bezoek van den directeur-gene raal van de voedselvoorziening heeft daarvoor het tastbare bewijs geleverd: Zeeuwscb-Vlaan deren wordt niet vergeten. MEISJE VERMIST EN WEER TERECHT. Uit een der gemeenten elders op Zuid- Beveland werd een zestienjarig meisje ver- mist, doch het politioneele onderzoek bracht aan het licht, dat zij niet ver op avontuur uitgegaan was en te Goes intusschen een dienstbetrekking ,,voor dag- en nacht" ge vonden had. De ouders werden van een en ander op de hoogte gesteld. (P. Z. Crt.) BUEENKOMST DER ZEEUWSCHE N.S.B.-LEADERS TE GOES. De gemachtigde van den Rijks commissaris aanwezig. Zaterdagmiddag waren de Zeeuwsche lei- ders der N.S.B. te Goes bijeengekomen voor een agn. districtsraad. De groepsleiders, kringleiders en districts- functionarissen, alsmede de leiders van de W.A., waren voltallig aanwezig, toen de ge machtigde van den leider der N.S.B., tevens districtsleider van Zeeland, vergezeld van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Zeeland, Dr. Miinzer binnetraden. Zij Werden met een hartelijk ,,Hou-zee" begroet. De districtsleider heette den gemachtigde welikom. Hrj schetste het ongelukkige verloop van de oorlogsomstandigheden voor Neder land en zei, dat het een vast besluit der Ne derlandsche nationaal-socialisten is, dat geen oorlog meer zal bestaan tusschen de twee Germaansche volken. Daarvoor vervolgde de districtsleider is ons trouwens de ver- houding tusschen Adolf Hitler en Mussert borg. Wij willen als vrij volk medewerken aan een Germaanschen Statenbond, tot heil van ons volk en vaderland. Wij zijn overtuigd, dat uw Fiihrer den oorlog met Nederland niet wilde, evenzeker als wij weten, dat wij haar niet konden voorkomen. Thans is het onze taak het volk te leiden en wij willen dit alleen doen om het te voe- ren naar een betere toekomst. Uw medewer- king en kameraadschap zal door ons zeer worden gewaardeerd. Ik verzoek U in dezen geest den kameraad Rijkscommissaris van ons te groeten. Hierna werden een aantal zaken van orga- nisatorischen aard besproken en mededeelin- gen gedaan over den sterken groei der N.S.B. Na de pauze werd het woord gevoerd door den gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris. Hij dankte eerst voor de uitnoodiging am deze brjeenkomst bij te wonen en zeide ver- heugd te zijn, zich tusschen kameraden te be- vinden. Hierna schetste hij den geweldigen strijd, die Adolf Hitler gevoerd heeft om het Duit sche volk tot die machtige eenheid te maken, welke het thans is, vrij van volksvreemde in- vloeden, zooals Jodendom en democratische verdeeldheid. Het Duitsche volk kan slechts dankbaar zijn aan God Almachtig, dat Deze in de diepste duisternis een leider heeft ge- zonden, welke dit Germaansche volk weder heeft opgericht en zijn plaats doen innemen in de wereld. De gemachtigde vervolgt met en kele voorheelden van de geweldige energie van den Fiihrer en verzekert, dat deze in het Nederlandsche volk, dat ook een volk van Germanen is, geen vijanden ziet, doch slechts het sladhtoffer van de piutocratie. De toe komst van dit deel van Fluropa zal een vriend- schapsband met Duitschland zijn, waarbij de Nederlanders als vrjje mannen zullen kunnen werken. De N.S.B. zoo vervolgde de gemachtigde van den Rijkscommisisaris is door de Duit sche overheid erkend als de draagster van de nationaal-socialistische idee en hij hoopt mede te kunnen werken dat voor Nederland een goede toekomst zal zijn weggelegd. Ik hoop zoo eindigde hij dat gij mij in uw district niet alleen als kameraad, maar ook als vriend wilt opnemen. De districtsleider der N.S.B. verklaarde ten- slotte, dat de strijd voor het welzijn van volk en vaderland met alle krachten zal worden gevoerd. Wij hopen als v'rije mannen met U saam te werken, op den nationaal-socialisti- schen grondslag, die ons verbindt. Ik verzeker, u dat u op deze wijze door ons gewaardeerd wordt. Wij zijn er zeker van, dat de Germaan- scbe Fiihrer in de toekomst slechts een ge- lukkig, vrij, nationaal-socialistisch Neder- landsch volk: wil zien, opdat er recht zij voor iedereen, werk voor elkeen die werken wil en werken kan. Na de bijeenkomst maakte de Beauftragte met alle a.anvvezigen persoonlijk kennis. POLLTIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 8 October 1940. Behandeld zijn de volgende zaken: E. J. v. H., oud 52 j., vlasser te St. Jan in Eremo (B.), werd verdacht van verboden uit- voer naar Belgie van 9500 kg lijnzaad, op 3 Juli 1940 te Uzendijke. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. G. M. V., oud 29 j., leurder, H. J. T., oud 49 j., leurder, E. H. T., oud 36 j., leurder, D. v. H., oud 59 j., schippersknecht en E. E., oud 55 j., schipper, alien te Bouchaute (B.), werden verdacht op 1 Aug. 1940 te Philippine ge tracht te hebben naar Belgie uit te voeren resp. 87 kg, 55 kg, 53 kg, 87 kg en 150 kg gamalen, zijnde de uitvoering van dit misdrijf niet voltooid, omdat zij werden aangehouden door een kommies der invoerrechten en accrjn- zen en twee controleurs der Landbouwcrisis wet 1933. Eiisch tegen ieder f 10 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der goede- ren. Uitspraak ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der inbe- slaggenomen goederen. G. S., oud 28 j., koopman te Hoek, moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij op 23 Juli 1940 te Philippine als natuurlijke per- soon, die van den handel in wol of wollen weefsels niet zijn normaal bedrijf maakte, om- streeks 1000 kg ruwe scheerwol heeft gekocht, met het doel deze weder te verkoopen, zonder de daartoe vereischte vengunning te hebben. Verdachte geeft toe, op 23 Juli ruim 1000 kg te hebben gekocht tegen 0,80 de kg van De Smet en verder nog 550 kg van een ander ad fl. Eiisch: /20 boete, met verbeurdverklaring van de wol. Uitspraak: 20 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de wol. A. F. R., oud 46 j., winkelier te Terneuzen, verdacht van mishandelimg van Jan de Regt te Terneuzen op 27 Juii 1940. Eisch: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak 5 boete of 2 dagen hechtenis. P. J. de B., oud 22 j., los werkman te Zaam- slag, wordt in de eerste plaats verdacht van verduistering, gepleegd in Juni 1940 te Zaam- slag, van een bedrag van /6 en een paar schoenen, toebehoorende aan M. Cruijssen te Gassel, alsmede van een zomersportcostuum, toebehoorende aan Moors te Cuyk, welke goe deren hij had geleend van genoemde personen. Ten tweede wordt hem ten laste gelegd ver duistering van een rijwiel, toebehoorende aan M. Cruijssen voomoemd, welk rijwiel hij op 2 Juli 1940, althans in den zomer van 1940, had geleend te of nabij Temeuzen of Zaamslag. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: 3 weken gevangenisstraf. A. C. T., oud 41 j., sigarenmaker te St. Ni- colaas (B.verdacht van poging tot verboden uitvoer op 31 Aug. 1940 te Clinge van 36 ont- bijtkoeken naar Belgie. Eiisch: 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uit spraak f 25 boete of 15 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der goederen. M. A. de K., oud 40 j., te Meerdonk (B.), verdacht van poging tot verboden uitvoer naar Belgie van 5 ontbijtkoeken, te Nieuw-Namen, op 28 Aug. 1940. Eiisch en uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der inbe- slaggenomen koeken. iB. K., oud 51 j., veldarbeider te Uzendijke, verdacht van mishandeling van Irma A. de Pauw, gepleegd op 16 Aug. 1940. Eisch en uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. J. T., oud 45 j., bankwerker te Temeu zen, verdacht van wederspannigheid tegenover de opperwachtmeester der marechaussGe te Sas van Gent J. F. de Maat en den rijksveld- wachter-brlg. Durinck, die bem op heeterdaad betrapten op een overtreding en naar de ma- rechaussee-kazeme wilden overbrengen, ten- einde zijn identiteit vast te stellen, gepleegd op 1 Sept 1940. Eisch: 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: 15 boete of 10 dagen hechtenis. N. B. de C., oud 71 jl, te Overslag, staat te recht wegens poging tot verboden uitvoer van 10 liter benzine van Nederland naar Belgie, op 6 Aug. 1940, zijnde de uitvoering van het voorgenomen misdrijf niet voltooid, daar zij op 20 meter van de grens werd aangehouden door een ambtenaar der invoerrechten en accijnzen. Eisch en uitspraak10 boete of 5' dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der goe deren. S. M. v. d. V., oud 37 j., te Groede, verdacht van mishandeling van Janna Bmggede Die te Groede, op 16 Aug. 1940. Eisch: 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak f 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. J. de D., oud 40 j., te Groede, verdacht van alsvoren van Suzanna Roets, gepleegd op 16 Aug. 1940. Eiisch en uitspraak10 boete of 5 dagen hechtenis. V. v. M., oud 37 j., zonder beroep te Wach- tebeke (B.), moest zich verantwoorden wegens uitvoer van ongeveer 300 kg rogge van Ne derland naar Belgie, op 9 Aug. 1940 te Uzen dijke. Eiisch en uitspraak40 boete of 20 dagen hechtenis. F. S. de G., oud 31 j., wever te St. Nicolaas (iB.), verdacht van poging tot verboden uit voer van Nederland naar Belgie van 15 kg puddingpoeder en 5 kg aardappelmeel, ge pleegd te Clinge op 31 Aug. 1940. Eisch: 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uit spraak 25 boete of 15 dagen hecbtenis, met verbeurdverklaring der goederen. A. de B., oud 52 j., visdhhandelaar te Zel- zate (B.), werd verdacht op 17 Aug. 1940 ge- tracht te hebben naar Belgie uit te voeren 11 kg versche paling, door deze te vervoeren van Sas van Gent in de richting van de Belgische grens. Eiisch en uitspraak10 boete of 5 dagen hecbtenis. J. J. v. H., oud 41 j., polderwerker te Cad- zand, moest zich verantwoorden wegens dief- stal van 1 stroozak, 4 hoofdkussens, 1 eet- keteltje gevuld met spijkers, 12 kleerhaken en 2 scheepsluiken, gepleegd in de maand Mei 1940 te Cadzand. Deze zaak is een week geleden aangehouden om alsnog een drietal getuigen te hooren. Elen tweetal getuigen verklaren dat ze samen bij verdachte een onderzoek hebben in gesteld. Ze vonden versehillende goederen, grootendeels verborgen. Inhesiagneming is ge- volgd. Elen derde getuige, een waterbouwkundig ambtenaar, geeft eenige inlichtingen over het opbergen van hout van de schuilplaatsen. Over scheepsluiken, eetketeltje enz. weet getuige niets. Daar staat hij buiten. Een getuige k decharge verkiaart, dat spij kers en kleerhaken waardeloos waren. De Officier zegt: Het staat vast, dat verd. de scheepsluiken uit de stelling heeft wegge- haald. Ook van de andere goederen staat dit vast. De spijkers wil hij uitschakelen. Eiisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Groenewegen, verdachte's verdediger, bespreekt in finesse's het optreden van de bui- tenlandsche militairen in Cadzand, hoe zij bij verd. hout vorderden enz. De vorige burge meester nam ten aanzien van aangespoelde goederen een wat ruimer standpunt in, dan tegenwoordig het geval is. Hout, dat weinig of geen waarde had, liet men den vinder houden, omdat men het niet de moeite waard vond om daarvoor de voorgeschreven procedure vol gens alle regelen der kunst te volgen. Thans denkt men daar in Cadzand anders over. Plei- ter acht het oogmerkt tot diefstal niet aan wezig geweest en vraagt vrijspraak. Er is trouwens hoogstens maar verduistering ge pleegd. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. HOOGER BEROEP. Door D. F., oud 68 j., gemeentewerkman te Cadzand, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den politierechter te Middel burg, waarbij hij wegens diefstal is veroor deeld tot 1 week gevangenisstraf. GEREFORMEERDE KERK. De heer W. J. de Rudter, cand. en hulppre- diker te Axel, heeft het beroep naar de Gere- formeerde Kerk te Baarland aangenomen. (Ax. Crt.) CHR. GEREF. KERK. Emeritaat. De classis Zwolle der Chr. Geref. Kerk heeft aan Ds. L. de Bruyne te Zwolle op zijn ver zoek eervol emeritaat verleend om gezond- heidsredenen, zulks na een diensttijd van 33 jaar. Ds. De Bruyne, die de gemeenten van Har- lingen, Bunschoten en Zaamslag diende, is voomemens Zondag 20 October a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en zich metter- woon te Soestdijk te vestigen, teneinde aan de kleine Chr. Geref. gemeente aldaar hulpdien- sten te verleenen. DE NEDERLANDSCHE VEUVOEDER- POSITIE. In een artikel in het Landbouwkundig Tijd- schrift berekent Ir. W. Stehouwer te Gronin- gen aan de hand van tal van gegevens, dat ons land hij gesloten grenzen en hij voorzie ning van den huidigen veestapel met vee-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3