Buitenland NAAR VERBODEN ZENDERS GELUISTERD. ■Het volkomen ontbreken van dep aanvoer der ge- Wone grondstoffen, waaruit z.g. tomatentouw (d.i. bindtouw, dat in den tuinbouw gebruikt wordt voor bet aanbinden van tomaten en ook wel van boonen) wordt gemaakt, is oorzaak, dat de uiterste zuinig- heid in bet gebruik van dit bindmiddel door de tuin- ders geboden is. Om deze reden wordt den tuinders dringend aan- geraden dit, na bet oogsten van bun producten, vrijV komende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aangegeven worden, wat met dit gebruikte bindtouw moet gebeuren, doch er kan reeds op gerekend worden, dat de hoeveelheid gebruikt tomatentouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van nieuw tomatentouw in het komende seizoen. Het ligt in de bedoeling voor bet ingezamelde touw een redelijke vergoeding te geven. Ook hier- omtrent zullen later nadere mededeelingen volgen. REGELING VOOB PLUIMVEE EN EIEBEN. Het ligt in de bedoeling, binnenkort een regeling vast te stellen, welke inhoudt dat bet opkoopen en inzamelen van eieren, alsmede het in bet groot ver- handelen of opslaan in koelhuizen en kalkputten en bet verhandelen aan detaillisten of het afleveren voor industrieele doeleinden slechts zal zijn toege- staan aan degenen, die georganiseerd zijn bij de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. G-enoemde centrale zal de bij baar ge- organiseerden indeelen bij de hieronder aangegeven groepen. Om tot de desbetreffende groepen te wor den toegelaten, moeten zij aan de volgende voor- waarden voldoen. Tot de groep ,,Verzamelaars" kunnen slechts die verzamelaars worden toegelaten, welke het opkoo pen en/of verzamelen van eieren rechtstreeks bij producenten van 9 Mei 1939 tot 9 Mei 1940 ais be drijf hebben uitgeoefend. Evenzoo kunnen tot de groep ,,handelaren" slechts worden toegelaten zij, die in bovengenoemd tijdvak eieren van verzame laars hebben betrokken ten einde die, hetzij aan grossiers te verhandelen, hetizij in koelhuizen of kalkputten op te slaan of voor uitvoer gereed te maken. Bovendien is aan toelating tot de groep „handelaren" nog deze voorwaarde verbonden, dat de gegadigden beschikken over een pakhuis, hetwelk is ingericht voor het schouwen, sorteeren en ver- pakken van eieren. Tot de groep grossiers" kunnen slechts zij wor den toegelaten, die ten minste 20 pet. van de door hen van grossiers betrokken eieren aan detaillisten hebben verhandeld, of voor industrieele doeleinden hebben afgeleverd, een en ander eveneens gedurende genoemd tijdvak. Allen, die tot de centrale wenschen te worden toegelaten en ingedeeld in een der hierboven aan gegeven groepen, kunnen zich, voor zoover zij aan ce vereischten tot toelating meenen te voldoen, bin- nen een week met een daartoe strekkend verzoek tot de centrale te Beekbergen wenden. Besliiit pluimvee regeling. Uitgevaardigd is een besluit van den secretaris- generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, dat den grondslag moet vormen voor een piuimvee-regeling. De secretaris-generaal kan richt- lijnen uitvaardigen omtrent het slachten, het hou- den van en den handel in pluimvee. (N. R. Crt.) VOORHANDEN HEBBEN EN HUISSLACHTINGEN VAN /.WAKE VAEKENS. In de naaste toekomst kan een verbod verwacht worden voor het voorhanden hebben van varkens, welke zwaarder zijn dan 110 kg. Een uitzondering zal daarbij alleen worden gemaakt voor wat betreft fokzeugen en voor huisslachting bestemde varkens. Fokzeugen zullen dus door georganiseerden tot een aantal gelijk aan hun toewijzing, ook indien zij zwaarder zijn dan 110 kg, voorhanden mogen wor den gehouden. Ten aanzien van het voorhanden hebben van voor huisslachting bestemde varkens, zwaarder dan 110 kg is bepaald, dat zulks alleen geoorloofd is, indien die varkens als zoodanig voor 19 October 1940 zjjn cpgegeven en uiteraard eveneens onder voorwaarde, dat het door den georganiseerde voorhanden gehou den aantal niet overtreft. De hierboven bedoelde opgave, waarbjj door den varkenshouder het (de) nummer(s) van het (de) varken (s), hetwelk (welke) hij voor huisslachting wenscht aan te houden, dient te worden medege- deeld, moet geschieden bij den plaatselijken bureau- houder van het district waar het bedrijf van den varkenshouder gevestigd is. De plaatselijke bureauhouder zal den varkens houder een door hem gewaarmerkt bewijs van aan- melding overhandigen. Andere uitzonderingsbepalingen zullen niet wor den gemaakt, zoodat een ieder wordt aangeraden zich door levering aan de Nederlandsche veehou- derijcentrale van zijn varkens, voorzoover die het genoemde gewicht van 110 kg overtreffen of nade- ren, te ontdoen. Daarnaast kan een regeling worden verwacht, welke het verrichten van huisslachtingen wederom mogelijk maakt. Voor het verrichten van een huis slachting zal men in het bezit dienen te zijn van een machtiging, welke door den provincialen voedsel commissaris tegen betaling van 0,25 kan worden uitgereikt. Deze machtigingen, welke recht geven op het slachten van een varken, zullen uitsluitend worden uitgereikt aan hoofden van gezinnen en aan instellingen met een liefdadig of ander onbaatzuchtig doel, die georganiseerd zijn bij een landbouw-crisis- organisatie, in het bezit zijn van een varkenstoewij- zing en tevens aantoonen, dat zij het betrokken var ken gedurende tenminste vier maanden als eigenaar hebben gem est. Aan hoofden van gezinnen en aan instellingen met een liefdadig of ander onbaatzuchtig doel, die aan de bovenomschreven voorwaarden voldoen en bovendien aantoonen, dat zij in het jaar 1939 meer dan een huisslachting hebben verricht, kunnen machtigingen worden uitgereikt tot ten hoogste het aantal der door hen in dat jaar geslachte varkens. Geen machtiging zal echter worden uitgereikt aan het hoofd van een gezin, waarvan dat hoofd of eenig ander lid dan wel eenige bij dat gezin in- wonende persoon het slagersbedrijf uitoefent of handel in vleesch drijft. Ter verkrijging van bovenbedoelde machtiging zal een aanvrage op een daartoe vastgesteld formu- lier bij den plaatselijken bureauhouder moeten wor den ingediend. Bij deze aanvrage zal een verklaring van den plaatselijken distributiedienst overgelegd dienen te worden, waaruit blijkt, dat de vleesch- kaarten van den georganiseerde benevens van alle foij hem inwonende personen zijn ingeleverd. De gelegenheid tot het inleveren van de vleeschkaarten zal worden opengesteld van 12 October 1940 af. In het bezit zijnde van een machtiging zal ten- slotte de slachting uitsluitend plaats mcgen vinden in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van den provincialen voedselcommissaris en onder voor waarde, dat door dezen vertegenwoordiger het ge- slacht gewicht van het varken wordt vastgesteld, het vleesch gemerkt en van het gewicht mededeeling wordt gedaan aan den plaatselijken distributie dienst. Ook dient de machtiging voor den aanvang van de slachting aan den vertegenwoordiger van den provincialen voedselcommissaris ter hand te worT den gesteld. De distributiedienst brengt aan de be trokken personen zooveel bonnen van de vleesch- kaart in rekening als in overeenstemming is met het vastgestelde geslacht gewicht. Indien het inge- leverde aantal bonnen daartoe niet toereikend is, zal het tekort met de volgende aan de betreffende personen uit te reiken kaarten worden verrekend. Bij de bovenbedoelde berekening zal echter, in dien de machtiging aan een hoofd van een gezin is verstrekt, aan de bonnen een waarde van 50 pet. meer worden toegekend, tenizij het gezinshoofd wenscht, dat de bonnen hun normale waarde zullen behouden, in welk geval aan hem extrakaarten tot de halve waarde zullen worden uitgereikt. BEHEER VAN VIJANDELIJK VERMOGEN. Op grond van de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de behandeling van vijan- delijk vermogen van den 24sten Juni 1914 heeft de commissaris-generaal voor financien en economische zaken, centrale beheerders be- noemd van alle in't district van de gemeenten Rotterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Am sterdam liggende onroerende goederen, voor zoover deze als vijandelijk vermogen in den zin van artikel 3 van genoemde verordeningen zijn aan te merken. Dit geldt alechts in zoo ver het departement van handel, nijverheid en scheepvaart het beheer van de onroerende goederen op zich heeft genomen en geen spe- ciale beheerder door den commissaris-generaal is of wordt aangesteld. DE POSITIE VAN DE LEDEN, DIE VOORHEEN DEEL UITMAAKTEN VAN DE SOC.-DEM. STATEN- OF KAADSFRACTIES. Het voorloopige centrale bestuur van de Ned. socialistische werkgemeenschap heeft de positie van de N.S.W.G. tegenover de voor- malige SJD.A.P.-organiaaties besproken, o.a, de positie van die leden, die voorheen deel uit- maakten van de sociaal-democratische raads- en Statenfracties. Hierbij weed overwogen, dat de S.D.A.P. weliswaar officieel nog niet is ontbonden, maar todi in feite niet meer bestaat. Thans, zoo lezen wij in ,,Het Volk", ontstaat de figuur, dat raadsleden, statenleden en wet- houders zich voor de nieuwe organisatie heb ben aanigemeld, terwijl anderen zeggen de SjD.A.P. nog te vertegenwoordigen en nog anderen voor de S.D.A.P. hebben bedankt en toch hun zetel in hun college blijven innemen. 'Het bestuur stelde zich op het standpunt, dat die raads- en statenleden, die tot de N.S.W.G. zijn toegetreden in de eerstvolgende bijeenkomst van hun college een verklaring dienen af te /leggen, waarbij zij zullen mede- deelen in den venvolge op den grondslag van den oproep van de N.S.W.G. hun werkzaam- heden in deze colleges te zullen voortzetten. ADVIESOOMMISSIE VOOR NIEUWE SC<HOOLBOEKEN. Een officieele publicatie in het Nieuwsblad voor den Boekhandel meldt Op initiatief van den waamemenden secre taris-generaal van het Departement van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen is er een commissie gevormd, die aan de uitgevers ad- vies zal geven over den inhoud van nieuwe sohoolboeken, herdrukken en wijzigingen op bestaande boeken, in verlband met de wen schen der Duitsche autoriteiten daaromtrent. Deze commissie is als volgt samengesteld Prof. dr. J. van Dam, hoogleeraar aan de Uni- versiteit van Amsterdam, mr. A. M. Kiers, hoofdeommies bij de afdeeling financieele controle van het departement van Qnderwijs, Kunsten en Wetenschappen, secretaris, dr. W. van den Ent, inspecteur van het M. O., J. J. 't Hart, inspecteur van de onderwijzersoplei- ding, I. Noothoven van Goor, voorzitter van de vereeniging ter bevordering van de Belan- gen des Boekhandels, leden. Aan haar zullen voor de verschillende vak- ken deskundigen worden toegevoegd. Het is de bedoeling, dat voor elk advies door den uit- gever, van wien het onderzochte boek afkom- stig is, een door den voorzitter vast te stel len honorarium zal worden betaald. De com missie is bereid, alle haar toegezonden ma- nuscripten of proeven te controleeren, maar is van meening, dat dit voor de vakken van wiskundig, natuurkundig of technisch karak- ter in het algemeen niet noodig is. Boeken op deze gebieden zullen dus zonder haar tus- schenkomst kunnen worden uitgegeyen. Daareptegen zullen boeken op het gebied van de andere vakken bij het onderwrjs in al zijn geledingen alleen kunnen worden ge bruikt, als zij van een gunstig advies van de commissie zijn voorzien. Het ligt voor de hand, dat de commissie zich niet aansprakelijk kan stellen voor de geivolgen van een niettegenstaande haar werkzaamheid uitgevaardigd verbod van e6n of ander werk. Zij zal echter in het belang van onderwijs en uitgevers met alle haar ten dienste staande middelen trachten te voor- komen, dat iets dergelijks zich voordoet. DE VUURSLAG. Zaterdagmiddag is, meldt de N. R. Crt., te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van De Vuurslag; de leiding berustte bij den voorzit ter, jhr. R. Groeninx van Zoelen. Priester Lutkie hield een rede, waarin hij betoogde, dat Nederland een Godsvrede noo dig heeft; hiertoe moet een vernieuwingspro- gramma tot stand komen, dat voor alle Ne- derlanders aanvaardbaar is en waar ook de Duitschers het mee eens zijn. Van groot be lang zou het zijn als een Nederlandsche fi guur naar voren trad, die het vertrouwen van de Nederlandsche groepen en van de Duit schers had en die zich aan het hoofd zou stellen van een regeeringscomite. Tweede spreker was dr. M. Brinkgreve, die een omjijning van een onmiddellijke werktaak gaf, welke hij wilde vergelijken met het pro- gramma van een zakenkabinet, en wilde samenvatten in de term: sociaal-economische' mobilisatie. Voor het verdrij.ven van de werk- loosheid als epidemie heeft De Vuurslag een plan gereed. Een samenhangend stel maat- ragelen moet de voorziening van voedingsmid- delen, grondstoffen en veevoeder regelen; de industrie mpet zich opnieuw orienteeren. Voorts moeten de overheidsgeldmiddelen gezond worden gemaakt en de credietpolitiek moet op een nieuwe basis worden gesteld. Het woord was hierop aan jhr. Groeninx van Zoelen. Na aangekondigd te hebben, dat hij zijn denkbeelden voor een corperatief staats- bestel zou weergeven, onderwierp hij oorsprong en toekomst van de huidlge situatie aan een beschouwing. Wij leven in een voortschrijden- de wereldrevolutie. Deze keert zich tegen de ideoloigie van 1789, maar ook leidt zij tot her- stel van gezag en tot het herboren worden van de organische geledingen der samen- levinig op een hooger plan. In Italie en Duitschland kornt den laatsten tijd't accent echter steeds meer te liggen op 't herstel van gezag. Zijn wij dan in Nederland met een coiporatief ideaal op den goeden weg om samenwerking met Midden-iEuropa te be- reiken, zoo vroeg spr. Men moet niet ver- geten, dat elke omwenteling twee stadia heeft: dictatuur en consolidatie. Wij zijn thans in het eerste. De „dwang-positie" waarin Duitsch land en Italie zijn gebracht leidde tot stop- zetting van sociale proefnemingen; productie werd hoofddoel, niet verbruik en welvaart. Dit alles neemt echter niet weg, dat er in Duitschland 1 wel belangstelling voor het tweede stadium bestaat. De rede van den Rijkscommissaris van 26 Juli heeft zeer verhelderend gewerkt. Neder land heeft zijn eilgen weg te vinden. Wat moet blijken is de wil om den ouden partijenstaat aan kant te zetten. Duitschland verwacht van ons echter geen nabouwen van de hui- dige Duitsche gesteldheid: „een heroisch hoog- tij laat zich niet bij procuratie beleven." Moge de dag aanbreken aldus besloot spr. dat het Nederlandsche imperium met zijn zeventig miljoen zielen en zijn ongekende welvaartabronnen een hoeksteen en een ce ment tevens wordt voor den Noord-Europee- schen Statenbond, dien wij alien begeeren. WRIJVING TUSSOHEN HONGARIJE EN ROEMENIE. Volgens officieele communique's, aldus het D.N.B., zouden de in Roemenie gebleven Hon- garen zijn blootgesteld aan groote plagerijen van den kant van de Roemeensche autoritei ten. Hongaren, die als ambtenaar, employe of arbeider in dienst waren, werden zonder meer ontslagen en over de grens gezet. Reeds zijn volgens deze mededeelingen 50.000 Hon- gaarsche vluchtelingen uit Roemenie in Hon- garije aangekomen. Alle pogingen om ophel- dering te brengen in dit optreden der Roe meensche autoriteiten, dat in strijd is met de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen, zijn gestrand op de hardnekkigheid van Roemenie. Onder deze omstandigheden heeft de Hon- gaarsche regeering zich gedwongen gezien over te gaan tot tegenmaatregelen en heeft zij een aanvang gemaakt met de uitwijzing van Roemenen uit Hongarije. De Hongaarsche dagbladen publiceeren uit- voerige berichten over beweerde Hongaarsche inbreuken ten aanzien van de Roemeensche bevolking in de afgestane Noord-Zevenburg- sche gebieden. Zaterdag zou op het grens- station Curtici een goederentrein met zeven geblokkeerde rijtuigen zijn aangekomen, waar in zich 280 Roemeensche intellectueelen uit Noord-Zevenburgen bevonden zouden hebben, o.m. de bisschop van Grooswardein. Zij ver- klaarden eensgezind, dat zij zonder vooraf- gaande kennisgeving uit hun woningen waren gehaald en zonder bagage of voedingsmidde- len op transport gesteld en over de grens gezet waren. ENGELSOHE OPSLAGPLAATSEN IN EGYPTE DOOR BRAND VERWOEST. De „Popolo d'ltalia" meldt uit Tetoean dat langs den grooten autoweg, die van Cairo naar de oase Fajoem leidt, talrijke Engelsche opslagplaatsen door brand verwoest zijn. Jilen vermoedt, dat de branden zijn „gesticht door Bedoeinen uit de grensstreken, die door de Britsche militaire autoriteiten gedwongen waren, zich naar het binnenland te begeven. OMVANGRIJKE OORLOGSSOHADE BIJ DE BEEGISOHE SPOORWEGEN. De krijgsverrichtingen hebben ook om- vangrijke vernielingen veroorzaakt aan het net van de nationale maatschappij der Belgische spoorwegen. Op 15 Juli had het Duitsche leger verscheidene trajecten hersteld en weer in bedrijf gesteld. De wederopbouw wordt ijverig voortgezet. De herstellingen zullen eind 1940 geeindigd kunnen zijn. De kosten van het voorloopige herstel worden geraamd op ongeveer 220 millioen franken. Het grootste deel van het naar Frankrijk afgevoerde materiaal is thans terug. Het volledige herstel van het net zal verscheidene honderden millioenen vereischen boven het bedrag van 220 millioen franken, dat voor het voorloopige herstel voorzien is. In Duitschland zijn den laatsten tijd de straffen, waartoe personen veroocdeeld wer den, die naar Engelsche zenders geluisterd hadden, weer verzwaard al naar de persoon- lijke omstandigheden. Er zijn er nu tot zes jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies ver- oordeeld. DE KOSTEN VOOR DE PRESIDENTS- VERKIEZING. Het Amerikaansche tijdschrift Fortune zegt, dat in 1880 de kosten voor de presidents- verkiezing voor de eerste maal het millioen dollar te boven gingen. In 1936 beliepen ze over de 50 millioen, zoodat op elke stem 32 cents vielen. De uitgaven beginnen zoodra een politicus zich candidaac stelt. Men weet, dat hij zes tot 12 maanden v66r den partijdag met de propaganda moet beginnen. Zijn aan- hangers nemen een deel van de onkosten voor hun rekening, maar voor de bezoldiging van tikstertjes, secretarissen, persreferenten en zoo noodig opsteller van zijn toespraken moet hij evenals voor de reiskosten opkomen en daarbij reist de candidaat nooit alleen. De voopbereidende kosten stijgen gemakkelijk in de honderdduizenden. Een zeer vermogend man kan dit alles uit eigen zak voldoen, meestal korraen de gelden uit een massa kleine giften. Met dat al moe ten eenige kapitalisten bijspringen. Hierbij geven soms zuiver persoonlijke overwegingen den doorsiag, b.v. wrok om echt of vermeend, door den tegencandidaat berokkend onrecht. Natuurlijk hopen de geldschieters door een be- langrijken post beloond te worden. Als de ..beschermeling" het haalt zetten industrieele groepen zich hiertoe soms in. TARWE-OVERSGHOT IN CANADA. De New-York Times schrijft dat indien de oorlog zou voortduren, in Canada het volgen de jaar een tarwe-overschot van 575 millioen schepels verwacht kan worden. In Canadee- sche landbouwkringen overweegt men in emst de productie van tarwe te beperken tot 200 millioen schepels dus tot 35 procent van de normale hoeveelheid. TOENEMENDE CRIMINAUTEIT TE LONDEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens berichten uit Londen veroorzaakt de eenvoudig beangstigende toeneming van de criminaliteit groote bezcrgdheid bij de auto riteiten. Geheele misdadigersbenden hebben zich in de havenwijken gevormd en gaan tijdens de luchtaanvallen stelselmatlg op roof uit. Zij vinden ook rijken buit, daar de politie anderzins beziggehouden wordt. Men heeft thans versterkte politiepatrouilles in dienst gesteld om meester te worden van het mis- dadigersgilde. Men vreest evenwel, dat een doeltreffende bestrijding van het misdadigers- gilde in Oost-Londen niet mogelijk is, zoolang de Duitsche aanvallen in den huidigen vorm voortgezet worden. De onderwereld, die thans steeds brutaler uit haar schuilhoeken te voor- schijn kruipt, overstroomt ook de openbare schuilkelders en vooral de tunnels van den on- dergrondsche, waar diefstallen en roofover- vallen aan de orde van den dag zijn. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN. Een relaas van een neutraal waarnetner. Het D.N.B. meldt uit Gendve: ,,Over enkele weken zal het zinneloos zijn, dat Duitsche vliegers nog langer Londen bom- bardeeren, wanneer tot zoolang de Duitsche aanvallen even intensief werden voortgezet, als het geval was tijdens de laatste dagen van mijn verblijf in Londen. De verwoesting van Londen zal dan in de geschiedenis worden opgeteekend als de onder gang van Carthago", -zoo verklaarde een neutrale diplomaat, die op 23 September uit Londen is vertrokken en die thans in Geneve is aangekomen. De laatste dagen van zijn verblijf te Lon den, zoo wordt in deze indrukwekkendp be- schrijving gezegd, was hij er zich bewust van geworden, dat het grootste economische cen trum der wereld ten ondergang was gedoemd. Er bestaat in Londen en omstreken geen in- dustriewijk meer, die niet geleden heeft onder de Duitsche bomaanvallen. Geen verstandig mensch kan meer spreken van een normale voortzetting van het voor Groot-Britannie zoo beslissende Londensche economische leven. Ieder economisch en handelsverkeer, dat zich op het oogeniblik nog te Londen en in een Lon densche haven afspeelt, dient alleen nog tot het transporteeren van de daar aanwezige grondstoffen naar het binnenland, en om het machinemateriaal van belangrijke Londensche oorlogsindustrieen van de vemieling te redden. De desorganisatie van het Londensche ver- keersleven is reeds volkomen. De voorziening van de Londensche bevolking van levensmid- delen is intusschen tot een netelig probleem der autoriteiten geworden, nu aan duizenden dakloos en foroodeloos geworden menschen ook nog maaltijden moeten worden verstrekt. Hoe dapper de Londenaars zich tot dusverre ook gehouden hebben, toch kan hun moreel, gezien de slechte voorbereiding van Londen op het groote Duitsche luchtoffensief, niet op peil gehouden worden. Alleen zij, die een enkele maal een nacht hebben doorgebracht op een der Londensche onderigrondsche stations, kan met eenig recht een oordeel uitspreken over de zenuwproef, die de Londenaars sedert weken dagelijks moeten af leggen. In de ondergrondsche stations. Hij, de bovengenoemde diplomaat, heeft tweemaal moeten vluohten in een onder- grondsch station. Nooit zal hij de paniek- stemming vergeten, die hij beleefde op Water loo Station, toen eenige seconden lang de electrische stroom door het dreunen der in de nabijheid inslaande ibommen verbroken werd. De tweede maal bevond hij zich in den onder- grondschen tunnel van Piccadilly Circus, toen plotseling uit den tunnel der spoorlijn een dikke rookwolk te voorschijn kwam. Tenge- volge van het liohtzinnige geroep ,,gas", was onder de opeengepakte menigte een vreese- lijke paniek ontstaan. Wat hij daarbij be- leefd, behoort tot de verschrikkelijkste in- drukken van zijn leven. Evenals vele anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven, de hel onder de open lucht te beleven dan ooit weer zich te begeven in de hel van Piccadilly Circus. Van de aangerichte schade kunnen de Lon denaars zelf zich volstrekt geen denkbeeld vormen, zoo bevestigt de neutrale diplomaat verder. De het meest getroffen industrie- en havenwijken zijn afgezet. De journalisten van Buropeesche dagbladen kunnen zich nog alleen door middel van hun Amerikaansche collega's eenigszins een inaruk vormen van hetgeen bij de laatste bombardementen is aan- gevallen. De officieele mededeelingen bevat- ten in den regel gegevens over schade, die acht dagen te voren is aangericht en volgens de richtsnoeren van hoogerhand, alleen die dingen, die niet verhorgen kunnen worden. Men kan alleen nog in de City komen, wan neer men kan aantoonen, dat men in dat deel der stad woont of iets te doen heeft. Sedert 20 September kan de gewone sterveling noch aan de St. Pauls kathedraal noch aan de Bank van Engeland een bezoek brengen", zoo ver klaarde de diplomaat woordelijk. Mettertijd is de Londensche bevolking er aan gewend overdag te viuchten in de parken, ofschoon dat ver.boden is. Het bewustzi'n, dat de Duit sche vliegers alleen economische en militaire objecten aanvallen, geeft een grooter gevoel van veiligheid dan de schuilkelders. Wanneer het in de bedoeling der Duitschers zou hebben gelegen om Londensche monumenten te ver- woesten, zou er waarschijnlijk thans noch een parlementsgelbouw, noch eein Westminster Abbey, noch een St. Pauls kathedraal meer zijn en een bewaker van het St. James paleis heeft hem verteld, hoe een Duitsche vlieger vlak over - de Trafalgar-zuil is gevlogen. Het leek bijna of hij in Whitehall wou landen, zoo laag was hij plotseling gedaald, waarop hy vlak langs de Big Ben over het Parlements- gebouw was gevlogen. Daarop had hij waar- genomen, hoe het Duitsche vliegtuig in een steile opwaartsche curve over de Theems was gezwenkt om zijn bommen te werpen op het groote kantoorgebouw van een scheepvaart- maatschappij. De aanvallen sindsdien hevigpr geworden. ,,Toen in de week van 16 tot 21 September het plaatselijke Londensche postverkeer twee maal was onderbroken, deed het gerucht de ronde, dat het Londensche hoofdpostkantoor eveneens vemield moest zijn. Het postver keer had de laatste dagen van mijn verblijf in Londen steeds nog zware storingen. Zoo had een brief van bekenden uit Surbiton, dat met den trein van Waterloostation 25 minu- ten af ligt, tien dagen noodig. De voorsteden van Londen zijn door de Duitsche luchtaan vallen onbereikbare streken geworden. Om- gekeerd kunnen de meeste bewoners der voor steden niet meer naar Londen rijden. Het spoornet van het spoor voor de buitenwijken, d.w.z. de lijnen die in Waterloostation uit Surrey binnenkomen, moet zwaar geleden heb ben. Van de ongeveer 18 lijnen die in Water loostation aankomen, zijn er drie geheel uit- gevallen. Evenals de meeste Londenaars, kan ook ik geen omvattende mededeelingen doen over de te Londen ontstane schade. Wie niet drin gend zijn huis uit moet, doet al sedert weken geen stap meer naar buiten. De Londenaar weet van den omvang der schade evenveel en even weinig als de buitenwereld, die aange- wezen is op de Reuterberichten. Wanneer ik er aan denk, dat sedert mijn vertrek uit Lon den de Duitsche aanvallen verduhbeld zijn, zoo besloot de neutrale verslaggever, lijkt het mij onmogelijk, dat men in korten tijd van Lon den nag als van een stad kan spreken, die in economisch of strategisch opzicht een nuttige functie voor de Britsche verdediging kan ver- vullen." Maandag zware aanvallen. Het D.N.B. meldde Maandagavond uit Ber- lijn: Sinds de vroege morgenuren gaan de Duit sche aanvallen op Londen en steden van Zuid- oost- en Midden-Engeland ononderbroken vobrt. In de groote bocht van de Theems zijn industrie-installaties met bommen van zwaar kaliber bestookt. Dichte rooknevels en een brandlucht hanigen sinds Maandagmorgen boven de stad. Maandagmiddag zijn weer nieuwe formaties voor den aanval gestart. Op andere plaatsen zijn fabrieks-installaties, stations en spoor- wegemplacementen getroffen en ten deele door voltreffers vernield. Op een vliegveld werden treffers op de gebouwen geplaatst. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De stemming in het East End. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De stemming in de wijken van Oost-Londen is zoo dreigend geworden, naar uit Londen ge- meld wordt, dat de nieuwbenoemde minister van binnenlandsche zaken, Morrisson, Maan dag een inspectietocht moest ondernemen door de openbare schuilkelders en de onderkomens in den ondergrondsche. Deze inspectietocht was een uitvloeisel van den toenemenden emst der verslagen, die bij het ministerie van binnenlandsche zaken en de politieautoriteiten binnenkomen over de gemoedsgesteldheid der bevolking, wier zenuwen in een mate, als men zich eenvoudig niet kan voorstellen, overprik- keld zijn, niet in de laatste plaats ook omdat tot aan het einde van de vierde week der Duitsche luchtaanvallen nauwelijks een minis ter of andere hooggeplaatste persoon zich in het East End vertoond had. Morrison trachtte op zijn tooht de menschen er van te overtuigen, dat nu alles beter zou worden en werkelijk doortastende maatrege- len voor betere bescherming en betere verzor- ging der bevolking genomen zouden worden. 'Ook na de vierde week der aanvallen zijn nog steeds honderdduizenden bewoners der voorsteden van het East end zonder eeniger- lei bescherming tegen luchtaanvallen. Men heeft thans bevel gegeven het pasgebouwde station van den ondergrondsche in Bethnal Green voor vluchtelingen open te stellen. Daar kunnen overigens ten hoogste achtduizend personen ondergebracht worden. LONDEN VOORTDUREND GETEISTERD. meldde Dinsdagavond uit Het D.N.B. Berlijn Sinds vanmorgen acht uur ronken bijna onafgebroken de motoren van formaties Duitsche bommenwerpers boven de Britsche hoofdstad. Haast zonder ophouden trilt Lon den van de zware ontploffingen der bommen. Waarschijnlqk is het luchtalarm in den loop van den dag nauwelijks onderbroken. Met felle trefzekerheid kwamen de zware en zeer zware bommen vooral in de Noordwesteljjke bocht van de Theems neer. Belangrijke haven- en ravitailleeringsinstallaties zijn daar door de verwoesting getroffen. 'Een groote gasfabriek viel aan een anderen aanval ten offer, die met onweerstaanbare kracht gedaan werd. Hier kon men drie reusachtige branden waarnemen. Maar ook over de Zuidoost-kust loeide de aanvals- orkaan van het Duitsche luchtwapen. Door het werpen van brisantbommen op voor den oorlog belangrijke doelen in haveninstallaties werden ingrrjpende verwoestingen aangericht. "Dinsdag zijn bij de luchtgevechten boven de Britsche eilanden en het Kanaal volgens tot dusver ontvangen berichten 10 Britsche vliegtuigen neergehaald. De Duitsche afweer- kanonnen slaagden er voorts in, een vijande- lijke machine, die het N.W. Duitsche grens- gebied binnen trachtte te dringen, neer te schieten. Een ander vliegtuig, dat een haven aan de Noorsche Westkust naderde, kon door den afweer, die direct in werking trad, ge dwongen worden om te keeren. De Duitsche luchtmacht moet tot nu toe rekening houden met het verlies van 3 vliegtuigen. (D.N.B.) Een hel van bommen. Een hel van bommen van alle kalibers op Londen, zoo noemt de Londensche corres pondent van United Press de Duitsche ver- geldingsaanvallen van Maandag. In tenminste dertien wijken van Londen en vier voor steden, aldus wordt in het bericht verder gezegd, was het oplaaien van brand waar te nemen. De Duitsche aanvalsgolven, die uit alle richtingen naderden, werden gedurende den geheelen dag gevolgd door hevige lucht gevechten, die zich bijna over geheel Enge land uitstrekten. Meer dan tien uur lang, aldus wordt in andere Amerikaansche be richten gezegd, duurden Maandag de Duit sche aanvallen op Zuid-Engeland voort. Te Londen werd tot aan het invallen van de duisternis negen maal luchtalarm gegeven en spoedig daarop vielen Duitsche eskaders opnieuw de Britsche hoofdstad aan. Van Engelsche zijde beweert men, dat het den Duitschen vliegtuigen Maandag slechts bij twee keer luchtalarm" gelukt is tot boven de hoofdstad door te dringen. In ieder geval wordt toegegeven, dat de Duitsche vliegers op verscheidene stadsdeelen van groot-Londen bommen hebben kunnen werpen. De voor- naamste aanval was echter, aldus beweert Reuter, tegen het Zuid-Engelsche kustgebied, vooral tegen het graafschap Kent, gericht. De nieuwste Duitsche bommenwerpers zijn door een groot aantal jagers vergezeld ge- weest. Het is tot verscheidene hevige lucht gevechten gekomen. Te Londen raamt men het aantal Duitsche vliegtuigen, dat Maandag de stad heeft aangevallen op meer dan 459. Reuter meldt verder, dat Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag het langste lucht alarm heeft gehad. Het heldere sterrelicht aan den hemel, zoo schrijft het Engelsche agentschap, verleidde de Duitsche aanvallers ertoe, hun aanvallen nog meer uit te breiden en nog meer ver- bitterd dan anders uit te voeren. Als een ware hagel zijn de brandbommen boven het middelste gedeelte van Londen uitgestrooid. Dat de aanvallen op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag bijzonder hevig en hardnekkig geweest moeten zijn, blijkt ook uit het bericht van radio Londen, waarin ge zegd werd, dat het spervuur van de Londen sche luchtdoelartillerie gedurende den gehee len nacht buitengewoon hevig is geweest. Britsche aanvallen op Berlijn. Profiteerend van de gunstige weersomstan- digheden verschenen na een lange onderbre- king in den nacht van Maandag op Dinsdag weer Engelsche vliegtuigen boven de rijks- hoofdstad. De weinige machines, die door het spervuur van de luchtdoelartillerie heen- kwamen, wierpen hun bommen neer, ver ver- wjjderd van militaire of industrieele objecten, temidden der arbeidersbevolking van Berlijn. Geen enkele bom viel op een industrieel be drijf of op een militaire installatie. Getroffen werden het in de geheele wereld bekende Robert Koch-ziekenhuis, een kinderziekenhuis en een tehuis voor kraamvrouwen, beide ge legen in het Noordwesten van de stad, als mede een vrij groot ziekenhuis in het Noor- den. Onder de zieken, volwassenen en kinderen, alsmede onder het dappere verplegingsperso- neel zijn dooden en gewonden gevallen. De zusters werden midden in haar opofferings- werk voor de veiligheid van de onder haar hoede gestelde personen, getroffen. Het Robert Koch-ziekenhuis werd door verschei dene dynamiet- en brandbommen getroffen. In de groote zalen liggen heele stapels glas- scherven en splinters, de bedden zijn met splinters, scherven en stukken muur overdekt. Ook in de operatiezalen en laboratoria ziet men overal de sporen van de Engelsche bom men. In de chirurgische afdeeling van het ziekenhuis sloeg een bom in, dicht naast een brancardwagentje, waarop een vrouw naar de operatiezaal werd 'gebracht. Deze vrouw en een zuster kwamen om het leven. Een andere zuster en twee ziekendragers werden door bomscherven gewond. Naar de doktoren en de leden van den luchtbeschermingsdienst zonder eenigen twijfel hebben kunnen vast- stellen, hebben de vliegers eerst langen tijd nadat zij lichtfakkels hadden laten vallen, dus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2