ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN In den pep van het noodlot Bieten rooien PUROL No. 10.124 WOENSDAG 9 OCTOBER 1940 80»_Jaargang Binnenland Feuilleton auto 38150 TEU5FOON No. 2073. MEDEDEELING. Distributie Petroleum. Distributie Kolen. Aanvraag winterkleeding door behoeftigen. ABONNEMBNTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Bui ten Teroeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden By rooruitbetaling fr. per post 6,— per ja&r Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bruitenland alieen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Pinna P. J. VAN DE SANDBi ADVERTENTHiNVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KT.FIXT, AJDVEBTENTIENper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadveptentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrygbaar is. Ineending van advertentien liefst een dag \<*>r de ui ga\e. OFF BLAD VEBBOBUNT EEDKK1BN MAAfiBAfi-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. In verband met het steeds vroeger donker worden en de daarmede samenhangende vroe- gere postbestellingen, alsook ter Voorkoming, dat de bezorging van ons blad door onze loopers in het donker zou moeten gesohieden, zal vanaf heden ons blad vroegier ter perse gaan. Wij roepen hiervoor de 'medewerking in van onze correspondenten en adverteerders om hun berichten en advertenties zoo vroeg moge- lijk in te zenden. Na 11 uur op den dag van verschijning, kan niet meer worden ingestaan, dat de ons toe- gezonden berichten of advertenties in het nummer van dien dag kunnen worden opge- nomen, al zullen wij, evenals voorheen, steeds trachten de na dit uur binnenkomende be- ricliten of advertenties nog op te netmen. De Burgemeester maakt bekend, dat op Vrijdag li October a.s., van 912 u. vjn. en 14 u. n.m., ten distributiekantore, zullen worden uitgereikt Petroleumzegels aan degenen, welke voor verlichting uitsluitend zijn aangewezen op petroleum en dienover- eenkomstig in Augustus 1.1. een aanvraag- formulier bebben ingevuld. De Burgemeester van Temeuzen, P. TEULiEGiEN. De Burgemeester maakt bekend, dat op Donderdag 10 October a.s., van 912 u. v.m. en 15 u. n.m., alsnog gelegenheid wordt geboden tot bet afhalen van distributiekolen- kaarten in het lokaal Bethel". Na dezen datum zullen tot nader order geen kolen- kaarten meer worden uitgereikt. De Burgemeester van Temeuzen, p. TELLBGlEN. De Burgemeester maakt bekend, dat ge- durende het tydvak van 10 October20 Octo ber 1940, door de behoeftigen dezer gemeente, schriftelijke aanvragen kunnen worden inge- diend ten distributiekantore, Vlooswijkstraat 34, ten einde in aanmerking te komen voor gratis te verstrekken winterkleeding vanwege het kleedingcomite te Terneuzen. Deze aan vragen kunnen alieen betreffen: winterjas- sen, wintermantels (ook voor kinderen), heerencostuums en wollen dekens. Hierbij dient de leeftijd van degene waarvoor het kleedingstuk wordt aangevraagd te worden vermeld. De Burgemeester van Temeuzen, P. TEJLiDEGEJN. ROTTERDAM KRIJGT EEN BEJtOEPS- BBANDWEEB. Rotterdams bekende vrijwillige brandweer zal, naar de Tel. verneemt, worden omgezet in een beroepsbrandweer, welke ongeveer naar bet voorbeeld van Amsterdam zal worden ingericht. Tot nu toe had Rotterdam een vrijwillige brandweer, bestaande uit pl.m. 1400 leden en een kern van ongeveer 25 beroepsbrandweer- lieden. Men zal bij deze reorganisatie nagaan, of nog een deel dezer vrijwilligers in functie kan blijven. Voor de opleiding van bet beroepscorps en de geheele organisatie zullen een hoofdbrand- meester en een brandmeester uit Amsterdam, in de Maasstad worden gedetacIrgtffcT MEN REKENE NIET OP PETROLEUM. Het A.N.P. meldt Ieder petroleumverbruiker moet er van doordrongen zijn, dat van een noemenswaar- digen aanvoer in de komende maanden geen sprake kan zijn. Voor hen, die in de steden wonen, is bet vraagstuk van een vervanging van petroleum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt bet voor hen, die op het platteland bun woonplaats hebben. Hun wordt aangeraden, als bet maar evenkan, zicb voor de verlich ting te laten aansluiten aan een electriciteits- net. Kolen, turf en als aanvulling spiritus zullen voor verwarming en voor kookdoelein- den moeten dienen. In bet eigen belang wordt aangeraden zoo spoedig mogelijk te bandelen. De Economische Voorhchtingsdienst, Rpn- straat 24, Den Haag, is bereld verdere inlich- tingen te verstrekken. MUISSLAOHTING VAN VABKENS WEEB MOGELIJK. In de Staatscourant van Maandag is opge- nomen een besluit van den secretaris-gene- raal wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscberij, krachtens betwelk het aan buis slacbten van varkens onder be- paalde voorwaarden weder mogelijk is. TEXTIELPBQDUCTIE NIET BEVBEDIGEND. Toenemende moeilijkheden. Zelfs de meest optimistische toeschou- wer, schrijft het vakblad „De Manufacturier" zal den toestand in onze industrie niet roos- kleurig kunnen noemen. De moeilijkheden, waarmiede men te kampen heeft, worden schier dagelijks grooter, of er worden nieuwe aan de bestaande belemmeringen toeigevoegd. Onze grondstoffenposdtie is evenals die in de textielcentra slecbt en vooruitzichten, dat hierin binnen afzienbaren tyd verandering zal komen zijn er niet. De kwaliteit van de in de toekomst te leve- ren stoffen is omgekeerd evenredig aan de prijzen, waarbij nog komt, dat ook deze kwa- liteiten in beperkte mate kunnen worden ge- leverd. Weliswaar bestaat de mogelijkheid de voorraden uit het buitenland aan te vullen, docb ook al zou men over een grooten voor- raad grondstoffen bescbikken, dan nog zou men zijn bedrijf niet op voile capaciteit kun nen laten werken, daar 6en der voorschriften van de sectie Oonfectie is, dat ten hoogste in de periode 8 Sept. tot 6 Oct. een hoeveelheid textielstoffen verwerkt mag worden gebjk aan 6 pet. van de in het basisjaar verwerkte hoeveelheid, hetgeen dus neerkomit op een totale productie van 78 pet. van het basis jaar. Verder dient nog afgewacht te worden hoe dit percentage voor de volgende periode zal worden vastgesteld. WELKE VEREENIGINGEN EN STIOHTINGEN MOETEN AANGIFTE DOE1N De verordening van den Rijikscommissaris over de niet-commercieele vereenigingen en sticbtinigen stelt een plicht van aangifte voor al deze onganisaties in, welke binnen 20 da- gen na het inwerkinigtreden der verordening, dus na 21 September j.l. moet worden ver- vuld. De aangifte gesebiedt door inlevering van een ingevulde vragenlgst en een vermogen- staat, beide in duplo, onder toevoeging van twee exemplaren der statuten, bij den bevoeg- den procureur-generaal, wien tijdiig om toezen- dinig van de vereischte formulieren moet wor den verzocht. Het aantal van vereenigingen en stichtin- gen, welke aan de bepaling van deze verorde ning onderworpen zijn, is grooter dan op het eerste gezicht wellicht zou scbijnen. Ieder vereenigingsbestuur zal daarom goed doen onverwijld na te gaan of de onder zijn leiding staande vereeniiging, bond enz. onder de termen van den aanmeldingspLicht vallen, want opzettelijk of nalatig verzuim van aan gifte wordt gestraft. In geval van twijfel verdient het aanbeve- ling de vragenlijst in te vullen en den procu- L'eur-generaai toe te zenden. Blijkt uit de vra genlijst, dat de vereeniiging niet onder de ver ordening valt, dan ontvangt bet betreffende bestuur biervan terstond bericbt. De volgende opsomming van afzonderlijke groepen van vereenigingen welke in den regel van niet commercieelen aard zijn, bedoelt alieen eenige vooribeelden te geven om een ieder de beantwoordirig van de vraag, of de verordening op zijn vereeniiging betrekking heeft, te vergemakkelijken. Aan den plicht tot aangifte zijn byv. on derworpen: hmbtenarenvereenigingen, vereenigingen van overbeidspersoneel, vereenigingen van leer- krachten bij het onderwijs, vereenigingen van medici en juristen, studentenvereenigingen, politieke partyen en politieke vereenigingen, teebnisebe vereenigingen, onganisaties van deskimdigen, stenografenvereenigingen, arbei- dersvereenigingen, pensioenbonden, befdadig- heidsvereeniginigen, sociaal-politieke vereeni gingen, eharitatieve vereenigingen, vereeni gingen op bet gebied der volksgezondheid, vereenigingen voor land- en bdschbouw en voor bescherming van dieren, natuurbeschermings- vereenigingen, vereenigingen van huis- en grondeigenaren, sportvereenigingen, wandel- vereenigingen, auto-, motor- en wielryders- bonden, cultureele vereenigingen, wetenscbap- pelijke vereenigingen, schoolvereenigingen, vrouwenbonden, jeugdvereenigingen, alsmede alle godsdienstige vereenigingen, voorts alle niet-commercieele stichtingen. Tenslotte moet nog op die soort van ver eenigingen worden gewezen, die men kan samenvatten onder bet verzarmelbegrip gezel- ligheiidsvereenigingen. Hieronder zijn alle ver eenigingen, onder welke naam zij ook optre- den te begrijpen, welke opriehting en werk- zaamheid het vermaak en het gezellig samen- zijn in den breedsten zin des woords beoogt. DE DISTRIBUTEE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Bijzonderheden over de uitvoering. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep- vaart maakt bekend, dat vandaag een aan- vang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat te beginnen met heden uitsluitend tegen afgifte van daar- toe aan te wijzen bonnen vaste brandstoffen kunnen worden betrokken. Zooals in de dagbladen reeds is bekend ge maakt, werd gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October de verkoop en aflevering aan verbruikers stopgezet, ten einde den handel de mogelijkheid te verschaf- fen voorraden te vormen. De bij de uitreiking der bonnen gevolgde gedragslijn. In deze periode zyn tevens de bescheiden ten dienst van de distributie van brandstoffen aan belanghebbenden uitgereikt. De plaatseiyke distributiediensten hebben opdracht gekregen bij de uitreiking van deze bescheiden een aftrek toe te passen van de op 29 September j.l. by verbruikers aanwezige voorraden. Deze voorraden bebben de verbruikers moe ten opgeven op de daarvoor vastgestelde for- mlulieren Md 89, welke hun voor dit doel zijn overhandigd en wel in kilogrammen, hecto- Uters of mudden, waama de distributiedien sten deze opgaven omgerekend hebben in eenheden. Hierbij werden de volgende omrekenings- faotoren in acht genomen: 1 eenheid 1 hi (max. 75 kg) antbraciet, steenkolen, industrie- of eier- briketten; 2% hi kolenslik; 2 hi (max. 100 kg) cokes (ook gascokes) 110 kg bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 kg) baggerturf; 300 stuks (195 kg) persturf; 175 kg fabrieksturf; 200 kg overige soorten turf;' Bovendien moest worden opgegeven de hoe veelheid buisbrandolie, welke men in voor- raad heeft, waarbij 1 liter buisbrandolie gelijk staat met 0.018 eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats gehad zijn bij de uitreiking der kaarten een met den voorraad overeenkomend aantal bonnen daar- van verwijderd, zulks in verband met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven pe riode een eenheid vaste brandstoffen zal wor den beschikbaar gesteld. Voor elke eenheid van den voorraad is dus een bon van de kaart gescheurd. Aangezien steeds de laagstgenummerde bonnen zijn verwijderd, zullen zij, die over geen of een geringen voorraad beschikken, in de eerste plaats in de gelegenheid zyn de noodi- ge brandstoffen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den voorraad vaste brandstoffen wordt gewaar- borgd. Eerst daama komen zij aan de beurt, die bij den aanvraag van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt alien verbruikers aangeraden hun brandstof fen zooveel mogelijk van hun gewone leveran- cier te betrekken. De regelingen voor de particuliere verbruikers. De groep verbruikers, welke de woningen van particuliere personen omvat (formulieren A) is verdeeld in verbruikers, die stoken met haarden en kachels en verbruikers, die stoken met centrale verwarming. Aan verbruikers, behoorende tot de groep A, „haarden en kachels", zijn, al naar gelang zij 1 tot en mjet 4 of 5 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met resp. 16 en 21 bonnen, elk voor een eenheid, met dien verstande, dat een aantal bonnen, gebjk aan bet aantal eenheden van den voorraad per 29 September is ingehouden. Aan verbruikers behoorende tot de groep A „centrale verwarming", zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 6 of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met res pectievelijk 36 en 48 bonnen, elke voor een eenheid. Zooals reeds is vermeld zijn ook van deze kaarten een aantal bonnen, overeenkom- stig met den op 29 September aanwe«igen voorraad, verwijderd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brandstoffen beschikbaar kunnen worden gesteld. Het aantal bonnen, dat aan de verbruikers van de groepen B, C en D is uitgereikt, is door de brandstoffencommiissie vastgesteld. Hier bij is o.a. rekening gehouden met de te ver- warmen ruimte en met het vroegere verbruik. Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aanspraak kunnen maken ontvangen al deze verbruikers bonnenkaarten voor het geheele stookseizoen, terwijl aan de genen met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per distributie periode door de distributiediensten zullen wor den verstrekt. Van deze kaarten is eveneens een aan de hand van den voorraad per 29 September vast gesteld aantal bonnen ingehouden. De hoeveclhexlen voor de kleines industrie en landeren. Voor de groep E, „kleinindustrie", wordt maandelijks door de brandstoffencommissie de toegestane hoeveelheid vastgesteld. Ver bruikers, die vaste brandstoffen verstoken Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huddverwondingen ver- zacbt en geneest men snel met Dogs 30 en 60 ct. (Ingez. Med.) voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnenvaart en de sleepvaart worden gebruikt, en voor de voortbeweging en aandrijving van zandzuigers, drijvend baggermaterieel en drijvend overslag-, hijsch- en heimaterieel, dienen echter een vergunning voor het koopen van de noodige brandstoffen niet aan te vragen bij de Brandstoffencom missie, maar by bet secretariaat of bet agent- schap van een Bevrachtingscommissie. Hier- van zijn uitgezonderd de veerdiensten, veer- ponten en de zeescheepvaart, waarvoor wel een vergunning moet worden aangevraagd by de Brandstoffencommissie. Op de te verstrekken bonnenkaarten, bon nen of toewijzingen, staat al naar gelang met haarden en kachels of met centrale verwar ming wordt gestookt, vermeld bet woord ..brandstoffen" dan wel het woord „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd. dat men tot nader aankondiging ook op de met „cokes" gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere meet „cokes" gemerkten bon kun nen dus inplaats van 2 hi cokes ook b.v. 1 hi anthraciet of 450 stuks baggerturf worden gekocbt. Voorzoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocbt maken, kan ecbter nader worden bepaald, dat de met „cokes ge merkte bescheiden uitsluitend recht zullen geven op het koopen van cokes". Voor de installaties, welke niet met cokes kunnen worden gestookt, docb waarvoor toeh cokes- kaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getroffen. WELKE BONNEN IN OCTOBER GELDEN. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de ,,bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bon- kaart distributie centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, e£n eenheid, le periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid turf, als boven aan- gegeven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewe zen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop tbans turf of later andere brand stoffen te betrekken. De aan de bouders van identiteitskaarten uitgereikte toewijzingen geven gedurende de maand October recht op het koopen van bet daarop vermelde aantal eenheden. De met „auto-anthraciet" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hi (maximaal 75 kg) anthracietnootjes IV of V. VERKOOP, AFLEVERING EN VERVOER VAN TURF. In verband met de distributie van vaste brandstoffen is met ingang van vandaag tot wederopzegging een nieuwe regeling vastge steld betreffende den verkoop, aflevering en het vervoer van turf. Deze regeling is neergelegd in een circulaire welke van 10 October af ten kantore van plaatselijke distributiediensten kan worden afgehaald. ZUINIG MET BINDTOUW VOOR TOMATEN EIN BOONEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstyd maakt bet volgende bekend: door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMHEREBOER. 22) Vervolg. „Hoe den!k je aan het geid te komen? Het ligt bij de Bank en je zult er geen penning van krijgen zoolang Prinses Corisande's aan- spraken niet wetteiyk zijn goedgekeurd." Hjj nam zijn sigaar uit zijn mond en keek er aandachtig naar. ,,'Wlat ben je toch dom, Sybil!" zei hij rus- tig. „Dacht je nu beusch dat ik op deze manier te werk zal gaan? Nee, ik heb een veel beter plannetje. Zooals je zegt is het onmogeiyk om bet geld van de Crddit Lyonnais los te kry- gen zonder toestemiming van de Fransche overheid. Maar wat ik wel kan doen en dat ben ik ook van plan is het volgende: een voorschot opnemen en iieft een zoo groot mogedijk bedrag." ,,Van wien?" 'Hij keek haar ongeduldig aan. ,,Heb je dan beelemaal geen hersens Nafcuurlijk het eerst van al van onze lieve vriendin Millie." ,,Maar Charles, zooiets kan je toch niet doen." riep de vrouw vol afkeer uit. ,,(En zou je misschien ook willen vertellen waarom niet?" ,,Ze is zoo goed voor ons geweest; zonder haar hadden we niets kunnen beginnen. Het is gemeen of haar te willen afzetten!" ,^Je bent weer hopeloos sentimenteel. Ik heb je al zoo vaak gezegd dat ik je niet uit kan staan als je zoo doet. Beheersrih je zelf toch wat beter en stel je niet zoo aan! Als we ge- luk hebben verlaten we Parijs met tenminste driehonderdduizend pond. Ik heb ontdekt dat er, ruw geschat, een paar millioen bij de Cre dit Lyonnais ter beschikking ligt, buiten de kroonjuiweelen. Als je maar goed beseft dat er geld genoeg in le wereld is, kom je altyd wel vooruit." ,,Dit is de eerste keer dat je me heelemaal in vertrouwen neemt, Charles." ,,Ik heb er ook reden voor om in dit opzicht een beetje voorzichtig met jou te zijn", ant- woo rdde hij snel, ,,vooral nadat je me den laatsten tyd zoo vaak hebt getoond, dat je bezig bent te verslappen. Na die scdne in Londen vond ik het beter mijn plannen voor mij te houden, maar daar alles zoo glad van stapel loopt, kan ik nu wel vrijuit met je spreken." Hy keek als een generaal, die getuige is van een groote overwinning. ,jVroeger heb ik pe al eens verteld", ver- volgde hij, „dat de grootste ondernemingen altijd de eenvoudigste zijn. De middelmatige man zou stom verbaasd staan over den om- vang van deze zaak. Maar kyk nu eens hoe gemakkelijk alles eigenlij-k is. In de eerste plaats heb ik me de hulip verzekerd van Va- nelli, de knapste schriftvervalscher van de heele wereld. Hij is op't oogenblik in Parys en zal voor mij een copie vervaardigen van de ge- boorte-acte van de Prinses. Als men mij naar bet origineel vraagt, zal ik zeggen dat dit door de Caronisohe Rooden werd vemietigd, toen ze het Winterpaleis verwoestten." ,,Men zal ook naar haar doopacte vragen", zei de vrouw. ,,Ook hierop is het antwoord eenvoudig: de origineele doopacte werd door de revolutio- nairen eveneens vemietigd, dus kan er slechts een copie getoond worden." ,Maar het meisje zal geidentifieerd worden met een persoon, wiens betrouwibaarheid boven alle critiek verheven is." ..Precies, myn lieve Sybil, precies. Laat ik je dan vertellen, dat niemand anders dan de trouiwe Katiana, die de voedster was van Prinses Oorisande en in de getlukkige dagen voor de revolutie aan'het hof vertoefde, naar hier komt natuurlijk tegen een kleine ver- goeding om een verklaring af te leggen." Maar is zij dan niet door de Rooden ver- moord?" ,,Zeker, liefste maar als we nu al e6n actrice in dit kleine drama hebben, waarom dan niet twee? De Katiana, die door mij is geengageerd, is in werkelijkheid een actrice- tje, dat aan een van de theaters in Mont- martre verbonden is. Bovendien is ze de vrien din van onzen beminden dokter Rafael Gi- raud en specia'liteit in oude-vrouwen-rollen; ze zal haar rol zonder twijfel tot ieders bevredi- ging spelen." „iWeike verklaring zal ze geven voor haar ontenapping ,,Ik heb haar een verhaal aan de hand ge- daan, dat vast en zeker geloof zal vinden. Venkleed als twee boerinnen is het haar en de Prinses gelukt Caronia te verlaten en naar Holland te vluchten, vanwaar ze naar Enge- land zyn overgestoken. Ekmnaal in Londen gearriveerd, zonder geld of sieraden be- denk dat wel begreep Katiana, die zelf niet kon werken zie is al over de zeventig dat bet eenige, wat ze voor haar geliefde bescherimelinge doen kon, was haar in een be trekking geplaatst te krijgen. De buitenge- wone schoonheid en het slanke figuurtje van het meisje maakten haar bij uitstek geschikt voor mannequin!Mpn lieve Sybil, het is alle- maa'l zoo doodeenvoudig!" ,,Je bent een wonder, Charles, je hebt let- tei lijk aan alles gedacht!" ,,E5en succesvol oplichter?, antwoordde hij, heeft aan alles te denken. Daardoor heb ik het zoo ver gebracht." Voor Syfbil kon antwoorden, ging de deur open en een man kwam de kamer binnen. Hij was iemand, in wien men onmogelijk veel ver trouwen kon hebben. Hij had een smal, vuil, ongunstig gezicht, dat omlijst werd door een baard van minstens drie dagen; de oogen ach- ter de dikke brilfleglazen keken sluw en ach- terdochtig; hij sloop meer dan dat hij liep in 6en woord, zijn heele verschijning was zeer onsympathiek. „Vanelli!" riep Zuiberra uit, ,,Ik had je toch gezegd dat je niet 'hier mocht komen! Wat voor den duivel 'heb je hier noodig?" Het antwoord liet aan duidelijkhedd niets te wenschen over. ,,Geld", zei de man. HOOEDSTUK XVIII. Het Krat met Sinaasappelen. ,,Je zou er beter aan doen de deur te slud- ten',, zei Zuberra. Sybil Trent kende dien toon in zijn stem kende en vreesde hem. Nog geen minuut ge- leden had de spreker er zicb zeer op laten voocstaan dat hij een succesvol oplichter was. Van al die zelflvoldaanheid was nu niets meer te bespeuren. De kleur was uit zijn wangen geweken, de overmoedige schittering uit zijn oogen. Zijn gezicht was verwrongen; hij ge- leek een wolf, gereed zijn buit te verdedigen. Ze was bang voor den bezoeker, wiens krui- pende houding, dat voelde ze heel goed, slechts schijn was. Vanelli gehoorzaamde zonder een woord te spreken, zijn oogen strak op den ander ge- richt. Toen de deur gesloten was, kwam hij weer naar het midden van de kamer. ,,Ga zitten," klonk het kort en toen de man gezeten was, begon Zuberra: ,,V66r we tot de zaak komen, ben je me een verklaring ver- schuldigd ik zou graag willen we ten hoe je mijn adres te weten bent gekomen." De man lachte heesch; waarschijnlijk was dit een uiting van vroolijMieid, maar het klonk luguber. Iemand vertelde me dat je uit Hotel Meu- rice weggegaan was," antwoordde hy. „En die iemand vertelde je ook waar ik op bet oogenblik woonde." ,,Ja." „Wie ,,Dat zeg ik niet; je zou je er maar kwaad om maken." Tot Syfoil Trent's verbazing ging Zuberra er niet verder op door. Hij wilde zijn aan dacht zeker uitsiluitend op ce hoofdzaak be- palen. „Dus je bent gekomen om met me over geldzaken te spreken, is dat niet zoo, Vanelli?" „Ja." De houding van der. man werd iets minder stug, hij scheen meer vertrouwen in Zuberra te krijgen. Het doet me plezier dat er met je valt te praten," voegde bij er aan toe. ,,Ik ben altijd bereid over zaken te spreken, maar ik verbeeldde me dat jy en ik ver- geef me als ik me vergis onze kleine affaire geheel geregeld hadden, Vanelli." De vrouw, die in haar stoel zat te luisteren, begon te beven. Ze kende Zuberra en ze wist maar al te goed, dat deze vvelwillende woor- den de inleiding waren voor een verschrikke- lyken storm, die weldra met voile kraeht zou losbarsten. ,,Ik heb nagedacht Zuberra," zei de be zoeker. ,,Je hebt zoo'n helder verstand, Vanelli, dat ik er benieuwd naar ben waarover je hebt nagedacht." „Dat je me niet genoeg hebt betaald voor die opdracht." ,,Zoo, is het dat!" Zuberra stond op en be gon de kamer op en neer te loopen. Een oogenblik stond hij tegenover Sybil Trent en met een gebaar waarschuwde bij haar zich stil te houden. „Vijftig pond leek, me anders een heel behoorlijk bedrag," zei hij eindelijk. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1