Ter Neuzensche Courant Id den greep van het noodlot Binnenland Feuilleton Vrijdag 4 October 1940 No. 10.122 TWEEDE BLAD VAN BURGERSLAiCHTOFFERS VAN OORLOGSGEWELD. In voorbereiding is een regeling vanwege h«t departement van sociale zaken, volgens welke in bepaalde gevallen steun kan worden verleend uit het Herstelfonds aan gezinnen, waaraan de kostwinner tengevolge van oor- logsgeweld invalide is geworden of daaraan door den dood is ontvallen. Bedoeld worden gezinnen, die in zoodanige omstandigheden zijn geraakt, dat zij onder- stand van noode hebben, terwijl hier buiten beschoutwing blijven de gezinnen, waarvan de kostwinner bij bet uitoefenen van zijn mili- tairen dienstplicht invalide is geworden of om het leven is gekomen en die zelf of wienis nabestaanden voor een uitkeering vanwege het departement van defensie in aanmerking komen. De wnd. secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van sociale zaken, heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen in- lichtingen gevraagd in hoeverre burgerslacht- offers van oorlogsgeweld als hier bedoeld, aanwezig zijn, zoomede over de samenstelling en de financieele positie dezer gezinnen. Hier- van zal mede afhangen de beantwoording van de vraag op welke wijze het meest doelmatig hulp zou kunnen worden verleend, bijv. door het verstrekken van een uitkeering in eens of door een periodieke wekelijksche uitkeering. Tenslotte worden inlichtingen gevraagd om- trent niet-kostwinners die tengevolge van het oorlogsgeweld invalide zijn geworden en dientengevolge niet in bun eigen levensonder- houd kunnen voorzien (en niet voor een uit keering vanwege het departement van defen sie in aanmerking komen). VEREENIGINGEN MET EEN NIET UITSLUITEND OGMMERCIEEL DOEL. Op grond van de verordening van den rijkscommissaris van 21 September 1940 be- treffende het verkrijgen van een overzicht van vereenigingen van personen en stichtin- gen met niet-uitsluitend commercieel doel, heeft de commissaris-generaal voor bijzondere gevallen een beschikking gegeven, volgens welke op het gefoied van organisatie- en stich- tingwezen de heer Miiller-Lehning wordt be- noemd tot commissaris voor de vereenigingen en stichtinigen met een niet uitsluitend com mercieel doel. De thans getroffen maatregel heeft, naast het verkrijgen van een overzicht als boven- genoemd, in hoofdzaak ten doel, de verzeke- ring der materieele rechten, die de leden tegenover hun organisaties door him contri- butiebetaling hebben verworven. Het bren- gen van wijziging in den financieelen toestand van voorheen met betrekking tot deze licha- men, voor zoover dit de normale uitgaven te boven gaat, behoeven de goedkeuring van den thans benoemden commissaris. Alle hierbedoelde organisaties, met of zon- der rechtspersoonlijkheid, vereenigingen, ver- bonden, stichtingen, formaties in den vorm van een vereeniging, die als een aaneenslui- ting van menschen te beschouwen zijn, zoo goed als alle inridhtingen en ondememingen, die verband houden met dergelijke organisa ties, staan tot nader order onder toezicht van den thans benoemden functionaris. Van 10 October af is het kantoor van dezen commissaris gevestigd te 's-Gravenhage, Waalsdorperweg 6874. MINDER PUNTEN VOOR HEEREN- PYAMA'S EN OVERHEMDEN. Extra, wol voor kinderkleert jes. Naar de Tel. meldt is een aantal wijzigin- gen in de puntenwaardeering van verschil- lende textielgoederen van kracht geworden. Zoo zullen heerenpyama's waarvoor 24 of 45 punten moesten worden afgestaan, thans kun nen worden betrokken tegen 20 punten, indien zjj uit kunstzijde en tegen 30 punten, indien hemden worden, voor zoover zij niet uit kunst zijde zijn vervaardigd gewaardeerd op 16 pun ten voor mannen en 14 punten voor jongens, hetgeen vier punten lager is dan de oude waardeering. Deze eerste wijzigingen zijn geen gevolg van het bekend worden van de gegevens, welke de inventarisatie heeft opgeleverd. doch vormen een tegemoetkoming aan ver- schillende wenschen die uit den handel naar voren zijn gekomen. Daarbij was er de aan- dacht op gevestigd, dat, wanneer de punten waardeering een bepaalde grens overschrijdt, het publiek zich liever behelpt, dan dat het zooveel punten voor het betreffende artikel beschikbaar stelt. Een voorbeeld hiervan is het artikel polo- hesmden, dat tot nu toe werd gerangschikt bij door SYDNEY HiORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. QSIECKMEEREBOHR. 20) Vervolg. Na een cigaret uit zijn koker genomen te helbben, zette de Kabouter zich op de leuning van den stoel, waarin haar neef zoojuist had zitten peinzen en blies keurige kringetjes de lucht in. ,,Je bent soms verschrikkelijk traag van be- grip, lieve neef!" begon ze. „De heele zaak is toch doodeenvoudig; ik had er mijn zinnen op gezet naar Parijs te gaan, maar moeder, die, aooals je weet, een allerliefste, ouderwetsche dame is, wilde er niets van weten. Niet dat zooiets mjj van mijn plannen af zou kunnen brengen, maar plotseling kreeg ik een inspi- ratie; waarom zou ik Philip niet meenemen?" ,,Zeer vereerd!" ,,Dus.vanmorgen" vervolgde ze haar ver- haal ,,springt het brave medsje vroeg en op- gewekt uit het bed, nuttigt haar ontbijt op het buitengewone uur van negenen en neemt een taxi naar de vrijgezellenwoning van haar aanbiddelijken neef, met de vooropgezette be- doeling hem voor te stellen met haar het Kanaal over te steken. Daar heb je de heele geschiedenis, Sir!" „Zoo, dus nu zal ik met jou opgescheept worden!" ,,Och, ik beloof je zeer discreet te zullen zijn, Phil. Als je soms een afspraakje hebt, ver- berg ik me wel zoolang heel bescheiden ach- de overhemden. Volgens de nieuwe regeling zullen polohemden, ongeacht de grondstoffen waarvan zij gemaakt zijn, zoowel voor man nen als jongens. worden gewaardeerd op 8 punten. Een verdere belangrijke nieuwigheid is, dat een speciale vergunning voor maximaal edn kilogram wollen of halfwollen breigaren kan worden aangevnaagd, voor het zelfbreien van kinderkleertjes. Hiervan kunnen slechts die gezinnen profiteeren, waarvan het hoofd een inkomen heeft van f 3000 of minder en wel voor ieder kind, dat op 5 Augustus 1940 den leeftijd van drie jaar nog niet had bereikt, mits aan het gezin geen toeslagkaarten zijn verstrekt. Van belang voor de toekomst is het voorts te weten, dat alle stoffen en kleeding ver vaardigd uit celwol gewaardeerd moeten worden als wollenstof en kleeding. Een lagere puntenwaardeering is hiervoor niet te ver- wachten. Evenzeer is het onmogelijk een afzonderlijke waardeering op te nemen voor linnen en halflinnen artikelen. PREDIKANTEN VAN UITGAANSVERBOD UITGEZONDERD. Predikanten, die zich in bepaalde deelen van Nederland na tien uur des avonds ambtshalve buiten hun woning moeten begeven, mogen dat, zoo meldt het ,,Weekblad der Herv. Kerk", voorzien van hun legitimatiebewijs, doen, teneinde zieken en stervenden te bezoe- ken. DE OMZETBELASTING IN HOTELS EN RESTAURANTS. Nu de verhooging van de omzetbelasting is ingegaan, blijkt onder de hotel- en de restau- ranthouders eenige verwarring te zijn ont- staan in de wijze waarop zij de omzetbelas ting op het publiek moeten verhalen. Met name meenen sommige restaurateurs gerechtigd te zijn een toeslag van 4 ook te heffen op prijzen van drank (koffie, thee, enz.), welke als losse vertering, d.w.z. buiten menuverband worden genuttigd. Horecaf meldt thans, dat zulks niet toelaatbaar is. Met deze wijze van handelen zou men het ge- vaar loopen in botsing te komen met het ver- bod van prijsverhooging. Wel is thans van hooger hand toegestaan den verkoopprijs van gedistilleerd met edn cent per glas te verhoogen. Voorts bestaat er onder het publiek ver warring omtrent de portie vieesch, waarop het krachtens zijn vleeschbonnen in een restaurant recht heeft. Het publiek heeft recht op het voile gewicht aan vieesch (rauw gewogen), dat vermeld staat op de bonnen, v/aarvan de restaurateur afschrift verzoekt. Daarom is de restaurateur verplieht op de kaart bij elk gerecht, waarin vieesch wordt verwerkt te vermelden, hoeveel gram vieesch het bevat. Gebruikt men in een restaurant vleesch- waren (broodjes met ham, worst enz.), dan kan men op zijn bonnen aldaar dezelfde hoe- veelheid verkrijgen als bij zijn slager. TERUGBET ALING OP POSTSPAARBANK- BOEKJES. Terugbetaling op spaarhankboekjes van niet-ingezetenen (personen, die niet binnen het Nederlandsche bezette gebied woonplaats hebben, niet gewoonlijk daar verblijven, noch aldaar kantoor houden) mag voor zoover het te goed niet als vijandelijk vermogen moet worden aangemerkt, nader zonder vergunning van het deviezeninstituut, plaats vinden aan de betreffende inleggers of hun gemachtigden binnen het Nederlandsche bezette gebied. OPROEP AAN RIJKSDUITSOHERS IN HET TUSSOHEN 22 EN 4 UUR VERBODEN GEBIED. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend: De door den algemeenen oorlogstoestand ontstane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding gegeven voor de niet-Rijksduit- schers, die in het kustgebied en in een deel van het achterland wonen een uitgaansver- bod gedurende den tijd tussohen 22 uur 's avonds en 4 uur's morgens uit te vaardigen. Ik verwacht ook van alle in bovengenoemd gebied wonende of vertoevende Rijksduit- schers, dat zij zich eveneens tusschen 22 en 4 uur niet in de open lucht ophouden. Slechts op grond van dienst of beroep is een uitzon- dering hierop gerechtvaardigd. GEEN KOLENiKAART VOOR KAMERjBEWONERS. Het 'Vad. meldt, dat kamenbewoners, of be- woners van hotels of pensions voorloopig niet voor toewijzing van een brandstoffenkaart in aanmerking komen, ook niet, als hun stam- kaart uitdrukkelijk de aanduiding hoofd" vermeldt. In hun gevallen zal de verhuurder voor de brandstof moeten zorgen, ook al is dit niet in overeenstemming met een vroeger ge- maakte onderlinge afspraak. NEDERLANDSCHE H1TLERJ EUGD OPGERICHT DOOR DE N.S.N.A.P. Dr. Van Rappard, leider der N.S.N.A.P. (Groot-Duitsche Beweging in Nederland) heeft besloten tot oprichting van een jeugd- organisatie, die den naam draagt N.H.J. (Nederlandsche Hitlerjeugd) met als onder- afdeeling de B.D.M. (Bond van Duitsche ter een palmboom of zooiets." Wendover merkte niet dat zijn nichtje met moeite een paar tranen terug drong, evenmin als Beryl merkte dat ze hem met haar woorden pijn deed. ,,Laat dat!" beval hij bruusk. ,,4^1s je lomp wordit, ga ik niet mee." ,,Laeve Kabouter," zei hij met onverwachte teederheid, „vergeef me maar. De heele week ben ik al in een sleoht humeur. Kom eens bij me!" Hij strekte zijn armen naar haar uit en ze liet zich niet lang bidden. ,,Laat me eens kijken of je zwaarder bent geworden," en hij tilde haar hoog in de lucht. ,,Soms", vervolgde hij, zonder te besef- fen welken indruk zijn woorden op haar maak- ten, ,,ben ik dol op je, Kabouter." Ze had er het land over, dat ze giegelde als een schoolmeisje. ,,Ja?" was alles wat ze wist te zeggen. ,,Ja!" antwoordde hij. ,,En wij gaan samen naar Parijs!" Stevens, die ongemerkt binnen was ge komen, zed met een onverstoorbaar gezicht: ,,De auto staat voor, Sir." ,,Oh, dank je Stevens." Kabouter," zei hp met gedempte stem, .Stevens heeft ons ge- hoord wat moet hp er wel van denken?" „Wat doet dat er toe? Luister, groote jon- gen, we gaan naar Parps!!" Toen ze goed en wel in de auto zaten, ge- droegen ze zich weer als normale menschen. De weg naar Scotland Yard duurde slechts kort. „Ik zal niet langer dan een paar minuten wegblijven, Kabouter," zei hij bij het uitstap- pen. ,,Vind je het erg om even te moeten wachten?" ,,Heelemaal niet. Wat is er aan de hand?" „Ik moet een vriend spreken iemand van de C.I.D., Lomax, heet hij." „Een echte detective?" Haar oogen wer- den groot van opwinding. Meisjes), aldus luidt o.m. een ons toegezonden communique. Leiding en toezicht berust bij Dr. Van Rap pard, de dagelijksche leiding wordt gevoerd door mannen van 20 tot 30 jaar, die het diploma hebben van Jeugdleider van het Duitsche Rijk. (N. R. Crt.) GEEN TRAMS MEER NA 21.30 UUR. De rijksinspeetie luchtbescherming maakt op verzoek der Duitsche autoriteiten bekend, dat het tramverkeer in het geheele land met ingang van 2 October 1940 om 21.30 wordt beeindigd. GEEN NOTEERING MEER VOOR REISMARKEN. In verband met de nieuwe voorschriften voor het reizigersverkeer naar Duitschland volgens welke de reizigers guldens in Duitsch land kan inwisselen in marken, tegen circa f 75.50 per m. 100, worden reismarken en ondersteuningsmarken niet meer genoteerd. (N. R. Crt.) ARBEIDSGEMEENSCHAP voor SIBBEKUNDE. Dezer dagen is te 's-Gravenhage opgericht de Arbeidsgemeenschap voor sibbekunde, als onderafdeeling der Volksche werkgemeen- schap. Leider is L. ten Cate, te Utrecht, secnetaris A. R. Kleyn te Zeist. Deze arbeidsgemeenschap stelt zich tot tot doel: het op alle wijzen verbreiden der volksche gedachte op het gebied der sibbe- en wapenkunde door middel van radio, pers, ge- schriften en voordrachten. ZOMERSOHOEISEL NIET MEER ZONDER BON. Het waarnemend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van Woensdag de verkoop van zomerschoeisel niet meer is toegestaan, zonder dat hiervoor een bon of vergunning wordt ingeleverd. De vrije ver koop van dit artikel aan het publiek, welke tot dusverre mocht geschieden, is dus thans verboden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat schoeisel, hetwelk na verkregen machti- ging van den directeur van het rijksdistribu- tiebureau voor huiden en leder te Amsterdam is gestempeld met de woorden „vrij van bon" of „afgekeurd schoeisel r.h.l.", thans aan het publiek kan worden verkocht, zonder dat hiervoor een bon of een vergunning behoeft te worden ingeleverd. ORGANISATIE PENSIONHOUDERS. Zooals bekend is het hotel-, restaurant- en cafebedrijf georganiseerd in een groot ver band, „Horecaf". Daardoor is het mogelijk, dat op zakelijke en deskundige wijze de belan- gen der georganiseerden behartigd kunnen worden. De pensions in Nederland daarentegen zijn niet georganiseerd in een centraal lichaam, wat te betreuren is, omdat het pensionwezen in ons land naast de hotellerie een belangrijke functie op het gebied van verkeer vervult. Wel bestaan er diverse bonden, doch deze kunnen er geen van alien aanspraak op ma- ken landelijke vertegenwoordigers te zijn van het pensionbedrijf. Bovendien leidt onvol- doende organisatie tot versnippering van krachten. Het is zeker daarom toe te juichen, dat er thans stemmen opgaan om te trachten een goede organisatie in het leven te roepen, waarbij de pensionhouders zich kunnen aan- sluiten. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de Ne derlandsche MiddenstSthdsbond op initiatief van den Directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Cafe-, Restaurant- en Pension bedrijf, het een en ander ter hand genomen. De bedoeling zal dan zijn te komen tot een geheel nieuwen landelijken bond van beroeps-pensionhouders, die in eerste instantie zijn leiding ontvangen zal van de Nederland sche Middenstandsbond, die zeker te beschou wen is als een beproefd instituut op het ge bied van vakorganisatie. Het plan is zeker daarom zoo van gewicht, omdat niet alleen een einde zou komen aan de verdeeldheid op dit gebied, maar ook aan vaak voorkomende hulpeloosheid om de groote vraagstukken met succes aan te pakken. Wij denken bijv. aan de distributiemaat- regelen. Het hotel-restaurantbedrijf profi- teert van het feit, dat met de belangen van dezen belangrijken tak van bedrijf zooveel mogelijk rekening gehouden wordt. AUTO-ANTHRACIET VOOR GASGENERATOREN. In verband met de distributie van vaste brandstoffen wordt nog bekend gemaakt, dat de verbruikers van auto-anthraciet voor gas- generatoren alsnog een aanvraag-formulier E moeten invullen. Deze formulieren zijn bij de distributiekantoren verkrijgbaar. Zij moeten, ingevuld, bij een der distributiekantoren wor den ingeleverd. BOMMEN OP NEDERLAND. Te Elst en Aalten. Het A.N.P. meldt, dat Woensdagnacht En- gelsche bommen zijn gevallen te Elst (Bet.) Een brandbom viel op het terrein van de betonfabriek van den heer Van Dijk aan den Mermsche weg. Het personeel heeft den bom ,.Ja, als je er wat voor voelt, zal ik hem aan je voorstellen." ..Wil je dat?" .,'NatuurlijkHet zal hem een eer zijn een Majoor van de G. O. G.'s te ontmoeten. Is het Majoor, Kabouter?" Ze trok haar neus in rimpeltjes en zei streng: ,,Bemoei je met je eigen zaken, man!" In een rommelige, overvolle kamer be- groette de jongste detective-inspecteur van Scotland Yard Wendover met een kreeit van blijde verrassdng. ..Daar hebben we onzen voyageur! Ga een oogenblikje zitten, beste vriend. Je gaat dus naar Parijs? Is het erg onbescheiden te vra- gen waarom?" ,.Ik ga er voor zaken heen. Er is iets aan de hand, waarvoor ik me persoonlijk interes- seer." De examinator was met dit antwoord heele- maal niet tevreden. ..Laat eens kijken," zei hij op plagenden toon, ,,als ik me niet vergis is een zekere jongedame eveneens naar Parijs vertrokken." Wendover keek gelrriteerd op. „Ik ben hier niet gekomen om flauwe grapjes aan te hoo- ren. Beste jongen, ik heb haast, vertel me dus gauw wat er aan de hand is." Lomax Tyerd emstig. ,,Vanmorgen heb ik gehoord dat een heerschap, Zuberra genaamd, voor wien je je, geloof ik, nogal interesseert, in Hotel Meurice verblijf houdt. Nu jij naar Parijs gaat, zou ik je willen voorstellen in het- zelfde hotel je intrek te nemen. Daar je jour nalist bent, veronderstel ik, dat je een scherp oog en een helder verstand hebt voila!" ,,Toevallig heb ik al in Hotel Meurice kamers besproken". zei Wendover. Lomax gaf zijn vriend een klap op zijn schouder. ,,Knappe jongen! Dat is alles voor vandaag. Wees een brave vent en vergeet vooral de preeken niet van je grootmama. Oh tijdig onschadelijk gemaakt. Vier bommen vielen nabij de Willemstraat. Een trof de woning van den heer G. Peters, welk huis ge- deeltelijk werd vemield. De vrouw werd licht gewond. De woning naast die van de familie Peters werd beschadigd. Voorts viel een bom in het nabijgelegen weiland, waar het projectiel een grooten trech- ter sloeg. Een andere kwam jiiet tot explosie. Bij de Vork is een bom ontploft, welke ge- ringe schade aanrichtte. In een boomgaard en een weiland achter het huis van den heer Van de Pol is een aantal bommen ontploft, waar- door enkele trechters werden geslagen. Van Verscheidene huizen werden de ruiten ver- nield. Dinsdagavond is in Aalten eveneens een aantal bommen neergekomen. Een drietai kwam terecht in een bosehje tegenover de woning van den heer Stronks op De Haard. Alle ruiten aan de voorzijde werden vemield. Een andere bom sloeg een trechter van on- geveer vijf meter doorsnede juist voor het huis van den heer De Vries, hoofd der Chris- telijke nationale school te De Haard. Ook hier sloegen alle ruiten stuk, terwijl de voor- deur werd vemield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Weer bommen op Amsterdam. Woensdagnacht verschenen ook wederom Engelsche vliegtuigen boven Amsterdam. Zij trachtten huizen in het Noordelijk stadsdeel te treffen. De bommen kwamen echter terecht aan den binnenkant van een dijk. De dijk werd licht beschadigd, terwijl ruiten van woningen in de omgeving sprongen. Bovendien is dien nacht een uitgebrande lichtkogel in den tuin van het perceel Derde Helmerstraat 88 gevallen. Het projectiel, dat geen schade veroorzaakt heeft, is door des- kundigen verwijderd. In het West Nieuwland te Ouddorp zijn Dinsdag 3 bommen gevallen, welke eenige schade aan de gewassen veroorzaakten. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Woensdagnacht werden in Nijmegen zware bominslagen gehoord. Naar het A.N.P. ver- neemt is te middernacht een achttal bommen neergekomen in hej open veld te Wijk, tus schen Nijmegen en Druten. Er zou geen em- stige schade zijn aangericht. De 50ste Engelsche bom op Rozenburg. Voorts is Woensdagnacht de vijftigste En gelsche bom sedert den aanvang van de bom- bardementen op het eiland Rozenburg neerge komen. Hij behoorde tot een serie van zeven brisantbommen. Twee projectielen ontploften niet. De bommen, die wel tot ontploffing kwamen brachten groote schade toe aan een villa in het centrum. Verder werden verschei dene woonhuizen beschadigd, terwijl het elee- trisch net en het telefoonnet werden gestoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Niet minder dan 17 dooden en 20 gewonden bij bombardement te Haarlem. Naar het A.N. P. meldt, hebben de Engel sche ^liegers in den nacht van Woensdag op Donderdag bommen op Haarlem geworpen, waarbij talrijke projectielen emstige schade aanrichtten. E/en groot aantal slachtoffers valt te betreuren. In het geheel zijn er 17 dooden en 20 gewonden. De Engelsche vliegers wierpen o.a. een aantal bommen in de Voortingstraat, waar een groot aantal personen, ongeveer 10, ge- dood werden. Hier stortten op zijn minst vier huizen in. In edn huis werd het echtpaar Bosch ge- dood, terwijl de zoon met zware verwondin- gen in het ziekenhuis werd opgenomen. Voorts bevindt zich onlder de slachtoffers het echt paar Michel-van Strien, met twee kinderen. In de aangrenzende Bakkerstraat nr. 52 von- den de bloemist Van Norden en zijn vrouw den dood. Voorts veroorzaakte een bom emstige schade in de Camphuisstraat, waar van het gezin Makkelie de moeder, de oudste zoon en een kindje van vier jaar gedood werden, ter wijl de vader met zware verwondingen in het Elisabethgasthuis moest worden opgenomen. Voorts werden nog tal van andere woon huizen gebombardeerd, een woning in het Wijde Geldeloozepad, een woning aan de Ein- denhoutstraat, verder een garage aan het Houtplein en een aan de Olieslagerslaan. Aan den Schalkwijkerweg kwam een bom terecht op de woning van den leeraar Van Melle, dat geheel vemield werd. Hierbij geraakten de leeraar en zijn vrouw onder de puinhoopen, doch in den loop van den nacht konden zij behouden, doch in bewusteloozen toestand ge- borgen worden. Een belendende opslagplaats brandde uit. De brandweer slaagde erin, een aangrenzende fabriek te behouden, door tus schen deze fabriek en het brandende gebouw een watergordijn te leggen. Voorts werd in de Bosch en Hovenstraat een woning getrof fen, waarbij 6dn persoon het leven verloor. In de Byzantiumstraat werd eveneens een huis getroffen, waarbij de bewoner, de heer Leising, door de geweldige explosie met kracht door het dak in den tuin werd geslin- gerd. Hij was hierbij op slag dood. Op den Schalkwijkerweg valt nog een slachtoffer te betreuren, nl. de heer H. Oostermeijer, die zoo onvoorzichtig was zich naar buiten te begeven. Hij werd door de explosie getroffen en was onmiddellijk dood. ja, als je soms assistentie noodig hebt voor ik zelf arriveer. ,WiatKom jij ook?" Lomax glimlachte. ,,Ik hoop van wel. Zoo gauw een miserabele moordgeschiedenis opge- lost is, spring ik in een vliegmachine en kom bij jou, dan kunnen we samen plezier maken. Maar wat ik zei, mocht je soms hulp noodig hebben voor ik er ben..." hij ibrak zijn zin af en krabbelde een paar woorden op een stukje papier ,J>eze man is een vriend van me, een bovenbeste kerel. Je kunt hem vin den in de Surety." De spreker stond op en wenschte den ander een goede reis. Toen ze elkaar de hand druk- ten, dacht Wendover plotseling aan zijn be- lofte. ,,'Er zit beneden een nichtje van me in de auto," zei hij. ,,Ze is nog zoo onnoozel te denken dat detectives bezienswaardigheden zjjn en ze is niet gerust, voor ze je gezien heeft. Natuurlijk wordt het een groote teleur- stelling voor haar, maar dat moet je maar moedig dragen!" ,,Begrepen!" antwoordde Lomax met een vroolijke grijns. HOOOPDSTUK XVI. De Persfoto. „Dit is de groote detective!" ltondigde Wen dover aan. Wordt er van me verwacht dat ik begin te beven?" vroeg Beryl. ..Kippenvel krijgen is de juiste uitdruk- king," zei Lomax. ,,Hij is een aardige man," zei de Kabouter tegen haar neef. ,,Ik mag hem heel graag." Wendover fronste met een gewichtig air zijn voorhoofd. ,,Maar dat is Godslastering!" riep hij uit, ,,Je zondigt tegen de geboden van de G. O. G.'s" „De G. O. G.'s?" Door de brisantbompien zijn tevens enkele branden ontstaan, die de brandweer, daarbij geassisteerd door den luchtbeschermingsdienst spoedig onder de knie had. Op de Dreef werd het gebouw Sancta Maria gedeeltelijk door een op straat inslaande bom verwoest. Hetzelfde geldt voor de kweekr school aan de Leidschevaart. In de Jordens- straat ontstonden nog drie kleine brandjes door inslaande bommen. Ook slachtoffers te Rijswyk. Dinsdagavond om ongeveer elf uur liet een Engelsch vliegtuig een drietai bommen val- len, welke neerkwamen in een dichtbevolkt gedeelte van Rijswijk (Z.-H.), met het gevolg, dat drie vrouwen werden gedood. Een der bommen kwam terecht in het per ceel Kerklaan 138-140, dat werd bewoond door de families Hellingman en Van der Kley. De gevolgen waren ontzettend. Het huis werd vrijwel tot een pudnhoop, alleen de buiten- muren aan de zijde van de Olmlaan bleven staan. In dit huis vielen twee slachtoffers, nl. mevrouw Hellingman, moeder van drie kinde ren, en een bejaarde dame, mevr. Van der Kley. Wonder boven wonder kwamen de overige bewoners zoo goed ale ongedeerd uit de puinhoopen te voorschijn. Een tweede bom kwam neer in de Kerk laan, juist voor het getroffen perceel, waar bij een groot gat in het plaveisel werd gesla gen. Verschillende leidingen, o.a. die voor electriciteit en telefoon, werden hierbij be schadigd. Ook de omliggende huizen kregen zware schade, terwijl over een afstand van tientallen meters ruiten werden vernield. Hier werd echter alleen materieele schade aange richt, zoowel aan de huizen als aan de in- boedels. Erger was het in de Valkrustlaan, waar de derde bom is neergekomen. Het huis Valk rustlaan 2/4, op den hoek van Valkrust, kreeg een voltreffer en werd gedeeltelijk vemield. Hier viel het derde slachtoffer, een bejaarde dame, mevrouw Visbach. Ook in deze om geving was de materieele schade aanzienlijk. Ruiten en dakbedekkingen liepen zware schade op. Twee dooden te Reverwijk. Woensdagochtend in de vroegte heeft een Engelsche vlieger bommen uitgeworpen op Beverwijk, waar zich in wijden omtrek niet een militair doel bevindt. Behalve enkele brandbommen, welke geen onheil aanrichtten, werd een brisantbom uitgeworpen, op het zg. Pruisdorp. De bom sloeg in de woning aan de Grensstraat 5, welke totaal werd vemield. Van het huis is slechts een puinhoop overge- bleven. Deze bominslag had noodlottige gevolgen. De ongeveer 30-jarige mevr. Kievit, de be- woonster van het huis en haar 9-jarig doch- tertje werden in den slaap verrast en op slag gedood. Ook het huis van no. 7 werd emstig gehavend. De bewoonster, mevr. De Ruijter, werd emstig gewond naar het Roode Kruis- ziekenhuis vervoerd, evenals het jongste kind van de familie K., een meisje van negen maanden, dat echter geen letsel heeft be- komen. Ook de naastgelegen huizen hebben zware materieeel schaden gekregen, wat eveneens het geval is met de tegenover het getroffen huis gelegen woningen, welke vol- komen onbewoonbaar zijn geworden. Bommen op Dinxperlo en Epe. Te Dinxperlo werden Dinsdagavond bom men geworpen. Een bom trof het huis van den heer Siemes, dat geheel verwoest werd, terwijl het winkelhuis van den heer Hanratb zwaar beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Op het Boesveld werden zes bommen neergeworpen, welke diep in den grond drongen en waarbij van verschil lende huizen in de omgeving de ruiten wer den vernield. Tenslotte zijn Dinsdagavond nog eenige bommen uitgeworpen boven het kroon'domein nabij Epe. Eenigen tijd later constateerde men 'n hevigen brand in de richting Gorsel. De brandweer uit Epe en de boschbrandweer zijn er terstond heengegaan en bestreden het vuur. Woensdagochtend heeft men den brand tot staan gebracht. Ongeveer zestig hectaren bosch en heide zijn verloren. Bopnmen boven Oostelijk Rotterdam. Engelsche vliegers hebben Dinsdagavond boven het Oostelijk deel van Rotterdam bom men geworpen. Negen bommen kwamen te recht in de volkstuintjes bij het Toepad, waar eenige materieele schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. P.T.T. ONDER OORLOGSINVLOED. De totale opbrengsten der P.T.T. over Juli 1940 hebben bedragen 5.509.645, d. i. 935.944 minder dan in de overeenkomstige maand van 1939. Het totaal over de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg 42.846.635, of wel 1.785.395 minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Dit is dus de financieele tol, welke het P.T.T.-bedrijf aan den oorlog en zijn gevolgen heeft moeten betalen. Het lag in de lijn der verwachtingen, dat P.T.T. in belangrijke mate den weerslag zou ondervinden van de verkeersontwrichting enz. gedurende den oorlog en de eerste weken daarna. „Hou op, mispunt!" zei Beryl, die pogingen deed om Wendover bij zijn haren te grijpen en daarvoor zoover uit de auto hing, dat ze bijna haar evenwicht verloor. „Hiervoor zal ik je dooden heusch, ik zal het doenVraagt U hem alstublieft niets meer, Mr. Lomax." ,,Dat beloof ik U," verzekerde de C.I.D. in- apecteur. ,,Maar ik laat me het genoegen niet ont- nemen verdere inliolitingen te geven," prote- steerde Wendover. ,,Hoe zou de Groote Waar- heid ooit aan het licht komen als ik haar niet bekend maakte?" ,,Jij ellendeling! Mr. Lomax, laat hem toch ophouden!" Een politieagent, die aan den ingang van het Criminal Investigation Departement van de Yard de wacht hield, deed het volgende moment een wonderlijke ontdekking, name- lijk: dat een van de beroemdste detectives van Scotland Yard kon blozen als een school- jongen. ,,Ik zal spreken!" verklaarde Wendover op beslisten toon. ,,Ik voel dat ik je moet waar- schuwen, Lomax. Deze jongedame heeft voor haar leven de mannen afgezworen, ze is name- lijk een van de officieren van de G. O. G.'s, wat zooveel beteekent als „Girls on Guard!" Ze heeft een slecht karakter, want ze houdt er van de mannen in haar netten te verstrik- ken, waama ze hen dan kalm den rug toe- keert. De Girls-on-Guard-beweging is een organisatie van mannenhaatsters, moet je weten en het is nog niet voldoende dat ze een eed afgelegd hebben nooit te zullen trouwen, leder aantrekkelijk jongeling wordt door deze jongedames in een hinderlaag gelokt, alleen om een dwaas van hem te maken. Natuurlijk behoef jij niet (bang te zijn gevaar te loopen, Lomax, maar ik vertel je dit, opdat je je knappe vrienden kunt waarschuwen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5