De geldige Bons: Buitenlancf Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers Bloemenmagazijn G.J.WILL Bloemwerk 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. Noorwegen op een keerpunt. Lcvert U Keurig verzorgd voor alle gelegenheden. TERNEUZEN, 4 OCTOBER 1940. ook de uitslag van den oorlog zij, er slechts diit altematief van volfledige \erwording onzer samenleving is, dat in Europa, in de wereld een nieuwe ruimtelijke orde gesehapen wordt, die toereikend is om voor geruimen tijd alle gevaar van nieuwe oorlogen te bedwingen. Dit besef verplieht ons, om reeds nu, voordat er over den vrede als formaliteit ook maar ge- sproken kan. worden, ons in deze nieuwe ruimtelijke orde zoo geheel in te denken, dat wij er door en na den vrede ook meteen, met vleescii en bloed, in kunnen worden opgeno- men. Nochtans kan er over deze nieuwe orde nu nog slechts in aanduidingen gesproken worden. Anderzijds is dit den Rijkscommissaris ook niet anders mogelijk, omdat de bepaling van onze plaats in deze nieuwe orde, als het er op aankomt, een binnenlandsche aangelegen- faeid is. Dat ligt in den aard van de ruimten, waarin de wereld haar nieuwe organisatie zoekt, nadat de rechtstreeksche overgang van de nationale in een intemationale organisatie is mislukt. Het is in Duitschland, dat de theorie van deze ruimte-organisatie het verst gevorderd is; het kost echter weinig moeite om zich te overtuigen, dat zij sedert geruimen tgd de ontwikkeding der wereld steeds meer toeheerscht. Dit niet alleen door de aanspraken op levensruimte, welke Duitschland, Italie en Japan hebben doen weten. Achteraf gezien kan men de Amerikaansche Monroeleer als de eerste aankondiiging van ruimtevorming be- achouwen. Sedert den wereldoorlog zijn er sterke werkingen geweest, welke het Britsche Rijk in een ruimte begonnen om te zetten; de overeenkomst van Ottawa was daarvan een verschdjnsel. De Sowjetunie heeft zich, sedert Stalin's leer van den opbouw vein het socia- Usme in den land had gezegevierd, in het nieuwe wereddbeeld steeds duidelijker als ruimte uiitgedrukt. Elementen van ruimtevor ming zaten er ook in de eeonomische samen- werking van de Balkanlanden, zoowel als van de Oslostaten. Het laat zich echter voorzien, dat eerst door en na dezen oorlog de ruimte-organisa tie bewust als opbouwend beginsel van wereid- ordening zal worden aanvaard en zich dan ook, ongeacht den uitslag van den oorlog, in haar voile kracht zal gaan ontwikkelen. En juist, omdat in de wereloontwikkeling de ruimte in den mislukten overgang van de nationale op een meteen intemationale orde tusschenbeide komt, als erkenning van de door geen eeonomische wetmatigheid op een- maal te overwinnen nationale kracht, werkt de ruimte-organisatie eer decentraliseerend, dan centralistisch. Een van Duitschland's groote theoretici van het poiitieke ruimtebegrip is Staatsrat Profes sor Dr. Carl Schmitt. In „Das Reich" van deze week zet hij zijn denkbeelden over de ruimterevolutie uiteen. Daar zegt hij o.m., dat het „een subalteme en politiek snel afgedane dwaling zou zijn, deze ordeping in groote ruimten slechts op te v'atten als een ruimte lijke uitbreiding vais totdusver in kleine ruim ten aanwezige instellingen, organisaties en gezindheden". ,.De diepgaande verandering van onze voor- stellingen en begrippen van de aardruimte, zoo schrijft hij, heeft niet de strekking, aan het oude centralisme der continentale staten nieuwe gehieden toe te voeren en eenige harde, naar binnen gecantraliseerdc, naar buiten her- metisch afgesloten reuzenblokken te vormen. Wlanneer dit zoo was, dan zou alleszins juist zijn, wat tegen de groote ruimte is ingebracht, dat zij n.l. niet meer zou zijn dan een ver- groote kleine ruimte. In werkelijkheid kan de groote ruimte slechts een omvaming van volkseigen vrijheid en vergaande zelfstandig- heid en decentralisatie zijn. Eerst dan is zij de vrede." In andere woorden heeft de Rijkscommis saris Zaterdagmiddag hetzelfde gezegd. Het gaat niet om vrijheid, zeifstandigheid en on- afhankelijkheid, heeft hij gezegd. Hij heeft ook gezegd, dat de beslissingen, welke hier in Nederland vallen, niet voor het Duitsche Rijk vallen. ,,Onze beslissinigen bevechten wij elders in de wereld", waren zijn woorden. De Rijkscommissaris daoht steliig niet al leen aan het kleine land aan de monden van Rijn en Maas, maar aan het Rijk, dat dit tezamen met de overzeesche gebiedsdeelen vomit, toen hij zeide, dat de kern van het lot van dezen staat daarin school, dat zijn reeele machtsbasis verre ten achter bleef bij. zijn uitgestrektheid Zonder zich nu met politiek of zelfs met problemen der buitenlandsche politiek bezig te willen houden, wilde de Rijkscommissaris toch, dat wij zouden weten, dat onder alle om- standigheden de gansche uitgestrektheid van het toekomstig gebied, waarover de invloed van het Duitsche Rijk in het nieuwe Europa zich uitstrekt, te onzer beschikking zou staan. ,'En wel ter beschikking van vrije Nederlan- ders, onze kameraden", zeide hij. Tevoren had hij reeds gezegd, dat Nederlan- ders, die een ruimeren kijk op de dingen heb ben, zuilen begrijpen, wat het beteekenen kan, wanneer de gansche reeele macht van het Duitsche volk van 85 miljoen en het Groot- Duitsche Rijk, als het er op aankomt, bereid is op de bres te staan voor het bestand van het Nederlandsche volk en den Nederland- schen staat. Vroeger wilden wij wel van onze neutrali- teit als van een Europeesche functie spreken. Met de ineenstorting van de door Engeland geleide evenwichtspohtdek is deze functie be- eindigd. Nu voert Duitschland dus onze zeif standigheid als een Europeesche functie in. Deze zeifstandigheid denkt het zich dan tevens als kameraadschap. „Kameraadschap der volken beteekent evenzeer als bij kame raadschap der enkelingen het vaste besluit elkaars lot te deelen en voor elkaar in te staan", zeide de Rijkscommissaris. Het Duit sche volk is tot deze kameraadschap vol- komen bereid en zal voor deze kameraadschap alies in het werk stellen, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan." Deze kameraadschap, zij sloot in de oogen van den Rijkscommissaris zeifstandigheid, „vrijheid, zeifstandigheid en onafhankelijk- heid", zeide hij op een oogenblik, in. „Vriend- schap, zeide hij, kan slechts tusschen zelf- standige, vrije, volkomen verantwoordelijke memschen bestaan." En zijn geheele rede maakte duidelijk, dat hij niet alleen aan de menschen dacht. Zoo werd dan door den Rijkscommissaris nog eens de belofte van een wijzen vrede herhaald, welke wij ook uit den mond van Hitler vernomen hebben, bijv. in het inter view met von WSegand. Dat het echter geen belofte is, welke licht- vaardiglijk kan worden meegenomen, kwam in de rede van Rijksminister Seyss-Inquart al even duidelijk tot uiting. Hoewel hij nog eens weer bevestigde, dat geen de gemeenschap betreffend en daarmee politiek streven van hem een legitimatie moest verwachten, heeft hij, met het oog op kameraadschap van het Nederlandsche met het Duitsche volk, ook ten aanzien van de binnenlandsche orde din gen gezegd, die de aandacht niet mogen ont- gaan. Wij komen daar nog op terug. BROOD: Bons 8 (IBroodbonboekje). Geldig tot en met 8 October. Bons 9 (Broodbonboekje). Geldig van 7 tot en met 13 October. Elk numjner van deze bons geeft recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Bonnen gemerkt met 9, welke op 13 October nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 15 October. SUIKER: Bon 109 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 25 October, recht gevende op het koopen van 1 kg suiker. THEE OF KOFFIE: Bon 114 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 8 November, recht gevende op het koopen van 75 gram thee of 250 gram koffie. BLOEM OF ME EL: Bon 71 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 4 October, recht gevende op het koopen van m pond tarwebloem, tarwemeel, boek- weitmeel, roggemeel, roggebloem of zelfrijzend bakmeel. RUST, RIJSTEMEEE, OF RUSTEBLOEM. Bon 41 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 4 October, recht gevende op het koopen van y3 pond ryst, of rijstepieel, of rijste- bloem. H.AVERMOUT, GORT, HAVER- VLOKKEN EN GRUTTEN. Bon 54 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 4 October, recht gevende op het koopen van pond havermout, gort, havervlokken of grutten. VERMICELLI, MACARONI EN SPAGHETTI. Bon 15 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 1 November, recht gevende op het koopen van 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti. MAIZE NA, GRIESMEEL, PUDDINGPOEDER EN PUDDIN GSAUSPOEDER. Bon 28 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 1 November, recht gevende op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. BOTER, MARGARINE EN VET. Bons 5 t/m 12 (Boterkaart) Geldig tot en met 18 October, recht gevende op het koopen van pond boter op elke bon. Bons 5, 6 en 7 (Vetkaart). Geldig tot en met 18 October, recht gevende op het koopen van pond margarine of pond boter op elke bon. Bon 8 (Vetkaart). Geldig tot en met 18 October, recht gevende op het koopen van iond gesmolten vet. Bons 9, 10, 11 en 12 (Vetkaart). Gel dig tot en met 18 October, recht gevende op het koopen van pond boter op elke bon, waarbij een reduc- tie van 10 cent per bon wordt ver- leend. ZEEP. Bon 104 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 18 October, recht gevende op het koopen van 120 gram huishoudzeep, of 150 gram toiletzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeep- vlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddeleh, of 200 gram vloei- bare zeep. Bon 116 van de tegelijk met de textiel- kaart uitgereikte „scheerzeepbon- nen" geeft tot en met 31 Dec. recht op het koopen van 50 gram scheer- zeep of voor zoover voorradig een tube scheercreme dan wel een pot scheerzeep. VLEESCH. Bons 02 vleesch (vleeschkaart). Gel dig tot en met 13 October. Bons 03 vleesch (vleeschkaart). Gel dig van 7 tot en met 13 October, elke bon recht gevende op het koopen van 100 gram vleesch met been of een rantsoen vjeeschwaren. Bon 02 worst-vleeschwaren (vleesch kaart). geldig tot en met 13 Oct. Bon 03 worst-vleeschwaren (vleesch kaart). Geldig van 7 tot en met 13 October, recht gevende op het koopen van een rantsoen vleesch- waren. Bonnen gemerkt met 03, welke op 13 October niet zijn verbruikt, blij ven geldig tot en met 20 October. PETROLEUM: Petroleum-Distributiezegel gemerkt „Periode 6", geeft tot en met 3 No vember recht op het koopen van 2 liter petroleum. NA DEN OVERVAL OP DAKAR. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. g-emeld, dat het Fransche ministerie van marine mede- deelt, dat de Fransche torpedobootjager „Audacieux" bij de gevechten voor Dakar zwaar beschadigd is en is vergaan. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld: Maarschalk Petain heeft de Franschen gou- vemeur-generaal en hoogen commissaris in Dakar, Boisson, voor zijn „<moedige houding tijdens den Engelschen overval op Fransch West-Afrika" het oorlogskruis met den palm- tak verleend, een der hoogste Fransche onder- scheidingen. DE KOLENVOORZIENING VAN BELGIE IN DEN KOMENDEN WINTER. Uit een mededeeling van den directeur van het Belgische mijnbestuur blijkt, dat de Belgische kolenmijnen door den oorlog slechts weinig geleden hebben. Slechts 6dn mijn werd vernield. Een andere is, tengevolge van ernstige waterschade, nog niet in gebruik genomen kunnen worden. In alle andere 9! mijnen wordt weer in den vroegeren omvang gewerkt. De geproduceerde kolen moesten echter wegens gebrek aan vervoermiddelen opgeslagen worden. De kolenvoorziening van Belgie in den komenden winter zal dan ook een vraagstuk van transport zijn, aan welks oplossing met alle energie gearbeid wordt. In het algemeen kan men echter aannemen, dat de kolenaanvoer op zoo goed als normale wijze zal kunnen geschieden. DE TOESTAND DER BELGISCHE SPOORWEGEN. Uit een speciaal bericht van de maatschap- pij der Belgische Spoorwegen blijkt, dat op het oogenblik 82.5 van het geheele Belgische spoorwegnet voor het verkeer kon worden vrijgegeven, hetgeen beteekent, dat van de totale lengte van het Belgische spoorwegnet, zijmde 5070 kilometer waarmede Belgie het dichtste spoorwegnet van geheel Europa bezit rand 4185 kilometer weer te gebruiken is. De geweldige hoeveelheid werk, die verzet moest worden, blijkt wel uit de volgende cijfers: 137 kilometer spoorrails moest ver- vangen worden, verder 78.000 dwarsliggers en 310 sednhudzen. Van de 339 bruggen en 288 viaducten of tunnels, die zwaar beschadigd waren, waren er op 1 September reeds 202 viaducten of tunnels voorloopig hersteld. Tot op heden konden rond 600 vernielde of be- schadigde stationsgebouwen en 167 pompin- staliaties voor de locomotieven weer in gebruik worden genomen. De voorloopige kosten van het herstelprogramma worden op 220 millioen francs geschat. Voor het definitieve herstel der spoorwegen en de bedrijfsinstallaties wordt echter nog een extra bedrag vereischt van 100 millioen francs. Op het oogenblik rijden er dagelijks reeds 618 personentreinen en 523 goederentreinen op de herstelde baanvakken. GEEN GEDWONGEN EVACUATIE VAN KINDEREN UIT BERLIJN. De in het buitenland verspreide geruchten over gedwongen evacuatie van kinderen uit de Duitsche Rijkshoofdstad zijn, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, bewust onjuiste be- richten, hetgeen bewezen wordt door een toe- spraak, die is gehouden door den plaatsver- vangenden Gouwleider van Berlijn, Arthur Gorlitzer. Volgens deze toespraak ligt het alleen in het voomemen om den ouders, die vreezen, dat de gezondheidstoestand hunner kinderen door herhaald luchtalarm in gevaar zou kunnen komen te verkeeren, de mogelijk- heid te geven om hun kinderen met steun van de nationaal-socialistische partijorganisaties te zenden naar gebieden, die weinig of in het geheel niet zijn blootgesteld aan gevaar uit de lucht. Dit wegzenden der kinderen is vol- strekt vrijwillig en kan herroepen worden. Of de in aanmerking komende ouders er gebruik van willen maken, is volkomen aan hun eigen beslissing overgelaten. „AMERIKA VOOR ALLES". Het A.N.P. vemeemt uit Chicago, dat een boven de partijen staande organisatie is opge- richt onder den naam America First. Zij stelt zich tot taak, de oorlogspolitiek der regeering Roosevelt en de comito's, die de Vereenigde staten in den oorlog willen driven, te bestrij- den. De organisatie is door invloedrijke krin- gen opgericht. Henry Ford was een der eer ste leden. SPANJE EN HET DRIEZIJDIGE PACT. .De Popolo di Roma schrijft, dat het samen- vallen van het -onderteekenen van het pact RomeBerlijnTokio te Berlijn op het oogen blik dat de Spaansche minister Serrano Suner zich in de rijkshoofdstad bevond, niet toevallig schijnt, vooral niet wanneer men de verklaringen in het geheugen terugroept, welke de minister herhaaldelijk over de gees- telijke solidariteit van Spanje met de mogend- heden van de spil heeft afgelegd. Verder wijst de Popolo di Roma op de vol gende veelbeteekende feiten: 1. De aanwezigheid van Serrano Suner op de receptie, welke minister van Ribbentrop ter eere van graaf Ciano en den Japanschen gezant heeft aangeboden. 2. Het onderhoud tusschen von Ribben trop, Ciano en Suner, na afloop waarvan een officieei communique werd uitgegeven, dat te kennen gaf dat volkomen opheldering ver- kregen werd tusschen de spil en Spanje. 3. De aankondiging van Suner's bezoek aan Rome. Waarlijk, besluit het Italiaansche blad, het driezijdige pact van Berlijn is voor verdere ontwikkelingen vatbaar. DE POSITIE VAN CANADA. Aansluiting bij de Ver. Staten bepleit. Het prominent Fransch-Canadeesch blad ,,Le Jour" pleit voor een aansluiting van Canada bij de Vereenigde Staten, zoo meldt het A.N.P. uit New-York. Volgens een be richt uit Montreal schrijft dit blad o.m., dat hoe de oorlog ook afloopt, het met Engeland gedaan is. Canada's toekomst ligt op het Amerikaansche vasteland en in zoo nauw mo gelijk verband met de Vereenigde Staten. Dan zullen beide staten gemeenschappelijk worden tot het bolwerk der Angelsaksische wereld en haar idealen. Het blad schrijft, dat dit de laatste oorlog moet zijn geweest die Canada met zware offers aan menschen en materiaal buiten het Amerikaansche vasteland voert. Thans heeft Canada een gelegenheid, zooals die in 2000 jaar niet zal terugkeeren, zoo besluit Le Jour om zigh uit de Europeesche oorlogen uit te schakelen en een zelfstandig Amerikaansch leven te leiden. HET DEENSCHE VOLK SOHENKT ZIJN KONING 2 Vi MILLIOEN KRONEN. Donderdag vierde koning Christiaan van Denemarken zijn 70sten verjaardag. Het Deensche volk' heeft hem een bedrag van 2% millioen kronen als verjaardagscadeau ge- schonken, welke som naar den wensch van den koning voor humanitaire en weten- schappelijke doeleinden zal worden ge- bruikt. Den geheelen dag heeft het Deensche volk op geestdriftige wijze uiting gegeven aan haar sympathie voor dezen populairen koning. Des middags hebben duizenden den koning voor het paleis te Kopenhagen, hun hulde betuigt. DE ENGELSCHE HOOFDSTAD MET 150 TON BOMMEN BESTOOKT. Ver over de honderd Duitsche gevechts- toestellen verschenen Donderdag weer boven London. Bommen met een totaal gewicht van 150.000 kilogram en van ieder kaliber werden geworpen. De laatste groep van een afdee- ling gevechtsvliegtuigen kon op negen plaat- sen in de stad gewefldige vemielingen en branden van geweldigen omvang waamemen. In steeds nieuwe golven vielen de Duitsche bommenwerpers miitaire doelen aan. Sedert de vroege morgenuren was er in de Engelsche hoofdstad bijna ononderbroken luchtalarm. Enkele Duitsche bommenwerpers van het type Do 17 hebben Donderdagmiddag, bij verrassing een aanval ondernomen op een sterk bezet vliegveld in Midden-Engeland, waarbij zij door het uitwerpen van brisant- bommen verscheidene Engelsche jachtvlieg- tuigen van het type Spitfire op den beganen grond beschadigden en vemielden. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: Voor de 25ste maal sedert het begin van de vergeldingsvluchten van het Duitsche lucht- wapen kan het weermachtsbericht de doel- treffende voortzetting van de aanvallen op Engeland melden, die met sterke strijdkrach- ten ononderbroken ondernomen zijn. Het weermachtsbericht wijst in het bijzonder op de koppeling van reeksen aanvallen op vlieg- velden en haveninstallaties. Blijkbaar heeft de groote schade aan de vliegvelden voor de Duitsche aanvallen op Engelsche havens een merkbare ontlasting teweeggebracht. In ieder geval bleek de afweer van jagers opmerkelijk zwak, zoodat onze vliegtuigen bijna onge- stoord naar de havens aan de West- en Zuid- kust konden vliegen. Een vliegveld werd in een stoutmoedigen duikaanval van Slechts honderd meter hoogte met talrijke bommen bestookt. Ook slaagde men er in een reeks vliegtuigen door voltref- fers op hangars te vemietigen en de vlieg tuigen, die op de startbanen stonden, van het vliegtuig uit doeltreffend onder mitrailleur- vuur te nemen. Niet geringer waren de successen bij het bombardeeren van Engelsche havens. Swan sea is de belangrijkste havenstad aan de Noordzijde van de vlakke Swansea-baai aan het Bristol-kanaal en bezit een van de raffi- naderrjen met de grootste capaciteit van ge heel Engeland, alsmede ijzer- en staalfabrie- ken. In deze voor de wapenindustrie zeer be- langrijke stad kregen fabrieksinstallaties, pakhuizen en olie-opslagplaatsen voltreffers van zwaar kaliber met grootebranden als gevolg. Niet beter verging het de Zuid- Engelsche havensteden Newquay en Wey mouth met zijn groote olieopslagplaatsen en benzinetanks. Enkele reservoirs ontploften nog tijdens den aanval met reusachtige steek- vlammen. De stad Weymouth, niet ver van Portland gelegen, is ook vlootbasis. De Engelsche bommen op Malmb. Verscheidene Britsche bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, in den nacht van 2 op 3 October getracht tot aan de Sont en de Belt door te dringen. Alle vliegtuigen, op §dn uitzonde- ring na, werden nog ver ten Westen van Ko penhagen door de luchtdoelartillerie tot om- draaien gedwongen. Het laatste vliegtuig wist op groote hoogte aan het vuren der luchtdoel artillerie te ontkomen. Het heeft daama op Zweedsch gebied bommen geworpen. Een bom viel in het park van het kasteel te Malmo, terwijl de andere bommen in de Zweedsche territoriale wateren terecht kwa- men. Het was een heldere hemel en de stad Malmo was duidelijk verlicht. De bommen vormden de sensatie van den dag. De Zweed sche militaire overheid heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Fransche slachtoffers van de Engelsche oorlogvoering. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de Fransche minister van verkeer, Berthelot, zich bij zijn jongste inspectiereis langs de kust van Noord-Frankrijk er persoonlijk van kun nen overtuigen, dat de Engelsche vliegers ook in Noord-Frankrijk hun bommen op de bur- gerbevolking en niet-militaire objecten heer- werpen. De minister verklaarde na zijn terug- keer in Vichy, dat b.v. in Havre talrijke doo- den en gewonden onder de burgerbevolking zijn gevallen. De Britsche vliegers hadden het gemunt op het centrum en andere deelen van de stad, waar geen militaire doelen aan- wezig zijn. De Britsche vliegers kunnen daarom op geen enkele verontschuldiging aanspraak ma ken. Voor de be vol king van Havre, was dit bijzonder pijnlijk, omdat zij toch reeds maan- demlang het leger van den vroegeren Brit- schen bondgenoot tusschen haar muren te gast heeft gehad. MAURICE ROTSOHILD HAD EEN SOHAT VERBORGEN. Uit Gen&ve meldt het Duitsche Nieuws- bureau: In de woning van den vroegeren senator baron Maurice de Rotschild, bij Argeles, heeft de politie in een dichtgemet- selde bergplaats voorwerpen van waarde gevonden, o.a. gouden munten en kostbare wandtapijten ter waarde van in totaal 340 millioen francs. Baron Rotschild is gevlucht. Over zijn vermogen is een beheerder aange- steld. BINNENKORT GEDEELTELIJKE HERVATTING SCHEEPV A ART OP DE SCHELDE. Bij hun terugtocht uit de omgeving van Doornik hadden de Engelsche troepen 27 bruggen over de Schelde laten springen, n.l. 12 vaste bruggen, tien hefbruggen en vijf kleine vaste bruggen voor voetgangersver- keer. Tevens werden in deze rivier 82 bin- nenvaartschepen tot zinken gebracht, waar van er thans 60 reeds weer gelicht zijn. Tegen 15 October hoopt men met de oprui- mingswerkzaamheden geheel gereed te zijn. Van 16 September af heeft men de vaart kunnen hervatten op het gedeelte tusschen het kanaal van Pironnes en het plaatsje An- toing, doch binnenkort zal de rivier opnieuw bevaarbaar zijn van de Fransche grens tot aan Doornik. Wat de scheepvaart op de Schelde in de provincie Henegouwen betreft, deze hoopt men tusschen 15 en 31 October te kunnen her vatten. Hoe men wil trachten, de ontvolking tegen te gaan. Onze V.P.B.-correspondent te Oslo schrijft: Thans is de zomer in Noorwegen, met zijn lange dagen, waarin avond- en morgensche- mering in een heerlijk kleurenspel ineensmel- ten, voorbij. Heidekruid en gras, de aardappel- struiken en de bloemen krijgen een rood- bruine kleur, des nachts daalt de thermometer reeds bedenkelijk dioht tot bij het nulpunt. De herfst kondigt zich aan. Men praat niet graag meer over den oor log; doch hij laat zich nu eenmaal niet weg- denken, want bij elken stap dien wij doen stuiten wij op zijn gevolgen. Het gevolg is, dat wij zoowel in de politiek als in het leven van alledag onwezenlijke indrukken krijgen. Men leeft in afwachting en weet niet, hoe en wanneer het zal eindigen. Eenige Noorsche officieren, die hoog in het Noorden, aan de Zweedsche grens hadden gestaan, hebben ver- lof gekregen om naar huis terug te keeren. Kransen van klimop en mos, versierd met het opschrift ,,Welkom!" zijn aan hun huisdeuren aangebracht. Het zijn echter geen helden, die terugkee ren. Het is veeleer het einde van een langen tocht, waaraan thanis een einde is gekomen. Hier is geen sprake van opbruisend tempera ment; men is gewoon geraakt aan de koele ontvangst op dezen breedtegraad. Men be- groet elkaar als goede kennissen, die elkaar toevallig tegenkomen. Welke sympathieen, welke hoop koesteren de Noren? De Noor is een boek met zeven zegelen. Welken kant gaan zijn sympathieen uit? Welke hoop koestert hij, kan hij nog koeste ren? Het is niet gemakkelijk, daarop een ant- woord te geven. Het meeste wordt er over ge- discussieerd, hoe het in de toekomst met den levensstandaard gesteld zal zijn. De Noorsche arbeiders verdienden hooge loonen; het week- einde was lang, de kantooruren en de arbeids- t(jd in de winkels zoo kort, dat in tal van steden het des middags om vier uur reeds merkbaar stil was op straat. De Noorsche schepen, die naar alle vreemde havens voeren, brachten veel geld in het land en maakten, dat er een zekere luxe heerschte. Sedert het begin dezer eeuw had men zich in Noorwegen gewend aan een zekere, slechts zeldten onder- broken welvaart; zou het daarmede nu ineens afgeloopen zijn Zeker, men begrijpt we!, dat veel dingen anders Zullen moeten worden en dat men de belangen van het Noorsche rijk zal moeten trachten aan te passen aan die van het Duit sche rijk, als men nog iets van de welvaart des lands wil behouden. Men is ook niet on- geneigd, alies wat in deze richting mogelijk is, te doen; doch de toekomst is een onbekende factor en de Noor is van nature weinig ge woon, zijn gewoonten te veranderen. Op zoek naar gezonde mannen en vrouwen. Onder den drang der gewijzigde omstandlg- heden zijn verschillende inriohtingen hier tot nieuwen bloei gekomen. Zeker, men heeft zich in Noorwegen ook vroeger reeds geinteres- seerd voor raszuiverheid en erfelijke belas- ting. Het door Dr. Jon Alfred Mjoen te Oslo gestichte instituut „Vinderen Laboratorium" voor de studie van erfelijke biologie en rassen- hygiene genoot reeds een intemationalen roep. Dr. Mjoen stamt overigens uit den kring van geestverwanten van Bjdmstjeme Bjbmson en heeft niet alleen tal van bezoeken gebracht aan het Rijk, doch is ook een oprecht vriend van Duitschland. Zijn denkbeelden worden nu rjveriger bestudeerd dan ooit. Om de toene- mende ontvolking tegen te gaan, tracht men te komen tot een kolonisatie-politiek, gegrond op rassenhygiene. Men heeft een bouw- en grondcredietbank opgericht, ten einde de stichtdng van 60.000 nieuwe kleine boerenibe- drijven te bevorderen, waarvoor gegadigden echter zorgvuldig worden uitgekozen, uit het gezichtspunt van raszuiverheid. Alleen aan lieden, die een aanbevelingsschrijven van hun gemeente kunnen toonen, zal een crediet wor den verleend. Alleen kerngezonde mannen en vrouwen zullen in gezondere levensvormen worden overgeplant. In de rijke natuur en be- vTijd van den druk der zorgen van het stads- leven zal een rijke kinderzegen ontstaan. Het leven zal aan de Amerikanisatie worden ont- trokken en aangepast aan de vrije, natuurljjke voorwaarden van het Noorden. Het sterke Noorsche volk eal zlchzelf temgvinden. Het sterke volk der Noren, dat in ver ach ter ons liggende dagen zijn stempel heeft ge- drukt op de Noorsche wereld, zal ongetwij- feld de huidige crisis weten te overwinnen en de wegwijzers volgen, die in de richting van een gelukkige toekomst wijzen. De poiitieke les was hard en men moet de naweeen tijd laten, om te verdwijnen; doch dan zal zij ook bijdragen tot een gelukkige toekomst voor dit volk. Op het oogenblik is er nog veel on- bestendigs in het land; vele Noren hebben hun geschokt evenwicht nog niet weten te her- stellen. Doch overal bemerkt men reeds de sporen van een nieuwen, veelbelovenden dage- raad. De practische Noor komt tot de erken ning, dat ook een ongeluk nog gelukkige ge volgen kan hebben. Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen Verzending naar alle plaatsen. (Ingez. Med.) PERSONEELE BELASTING. De Rijksontvanger verzoekt ons te berich- ten, dat volgende week worden vervolgd de aanslagen Personeele Belasting 1940, geda- teerd in April, waarop nog niet vijf-achtste deell betaald is. TERNEUZENSGHE SGHEEPSBOUWMAATSCHAPPIJ. Tot de bedrijven, die door het oorlogsgeweld werden getroffen, behoorde ook de Terneuzen- sche Scheepshouwmaatachappij. Toen we na de gedwongen evacuatie huiswaarts keerden bleek, dat de terugtrekkende weermacht op de scheepswerf een groote ravage had aange- richt. Door het laten springen van de Hoek- sche brug waren ook de op de werf staande loodsen emstig beschadigd, terwijl het kan- toorgebouw geheel was vernield. Een geluk is het voor het bedrijf geweest, dat de dokken intact gebleven zijn, omdat deze voor de reparatie van schepen de kern van het bedrijf vormen. De directeur, de heer J. F. de Klerk, heeft zich door het gebeurde niet laten ontmoedigen en aanstonds maatregelen genomen om te her- stellen wat het meest noodig was, zoodat eerst de werkplaatsen zijn gerepareerd en het bedrijf, waarvoor thans veel opdrachten kwa- men, in gang te kunnen zetten, hetgeen zoo wel voor het bedrijf als voor het daat in dienst zijnde talrijke personeel van de groot ste beteekenis was. Na deze eerste maatregelen werden ook plannen beraamd voor het opbouwen van het kantoor en al spoedig kregen deze vasten vorm. In plaats van een kajntoorgebouw met beperkte ruimte, werd thans een plan ont- worpen voor een doelmatig kantoorgebouw niet alleen, doch tevens voor een flink schaft- en een waschlokaal, ten behoeve van het per soneel. De uitvoering van dit werk werd aangeno- men door de beeren Voet De Waal te Kloos- terzande. Het was gisteren zodver gevorderd, dan kon worden overgegaan tot het leggen van den officieelen eersten steen. Op het bestemde tijdstip waren tegenwoor- dig de president-commissaris der maatschap- pij, de heer Mr. R. Lambooij en den directeur, benevens de heer Stelling, ingenieur vap 's Rijkswaterstaat, lid der schade-enquetecom- missie, de voorzitter en de secretaris der Ka- mer van Koophandel en Fa'orieken te Terneu zen, de heeren Van Rompu en Harte, benevens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2