ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVUANDEREN In den greep van het noodlot No, 10.121 WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 80© Jaargang Binnenland Feuilleton an mm k wifiOiwnwtiK.'i iPunmmt'+w NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRLIS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Btj vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firrna P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON N». 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichb's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VEB8CHLINT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. NA-INLEVERING RIJKSGOEDEREN. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt hierbij ter openbare kennis, dat de na-inleve- ring van rijksgoederen 'voor deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag 10 en Vrijdag 11 October a.s. van 912 en van 1416 uur. Te HULST vindt de inlevering plaats op 8 October 1940 van 912 en van 1416 uur en op 9 Oct. 1940 van 912 uur in bet boven- lokaal van de openbare lagere school. Te OOSTBURG kan ingeleverd worden in de gymnastiekzaal van de openbare lagere school aan de Volderstraat op 15 Oct. a.s., van 912 en van 1416 uur en op 16 Oct. 1940 van 912 uur. Verzoeken om elders in te leveren kunnen aohterwege blijven. Zij, die zich buiten Zeeuwsch-Vlaanderen ophouden kunnen voor de na-inlevering inlichtingen bekomen bij den Burgemeester in de plaats waar zij thans ver- blrjven. Terneuzen, 1 October 1040. De Burgemeester voornoemd, P. TELLBGEN. „I>E NEDERLANDSCHE UNIE" HOUDT ALGEMEEN APl'EL. In alle lagen der bevolking werd de oproep voor een nieuwe Nederland- sche volksgenraeenschap verstaan. Van de zijde van De Nederlandscbe Unie deelt men ons mede: Toen eind Juli jongstleden de trompetstoot van de jonge „Nederlandsche Unie" door onze lagen klonk, verwekte dat signaal „ver- zamelen" een spontane volksbeweging, zooals ons land er in zijn lange historie nog nimmer een gekend heeft. Ja, dit willen wij, dit is bet al zoo lang verbeid geluid zoo spraken in enkele dagen tyds honderdduizenden Nederlanders zicb uit, Nederlanders van alle rang en stand. En een ware vloedgolf van aanmeldingen stroomde het hoofdkwartier van De Nederlandsche Unie te 's-Gravenhage binnen. Om dat enthousiasme te registreeren en op lidmaatschapskaarten vast te leggen daar was eenvoudig geen enkel administratief apparaat in enkele weken tijds tegen apge- wassen. Want waar een andere organisatie, welke dan ook, jaren over deed, kwam hier in enkele dagen tot stand. Twee maanden zijn wij, wij van de Neder landsche Unie, nu aan het werk en als wij thans, na twee maanden, een oogenblik ,,alge- meen appel houden, dan kunnen wij met groote voldoening nb reeds concludeeren, dat wij onze volgelingen vermochten te verwer- ven in alle lagen der bevolking en in alle politieke kam'pen (zooals wij die v66r 10 Mei kenden). „Vroeger" was het immers zoo: Bij verkie- zingen kregen de twee groote protestantsch- christelijke partijen ongeveer 25 van de stemmen; de Kathoheken 30 de Soc.- Democraten, tezamen met de dezen groep sociaal-economisch zeer nastaande Chr. Dem. Unie, circa 25 en de twee humanistische groepen, Vrijz. Dem. Bond en Liberalen samen 10 Daamaast waren er dan nog o.m. de NjS.B. (4 en de Oommunisten (3 Aan de hand van deze groepeering kunnen wy uitmaken, dat De Nederlandsche Unie inderdaad op haar eigen nieuw program waar- in de Nederlandsche volksgemeenschap voor- op staat, reeds vele, vele honderdduizenden uit vrijwel alle kringen en kampen achter zich mocht vereenigen. Gezien de zoo juist geschetste partij-verdee- ling van voor 10 Mei is dat gemakkelijk na te gaan. Eten kort overzicht moge hier volgen. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK—MEIBREBOER. 19) Vervolg. Hlsie luisterde zonder de vrouw in de rede te vallen. Ze begreep dat dit de beste manier was om zooveel mogelijk inlichtingen te krij- gen, ofschoon ze niets van het verhaal ge- loofde. Bovendien voelde ze, dat deze vrouw het goed met haar meende. ,,Ik begrijp er niets van", zed ze, „tenminste nu nog niet ,,Natuurlijk niet, dat is ook best te begrij- pen. U hebt een eliendigen tijd gehad; U bent langer dan een week ziek geweest dit is de eerste keer, dat U werkelijk geheel bij bewustzijn bent." „Wat heeft mij dan gescheeld?" ,,Een soort delirium. U dacht dat U een meisje was dat Elsie Spain heette en dat mannequin was in een Londensche mode- ■aak." „Dat is ook zoo, ik herinner het me nu." Wlederom een innige omhelzing. „Dat is nu allemaal voorbij. U behoeft zich over de toe- komst niet bezorgd te maken. Zooals ik U al zei: U bent temidden van vrienden vrien den die er hun leven aan willen besteden om U in Uw vroegere pcsitie te heratellen. Oh, Koninklijke Hooghe±d!" vervolgde de vrouw opgewonden, „ik kan U niet zeggen hoe ver- eerd ik ben U onder mijn dak te mogen ver- plegen." „Vertel mij meer!" smeekte het meisje. „Waar ben ik?" In welke stad?" „U bent in Parijs, in mijn huis in de Rue Prot. christelijken: De adviezen van man- nen als Dr. Oolijn en Prof. Slotemaker de Bruine hebben uiteraard de toetreding uit dit kamp aanzienlyk geremd. Desniettegenstaan- de blijft het aanmeldingen stroomen uit de kringen van hen, die vroeger A.R. en C.H. stemden. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, (en dit geldt ook voor de andere politieke formaties, dat slechts een gering percentage van het tot&al bij verkiezingen behaalde aantal stemmen van de leden van de partij-zelve kwam. Katholieken: Deze volksgroep, die vroeger al in eigen kringen zooveel gedaan had voor i de verbreiding van de gemeenschapsgedachte, j vond voor een belangrijk deel, van ondernemer tot arbeider, en boer tot middenstander, haar weg naar de Nederlandsche Unie. Bestaat niet twee-derde deel van onze Brabantsche leden uit boeren en arbeiders? Soc. Democraten en C.D.U. Aanvankelijk brachten de gebeurtenissen van na 14 Mei een algeheele terneergeslagenheid en gevoel van onmacht teweeg in bet socialistische kamp. Geleidelijk aan keerde echter ook daar de levensmoed en de daadkracht terug en paral lel daarmee groelt, vooral de laatste weken, in steeds sneller tempo 't aantal modem geor- ganiseerde arbeiders, dat, met het oude ge- meenschapsideaal voor oogen, in de Neder landsche Unie mee willen bouwen aan een ware volksgemeenschap, een in daden zich uitende sociple rechtvaardigheid voor alien, en een verzoening van Kapitaal en Arbeid in aller belang. Ook vele voormannen van de oude S.D.A.P. gaven reeds zonder eenig voor- beboud het goede moedige voorbeeld. Ook de C.D.U.-ers van vroeger geven thans dagelijks te kennen, dat de N. U. waarlijk die christe- ltjke staatkunde brengen wil, waarnaav in die kringen reeds zoolang werd uitgezier.. Liberalen en Vrijz. Dem. De toevloed uit het V. D.-kamp is eveneens verrasser.d groot. Er zijn liberalen, die zich nog op advies van Professor Telders meenen te moeten onthou- den. cioch tegelijk zijn er gelukkig reeds vele liberalen, waaronder tallooze werkgevers, die inzien en erkennen, dat eveneens in het eco- nomische leven de tijd van bet ongebondt n individualisme voorbij is en dat ook het kapi taal de arheid moet dienen, zooals ook in dezen kring reeds v66r den lOden Mei wel betoogd werd. Zoo groeien wij gestadig, ook nu nog steeds met duizenden per dag. Wij weten het, er is nog veel kaf onder dit koren. Maar ons koren", onze hechte kern dus, is nog altijd quantitatief en qualitatief ontzaglijk veel belangrijker dan elke andere groep, welke ,,het nieuwe" brengen wil. Intusschen blijft de Unie onvermoeid verder werken, bereid om een ieder de hand te rei- ken, die, met ons, het „nieuwe" en het Neder landsche evenzeer als een onverbrekelijke een- heid ziet. WINKEL VAN DE NEDERL. UNIE. De vliegende winkel van de Nederlandsche Unie, Damrak 58 te Amsterdam, is Maandag- morgen door den stedelijken leider, den heer J. G. Suurhoff, geopend. Van het huis wap- perde het rood wit en blauw en in de uitstal- kast zag men o.a. de beeltenissen van het drie- manschap. HET RANTSOEN VOOR KOFFXE EN THEE. De heer de Hoo de directeur van het cen- trale distributiekantoor heeft op de perscon- ferentie een korte opmerking gemaakt over de wijziging, die er is gebracht in den loop- tijd van de bons voor koffie en thee. Deze golden tot dusver voor vier weken, nu wordt het zes weken. De hoeveelheid koffie, die men over dien tijd krijgt is dezelfde gebleven, zoo- dat men in werkelijkheid een kleiner rant- soen koffie zal kunnen verbruiken, het thee- rantsoen is naar evenredigheid verhoogd. Dit is geschied omdat er in vergelijking met de thee te veel koffie werd gebruikt. De bedoe- ling is een verlegging van het accent te ver- krijgen. HET OPENSTEELEN VAN ONTVANG- KANTOREN. Voor het betaJen van directe iy-lastingen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van bet departement van Financien, beeft bepaald: A. De ontvangkantoren zijn niet voor de betaling van directe belastingen opengesteld: 1. gedurende de maanden December en Januari: a. op de eerste vijf werkdagen der week v66r 9 uur en na 15 uur; b. des Zaterdags vodr 9 uur en na 12 uur; 2. gedurende de maanden November en Februari: a. op de eerste vijf werkdagen der week vdor 9 uur en na 15.30 uur; b. des Zaterdags v66r 9 uur en na 12 uur. B. Voor het overige blijven de voor de be taling van directe belastingen thans aange- wezen dagen en uren gehandhaafd, behoudens de wijzigingen, welke, met inachtneming van het onder A voorgeschrevene, voor bepaalde ontvangkantoren door de daartoe bevoegde autoriteiten mochten worden vastgesteld. ONDERHOUD VAN HITLER MET RIJKOOMMISSARIS EN N.S.B.-LEIDERS. De correspondent van het Handelsblad te 's-Gravenhage meldt: Naar wij vememen heeft de Rijkscommis- saris voor de bezette Nederlandsche gebieden in de afgeloopen week een bezoek aan Berlijn gebracht, waar hij door den Ftihrer is ont- vangen. In zijn gezelschap bevonden zich de Commissaris-Generaal Schmidt en de heeren Mussert, Van Geelkerken en Rost van Ton- ningen. Deze namen deel aan het onderhoud met den Fiihrer, dat verscheidene uren duur- de. Elen officieel communique over het be- sprokene is niet verstrekt. De Haagsche redacteur van ,,De Telegraaf" teekent bij dit van officieele Duitsche zijde verstrekte bericbt het volgende aan: -Het was hedenmiddag niet mogelijk, bij be voegde instanties nadere mededeelingen om- trent dit onderhoud van den leider der N.S.B. en twee der voomaamste voormannen van deze beweging met den Fiihrer van bet Duit sche rijk te verkrijgen. Dat deze reis van den Rijkscommissaris naar Berlijn ecbter van groot belang is voor de naaste toekomst van Nederland behoeft zeker geen nader betoog. Ten bewijze hiervan is het nog niet eens noodig te herinneren aan hetgeen zich onlangs op staatkundig gebied in Noorivegen heeft voltrokken. Wie Zaterdagmiddag zooals wij de rede van Rijkscommissaris Seyss-Inquart in de brjeenkomst van den Nederlandscben cul- tiiurkring heeft aangehoord of wie zijn be langrijk betoog aandachtig heeft gelezen, zal weinig moeite hebben om te reconstrueeren, wat daar de vorige week in de rijkskanselarij is besproken. Men moge hier thans dan zeer karig zijn met naderen commentaar over deze Berlijn- sche conferentie, zoo veel is ons wel duidelijk geworden en wij hebben alle aanleiding om aan te nemen, dat onze indruk in overeen- stemming is met hetgeen zich in deze voor ons land historische bespreking beeft afge- speeld dat de heer Mussert en zijn naaste medewerkers met den Rijkscommissaris war- me pleitbezorgers zijn geweest voor het be- houd van de Nederlandsche vrrjheid na den oorlog. Dan krijgen de woorden van den Rijkscom missaris,- Zaterdagmiddag in Pulchri Studio gesproken, ook een zeer groote beteekenis: ,,Ik kan u verzekeren. dat juist die Neder landsche mannen, die men boosaardig of on- Daunau. Ik ben Gravin de Ldpiney." „Maar U heeft al dien tijd Bngelsch met mij gesproken." „Natuurlijk, mijn lieve. Ik ben van geboorte Amerikaansche; mijn man, de Graaf, stierf enkele jaren geleden en nu ben ik alleen ach ter gebleven. Wat wilt U nog verder weten?" ,,iHoe ben ik hier gekomen?" Wie heeft me gebracht?" Dat is een vreemde geschiedenis. Twee heel goede vrienden van mij, Mr. en Mrs. Chap- pelle, hebben U in die modezaak in London ontdekt U, Prdnses Corisande van Caronia." Ze kon het maar niet gelooven dat ze wer kelijk een Prinses was en daarom ging ze door met vragen stellen, want in dezen dool- hof was elke vingerwijzing welkom. ,,Hoe wisten ze dat ik Prinses Corisande was?" ,,Als U weet geheel hersteld bent, zullen zij U dat zonder twijfel vertellen. Maar nu moet U weer gaan rust en." Ofschoon ze doodmoe was, wilde ze hier niets van weten. ,,Ik kan niet rusten", ant- woordde ze, „v66r ik alles weet wat er is ge- beurd waarom ik hier ben gebracht wat deze menschen met me voor hebben „Dat heb ik toch al gezegd? Ze willen U Uw rechtmatlge positie teruggeven. Oh, het is een wonder? Men dacht dat U dood was en U leeft nog! Mijn lieve, U weet niet wat dit alles beteekent U zult de beroemdste vrouw van de wereld zijn! U hoeft nergens zorgen voor te hebben; iedereen zal goed en vriendelyk voor U zijn. De dokter, die U be- handelt, is buitengewoon knap hij zal U wel gauw weer heelemaal gezond maken." Plotseling ging de deur open en een tweede vrouw verscheen. De Gravin keerde zich tot haar met de woorden: ,,Oh, Sybil, lieveling, ze is wakker!" en zich tot Elsie wendende, zei ze: ,,Dit, Prinses, is Mrs. Chappelle, de vrouw die U naar Parijs heeft gebracht." Elsie kromp onwillekeurig in elkaar. Mrs. Chappelle was haar vijandin zij was de vrouw met die boosaardige grijns op haar gezicht. HOOFDiSTUK XV. Bezoek van „De Kabouter". Het ontbijt was genuttigd, de koffers ge- pakt en nu gaf Philip Wendover zijn laatste instructies aan het personeel. ,,Ik weet nog niet hoe lang ik wegblijf, Stevens, stuur mijn brieven maar op naar Hotel Meurice te Parijs." ,.Heel goed. Sir." Er restte Wendover nog wat tijd en daarom strekte hij zich behagelijk in een gemakke- lijken stoel uit en overdacht de situatie. Waarom' had hij gisteravond ineens het be- sluit genomen naar Parijs te gaan? Hij wilde de zaak eerlijk onder oogen zien en met zich- aelf in het reine komen. Precies een week geleden had hij hier in dezen zelfden stoel gezeten en was toen tot de verrassende ontdekking gekomen dat hij verliefd was op een meisje, dat hij temauwer- nood kende. De tijd, die sindsdien verstreken was, had deze gevoelens versterkt. Steeds en temidden van de drukste bezigheden was slechts een gevoel overheerschendLonden scheen hem verlaten toe, hij was dezelfde niet meer. Hoe was het mogelijk dat een enkele bilk in een paar vrouwenoogen zoo'n omwen- teling in het leven van een man kon teweeg brengen Als bij eenmaal een besluit genomen had, kwam by er niet meer op terug. Gisteravond had hij. toen hij in zijn kantoor was gezeten en het gedreun van de machines hem in de ooren klonk, het vaste besluit genomen dat zijn plaats in Fleet Street zou zijn, dat niets hem van zijn werk daar weg mocht lokken. Zelfs had het hem geleken alsof de machines hem een boodschap brachten. Eh toch vijf minuten later was hij alles vargeten. Wlaarom Omdat een kwellend gevoel hem hinderde. Hoe het zoo kwam wist hij niet, maar hij wist nadenkend verraders noemen wil, bij de op- perste leiding van het Rijk beel goede en waardige vertegenwoordigers van de Neder landsche zaak en de Nederlandsche vrijheid waren, over welk laatste punt door het Rijk nooit eenige twijfel was gelaten." Men zou het dus ook als volgt kunnen om- sehrijven. Juist voormannen der N.S.B., die tot dusver door zoovelen in allerlei toonaar- den voor landverraders zijn uitgemaakt, heb- ben zich nu sterk gemaakt voor de Nederland- j sche zaak, voor onze staatkundige vrijheid in j het bij zonder. En zij hebben bij de hoogste leiding van het Duitsche rijk en volk, dat naar het woord van den Rijkscommissaris in volledige kameraadschap met het Neder landsche wil leven, blijkbaar een open oor ge- vonden. ,,Het verraad." Wij hoorden het dezer dagen z66 uitdruk- ken: „Niet zij, die steeds gewaarschuwd heb ben en die tijdig zagen aankomen, dat de Westelijke democ'ratische staten, in bet bijzon- der Frankrijk, door inwendige vermolming in- een zouden storten, en die steeds weer pleit- ten voor een betere verstandhouding met bet naburige Duitschland, zijn de verraders, doch eerder zij, die vroeger niet voor de goede politiek hebben gezorgd en nu het volk met de gebakken peren hebben laten zitten." Ook al zou men in het geval van Nederland bet element kwade trouw willen uitschakelen, dan nog zou men onderschrijven, wat de Rijks commissaris Zaterdag over het begrip ver raad zeide: het verwijt van heulen met den tegen- stander of zelfs verraad, treft volkomen ten onrechte de mannen, die voor het Nederland scbe volk een weg aan de zijde van het Duit- fche volk zoeken. Wat beteekent verraad dan eigenlijk? Wij Duitschers weten het maar al te goed. Wan- neer wij volk en volkskarakter als hoogste goed beschouwen, dan pleegt diegene verraad, die zich juist aan dit hoogste goed vergrypt. Wie volksvreemde of zelfs voor het volk scha- delijke biologische, geestelijke en moreele in- vloeden toelaat of zelfs bevordert, is evenzoo een verrader, als diegene, die de kracbt. van bet volk meedoogenloos voor zelfzuchtige doei- einden misbruikt. In tyden van plotselinge nederlagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit hoort men bet uit den mond der dappere soldaten in de ^oorste linies, die de overweldigende militaire macht van den tegenstander leerden kennen en respecteeren. Men noemt ook die menschen graag verraders, die tegen stands- en klasse- grenzcn optomen, wanneer deze verschillen hun economiscben en geschiedkundigen zin verloi'ei- hebben en het leven van bet voik beklemmen." Wij mtenen, dat overweging van dit alles den achtergrond moet vormen bij beoordeeiir.g van de verdere binnenlandschc politieke ont- v/ikke-irg. HET TOEKOMSTIGE ECONOMISCHE LEVEN VAN NEDERLAND. Dr. Hans Fischboek, de commissaris-gene- raal voor financien en economische zaken bij het Rijkscommissariaat, schrijft in de Deut sche Zeitung in den Niederlanden over de toekomstige taak voor het Nederlandsche economische leven. In de eerste plaats besteedt hij zijn aan- dacht aan de kwestie van de grondstoffen en het productieprogramma. De capaciteit van de Nederlandsche industrie wordt wel beter gebnuikt dan in vele jaren voor den oorlog, maar nog geenszins bevredigend. Het doel is om te komen tot een volledige ingebruikne- ming van alle productieve, voor het geheele economische leven nuttige krachten, gelijk dat in het Duitsche Rijk het geval is. Voor zoover hiertoe de verschaffing van grondstof fen wordt vereischit, die binnenslands niet ter beschikking staan, kan er mee gerekend wor- zeker dat het meisje, dat hem, sinds hij haar voor het eerst ontmoette, niet uit de gedach- ten was geweest, in gevaar verkeerde. Iedereen zou zooiets natuurlijk belachelijk vinden. Maar dat gevoel was zoo sterk, dat liij vast besloten was haar te gaan helpen. Den heelen nacht had hij niet kunnen sla- pen; hij had met ongeduld op den morgen ge- wacht. Nu zou hy spoedig op weg zijn. Parijs was weliswaar een groote stad, maar hij was er vast van overtuigd, dat hij het meisje zou vin den en dan zou hij ook wel weten door te dringen in het mysterie, waardoor ze werd omringd! Wel had ze hem dien avond in het Midnight Cabaret van zich gestooten, maar door zooiets liet hij zich niet afschrikken. Als ze werkelijk een oplichtster was, zou hij haar op het rechte pad terug brengen en als ze in handen van misdadigers was gevallen, zou hij haar bevrijden. Zijn besluit stond vast en de oplossing leek hem zeer eenvoudig. De schel van de telefoon maakte plotseling een einde aan zijn cverpeinzingen. Hij nam den hoom van de haak en hoorde een bekende stem zeggen: ,,Ben jij het, Wendover Je spreekt met Lomax." Wat is er aan de hand?" ,,Zou ik je vanavond kunnen ontmoeten?" ,,Ik vrees van niet." Waarom niet? Ben je weer bezig met het oprichten van een nieuwe afdeeling, ergens in Alaska, of zoo?" ,,Laat me je zeggen dat het een detectlve- inspecteur van het Criminal Investigation Departement niet past zoo vroeg in den mor gen al zoo idioot te doen. Op het oogenblik moest je ijverig rondsnuffelen en trachten uit te vinden wie de kippen heeft gestolen uit dat kippanhok in Acacia Grove." „Ha! 'Ha!" lachte de ander. „Het groote niEUwsblad ,,The Messenger" heeft een nieuwe humorist aan zijn blad verbonden! Je moest je grappen laten drukken, Wendover, je cou- irant zou er heel wat vroolijker uitzien!" en op emstiger toon vervolgde hij„Maar wer- den, dat deze grondstoffen in dezelfde mate en onder dezelfde voorwaarden aangeworven en verschaft zullen worden, als in het Duit sche Rijk. Het Nederlandsche economische leven zal zich daarbij moeten vej-zoenen met het feit, dat de door de beperking noodzake- lijk geworden voorzieningswijze voor den in- kooper andere problearten stelt, dan op de vrije wereldmarkt waren op te lossen. Voor den ondernemer zelf volgt daaruit de verdere taak zijn productieprogramma niet alleen te regelen naar de vraag van zijn clientele, maar in de eerste plaats naar de noodzaak van den staat, die ibij de verdeeling van de aanwezige voorraden grondstoffen den doorslag geeft. Tot de problemen, waarvoor de Duitsche volkshuishouding gestaan heeft, behoort naast de verschaffing van de noodzakelijke grond stoffen in vele gevallen ook besehikbaarstel- ling van de noodzakelijke werkkrachten en de vrije industrieele capaciteit. Beide zijn in vele bedrijfstakken in Nederland nog rijkelijk, menigmaal al te rijkelijk, voorhanden en de taak bestaat nu daarin de in 't Duitsche rijk bestaande behoefte in Nederland te dekken. Om de belanghebbenden nader tot elkaar te brengen en de bestaande mogelijkheden te onderzoeken bestaat het plan om in besprekin- gen van vooraanstaande industrieelen uit het Duitsche Rijk en uit Nederland tot resultaten te komen, welke zullen leiden tot de grond- slagen voor een arbeidsverdeeling binnen de lijst der bestaande productietaken op den grondslag van gelijkgerecbtigdheid. Daarbij wordt er geenszins aan gedacht de in Neder land sedert den wereldoorlog bedreven indus- trialisatie terug te schroeven, integendeel, de bedoeling is daar, waar de industrialiseerings- positie van het geheele Europa de uitbreiding of de oprichting van nieuwe industrieele in- richttngen wenschelijk laat schijnen, een der- gelijke taak op te dragen aan de Nederland sche economie en daardoor aan de ondeme- merswerkzaamheid ook op industrieel gebied de overeenkomstige nieuwe mogelijkheid te openen. Bij de verwezenlijking van deze of dergelijke taken zal bet ook dikwijls nuttig blijken nauwere economische betrekkingen tusscben Nederlandsche en Duitsche belanghebbenden te vestigen, maar levendig zal ook worden be- groet, dat Nederlandsche ondernemers en kapitalisten meer dan tot dusver reeds het geval was belangen in het Duitsche Rijk zoe ken. Moeilijkheden o-p het gebied van het be- talingsverkeer zullen dergelijke transacties niet in den weg staan. Het laat zich aanzien, dat binnenkort verdere uitbreiding gegeven zal worden aan de reeds tot stand gekomen vergemakkelijking van overmakingen tus scben het Duitsche Rijk en Nederland. Het in Nederland bestaande prijsniveau schijnt voorloopig door den wettelijk veror- denden prijsstop vastgelegd. Uitzonderingn zullen geenszins worden toegelaten, indien daardoor het Duitsche prijsniveau zal worden overschreden. Inzooverre hierdoor een aan- passing van de Nederlandsche prijzen aan die van het Duitsche Rijk zou volgen zal moeten worden overgegaan tot een herziening van de bestaande invoerrecbten ten aanzien van bet Duitsche Rijk. Deze herziening wordt.overi- gens reeds daardoor vereischt, dat er niet meer gerekend kan worden, dat de tot dusver geldende Duitsche maatregelen ter bevorde- ring van leveranties naar Nederland zullen worden gehandhaafd. Ook de Duitsche invoer- rechten uit Nederland zullen dienovereenkom- stig behandeld moeten worden, wanneer den Nederlandscben producenten voor hun leve ranties aan het Rijk de Duitsche binnenland- sche prijzen verzekerd zullen worden. Belastinghervorming. De te verwachiten achteruitgang van de douane-inkomsten van den staat en de huiten- gewone uitgaven, welke op de begrooting drukken, maken menige belastinghervorming kelijk, ik zou je vanavond erg graag willen spreken." ,,Dat gaat niet ik sta op het punt naar Parijs te vertrekken." Parijs! Wordt je lichtzinnig op jouw leef- tijd? Parijs!" hoorde Wendover den ander herhalen. ,,Dan neem je zeker den boottrein? Je hebt dan nog net tijd om op weg naar het station even ibij de Yard aan te wippen... Ja, het is heusch erg belangrijk. Ik heb iets ge- hoord over zekere menschen". ,,Ik zal komen, zei Wendover kort. De woorden: „over zekere menschen" hadden plotseling zijn belangstelling gaande gemaakt. Hij hing den hoorn weer op den haak en draaide zicb, diep in gedachten verzonken, om. Hallo, Phil! Je kijkt of je van Lotje ge- tikt bent! Wat mankeert er vanmorgen aan?" Het was de Kabouter, die door haar spot- tende woorden toch niet den angst in haar stem kon verbergen. .Hallo, kind!" „Je doet niet erg enthousiast, vind je wel? Is dat je manier om een liefhebbende nicht te verwelkomen?" ,,Neem me niet kwalijk, beste kind, maar, zooals je misschien wel kunt zien, heb ik ver- schrikkelijke haast. Ik sta op het punt naar Parijs te vertrekken en op weg naar bet sta tion moet ik eerst nog Scotland Yard aan- doen." Beryl Trentham klapte in haar handen en juichte ,,Naar Parijs! Oh, wat is dat grappig!" ,,Wat is er grappig?" .Natuurlijk dat jij naar Parijs gaat1 Ik moet zelf ook met den boottrein mpe, tenmin- ste, dat ben ik van plan." ,,'Het is nog te vroeg voor raadkeltjes, mijn kind! Wees alsjeblieft een beetje duidelijker." ,,Geef me eerst een cigaret." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1