Ter Neuzensche Courant In den gteep van het noodlot Binnenland Buitenland Feuilleton Vrijdag 27 September 1940 No. 10.119 TWEEDE BLAD DE AANSCHAFFING VAN BRANDSTOFFEN. VAN GEVOLMAOHTIGDE VAN DEN RIJKS- COMMISSARIS VOOIt AMSTERDAM. Naar de D. Z. in den Niederlanden meldt, heeft Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, den burgemeester van de Hanzestad Liibeck, senator dr. Bdhmker, benoemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam. iDr. Bdhmker, die zijn functie te Amster dam reeds heeft aanvaard, heeft deelgenomen aan den wereldoorlog van 19141918, en aan den jongsten oorlog in Polen en in het Wes tern Aan het Westelrjk front is hij gewond. NIEUWE WERKOBJECTEN VOOR OPBOUWDIENST Het A. N. P. meldt: Als vrucht van de samenwerking tusschen den Rijksdienst voor de werkverruiming en den Ophouwdienst zal zeer binnenkort een begin kunnen worden gemaakt met een aan- tal belangrijke werkobjecten in de provincies Overijssel en Drente. Het 77ste korps, dat thans bezig is met opruimingswerkzaamheden aan den IJssel- oever, zal geleidelijk de Wegverbetering ter hand nemen in de omgeving van Deventer en zich voorts ook wijden aan het uitdiepen van het stroombed van de Schipbeek (verwijderen van het stroomzand en egaliseeren van den bodem). Een afdeeling van het 26ste korps te Almelo zal worden ingezet bij de uitvoering van het uitbreidingsplan der gemeente Wier- den; twee afdeelingen zullen worden te werk gesteld bij de ontginning van het Wierdensche veld; de vierde afdeeling zal werken in de Staatsbosschen Nijverdal. Het 27ste korps te Meppel-Hoogeveen zal werkzaam zijn bij het verharden van wegen in de gemeente Staphorst, ten behoeve van het waterschap Hasselt en Zwartsluis, en voorts ontginningswerk verrichten nabij Over Lankhorst; ten slotte krijgt dit korps als taak toegeWezen den aanleg van een niguwe begraafplaats te Hoogeveen. Het 33ste korps, Steenwijk, zal ontginnings werk verrichten in den Giethoornsche polder en nabij Willemsoord en voorts de bebossching van een gedeelte van het oefeningsterrein te Steenwijk ter hand nemen. iHet 34ste korps, Ommen en Dalfsen, is reeds begonnen met verbetering van Zand- wegen aldaar; voorts staat bosch- en land- ontginningswerk op het landgoed Junne en boschwerk in de gemeente Ambt Hardenberg op het programma. De voorloopige voorbereiding van deze wer ken is door den Rijksdienst voor de werkver ruiming geschied. Voor een aantal objecten is reeds de toestemming van belanghebbenden verkregen, voor andere is het overleg nog gaande. Eenige groote werken in de genoemde pro vincies liggen in het verschiet, meer speciaal op het gebied van de ontginning, wat van zoo groot belang is in verband met de voedsel- voorziening van ons land. DE N.S.B. STICHT EEN „OPVOEDERSGILDE". De persdienst der N.S.B. meldt: Zaterdag j.l. is te Utrecht in een samen- komst van ongeveer tweehonderd personen uit de kringen van hooger, middelbaar en lager onderwijs en enkele leiders van jeugdvereeni- gingen het „Opvoedersgilde" opgericht. Het doel is, zoo als de leider mr. dr. R. van Genech- ten in zijn openingswoord uiteenzette, te komen tot een corporatie van alien, die opvoe- ding der jeugd in den nieuwen geest willen opbouwen en uitbouwen. Daartoe worden alien opgeroepen, die onmiddellijk bij het onderwijs zijn betrokken, zoowel als zij, die werkzaam zijn in de jeugdbeweging, opvoe- dingsgestiohten enz. Het lidmaatschap der N.S.B. wordt niet ver- eischt om tot dit gilde toe te treden. De voorloopig leider der afdeeling .Hooger Onderwijs", dr. T. Goedewaagen, gaf een uit- eenzetting over de plaats, welke het hooger onderwijs in ons volk dient in te nemen en het doel, waaraan het dient te beantwoorden. Teekenend noemde spr. het onder meer, dat men nog steeds spreekt van hooger onderwijs, nooit daarentegen van hoogere opvoeding, daar waar dit laatste toch minstens zoo be- langrijk is als het eerste. Ten opzichte van het .middelbaar onder wijs", gaf drs. P. Dijkema aan, welke richt- lijnen gevolgd zullen worden bij den opbouw van dit zeer vertakte onderdeel der opvoe ding. De hedendaagsche jeugd, aldus spr., mist ieder begrip van de stroomingen des tijds, tengevolge van volslagen onkunde. Naast verdieping in taalwording, de geschie- denis der letteren, volksche letterkunde enz., ten einde te komen tot juister en meer zinvol gebruik der taal, zal een belangrijke plaats worden gegeven aan de lichamelrjke opvoe ding. De leeraar zal meer dan voorheen in zijn volk moeten staan en goede bezoldiging, benevens een volledige dagtaak tot zijn rech- ten behooren te rekenen. De laatste spreker was de heer W. Terp- stra, inspecteur van het Lager Onderwijs te Utrecht, leider der afdeeling „Lager Onder wijs". De opvoeding (onderwijs) in de volks- school moet aldus spr. beslist volksch zijn. Zij moet gericht zijn op het aankweeken van liefde voor volk en vaderland. De oplei- ding der leerkrachten zal zoodanig moeten worden gewijzigd, dat aan de practische zijde meer aandacht wordt besteed. De hooge leer- lingenschaal, de ver doorgevoerde schoolver- snippering en het stelsel van ,,de kweekeling met akte", moeten zoo snel mogelijk ver- dwijnen. Ook deze spr. wees op het eminente belang van het vak ,,Heemkunde" en pleitte voor uit- breiding van lichamelijke opvoeding. Hij eindigde met het uitspreken van zijn vertrouwen in het inzicht der aanwezigen ten opzichte van de prachtige taak, welke de schoolopvoeding insluit. Vrijwel alle aanwezigen gaven zich op als lid van het gestichte* opvoedersgilde. Aan- meldingen bij den secretaris van het Opvoe dersgilde, dr. F. Breedvelt, Jos. Israellaan 46 te Den Haag, telefoon 776018. PRIJSVERHOOGING IN VERBAND MET OMZETBELASTING. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt in verband met de toepassing van de prijzenbeschikking 1940 no. 1, naar aanleiding van de wijzigingen in de omzetbelasting en het bijzonder invoer- recht, welke met ingang van 1 October 1940 in werking treden, mede, dat de verkoopsprij- zen met het ten gevolge dezer wijzigingen meer aan belasting te betalen bedrag mogen worden verhoogd, voor zoover niet op grond van de bepalingen der wet op de omzetbelas ting de verplichting bestaat de belasting af- zonderlijk in rekening te brengen. Zij, die goederen met verhoogde belasting inkoopen, mogen het in verband hiermede door het meer betaalde bedrag, hetzij afzon- derlijk, hetzij in hun verkoopsprijzen door- berekenen. Bij het in rekening brengen der verhoogde belasting mogen naar regelen van goed koop- mansgebruik, noodzakelijke afrondingen wor den toegepast en gemiddelden worden aange- nomen, mits aannemelijk kan worden ge maakt, dat het totaalbedrag der in rekening gebrachte belasting, de betaalde belasting niet te boven gaat. Tegen hen, die van de hierboven verleende faciliteiten op eenigerlei wijze misbruik ma- ken, zal ten strengste worden opgetreden. FIETSERS, NEEM VERKEERSREGELEN S T I IT IN ACHT! De commissaris-generaal voor Openbare Veiligheid voor het bezette Nederlandsche ge bied maakt, in opdracht van den Rijkscommis saris, bekend Zooals in de couranten reeds is medege- deeld, kan een nieuwe ordening voor het weg- verkeer in Nederland tegemoet worden gezien. Talrijke ongevallen, welke zich in den laat- sten tijd hebben voorgedaan en die zeker voor het meerendeel door wielrijders veroorzaakt werden, maken het noodig, voor het rijwiel- verkeer nu reeds eenige wettelijke maatrege- len te nemen, in afwachting van de defini- tieve, wettelijke regehng; maatregelen, welker strenge nakoming gewaarborgd is, doordat de politieorganen verscherpte bepalingen in acht sullen nemen. 1. De wielrijder heeft zich, zooals ieder, die deelneemt aan het openbaar verkeer op den weg, z6o te dragen, dat het verkeer, niet in gevaar kan worden gebracht; hij moet ver- der er voor zorgdragen/ dat een ander niet benadeeld of meer dan de omstandigheden onvermijdelijk maken gehinderd wordt. 2. Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den weg berijden. De politie heeft in 't bijzonder te letten op de meest strikte nakoming van deze bepaling. 3. Wielrijders mogen in beginsel, zooals dit in gemeentelijke politieverordeningen van de meeste grootere steden in Nederland reeds is voorgeschreven, slechts met twee en naast elkaar rijden. Bij inhalen echter mag slechts afzonderlijk gereden worden. Bestendig rijden naast een voertuig, in 't bijzonder naast een tram, zoomede het zich vasthouden aan voer- tuigen is verboden. 4. Wielrijders, die van richting verande- ren of die in dezelfde richting verder willen gaan, moeten dit aan andere deelnemers aan het verkeer tijdig en duidelijk kenbaar maken. Dit ontslaat niet van de geboden zorgvuldig- heid. Wanneer wielrijders van rijwielpaden of langs den weg loopende strooken de rich ting van den rijweg inslaan, dienen zij in t bijzonder op het overige verkeer te letten. 5. Wielrijders moeten van rijwielpaden, wanneer deze in goed berijdbaren toestand verkeeren, ook gebruik maken. Wielrijders, die deze algemeene richtlijnen, welke aan het reeds geldende Nederlandsche recht ontleend zijn, niet volgen, worden aan een strenge bestraffing onderworpen. Bij wielrijders, van wie de leider der groep tegen de verkeerstucht en discipline zondigt, kan op bevel der politiebeambten in daartoe aangewezen gevallen op den weg de lucht uit de banden genomen worden. Verwacht wordt, dat de wielrijders, door de bepalingen van het wegverkeer goed in acht te nemen, rekening houden met het feit, dat dat verkeer door den oorlogstoestand reeds bijzonder gespannen is. Bijzonder oplettend diene men te zijn tegenover de voertuigen en voertuigcolonnes der Duitsche weermacht. Speciaal zij er de aandacht op gevestigd, dat aan colonnes voertuigen der weermacht van- zelfsprekend in ieder geval voorrang moet worden verleend. TEXTIELBONNEN A EN AA. Het waarnemende hoofd van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend: Iedere houder of houdster van een textiel- kaart kan tegen inlevering van een heeren- costuum, een wollen deken, een wintermantel of een winterjas (dames-, heeren- of kinder-) bij een daarvoor ter plaatse aan te wijzen kleeding-comitd onder overgave van bon A van de textielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de winkelier gerechtigd is een winterjas, wintermantel of de stof daarvoor bestemd, af te leveren, terwijl de winkelier bij deze levering, behalve het inleverings- bewijs, tevens de bon AA van de textielkaart in ontvangst moet nemen. De inlevering van de genoemde textielgoederen dient te ge- schieden v66r 13 October a.s. Gratis uitreiking van ingeleverde kleeren aan behoeftigen. Het in te leveren kleedingstuk moet in goe- den staat verkeeren ter beoordeeling van het kleeding-comitd, hetwelk den eisch kan stel- len, dat het kleedingstuk chemisch gereinigd is. Verscheidene bedrijven zijn bereid gevon- den deze bewerking tot dit doel tegen speciale tarieven uit te voeren. Bovenbedoeld coinito zal onverwijld worden benoemd door den lei der van den plaatselijken distributiedienst, eventueel in overleg met het gemeentebestuur. Van dit comitd zullen 66n of meer textiel- handelaren lid moeten zijn om deskundig ad- vies te geven. In de grootere plaatsen kan de leider van den plaatselijken distributiedienst in overleg met den burgemeester een vereeniging, stich- ting of comite aanwijzen, welke voor dit werk het meest geschikt is. Wanneer de goederen bij het kleeding' comitd ter plaatse ingeleverd zijn, zal dit comitd de beschikbare kleeding gratis uitrei- ken na 13 October a.s. aan dat deel der be- volking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Degene die een gebruikt kleedingstuk ont- vangt, moet daarvoor de bonnen A en AA van de textielkaart inleveren bij dit comite terwijl de geheele regeling onder controle staat van den leider van den plaatselijken distributiedienst, die vaji het centraal distri- butiekantoor hierover nog nadere instructies heeft ontvangen. HANDEL IN VOORBEREIDING. TOEZICHT OP AARDAPPELEN IN Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede: Het is gebleken, dat ondanks de herhaalde geruststellende mededeelingen door de over- heid inzake de aardappelvoorziening gedaan, er toch weer steeds opnieuw ongerustheid bij de bevolking ontstaat. Er wordt daarom nogmaals met nadruk verklaard, dat de overheid volstrekt geen plannen heeft om tot distribute van aard- appelen over te gaan. Inmiddels heeft deze ongerustheid belang rijke nadeelen ten gevolge. Door de groote vraag van het publiek wordt de handel emstig ontwricht en kan af en toe in sommige plaatsen niet dagelijks voldoende aan de vraag worden voldaan. Dit heeft dan weer toenemende ongerustheid bij de bevolking ten gevolge. Verder worden op het oogenblik door particulieren op onoordeelkundige wijze en op volstrekt ongeschikte plaatsen aard- appelen opgeslagen. Het gevaar is zeer groot, dat een groot deel van deze voorraden zal be- derven. Hierdoor worden niet alleen de eige- naren van deze aardappelen benadeeld, maar bovendien zou op den langen duur de aard- appelpositie ten gevolge hiervan veel ongun- stiger kunnen worden. Het publiek wordt daarom nogmaals met nadruk verzocht, niet meer aardappelen op te doen dan voor geregeld gebruik noodig is. Inmiddels worden door de overheid maat regelen voorbereid om een bij voortduring goede aardappelvoorziening te waarborgen. Het afleveren van aardappelen door de telers en het verhandelen van aardappelen wordt onder toezicht gesteld van de Nederlandsche akkerbouw-centrale en de provincial voedsel- commissarissen. Dit toezicht dient om onder alle omstandigheden, ook bij eventueele groote vervoersmoeilijkheden, de consumptie in het geheele land voortdurend tegen redelijke prij- zen van de noodige aardappelen te kunnen voorzien. Daarom ook worden de voorraden in de buurt van de groote steden vastgelegd. Afleveringsverbod voor telers rond Amsterdam en Rotterdam. In afwachting van deze regeling, welke zeer binnenkort in werking zal treden, is in middels door de Nederlandsche akkerbouw- centrale bepaald, dat met ingang van 25 dezer het afleveren door telers van alle soorten aardappelen uit den Haarlemmermeerpolder, de IJpolders, de Wijkermeer-, Spaarndammer- en houtrakpolders van het eiland Ussebnonde en het vasteland van ZuidnHolland is ver boden. Deze maatregel is uitsluitend genomen om een einde te maken aan de wilde jacht naar aardappelen, welke de inwoners van Amsterdam en Rotterdam sinds enkele dagen in den omtrek van die steden hielden. Inmiddels zal voortdurend gezorgd worden voor ruimen aanvoer van aardappelen van elders naar de groote steden. De overheid vertrouwt, dat het publiek zoo verstandig zal zijn, de aankoopen tot normalen omvang te beperken. Mocht dit niet het geval blijken te zijn, dan zal de aflevering aan particulieren noodgedwongen worden beperkt, terwijl des- noods de voorraden van particulieren in be- slag zullen worden genomen. NIEUWE POSTZEGELS. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken betreffende de uitgifte van nieuwe post- zegels, gepubliceerd in het Donderdag ver- schenen verordeningenblad, is bepaald, dat ter vanvanging van de thans geldige gewone postzegels in de waarden van 5 cent en hoo- o-er nieuwe zegels zullen worden uitgegeven, waarop alleen de waarde-aanduiding zal voor- komen. De directeur-generaal der posterijen, teie- grafie en telefonie is belast met de uitvoering van deze beschikking. Zij treedt in werking op den dag harer at- kondiging. Van bevoegde zijde maakt men er ons op opmerkzaam, dat in alle andere door Duitsche troepen bezette gebieden de postzegels ver- vangen zijn door andere, met den opdruk .Besetztes Gebiet'". Hier in Nederland heeft men echter 'n eigen Nederlandschen postzegel laten bestaan, die echter in zooverre van den vroegeren afwijkt, dat voortaan alleen de waarde wordt aangegeven. Dit is een uitzon- derlijke regeling, ook wanneer men een verge- lijking treft met hetgeen in den vorigen wereldoorlog in dit opzicht placht te geschie- den. In dit geval is ten aanzien van Neder land bijzondere tegemoetkomendheid betoond. UITGANGSVERBOD TUSSCHEN 22 UUR EN 4 UUR. Het verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende uitbreiding van de verkeersbeperkingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied als volgt moet luiden: jHet is tot nader order aan hen die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de openlucht op te houden in de navolgende gebieden: op de Waddeneilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Nederlandsche gebied, die zich uit- strekt tot aan de lijn, loopende van Den Hel- der langs het Noord-Hollandsch Kanaal, en vervolgens over Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Ben- nebroek, langs de Oostelijke grens van de pro- vincie Zuid-Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ontmoet, langs de Noordelijke grens van de provincie Noord-Brabant tot aan de spoorbaan van Hedel naar 'a-Hertogenbosch, vervolgens langs deze spoorbaan over 's-Hertogenbosch Box- telEindhovenValkenswaard tot aan de NederlandschBelgische grens, en vervolgens langs de Nederlandsch-Belgische grens tot aan de Z€6"» Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Toelichting op de uitbreiding van het uitgaansverbod. Van bevoegde zijde wordt op de uitbreiding van het uitgaansverbod, de volgende toelich ting gegeven. Deze yerordening van den rijkscommissaris breidt om strategische redenen het uitgaans verbod tusschen 22 en 4 uur uit tot de heele provincie Zuid-Holland alsmede tot het ge deelte van de provincie Noord-Brabant, dat ten Westen van de spoorbaan Geldermalsen s-Hertogenbosch, Boxtel, Eindhoven, Neei- peit li.-T. De door deze spoorlijn doorsneden plaatsen vallen binnen het werkingsgebied van het uitgaansverbod, ook voor zoover zij ten Oosten van de spoorlijn liggen. Voorts wanten van de dienstplichtigen, ook voor zoo ver deze bij den Gpibouwdienst zijn geplaatst, te wier aanzien kostwinnersvergoeding wordt toegekend en die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren, in de gelegehheid worden gesteld om 20 pet. van hun kolenverbruik in den winter 1939-1940 in te slaan. Te dien einde kan aan de verwanten van de bovenbedoelde dienstplichtigen voor zoover deze als gezinshoofd worden aangemerkt, een voorsohot op d<? kostwinnersvergoeding wor den verstrekt ten bedrage van 5,75. Dit be drag beloopt ongeveer het 1/5 gedeelte van het totale bedrag gedurende den winter 1939/1940, terzake van het gemis van brandstoffen- bijslag, de kostwinnersvergoeding is verhoogd. van Gibraltar door is Woensdagocntend HET bepaalt de verordening dat de aanvragen voor uit gaan svergunningen in heel het werkings- .o-ebied van het verbod ook bij de districts- commandanten van de Nederlandsche mare- chaussee kunnen worden ingediend. In verband met de kolendistributieregeling is bepaald, dat men vo6r 1 October 20 pet. van de hoeveelheid kolen, waarover men den vori gen winter heeft b'eschikt, kan inkoopen. In afwachting van een nader te ontwerpen regeling inzake de verstrekking van een brandstoffenbij slag in de komende wmter- maanden, heeft het hoofd van het afwikke- lingsbureau van het departement van defen- sie aan de burgemeesters medegedeeld, dat voor kostwinners bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen. Deze voorzieningen houden in, dat de ver- VOORTZETTING VAN DE FRANSCH- BRITSOHE VIJANDELIJKHEDEN. Het bombardement Fransche vliegtuigen voortgezet. De Engelsche vlooteenheden, die zich Dins- dag in de straat ophielden, hebben hun koers naar den Atlantischen Oceaan voortgezet. 's Middags om kwart voor drie werd Gibral tar opnieuw door eenige Fransche vliegtuig- afdeelingen aangevallen, die talrijke bommen van zwaar kaliber over de vesting en de havenwerken wierpen. De elkander opvol- gende aanvalsgolven duurden om vier uur Spaansehen tijd (vijf uur volgens onzen tijd) nog voort. Een Fransch toestel is door de Britsche luchtafweer neergeschoten. De in- zittenden konden zich door in valschermen neer te springen redden. Woensdag is in een officieele mededeeling van de Fransche regeering bevestigd, dat Fransche vliegtuigen Dinsdagmiddag Gibral tar met bommen hebben bestookt. In totaal zijn 45,000 ton ontploffingsstoffen op het tuig- huis en het Zuidelijke havenhoofd geworpen. United Press verneemt uit Vichy: In de haven zou een schip getroffen zijn, terwijl een groote rookontwikkeling nog an dere treffers aantoonde. Alle Fransche vlieg tuigen zouden ondanks het hevige afweervuur op hun steunpunten zijn teruggekeerd. Ze waren van Marokko komend, de Straat van Gibraltar in opvolgende golven bij Algeciras overgestoken. De eerste golf bevond zich om een uur 's middags boven de rots van Gibral tar. In de volgende twee uren is toen gemid- deld een bom per minuut geworpen. Voorts wordt verklaard, dat deze aanval een deel van de door de regeering van Vichy bevolen represaillemaatregelen is en dit geenszins de laatste tegenmaatregei zou zijn, indien de Engelschen opijieuw Dakar zouden beschieten. In de radio werd gezegd, dat dit de zwaarste aanval tegen Gibraltar was, die ooit ondemomen werd. In omvang was hij verre de meerdere van de tot dusver door Italianen uitgevoerde aanvallen. De schade te Gibraltar. Over het bombardement van Dinsdag op Gibraltar maakt het D.N.B. nog uit Algeciras bekend, dat tien bommen op de scheepswer- ven gevallen zijn. Ze richtten daar groote schade aan, de electrisehe centrale werd ge- deeltelijk varnield. Een bom ontplofte op het dek van een klein koopvaardijschip, dat ver- nietigd werd. Een andere bom viel op een luchtdoelbatterij en stelde twee stukken bui- ten werking. Drie bommen ontploften op de z.g. landtong van Europa, twee op het vlieg- veld en twee op het open veld. Vijf bommen vielen in het bosch van Gibraltar, drie ont ploften ter hoogte van de rots bij een luister- post. Alle bommen zijn op militaire doelen geworpen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd van acht uur 's avonds af kanongebulder uit de richting van de Straat van Gibraltar vernomen. De aanvallen op Dakar. Het D.N.B. meldt uit Geneve: Over de aanvallen op Dakar wordt uit Vichy nog gemeld, dat de eerste aanval door Engelsche vliegtuigen werd uitgevoerd en ge richt was tegen de Fransche kustbatterijen, alsmede tegen het nog niet afgebouwde Fran sche pantserschip Richelieu", dat in aanslui- ting op de beschieting bij Mers-el-Kebir naar Dakar was overgebracht. De kustbatterijen hadden het vuur terstond beantwoord. Noch de .Richelieu", noch de kustbatterijen waren door de Engelschen getroffen. De Fransche bombardementsvliegtuigen zijn toentoot een tegenaanval op de Engelsche vlooteenheden opgestegen. Een Engelsche kruiser is daarbij door bommen van groot kaliber getroffen. Om 13 uur hadden de Engelschen den strijd hervat en beschoten zij met hun verdragend geschut de stad Dakar. Daarbij vielen onder de burgerbevolking en onder de Fransche be- zettingsroepen talrijke dooden en werden tal van personen gewond. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn 65 burgers gedood en 229 gewond. Bovendien hebben 120 Fransche soldaten en mariniers den dood gevonden. 138 Fransche soldaten zijn gewond, drie Engelsche vliegtuigen zijn door Fransche vliegers om- laag gehaald. Volgens andere inliehtingen zou het aantal dooden in totaal reeds twee honderd bedragen. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK— MBBREBOER. 17) Vervolg. Dr. Giraud zat aan een breeden lessenaar, waarop een electrisehe lamp geplaatst was, waarvan het sterke licht ten voile de patien- ten bescheen; de man, -vien de grootste ge- heimen werden toevertrouwd, bleef zelf in de schaduw. Waarschijnlijk had hij geen be hoefte aan licht; hij was nu eenmaal een wezen, dat zich het beste in de duistemis thuis voelde. Juist had hij afscheid genomen van zijn laatsten patient, een heerschap van zeer ver- dacht allooi, toen de Egyptische bediende bin nen kwam en bescheiden bleef wachten. „Ja?" „Deze heer vraagt u te spreken, Docteur," zei de man, terwijl hij een briefje op den les senaar neerlegde. ,,'Hij zegt dat er haast bij is." Met een ongeduldig gebaar sneed Giraud de enveloppe met een ivoren vouwbeen open en haalde er een velletje papier uit, dat hij vlug doorlas. Gewend aan verrassingen, zei hij met een onbewogen gezicht: ,,Laat hem binnen komen, Abdullah." „Zoodra CJharles Zuberra het vertrek bin- nentrad, richtte ,,Le Docteur" de felle stralen van de lamp op zijn gezicht. De bezoeker, die in den hem aangewezen stoel plaats nam, knipperde met de oogen in het schelle licht. „Waarom komt u op dit uur van den nacht bij mij klonk de eerste vraag. „Omdat Shan, de Jood, zei, dat u mij op ieder uur zou ontvangen." De enorme figuur dook weg in zijn stoel. „Dus Shan is nog steeds in leven?" „Ja, gisteren heb ik hem in Londen ont moet. Ik heb veel van u gehoord, dokter, en hij was het, die mil die introductie gaf." ,,En nu het doel van uw bezoek?" vroeg de man, die door de Medische Faculteit van Parijs niet werd erkend. Zuberra schoof zijn stoel wat dichter bij. „Hebt u er bezwaar tegen dat licht te ver- plaatsen Wlaarschijnlijk hebt u me nu wel voldoende bekeken." Giraud strekte een enorme hand uit, met korte, afgebeten nagels, en veranderde de richting van de lamp. „Ik heb een opdracht voor u, dokter," ver- volgde nu Zuherra. De man zei geen woord. Dit was niets on- gewoons. Hij was een persoon, die heel wat opdrachten vervulde, waarvoor de gewone medicus zou terugdeinzen. Jaren geleden was hij plotseling verdwenen en nu oefende hij in de Parijsche Onderwereld zijn geheim- zinnige praktijken uit. „Maar voor alles een vraag, dokter: kan een moedervlek gemaakt worden?" ,,Ik begrijp u niet heelemaal," klonk de dreunende stem. ,,Bedoelt u, of ik een moe dervlek op een overigens gave huid kan maken? In dat geval, neen!" De bezoeker fronste het voorhoofd. „Ik zal u een en ander nader uitleggen," zei hij. ,,Ik luister." „De zaak is deze: er is een meisje, dat de bezitster is van een groot vermogen. En om in het bezit van dat fortuin te geraken, is het noodig dat haar identiteit onomstootelijk wordt vastgelegd. AdVocaten moeten hun toestemming geven. In alle andere opzichten is deze..." „Een valsche vordering?" vroeg de man in de schaduw. „U is zeer vemuftig, dokter. Op den boven- arm van het meisje moet een moedervlek eh, zullen we zeggen groeien? die ik u nauwkeurig zal beschrijven. Ik heb gehoord, dat u een zeer vindingrijk man bent; zooiets is toch zeker niet boven uw macht?" Zeker niet! Het is slechts een kwestie van enten. Ik heb nog eens zoo'n geval meege- maakt en ikzelf heb toen de operatie ver- richt." Na vijf minuten stond de bezoeker op. „Tegen dat u komt zal ik alles in orde heb ben, dokter!" zei hij. Het groote, logge lichaam kwam overeind en nu bleek het dat de dokter een bochel had. ,,U deedt beter haar hier te brengen," zei hij, „ik doe nooit -lets buitenshuis." „Schikt u dan misschien vannacht nog?" „Voor het licht wordt ga ik niet slapen", klonk het antwoord. „En wat betreft haar geheugen?" „Dat kunt U gerust aan mij overlaten. Mijn patient zal zich slechts datgene herinneren, wat voor Uw doel noodig is. U zei dat ze bui- ten kennis is?" ,,Ja, er was vanavond opium in haar koffie." ,,Dan staat ons niets in den weg. Breng haar zoo gauw mogelijk hier; onderwijl zal ik de noodige maatregelen treffen." •HOOFDSTUK XIV. Op het Bureau van „The Messenger". Zoo, hij is er vandoor gegaan." Wendover, die verstrooid zijn brood zat te verkruimelen keek Lomax met afwezigen blik aan. „Wie is er vandoor gegaan?" De detective begon te lachen. „Je kijkt zoo stom als een verliefd jongmensch. Wie er van door gegaan is Natuurlijk de man, waarover we het een paar dagen geleden gehad hebben Charles Zuberra.' „Oh, Zuberra". zei de spreker op onver- schilligen toon. „En hij heeft het meisje met zich meege- nomen." Als Lomax verwacht had door deze woor- den zijn tafelgenoot uit diens lethargie op te wekken, was hem dit volkomen gelukt. Phi lip Wendover boog zich plotseling voorover, zijn gezicht vol spanning ,,Hoe weet je dat?' vroeg hij. „Omdat ik, sinds we drie dagen geleden den man in het Midnight Cabaret zagen, den hee- ien tijd met die geschiedenis bezig ben ge- weest. Ik zou het je wel eerder verteld heb ben, maar je was er niet." ,,Nee, ik moest naar Manchester voor de krant." ,,Wat is er toch met je aan de hand, Wen dover, je bent heelemaal de kluts kwijt. Her- inner je je niet meer, dat het meisje je dien avond vertelde, dat ze met Zuberra en die vrouw naar Parijs zou gaan? „ja, dat herinner ik me wel." „Je wilt toch niet beweren dat je alles om- trent die heele geschiedenis vergetert bent?" ,,Ik heb het de laatste dagen ontzettend druk gehad jij, als politieman, zult het mis schien niet zoo erg belangrijk vinden, maar binnenkort openen we in Manchester een nieuwe afdeeling van ,,The Messengei „Zoo, ga je nog meer geld verdienen?" Misschien ga ik geld verliezen", klonk het antwoord. ,,Het spijt me, dat ik vanavond zoo vervelend ben, Lomax. Ik geloof, dat ik maar wat ga wandelen." ,,Dat zal niet kwaad zijn voor je lever; bel me maar eens op als je je beter voelt; op het oogenblik kijk je als een aanspreker, die asthma heeft." Wendover nam afscheid van zijn vriend, be taalde de rekening en verliet het restaurant. Het was waar, hij had de laatste drie dagen en nachten heel hard gewerkt, maar ondanks het feit, dat hij het overstelpend druk had, bleef een overheerschende gedachte hem ver- volgen: voor het eerst van zijn leven was hij .verliefd -en nog wel op een vermoedelijke oplichtster. Hij, die tot nu toe steeds onver- schillig was gebleven voor het vrouwelijk ge- slacht, had plotseling zijn hart verloren aan een vrouw van verdachte reputatie. Vanaf het oogenblik dat hij, gezeten voor het haardvuur, zichzelf die bekentenis had ge daan, had hij alles in het werk gesteld om die verontrustende zwakheid te overwinnen. Steeds had hij zich met hand en tand tegen het huwelijk verzet, hij wilde niet gebonden zijn. Hij was heel tevreden met zijn tegenweor- dig leven en hij zag geen enkele reden om daar verandering in te brengen. Maar wat had het eigenlijk voor nut zoo te loopen piekeren? Langzaam slenterde hij de straat op. 'Het was even over negenen, te laat dus om nog naar het een of andere theater te gaan en voor zijn clubs voelde hij op het oogenblik niets. Opeens besloten, riep hij een taxi aan en liet zich naar Fleet Street rijden. Twintig minuten later zat hij midden in de drukke werkzaamheden. Op het bureau van ,,The Messenger" kwam telefonisch, draadloos of telegrafisch nieuws uit alle deelen van de wereld binnen. Het was een komen en gaan van journalisten, die kopie aan de redacteu- ren ter hand stelden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5