Buitenland VERVOEDERVERBOD VOOR AARDAPPELEN. Overspannen zenuwen MAXIMUM-PRIJZEN GELDEN ALLEEN VOOR VLEESCH. Dus niet voor vleesch en been. De vleesc.hdistributie heeft aanleiding ge- geven tot tal van vragen, vooral ook van de zijde van bet publiek, dat nog niet altijd blijkt te begrijpen, waarom het nu precies gaat. Zoo is een van de vele vragen welke gesteld worden, of de slager nu voortaan bet vleesch met bet been moet leveren en of het been voor vleeschprijs kan worden berekend. Wij hebben, scbrijft De Crt., hiernaar nog eens ge- informeerd bij het centraal bureau voor vee en vleesch te Utrecht en kregen hierop het volgende antwoord. Het is zoo, dat de rantsoeneeiing vleesch m t been is, gelijk in Duitschland, maar de maximum-prijzen gelden voor vleesch en niet voor vleesch en been. Op vier vleeschbonnen van edn ons zal dus geleverd kunnen worden drie ons rundvleesch en 3% ons kalfs- of var- kensvleesch. Wlare het de bedoeling geweest om den prijs te stellen voor vleesch met been, dan zou dit ook in de officieele maximum- prrjslijst zijn opgegeven. Voor het slagersbedrijf zou dit dan zeker voordeelig geweest zijn, maar zoo is het niet. De slagerg moeten hun klanten dus rantsoe- neeren naar het vleesch met been, anders komen zij straks bonnen te kort. Zooals bekend, valt paardenvleesch niet on- der de distributie. Een groot bezwaar is echter, dat er onvol- doende slachtpaarden aanwezig zijn. Het groote verbruik van rij- en werkpaarden en vooral het langer aanhouden van deze dieren maakt, dat er minder ter slachtbank komen. Het is de paardenslagerij het laatste jaar zeer sleoht gegaan, maar de vaststelling van de detailprijzen op het niveau van 16 September wordt als een zeer juiste maatregel be- schouwd. TREINEN WORDEN VERDUISTERD. Treinen van de Nederlandsche Spoorwegen rijden voor het grootste deel tot nu toe na zonsonder-gang en voor zonsopgang in het vol- slagen duister. De lampen in de coupd's bran- den niet. Dit zal zoo niet den geheelen winter blij ven De desbetreffende afdeelingen van de Ne derlandsche Spoorwegen zijn doende de noo- dige voorzieningen te treffen en als het zoo vroeg donker wordt, dat tal van treinen ver- dulsterd zullen moeten rijden, dan zal het licht niet ontbreken. Hoe verduisterd wordt, dat hangt af van den aard van den trein. Bij sommige was het noodig een rand van zwart papier langs de vensters te plakken. Uiteraard is heldere verlichting niet moge- lijk. Men zal genoegen moeten nemen met een zwakkere lichtbron of met een blauw lampje. De passagiers van de coupe's worden ver- antwoordelijk gesteld voor het handhaven van de door de Spoorwegen aangebrachte verduis- teringsmaatregelen. Bordjes, die de reizigers daarvan in kennis stellen, worden reeds in de treinen aangebracht. (Tel.) Ten einde te voorkomen, dat voor mensche- Ijjke consumptie geschikte aardappelen van den oogst 1940 voor voederdoeleinden worden aangewend, is het wenschelijk gebleken, nu reeds over te gaan tot een vervoederverbod voor deze aardappelen. Met ingang van 24 September is het ver- boden aardappelen van den oogst 1940 aan het vee te vervoederen, met bestemming tot vee- voeder af te leveren of te verwerken. iHieronder valt dus niet alleen het recht- streeks vervoederen, maar eveneens het stoo- men, ensileeren e.d. van aardappelen. Deze verbodsbepalingen gelden niet voor aardappelen van den oogst 1939. Ontheffing van dit verbod kan worden ver- leend door de provinciale voedselcommissa- rissen. Voor ontheffing komen alleen in aanmer- king partijen, welke voor menschelijke con sumptie ongeschikt zijn. ENGELSCHE BOMMEN. Ook bij Hollum op het Waddeneiland Ame- land kiwamen Engelsche bommen neer. Hier werd een 4jarig meisje van den winkelier J. de Boer aan de Burenlaan gedood, een Ojarig zusje werd zwaar gewond en de moeder lich- ter gekwetst. Een boerderij werd vernield en een andere beschadigd. In een weide bij Kethel Zuid-Hollandwer- den als gevolg van een aantal zware bom- ontploffingen 10 koeien gedood. Eenige boer- derijen bekwamen zware glasschade. Nabij Echt in Limburg strooiden de Engel sche ,vliegers de gevaarlijke brandplaatjes. Vele werden in de omgeving opgeraapt. An dere, die op daken van boerderijen en schuren terechtkwamen, veroorzaakten, ondanks de zware regens, kleine branden, die, dank zij tijdig ingrijpen en met behulp van volgende regenbuien, geen schade van beteekenis aan- richtten. Eenige burgers bekwamen lichte kwetsuren bij het blusschen der branden. Ook in Noord-Brabant bij de Belgische grens werden phosphorplaatjes uitgestrooid. Deze richtten er geen schade aan. In verband met deze berichten zij met na- druk de aandacht gevestigd op de publicatie van den secretaris-generaal van binnenland- sohe zaken, betreffende het onschadelijk ma- ken van de plaatjes EEN WERKPLAN VOOR DEN LANDBOIIW. De Vuurslag heeft Zondagmiddag te 's-Gra- venhage onder leiding van den voorzitter Jhr. R. Groeninx van Zoelen een vergadering ge- houden, welke door verschillende specialisten op landbouw-oeconomisch gebied is bijge- woond. De eerste spreker, de heer Roosenschoon, landbouwredacteur van ,,Het Volk", betoogde, dat voor een goede oplossing van het werk- loosheidsvraagstuk de landbouw steeds een der uitgangspunten zal moeten bieden. Naar spr.'s oordeel kan het systeem, dat de prijzen bepaald werden, hetzij naar de maatstaf der wereldmarkt hetzij, naar het inzicht der re- geering, niet langer gehandhaafd blijven, om- dat in de toekomst niet het geld maar de arbeid als voomaamste element der staathuis- houding zal worden erkend. Dit brengt met zich mee, dat er gestreefd moet worden naar betaling van een ,,recht- vaardigen prijs", welke verband houdt eener- zrjds met de productiekosten en anderzijds met het algemeene welvaartsniveau. Op het oogenblik komt de landbouw daar lang niet aan toe. Bij een volksinkomen van 5100 mil- lioen, ontvangt de landbouw, die een vijfde van het totaal uitmaakt, slechts 600 millioen. Teneinde nil den rechtvaardigen prijs zoo- veel mogelijik te benaderen, stelde spreker voor, dat het land zal worden verdeeld in „landschappen". Voor deze indeeling wilde spr. de onderscheiding van de directie van den landbouw van 84 landbouwgebieden, welke ieder een eigen karakter naar grondsoort en bedrijfstype, als grondslag aannemen. Wan- neer deze landbouwgebieden een bestuur krij- gen naar den geest der waterschappen, ont- staan er streken, waarin de kostprijs van de productie der verschiilende landbouwvoort- brengselen nagenoeg gelijk is. Spr. den'kt zich deze landschappen als zelfbesturende licha- men, waarvan alle hierbij betrokkenen, die ge- zamenlijk een derde van het volk omvatten, lid moet zijn. Vervolgens ontwikkelde spreker een alge- meen werkplan, dat z.i. de bestaansbasis van het volk belangrijk zal vergrooten. Aan de hand van berekeningen van den directeur van den cultuur-technischen dienst en van Ir. Westhoff toonde hij aan, dat onze oppervlak- te cultuurland door middel van versnelde ont- ginning en inpoldering en door herontginning en verkaveling met 545.000 ha is te vergroo ten zonder het natuurschoon en de natuur- reservaten aan te fasten. Bovendien is door ontwatering van een kwart van onze opper- vlakte cultuurgrond een opbrengstvermeerde- ring te krijgen gelij'k aan een landwinst van 190.000 ha. Bovendien is ons weiland volgens Dr. Frankena nog vatbaar voor een produc- tievermeerdering van 50 pet., gelijkstaande dus aan een landwinst van 600.000 ha. Een en ander beteekent, dat izelfs afgezien van de mogelijkheden van intensiveering van den akkerbouw, onze agrarische basis met 50 pet. kan worden versterkt. Als men weet, dat onze invoer van vee- voeder gelijk stond met de opbrengst van een oppervlakte van 700.000 ha, ziet men dat brj een versnelde winning van nieuwe gronden en verbetering van bestaande, gepaard met in tensiveering Vhn het weidebedrijf, meer pro- ductieve krachten kunnen worden vrijge- maakt, dan vopr dekking van de veevoeder- import noodig zou zijn. Het plan van den cultuur-technischen dienst was echter opgezet voor uitvoering in 25 jaar. Spr. acht het dringend noodzakelijk, dat dit tempo zeer belangrijk wordt versneld. Dat is mogelijk, doordat de oude omslachtige proce dure van onteigening is vervallen door afkon- diging van het Vorderingsbesluit. AI deze maatregelen zouden echter geen nut afwerpen, aldus spr., wanneer niet tege- lijkertijd een einde werd gemaakt aan de stij- ging van landprijs en grondrente, die iedere verhooging van de agrarische productie op- slorpen. Hij stelde daarom voor, dat er een landfonds zal worden ingesteld, waarin alle te verbeteren en c.q. te vorderen gronden zul len worden ingebracht, volgens een stelsel dat tot groote tevredenheid der boeren in de Wie- ringermeer wordt toegepast. De hoogere waarde, die ontstaat door de verbetering van het land komt nu ten goede aan het fonds en dus aan de gemeenschap. iSpr. besloot zijn rede met zijn overtuiging uit te spreken, dat langs dezen weg de werk- loosheid in den wortel kan worden aangetast en het staatscrediet in het landfonds een on- vernietigbaar onderpand zou verkrijgen. Hij vertrouwde dat Nederland verjongd uit de huidige crisis zou verrijzen. De tweede spreker, gep. generaal-majoor Ch. Ki&s, sprak zijn waardeering uit voor het betoog van den vorigen spreker, waarin hij naast zakelijke deskundigheid echt idealisme had gehoord, een gelukkige combinatie, waar- voor oud-Holland terecht vermaard was, maar die in den laatsten tijd te weinig werd aan- getroffen. In het teeken van het Nederlandsche, chris- telijke socialisme, achtte spr. nieuwe binding mogelijk, maar dan dient in de allereerste plaats het in Nederland voorhanden politiek vacuum gevuld te worden. MARNIX-GEDENKRAAM ONTHUED IN DE PIETERSKERK TE LEIDEN. In de historische Pieterskerk te Leiden is Zaterdagmiddag op plechtige wijze het feit herdacht, dat vierhonderd jaar geleden Philips van Mamix van Sint Aldegonde het levens- lioht aanschouwde. De plechtige herdenking, welke door tal- rijke genoodigden werd bijgewoond, ving om drie uur aan met orgelspel van den heer Leo J. Mens, die een chromatische fantasie van J. P. Sweelinck ten gehoore bracht, gevolgd door hymne a tre voci van Cavazoni, uitgevoerd door vier koperblazers van het Residentie- Orkest. Redevoeringen werden uitgesproken door de hoogleeraren Prof. Dr. A. A. van Schelven en Prof. Dr. J. de Vries, waarna de onthulling van het Marnix-gedenkraam geschiedde door de echtgenoote van den burgemeester, mevr. S. A. W. van de Sande BakhuyzenGericke. Als voorzitter van het com it 6 sprak Prof. Dr. A. A. van Schelven over „Mamix als nationale figuur". Spr. zeide, dat verschil lende dingen een algemeene erkenning van Marnix als nationale figuur in den weg staan. Zoo niet van afstamming, dan toch zeker van inborst was hij volkomen Nederlander. Hiema werd het woord gevoerd door Prof. Dr. J. de Vries, vice-voorzitter van het comitd, die sprak over .Marnix als letterkundige figuur". De dichter Mamix naast den staatsman en den theoloog Mamix is een teeken van den vollen rijkdom onzer renaissance. Letter kundige was hij trouwens slechts, voor zoover hij de taal op meesterlijke wijze hanteerde. Niet de geringste roem van Mamix is, dat hij geldt als de dichter van het Wilhelmus. Het wetenschappelijk onderzoek der laatste jaren heeft wel is waar twijfel gewekt aan de juistheid van deze voorstelling en deze is sterk genoeg om ons volkslied te beschouwen als het werk van een onbekenden dichter. Maar het feit, dat men Mamix groot genoeg achtte om schepper van dit lied te zijn, be- wijst de beteekenis, die men hem toekende. Nadat een viertal koperblazers van het Residentie-Orkest Psalm 42 ten gehoore had gebracht in de zetting van Claude Goudimel, een der slachtoffers van den Franschen Bar- tholomeusnacht, begaf het gezelschap zich naar het koor der Pieterskerk, waar de ont hulling van het Marnix-gedenkraam plaats vond. De hoofdfiguren van het raam door Georg Rueter (Sloterdijk) ontwerpen en geschilderd en door het atelier van W. Bogtman (Haar lem) uitgevoerd en geplaatst, zijn Mamix en Prins Willem I. Mamix staat rechts voor den beschouwer en heeft den prins aan zijn rechterzijde, terwijl deze hem de llnkerhand op den schouder legt. Onder hen vindt men hun beider wapens. Boven hen ziet men, naar Mamix' eigen schets, de illustratie van zijn devies: ,,Repos ailleurs". Prof. Vail Schelven trichtte hiema een dank- woord tot den kunstschilder Georg Rueter, bood aan mevr. v. d. Sande Bakhuyzen Gericike de zilveren Marnix-gedenkpenning aan en droeg het raam ten slotte over aan de gemeente, welker voorzitter, de heer B. J. Mulder het geschenk aanvaardde met het uit- spreken van een rede. EEN RADIOREDE VAN IR. VERWEY OVER DE ZOMERPOSTZEGELS. Het waarnemende hoofd van het departe- ment van sociale zaken, Ir. R. A. Verwey, heeft Maandagavond voor beide omroepzen- ders ten gunste van de zomerpostzegels een toespraak gehouden, waarvan wij hieronder den tekst laten volgen: lh, aansluiting met hetgeen Prof. Romme, de voorzitter van het propaganda-comite, u reeds voor de microfoon heeft medegedeeld over de actie voor de 'zomerpostzegels in dit jaar, wil ik thans nog enkele woorden tot u spreken over het zgn. sociale doel van die actie voor izomerpostzegels. Ik moet daarbij in herinnering brengen, dat van de opbrengst van de zomerpostzegels de helft aan cultureele en de helft aan sociale doeleinden ten goede ikomt. Onder de sociale doeleinden, waarvoor dit jaar de opbrengst ten deele bestemd is, is er een, dat nu reeds een aantal jaren door de zomerpostzegels be- gunstigd is. Het is de bestrijding- van de tuberculose. iZoo ooit, dan moet vooral in de tegenwoor- dige tijdsomstandigheden, nu handhaving van de volkskracht meer dan ooit ons aller plicht, ons aller taak, ons aller doel moet zijn, alle aandacht aan de bestrijding van deze belang- rijke volksziekte worden besteed. Gelukkig richt deze ziekte in ons land in de laatste jaren niet meer zulke groote verwoestingen aan als vroeger wel het geval is geweest. Sedert tientallen jaren zien wij in ons land een voortdurende dalin»g van het cijfer Van de aan tuberculose overledenen en in de laatste jaren was de toestand op dit gebied in ver- gelijfcing met andere landen zoo gunstig, dat wij wat betreft de tuberculosesterfte in ons land zelfs een uitzonderingspositie innamen. De sterfte is nu ongeveer een kwart van wat zij in het begin van deze eeuw in ons land was. Wanneer in een kring van medici in 1900 iemand had voorspeld, dat deze volks- vijand in zoo sterke mate in eenige tientallen jaren zou worden overwonnen, dan zou men hem misschien als een fantast hebben be- schouwd. Dit moet ons er niet van weerhouden om ten aanzien van de tuberculose in de tegen- woordige tijdsomstandigheden bijizondere waakzaamheid te betrachten. Wij hebben op dit punt in de jaren 19141918 een gevoelige les gehad. Tot 1914 daalde in ons land de sterfte aan tuberculose ook regelmatig, maar in de jaren '14'18 hebben wij een stijging van deze sterfte met ongeveer 50 pet. gehad. Tegen een dergelijk onheil moet thans met alle ikracht gestreden worden. Al het moge- lijke moet worden gedaan om de tuberculose juist in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo krachtig mogelijk te bestrijden. Een onderdeel van deze bestrijding vormt de uitzending naar .sanatoria. Het is voor dit onderdeel van de tuberculose-bestrijding, dat o.a. de gelden, verkregen uit de opbrengst van de zomerpostzegels, worden besteed en ik doe daarom een krachtig beroep op u om ook dit jaar aan dit doel uw medewerking te geven door, zooveel dit in uw vermogen is, van de zomerpostzegels gebruik te maken. Gelukkig beschikt ons land over tal van uit- nemende sanatoria. De twee andere doeleinden, waarvoor dit jaar, wat de sociale kant betreft, de opbrengst van de zomerpostzegels ten goede komt, zijn de rheumatiekbestrijding en de zorg voor de lichamelijke gebrakkigen. Het zijn twee nieuwe posten op de lijst van de door de zomerpostzegels begunstigde doel einden. Twee onderwerpen van geheel ande- ren aard dan de bestrijding van de tuberculose. Terwijl wij bij de tuberculose te maken heb ben met een ziekte, die de sterfte belangrijk influenceert, hebben wij bij de rheumatiek te doen met een ziekte waarbij dit niet het ge val is, maar die niettemin van groote sociale beteekenis is. Het is een ziekte die voor de lijders daaraan niet alleen veel tichamelijk leed, maar ook een groote mate van verlies van arbeidstijd en arbeidsvermogen mede- brengt. Ook de bestrijding van deze ziekte is voor handhaving van de volkskracht van groot belang. Tot voor betrekkelijk ikorten tijd was men maar al te zeer geneigd het als iets onver- mijdelijks te aanvaarden, dat talloos velen aan rheumatiek leden. De laatste jaren is men tot de overtuiging gekomen, dat de rheu matiek, indien de patienten doelmatig worden behandeld, veel te genezen en te verbeteren is van wat vroeger ongeneeslijk eh niet te ver beteren leek. De behandeling van riheumatiek-patienten is echter veelal tijdroovend en kostbaar. Om deze behandeling mogelijk te maken voor hen, waarvoor zulks onbereikbaar zou zijn, daar- voor is ook een deel van de opbrengst van de zomerpostzegels bestemd. Tenslotte is als nieuw object onder de doel einden van de "zomerpostzegels opgenomen de zorg voor lichamelijik gebrekkigen. Ik geloof, dat het in de tegenwoordige tijdsomstandig heden nauwelijks noodig is de beteekenis van deze zorg in het licht te stellen. Een onder- zoek in Haarlem leerde destijds, dat bijna 6en ten honderd van de beVolking tot de lichame- lijk gebrekkigen moest worden gerekend. Ge lukkig kan door maatregelen van medische zorg, van onderwijs en opleiding en van ar- beidsvoorziening heel veel voor deze groep gedaan worden. Men kan hierover interes- sante inlichtingen vinden in het verleden jaar verschenen verslag van de staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten. Ook op dit terrein kan dus, mede dank zij uw aan- koop van zomerpostzegels, de volkskracht van Nederland gehandhaafd blijven. U heeft reeds vemomen, dat de regeling van den verkoop van zomerpostzegels dit jaar eenigszing afwijkt van die van andere jaren. Terwijl anders de verkoop werd geeindigd, wanneer de zomer zijn hoogtepunt bereikte, is het thans juist omgekeerd geweest, is de actie voor den zomerpostzegelverkoop in het midden van den zomer begonnen en wordt zij tot in den herfst voortgezet. Het zou te betreuren zijn indien die door de tijdsomstandigheden onvermijdelijk wijzi- ging in de organisatie het gevolg zou hebben, dat aan de zomerzegels minder aandacht zou worden besteed dan anders het geval zou zijn. Zooals u uit mijn woorden gebleken is, ver- dienen de doeleinden, waaraan de opbrengst dit jaar ten goede komt de belangstelling meer dan ooit. Ik doe daarom een krachtig beroep op alle luisteraars om, indien zij de goede gewoonte hadden voor hun correspon dents in dezen tijd van het jaar zomerpost zegels te gebruiken, deze gewoonte dit jaar niet te laten varen en indien zij tot mi toe van de zomerpostzegels geen gebruik gemaakt hebben, zich die goede gewoonte met ingang van dit jaar eigen te maken. Ik weet, dat de behoeften op vederlei gebied groot zijn en dat voor vele doeleinden een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid, maar ik ben er van overtuigd, dat ik de drie door mij besproken onderwerpen: tuberculose- bestrijding, rheamatiekbestrijding en zorg voor lichamelijk gebrekkigen, met klem onder uw aandacht moet brengen. UiPTSTEL VAN HERFSTVACANTIE TOT NOVEMBER. De waarnemende secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, heeft aan burgemeester en wethouders van alle gemeen- ten; aan de besturen van scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onderwijs; aan de directeuren der rijkskweek- scholen en aan de besturen van gesubsidieerde bijzondere kweekscholen medegedeeld, dat hij het noodzakelijk acht, dat een eventueel in het leerplan der betrokken school opgenomen herfstvacantie niet in September of October wordt gehouden, doch tot een later tijdstip, bijv. de eerste dagen van November, wordt uitgesteld. Hierdoor zal een besparing op het gebruik van brandstoffen worden verkregen, terwijl, indien door een tijdelijk tekort aan brandstof fen voor de betrokken school het onderwijs voor eenigen tijd zou moeten worden stop ge- zet, de leerlingen door het treffen van dezen maatregel minder schade zullen ondervinden. DE WEEKEINDRETOURS GEEDIG VAN VRIJDAGMORGEN TOT MAANDAGAVOND De Directie van de Nederlandsche Spoor wegen is met ingang van Vrijdag a.s. tot een belangrijke verruiming van de weekeind- retours overgegaan. De geldigheidsduur van deze biljetten is n.l. met een vollen dag verlengd. Men kan dan van een weekeind-retour in den vervolge vier voile dagen gebruik maken, te weten: van Vrijdagmorgen, eerste trein af tot Maandagavond laatste trein. SPANJE VOOR DE BESLISSING. Het bezoek van den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken en Franco's rech- terhand, Serrano Suner, aan Berlijn en Rome en de inhoud der bij die gelegenheden gehou den redevoeringen, wijzen erop, dat er een verandering begint te komen in de houding van het nationalistische Spanje, jegens de mogendheden der spil. Men herinnert zich nog den loop der ge- beurtenissen tijdens den bloedigen burgeroor- log hoe lang is dit al weer geleden! toen een nauwen band werd gelegd tusschen Ma drid, Berlijn en Rome. Het gemeenschappelijk vergoten bloed heeft dezen band verstevigd en tot een hechten grondslag gemaakt voor latere samenwerking. Toch scheen het gedurende langen tijd, alsof Spanje afzijdig zou blijven staan van de ge- weldige gebeurtenissen, welke in deze dagen de wereld beroeren. Dat had tweeerlei oor- zaken. le. Kwam in Augustus van het vorige jaar de Duitsch-Russische overeenkomst tot stand. Deze overeenkomst, gesloten op basis van wederzijdsche belangen en die voor ge heel Europa van verstrekkende beteekenis kan zijn, was voor het Duitsche volk, als daad van staatsmanswijsheid aanvaardbaar en begrijpe- lijk de vruchten van deze vooruitziende Duitsche politiek, worden ook thans in ruime mate geplukt. Maar in Spanje sprak het ge- voel voorloopig nog in hooger mate; de lange bloedige worsteling, waarbij duizenden van de beste zonen van het iSpaansche volk gevallen waren, had diepe wonden geslagen en zoo snel kon men den strijd en de haat tegen het roode Spanje niet vergeten. Waarbij nog kwam een zeer krachtige actie van het Vaticaan, dat, zoowel in Spanje als in Italie in die maanden zijn invloed deed gelden. 2e. Echter mag niet vergeten worden, dat Spanje arm was en bloedde uit vele wonden. Het wanbeheer der iaatste decennien, ja feite- lijk sedert Spanje's glorietijd in de late mid- deleeuwen, heeft de natuurlijke hulpbronnen van het land verwaarloosd, den landbouw veronachtzaamd, de industrialisatie geremd, de bodemschatten niet geexploiteerd. De bur- geroorlog heeft ontzaglijke offers gekost, die alleen gebracht konden worden, dank zij de traditioneele levenseenvoud van het Spaansche volk. Geen wonder dan ook, dat Spanje een lange periode van rust noodig had en nog heeft, voordat het weer een internationale politiek van grooten stijl zal kunnen voeren. Niettemin, de oude grieven jegens Engeland zijn blijven bestaan. De zonderlinge toestand, dat de punt van het Spaansche schiereiland Gibraltar, in handen is van een vreemde mo- gendheid, die dit punt bovendien gebruikt-tot beheersching van de Middellandsche Zee, welke evengoed een Spaansche als een Ita- liaansche en Fransche zee is, bleef wrevel wekken. Het is ook alleszins begrijpelijk, dat, nu de Britsche macht in de Middellandsche Zee be gint te tanen, de oude verlangens tot herwin- ning van het oude Spaansche land, weer op- duiken. Waarbij komt, dat er reeds weer eenig herstel is geweest van de verloren krachten en de herinneringen aan den burgeroorlog, weliswaar niet vergeten, maar toch eenlgs- zins verbleekt zullen zijn. 'Ook de houding van het Vaticaan is na de Duitsche overwinning in het Westen ver- anderd, gelijk ook blijkt uit de verzoenende houding der Duitsche bisschoppen. Het is duidelijk dat een Spanje, dat zich tegen Engeland zou keeren, zeer ernstigen invloed zou kunnen uitoefenen. Gibraltar be- heerscht den toegang tot de oude wereldzee, Tanger shut aan bij Spaansch Marokko en Ceuta, waardoor de afsluiting volkomen kan worden gemaakt. Terwijl de Balearen, even eens Spaansch bezit, een belangrijk vloot- en luchtmachtsteunpunt kunnen zijn, gelijk in den burgeroorlog reeds bleek. Tezamen met de door de Italianen bezette Pantanella-eilan- den en Sieilie, kan het Britsche Malta aldus van alle zijden worden ingesloten en de be- wegingsvrijheid van de Britsche vloot ernstig belemmerd worden. Dit is een factor temeer, welke ertoe leidt, dat zeer langzaam, maar zeker het net om de Britsche vestingen in eri om de oude wereldzee wordt toegehaald. Wij herhalen: of nu werkelijk Spanje open- lijk zich tegen Engeland zal keeren, is twij- felachtig, gezien de militaire zwakte van het land, alsthans op maritiem gebied. Maar een openlijk samengaan met de spil zou voor de spilmogendheden reeds belangrijke militaire voordeelen kunnen bieden in den zin als hier- boven aangetoond. 'En dit nog afgezien van de economische voordeelen waarbij wij b.v. denken aan koper en pyriet, aan tin en kwikzilver. (Nadruk verboden.) VERGEEFSOH BEROEP. Van Duitsche zijde worden, schrijft de N. R. Crt., nieuwe maatregelen aangekondigd, be- doeld als verscherpte represaille tegen de be handeling, waaraan nog immer de in Neder- landsch-Indie vertoevende Duitschers zijn blootgesteld. De verantwoordelijkheid van deze maatrege len wordt op den gouvemeur-generaal gela- den, die nimmer geantwoord heeft op een laatst beroep, dat een maand geleden in een door heit college van secretarissen-generaal opgesteld en door jhr. Snouck Hurgronje en jhr. Six onderteekend telegram op hem is ge daan. In het telegram is nogmaals de Duitsche eisch onder woorden gebracht, dat de in Ne- derlandsch-Indie vertoevende Duitschers, die daar sedert het uitbreken van den oorlog ge- intemeerd zijn, in beginsel in hun bewegings- vrijheid hersteld worden en in staat gesteld, om zich weer naar hun woningen te begeven en hun normale werkzaamheden te hervatten. Duitschers, die geen vaste woonplaats in Ne- derlandsch-Indie hebben of wier terugkeer in hun woning niet mogelijk is waarschijnlijk dus ook degenen, tegen wier vrije beweging de Nederlandsch-Indische regeering overwegende bezwaren heeft zouden in de gelegenheid Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. gesteld moeten worden om naar hun vaderland terug te reizen of althans zouden zij in een gezonde plaats in de bergen moeten worden ondergebracht. Bovendien moest gelegenheid worden gegeven voor een hulp- en ondersteu- ningsactie ten behoeve van de Duitschers, die noodlijdend geworden waren. Daartegenover kon worden verzekerd, dat de Duitsche Rijksregeering den Duitschers in Nederlandsch-Indie uitdrukkelijk zou verma- nen niets tegen het Nederlandsche gezag of tegen de veiligheid des lands te ondememen. Op dezen grondslag zou een bevredigende regeling mogelijk zijn voor de paar honderd Nederlanders, die nu reeds geruimen tijd bij wijze van represaille in Duitschland zijn. ge- interneerd. Zoo niet, dan moest ernstig reke- ning gehouden worden met een verscherping van deze maatregelen. Om eventueel nader overleg mogelijk te maken, werd de gouvemeur-generaal tevens uitgenoodigd, om het telefoonverkeer met het moederland weer mogelijk te maken. Van dit alles is totdusver niets gekomen. Het telegram is via Tokio verzonden en van bevoegde zijde heeft men geen reden om eraan te twijfelen, dat het zijn bestemming bereikt heeft. Men is eerder geneigd te gelooven, dat de Nederlandsch-Indische regeering zich op- zettelijk doof houdt, zooals zij, volgens berich ten, welke van den Duitschen consul in Ma nilla ook van een Nederlander uit Bandoeng, gelegenheid laat om naar Duitsche zenders te luisteren en ook op de Nederlandsche bladen censuur heeft ingesteld. Zoo had men te Ma nilla ook van een Nederlanders uit Bandoeng, die daar op doorreis naar de Vereenigde Sta- ten vertoefde, vemomen, dat men in Neder- landsch-Indie geenszins op de hoogte was van het feit, dat de krijgsgevangen Nederlandsche soldaten reeds lang naar hun haardsteden wa ren weergekeerd. Het is en blijft een moeilijke positie, dat Ne derland in zijn overzeesche gebiedsdeelen aan het feit, dat wij nu eenmaal en nog altijd in oorlog met Duitschland zijn, gevolgen blijft geven, grievend voor het Duitsche gevoel van eigenwaarde, terwijl het moederland, door de Duitsche wapenen tot overgave gedwongen, niet alleen uit de kracht der omstandigheden, maar ook met inzicht de wegen zoekt, waar- langs na den oorlog een harmonische samen- leving met den Oostelijken buurman in een nieuw Europa moet worden bereikt. Wij hebben al vaker blijk gegeven te betreu ren, dat het de Nederlandsch-Indische regee ring niet mogelijk blijkt, om al was het slechts met het oog op de bijzondere situatie, waarin ons land-in-oorlog zich zoowel hier als ginds bevindt, met minder rigoureuze maatregelen te volstaan. En de officieele mededeeling, noopt ons, deze onze opvatting opnieuw te laten hooren. Het zou een groot aantal land- genooten toenemend leed besparen; het zou in de toekomst ook tot een waarlijke pacifi- catie van de gevoelens hebben bijgedragen, iets waarop wij, ook al zijn we dan in den oor log betrokken geworden, zeker niet minder moeten blijven hopen dan wij er in het ver leden een zaak van geloof en vertrouwen van hebben gemaakt. EEN ENGELSCH SCHIP MET WEGGEVOERDE KINDEREN VERONGELUKT Tegenspraak van Duitsche zjjde. Omtrent de Engelsche berichten over de zoogenaamde torpedeering van een Britsch evacuatieschip wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard, dat op het tijdstip van de ramp noch in, noch buiten het blokkadegebied een Duitsche duikboot een als passagiersschip kenbaar Britsch schip getorpedeerd heeft. Bovendien is vastgesteld, dat de Duitsche zee- strijdkrachten op het aangegeven tijdstip in het geheel geen vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht hebben. Dezelfde bevoegde instanties constateeren het opmerkelijke feit, dat noch de naam van het schip, noch zijn afmetingen, noch zijn nauwkeurige positie in de Engelsche berich ten opgegeven worden, waardoor de geloof- waardigheid van de Britsche voorstelling van zaken op zijn minst zeer twijfelachtig wordt. Anderzijds acht men het volgens het D.N.B. zeer wel mogelijk, dat een mijn van Britsche herkomst de oorzaak van de catastrophe is geweest. Te Berlijn is men volgens het D.N.B. alge- meen van overtuiging, dat het uit Engelsche bron afkomstige en door de New-Yorksche bladen overgenomen bericht over de z.g. tor pedeering van een ongenoemd Engelsch schip met kinderen aan boord enkel een propagan- datruc is. Klaarblijkelijk gaat het er slechts om, naar men hier opmerkt en in welke meening men door het opzien, dat van Engelsche zrjde ge wekt wordt, enkel versterkt kan worden, de Amerikaansche openbare meening tegen Duitschland in het hamas te jagen zooals reeds getracht werd bij het begin van den oorlog met de ,,Athenia". De toentertijd door Churchill verspreide bewering, dat de ,,Athenia" door een Duitsche duikboot was getorpedeerd, kon, zooals men zich zal her- inneren, door de onder eede bevestigde getui- genverklaringen van vooraanstaande Ameri kaansche burgers als propagandistische zwen- del evenals de ontelbare Engelsche valsche berichten tijdens den wefeldoorlog ontzenuwd worden. De aanwijzingen dwongen zelfs tot de conclusie, dat het tot zinken brengen van de ,,Athenia" door Churchill zelf na veelom- vabtende voorbereidingen bevolen was. Hierop zijn, zooals steeds gemeld werd, soortgelijke gevallen gevolgd. Telkens weer doken z.g. S.O.S. seinen van Amerikaansche schepen op, die door Duitsche duikbooten zouden zijn aan- gevallen en getorpedeerd. Elken keer bleek, dat die schepen of heele- maal niet om hulp hadden gevraagd of zich in het geheel niet in de betrokken wateren bevonden. De propaganda met de z.g. torpe deering van schepen met weggevoerde kinde ren werd voor den eersten keer door den En- gelschen minister voor voorlichting Duff Coo per begin Augustus gelanceerd. Hij liet toen door den Londenschen berichtendienst het be richt verspreiden, dat een Duitsche duikboot een schip had getorpedeerd. Eerst nadat Ame rikaansche persagentschappen de New- Yorksche zender dit hadden overgenomen, sprak Duff Cooper het tegen. Hetgeen bij het huidige geval de aandacht trekt is, dat de Engelschen tot op dit oogen blik nog niet in staat zijn den naam van het z.g. tot zinken gebrachte schip of dien van den kapitein te noemen, ofschoon het tot zin ken brengen reeds zes dagen geleden zou heb ben plants gehad. Overigens is men hier van meening, dat de verantwoordelijkheid voor het verlies van menschenlevens in een geval, zooals dit thans door de Engelsche propagan da is geconstrueerd, uitsluitend bij de Engel sche regeering berust. Wlant Duitschland heeft ten einde den hem opgedrongen oorlog spoedig tot een zegevie- rend einde te brengen mededeeling gedaan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2