ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.118 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 80® Jaargang Binnonland Feuilleton it- JR.- rJB i>in!TFVTn Van 1 tot 4 regrels f 0.80 Voor elken regf ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6— per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANBB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. 0,20. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer kt.fjnf, ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor e MT BLAB VEH6CHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE WiERKTIJD DER AMBTENAREN. VerscJiuSvijig in verband met de verduistering. De secretaris-generaal, waamemend hoofd van bet departement van binnenlandscbe zaiken, heeft aan de secretarissen-generaal, waamemende hoofden der departementen van algemeen bestuur, een omzendbrief gericbt, dat o.m. bet volgende bevat: De wenschelijkbeid beeft zich geopenbaard, een voor alle departementen en rijksdiensfen geldende regeling te ontwerpen tot verschui- ving van den werktijd gedurende de komende wintermaanden, wanneer de verduisterings- plicbt nog zal bestaan. Zou men n.l. departements- en andere groote gebouwen en werkplaatsen afdoende willen verduisteren, dan zouden daarmede be langrijke kosten gemoeid zijn, terwijl in ver band met de toenemende schaarscbte aan materialen reeds thans de noodige voorberei- dende maatregelen zouden moeten worden getroffen. Aan de tbans geldende arbeidstijden is bovendien nog een andere moeilijkheid ver- bonden, nl. bet verkeer in een verduisterde stad. De secretarissen-generaal der onderschei- dene departementen van algemeen bestuur zijn van meening, dat de vorenomschreven be- zwaren door verscbuiving van den werktijd dienen te worden ondervangen. Uitgaande van de veronderstelling, dat ge durende den aanstaanden winter de Midden- Europeesche wintertijd zal gelden, zal be- houdens onvoorziene omstandigbeden van 1 November 1940 tot 1 Februari 1941 de kan- toortijd als volgt geregeld worden: Op alle werkdagen, bebalve des Zaterdags, van 912,30 en van 1316.30 uur. Des Zaterdags van 9—13.00 uur. De middagpauze wordt dus van iy2 uur verminderd tot Vz nur. De kantoortijd blijft 39 uren per week, terwijl de vrije Zaterdagmiddag behouden blijft. Voor de werklieden zal bezwaarlijk een al gemeen geldende regeling getroffen kunnen worden. De onderscbeidene diensten en be- drijven zullen zelve een regeling moeten tref- fen, rekening houdende met alle bijzondere omstandigheden; die afzonderlijfce regelingen zullen er uiteraard op gericht moeten zijn; den duur van de normale werkweek zooveel mogelijk te behouden en den arbeid zoo wei- nig°mogelijk bij kunstlicht te doen geschieden. De secretaris-generaal geeft zijn ambtge- nooten in overweging, ten aanzien van hun departementen en de daaronder ressorteeren- de diensten, bedrijven, inrichtingen en instel- lingen overeenkomstig het vorenstaande te handelen en te doen handelen. Bovendien geeft de genoemde secretaris- generaal bij een tweede circulaire in over weging, in overeenkomstigen zin te handelen en te doen handelen. DE SPOORWEGEN EN DE WINTERTIJD. Geen. belangrijke wijzigingen in de dienstregeling. In tegenstelling met vroegere jaren zal, meldt de N. R. Crt., ditmaal de beeindiging van den zomertijd op 5 'October bij de Neder- landsche spoorwegen niet gepaard gaan met belangrijke wijzigingen in de dienstregeling. Wed zijn er weer enikele partieele wijzigingen te wacbten, maar de beteekenis daarvan gaat niet uit boven die van de tusschentijdsche veranderingen, welke reeds eerder herhaalde- lijk in de dienstregeling werden aangebracht. De talrijke overplakkingen op de groote vel- len der dienstregelingen op de stations leggen daarvan getuigenis af. De nieuwe wijzigingen zullen worden opge- nomen in een nieuwe uitgave van het spoor- boskje, die binnenkort waarschijnlij'k reeds in bet begin van deze week het licht zal zien. De laabst verschenen uitgave van het spoorboekje was ai eenigen tijd niet meer ge- heel met de feiten in overeenstemming. Wei werden door middel Van wijzigingsbladen voor afzonderlijke trajecten de veranderingen tel- kens zooveel mogelijk ibijgehouden, maar aan bet reizende publiek bezorgde deze toestand begrijpelijkerwijze veel last. Het nieuwe spoorboekje, dat straks verkrijgbaar zal wor den gesteld, zal weer geheel au fait zijn en zoodoende weer, naar te hopen is voor lan- gen tijd, dezelfde betrouwbare gids zijn, die het in vroeger dagen steeds is geweest. Ongevallenwet 1921 als een zelfstandig bedrijf moet worden beschouwd. Hetgeen voor de verrichting van werkzaam- heden, als bovenbedoeld wordt genoten, wordt als loon in den zin van de Ziektewet en van de Invahditeitswet beschouwd. Hetgeen voor den gezamenlijk verrichten arbeid wordt ge- noten, wordt, voor zoover niet blijkt van een andere verdeeling, geadht door ieder dergenen, die den arbeid hebben verricht, voor een ge- lijk deel te zijn genoten. Tenslotte is bepaald, dat onder leerling in den zin van het tweede lid, onder le. van artikel 2 der Ongevallenwet 1921 mede wordt verstaan bij, die tegen betaling van leergeld in een onderneming werkzaam is, hij, die al of niet tegen betaling van leergeld als leer- ling eener instelling van techniscb onderwijs in een onderneming ten behoeve van zijn prac- tische vakopleiding werkzaam is gesteld, als- mede hij, die aan een onderneming verbonden vakschool opleiding ontvangt. In de voren- bedoelde gevallen wordt degene, in wiens on derneming de leerling werkzaam is, of aan wiens onderneming de vakschool, aan welke de leerling opleiding ontvangt, is verbonden, als de werkgever van den leerling beschouwd. Daartoe is niet vereischt, dat door of voor den leerling met den werkgever een arbeids- overeenkomst is gesloten. TJITREIKEN VAN HERINNERINGS- MKDAII LES AAN LEDEN DER BlRGEK- WACHTEN NIET TOEGESTAAN. In een brief aan de burgemeesters schrijft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van bet departement van Binnenlandsche Zaken, dat van de izrjde der Duitsche autoriteiten er zijn aandacht op gevestigd is, dat door het be stuur eener voormalige burgerwacht zou zijn besloten, aan de vroegere leden medailles (berinneringskruisen) uit te reiken. Onder ver- wijzing naar zijn brieven waarin aan de bur gemeesters werd medegedeeld, dat de burger- wachten haar werkzaamheden onmiddellij'k moesten beeindigen en tot ontbinding over- gaan, merkt de secretaris-generaal op, dat deze mededeeling 'zoo moet worden verstaan, dat ook het uitreiken van medailles als hier- voren vermeld achterwege dient te blijven. Aan het vorenstaande behoort streng de hand te worden gehouden. MAATREGELEN OP HET GEBIED DER SOCIALE VERZEKERING. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van bet Departement van Sociale Zaken, houdende wijzigingen en aanvullingen van bestaande wettelijke bepabngen op het gebied der sociale verzekering. In de eerste plaats wordt artikel 23 lid 3 der Ziektewet, dat thans luidt: ,,Met ziekte worden zwangersobap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld enz." gelezen als volgt: ,,Met ziekte worden zwangerschap en bevall'ing gelijkgesteld." In verband hiermede vervalt ook in andere artikelen bet woord gehuwde. Verder wordt in artikel 53 bepaald, dat de raad van arbeid ook bevoegd is de uitkeering van ziekengeld en eventueel het verleenen van verloskundige hulp geheel of ten deele te weigeren, indien de ongeschiktheid tot wer- ken het gevolg is van een ziekte, welke haar oorzaak vindt in een vecht- of kloppartij, waaraan de verzekerde uit eigen beweging heeft deelgenomen. Voorts wordt voor den duur van een jaar buiten werking gesteld de bepaling van arti kel 1 onder primo en secundo van het Kon. besluit van 10 Juli 1929 tot uitvoering van artikel 101 derde lid der ziektewet. Deze bepaling luidt: ,,De bedrijfsvereeniging is bevoegd de toe- lating van een werkgever als lid te weigeren of het lidmaatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeggen: 1. Indien de werkgever bij in kracht van gewijsde gegaan vonnis in staat van faillisse- ment is verklaard of hem bij zoodanig vonnis voorloopige of definitieve surseance van be taling Is verleend; 2. indien de werkgever, nadat hij deswege in gebreke is gesteld, nalatig blijft om eenige geldelijke verplichting jegens de bedrijfsver eeniging, waarvan hij lid is of geweest is, na te komen." Vervolgens wordt bepaald, dat de leider en de leden van een orkest als werknemers in dienst van een exploitant, in wiens bedrijf of in wiens naam het orkest optreedt, onder de verplichte verzekering overeenkomstig de be- palingen van de Ziektewet en de Invaliditeits- wet vallen, alles voor zoover het bestuur der Rijksverzekeringsbank niet beslist heeft, dat het orkest overeenkomstig de bepalingen der MR. ROST VAN TONNINGEN SCHETST POSITIE VAN S. D. A. P. EN HAAR VERTAKKINGEN. In zijn radiorede heeft Mr. M. M. Rost van Tonningen, commissaris van de S.D.A.P., ge- sproken over de Ned. Socialistische Werkge- meenschap, de positie der A.J.C. en Arbeiders- pers en hetgeen met dit alles samenhangt. iSpreker wees er op, dat met overweldigende kracht in het Duitsche nabuurvolk de nieuwe nationaal-socialistische levenshouding is door- gebroken. Door hoogen nood gedwongen heeft het zich een weg gebaand over het gan- sche gebied der Germaansche volkeren. Het is thans brjna drie eeuwen geleden, dat na het raw geweld van den 80-jarigen oorlog en den systematischen volkerenmoord van den 30-jarigen godsdienststrijd van Duitschland Oostelijk van onze grenzen de puinhoopen der ellende rookten. Van 26 millioen menschen, die in 1618 in Duitschland leefden, waren slechts 4 millioen overgebleven. Nederland heeft toen het barre en arme achterland aan zichzelf moeten overlaten en is Zijn eigen weg in de geschiedenis gegaan. Het is een der grootste wonderen der schep- ping geweest, dat de'Duitsche moeder in den loop van drie eeuwen uit de 4 millioen over- geblevenen een volk van 84 millioen zielen wist te baron. Evenals voor 1618 zoo neemt ook thans weer het Duitsche rijk de leiding van het vasteland van Europa. Ons volk is evenals de andere randstaten van Duitschland geplaatst voor het vraagstuk zijn taak in dit machtige gebeuren te herken- nen. Het zou verachtelijk en een waar Neder- lander onwaardig zijn, als wij niet vast beslo ten de volbrenging van deze taak ter hand nemen. Ieder, die van goeden wille is, om zijn aandeel bij te dragen in de verheffing van ons volk zal eerlijk zijn kans moeten worden ge- geven. Het hoofdbestuur van de voormalige sociaal- democratische arbeiderspartij had zich echter een andere taak gesteld. 'Het had na de ge- beurtenissen van den lOden Mei het wacht- woord uitgegeven om het werk te staken. Het dude hoofdbestuur der S.D.A.P. wenschte niet alleen niet tot nieuwen opbouwarbeid over te gaan, doch heeft sinds den 21sten Juli alle pogingen In het werk gesteld, om die nieuwe krachten te broken. Deze heeren begrepen blrjkbaar niet, dat het marxisme tot het ver- leden behoort. De toestand waarin zich het voornaamste opbouwwerk op cultureel gebied, de arbeiders- pers op 21 Juli bevond, was waarlijk ontstel- lend. Het tekort der bedrijfsrekening be- reikte een zoo reusachtig cijfer, dat een red ding van het bedrijf wel haast onmogelijk scheen. Thans twee maanden later is onder de bekwame deskundige leiding van den nieu wen directeur een zoodanige besparing tot stand gebracht, dat het ergste voor het oogen- blik is overwonnen, al baron de komende prijs- stijgingen van papier ook vele zorgen. Doch reorganisatiemaatregelen alleen kun nen een bedrijf niet redden. Daartoe is nieuw leven noodig. Een geloof aan een eigen taak in de toekomst en een nieuwe kracht om zulk een geloof in de daad om te zetten. Het is mij een dure plicht geweest om geen moeite en arbeid te sparen, ten einde in per- soonlijke gesprekken de mogelijkheden van het nieuwe werk te openen. Daarbij was een ontzaglijk wantrouwen te overwinnen, een wantrouwen der arbeiders tegen de bedoelin- gen van mijn vviend Woudenberg en mijzelve in onzen nieuwen arbeid. Als de arbeiders uit zichzelf niet de kracht of den wil hebben om hun aandeel te nemen in de nationale taak, die het heele Nederland- sche volk wacht, zelfs als dit gepaard zou gaan met een doorbraak door den weerstand en tegenwerking der hoofdbestuurderen, dan beteekent dit, dat de leiding door deze arbei- dersmassa's aan andere bevolkingsgroepen wordt afgestaan. Het was van den aanvang af duidelijk, dat dit niet het geval zou zijn en dat bij het hand- haven van de vrijheid van wilsuiting, eigen leiders uit den boezem der S.D.A.P. de nieuwe taak ter hand zouden nemen. Zulks is nage- noeg over de geheele breedte van het terrein dan ook inderdaad het geval geweest. Na de moeizame besprekingen van twee maanden is laatstleden Zondag in Amsterdam een aantal persoonlijkheden der voormalige S.D.A.P. bij- eengekomen, die tot de stichting van een Nederlandsche socialistische werkgemeen- schap hebben besloten. Hiermede is de eerste beslissende stap gezet naar de wegbaning der socialistische arbeiders naar de toekomst. Toen op den 2,lsten Juli de opbouwarbeid in den boezem der voormalige S.D.A.P. weer ter hand werd genomen, was de toestand on- geveer als volgt: De ledenkarthoteken waren op nagenoeg alle plaatsen verbrand; contributies werden haast niet meer ge'ind, doch de bestuurderen bleven veelal him salarissen ontvangen en dus werden de laatste reserves opgeteerd. Op andere plaatsen of in andere organisaties ste- gen de schulden met den dag. Wij hebben reeds het voorbeeld der Arbei- derspers genoemd, die op den 21sten Juli practisch in staat van faillissement verkeerde. Het accountantswerk over den toestand van deze onderneming nadert zijn voltooiing. Hier- over zal zoodra eenigszins mogelijk rekening en verantwoording worden afgelegd, welke door een commissie uit het N. V. V. en de nieuwe werkgemeenschap zal worden onder- zocht. De Arbeiders Jeugd Centrale had een zware schuld, waarvoor geenerlei voorzieningen waren getroffen. De Arbeiders Sportbond was door de hou- ding van het hoofdbestuur der S.D.A.P. door de gebeurtenissen van den lOden Mei en door finanoieele moeilijkheden practisch tot mach- teloosheid gedoemd. Het Instituut voor Ar- beidersontwikkeling met zijn talrijke natuur- wiendenhuizen, waar in het verleden gepoogd werd nuttigen arbeid te verrichten, dreigde ook in een uiterst benarden financieelen toe stand te geraken. Anderzijds had het V.A.R.A.-bestuur zich door een voorzichtig beheer en drastische be- zuinigingen een liquiditeitspositie verschaft, die de zorgen voor de naaste toekomst had verminderd. Min of meer naast, en, als men wil, los van het eigenlijke hoofdbestuur der S.D.A.P. stonden de vereenigingen, waarin het cultuurleven der arbeiders der S.D.A.P. in het verleden zulke machtige uitingen had tot stand gebracht. Vele der cultureele vereenigingen der voor malige S.D.A.P. genoten bijdragen uit de Cen trale Arbeiders Verzekerings- en Deposito- bank. De nauwe verwantschap tusschen den raad van eommissarissen van deze bank en de S.D.A.P., die ook op ander gebied bestond, noopte tot een onderzoek in den toestand van dit bedrijf. Deze toestand kan gelukkig als goed worden gekenschetst. Wiij spraken reeds zooeven over de Neder landsche socialistische werkgemeenschap. Naarmate de nieuwe afdeelingen van deze werkgemeenschap zullen zijn gevormd. zullen plaatselijk de oude afdeelingen der S.D.A.P. worden opgeheven. Nadere regelingen zullen door het voorloo- pig bestuur der nieuwe werkgemeenschap worden getroffen om uit den .chaos van ont- bonden, zich ontbindende of nog bestaande afdeelingeli der S.D.A.P. een nieuwe organi- satie der Nederlandsche socialistische werk gemeenschap op te bouwen. Als dit eenmaal zal zijn geschied, dan zal op grond van de nieuwe statuten een defini- tief bestuur worden gevormd en zal de Neder landsche socialistische werkgemeenschap on der de leiding van het nieuwe bestuur vrij van eenig commissariaal toezicht, dezelfde rechten genieten als andere politieke groepen, die thans reeds actief aan het politieke leven deelnemen. De Arbeiderspers is, zooals gezegd, haar propaganda-actie evenals de V.A.R.A. met voile kracht begonnen. Ondanks den hitsarbeid van zekere hoofd bestuurderen der S.D.A.P. is het verlies van abonne's sinds den 21sten Juli slechts gering geweest en met voldoening kan zelfs worden geconstateerd, dat in verschillende plaatsen van ons land het aantal lezers weer toenemen de is. Op een gebied hadden de pogingen van hoofdbestuurderen om den arbeid der vroe gere leden der S.D.A.P. te vemietigen resul- taat. Het betreft hier de A. J. C., de Arbei ders Jeugd Centrale. Ook hier was echter voor den 21sten Juli een kentering gaande. Verschillende afdeelingen van de A.J.C. hadden zich reeds voor den 21sten Juli met de Jeugd- afdeeling van den Arbeiders Sportbond ver- eenigd. Na de ontbinding van de A. J. C. zal nu uit den Arbeiders Sportbond de jeugdbeweging moeten worden opgebouwd. Deze zal echter op heel wat breedere basis geschieden, dan het bestuur van de A. J. C. of het hoofdbestuur der S. D. A. P. zich het werk ooit heeft ge- dacht. Het is betreurenswaardig, dat de nood en armoede, waarin de arbeidersmassa's door de z.g. zegeningen van het democratische bewind voor den lOden Mei waren gedompeld, het de arbeidersjeugd onmogelijk maakten, om van eenige jeugdbeweging lid te worden, daar de contributie en v'ooral de kosten der kleeding buiten het bereht der ouders lag. Aan deze nationale schande zal in de toekomst een eind worden gemaakt. Het arbeiderskind verdient, juist door de prestatie van zijn cuders, de toe- wijding van de heele Nederlandsche volksge- meenschap. In den grooten verzoeningsarbeid van ons volk en in de plaatsneming van het verjongde Nederland in het wordende Europa zijn alle mannen en vrouwen, die bereid zijn eerlijk in het opbouwwerk deel te nemen, de pioniers van een nationale vemieuwing. Het doet er daarbij weinig toe uit welk ver leden wij alien komen gegroeid. Als vvij het politieke verleden van de bouwers van dit volk zouden nagaan, zouden wij verbaasd zijn, dat zoovelen uit zooveel verschillende richtingen thans reeds elkander hebben leeren verstaan. De vrijgeboren mensch in het Nederlandsche volk verlangt echter dat wij hem zelf den weg zullen doen vinden naar het ideaal, waarop zijn leiders hem voorafgaan. Die leiders staan in een volk ^p, op het oogenblik, dat zulks noo dig is. Zoo was het in het verleden, zoo is het in het heden en z6o zal het in de toekomst zijn. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. QSIECKMBEREBOER. 16) Vervolg. Elsie dacht onderwijl aan de jaren, die achter haar lagen en aan Susy Jarvis. „Als je ooit in de misAre zit, Else", had deze gezegd, „vergeet dan niet, dat ik er ook nog ben." En Susy had haar op haar hartelrjke, spontane manier een afscheidskus gegeven. Elsie vond dat ze dien kus niet had ver- diend. Ze had haar belofte gebroken; ze had niet aan de Chappelles durven vrager., Hit on- oogelijke meisje mee te nemen. Zooiets ging toch niet, zelfs al zou ze geschikt zijn voor kamenier. En daarom had ze wel moeten liegen. ,rHet spijt me, Susy, maar de Chappelles hadden niet veel ooren naar je plan." Susy zei berustend: ,,Ook al goed, Else. Ik had trouwens niet gedacht dat er iets van zou komen. Maar wat ik al zei, als je hulp noodig hebt, stuur je me maar een telegrammetje. Geloof maar niet dat je, nou je er met zulke fijne lui tusschen uit trekt, geen zorgen meer zult hebben." ,,Och lieveling, wees toch niet zoo pessinns- tisch." „PessimistischIk ben heelemaal niet pes- simistisch; ik ben nooit in Parijs geweest, maar het zal er daar wel net zoo uitzien als overal anders een mengelmoesje van goed en kwaad." Ze was blij toen het afscheid voorbij was, want diep in haar hart voelde ze wel, dat ze het goedhartige meisje niet netjes had behan- deld. De aankomst in Dover, de overtocht over het kanaa'l, gedurende welke korte reis ze met Chappelle aan dek bleef, met voile teugen de pittige zeelucht inademend de drukte in Calais, de reis gedurende vier nur met de Parijs Express dit alles leek een wonder- lijke droom. Tot slot een korte autorit naar het prachtige, luxueuse hotel, waar Chappelle kamers had genomen. Oh, het geluksgevoel dat haar het zien van die weelderig ingerichte slaapkamer gaf, die ze de hare mocht noemen! ,,Ik hoop dat je het ons niet kwalijk zult nemen, Elsie, maar mijn man en ik moeten vanavond op bezoek bij een oude vriendin van mij. Wij moeten daar dineeren; het was al lang geleden afgesproken, dus daarom kunnen we er onmogelijk af." ,Dh, dat hindert niet natuurlijk niet!" ,,Je bent een schatl" De vrouw boog zich over haar heen en kuste haar hartelijk. ,,Ik zal je iets op je kamer laten brengen, dan be- hoef je niet de moeite te nemen je te ver- kleeden. Je bent natuurlijk doodmoe, je hebt rust noodig. Neem nu eerst maar eens een lekker warm bad en trek een kinomo aan, dan voel je je behagelijk. Nu, lijkt je dat?" „Oh ja, wat zal dat prettig zijn!" Haar hart vloeide over van dankbaarheid. Er was een houtvuur aangelegd en ze zag zichzelf al aan de ronde tafel voor den haard zitten en na den maaltijd zou ze lekker vroeg in bed krui- pen, zichzelf aan alle kanten instoppen en dan aan het boek beginnen, waarvoor ze tijdens de reis uit louter opgewondenheid geen aan dacht had gehad. Een deel van het programma was afge- werkt. Het bad had haar heerlijk opgefrischt en ze zat met een gezonden eetlust aan den maaltijd. Juist was ze aan het dessert begon nen, toen mrs. Chappelle, gekleed in een kost- bare avondjapon, haar kamer binnenkwam. „Ben je al aan de koffie toe?" ,,Zoo direct." „Ik kwam eens kijken of je al klaar was, lieveling." Mrs. Chappelle was druk in de weer met den koffiepot, haar rug naar het meisje gekeerd. „Zoo, drink dit eens op, het zal je goed doen." Elsie gehoorzaamde gaame en dronk het kopje in een teug leeg. Al spoedig, nadat ze het koffiekopje had neergezet, voelde ze, dat ze door een vreemde slaperigheid werd overvallen. ,,Ik geloof, dat ik maar direct naar bed ga," zei ze. ..Ben je moe?" ,,Verschrikkelrjk. En het gekke is, dat ik, voor ik die koffie dronk, heelemaal niet moe was, ik was klaar wakker." „Het is natuurlijk niets anders dan zenuw- achtigheid. Je hebt je ook veel te veel op- gewonden oh, je moet niet denken dat ik een aanmerking wil maken. Als ik jou was, lieveling, zou ik nu naar bed gaan en direct gaan slapen." (Elsie, die maar al te gaarne bereid was dien raad op te volgen, begon zich uit te kleeden, maar mrs. Chappelle moest er haar bij helpen. Dat rare, slaperige gevoel begon zoo druk- kend te worden, dat ze er bang van werd. Ze leek wel verlamd. Hoe kwam dat toch? Werd ze soms ziek? Nee, ziek voelde ze zich heelemaal niet maar waarom keek mrs. Chappelle haar zoo eigenaardig aan, of verbeeldde ze het zich maar? Het gezicht van de vrouw, die altijd zoo vriendelijk voor haar was geweest, was heelemaal vertrokken. Het stond wreed en in haar oogen stond haat te lezen. ge hief haae hand op om dat gezicht weg te duwen, maar ze had er de kracht niet toe en haar arm viel slap terug. Ze zag de vrouw grijnzen het was een afschuwelijke grijns. Daama wist ze niets meer. HOOFDSTUK XIII. „De dokter". De Chappelles bleven niet lang in de Rue Daunau; even na elven namen ze afscheid van hun gastvrouw. ,,Ik kan het me best begrijpen," zei de Gra- vin, ,,na zoo'n reis zijn jullie natuurlijk dood- op. Maar het nieuws is wonderbaarlrjk! Komen jullie morgenavond bij me terug en brengen jullie dan de identiteitspapieren mee." Zoodra ze in het hotel terug waren, begayen beiden zich onmiddellijk naar de kamer van Elsie Spain. Behoedzaam boog de vrouw zich over het bed en zei: ,,Ze slaapt nog altijd." ,,'Natuurlijk!" klonk het hoonend, ,,de hoe- veelheid, die je in haar koffie hebt gedaan, zou zelfs voor een paard voldoende geweest zijn." Deze woorden vervulden haar met een plot- selingen afschuw. Als de man haar niet had tegengehouden, zou, ze haar hand op het hart van het meisje hebben gelegd. ,/Wat mankeert jou?" vroeg hij ruw. „Wat ben je eigenlijk van plan?" ,,Ik ben bang, Charles!" ,,Bang!" zei hij op verontwaardigden toon. ,,En waar ben je dan wel bang voor?" „Ik heb in deze geschiedenis geen vertrou- wen ik heb een voorgevoel, dat het ver- keerd zal afloopen vraag me geen uitleg, want dien kan ik je niet geven. Al vanaf het eerste oogenblik dat ik dit meisje zag, had ik dat voorgevoel." ,,Je praat als een klein kind! Vijf jaar heb je met me samen gewerkt en heb ik je ooit in den steek gelaten? Ik zeg je, dat dit het eenvoudigste en tegelijkertijd het gewel- digste is, dat we tot nu toe ondernomen heb ben. En nu wil ik niets meer van al die non- sens hooren, dat heb ik je in Londen ook al gezegd. Jij maakt me nog veel zenuwachtiger dan die Lomax. Ik ga nu Giraud opzoeken en jij blijft hier en zorgt er voor dat het meisje in dien tusschentijd niet wakker wordt, iets waar niet veel kans op is." ,,Ja Charles!" klonk het onderworpen. Enkele oogenblikken later was ze geheel alleen in de kamer met het meisje, dat ze had bedwelmd. Elsie Spain sliep rustig. Sybil keek op het mooie gezichtje neer. Dat gezichtje, ze voel de het, zou, haar in de naaste toekomst veel onheil brengen. Hoe en op welke manier kon ze onmogelijk zeggen maar dat het het einde beteekende van haar samenzijn met Charles Zuberra, stond voor haar vast. Een plotselinge toom maakte zich van haar mees- ter en ze hief haar hand op om het meisje te slaan, maar op het laatste moment wist ze zich nog te beheerschen. 'Een diep ongelukkige vrouw hield bij het bed de wacht. Zuberra begaf zich naar een smal, hoog huis, in een donkere straat in Montmartre. Voor hij op weg ging, had hij een klein, leeren zakboekje geraadpleegd, want ofschoon hij over den man, dien hij zocht, al heel wat had gehoord, had hij hem nooit persoonlijk ont- moet. Op dit uur ontving Dr. Rafael Giraud in den regel zijn patienten een vreemd uur voor een consult, maar de geneesheer, die op heel Montmartre bekend stond als ,,Le Doc- teur", was ook een vreemd heerschap. De wetenschap had wel het een en ander te zeg gen op Dr. Rafael Giraud, maar ze kon toch niets van belang op hem aanmerken, de waar- heid omtrent dezen man was alleen bekend in de Parijsche Onderwereld. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1