ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN in den greep van het noodlot No. 10.117 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 80© Jaargang Binnenland Feuilleton Gemeente TERNEUZEN. ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,— per jaar Voor Belgie en Amerika /2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Pirma P. J. VAN DE 8AJVD1 GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de ui gav DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. Uitreikiiig idemtiteitskaarten te Sluisldl en Driewegen. De Burgemeester vein TBRNEUZEN maakt bekend, dat op 1 October a.s. ieder Nederlan- der of Nederlandsch onderdaan, die den leef- tijd van 15 jaren heeft bereikt en in het be- zette Nederlandsche gebied woont of verblijf boudt, in bet bezit moet zijn van een officieel identiteitsbewijs. Als officieel identiteitsbewijs kan worden gebruikt een geldig Nederlandscb paspoort. Ieder, die niet in het bezit van een zoodanig paspoort is, dlent zich naar de hieronder ge- maakte onderscheiding te melden, onder over- legging van: a. een reeds ontvangen bewijs van Neder- landerschap, dat niet langer dan een jaar geleden is afgegeven, teneinde daarop de noodige gegevens te doen bijschrijven b. wanneer men niet in bet bezit is van een paspoort of bewijs van Nederlanderschap als hierboven omschreven, van de distri- butiestanikaart benevens een goed gelij- kende pasfoto. De inwoners van SEP 1SKIL dienen zich biertoe te melden in de voormalige openbare lagere school aan de Kanaalweg op Vrijdag 27 Sept. 1930, hen wier geslachtsnamen aan- vangen met de letters A t/m M, tusschen 9 en 12 en 1 en 5 uur en op Zaterdag 28 Sep tember 1940 de letters N t/m Z tusschen 9 en 12 uur. De inwoners van DRIEWEGEN dienen zich hiertoe te melden op Maandag 30 September 1940, in de Chr. school te Driewegen, tusschen 9 en 12 en 1 en 5 uur. Voor de inwoners van Temeuzen blyft de regeling gelden welke reeds is bekend ge- maakt. Temeuzen, 23 September 1940. De Burgemeester van Terneuzen, P. TESEEEGEN DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Nederlandsche Unie maakt in haar weekblad „De Unie" bekend, dat zij eind Augustus aan den Rijkscommissaris verzocht hefeft een ordedienst te mogen oprichten. Een Centrale sociale dienst in voorberedding. (En „De Unie" lezen weg nog, dat de leiding van de Nederlandsche Unie van meening is, dat het op haar weg ligt, het initiatief te nemen om te komen tot een centrale maat- schappelijke organisatie, die in den meest uit- gebreiden zin des woords de nationale hulp- verleening zal leiden en, waar noodig, deze zelf ter hand nemen. Hierbij sta duidelijk voor oogen, aldus het blad, dat een dergelijke Centrale Sociale Dienst zonder medewerking van overheids- wege weinig kans van slagen heeft. Het is echter noodzakelijk, dat het initiatief voor dezen dienst uit het volk zelf voorkomt en dat de overheid zich beperkt tot het geven van een sanctie. Tevens zullen, waar velerlei overheidsinstanties vanouds op het arbeids- veld der maatschappelijke hulpvCrleening werkzaam zijn, door deze medewerking van de overheid ook deze instanties in de samen werking opgenomen behooren te worden. In zooverre is de medewerking der overheid on- misbaar. Anderszijds zal, dank zij het feit, dat De Nederlandsche Unie geen partij is in den ouden zin van het woord, doch een beweging, die terwille van de versterking en de hemieu- wing onzer volksgemeenschap en van onze Nederlandsche volkskracht, uit ons Volk zelf voortsproot, en door ons Volk in al zijn ge- ledingen gedragen wordt, op de medewerking van alle in ons land werkzame actieve krach- ten gerekend kunnen worden, en temeer, daar de Centrale Sociale Dienst een zelfstandig in- stituut zal zijn, dat naast De Nederlandsche Unie mogelij'kheid tot aller samenwerking tot practischen maatschappelijken opbouw zal geven. Het initiatief van de leiding der Neder landsche Unie kan echter een zekerheid vor- men voor alien, die deze wenschen, dat in deze organisatie het Nederlandsche Volk aan zichzelf zal arbeiden en dat hier een echt Nederlandsche daad verricht wordt. Den Centralen Socialen Dienst wordt een drieledige taak toegedacht: a. de bestaande organisaties tot een efficiente samenwerking brengen; b. de werkzaamheid van deze orga nisaties activeeren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werkzaamheid ter hand nemen. DE KOERS VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Unie, het weekblad van de Nederland sche Unie, opent met een artikel, waarin de Unie zich los verklaart van de oude leuzen: democratic en fascisme. Het blad schrijft: Na de eerste onstuimige geestdrift, die Bij de oprichting der Nederlandsche Unie tot uiting kwam, is een gedeelte van ons volk weer teruggegleden naar het politieke rede- kavelen, dat ons uit het verleden maar al te goed bekend is. Er zijn zoo van die hard- nekkige gewoonten, die men niet gemakkelijk kan afleggen. Een ervan is het etiketjes- plakken. Sedert eenige weken sluipt men om ons heen met de etiketten democratic" en „fascisme". Wij wijzen alle pogingen om ons in een be- paalden hoek te duwen, met kracht van de hand. De Nederlandsche Unie is nog steeds wat ze van het beg/in af wilde zijn: een Neder landsche beweging, die op grondslag van de christelijke waarden in onze samenleving, een beroep doet op de eensgezindheid en de offer- vaardigheid van het Nederlandsche volk. Ze wil boven de partijien staan, niet de optelsom zijn van een aantal partijen. Dat haar doel- stelling door velen niet is begrepen, bleek uit tal van discussies, waarvan de eene nog on- vruchtbaarder was dan de andere. En nu zijn sommigen bezig ons program na te pluizen om te ontdekken of ze ons „democratisch" of ,,fascistisch" moeten noemen. Dengene, die ons te democratisch vinden vragen wij: ,,wat verstaat ge onder demo cratic?" In dien hiermede wordt bedoeld de erkenning van geestelijke vrijheid en de nood- zakelijkheid van een gezonden volksinvloed dan kunt gij ons democratisch noemen. Men houde ons echter ten goede, wanneer wij de overtuiging uitspreken, dat geestelijke vrij heid en volksinvloed niet mogen vereenzelvigd worden met de parlementaire democratic, die wij tot nu toe hebben gekend. Met zekerheid kan worden gezegd, dat in de toekomst een sterk gezag noodig zal zijn. Dit geldt in het bijlzonder voor de uiterst moeilijke jaren, die ons te wachten staan. Wie in de Nederlandsche Unie een fascis- tische of half-fascistische beweging wil zien, krijgt ten antwoord: de beteekenis, die wij aan het Christendom hechten, belet ons de begrippen ,,volk" en ,,staat" tot beslissende maatstaven voor ons leven te maken. Wan neer van de zijde der Nederlandsche Unie wordt gesproken van de ,,corporatieve ge- dachte" heeft dit betrekking op een vorm van sociaal-oeconomische ordening, maar niet op den staatsvorm, zooals wij dien voor de toe komst denken. De positie van het driemanschap in de Nederlandsche Unie berust niet op het leiders- beginsel. Zij hebben een initiatief genomen, dat door tallooze vaderlanders warm is toe- gejuicht. Zij worden gedragen door het ver- trouwen van een groot gedeelte van ons volk en geven leiding zonder als onvervangbare leiders te willen fungeeren. DE INSPECTEUR-GENERAAL DER NEDERLANDSCHE l'OIdTIE. Omtrent den door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied voor- loopig met de functie van inspecteur-generaal der Nederlandsche politie belasten kolonel der marechaussee A. W. de Koningh, wordt ge- meld, dat deze tevens voorloopig belast blijft met de functie van inspecteur der marechaus- sde. Van bevoegde zijde zal zeer binnenkort een toelichting op deze benoeming worden ver- strekt. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op voorstel van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken met ingang van 1 October jhr. Ernst von Bonninghausen, advocaat en procureur te Enschede tot bur gemeester van Hilversum en den burgemees ter van Zuidlaren (Drenthe) jhr. mr. Van Kamebeek tot burgemeester van Zwolle be- noemd. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft op grond van de hem door de verordening van den Rijks commissaris over bijzonder administratieve maatregelen verleende algemeene machtiging met ingang van 1 October den tegenwoordigen burgemeester van Nieuweschans, den heer G. Wisman, tot burgemeester van Meppel be- noemd. voorts den huidigen burgemeester van Tubbergen, den heer Banning tot burgemees ter van Leidschendam en ten slotte den vroe- geren burgemeester van Ootmarsum, den bezitter van de heerlijkheid Herinkhave bij Tubbergen, J£r. Egon von Bonninghausen tot burgemeester van Tubbergen. DE VLEESCHDISTRIRUTIE. De bomicn 01 (van 23 tot en met 29 dezer (geldig. De secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt, in aansluiting aan hetgeen reeds eerder is gepubliceerd met betrekking tot de distributie van vleesch en vleeschwaren het Volgende mede: Met ingang van Maandag a.s. zal de nieuw uitgereikte vleeschkaart in gebruik worden genomen. Elke der vier met ,,01. vlebsch" gemerkte bonnen geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe- grepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met ..01. worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen van het al- gemeen distributiebonboekje, welke slechts gedurende de week van 16 tot en met 22 September geldig zijn. Uiteemloopende xamtsoenen worst en vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschiilende soorten. Het bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten. Tot deze groep behooren o.a. ham, schouder, carbonade, spek, rookvleesoh, pekelvleesch. Geldersche rookworst, plockworst en sniji- worst. Voor gekookte worstsoorten, zooals boter- hammenworst en lunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Weener, bedraagt een rantsoen 100 gram. Van lever- artikelen, als b.v. Berl.-, Saksische- en Haag- sche leverworst en verder van tongenworst en nierbrood zullen 125 gram tegen afgifte van een bon geliocht kunnen worden. Ten slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bonnen te worden uitgegaan van den netto inhoud, met inachtneming van de ver schiilende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet wor den gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. Huisslachtmgen. Een bijzondere regeling voor huisslachtin- gen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort worden ge publiceerd. Huisslachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. Groote instcllingen. Hotels, restaurants, cantines e.d. dienen voorloopig ter verkrrjging van vleesch gebruik te blijven maken van de aan deze instellingen reeds verstrekte, met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestichten, sa natoria e.d. moeten zooveel mogelijk bonnen van de patienten in ontvangst nemen. De plaatselijke distributiediensten verstrek- ken voorts aan deze instellingen op desbetref- fend verzoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, die saucijzen- broodjes vervaardigen en exploitanten van automaten, welke croquetten verkoopen, zul len geen losse bonnen meer verstrekt worden. VERORDENING BETREFFENDE REGISTRATIE. Vereenigingen en stichtingen zonder economisch doel. Het Verordeningenblad bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, houdende bepalin- gen ter verkrijging van een overzicht (Erfas- sung) van vereenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel. Hierin is bepaald Artikel 1. (1) Alle vereenigingen van per sonen (vereenigingen, bonden, organisaties en soortgelijke instellingen), alsmede alle stich tingen in het bezette Nederl. gebied, zon der economisch doel, moeten binnen 20 dagen na het in werking treden van deze verorde ning worden opgegeven bij den bevoegden pro- cureur-generaal, fungeerend directeur van politie. (2) iBevoegd is de proc.-generaal fung. di recteur van politie, binnen wiens reehtsgebied de vereeniging van personen of de stichting is gevestigd. Wanneer er geen plaats van vesti- ging is, dan wordt de bevoegdheid bepaald naar de plaats, waar het bestuur wordt uit- geoefend. Is ook deze niet aan te wijzen, dan geldt de plaats, waar hij, die op den voet van artikel 3 tot aanmelding gehouden is, zijn woonplaats of zijn gewoon verblijf heeft. Welke vereenigingen geen economisch doel nastreven. Artikel 2. (1) Een vereeniging van perso nen wordt geacht geen economisch doel na te streven, wanneer haar doel niet in de eerste plaats gericht is op het verkrijgen van op geld waardeerbare voordeelen ten behoeve van de vereeniging of van haar leden. (2) Het eerste lid is van overeenkomstige toepassing op de in artikel 1 genoemde stich tingen. Artikel 3. Het bestuur van de vereeniging van personen of van de stichting of, bij ,ont- stentenis daarvan, hij, die met de dagelijksche leiding is belast, is tot het doen der opgave gehouden. Ontbreekt ook laatstbedoelde, dan dient de opgave te geschieden door dengeen, die de belangen van de vereeniging of stich ting waameemt, hetzij krachtens een hem van overheidswege gegeven opdracht (bij voor- beeld als liquidateur)hetzij krachtens eenige andere lastgeving. Artikel 4. (1) De opgave geschiedt door het indienen van een ingevulde vragenlijst en een vermogensstaat. De indiening dezer stuk- door SYDNEY HORLER. Qeautoriseerde vertaling door Mevr. T. QSIECKMEHREBOER. 15) Vervolg. De Gravin de Lepiney stampte ongeduldig met haar voet, die wel uit het brocaatschoen- tje scheen te puilen, op den grond. „Ver- schrikkelijk mensch, U wilt natuurlijk eerst eten! Nu, ik heb ook honger, laten we dus aan tafel gaan." De Ghappelles wisselden achter haar rug een blik. Men zei dat de Gravin haar enorme afmetingen te danken had aan de groote hoe- veelheden voedsel, die ze dagelijks naar binnen werkte. Aan tafel werd niet veel gesproken; men at vlug. Binnen een haif uur was het drietal dan ook weer in de zitkamer terug. Millie het zich door Ohappelle vuur geven voor haar sigaret en zich daama vastbesloten tot hem wendende, zei ze ,,Nu wil ik geen mi- nuut langer wachten. Als er U iets aan mijn vriendschap is gelegen, vertelt U me nu on- middellijk het groote nieuws." De man keek Sybil aan. ,,Zal ik?" vroeg hij. Natuurlijk". ,,Dat zou ik ook denken", zei de Gravin, bijna boos. ,,Denkt U soms dat ik van ijzer ben, dat ik zooveel spanning kan verdragen?" „Nu dan, we hebben uit Londen een jong meisje meegebracht." ,,Dat is toch niets bijzonders!" ,,Niet, als het zoomaar een gewoon meisje was, maar, Gravin, U raadt nooit wie ze is." ,,Maar man, vertel het me dan toch!" Ohappehe's stem klonk ernstig en vol over tuiging toen hij zei: „Ze is Prinses Corisande van Caronia". De sigaret, die Milhe tusschen haar vingers had gehouden, viel op den grond; als Chap- pelle niet was toegeschoten om haar op te rapen, zou zij een gat in het tapijt hebben ge- brand. „Maar dat is niet mogelijk!" bracht de Gra vin er eindelijk uit. Prinses Corisande is dood. Twee jaar geleden werd ze, tegelijk met de overige leden van de Koninklijke familie, in P6 vermoord." ,,Zoo stond het tenminste in de couranten, dat beweerde iedereen toen", klonk het ant woord. „Maar ik kan U bewijzen, dat ze nog in leven is op het oogenblik logeert ze met ons in Hotel Meurice." ,.Maar het is haast niet te gelooven! U moet mij alles vertellen", zei de toehoorster. ,/Het is een te lange geschiedenis om U nu te vertellen, Gravin, maar Ik ga U om een gunst vragen." „Vraag wat U wilt". De Amerikaansche vrouw was zeer ingenomen met het feit, dat zjj de eerste was, die het groote nieuws ver- nam. Ze stelde zich al voor, welken indruk dit alles zou maken op de Caronische kolonie in Parijs. Ze begreep al waar Chappelle heen wilde en ze voorkwam hem door te zeggen: ,,En nu wilt U de Prinses zoo lang aan mijn zorgen toevertrouwen, is het dat?" „Grav'in!" De man viel op zijn knieen als een hoveling voor zijn Koningin en drukte zijn lippen op haar vette, met ringen bezaaide han- den. Sybil Trent moest het hoofd omwenden, teneinde een glimlach te verbergen. ,,Daarom ben ik direct naar Parijs gekomen, Gravin!" zei Chappelle. „Ik ontdekte het meisje als mannequin in een modezaak in Doverstreet en naar aanleiding van verschii lende inlichtingen, die ik kreeg, ben ik vast besloten er de rest van mijn leven aan te wij- den om haar haar rechtmatige plaats terug te geven. Natuurlijk zijn er moeilijkheden..." ,.Oh!" ,,Ze herinnert zich bijvoorbeeld totaal niets meer van haar verleden, ze weet niet eens dat ze van koninklijken bloede is en denkt dat ze een Engelsch meisje is, Elsie Spain, en dat haar vader een geruineerde financier is." .Millie van Parijs" kon heel scherpzinnig zijn en ofschoon de heele geschiedenis een diepen indruk op haar maakte en het een groote eer was de Prinses van Caronia in de Parijsche wereld te introduceeren en haar te helpen haar rechtmatige plaats in te nemen, wilde ze toch niets aanvangen, v66r ze de noodige bewijzen had. .Natuurlijk zal ik doen wat ik kan," zei ze, ,,maar v<5dr we ons bespottelijk maken, wat toch zoo licht zou kunnen gebeuren, wil ik overtuigende bewijzen van u hebben. Hoe weet u dat dit meisje geen bedriegster is?" ,,Ik ben er van overtuigd dat ze dat niet is." antwoordde Chappelle op beslisten toon. ,,Als ze werkelijk Prinses Corisande is," zei ze ,,dan bezit ze een fortuin. In de Credit Lyonnais liggen millioenen op haar te wach ten om nog niet eens te spreken van de kroonjuweelen, die een fabelachtige waarde vertegenwoordigen. De eigenaars van de bank zullen ook identiteits be wijzen vragen." „Die kan ik ze geven, Gravin. Luistert u maar." HOOFDSTUK XII. De geheimzinnige sluimer. De reis van Londen naar Parijs was voor Elsie een groote vreugde geweest. Vanaf het oogenblik dat ze op het perron van het Vic toria Station op den trein stond te wachten, voelde Elsie, dat ze een nieuwe wereld was binnen gegaan nieuw en toch oud, want al die menschen, die op het perron heen en weer ken geschiedt in duplo. Twee exemplaren der statuten dienen te worden bijgevoegd. (2) Zij die tot het doen der opgave gehou den zijn, moeten tijdig aan de in artikel 1 ge noemde instantie een verzoek om toezending van de benoodigde formulieren indienen, een en ander onder nauwkeurige cpgave, op welke der in het eerste lid van artikel 1 genoemde organisaties dit verzoek betrekking heeft. Geen onnoodige beschikking over het vermogen. Artikel 5. (1) Tot nader order mag over be- standdeelen van het vermogen van de in het eerste lid van artikel 1 genoemde vereenigin gen slechts worden beschikt, voor zoover dit voor de loopende zaken en voor het vereeni- gingsleven noodzakelijk is. Boven en behalve voomoemde rechtshandelingen mogen geen rechtshandelingen worden verricht of verkla- ringen worden afgegeven, waardoor op eeni- gerlei wijze over bestanddeelen van het ver mogen wordt beschikt of verplichtingen daar- toe in het leven worden geroepen. (i2) Het eerste lid is van overeenkomstige toepassing op stichtingen zonder economisch doel. I (3) Rechtshandelingen, in strrjd met de be- palingen van het eerste of tweede lid ver richt, zijn van onwaarde. Artikel 6. (1) Personen, als in artikel 3 be doeld, die de opgave niet tijdig doen, of die bij de opgave onware of onvolledige gegevens verstrekken, worden gestraft met gevangenis- straf van ten hoogste twee jaar en met geld- boete van ten hoogste twee duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Met gelijke straffen wordt gestraft hij die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 5. (3) Handelingen, als bedoeld in lid 1 en 2, zijn misdrijven. Artikel 7. De bepalingen van de verorde ning no. 24/1940 blijven van kracht. Artikel 8. Deze verordening treedt in wer king op den dag harer afkondiging. DE DUITSOHERS IN NEDERL.-INDLE. Vergeefsche Nederlandsche ver- togen bij den goUverneur-generaaL Officieel wordt medegedeeld: Nadat vroeger, meermalen zoowel langs diplomatieken weg als ook door particuliere Nederlandsche kringen ondemomen stappen om de Nederlandsche autoriteiten in Nederl.- Indie ten aanzien van de kwestie betreffende de onwaardige behandeling van de zich daar bevindende Duitschers tot andere gedachten te brengen, geen resultaat hadden gehad, heeft een vooraanstaande Nederlandsche in stantie ongeveer vier weken geleden met toe- stemming van de Duitsche autoriteiten een zeer dringenden oproep tot wijziging van zijtn tot nu toe aangenomen houding gericht aan den gouvemeur-generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Deze oproep werd door het college van secretarissen-generaal opgesteld en in een door Jhr. Snouck Hur- gronje en Jhr. Six onderteekend telegram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewezen, dat als vergelding voor de arrestatie van de rijks- duitschers in Nederlandsch-Indie van Duitsche zijde eenige honderden Nederlanders naar Duitschland overgebracht en daar gelnter- neerd waren en dat op een vrijlating van deze geinterneerden niet te rekenen was, zoolang niet een verandering in de behandeling van Duitschers in Nederlandsch-Indie plaats zou hebben. Voorts werd er nadrukkelijk voor ge- waarschuwd, dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscher- ping van de Duitsche repressailles ernstig rekening zou moeten worden gehouden. Een bevredigende regeling zou slechts kunnen worden bereikt op den grondslag, dat den in Nederlandsch-Indie verblijfhoudenden Duit schers in beginsel hun bewegingsvrijheid zou worden teruggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun woningen te drentelden, behoorden tot de klasse, waartoe ook zij vroeger behoord had. Wat was het wonderlijk dat zij nu al dat leelijke en banale dat aan de laatste jaren herinnerde, van zich af kon schudden en zoo maar een nieuwe wereld binnen gaan! ,,Voel je je gelukkig, liefste?" vroeg Mrs. Chappelle glimlachend. ,,Ik zou van vreugde wel kunnen huilen! Waarom bent u toch zoo goed voor mij De kleine hand werd vriendschappelijk op haar arm gelegd. ,,Omdat Charles en ik dol op je zijn, lieveling dat is de reden. Ik vraag me wel eens af of het niet egoist van ons is om zooveel geluk voor onszelf te willen houden." „Egoist?" herhaalde Elsie. „U bent alle- bei zoo goed! Daar komt Mr. Chappelle aan." Ze liep den man met stralpnde oogen tege- moet, om hem te begroeten. En ze zei uit den grond vanhaar hart„Ik ben u beiden toch zoo dankbaar. Zelfs nu kan ik nog haast niet gelooven dat alles werkelijkheid is." De rimpels op's mans voorhoofd verdwenen als sneeuw voor de zon en hij antwoordde vriendelijk: „Dat is lief van je, Elsie. Maar geloof me, jij geeft ons meer vreugde dan je je kunt voorstellen." Zooals hij daar stond en vriendelijk op haar neer keek, had hjj een oudere broer kunnen zijn. ,,Veel tijd hebben we niet," vervolgde hij, ,,maar je wilt misschien wel wat reislectuur uitzoeken. Ga maar eens met me mee." Hij bracht haar bij een kiosk, waar ze een enorme keuze had. In een hoek lagen niet anders dan boeken met gele omslagen, waarbij een bordje stond, waarop met groote letters was gedrukt: ,,Sensatie Romans". 'Houd je van sensatieromans vroeg Chappelle, nog steeds glimlachend. ,,Ik ben er dol op, antwoordde ze. En in- derdaad, het lezen van sensatieromans had haar het leven van de laatste twee jaar vaak wat dragelijker gemaakt. Vlak bij ..Moeder" Shipley was een groote leesbibliotheek en deze had haar dikwijls geholpen bij haar vlucht naar romantischer oorden, als het leven van alledag haar al te zwaar werd. „Hebt u dit gelezen het is werkelijk goed." De verkooper, een goedhartig, vader- lijk man, hield haar een boek voor, „Het Spinneweb" getiteld. „Dat belooft boeiend te worden," zei Chap pelle. ,,Wil je het probeeren?" „Dank u vriendelijk," zei Elsie het boek aannemend. Chappelle kocht nog een damesblad en een heele stapel tijdschriften. „Mijn vrouw leest graag de nieuwste ..Domestic Hints," zei hij op pruilenden toon, toen ze terug wandelden. Vijf minuten later liep de trein binnen en Elsie voelde zich een persoontje van gewicht, toen ze den kruier volgde, die de handbagage in een gereserveerde eerste klasse coupS bracht. Wat heerlijk was het om op deze manier te reizen! Dit was de schoonste morgen van haar leven. Ze voelde zich absoluut gelukkig. De kleeren, die in dien korten tijd waren gekocht, getuigden van een goeden smaak; ze had geld in haar zak en de toekomst zag er rooskleurig uit. Zoodra de trein zich in beweging zette, ver- diepte Mrs. Ohappelle zich in haar tijdschrift, terwijl haar man, na eerst een sigaar te heb ben opgestoken, eveneens zijn weekbladen ter hand nam. Elsie echter bleef uit het raam kijken. ,,Ga je niet lezen?" vroeg Chappelle. ,,Nog niet." Welk boek kon boeiender zijn dan haar eigen geschiedenis. ,,Ik wilde zoo eerst eens een tijdje rustig blijven zitten," voegde ze er agn toe. ,,Nu, als je daar plezier in hebt," zei Chap pelle en keerde tot zijn lectuur terug. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1