Buitenland KHoofdpijn en Kiespijn mogelijkheden te benutten en uit te buiten Hoe onaangenaam distributiemaatregelen. ook mogen zijn zoo besloot de heer Louwes wij doen het niet voor ons plezier. Wij moeten er voor zorgen, dat onze bevolking van bijna 9 millioen zielen wordt voorzien van het noodige. Wel- licht zal de distributie in het begin niet zoo vlot verloopen. Ook zal het wel eens kunnen voorkomen, dat er heelemaal geen vleesch is. Spr. heeft echter alien hoop, dat het na eenige weken naar wensch zal gaan en dan is het ideaal een eenheidsworst te vermijden bereikt. De heer De Hoo, hoofd van het cen- traal distributiekantoor, deelde mede, dat de vleeschkaarten, die thans uitgereikt worden, bestaan uit 5 genummerde bonnen per week 4 dragen het opschrift vleesch" en 1 het opschrift ..vleeschwaren". Op de vier eerstgenoemde bonnen kan vier ons vleesch met been gekocht worden. Op de vijfde bon kan alleen vleeschwaren gekocht worden. Echter mogen de vier ..vleeschbonnen" ook voor vleeschwaren gebruikt worden. Hieronder valt ook worst en rookworst. Rauw vet kan in de toekomst ook alleen met de vleesch bonnen gekocht worden. Het uitreiken van de vleeschkaarten gaat op dezelfde wijze als dat van de broodkaarten. Kinderen beneden 4 jaar krijgen een halve vleeschkaart, personen, die zwaren arbeid verrichten, anderhalve vleesch kaart en menschen, die zeer zwaren arbeid verrichten, hebben recht op twee heele en een halve kaart. De normen zijn gelijk aan die bij brood en vet. Cafe's en restaurants ontvangen tot 1 October a.s. 50 pet. van het gebruik van vleesch en vleeschwaren in dezelfde periode van het vorige jaar. Landwirtschaftsrat dr. Schonbeck wees er tenslotte op, dat er naar is gestreefd de beperkingen niet rigoureuzer door te voeren dan in Duitsch- land. In Nederland is men echter ge- wend vleesch zonder been te koopen en in dit opzicht dus, zal men zich moeten aanpassen. De bon voor vleeschwaren is speciaal daarom uitgegeven om eenige belangrijke vleeschwarenfabrieken in stand te houden, terwijl tevens de omstandig- heid, dat zekere deelen van het dier, zoo- als de ingewanden enz. bij de vleesch- warenfabricatie kunnen worden verwerkt, een rol hebben gespeeld. Ook ligt het in de bedoeling van de goedkoopere worstsoorten, zooals bloedworst en lever- worst, waarin weinig vleesch wordt ver werkt, grootere hoeveelheden beschikbaar te stellen. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Van de Nederlandsche Unie ontvingen wij de volgende mededeeling Hardnekkig blijft in de pers het gerucht aanhouden, dat het driemanschap van plan zou zijn, zich op de Veluwe te vestigen, om zich daar in afzondering aan de zaak van het Nederlandsche volk te wijden. Wij hadden gemeend, dit gerucht aan- vankelijk niet te hoeven tegenspreken, daar het al te nai'ef is. Nu het echter blijft aanhouden, verklaren wij met de meeste stelligheid, dat het plan nooit heeft bestaan en niet bestaan kan. Geheel buiten ons om is het bericht destijds in de Nederlandsche pers gekomen. DE LUCHTAANVALLEN OP DE FRANSCHE KUST. De Britsche mededeelingen over Britsche luchtaanvallen, die op havens en plaatsen aan de Fransche kust ondernomen zouden zijn, hebben te Berlijn niet de minste ver- wondering gewekt. In militaire kringen beschouwt men ze als weinig geslaagde propagandapogingen der Engelschen om in het tegenwoordige stadium van den oorlog, dat alleen gekenmerkt wordt door de activiteit van de Duitsche luchtmacht, de buitenwereld tenminste nog een zekere bewegelijkheid van de Royal Air Force te suggereeren. In Berlijnsche politieke kringen gelooft men, dat deze Engelsche ..succesmeldingen" waarschijnlijk eveneens ten doel hebben, de eigen bevolking bij de doorloopende Duitsche luchtaanvallen moreel eenigszins op de been te helpen en haar te troosten. Van bevoegde militaire zijde te Berlijn verklaarde men, dat deze propagandistische activiteit van Engeland wellicht in staat is, het buitenland een rad voor de oogen te draaien, doch dat zij op de militaire ontwikkeling geen invloed kan hebben. Nu de Engelschen op het oogenblik niet in staat zijn, hun vluchten naar Duitschland in de door hen beoogde mate uit te voeren, verleggen zij het zwaartepunt van hun propaganda voor het oogenblik met ver- doezeling van de feiten naar de Fransche kust, waar zij immers reeds, in het bijzonder in het gebied van Duinkerken, rijke er- varingen op deze taktiek hebben opgedaan. GoRING MAAKT EEN NACHTVLUCHT BOVEN LONDEN. Zooals bekend is, leidt meldt het D.N.B. rijksmaarschalk Goring persoonlijk van zijn kwartier in Noord-Frankrijk uit de actie van de luchtmacht tegen Engeland. Van een hooggeplaatst officier uit Gorings staf verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden Het hoofdkwartier van Hermann Goring bevindt zich in een klein plaatsje in Nor- mandie. Het is volmaakt bij de omgeving aangepast en kan van een vliegtuig uit nauwelijks worden herkend. Van hieruit geeft de opperbevelhebber der Duitsche luchtmacht bevelen voor aanvallen op En geland en voor de luchtverdediging in het Duitsche rijk en het bezette gebied. Be- sprekingen met hooggeplaatste bevelheb- bers en officieren van den staf, bezoeken aan troepenonderdeelen en nu en dan vlieg- tochten vormen het programma van den dag. Vaak grijpt de rijksmaarschalk per soonlijk in voor de leiding van bijzonder belangrijke afdeelingen en geeft hij raad- gevingen en aanwijzingen. Zondagavond is Goring opgestegen voor een nachtvlucht boven Londen. Hij maakte daarvoor gebruik van het nieuwe type der Duitsche bommenwerpers, de Ju 88 en bestuurde het toestel zelf. Hij wees een sterk escorte van de hand en liet zich slechts begeleiden door twee vernielings- vliegtuigen, die links en rechts achter hem vlogen. Na zijn terugkeer was hij zeer onder den indruk van de groote uitwerking der bomaanvallen. Hij zeide woordelijk: „Ik ben blij, dat ik van mijn luchtmacht een zoo sterk wapen heb gemaakt. Zij heeft in Polen en Noorwegen en bij den veldtocht in het Westen de beslissing gebracht en zal ook in den strijd tegen Engeland ons scherpste zwaard zijn." ROOSEVELTS KANS NOG STEEDS GUNSTIG. Volgens de ..United Press" worden de kansen van Roosevelt op het oogenblik nog steeds gunstiger beoordeeld dan die van zijn tegenstanders. De weddenschap- pen staan 8-6 ten gunste van Roosevelt. Men is daarom zoo overtuigd van de gunstige kansen van Roosevelt, omdat hij de groote staatsmachine voor zijn propa ganda te zijner beschikking heeft en omdat vele kiezers de meening zijn toegedaan, dat met het oog op den huidigen oorlog het tijdstip gevaarlijk is om een veran- dering in de leiding van den staat te bewerkstelligen. Maar vooral het feit, dat de president over een 8-jarige ervaring in de behandeling van de internationale problemen beschikt, geeft bij vele kiezers den doorslag ten gunste van den huidigen president. VLAAMSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN VRIJHEID Naar het A.N.P. meldt bericht het Nederlandsche perskantoor te Berlijn, dat een commissie uit in Duitschland gevestigde Vlamingen eenige maanden geleden in de gelegenheid werd gesteld alle Belgische kampen van krijgsgevangenen te bezoeken. Het gevolg van dit bezoek was, dat Vlamingen, die in de Vlaamsche yrijheids- beweging in de eerste rij hebben gestaan, onmiddellijk uit de krijgsgevangenschap ontslagen werden. Thans is bepaald, dat alle Vlaamsche krijgsgevangenen, die als echte Vlamingen kunnen worden be- schouwd, in vrijheid zullen worden ge steld, waarmede Zaterdag j.l. een aanvang is gemaakt. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het opperbevel van de Duitshe weer- macht maakt bekend Onze kustbatterijen hebben opnieuw de haven van Dover onder vuur geno- men. Op verscheiden Engelsche koop- vaardijschepen konden treffers waarge- nomen worden. Op den morgen van 16 September beperkte de activiteit van het luchtwapen zich tengevolge van den ongunstigen weerstoestand tot gewapende verkenning. In het verloop daarvan werden verschei- dene vliegvelden in Zuid- en Midden- Engeland, alsmede haven- en industrie- installaties van Whitby doeltreffend met bommen aangevallen. Tegen den middag begonnen de ver- geldings aanvallen op Londen opnieuw en hielden bij voortduring en met toe- nemende kracht tot den morgen van den 17en aan, Haveninstallaties en haven- complexen alsmede andere voor den oor log belangrijke doelen werden met talrijke bommen van elk kaliber bestookt. Op vele plaatsen werden branden veroor- zaakt. Ook richtten zich nachtelijke bom aanvallen tegen Liverpool. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten en een op den beganen grond vernield. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. De vijand heeft overdag en in den afgeloo- pen nacht geen enkele aanvalspoging op Duitsch gebied ondernomen. CHURCHILL ERKENT HET VERLIES VAN SOLLOEM. Churchill heeft Dinsdagmiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd. Hij gaf toe, dat de opmarsch van het Italiaansche leger in Noord-Afrika voortduurde en dat de Britsche soldaten Solloem hebben op- gegeven. De ontwikkeling moet afgewacht worden. Churchill herhaalde daarna de reeds in zijn laatste toespraak in het Lagerhuis af- gelegde verklaring, dat Engeland er op voorbereid moet zijn dat de vijand een landingspoging zal ondernemen. De huidige Duitsche aanvallen concentreeren zich hoofdzakelijk op Londen. Voor de in de eerste helft van September geleden verliezen gaf Churchill de volgende cijfersongeveer 2000 dooden en ongeveer 8000 gewonden. Viervijfde hiervan is veroorzaakt door de aanvallen op Londen. Ten slotte zeide Churchill: Engeland moet er op voorbereid zijn, in de toekomst nog heviger luchtgevechten mee te maken. TERNEUZEN, 18 SEPTEMBER 1940. OPNIEUW BOMAANVALLEN OP TERNEUZEN. In den afgeloopen nacht is Terneuzen opnieuw het doelwit gebleken van bom aanvallen van Engelsche vliegtuigen. Er is weer een bom neeigekomen in een stadsdeel dat ook bij vorige aanvallen getroffen was en enkele woningen en een vergaderlokaal werden daardoor geheel of gedeeltelijk vernield. Van een bewoonde woning werd een der bewoonsters licht verwond. Aan den rand der stad werd een woning door een bom totaal vernield. Gelukkig waren de bewoners niet thuis. Een in het kanaal liggend schip is getroffen en gezonken. De opvarenden hebben zich kunnen redden. Overigens zijn nog bommen in de omgeving in het land neer- gekomen. Door een der bommen is ook de hoofd- buis der gasleiding beschadigd, zoodat geen gas kan geleverd worden. Dit had tengevolge, dat ook' wij van het voor ons bedrijf onontbeerlijk gas verstoken bleven en wij, om te kunnen verschijnen, ons bedrijf een 30 jaren terug moeten zetten om onze abonne's te kunnen gerieven. DE PASSENFOTO'S EN DE FOTOGRAFEN. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie der Terneuzensche fotografen. De ateliers zijn met werk overladen, nu opeens duizenden menschen een passen- foto noodig hebben. Het publiek bedenke echter, dat het niet mogelijk is alien tegelijk te bedienen en dat de fotografen, hoe actief en be- reidwillig ze ook zijn, niet alleen kunnen volstaan met het opnemen der foto's, doch dat er ook tijd noodig is om deze af te werken. Men billijke daarom den door hun getroffen maatregel, dat ze voor het poseeren en het afhalen van portretten hun bedrijf slechts openstellen van 1 tot 7 uur namiddag. BELASTINGMOEILIJKHEDEN VOOR GETROFFENEN DOOR OORLOGSGEWELD. Het Bestuur van de stichting „Getrof- fenen door Oorlogsgeweld" schrijft ons het volgende Vele getroffenen door oorlogsgeweld is de schrik om het hart geslagen toen ze hun aanSlagbiljet in de inkomstenbelasting thuis kregen. Hoezeer het volledig en vlot betalen der belastingen tot een der eerste vaderlandsche plichten behoort, thans moeten vele gedupeerden helaas consta- teeren dat ze daartoe niet bij machte zijn. Ten opzichte van de inkomstenbelasting en de schoolgelden kan op grond van deskundige informaties en bestaande moge lijkheden het volgende worden aangeraden. Wie weinig gedupeerd of toch instaat is, zonder zijn gezin of bedrijf in ernstige moeilijkheden te brengen, volledig op tijd zijn belasting te voldoen, kome die ver- plichting als een goed burger na. Hij wachte verder rustig de latere beslissing omtrent schadeherstel af. Wie wel behoorlijk bij machte is het volledige bedrag te betalen, maar alleen in tijdelijke betalingsmoeilijkheden verkeert, vragen den Inspecteur der Directe Be lastingen in een gewone brief met behoor- lijke toelichting zijner omstandigheden om uitstel van betaling tot het tijdstip waarop hem dat beter past. Op 31 Mei is van het Ministerie van Financien een rond- schrijven uitgegaan aan de Afd. der Directe Belastingen waarin opdracht ge- geven is aan redelijke verzoeken om uitstel van betaling gevolg te geven. Dit uitstel kan het geheele of gedeeltelijke bedrag betreffen. Het bedrag waarvoor uitstel verleend is en ook de termijn is zoo noodig later nog voor wijziging vat- baar. Rente wordt voor dit uitstel van betaling niet gevorderd. Het is intusschen duidelijk dat de zwaar gedupeerden met betalingsuitstel niet gebaat zijn. Wie dan ook een zeer groot deel van zijn bezit verloor en misschien daarboven nog achteruitging in inkomsten wende zich, na het ontvangen van zijn aanslag, met een schrijven tot den Inspecteur der Directe Belastingen met verzoek hem voor den aanslag 1940/'41 geheele of gedeelte lijke ontheffing te verleenen. De moge- lijkheid daartoe is aanwezig op grond van art. 17 van de wet op de invordering. Er kan geheele of gedeeltelijke afschrijving worden verleend. Elk bepale zelf in ver- band met zijn financieele omstandigheden, of geheele-of gedeeltelijke en zoo ja voor welk procent afschrijving zal worden ge- vraagd. Het is gewenscht het verzoek van een korte duidelijke toelichting te voorzien, waarin de volgende gegevens van beteekenis zijn. a. Hoeveel en welk percentage van het totale bezit door het oorlogsgeweld verloren ging. b. Met welk bedrag het inkomen in 1940 waarschijnlijk achteruit zal gaan tegenover 1939. c. In hoeverre de noodzakelijke uit- gaven, wegens het verlies van onmisbare levensbehoeften (kleeding, schoeisel, meubi- lair, enz.) of van bedrijfsmiddelen (werk- tuigen, vee enz.) voor het levensonderhoud of het op gang brengen van arbeid of zaken, zijn gestegen. Bedoeld wordt dus dat hier aannemelijk wordt gemaakt, dat het geheele inkomen dringend noodig is voor huisvesting, onmisbare levensbe hoeften en op gang brengen van zaak of bedrijf. Deze drie gegevens samen moeten be- slissen over de mate waarin men afschrij ving meent te kunnen vragen. Waar de aanslag voor het schoolgeld aan die voor de inkomstenbelasting ge- bonden is. verdient het overweging hier- mede te rekenen. Uitstel van betaling hiervan kan men aan het gemeentebestuur zijner inwoning vragen. Geheele of gedeeltelijke kwijtschelding vrage men eerst aan wanneer de beslissing omtrent de inkomstenbelasting bekend is. Men kan dan om een gelijksoortige kwijtschelding verzoeken. Er mag worden aangenomen dat de belasting-autoriteiten in ruime mate met de moeilijkheden der oorlogsgeweld slacht- offers zullen willen rekening houden. De gedupeerden zelf mogen beseffen dat bij redelijke mogelijkheid tot* betaling, het correct nakomen van deze burgerplicht het moreel recht op een later 100 pet herstel der oorlogsgeweldschade helpt versterken. HET REIZEN VAN EN NAAR SCHOUWEN-DUIVELAND. Van offxeieele zijde wordt volgens De Zeeuw medegedeeld 1. dat de tot nu toe gevolgde gedragslijn inzake het afgeven van „Ausweise" voor het verlaten en betreden van Schouwen en Duiveland met ingang van heden ver- vallen is 2. dat hiervoor de navolgende regeling in de plaats komt a. Zij, die in een der gemeenten van Schouwen en Duiveland woonachtig zijn, moeten, indien zij de veeren passeeren en (of) de provincie verlaten willen, in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving in hun gemeente, waarop vermeld staat het doel van de reis, welk stuk onder- teekend moet zijn door den Burgemeester van hun gemeente van inwoning. b. Zij, die vanuit een der andere pro- vincies van Nederland naar Schouwen en Duiveland reizen, moeten in het bezit zijn van een soortgelijk bewijs met verklaring, afgegeven door den Burgemeester van hun woonplaats. c. Deze bewijzen en verklaringen mogen alleen worden afgegeven voor reizen met zakelijke doeleinden, doch niet voor vacantie-doeleinden of voor familie- bezoek. d. Deze stukken behoeven niet meer geteekend te worden door den Ortskom- mandant van Schouwen en Duiveland. e. Hiermede zijn de tot nu toe uitge geven ..Ausweise" komen te vervallen. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynha,rdtjes" Doos 10 en 50 ct. WAT HET PROVINCIAAL HULPCOMITE TOT DUSVER PRESTEERDE. Het eenige doel: leniging van den eersten nood. De Prov. Z. Crt. schrijft: Veertien dagen nadat de orkaan van den oorlog zoo verwoestend over onze provincie was gestreken het duurde tot zekere hoogte onwaarschijnlijk kort, maar wat werd er in een week tijds niet vernield! kwam onder voorzitterschap van Mr. P. Dieleman, het „Provinciaal Zeeuwsch Comitd voor Hulp en 'Herstel" tot stand, dat zich tot doel stelde den eersten nood te lenigen. Men onder- scheide hier wel. Nog teveel schijnt in som- mige kringen de meening te heerschen, dat dit hulpcomite ook een taak zou hehben, welke op eenigerlei wijze met de kwesties van schadevergoeding of credietverleening in ver- band staat. Zulks berust op een misvatting. Het comite heeft een charitatief karakter; de verstrekking van nooddruft was en is zijn uitsluitende functie. Een heele of gedeeltelijke teruggaaf van wat de door het oorlogsgeweld getroffenen verloren, ligt buiten het terrein zijner werkzaamheid. Daarvoor moet de staat zorgen, en daarvoor zijn van staatswege bereids de voorbereidende maatregelen ge troffen; gelijk eveneens van hoogerhand de verstrekking van credieten (om getroffen be- drijven weer op gang te brengen) werd ge- regeld, met dien verstande, dat de „Stichting Zeeland 1940" hierbij haar bemiddeling ver- leende en verleent. Het Provinciaal hulpcomite nam voor de geheele provincie de verstrekking van nood druft ter hand, Middelburg dus inbegrepen. Te Middelburg had zich echter reeds een plaat- selijk hulpcomite gevormd, dat onafhankelijk van het provinciate allerlei voorzieningen trof. Hoewel dit in de praktijk zeer zeker versnip- pering van krachten beteekende, had de op- richting van de zelfstandige Middelburgsche organisatie toch zin. En wel om tweeerlei reden: le. was de vemietiging in de Zeeuw sche hoofdstad naar haar omvang veel erger dan in de andere Zeeuwsche gemeenten; 2e. werd hier een bevolkingsgroep getroffen, wel- ker levensniveau beduidend afwijkt van de gedupeerden ten plattelande. Behoudens een enkele kleine strubbeling welke er nu een- maal bij hoort, zou men kunnen zeggen is er voortdurend een goede samenwerking tus- schen het hoofdstedelijke en het provinciate comite geweest en heeft dit laatste ook naar vermogen helpen bijdragen in de leni ging van den Middelburgschen nood. In tweeerlei vorm zoo zette Mr. H. K. W. Dieleman, een der secretarissen van het pro vinciaal comite, ons in een onderhoud uiteen hebben wij de hulpverleening ter hand ge- nomenle in dien van de verstrekking van goederen 2e in dien van het verleenen van gif- ten (bijdragen a fonds perdu) aan de getrof fenen. Verstrekking van goederen. Wht de eerste vorm betreft, daartoe werd een goederenbureau gesticht, onder leiding van twee zusters van het Leger des Heils. In den beginne had men in hoofdzaak de beschik king over goederen, ontvangen van particulie- ren uit het geheele land. Uit Deeuwarden, uit Kampen, uit Hilversum en uit Groningen kwamen o.m. belangrijke zendingen; en wat de Zeeuwsche liefdadigheid betreft, betoonde Schouwen-Duiveland zich zeer vrijgevig. Van deze cadeau gekregen artikelen is thans uiter- aard, niets, of zoo goed als niets meer over. Wat men op het oogenblik verstrekt, zijn aan- gekochte goederen. Zoodra het comite geld- middelen begonnen toe te vloeien (gifter. van particulieren en corporaties eerst, uitkeerin- gen van het Fonds vcor Bijzondere Nooden nationale collecte! en het Herstelfonds 1940 later) werd met het aankoopen begohnen. Met het Fonds voor Bijzondere Nooden, dat uiter- aard ook elders in den lande den oorlogsnood moest helpen lenigen, is de samenwerking van den beginne af buitengewoon vlot en prettig geweest. Reeds op 3-1 Mei waren hier ver- tegenwoordigers van het Fonds, om eens poolshoogte te nemen. In de praktijk gaat het den laatsten tijd zoo, dat het Fonds de aan- kcopen van het comite rechtstreeks financiert. Zooals men zich zal herinneren bracht de Nationale collecte in de provincie Zeeland 90.000 op. Dit geld kwam direct den Zeeuw- schen gedupeerden ten goede, terwijl daaren- boven ook van de opbrengst elders in den lande een deel naar onze provincie is ge- stroomd en nog stroomt. Wat het Herstel fonds 1940 betreft, dat op last van den Rijks- commissaris in het leven werd geroepen en waarin 10 millioen uit de schatkist vloeide, daarvan krijgt Zeeland mede zijn evenredig deel. Zes van de tien millioen is bestemd voor huisinrichting. Organisatorisch loopt ook deze financiering over het Fonds voor Bijzondere Nooden. (Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er op, dat dit fonds niet een oor- logskind is, doch reeds eenige jaren geleden in verband met zekeren crisisnood in he; leven werd geroepen. De organisatie der goederenuitdeeling. Het provinciaal comite houdt zich niet di- rectelijk bezig met individueele hulpverleening (behoudens een enkele uitzondering). Het werkt collectief naar de gemeenten, via de burgemeesters en door middel van aanvraag- formulieren, welke uiteraara aan controle worden onderworpen. Zoo kan men telkens een zekere massale behoefte aan de gemeente doen toekomen, welke plaatselijk dan meestal door een commissie wordt gedistribueerd. In de praktijk is gebleken, dat deze werkwijze uitstekend gekozen was. Mr. Dieleman uitte in dit verband een woord van waardeering voor de buitengewoon goede samenwerking, welke men met alle burgemeesters heeft. - Momenteel verstrekt het comite ameuble- menten, speciaal gefabriceerd naar een stan- daard model. De eenheidsprijs, welke het daar voor moet betalen is laag, maar kwaliteit en afwerking van het product laten niets te wen- schen over. Zooiets kan op grond van de eco- nomisohe wet, dat de prijs per eenheia daalt bij massale productie. De gemeenten, waaraan het comite goede ren heeft gezonden, zijn de navolgende: Mid delburg, Vlissingen, Arnemuiden, O. en W. Souburg, Nieuwland, Ritthem, Ierseke, Schore, Kapelle, Hansweert, 's Heer-Arendskerke, Wemeldinge, Kruiningen, Krabbendijke, St. Annaland, Breskens, Groede, Schoondijke, Biervliet, Hoofdplaat, Uzendijke, Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Terneuzen, Sas van Gent, Vo- gelwaarde en Hontenisse. Voor een belangrijk deel vindt de verzen- ding plaats met een eigen vrachtauto, waar voor drie man vast personeel in dienst moes- ten worden genomen. Gelijk reeds gezegd, staat het goederenbureau onder leiding van twee zusters van het Leger des Heils, in den beginne (toen de groote zendingen particuliere giften moesten worden gesorteerd) bijgestaan door een 15-tal Middelburgsche dames, die zich vrijwillig voor dit liefdewerk ter beschik king hadden gesteld. Op 1 September j.l. waren de navolgende goederen verstrekt. 695 directoirs, 298 nachtjaponnen, 235 cami soles, 665 onderjurken en -rokken, 1275 hem- den, 956 borstrokken, 753 onderbroeken, 161 pyama's, 5 waschtafels, 9 kammenbakjes, 24 lampetkannen met kommen, 906 lakens, 930 sloopen, 49 spreien, 82 dekens, 20 overtrekken voor kussens, 20 overtrekken voor matrassen, 135 kussens, 83 bedden en ledikanten, 34 nachtkastjes, 116 diverse matrassen, 11 pe- luws, 56 waschhandjes, 5 zeepbakjes, 827 ja- ponnen en jurken, 304 schorten, 1 schilders- pak, 3 bakkersjassen, 142 overjassen, 53 regenjassen, 99 overalls, 1226 sokken en kou- sen (paar), 203 truien, 589 overhemden, 386 blouses, 229 jongensbroeken, 65 jongenspakjes, 269 heerencostumes, 76 dassen, 34 pullover, 181 mantels, 78 mutsen, 88 werkpakken, 51 hoeden, 25 petten, 30 paar handschoenen, 81 shirts, 12 trainingspakken, 1 lederen jekker, 3 gascomforen, 1 petroleumkachel, 21 kachels, 48 petroleumstellen, 2 theelichtjes, 17 fomui- zen, 863 diverse handdoeken, 217 theedoeken, 9 kapstokken, 371 stoelen, 97 diverse tafels, 482 paar diverse schoenen, 201 zakdoeken, 4 theeserviezen, 62 thee- en koffiepotten, 17 sui- kerpotten, 241 koppen en schotels, 6 thee lichtjes, 5 theekasten, 60 bekers, 59 drinkkroe- zen, 60 ketels, 579 vorkens, 302 messen, 481 lepels, 10 bonbonnieres, 11 vleeschschaaltjes, 6 botervlootjes, 26 dekschalen, 25 melkkanne- tjes, 18 linnenkastjes, 60 diverse gordijnen, diverse lampen, 22 diverse schilderijtjes, 22 spiegels, 99 tapijten, matten, vloerkleeden, 55 diverse kleedjes, 16 kasten, 9 klokken, 23 bloempotten, 39 vazen en beeldjes, 55 melk- kokers, 150 pannen, 17 broodtrommels, 24 blikken en vegers, 55 borstels, 26 kwasten, 47 teilen, 6 bezems, 15 emmers, 21 vergieten, 27 sponzen, 16 zeemen en 14 luiwagens. Giften in geld. Het uitkeeren van geld (giften a fonds perdu), waarmede het comite zich ook bezig- houdt, geschiedde in den beginne louter aan hen, die een klein bedrijfje weer op gang moes ten brengen, of anderszins door middel van een betrekkelijk geringe financieele bijdrage hun kostwinning konden hervatten. Maximaal werd hiervoor /300 beschikbaar gesteld. De burgemeesters traden op als adviseurs. Nadat aan de formaliteiten was voldaan, werd het geld uit Den Haag (Fonds voor Bijzondere Nooden) toegezonden. Het provinciaal comite zorgde voor de afwikkeling. In de meeste ge- vallen kreeg een en ander in veertien dagen tijds zijn beslag; soms verliepen er slechts 9 dagen, dat het geld kon worden uitgekeerd. Later is men een ruimer standpunt gaan innemen en thans worden giften van maximaal 300 ook verstrekt aan anderen dan gedupeer den, die een betrekkelijk klein bedrag voor het herstel van hun bedrijfje noodig hebben. Zulks geschiedt dan in den vorm van een ,,overbrug- gingsbijdrage", een tegemoetkoming om moeilijkheden Vein tijdelijken aard te boven te komen, feitelijk dus voor nooddruft. Ook ge troffenen, die via de .Stichting Zeeland" cre- diet verkregen (vaak voor duizenden guldens en die aan f 300 voor hun bedrijf derhalve niets hebben, komen in aanmerking. „Den Haag" schijnt echter een grens te trekken bij een crediet van 5000 a 6000. Tenslotte zijn geldelijke bijdragen verleend in bijzondere gevallen; bij,v. van een gedupeer- de, wien de voeten werden afgeschoten. Hij heeft een paar kunstvoeten gekregen, waar- van het provinciaal comite de kosten voor zijn rekening nam. Eind vorige week was in totaal aan deze giften een bedrag van 179.560 verstrekt, ten bate van 933 personen. In de rij der gemeen ten staat Middelburg hier bovenaan met een totaal van 57.000; daarop volgen Vlissingen (pl.m. 15000). Ierseke, Sas van Gent, Bres kens, Schore en Arnemuiden. Wat Middelburg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3