met de vakorganisatie zeer nauw kan samen- werken. Vooral in een tij.d als deze is zulks van de grootste beteekenis gebleken. Het N.V.V. heeft voor de 'Nederlandsche arbeiders een grootsehe taak te verriehten, niet meer op politiek terrein, dock uitsluitend op sociaal en cultured gebied. Bij lOonregelingen, ontslag- regelingen, bij het sluiten van collectieve arbeidscontracten, zal het N.V.V. een belang- rijke functie kunnen verriehten en juist daar- in li>gt de beteekenis van de organisatie voor de arbeiders. Daamaast ligt op sociaal terrein nog zeer veel werk voor het N.V.V. gereed. Men denke aan het verzorgen der volksgezondheid, waar de organisatie door de arbeiders-sanatoria enz. mede een taak heeft, aan de vakopleiding, aan het sociale jeugdwerk en zoovele andere bemoeiingen op sociaal terrein. Het cultureele werk voor de Nederlandsche arbeiders mag zeker niet op den achtergrond staan. Ontwikkeling in den uitgebreidsten zin des woords is ook een taak der vakorgani satie. Daaraan zal men dan ook alle aan- dacht besteden. Uit dit alles concludeerde de commissaris, dat er geen sprake is van stopzetten of be- lemmeren van de vakbeweging, integendeel men zal door centralisatie meer resultaten bereiken. CHAUFFEURS-DIPLOMA VAN DEN A.N.W.B. Belooning voor 12x/2 en 25 trouwen dienst. Ook dit jaar zal de A. N. W. B aan de chauffeurs, die 121/2 of 25 jaar bij een en denzelfden patroon in dienst zijn geweest, het bekende diploma en insigne uitreiken. Dit zal geschieden op de afdee- Iingsvergaderingen van den A. N. W. B., die in de maanden October en November in alle provincien worden gehouden. Chauffeurs, die voor deze onderscheiding in aanmerking komen, moeten voor 31 December a.s. 12*/2 of 25 jaar in dienst j van den patroon zijn. Een door den werkgever onderteekende verklaring, waarin het bovenstaande wordt bevestigd, moet worden ingezonden, ter- wijl de patroon lid moet zijn van den A. N. W. B. Het is gewenscht den voliedigen naam met voornamen op te geven en het jaar (liefst den juisten datum) van indiensttreding. Ongetwijfeld zullen de chauffeuts, die een zoo lange arbeidsperiode achter den rug hebben, dit bewijs van waardeering voor hun langdurige trouwe dienstbe- trachting zeer op prijs stellen. DE HOUDING VAN DE BEVOEKING BIJ LUCHT ALARM. Den laatsten tijd is in verschillende ge- meenten het signaal luchtalarm gegeven door gebruikmaking der sirenes. Ip verband daarmede heeft de bevelhebber der ordepolitie er op gewezen, dat daarbij herhaaldelijk is gebleken, dat het meerendeel der automobilisten, koetsiers, wielrijders en voetgangers geen notiti'e genomen heeft van het „luehtlarm"-signaal en op straat geble- ven is. In de toekomst zal, nadat de „Luftschutz- wamzentralen" weer in bedrijf zullen zijn ge- steld, alleen door sirenes gealarmeerd worden, wanneer werkelijk gevaar dreigt. Daarom is het dringend noodig, dat van de bevolking de strengste luchtbeschermings- discipline geeischt wordt. Met het oog hierop heeft de secretaris- generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken in een circulaire aan de bur- gemeesters er op gewezen, dat bij luchtalarm straten en pleinen onder alle omstandig- heden ontruimd moeten worden, voor welke ontruiming alleen de Nederlandsche politie verantwoordelijk is. HET INTERNATIONALE ROODE KRUIS-COMITc. De millioenste brief over vermiste personen verzonden. De correspondent der N. R. Crt. te Geneve schrijft: Het door het internationale roode kruis- comite in het leven geroepen centrale bureau voor krijgsgevangenen alhier heeft Zaterdag sinds het begin van den tegen- woordigen oorlog zijn millioensten brief met inlichtingen over een vermisten mili- tair aan zijn bezorgde familieleden ver zonden. In vele gevallen moest die inlich- ting de ongerustheid der familie nog ver- meerderen. Het centrale krijgsgevange- nenbureau was toch vaak verplicht mede te deelen, dat de vermiste niet of althans nog niet onder de krijgsgevangenen was vermeld. Wie een dergelijke negatieve inlichting ontving, moest dan natuurlijk nog sterker dan voorheen vreezen dat de vermiste in den strijd gesneuve.ld was. Doch in de meeste gevallen was het centrale bureau voor krijgsgevangenen instaat 'n positieve inlichting te verstrekken en mede te deelen, waar de vermiste zich in krijgs- gevangenschap bevond en dat hij een be- trekkelijk gunstigen gezondheidstoestand genoot. Een dergelijke boodschap uit Geneve is stellig voor duizenden families, die over de afwezigheid van een lid van hun gezin in groote zorg verkeerden, een woord van geruststelling en troost geweest. Van de millioen brieven met inlichtin gen over vermiste personen (een gedeelte- daarvan betreft niet-militaire krijgsgevan genen, doch burgelijke geinterneerde per sonen en vluchtelingen) zijn meer dan de helft in de twee maanden Juli en Augus tus verzonden. In deze twee maanden zijn een kleine 10.000 brieven per dag uit het Geneefsche centrale bureau naar de aan- vragers toegegaan! Tegenover de millioen verzonden schrif- telijke inlichtingen staan een millioen en een honderd duizend brieven, die in het eerste oorlogsjaar het krijgsgevangenen- bureau bereikt hebben van personen, die een inlichting omtrent een vermist familie- lid hoopten te kunnen ontvangen. Het grootere aantal binnengekomen brieven kan gemakkelijk uit de omstandigheid verklaard worden, dat menigeen op zijn eerste aan- vrage een tweede heeft doen volgen, zoo- dat vele verzonden inlichtingen het ant- woord op meer dan een ontvangen aan- vrage geweest zijn. HET KOOPEN VAN HOUT. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, onder verwij- „zing naar zijn publicatie van 10 Augustus j.l. dat de directeur van het rrjksbureau voor hout, de bij voomoemde bekendmaking ver- leende dispensatie met ingang van Maandag j.l. intrekt ten aanzien van het koopen van hout in den zin van de Houtbeschikking 1940 no. 1, met uitzondering van ocoume, oregon- pine, pitchpine, teakhout, bangkirai, pokhout, ebbenhout en palisanderhout, voorzoover dit hout bestemd is om hier te lande te worden ingevoerd. Het is derhalve verboden zonder vergun- ning van den directeur van het rijksbureau voor hout, hout als bovenbedoeld, voor zoover dit hout bestemd is om hier te lande te wor den ingevoerd, te koopen. BRANDBOMMEN OP OUDDORP. Het A.N.P. meldt uit Ouddorp (Z.-H.) dat op deze plaats Engelsche vliegtuigen twintig brandbommen hebben geworpen. Van een schuur op de Klepperstee is het dak vernield, terwijl ook nog eenige schade aan landbouwgewassen werd toegebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE RIJKSMIDDELEN. In Augustus hebben de Rijksmiddelen voorzoover de niet directe heffingen aangaat f 34,8 millioen opgeleverd, tegen f 37.3 znuiioen verleden jaar. In de eerste acht maanden is de opbrengst f 284,5 millioen geweest, tegen 311.4 mil lioen in hetzelfde tijdsverloop van 1939. DE CLEARING VIA BERLIJN. Verkeer van Zweden met Nederiand en Belgie kan onmiddellijk worden hervat. Het systeem, volgens hetwelk de betaling voor geleverde goederen via de Duitsche clea ring geschiedt en hetwelk de laatste weken, dank zij den overeenkomsten usschen een aan tal Europeesche staten en Duitschland is uit- gebreid, heeft een verdere verruiming onder- gaan door de overeenkomsten tusschen Zwe den en Nederiand, evenals met Belgie. Het A.N.P. heeft te Berlijn vemomen, dat het oeconomische verkeer tusschen Zweden en de beide genoemde bezette landen onmid dellijk zal worden hervat. Alle betalingen gaan via de Duitsche verrekeningskas. Ook de betalingen tusschen Nederiand en Luxemburg geschieden via Berlijn, waar de clearingkas in de naaste toekomst verder in beteekenis zal toenemen. DE MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en vis- scherij, brengt het volgende ter algemeene kennis. 1. In een aantal gevallen is geconsta- teerd, dat, in strijd met de bepalingen van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 prijzen zonder toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei jl. golden. In ver band hiermede is thans aan de met de controle belaste instanties opgedragen de controle op de naleving dezer bepalingen aanzienlijk te verscherpen; bij constatee- ring van overtredingen zal krachtig wor den ingegrepen. 2. Een van de vormen, waarin o.a. prijsopdrijving voorkomt, is deze, dat som- mige fabrikanten en groothandelaren trach- ten hun winstmarge ten koste van de gros- sierderij en den detail-handel te vergrooten. Ten einde alle misverstand op dit punt weg te nemen, wordt er hierbij uitdruk- kelijk op gewezen, dat een dergelijke han- delwijze als overtreding van de Prijzen beschikking 1940 no. 1 is aan te merken. Voorzoover het voorts mocht voorkomen, dat men door ongemotiveerde uitschake- ling wan den tusschenhandel een hoogere opbrengst tracht te verkrijgen, zal zoo noodig tot in bezitneming en ter beschik- kingstelling van goederen krachtens art. 6 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet worden overgegaan. 3. Het schijnt nog niet voldoende be- lend te zijn, dat ook de kooper onder de strafbepalingen van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet valt. Daarom wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op ge- vestigd, dat de kooper, de huurder of de opdrachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de prijsvoorschriften niet I DE BESPREKINGEN VAN KOBAYASJ1 TE BATAVIA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2