ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.115 WOENSDAG 18f|SEPTEMBER 1940 80© Jaargang DISTRIBUTIE. Binnenland Feuilleton Uitreiking extra vleeschkaarten ten behoeve van Arbeiders die zwaren arbeid verrichten. De Burgemeester maakt bekend, dat op Donderdag 19 September 1940, ten distri- butiekantore extra vleeschkaarten zullen worden uitgereikt ten behoeve van arbei ders, welke hiervoor op grond van voort- durend door hen te verrichten zwaren arbeid in aanmerking komen. Dit zijn diegenen, die reeds in het bezit zijn van extra broodkaarten. De Burgemeester voornoemd. Terneuzen, 18 Sept. 1940. Distributie Schoenen. De Burgemeester maakt bekend, dat op grond van de nieuwe distributievoor- schritten door den Distributiedienst in ruimere mate Schoenenbons kunnen worden verstrekt, zoodat de aanvragers, welke vroeger werden afgewezen, zich alsnog ter verkrijging van een Schoenen- bon tot den Distributiedienst kunnen wenden. De Burgemeester voornoemd. Terneuzen, 18 Sept. 1940. GEMEENTE HOEK. De Burgemeester van HOEK maakt bekend, dat op Donderdag 19 September en Vrijdag 20 September a.s., de Vleesch kaarten zullen worden uitgereikt door den Distributiedienst. Men gelieve zich te houden aan de volgende indeeling Donderdag 19 September gelegenheid tot afhalen voor diegenen wier gesl achtsnaam begint met de letter A t/m M. Vrijdag 20 September idem met de letter N t/m Z. De stamkaarten van alle gezinsleden mede te brengen. ATTENTIE1 Alsnog gelegenheid tot afhalen der Toeslag-textielkaarten t/m Vrijdag 20 Sep tember. Na genoemden datum worden deze NIET meer uitgereikt. De Burgemeester voornoemd. VAN EEN POND BOTER KAN MEN GEEN TWEE MAKEN. MHKWMt III— i MIIIMl Ifi il I ABONNI»IBlNTKPRHS: ffirnuo TemeuMc f 1,35 per 3 maand«ti Butter; Temeuzen fr, per po»t 1,06 per 3 maanden Bq vooruitbetaling fr. per poet f 6,per jaar Voor Balgie en Amerifca 2,10, overige leaden 2,46 per 3 mMBd« fr. per post Abennemeoteo voor het buitenland alleen bq vooruitbetaling. fcfitgeefster: Mriuit P. J. VAN DC 8ANDB (IBftO 38169 (HLH-'OON Ne. 3*73. ADVERTENTTEN: Van 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KI .TJNF, ADVERTENTIENper 5 regela 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en clicK6's worden naar plaatsruknte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg en venninderd tarief, hetwelk op aanvmag verkrijgbaar is. Imeoding van advert en tien liefst een dag voer de uitgave. IHT BLAD WtSOBUNT MAAJNDAG-, WOSENSDAG- BIN VRUDAGAVOND. DE SIGAREN EN SIGARETTEN ZULLEN WAARSCHIJNLIJK DUURDER WORDEN. Naar de Held. Crt. verneemt zullen waar- sctaijnlijk binnenkort de sigarenprijzen worden verhoogd met 20 en meer procent. Zoo zul len, volgens de hieromtrent ontworpen rege- ling, de vroegere 3 cents sitgaartjes, welke thans 3Yz cent kosten, 4% cent worden, de 6 cents sigaren worden 8, de 8 cents 10, de sigaar van een dubbeltje wordt 12 cent, de 12 cents 15, en de 16 cents 18 cents. De goedkoopste sigaret zal dan 1 cent moeten kosten. door SYDNEY HORLER. Qeautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMEEREBOHR. 13) Vervolg. De vrouw gaf den man een blik van ver- standhouding om hem te beduiden dat hij niets moest vragen. In het hotel aangekomen wendde Elsie hoofdpijn voor. Ze had er be- hoefte aan alleen te zijn om alles eons goed te overdenften, ofschoon die waarsebuwing natuurlijk nonsens was. Ze had gemerkt, dat Wendover aan hetzelfde tafeltje zat als de man, die Chappelle zoo van streek had ge- maakt. Wie was hij en waarover had Chap pelle zich zoo opgewonden? Dat moest ze we ten. „Mr. Chappelle", zei ze, met haar hand al op den deurknop", „staat U me toe U een vraag te stellen?" .Natuurlijk, Elsie, vraag gerust alles wat je wilt. Ik ben toch je vriend." ,,Wie was die man, die U in het cabaret aansprak?" „Qh, heelemaal geen aardige man", klonk het onmiddellijk, „en daarom maakte ik me ook zoo boos. Hij is slecht een misdadiger; iemand, die men in de couranten een ,>oplich- ter" noemt. Hij heeft jou toch niet aange- sproken ,,Oh, nee, maar ik vroeg me af wie hij was, dat is alles ik meen hem al eens eerder gezien te hebben." „Nu lieve kind, maak je maar niet be- In bevoegde kringen heeft men den indruk, dat de tabaksvoorraden hier te lande nog voor geruimen tijd toereikend zijn. DE NATION ALE PADVINDERSRAAD. De nationale padvindersraad heeft aan een toonaangevende Duitsche instantie die in nauwe verbinding staat met de Duitsche jeugdleiding, de verklaring afgegeven, dat de raad van Mei 1940 af in geenerlei wijze in contact heeft gestaan met Boy Scouts Inter national bureau in Londen. De nationale pad vindersraad heeft nadat Nederland door de Duitsche weermacht bezet is, het standpunt ingenomen, dat het intemationale contact tusschen de padvindersvereenigingen der ver- schillende landen verbroken is. In verband met den nieuwen toestand ziet de nationale padvindersraad nog slechts de mogelijkheid van het oprichten van een nieuwe intema tionale jeugdvereeniging, waarbij alle landen zich zouden kunnen aansluiten. MASSAGE-CENTRUM VOOR NEDERLANDSCHE MILITAIRE OORLOGSGEWONDEN. Te 's-Gravenhage is in het hulpziekenhuis van het militair hospitaal een flink lokaal met 14 massagebedden ingericht voor de func- tioneele nabehandeling van de talrijke Neder landsche milltairen, die verlammingen en be- wegingsstoornissen vertoonen, als gevolg van oorlogsverwondingen. Ruim 40 leden van fdeeling 's-Graven hage van het Nederlaii genootschap voor heilgymnastiek en massage verklaarden zich bereid belangloos de door de geneeskundigen van het hospitaal voorgeschreven oefenthe- rapie en massage geregeld te verzorgen. Dank zij deze zeer deskundige nabehande ling wordt het herstel van de ledemaatverlam- mingen, de gewrichts- en bandverstijvingeri dermate bespoedigd, dat vele mllitaire oor- logsverminkten binnenkort weder geheel of nagenoeg volwaardig in het arbeidsproces kun nen worden opgenomen. Waarschijnlijk wordt spoedig de functio- neele nabehandeling der burgerlijke oorlogs- verminkten in overleg en samenwerking met het Nederlandsch genootschap voor heilgym nastiek en massage, dat reeds in 1939 zijne hulp bij het Ned. Roode Kruis heeft aange- boden, ook aan zijn leden toevertrouwd. DE OPBOUWDIENST ZINGT EN MARCHEERT. Kapitein Piet Tiggers leidt het centraal muziekinstituut van den Nederlandschen Op- bouwdienst, en hij doet dat op onnavolgbare wijze: 50 leden van de voormalige Nederl. weermacht, die overgingen naar den Opbouw- dienst zijn in nauwelijks 4% week „klaar- gestoomd" voor zangleider. Woensdagmiddag hebben zij zich aan een examen moeten onder- werpen en eerstdaags gaan zij naar de troe- pen, gaan zij de provincie in en zullen zij de tallooze jonge landgenooten, die in den Op- bouwdienst zijn ondergebracht, leeren zingen en behoorlijk leeren zingen. Aan den vooravond van dit examen heeft Piet Tiggers een openbare les gegeven. Een aantal belangstellenden was voor deze bijzon- dere bijeenkomst uitgenoodigd en tot hen behoorde ook de commandant van den Op- bouwdienst, majoor Breunese. Een oud plan zoo merkte kapitein Tiggers in een korte inleiding op een plan, dat reeds bij de Nederlandsche weermacht op program stond, is thans verwezenlijkt. Een soldaat moet zingen, moet behoorlijk zingen. Aan den eersten oproep waarbij adspirant-zangleiders werden gevraagd voor het deelnemen aan een spoedcursus gaven 50 leden gehoor. Nog geen 5 weken geleden op 12 Augustus nam deze cursus een aanvang en thans reeds zijn deze 50 jonge mannen gereed om den Opbouwdienst te leeren zingen en behoorlijk te leeren zingen. Op dit laatste vooral komt het aan; geen liedjes als .Blonde Mientje" zorgd, je zult hem niet weerzien. Morgen gaan we naar Parijs. Wei te rusten, Elsie, slaap lekker." Terwijl hij de deur voor haar open hield, gaf hij haar een vriendschappelijk klapje op haar schouder. ,,Zou je het prettig vinden als ik met je meeging?" vroeg Mrs. Chapelle. ,,'Nee, dank U wel ik kan het best alleen af. Wel te rusten en ik dank U allebei voor den heerljjken avond." Ze had het land aan halve waarheden, maar bjj intuitie verzweeg ze haar gesprek met Wendover. Als er met deze twee menschen iets niet in den haak was, moest ze er zien achter te komen voor het te laat was. Maar toen ze alleen in haar slaapkamer was, waren haar gedachten om de een of an- dere reden niet zoozeer bezig met Charles Chappelle en zijn vrouw, als wel met den man, die haar een uur tevoren op zoo'n vreemde en onverwachte manier had gewaarschuwd. Het was zot van haar, maar telkens weer moest ze aan zijn oogen denken. Ofschoon ze hem in geen geval cuder dan dertig schatte, had hij haar op zoo'n vriendelijke, vaderlijke manier aangekeken, dat ze zich niet kon be- grijpen, hoe ze boos had kunnen worden. Als die waarschuwing haar niet zoo absurd had geleken, zou ze zeker getracht hebben, maar van hem te weten te komen. Nu was het na tuurlijk te laat. Wel wist ze zijn naam, ze zou zich dus met hem in verbinding kunnen stel len had hij niet gezegd dat hij aan een courant verbonden was? maar ze geloofde niet dat ze hem ooit terug zou zien. Terwijl ze zich ontkleedde, probeerde ze het heele voorval van dien avond te vergeten. Er was ook zooveel om aan te denken; den volgenden dag zou ze naar Parijs gaan! En met die gedachte viei ze in slaap. In een kamer, lets verder in dezelfde gang, waren Charles Zuberra en Sybil Trent in een druk gesprek gewikkeld, dat op gedempten toon werd gevoerd. en hoe dergelijke „composities" meer mogen hecten, die niet gezongen, maar geschreeuwd worden, maar goede, onvervalschte Neder landsche liederen, zooals wij er zoovele heb ben en kennen. Een uitgebreide staf van deskundigen heeft kapitein Tiggers bij de opleiding van deze 50 jonge mannsrn terzijde gestaan; eer- ste luitenant E. Witsen leidde solf£ge-oefe- ningen, eerste luitenant W. Kohler bracht zijn leerlingen gevoel voor rhythme bij en doceerde muziekdictaat, eerste luitenant drs. J. van der Griend stond voor de klas bij prac- tijkoefeningen, eerste luitenant R. Gevers vormde stemmen in klasseverband en ten- slotte ontwikkelde de eerste luitenant R. van Yperen hetmuzikaal begrip. De hulpmidde- ien, welke den docenten ter beschikking ston- den, waren eenvoudig, doch doeltreffend. Het animo, waarmede de jongemannen den cursus gevolgd hebben, heeft er toe geleid, dat de spoedopleiding de stoutste verwachting heeft overtroffen. De demonstratie, welke aan den vooravond van het examen werd gegeven, deed het warm kloppend hart van den waarachtigen Neder- lander goed. Vooral de kooroefening en het zingen onder leiding van Piet Tiggers was een demonstratie van den eersten rang en zij be- w'ees met hoeveel liefde en enthousiasme docenten en leerlingen zich aan de hun toe- bedeelden taak in het kader van den mate- rieelen en geestelijken opbouw van ons vader- land hebben gegeven. Daarvan gewaagde ook majoor Breunese, toen hij in een slotwoord leeraren en leerlingen dankte voor den inte- ressanten en leerzamen middag en hij er op wees, dat zingen meewerkt aan saamhoorig- heild en het als een bindend middel voor ons volk kan worden beschouwd. De crisiszuivelinspecteur te 's-Gravenhage vestigt er, volgens de N. R. Crt., de aandacht op, dat de middelen welke onder diverse be- namingen in den handel worden gebracht en aangeprezen, onder voorgeven dat men daar- mede van een pond boter of margarine twee pond kan maken, niet Slechts in verhouding tot de waarde ervan, zeer duur worden ver- kocht, doch dat men bij de aanprijzing ervan soms verwachtingen wekt, welke in deze tij- den van vetschaarschte tot onjuiste en onge- wenschte gevolgtrekkingen bij het publiek kunnen leiden. De bedoelde middelen bestaan gewoonlijk uit een mengsel van ong. 50 pet. zetmeel en ong. 50 pet. gelatine ter waarde van ong. 2 cent per pakje en dienen uitsluitend om het aan de boter toegevoegde water te binden, waardoor een mengstel ontstaat met plus mi nus 60 pet. water en 40 pet. vet, waarvan de voedingswaarde ten c.p2ichte van de oorspron- kelijke boter of margarine dus tot op de helft is teruggebracht. Het leveren in een winkel of op eenige an- dere voor het publiek toegankelijke verkoop- plaats voorhanden hebben, het uitstallen in het openhaar, het rondbrengen, het rondven- ten, vervoeren, enz. van dergelijke waar is krachtens de bepalingen der boterwet ver- boden. Het gebruik van zoo'n mengsel met het uiterlijk van boter, kan aanleiding zijn, dat moeders hare kinderen een te geringe hoeveel- heid vet verschaffen, terwijl zij toch meenen de hoterhammen voldoende te hebben ge- smeerd. Men gebruike daarom liever boter of mar garine in den oorspronkelijken vorm en be- spare zich het geld voor de aanschaffing van bindmiddelen voor de toevoeging van water. RECHTSFRONT. Le persdienst van de N.S.B. meldt: Maandag is te 's-Gravenhage een afdee- ..Waarom ging je vanavond weg?" vroeg de vrouw. ,,Trjdens je afwezigheid kwam een man Elsie voor een dans vragen." ,,Heb je dat toegestaan." Sybil Trent haalde haar schouders op. ,,Wat kon ik anders doen Het meisje was schijn- haar al besloten; bovendien seheen zij den man te kennen." ,,Wie was hij-?" „Iemand die bij Yolande was gekomen met een klant een gentleman hij zag er heel aantrekkelijk uit, maar hij keek nogal ver- veeld. Misschien is hij heel rijk." ..Misschien ook niet", spotte Zuberra. ,,Noemde hij zijn naam?" ,,Ja, Wendover. Hij zei dat hjj aan een nieuwsblad verbonden was." ,,Oh. zeker de een of andere journalist. Dat zal wel geen kwaad kunnen." ..Daar ben ik nu juist niet zoo zeker van", klonk het ongerust. ,,Na den dans zag ik hem aan Lomax' tafeltje zitten, Charles!" riep ze uit, toen hij haar onzacht hij den arm pakte. ,,Als ik geprobeerd had haar tegen te hou den, zou ze misschien achterdochtig zijn ge- worden. Wlat heb jij al dien tijd uitgevoerd?" ,,Ik heb met Parijs getelefoneerd. Di^ Lo max begint op mijn zenuwen te werken." ,,Het is niets voor jou om je bang te laten maken, Charles". Met een nijdig gebaar tikte hij de asch van zijn sigaret. „Dat weet ik ook wel, maar vroeger of later zullen de kansen keeren. Of schoon ik tegen Lomax heb gezegd, dat hij naar de maan kan loopen en net deed of ik zijn raad in den wind sloeg, zullen we in ieder geval morgen naar Parijs vertrekken. Ik heb aan de Gravin getelefoneerd dat wij komen." ,,Ze was zeker heel aangenaam verrast?" „In de wolken!" antwoordde hij met een cy- nisch lachje. Sybil Trent overwoog„Overmorgen zou misschien evengoed gaan, ofschoon", zei ze met een blik op de prachtige kamer, ,,dit alles is wel verschrikkelijk kostbaar." ,,Wat zou dat? Laat den moed niet zakken, ling B (justitie en politie) van het Rechts- front opgericht. Als leider dezer afdeeling zal voorloopig optreden de heer P. C. Bo1- land, agent van politie. i JSPEELPLAATS VOOR KINDEREN INGERICHT OP LAST VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Tijdens de bezichtigingsreis, welke de Rijks- commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, eenige weken geleden door Limburg maakte, bezocht hij ook de kolonie Huesken in Heerlen. Daarbij viel den Rijkscommissaris bijzonder op, dat de kinderen van de bewoners van deze kolonie, door het ontbreken van een geschikte speelplaats, in groepen op straat speelden. Om een einde te maken aan dezen onaan- genamen en voor de kinderen ook gevaarlij- ken toestand, gaf de Rijkscommissaris last tot het direct inrichten van een geschikte kin- derspeelplaats, Deze speelplaats is intusschen gereed ge komen en reeds in gebruik genomen. Door het planten van boomen zal deze speelplaats in den loop van den tijd nog een fraaier aan- blik bieden. In elk geval hebben de kinde ren van de kolonie-bewoners thans een mooie speelplaats gekregen, waar zij onder toezicht, en voor alles zonder gevaar, kunnen spelen. DE NIEUWE VERKEERSWET IN DE MAAK. Het gezamenlijke verkeerswezen van Europa wordt duidelijk door het Duitsche verkeers- recht beinvloed, voor zoover het niet reeds geheel daamaar geregeld is, aldus schrijft dr. Miiller Scholtes in de ..Deutsche Zeitung", waama hij uiteenzet, dat het bureau Verwal- tung und Recht hij den bevelhebber der Ord- nungspolizei in de bezette Nederlandsche ge bieden van den commissaris-generaal voor de Veiligheid en hoogeren S.S. en politie-leider in overleg met den Rijkscommissaris de op- dracht heeft ontvangen tezamen met het departement van Waterstaat en met de toon aangevende verkeersorganisaties in Neder land onverwijld het verkeersvraagstuk, als zijnde een aangelegenheid van urgent belang, op de juiste wijze op te lossen. Er moet op gerekend worden, zoo schrijft hij, dat de te verwachten veranderingen op verkeersgebied binnen betrekkelrjk korten tijd hun beslag zullen krijgen, zoodat Neder land weldra zal zijn aangesloten bij het ge- bied, waar het modeme verkeersrecht zich doet gelden. De inleidende bespreking tot de formuleering van een eenheid brengende Ver- keerswet voor de geheele bezette gebieden is reeds aan den gang. Dr. Miiller wijst er dan op, dat vele naties in Europa reeds hebben ingezien, dat het noodig was maatregelen te nemen, nauw aan- sluitend op het richting gevende Duitsche verkeersrecht. En zij hebben er waarlijk geen berouw van gehad. Het Duitsche verkeers recht is toonaangevend voor Europa gewor- den. OORLOGSMONUMENT TE DELFT. Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt, dat er te Delft een oorlogsmonument voor de aldaar gesneuvelde Nederlandsche mili- tairen zal worden opgericht. Als voorloopige datum van onthulling is toen 21 September 1940 genoemd. Tengevolge van ongunstige weersgesteldheid en andere omstandigheden is de uitvoering echter zoo zeer vertraagd, dat deze datum niet gehand- haafd kan worden. De plechtigheid zal vermoedelijk op half October a.s. worden gesteld. DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De toestand in het textiebedrijf biedt voor de nabije toekomst geen rooskleurig aspect, zoo schrijft de ..Manufacturier". De weverjj kindje we zullen binnenkort een hoop geld hebben." Sybil Trent antwoordde niet. Vanaf den dag dat ze haar lot aan dat van den genialen op- lichter verbonden had, had ze op haar zenu wen geleefd. Niet voor de gevangenis was ze bang. Maar ze kende den man maar al te goed en Zuberra's gedrag ten opzichte van dit mooie meisje, dat zooveel jonger was dan zij, gaf haar veel reden tot beizorgdheid. Als ze er den moed toe had gehad, zou ze met alles gebroken hebben. Maar daarvoor was het nu te laat het was trouwens al te laat geweest vanaf het oogenblik, waarop Charles Zuberra voor het eerst zijn onweerstaanharen slechten invloed op haar had uitgeoefend. Nu moest ze op het eens gekozen pad voortgaan. ,,Ik kan het niet helpen, Charles, maar Ik heb een voorgevoel dat het dit maal op een mislukking uitloopt." Hij keek haar aan, alsof hij haar wou ver- moorden. „Mislukking! Heb je ooit meege- maakt, dat mij iets mislukte?" ,,Neen... maar dit is zoo vermetel, zoo en- orm, dat slagen wel niet mogelijk schijnt." De woorden streelden zijn ijdelheid. ,,'Hoe grooter de onderneming, hoe meer plezier ik er in heb. Bovendien zal de Gravin ons hel pen. En over twee jaar spreekt niemand er meer over." Hij legde zijn hand vriendschappe lijk op haar arm. ,,Kom, drink wat Sybil, je ziet er uit als de dood. Waarom ben je toch zoo laf? Ik haat dat! Beheersch je toch wat beter." Hij maakte twee straffe whisky's klaar. ,,Hier, drink dat eens uit, dat zal je weer moed geven", zei hij. De vrouw die, als ze vijf jaar geleden dien fatalen stap niet gedaan had, in ieder gezel- schap haar hoofd hoog kon houden, gehoor- zaamde hem als een bang kind. Zuberra zette het iedige glas neer en liep naar de deur toe. „Waar ga je naar toe?" Brutaal antwoordde hij: ,,Ik ga naar het meisje krjken, ik wil weten wat ze aan dien is gecontingenteerd op 65 pet. van de produc- tie over een bepaalde periode. Thans is be- paald, dat met ingang van 3 Augustus slechts 1i van de toegestane hoeveelheid voor de binnelandsche behoefte mag dienen. Dat wil zeggen, dat hiervoor per week 8 uur mag worden gewerkt. Om niet stil te liggen, mag voor het buitenland gewerkt worden, waartoe groote (Duitsche) orders gereed liggen. Ten gevolge van den terugkeer der gedemobili- seerden en het niet mogen ontslaan der in- vallers, zijn op tal van fabrieken meer arbei ders in dienst dan op 9 Mei j.l. Terwijl het aantal geheel werkloozen den laatsten tijd ongeveer op gelijke hoogte is gebleven, neemt het aantal gedeeltelijk werkloozen steeds toe. DISTRIBUTIE KOFFIE EN THEE VOOR NACHTDIENST BIJ DE VRUVVILLIGE LUOHTBESCHERMING. Het centraal distributiekantoor heeft aan alle distributiediensten een omzendbrief ge- zonden, waarin wordt medegedeeld, naar aan leiding van verschillende vragen, welke ter zake werden gesteld, dat uitsluitend aan per- sonen, die bij de Vrijwillige Luchtbescherming nachtdiensten verrichten, in beperkte mate ten hoogste een rantsoen koffie of thee en een half rantsoen suiker per persoon en per distri- butieperiode extra rant soenbonnen mogen worden verstrekt. Voor dit doel mogen geen andere in distri butie gebrachte goederen extra worden ver strekt. Voorts verzoekt bet Centraal Distributie kantoor met nadruk er rekening mede te hou den, dat in geen enkel ander bedrijf of be- roep personen, die nachtdiensten verrichten, op bovenvermelde extra rantsoenen koffie of thee en suiker aanspraak kunnen maken. OORLOGS SOHADE. Formulieren ter verkrijging van gegevens hetreffende rechten van derden. De commissie oorlogsschade te Den Haag deelt mede, dat thans ook de formulieren F en PF met de daarbij behoorende toelich- ting op aanvraag van belanghebbenden ver- krrjgbaar zijn bij de hieronder genoemde post- kantoren. Zooals bekend dienen de formulieren F en FF ter verkrijging van de noodige gegevens hetreffende recbten van derden op goederen, waaraan oorlogsgeweldschade is toegebracht en voorzooveel noodig, ter controle van de op andere formulieren gedane schade-aangiften. Hypotheekhouders, pandhouders, huurver- koopers, alsmede crediteuren die zich eigen- dom tot zekerheid hebben doen overdragen, kunnen desgewenscht op deze formulieren mededeeling doen hetreffende oorlogsgeweld schade, aan hun onderpanden geleden. Zij kunnen hieraan evenwel geenerlei gevolg- trekking verbinden nopens hun rechts- positie, welke eventueel nader zal worden geregeld. Voor iederen debiteur moet de cre- diteur een afzonderiijk F-formulier in twee- voud invullen en inzenden bij de schade- enquete-commissie, waarbij de debiteur is geregistreerd. Tevens moet de crediteur hierbij een verzamelformulier FF insluiten, waarop de vorderingen, welke door hem bij de desbetreffende schade-enquete-commissie zijn aangegeven, worden gerecapituleerd. De formulieren F en FF zijn verkrijgbaar bij de volgende postkantoren in de provincie Zeeland: Goes, Middelburg, Oostburg, Ter neuzen en Vlissingen. ENGELSGHE BOM MEN OP NEDERLAND UITGEWORPEN. Enschede is, volgens het A.N.P. Zaterdag- avond laat het slachtoffer geworden van het man vertelde, die zonder twijfel voor Lomax spionneerde." De vrouw, die alreeds jaloersch was op Elsie Spain, kon de gedachte niet verdragen dat Zuberra naar het meisje, dat natuurlijk allang in bed lag, toe zou gaan. In gedachten zag zij hem zich over haar heen buigen. ,,Wees niet dwaas", vermaande ze ernstig. ,,Wat zou ze hem hebben kunnen vertellen? Bovendien, als je nu haar achterdocht opwekt, zou ze weleens kunnen probeeren er vandoor te gaan. Wacht tot we in Parijs zijn." Zuberra streek zijn haar naar achteren. „Misschien heb je wel gelijk. Wat zal ik blij zijn als deze nacht voorbij is!" En plotseling riep hij uit: ..Verdra^iid, wat heb ik toch! Ik geloof waarachtig dat ik last van mijn zenu wen begin te krijgen. Speel iets voor me, Sybil." De vrouw doofde onmiddellijk alle lichten, een hij de groote piano uitgezonderd. Terwijl ze op de pianokruk plaats nam, vleidde hij zich in een gemakkelijken stoel en al spoedig weerlonk een zachte melodie. Iemand, die op dat oogenblik Charles Zu berra had gezien, zou hem ternauwernood herkend hebben. De liarde lijnen op het ge- zicht van den misdadiger hadden zich ver- zacht. Muziek was het eenige, dat werkelijk invloed op hem had. Ongeveer een halve mijl verder zat een man in diep nadenken verzonken. Tien minuten geleden had Philip Wendover van den detective-inspecteur George Lomax afscheid genomen en nu zat hij in zijn eigen kamer voor het haardvuur nadenkend een pijp te rooken. Hij had heel veel vertrouwen in Lomax, die, naar werd beweerd, de knopste detective in heel Enge land was. Maar met zijn opinie omtrent het meisje kon hij het moeilijk eens zijn, hat leek hem teftminste on- mogalijk. In ieder geval had hij het volgende goed onder oogen te zien: oplichtster of niet hjj was tot over zijn ooren veriiefd op haar. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1