ALGEMEEN -NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN Van af heden vleesch op den Bon. In den greep van het noodlot No. 10.114 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 80® Jaargang Feuilleton Binnenland '.S5 BROCHURE VAN DR. J. EYKMAN VERBODEN. ABONNEMENTSPRIJSBlnnon Temeuaen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. par poet f 1,05 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per poet f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overlge landen 2,45 per 3 maanden fr. per poet Abennementen voor het buitenland aEeen by vooruitbetaling. Bltgeefstec: Finua P. J. VAN' DE 8ANDE, (»BO 38150 TRLEFIXXN Ne. MVS. ADV ERTEN TI1LNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KJ.EIN"E ADVERTENTIRNper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en dichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonneanent tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar ia. Inzeoding van advert en tien liefst een dag voer de uitgave. orr BLAB VHanOBUNT ISOKUN MAANDAG-, WOKNSDAG- KN VKUDAGAVOND. Per persoon per week een pond vleesch of vleeschwaren. Het waarpemcnde hoofd van het Departe- ment var^Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met' ingang van heden een aanvang is gemaakt met de distributie van vleesch en vleeschwaren, hetgeen beteekent, dat de ver- koop van deze artikelen aan het publiek uit- eluitend op bon mog geschiedien. Onder vleesch wordt verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkensvleesch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. Actiapen-, geiten- en paardenvleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soortenanders dan door afkoeling verduur- raamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. In de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 16 September t./m. Zondag 22 September, zijn 5 bonnen van het algemeen distributiebonboekje, t.w. de nummers 79, 84, 89, 94 en 99 aangewezen ter verkryging van vleesch en vleeschwaren. Van deze zullen de nummers 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram vleeschwaren. Ongesmolten vet, hetgeen tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vallen. De slagers en winkeliers, die vleesch en vleeschwaren verkoopen, dienen de in ont- vangst genomen bonnen te plakken op opplak- vellen, welke bij de distributiediensten ver- krijgbaar zijn. Opgeplakte bonnen moeten worden bewaard totdat hierover nadere mede- deelingen in de pers zijn verschenen. Op het- zelfde opplakvel mogen bonnen van verschil- lende nummers voorkomen. Slagers, die vleeschwaren -warn derden willen betrekken, dienen echter de bonnen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Gfedurejide de week van 16 tot en met 22 September kunnen de slagers nog vrij vleesch, voorzoover voorradig, betrekken tot een maximum van 75 pet. van hun normalen weekomzet. Voorts kunnen gedurende de periode van 16 tot en met 29 September a.s. de slagers en winkeliers nog vrij vleesch waren, voorzoover voorradig, betrekken, tot een maximum van in totaal anderhalf maal hun normalen weekomzet. In den loop van de week van 16 tot en met 21 September zullen, zooals wij reeds hebben gemeld, aan het publiek door de plaatselijke distributiediensten op nader door hen te be- palen tijdstippen de vleeschkaarten worden uitgereikt. De distributie* zal met ingang van Maandag 23 September plaats vinden op de bonnen van deze vleeschkaarten. Halve en extra-rantsoenen. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleesch kaarten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde van hun werkzaamheden in aanmer- king komen voor extra rantsoenen brood en boter of vet, zullen door de plaatselijke distributiediensten exeneens bonnen voof* extra rantsoenen vleesch en vleeschwaren worden verstrekt, op nader door de distri- butiedienst te bepalen dagen. Personen ,dle op medische gronden behoefte hebben aan een vleeschrantsoen, zullen op ge- controleerd medisch attest van de distributie diensten extra bonnen kunnen krijgen. Hotels, cafd's, restaurants, broodjeswinkels e.d. zullen voorshands losse bonnen ontvan- gen, evenals ziekenhuizen en sanatoria. Zij kunnen met ingang van heden een verzoek, om hiervoor in aanmerking te komen, indie- nen bij de plaatselijke distributiediensten. Bij de bepaling van het aantal uit te reiken bon- door SYDNEY HDRLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK— MEEREBOER. nen wordt rekening gehouden met het ver- bruik in 1939. Maximumpryzen. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening deelt mede: Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch- en vleeschwaren zijn door den secretaris- generaal, waamemend hoofd van het Depar- tement van Landbouw en Visscherij, voor- schriften uitgevaardigd Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapenvleesch is. bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betrokken winkel vedr 16 September 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximum- prijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: nmdvleesch: ct. per kg. biefstuk 130230 haas 130230 rosbief 120.200 rollade (lende) 100170 gewone rollade 90150 ribstuk 100170 riblappen 90150 contrafilet 130200 braadvleezen magere doorregen klapstuk gehakt poulet rauw rundvet lappen 80140 80—140 70—120 100—140 12) Vervolg. „Ja. En nu ben ik er: het was op een diner, dat enkele dagen geleden gegeven werd door een zeikere Mrs. de Lance-Holmes, een zonder- ling mensch, dat er de eigenaardige liefhebbe- rij op na houdt de meest zonderlinge individuen om zich heen te verzamelen. Uit verveling ben ik weggeloopen. En ja, nu weet ik het zeker, Zuberra en de vrouw, die vol gens jou zijn handlangster is, waren toen ook van de party." Afwerend hield hij zijn hand op. ,,Nee, val me nu niet in de rede, ik herinner me nu weer alles. Op een gegeven moment beweerde Mrs. de Lance-Holmes dat ze het mooiste meisje ter wereld had gezien." „Het meisje, dat daar met Zuberra zit?" vroeg de man van de C.I.D. „Juist. Onze gastvrouw vertelde ons, dat ze haar dien middag had ontmoet bij een mo diste in Doverstreet, Yolande geheeten. Zoo als je weet steek ik altijd graag mijn neus in andermans zaken. Ik sleepte er mijn nichtje heen om er japonnen te koopen en daar zag ik het meisje, dat mannequin bleak te zijn." ,,'Hoelang is dat geleden?" ,,Oh, een dag of wat in ieder geval nog geen week." Yolande in Doverstreet, zeg je Goed, i'k zal kalfsvleesch, ander dan nuchter kalfsvleesch: oesters en schnitzels 180280 fricandeau 140240 rollade 130210 ooteletten 120200 lappen 130210 poulet en gehakt 100180 rauw kalfsvet 100160 nuchter kalfsvleesch 80140 iHet vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoopen tegen den hoogsten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapen vleesch, varkensvleesch of vleeschwaren aan verbruikers verkoopt, verplicht is, met ingang van 16 September 1940 in zijn winkel een duidelijk leesbare pfijslijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleesch en vleesch waren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, welke op de lijst staan vermeld, is verboden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de winkel is gevestigd. Elke slager en winkelier in vleesch of vleeschwaren is dan ook verplicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter ge- meentesecretarie in te leveren. Bij de samen- stelling van de prijslijst dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het boven- staande, overtredingen zullen n.l. streng wor den gestraft. Prijslijsten, waarop prijzen voor varkens-, paarden- en schapenvleesch of vleeschwaren staan vermeld, welke meer be dragen dan die door den slager of winkelier v6or 16 September 1940 berekend, zullen niet worden goedgekeurd. De goedkeuring zal ook worden geweigerd, indien naar het oordeel van den burgemeester door den betreffenden slager voor rund- of kalfsvleesch te hooge prijzen zijn berekend. Door den slager moet namelijk bij zijn prijs- bepaling rekening worden gehouden met ver schillende factoren, zOoals de door zijn af- daar morgen eens gaan rondneuzen. Kun je me nog meer vertellen?" ,,Ja het belangrijkste komt nog. Ik beweer wel niet zoo'n groot menschenkenner te zijn als jij, hoogvereerde vriend, maar toch rang- schikte ik deze beide menschen direct onder de categorie verdachte individuen. Weliswaar zeer welopgevoed, maar niettemin van ver- dacht allooi." ,,Ga verder." Lomax glimlachte. ,,En het viel op dat, toen Mrs. de Lance- Holmes die opmerking maakte over dat meisje (dien avond vond ik die opmerking belache- lijk, maar ik ben er nu niet meer zoo zeker van) Zuberra en de vrouw elkaar een blik van verstandhouding toewierpen, tenminste, dat verbeeldde ik me. En daarom ben ik toen zelf eens naar dat meisje gaan kijken. Ze is bui- tengewoon mooi, vind je ook niet?" „Zeker", antwoordde Lomax bedachtzaam. ,,Ze zal een geschikte leerllnge voor Zuberra zijn." Goede genade! Je gelooft toch niet, dat het meisje ook bij die troep hoort?" „Als dat nu nog niet het geval is, zal het toch wel niet lang meer duren." ,,Dat kan ik niet gelooven." Lomax begon te grinneken. „Ik heb er te veel van gezien om me door een mooi gezichtje om den tuin te laten leiden. Maar je hebt toch gezegd, dat je haar al eens hebt ontmoet? Waarom zou je niet met haar gaan dansen?" Dat denkbeeld scheen Wendover te bevallen. „Maar ze moeten me hier met jou hebben zien zitten", zei hij weifelend. ,,Dat denk ik wel niet. Je hebt bijna den heelen tijd achter dezen pilaar gezeten. In ieder geval zou je het kunnen probeeren." „Ik zal zien wat ik voor je doen kan", zei hij en stond op. Hij liep niet direct op het be- wuste tafeltje toe, maar maakte eerst een grooten omweg. Toen hij naderde, zei hij nemers gestelde kwaliteitseischen. Slagers, die, doordat hun warer aan hoogere kwali teitseischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusverre in vergelijking met andere slagers regelmatig iets hoogere prijzen konden be- rekenen, mogen nu hun prijzen in overeen- stemming daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen beroepen op een naar men meent ten onrechte geweigerde goedkeuring. De gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzegging. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, d&t een verleende goedkeu ring wordt ingetrokken, omdat bij nader on- derzoek is gebleken, dat de prijzen te hoog waren. Anderzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeuring te vragen op wijzigingen in de prijslijst. WAPENDIENST- EN RIJKSARBEIDS- DIENST VOOR RIJKSDUITSOHERS. In overeenstemming met den hevelhebher van de ordeningspolitie bij den Rijkscommis- saris voor de bezette Nederlandsche gebieden, wordt door mij het volgende bepaald: Mannelijke Rijksduitschers in de bezette Nederlandsche gebieden die zich hier blij- vende hebben gevestigd of reeds langer dan een jaar hier verblijf houden, en wel a. alle Duitsehe staatsburgers, die in het jaar 1921 zijn geboren, voor zoover zij niet reeds in vrijwilligen dienst staan. b. de aan de dienstplichtige geboorte- jaren 19141920 toebehoorenden, die tot heden van den wapendienst waren vrijgesteld of nog niet in dienst zijn geweest. c. de oud-gedienden wapenpliehtigen van alle geboortejaren, moeten zich onmiddel- lijk, uiterlijk echter tot en met 20 September a.s. schriftelijk aanmelden volgens hieronder aangegeven modellijst bij den voor hun woon- plaats bevoegden stafofficier van de orde ningspolitie hij den afgevaardigde van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden. Deze hebben hun zetel in de volgende plaatsen: Voor de provincie Zeeland Hauptmann Wiese, Middelhurg, Dam 6. Bij niet-nakoming, worden dwangmaat- regelen genomen. Model: Naam en familienaam. Dag van geboorte. Plaats van geboorte. Woonplaats. Straat. Den Haag, 10 September 1940. de bevelhebber v. d. weermacht in Nederland, de chef v. d. generalen staf, get. Schwa- bedissen. LEGITIMATIEPLICHT VAN VREEMBELINGEN. Naar aanleiding van artikel 4 van Ver- ordening no. 132/'40 van de secretarissen- generaal van de departementen van binnen- landsche zaken en van justitie betreffende identificatieplicht, wordt bericht, dat voor vreemdelingen (dit zijn alien, die de Neder landsche nationaliteit niet bezitten), die geen of geen geldig paspoort hebben, geldt, dat zij ter vervulling van hun legitimatieplicht het identiteitspapier hij zich moeten dragen, dat zij behooren te bezitten overeenkomstig de regelen in de vreemdelingenvoorschriften ge- steld. Zij kunnen zich aldus legitimeeren, hetzij met hun geldig paspoort, hetzij met het identiteitspapier, waarin of waarbij door het hoofd van plaatselijke politie een verblijfs- vergunning is gesteld. Voor de vreemdelingen, die reeds v66r 1' Maart 1938 in Nederland woonden, is tot nu glimlachend„Goeden avond, Miss Venetia." Het meisje keek op en herkende hem direct. ..Goeden avond", groette ze terug. Het geluk was met Weitdcuver. Zuberra bleek afwezig te zijn, zoodat de beide vrouwen alleen zaten. ,,Mag ik dezen dans van U?" vroeg hij. Het meisje keek de vrouw aan en hij zag hoe deze haar voorhoofd fronste. Slechts een enkelen dans", zei hij. Het meisje stond op.' „Ik ben weer gauw terug", zei ze tot haar metgezellin. Ze begreep niet wat Mrs. Chappelle hier- tegen zou kunnen hebben. Deze man was zon- der twijfel een,gentleman. Ze herinnerde zich hem zeer goed; hij was in gezelschap geweest van dat zeer modeme, doch charmante meisje, dat eeh. paar dagen geleden bij Yolande enkele avondtoiletten had gekocht. Toen ze samen over den vloer zweefden, voelde ze de booze blik'ken van Mrs. Chappelle op zich rusten, maar ze deed alsof ze niets zag. ,,Prettig U weer te zien." Ze glimlachte vriendelijk tegen den man. ,,U herinnerde zich mijner dus nog?" „Venetia, U bent het type vrouw, dat men niet licht vergeet." „Venetia is mijn naam als mannequin." ,,Zeg my dan Uw werkelijken naam." ,,Nee dat is een diep geheim", zei ze pla- gend. „Wlat een heerlijke dansvloer is dit." „U danst buitengewoon", antwoordde hij. ,,Ik zou U zoo graag nog eens willen ontmoe- ten." 'Wlendover was verbaasd over zichzelf. Hoe was het mogelijk, dat hij zoo spoedig onder den inivloed van dit vreemde meisje was ge- raakt en dat haar dichte nabijheid zooveel voor hem beteekende? Nu hij haar van zoo dichtbij zag, moest hij de bewering van Mrs. de Lance-Holmes, dat zij de mooiste vrouw ter wereld was, wel beamen. Haar schoonheid toe geen verplichting geweest om voorzien te zijn van een verblijfsvergunning van het hoofd van plaatselijke politie. Degene van hen, die niet in het bezit zijn van een geldig paspoort en dat ook niet op korten termijn van de overheid van den staat, waartoe zij behooren, kunnen verkrijgen, moeten zich nu onverwijld wenden tot de politie (vreemdelingendienst) der gemeente, waar zij wonen, ten einde zich alsnog een verblijfsvergunning te doen ver- leenen. VAREN TUSSCHEN 22 EN 4 UUR. Reeds is meegedeeld, dat het aan schippers en visschers, die zich met hun vaartuigen in de bij de desbetreffende verordening vastge- stelde zone bevinden, is toegestaan tusschen 22 uur en 4 uur te blijven doorvaren. Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat reeds vroeger afgekondigde bepalingen ten aanzien van het verkeer te water volledig van kracht blijven, en men zich daar ten strengste aan heeft te houden. De uitzonderingspositie van boven- bedoelde schippers slaat vrijwel uitsluitend op hen die varen op binnenwateren of op de groote rivieren. UITBREIDING POSTVERKEER MET DUITSOHLAND. Met ingang van 20 September zij in het verkeer met Duitschland, met inbegrip van het proctectoraat Bohemen en Moravie, brie- ven en pakjes met aangegeven waarde weer toegelaten onder dezelfde voorwaarden, welke v6or 10 Mei hebben gegolden. De brochure van Dr. J. Eykman: ,,Wij bou- wen verder, maar op welke wrjze?", is door de Duitsehe autoxiteiten hier te lande ver boden. DE AFLEVERING VAN KAAS. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht van belanghebbenden op geves tigd, dat de bepaling, dat aan consumenten maximaal kg kaas per persoon en per keer mag worden afgeleverd nog onvermin- derd van kracht is. Het is echter niet meer vereischt dat afleveringsbonnen worden uit- geschreven. LET OP DE RESULTATEN. Wij hebben onlangs, schrijft De Z., gerele- veerd wat Prof. Telders schreef over den arbeid van het zooveel gesmaade parlement. De N. Pr. Gr. Crt., hieraan herinnerend, zegt o.m.: Er kwamen dan toch op allerlei gebied vele dingen tot stand, waarin ons volk mee in de voorste rij der volkeren kwam te staan. Wij behoefden ons voor de toestanden ten onzent toch niet te schamen. Ook niet wat de een- heid in het besluiten betreft. De voorbereiding der verschillende wets- ontwerpen in commissies en afdeelingen werd vooral in den laatsten tijd steeds verbeterd. Zelfs z66, dat de openbare discussies zeer konden worden bekort. Verschil van inzicht leidde tot een nauw- keurig bezien van hetgeen men wilde berei- ken. De besprekingen behooren ten doel te hebben om de publieke lichamen in staat te stellen, zooveel mogelijk eenstemmig goede beslissingen te nemen. En nu mogen zich in het debat ook andere factoren mqngen, geen menschenwerk is zon- der gebreken, het feit ligt er toch, dat, om ons te houden bij het voorbeeld, dat Mr. Tel ders gaf, in het parlementaire zittingsjaar van 19371938 acht wetsontwerpen tot wij- ziging der grondwet aan het oordeel der Tweede Kamer werden onderworpen, waar- van zes werden aangenomen met zoo goed als algemeene stemmen. En daar ging het toch om de grondslagen van ons staatsbestel. Gaat men nu na hoe verschillende belang- rijke wetten tot stand kwamen, dian spreekt meer de eensgezindheid, dan de verdeeldheid. was niet te evenaren. ,,Dank U", antwoordde ze, ,,maar ik ben bang, dat dat niet gaan zal." .Waarom niet?" hij voelde zich werkeijk teleurgesteld. „Ik ga op reis." ,,Gaat U Londen verlaten?" ,,Ja, mijn vrienden nemen me mee naar Parijs." Tot haar verbazing keek hij heel bedenke- lijlr- ,,'Venetia - ik moet U zoo wel noemen, omdat ik niet weet hoe U in werkelijkheid heet en ook, omdat ik vind dat deze naam U wonderwel past..." ,,Ja?" zei ze bemoedigend. .yWlilt U een raad van een vreemde aan- nemen?" „Misschien wel". Ze meende het; deze man had zulke eerlijke oogen, dat men onwillekeu- rig vertrouwen in hem stelde. ,,Ik hoop het". zijn stem klonk heel em- stig ,,Ga niet naar Parijs. Als ik U was, zou ik hier niet mee doorgaan." Ze bloosde en begon boos te worden. ,,Ik begrijp niet wat U bedoelt", zei ze. ,,Ik geloof het toch wel." ,,Daarmee wilt U dus zeggen, dat ik een leugenaarster ben" ze was nu vuurrood geworden ,,Wie bent U en hoe durft U zoo tegen me te spreken?" ..Mijn naam is Wendover; ik exploiteer een nieuwsblad. Misschien leek ik onbeschaamd, maar ik wilde U voor moeilijkheden vrij- waren." „Moeilijkheden! Wat een nonsens! Ik ben heelemaal niet van plan in moeilijkheden te geraken." ,,Ik ben toch bang dat dit, als U naar Parijs gaat, zal gebeuren." De muziek hield op en ze keerde hem na een kort hoofdknikje den rug toe. Wendover bleef haar een oogenbiik staan Zoo ging het toch ook in onze raden en staten. Men kon van oordeel zijn, dat er in onze raadsivergaderingen te veel werd gedebatteerd, soms over dingen van weinig beteekenis. Ook ging men er :'n de laatste jaren te veel parlementje spelen en haalde tezeer de alge meene landspolitiek in de openbare bespre kingen. Maar ook nu moet men weer billijk zijn en naar het resultaat oordeelen. Hoe werden onze steden en dorpen be- stuurd? Daar komt het op aan. Wat was het oordeel van den vreemdeling, als hij hier kwam en het leven van ons volk in allerlei opzicht eenigermate kon nagaan? 'Het luidde steeds gunstig. Wij stonden ook in dit opzicht niet bij de toestanden in andere landen ten achter. De zorg voor den woningbouw, voor het uiterlijk onzer gemeenten, voor de wegen en straten, voor den gezondheidsdienst, voor de mogelijkheden onzer Industrie, handel en scheepvaart, voor de soeiale regelingen, werd steeds zeer geprezen. Hoe verdeeld wij dan ook waren, in de be- hartiging der algemeene belangen, d.w.z. de belangen, die voor alle burgers van groote beteekenis zijn, kwamen wij dan toch tot een goed resultaat en onze langdurige besprekin gen hielden dit resultaat niet op, gezien, dat wij op allerlei gebied niet achteraan kwamen. Wij konden, zoo mogen wij onder alle klacht telkens wel weer constateeren, er nog wel zijn. En nu zeggen wij dit alles niet omdat wij, zooals men dan thans beweert, aan het ,,ver- leden hangen", en het nieuwe niet willen zien, maar omdat het verleden toch ook zijn reeh- ten heeft. En rechtvaardige beoordeeling mag verlangen. Wil men onze fouten wat breed uitmeten, het kan geen kwaad, als de bedoeling voorop- staat om tot werkelijike verbetering te komen en het inzicht juist is, maar het goede mogen wij toch ook niet voorbij zien. En dat was door Gods gunst hier waarlijk niet af wezig. NATION ALE UNIE NEDERLANDSCHE UNIE. NATIONAAL FRONT NATIONAAL KERSTEL Een groep, die vroeger als de Nationale Unie bekend was en welke enkele dagen geleden, ter vermijding van verwarring met de Nederlandsche Unie, haar naam in ,,De Vuurslag" gewijzigd heeft, heeft een open brief tot de Nederlandsche Unie gericht, waarin zij deze uitnoodigt om haar beginsel aan te vullen met ,,een kort beleidsprogram, ingesteld op het Nieuwe Land, aangepast aan de onimiddellijke behoefte van den tijd". „De Vuurslag" schrijft o.m., naar aanlei ding van het door de Nederlandsche Unie ingenomen standpunt, dat staatkundige her- vormingen onder de huidige omstandigheden niet aan de orde zijn: „Inderdaad, de tijd is ni e t aangebroken voor het doordrijven van maatregelen, welke in strijd zouden zijn met 's lands wetgeving, hetgeen uiteraard geenszins beduidt, dat departementale reorganisatie, gepaard aan de constitueering van een bepaalde Nederland sche regeermacht, leidend tot sociaal-econo- mische mobilisatie der welvaartsmogelijk- heden hiermede in strijd ware. Doch indien zoodanige voorzieningen aan de grenzen ge- bonden zijn door wet en grondwet gesteld, zoo is het anderzijds de hoogste tijd, dat de allerwege veriangde vemieuwing in de volksverbeelding concreten vorm aanneme, dat het volk een duidelijken kijk krijge op de nieuwe haven, die aan het einde der huidige beproeving ligt. M.a.w. het nieuwe corpora- tief en autoritair bestel, dat ook U verklaart te verlangen, moet punt voor punt staats- rechtelijk, oeconomisch en sociaal worden uitgewerkt". „De Vuurslag" heeft zich in dezen geest ook tot Nationaal Front en Nationaal Her- stel gewend. De leider van Nationaal Front zou volgens de inlichtingen van ,,De Vuur slag" nog denzelfden dag contact met de nakrjken, haalde zijn schouders op en keerde naar zijn eigen plaats terug. „En heb je geluk gehad?" vroeg Lomax. ,,Ze vertelde me. dat ze met die lui naar Parijs gaat." „Parijs! Dus Zuberra heeft toch besloten mijn raad op te volgen!" en Inspecteur Lomax stak met een tevreden gezicht een nieuwe sigaret op. HOOFDSTUK X. Wendover doet zichzelf een bekentenis. Mrs. Chappelle hield met moeite haar stem in bedwang, toen ze vroeg: ,,Heb je prettig gedanst, lieveling?" „Neen", klonk het beslist. ,,'WHe was die man?" ,,Zijn naam is Wendover. Enkele dagen ge leden kwam hij in de zaak, vergezeld door een meisje, dat een paar avondjaponnen kocht. Verder weet ik niets van hem, behalve dat hij, zooals hij me vertelde, aan een nieuws blad verbonden is." Het was duidelijk, dat er iets was, dat het meisje hinderde, maar de vrouw begreep wel, dat ze het op het oogenbiik met vragen niet verder zou brengen. Om de een of andere reden was ze uit haar humeur; misschien had de man haar een brutaal complimentje ge maakt. In ieder geval moest ze voorloopig haar nieuwsgierigheid bedwingen. Charles zou zoodra hij terug was, ongetwijfeld direct weg willen gaan. Haar veronderstelling bleek juist. Toen hij uit de telefooncel, waar hij juist een gesprek had gevoerd, terug kwam, keek Zu berra het meisje aan en zei: ,,'Heb je er ge- noeg van, Elsie?" Tot zijn verbazing stond ze onmiddellijk op en zei: „Ja, ik zou graag nu meteen weg wil len gaan." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1