Gemengde Berichten TERNEUZEN, 11 SEPTEMBER 1940. AXEL. RECHTSZAKEN. moraal van de Britsche luchtmacht gesteld is. Met het oog op het klaarblijkelijke voort- duren der Britsche uitdagingspolitiek, is het onverbiddelijk, dat de ernstigste waarschu- wingen worden uitgesproken. Dit is dubbel noodig, omdat de emstige gevolgen van de Duitsche vergeldingsactie blijkbaar nog niet voldoende zijn om de schuldigen, die rondom Churchill staan, tot rede te brengen. Hun onverbeterlijke lichtzinnigheid en de verblin- ding, die hen na iedere nederlaag op het vasteland een nieuw vredesaanbod van Hitler deed afslaan, hebben hen, naar het schijnt, doen spelen met de dwaze illusie, dat men Londen zou kunnen blijven blootstellen aan de gevaren van verzet. De Angriff schrijft, dat de Engelschen met hun aanvallen op niet-militaire doelen in het Duitsche gebied aan het verkeerde adres ge weest zijn. Nadat Duitschland hun brutale oorlogsverklaring in ontvangst had moeten nemen en maandenlang hun zinneloos gedoe had aangezien, betaalt het thans alles tot den laatsten cent terug. Ook de bommen op Hamburg zullen vergolden worden. De Berliner Nachtausgabe acht het boven elken twijfel verheven, dat de Engelsche vlie- gers opdracht hadden een brutale daad van terreur tegen de Duitsche burgerbevolking te probeeren en daarbij bevel hadden gekregen door te dringen tot Berlijn. Volgens de Berliner Borsenzeitung staan de jeremiaden, die men thans plotaeling uit Londen hoort. degenen, die de Duitsche ver geldingsactie hebben uitgelokt, even slecht als dengenen, die nog eenige maanden ge- leden beweerden, dat Duitschland stormender- hamd zou worden vernietigd, dat zij hun wasch aan de Siegfriedlinie zouden ophangen en dat zjj het Duitsche ras zouden uitroeien. Iedere rekening, die Churchill Duitschland aanbiedt, zal volkomen voldaan worden. HET AANTAL SLACHTOFFERS TE LONDEN. In een officieel Engelsch communique wordt medegedeeld, dat bij den luchtaanval van Zaterdag te Londen 306 menschen om het leven zijn gekomen en 1337 zwaar ge- wond. Dat het aantal slachtoffers niet groo- ter is, wordt beschouwd als een bewijs voor het feit, dat de Duitsche aanval op strate- gische objecten gericht was. DE LEEFTIJDSGRENS VOOR ENGELSCHE VLIEGERS. Het D.N.B. meldt uit New-York: In Amerikaansche luchtvaartkringen heeft de verhooging van de leeftijdsgrens voor Brit sche vliegers van 28 tot 31 jaar opzien ge- baard, daar dit beschouwd wordt als een tee- ken voor het toenemend gebrek aan geoefende vliegers. In bijna alle landen met een lucht macht ligt de leeftijdsgrens als gevolg van de geweldige physische en psychische eischen, die aan een gevechtsvlieger worden gesteld, tusschen 26 en 28 jaar. Juist bij de Engel sche bombardementsvliegers, die sedert weken iederen nacht over groote afstanden en op groote hoogte hun opdrachten moeten uitvoe- ren, zonder dat zij worden afgelost, is het aantal uitvallende vhegers als gevolg van phy sische en nerveuze ineenstorting buitenge- woon groot, hetgeen uit hier ontvangen be- richten blijkt. Zenuwschokken, asthmatische aanvallen, hartaanvallen en verblindingen zgn de kenmerkende verschijnselen van de ziekte der Britsche vliegers, waardoor aan de bevoegde instanties groote zorgen worden be- reid. Tenednde het gebrek aan personeel te ver- helpen, heeft de Engelsche regeering daarom aan de onder Britsche souvereiniteit staande staten verzocht, in versterkte mate vliegper- soneel voor de Royal Air Force op te leiden. De deelneming aan de opleidingscursussen heeft tot nog toe veel te wenschen overge- laten. BRITSCHE KONINKLIJKE F AMI LIE NAAR CANADA? Volgens de laatste te Stockholm ontvangen berichten, meldt het D.N.B.doen in Ame- rika hardnekkige geruchten de ronde, vol gens welke de Britsche koninklijke familie zeer binnenkort naar Canada zou verhuizen. De meeste leden van het koninklijk huis heb ben Londen verlaten en vertoeven op het oogenblik in Schotland. De Britsche admira- liteit heeft nauwkeurige plannen uitgewerkt voor het overbrengen van het koninklijk huis naar de Nieuwe Wereld. In verscheidene havens van de West-Schotsche kust worden twee groote kruisers en een groot aantal torpedojagers tot dit doel in gereedheid ge- houden. Zou het vertrek noodzakelijk wor den, dan zullen eerst de koningin-moeder en de kinderen van het koningspaar weggebracht worden. Het koningspaar zelf wil met het oog op de stemming der bevolking zoo lang mogelijk blijven. Onder alle omstandigheden zou de vlucht van het koninklijk huis pas dan aan het Engelsche publiek worden medege deeld, wanneer alle leden der familie veilig op Canadeeschen bodem zouden zijn aange- komen. De koning zelf zal in dit geval waar- schijnlijk Toronto als residentie kiezen. BIDSTOND TE LONDEN. De Britsche radio heeft Zondagmiddag uit de Westminster Kathedraal te Londen, naar aanleiding van den algemeenen bidstond voor de overwinning van Engeland een preek van kardinaal Hinsley uitgezonden. De kardinaal zeide o.a. dat Engeland zich in een strijd ,,vol van zorgen en nooden" bevindt. De Engel schen werden aangespoord zich tot de Moeder Gods te wenden, daar zonder Haar hulp en de hulp van God geen doel bereikt kan worden. ENGELSCHE BEWEGING VOOR COMPROMISVREDE MET DUITSCHLAND? Het A.N.P. ontleend aan de „New-York Daily Merrow", dat in Washington den laat sten tijd betrouwbare berichten uit Londen zijn ontvangen, volgens welke een kleine, maar invloedrijke kring in de Britsche finan- cieele wereld en bij de Britsche admiraliteit streeft naar een compromisvrede met Duitsch land. Aan deze beweging, waarvan ook de Amerikaansche ambassadeur Kennedy deel zou uitma^cen, liggen: Ontstemming in kringen van Britsche marine-officieren. Men betwijfelt in Britsche marinekringen, of de Vereenigde Staten bereid zullen zijn in het a.s. voorjaar bommenwerpers en gevechts- vliegtuigen ter beschikking van Engeland te stellen. De vernielingen door bommen aan- gericht in de Britsche industrie zouden aan- zienlijk emstiger zijn dan in de pers wordt toegegeven. De overeenkomst tusschen Roosevelt en Churchill zou in Londen aanzienlijke gritiek ontmoeten. Men vreest dat Engeland een al te hoogen prijs heeft betaald. Het is derhalve raadzaam, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn, met aandacht deze vredesbeweging gade te slaan, in het bijzonder wanneer het vemie- tigende Duitsche bombardement aanhoudt. ENGELSCHE BOMMEN OP HAMBURG. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den nacht van Zondag op Maandag heeft geen enkel Engelsch vliegtuig getrach't tot boven Berlijn te komen. Om toch nog iets van zich te doen hooren, kozen de Engelschen veel liever, zooals reeds gemeld, de voor hen dichtsbijgelegene en gemakkelrjkst te berei- ken stad. Zij lieten n.l. hun bommen vallen op dichtbevolkte woonwijken van de stad Hamburg. Talrijke brand- en dynamietbom- men vielen in straten en op woonhuizen, in den omtrek waarvan geen militaire objecten of industriegebouwen te vinden zijn. Ver scheidene particuliere huizen en villa's stort- ten in. Ook werd o.a. de garage van een groentehandelaar getroffen, een kantoorge- bouw en een veerboot vernield. Drie zwaar en acht licht gewonden werden naar de zie- kenhuizen vervoerd. De reactie van de be volking van Hamburg op deze oorlogsdaad tegen de burgerbevolking is buitengewoon scherp. De op het oogenblik aan den gang zijnde vergeldingsactie tegen Londen wordt daarom in Hamburg bijzonder levendig toe- gejuicht. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP HAMBURG. In de afgeloopen nacht is de burgerbevol king te Hamburg opnieuw het object van Engelsche luchtaanvallen geweest. De Britsche vliegtuigen lieten talrijke bommen vallen, die voor het grootste deel terechtkwamen in de arbeiderswijk en daar verscheidene woningen vernielden. Dicht bij een ziekenhuis zijn twee groote bomtrechters gevonden en eenige brandbommen hebben branden in een villa- wijk aan den Westrand veroorzaakt. Een boer verloor twee paarden. Fabrieksinstalla- ties en militaire objecten hebben geen schade geleden. D.N.B. AARDAPPELEN EN MELK OP DEN BON IN BELGIK. Belgie heeft de lijst van levensmiddelen, welke onder de distributiebepalingen vallen, met twee posten uitgebreid: van Maandag af is het verbruik van voile melk n.L op een halven liter per hoofd en per dag gesteld en het tweede artikel, aardappelen, zal gerant- soeneerd worden op een dagelijksche portie van een halve kilogram per hoofd. Wat .betreft het aantal gedistribueerde voe- dingswaren is Nederland thans door Belgie voorbijgestreefd. In het rantsoenenstesel zijn n.l. sinds eenigen tijd o.m. ook chocolade .(re- pen etc.) 4 gram per dag) en zout (40 gram per dag) opgenomen. OVER HOEVEEL SCHEEPSRUIMTE BESCHIKT ENGELAND? Bijzondere aandacht wordt te Berlijn gewijd aan den stand der Engelsche koopvaardijvloot en de uitbreiding, die zij heeft ondergaan door de aanwinst van een deel der Noorsche, Nederlandsche, Deensche en Belgische sche- pen welke uitbreiding door de Engelschen sterk wordt overdreven. In verband met het feit, dat reeds thans bij het begin van de door Duitschland en Italie afgekondigde blokkade om zoo te zeggen geen enkel schip onder neutrale vlag het nog waagt, koers te zetten naar Enge land, wordt er van Duitsche zijde op gewezen, dat de handelstonnage, waarover Engeland thans beschikt voor zijn voedselvoorziening enz., uitsluitend bestaat uit de Engelsche koopvaardijvloot en die schepen van Noor- wegen, Nederland, Denemarken en Belgie, welke het zich in den loop van den oorlog heeft toegeeigend. In tegenspraak met vroe- gere Engelsche beweringen, dat de koopvaar- dijschepen van deze landen vroeger reeds bijna zonder uitzondering voor Engeland voeren en Engeland op deze wijze de beschikking had over meer dan 10 millioen ton extra scheeps- ruirnte, wordt nu in Londen vastgesteld, dat Engeland slechts 82 pCt. van de Noorsche, 90 pCt. van de Nederlandsche, 83 pCt. van de Belgische en 60 pCt. van de Deensche koopvaardijvloot in handen heeft. In Duitschland is men er van overtuigd, dat ook deze cijfers nog sterk overdreven zijn. Doch zelfs wanneer men aanneemt, dat de tonnage met ongeveer 7 millioen brt. is toege- nomen, kan deze toename niet geheel als winst vooi\ Engeland worden beschouwd. In de eerste plaats stond een groot deel van deze schepen reeds vobrdien in dienst van Enge land en in de tweede plaats zijn de reizen, die zij thans hebben te maken, veel langer dan eerst, tengevolge van blokkade, mijnen- gevaar enz. Deze nadeelen zijn zoo groot, dat zij ruimschoots opwegen tegen de aanwinst aan tonnemmaat. Het gevolg is, dat de Engel sche aanvoer in vergelijking met vroeger nog slechts in zeer beperkte mate kan worden gehandhaafd. In Berlijn is men ervan over tuigd, dat ook deze beperkte aanvoer nog ver- der zal slinken tengevolge van de Duitsche en Italiaansche maatregelen en aanvallen. KONING GEORGE BEZOEKT DE GEBOMBARDEERDE WIJKEN. Koning George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche luchtaanvallen het zwaarst getroffen stads- wijken bezocht. Uit alles bleek, dat hij diep geschokt was. Verscheidene uren vertoefde de koning bij het opruimingswerk en zag hij toe bij de wanhopige pogingen van den brandweer am de door brandbommen ver- oorzaakte branden te blusschen. Een drama- tisch hoogtepunt bereikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkelen bom geslagen krater, waarin twintig huizen waren verdwenen, klom. (A.N.P.) EX-KONING CAROL NAAR ZWITSERLAND VERTROKKEN. De ex-koning van Roemenie, Carol II, is met een extra-trein naar Yoego-Slavie ver- trokken, om vandaar via Italie naar Zwitser- land -te reizen. Tot tweemaal toe hebben gar- disten een aanslag op den koninklijken trein gepleegd. Beide malen bleef de vorst onge- deerd. Carol n heeft van de Zwitsersche regee ring een verblijfsvergunning van een maand gekregen, onder voorwaarde, dat hij zich zal onthouden van politieke activiteit. Voor zijn vertrek is aan ex-koning Carol een cheque van ruim 20.000 pond sterling overhandigd als eerste jaarlijksche uitbetaling van een schadeloosstelling welke Carol voor zijn leven geeischt en toegezegd heeft gekre gen. Bovendien oeschikt Carol over rekenin- gen in Zwitserland, Engeland en de Vereenig de Staten. De aandeelen en het effectenbezit van den koning zijn geblokkeerd. DE PRESIDENT VAN PARAGUAY BIJ VLIEGONGEVAL OM HET LEVEN GEKOMEN. Volgens beridhten uit Asuncion deelt het ministerie van binnenlandsche zaken van Pa raguay mede, dat staa is president. Estigarribia en zijn echtgenoote zijn overleden. Vogens deze mededeehng zijn beiden bij een vliegtuig- ongeluk om het leven gekomen. ANTI-JOODSCHE MAATREGELEN IN LUXEMBURG. Het hoofd van het burgerlijk bestuur van Luxemburg, gouwleider Gustav Simon, heeft naar het D.N.B. meldt, twee verordeningen uitgevaarligd, waarvan de eene betrekking heeft op het Joodsche vermogen in Luxem burg, de andere het gebied van het Joden- recht bestrijkt. Deze laatste verordening ver- biedt huwelijken tusschen Joden en Duitsche onderdanen en personen van verwant bloed. De verordening, die betrekking heeft op het Joodsche vermogen in Luxemburg Depaalt, dat elke binnen het bestuursgebied van den chef van het burgerlijk bestuur gevestigde Jood zijn totaal vermogen in binnen- en bui- tenland moet aangeven. De verordening be- paalt ook beperkingen voor den handel door Joden. Voorts oepaalt de verordening, dat Joodsche arisen, tandartsen, dierenartsen en apothekers onmiddellrik hun uitoefening van de heelkunde moeten staken. Voorts moeten alle Joden, die een openbare functie bekleeden, deze onmiddellijk neerleggen. Ook aan debe- hartiging van rechtskwesties voor vreemde- lingen door Joodsche advocaten is een einde gemaakt. DE OORLOG IN HET TEEKEN VAN DE BOMBARDEMENTEN VAN LONDEN. Een ooggetuige-verslag. Een deelnemer aan een Duitschen bom- aanval op Londen, schildert, volgens de N. R. Crt, in een verslag, dat het D.N.B. ont vangen heeft, zijn ervaringen boven de zwaar getroffen hoofdstad van Groot-Britannie. Sedert dagen heeft onze gevechtsgroep op haar oogenblik gewacht, namelijk den aanval op de Engelsche metropool Londen. In sobere bewoordingen had 's middags de commandant zijn bemanningen ingelicht over den toestand, de te volgen tactiek en de aan te vallen doe len. Nog nooit waren de bommen zoo snel geladen, nog nooit waren de vliegtuigen vlug- ger aan den start geweest. De eene machine na de andere, geladen met zware en nog zwaarder bommen, verheft zich van het gras- tapijt van het reuzenvliegveld. Uit de verte wenkt de Engelsche kust, het begeerde doel. Dover blijft links liggen. Ongehinderd vliegt de sterke formatie het Engelsche gebied binnen. Aan de monding van de Theems treedt voor de eerste maal zwakke luchtafweer op. Geen jager stoort den koers van de Duitsche aanvallers. Het afweergeschut wordt vermeden. Daar ver- toont zich beneden een ontzaglijke rookwolk. Het is alsof de atmosfeer onder de toestellen verduisterd wordt: de groote petroleumopslag- plaatsen aan de Theems, die sinds dagen branden en niet meer gebluscht kunnen wor den. Bommen van een formatie, die hier Vroeger geweest is, hebben dezen arbeid vol- tooid. Een angstwekkenden en tegelijkertijd groot- schen aanblik biedt de enorme brandende stad: dokinstallaties, werven, pakhuizen, elec- trische centrales, munitiefabrieken. Voor het doel de eerste ernstige tegenstand, Engelsche luchtafweer. Rondom de Duitsche vliegtuigen, erboven en eronder, ontploffen de zware pro- jectielen. Menige bemanning wordt door den luchtdruk door elkaar gegooid. Menig toe- stel dreigt af te glijden. Maar de superieure Duitsche vliegkunst weet de vliegtuigen steeds weer in haar macht te krijgen. On- verstoorbaar glijden de toestellen door het vuur. Men kan zich geen voorstelling vormen van wat zich daar beneden vertoont. Nieuwe bommen vallen, steeds weer bommen. Ver- woestend is de uitwerking: ontzettende ont- ploffingen en branden. De geheele stad schijnt in vlammen te staan. Zoo slaan de Duitsche vliegers toe. Superieur weten onze jagers en torpedovliegtuigen den afweer der Engelsche jagers boven Londen zelf te breken. Menige Hurricane en Spitfire stort als een brandende fakkel in de huizenzee van de reuzenstad neer. Door vaardige leiding komt de forma tie na het werpen der bommen door het vuur van het luehtafweergeschut zonder eigen ver- liezen terug. Weldra landen alle vliegtuigen weer in de thuishaven." Gorings persoonlijke leiding. In bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat rijks- maarschalk Goring persoonlijk de operaties der luchtmachtafdeelingen tegen Engeland leidt. Daaruit kon met zekerheid worden op- gemaakt, aldus zegt men, dat het de Duitsche oorlogsleiding emst is met de aangekondigde vergelding voor de nog steeds voortdurende Britsche nachtvluchten en bombardementen op de burgerbevolking in verschillende deelen van Duitschland. Men verklaart tevens, dat uit de persoonlijke leiding van Goring blijkt, dat men vastbesloten is de actie tegen mili taire en strategische objecten in Londen en geheel Engeland niet met een of twee groote aanvallen te laten afloopen. De persoon van den maarschalk staat er borg voor, dat de actie van de luchtmacht even krachtig als aanhoudend zal zijn. Naar aanleiding van het zwakker worden van de Britsche afweer zegt men te Berlijn, dat het opvalt, hoezeer het optreden van Engelsche jagers afneemt. Op- merkelrjk is ook, dat de Engelsche jagers ern stige gevechten steeds meer trachten te ver- mijden. In de R.euter-berichten van den laatsten tijd wordt zeer veel gesproken van het in het vuur brengen van Poolsche en Tsjechische vliegers. Aan Duitsche zijde ziet men daarin niet zoozeer een opwekking voor de vliegers van die volken als wel een laat ste bittere noodzaak. Het staat vast, dat de Royal Air Force zich genoopt heeft gezien, verschillende scholen voor jachtvliegers te sluiten. Het halfgeoefende personeel werd in den strijd gebracht, waardoor de minder- waardige kwaliteit van eenige Engelsche jachtvliegers verklaard wordt. Ook zijn be- stuurders van gevechtsvliegtuigen voor jacht- vliegtuigen gereed gemaakt, hetgeen een nieuw teeken van zwakheid is. De Duitsche luchtmacht heeft bij de ge vechten van Zaterdag in totaal 26 vliegtuigen verloren, waarvan slechts vier gevechtsvlieg tuigen, dus bommenwerpers waren. Hieruit blijkt duidelijk, dat de Duitsche jagers met groot succes tegen de Britsche jachtvlieg- tuigen zijn opgetreden. De Duitsche gevechts vliegtuigen, aldus verklaart men tenslotte, hebben overdag en bij het beste zicht hun dOel onbestreden kunnen bereiken. Het lucht- ruim boven Londen behoort den Duitschers zoo vaak zij dat willen en de Duitsche leiding het noodig acht. De aangcrichte schade. De Duitsche bommen hebben in de getrof fen wijken van Londen buitengewoon groote schade aangericht, aldus meldt de speciale correspondent van het Amerikaansche tele- graaf agentschap United Press uit Londen. Het leven te Londen is, zoo wordt verder in dit bericht gezegd, na de Duitsche aanvallen van Zaterdag nog stiller geworden dan op ge- wone Zondagen. De vernielingen zijn bijzon der emstig in de stadswrjken aan de Theems, waar tijdens de aanvallen van de laatste dagen meer dan duizend bommen zijn ge- vallen. „Ik begon", aldus meldt de Amerikaansche correspondent verder, ,,mijn tocht door die stad van een spoorwegstation uit, dat in het algemeen door de Londenaars als uitgangs- punt voor de Zondagsuitstapjes wordt ge- bruikt. In het geheeel station was bijna geen mensch te zien en reeds na enkele kilometers kon ik aanzienlijke schade aan de spoorweg- lijn constateeren. Men mag echter niet ver- geten, dat hier in de buurt van de spoorlijn de groote haveninstallaties liggen. Nog steeds stijgen rookwolken op van in brand geraakte opslagplaatsen enj graanpakhuizen. Enkele gebouwen waren tot den grond toe afgebrand. terwijl uit andere gebouwen nog steeds vuur en rook te voorschrjn kwam. Klaarblijkelijk had men de hoop opgegeven, deze gebouwen nog te behouden. Een groot aantal kaden en laadpieren schijnt volledig vernield te zijn. Men zag overal zwarte brandmuren. Brandweerlieden waren nog steeds ijverig bezig met het opruimings- en blusschingswerk. Over den eersten dag van de Duitsche ver geldingsactie tegen Londen zijn in Italiaan sche kringen bijzonderheden ontvangen, die vooral duidelijk bevestigen, dat de Duitsche vliegers zelfs thans nog hun aanvallen tegen militaire doelen richten. Dit wordt, volgens de te Rome ontvangen berichten, zelfs in politieke kringen te Londen toegegeven. Enorme schade is in de havens en fabrieken en andere bedrijven welke voor de oorlogvoe- ring van belang zijn, aangericht. Tallooze loodsbooten, mijnemvegers, sleepbooten en vrachtschepen van allerlei soort werden tot zinken gebracht. Het spoorwegverkeer in de uitgebreide havenwerken van de Theems werd reeds in den eersten nacht van den grooten aanval volkomen stilgelegd. Een reeks havens zijn deels wegens de daarin vernielde schepen deels wegens de ingestorte reusachtige maga- zijnen onbruikbaar geworden. Alleen op het arsenaal en de scheepswerven werden eenige duizenden bommen geworpen. Ten minste 300 groote brandhaarden werden in den eersten nacht geteld, waarvan 50 ook overdag niet gebluscht konden worden. iVerscheidene fa brieken werden door ontploffingen en bran den volkomen verwoest. Talrijke opslag plaatsen van olie en benzine zijn in vlammen opgegaan. De ergste schade hebben de havens van Silverston, Albert en St. George geleden. WEER BOMMEN GEWORPEN OP TERNEUZEN. Gisteravond kwam weer een Engelsch vliegtuig boven Temeuzen, dat een drietal bommen heeft uitgeworpen, die op een stuk land buiten de bebouwde kom zijn neerge- komen en geen schade hebben veroorzaakt. DE NIEUWE LEGIMITATIEBEWIJZEN. Zooals uit het in ons vorig nummer opge nomen uittreksel uit het Verordeningenblad blijkt, moeten vanaf 1 October aanstaande de ingezetenen boven de 15 jaar steeds voorzien zijn van een legimitatiebewijs, af te geven door de daartoe bevoegde instantie. Behalve een foto van den drager van het legimitatie bewijs moet dit verschillende opgaven om- trent den drager bevatten. Alleen de thans in omloop zijnde gewone paspoorten kunnen voor den tijd waarvoor deze zijn uitgegeven als legimitatiebewijs dienen. De bewijzen van Nederlanderschap, die tot hiertoe werden verstrekt, voldoen niet aan de gestelde eischen, omdat daarop niet alle ge- gevens voorkomen die voorgeschreven zijn. Naar we vememen zullen voor wat betreft de gemeente Terneuzen de bezitters van be wijzen van Nederlanderschap in de gelegen- heid worden gesteld deze op nader bekend te maken datum ter gemeentesecretarie voor aanvulling in te leveren. Ook zullen de stamkaarten als legimitatiebewijs kun nen worden ingericht, doch moeten dan ook voorzien worden van een pasfoto. Zij die dus niet in het bezit zijn van een pasfoto zullen goed doen, deze ten spoedigste aan te schaf- fen, teneinde tijdig over de noodige documen- ten te kunnen beschikken. DE BROODBONNEN. Zooals gemeld is de nieuwe broodbon geldig tot en met Dinsdag 17 September. Dit beteekent echter niet dat men twee dagen langer toe moet komen met hetzelfde broodrantsoenslechts is den extra-termijn, gedurende welke de bon alsnog geldig was met twee dagen verkort. Immers tot nu toe konden de broodbonnen, die in een bepaalde week geldig waren, ook gedurende de eerste vier dagen van de daar op volgende week worden gebruikt, thans is hierin om administratieve redenen verande- ring gebracht, zoodat de thans geldende bon uiterlijk tot de volgende week Dinsdag ge bruikt kan worden. (N. R. Crt.) GRAAN VERBRAND. In de bergplaats van een landbouwer, wonende onder de gemeente Aardenburg, is volgens het Handelsblad brand ontstaan, ten gevolge waarvan de pas binnengehaalde oogst aanzienlijke schade leed. De granen, die men van ruim tien gemeten grond had gewonnen, gingen volledig verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse aan- wezig, doch aan blusschen viel niet te denken; bovendien had men eerst binnen een afstand van ongeveer negenhonderd meter de beschik king over bluschwater in voldoende hoeveel- heid. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid van spelende kinderen. Ver- zekering dekt de schade. DE P.Z.E.M. KAN VOLOP STROOM LEVEREN. Van belang is de vraag, hoe de P.Z.E.M. straks in den winter zal functionneeren. Of wij dus genoeg stroom zullen kunnen krijgen. De N. R. Crt. heeft den directeur der P.Z.E.M. deze vraag voorgelegd. Van een voorgenomen inkrimping van stroomlevering, zei de heer J. Slooves, is mij niets bekend. W!ij hebben tijdig gezor.gd voor een vrij grooten kolenvoorraad, die weliswaar afneemt, omdat onze maandelijksche toewijzing de be- hoefte niet geheel dekt, maar die, als er niets bijzonders gebeurt, een waarborg vormt, dat wij onzen afnemers dezen winter de hoeveel- heden stroom zullen leveren, welke zij wen schen. Den heer Slooves werd vervolgens gevraagd of de oorlog en de daaruit voortgevloeide toe- standen opmerkelijke wijzingen hebben ge bracht in den verkoop van stroom. Hij antwoordde, dat door het vervallen van de straatverliohting en de etalageverlichting een afnemend verbruik van stroom is ontstaan, die vooral gedurende de wintermaanden tot uiting zal komen. De industrieen verbruiken thans nog normaal, maar omdat deze afhan- kelijk zijn van haar grondstoffen staat het niet Vast, dat dit normale verbruik in de toekomst bestendigd zal blijven. Wat het verbruik van particulieren betreft, deelde de heer Slooves mede, dat in de meeste deelen van Zeeland de afneming normaal is gebleven. Op Schouwen- Duiveland werden zelfs de normale cijfers overschreden. Te Vlissingen daarentegen daalde de afneming aanvankelijk tot 50 pet., maar thans is zij toch weer gestegen tot 80 pet. De heer Slooves antwoordde desgevraagd, dat het verminderde gebruik, dat het gevolg is van afschaffing van straat- en etalagever- ichting voor den particulier de kans op onbe- perkt stroomverbruik in den komenden win ter vergroot. Daarbij komt nog, dat de P.Z.E.M. stroom bespaart, doordat zij de kwar- tier-diensten van de tram MiddelburgVlis singen heeft omgezet in halfuur-diensten. Op de vraag of uitzicht bestaat op verlaging van den stroomprijs, antwoordde de heer Slooves, dat daarvan onder huidige omstan digheden geen sprake kan zijn. We mogen al blij zijn, zei hij, dat de P.Z.E.M.. ondanks het zooveel mindere stroomverbruik en on danks de geleden oorlogsschade, haar tarieven kan handhaven. PACHTBUREAU VOOR ZEELAND. Bij beschikking van den secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van landbouw en visseherij van 30 Augustus 1940 is de stiohting Pachtbureau voor Zeeland als pachtbureau erkend. Als leden van het be stuur zijn aangewezen de volgende personen: mr. dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand; J. Geluk, burgemeester van Noord-gouwe; P. Vercauteren, burgemeester van Nieuw-Namen; A. H. Geschiere J.Hzn., landbouwer te Grijpskerke; J. Pilaar, oud- notaris te Goes. Als secretaris van het Pacht bureau treedt op mr. A. B. Bouwman te Goes. Pachtcontracten in drievoud kunnen ter goedkeuring worden gezonden aan den secre taris van het Pachtbureau te Goes, Groote Markt 28. Geslaagd. Voor het examen voor coupeuse slaagden de dames Mien van Fraaijenhove te Axel en Ghislaine Puijlaert te Zuiddorpe. Bijna verongelukt. De ruim 25-jarige v. H. alhier, die zich aan den benm van den Kinderdijk nabij de kleine Kreek ophield, zou zich j.l. Maandagnamiddag op den dijk begeven, juist toen de tram aldaar passeerde. Dank zij de groote koelbloedigheid van den onmiddellijk uit alle macht remmende bestuurder Van den Diesel werd een misschien doodelijk ongeluk voorkomen en bracht v. H. het er met verwondingen aan ledematen en hoofd af, zoodat zijn toestand gelukkig niet verontrustend te noemen is. POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 10 September 1940. Behandeld zijn o.a. de volgende zaken: De 24-jarige taxi-chauffeur L. H., te Hon- tenisse wordt verdacht van prijsopdrijving gepleegd op 22 Mei 1940 in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij heeft n.l. voor een auto- tocht van Zaamslag naar Walsoorden bere- kend een bedrag van f 10, terwijl het normale bedrag voor dezen afstand van ongeveer ten hoogste 20 K.M. is 5 6. Eisch f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. P. B. O., oud 31 j., landbouwer te Sas ran Gent, wordt verdacht van diefstal van ver schillende kleedingstukken, althans verduiste- ring daarvan gepleegd' te Sas van Gent, in de maand Mei 1940. Eisch en uitspraak 2 weken gevangenis- straf. E. C. O., een 28-jarige bankwerker te Sas van Gent, wordt eveneens verdacht van dief stal n.l. van een heerencostuum in de maand Mei 1940 te Sas van Gent. Ook hier eisch en uitspraak 2 weken ge- vangenisstraf. R. M., een 38-jarige vlasser te Koewacht, heeft op 11 Juni 1940 te Koewacht Th. de Smet mishandeld door hem met een tabaks- doos op het hoofd te slaan. Eisch en uitspraak 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Diefstal van kippeneieren, tarwebrooden en zeep te Westdorpe gepleegd op 24 Mei 1940 ten nadeele van De Kever, wordt ten laste gelegd aan K. B., een 33-jarige fabrieks- arbeider te Sas van Gent. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak 3 weken gevangenisstraf. B. T., huisvrouw van J. v. d. B., oud 57 j., te Schoondijke, wordt verdacht van heling van een heerencostuum en 3 schorten door deze als geschenk te aanvaarden, terwijl het aan haar grove schuld te wijten was, dat zij niet begreep, dat deze voorwerpen door mls- drijf waren verkregen, gepleegd te Schoon dijke in Mei 1940. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenis straf. Eveneens van heling van o.a. knotten sajet, schorten, taschjes, schoenen en pantoffels wordt verdacht P. B., een veldarbeider te Schoondijke, oud 39 j. Het feit is gepleegd te Schoondijke in Mei 1940. Eisch en uitspraak 14 dagen gevangenis straf. P. 1. G., een 47-jarige visscher te Breskens, heeft verduisterd in Mei 1940 te Breskens 4 kussens toebehoorende aan de Prov. Zeeland. Eisch 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Bolle vraagt voor verdachte clementie. A. A. echtg. van P. 1. G., oud 47 j., te Bres kens, wordt verdacht van diefstal, subs. 4 paar kousen, toebehoorende aan de winke- lierster Van DijkeVan Meenen te Breskens, gepleegd in Mei 1940 te Breskens. Dit is de vrouw van den vorige verdachte. De Officier zegt, dat voor de vrouw, die zeer kooplustig is, de distributie geen overbodige luxe is. Vraagt 2 weken gevangenisstraf. Ook deze verdachte wordt verdedigd door Mr. Bolle. Zij acht de heling niet bewezen. Vraagt uiterSte clementie. Uitspraak 1 week gevangenisstraf. Te Breskens werden op 21 Mei 1940 weg- genomen 7, althans eenige baaltjes bloem, toebehoorende aan W. S. Bruijnooge. Hiervan wordt verdacht A. L. B., oud 57 j., bakker te Hoofdplaat. Eisch 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. AFSCHEIDSWEDSTRIJD VAN JAN PIJNENBURG. Een talrijk publiek heeft Zondagmiddag in Den Bosch Jan Pijnenburg zijn laatsten wed- strijd zien rrjden. In de omnium tegen Wals en Schulte heeft hij nog eens op ouderwetsche wijze de overwinning behaald. Vooral in de sprint tegen Wals toonde hij nog steeds zeer fel te kunnen rijden en deze rit was dan ook de meest belangrijke wedstrijd van den dag. In den koppelwedstrijd kon hij met zijn ouden koppelgenoot Wals er niet in slagen een over- winning te behalen. Zij eindigden met twee ronden achterstand op de winnaars Boeyen en Steenbakkers. In de pauze is Jan Pijnenburg door ver schillende sprekers gehuldigd voor het vele goede werk, dat hij in den loop der jaren voor de wielersport gedaan heeft. Jhr. Van de Berch van Hefemstede sprak als voorzitter van de N.W.U.; Cor Wals namens de collega's.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3