Buitenland den briefkaarten enz. dienen boven bet adres eveneens van het opschrift ,,militair" voor- zien te zijn, welke aanduiding gewaarmerkt moet worden door de handteekening van den afzender. Verder moet op de adreszijde naam en militairen rang van den afzender en een atempelafdruk van hospitaal of ziekeninrich- ting voorkomen. NOG STEEDS BOMMEN OP NEDERLAND. Bij Roodhuis in de gemeente Hennaardera- deel (Fr.) heeft een Engelsch vbegtuig twaalf bommen neergeworpen, waarvan er elf ont- ploften. De schade aan de nabij gelegen boer- derij van den heer Stoffelsma is gering. Er zijn geen dooden of gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in een weiland bij de Bruggelerbrug aan het kanaal tusschen Apeldoom en Beekbergen drie bommen van zwaar kaliber gevallen. Een tweetal koeien werd gewond. Enkele boerde- rijen in de omgeving werden licht beschadigd. Het A.N.P. meldt: Dinsdagnacht hebben Engelsche vliegers bommen geworpen in de omgeving van Eindhoven. Een spoorlijn werd beschadigd, doch deze geringe schade is zeer snel te herstellen. Persoonlijke slachtoffers zijn er niet. Zondagmorgen zijn twee bommen gevallen in het land van den landbouwer H. Stuyt aan de Jan Glijnisweg en den Huygendijk te Heer Hugowaard. De projectielen kwamen 300 meter achter de boerderij neer en troffen daar vijf schapen. Twee van deze waren terstond dood, twee an- deren moesten worden afgemaakt. Van de boerderijen van de landbouwers Schilder Sr. en Schilder Jr. gingen ruiten asm scherven. Zondagnacht hebben Engelsche bommen- werpers in de omgeving van 's Hertogen- boscr een drietal bommen neergeworpen. De projectielen kwamen terecht in een polder te Orthen nabij Den Bosch. Een door dezen pol der loopende kabel van het P.E.N, werd ge- troffen, temgevolge waarvan de kabel niet meer functionneerde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. EBNSTIGE POLJTIEKE BOTSING IN DEN HAAG. Van officieele zijde wordt uit Den Haag gemeld Op Zaterdag, in den namiddag, marcheer- de een afdeeling van den ,.Nationalen Jeugd- storm", ter sterkte van ongeveer 200 jongens en meisjes, begeleid door eenige W.A.-man- nen van de N.S.B., door de stad in de rich- ting van de Balistraat, om daar het N.S.B.- huis op te zoeken. Jiuist voor dit nuis reed met een duidelijk provoceerende bedoeling een wielrijder op deze afdeeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van dezen marsch aan de politie mededeeling was geaaan en hiervoor toestem- ming was gegeven, grepen de slechts in ge ringe strekte aanwezige Nederlandsehe poli- tie-ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwelk in een handgemeen ©verging. De ter plaatse aan wezige Nederlandsehe politiemannen van de gemeentepolitie waren niet opgewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van him wapens gebruik, waardoor verschillende N.S.B.-ers zwaar gewond werd, ten gevolge waarvan een hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is overleden. Ook bij de verdere behandeling van dit in cident openbaarde zich een gebrek aan orga- nisatie bij de gemeentepolitie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdeommissaris van politie in Den Haag uit zijn ambt ontzet en aan den hoheren S.S.- und Polizeifuhrer, S.S-Brigadefiihrer Rauter, het verdere onderzoek in zake dit voorval opgedragen. DE MAASTUNNELBOUW VORDERT GESTAAG. Met de regelmaat van de klok gebeuren de werkzaamheden van den Maastunnelbouw te Rotterdam. Zaterdag is het negende tunnels tuk van de Waalhaven versleept naar zijn plaats in de rivier en daarmede is een begin gemaakt van het werk in het water aan den Linkermaas- oever. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND IN NEDERLAND. De Ohristelijke Boeren- en Tuindersbond stelt zich voor zijn uitgestelde jaarvergade- ring thans te hOuden op Donderdag 19 Sep tember a.s. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. De vergadering zal, in verband met den treinenloop, aanvangen om half een. De voorzitter, prof. dr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam, zal een korte openingsrede uit- spreken. De heer C. van den Heuvel, tweede voor zitter van den bond, zal enkele onderwerpen inleiden, n.l.: De huidige regeling van de pacht; de oprichting van een instituut voor vrijwillige arbitrage bij loongeschillen in land- en tuinbouw, en de eenheidspogingen in den landbouw. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar heeft zich taereid verklaard een slotwoord te spreken. In verband met de tijdsomstandigheden wordt van het organiseeren van een excursie afgezien. DE OMZETBELASTIMG WORDT VER'HOOGD. Met ingang van 1 October. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financien, waarbij de om- zetbelasting en het bijzonder invoerrecht war den verhoogd tot 6 procent voor gewone en 12 procent voor weelde-artikelen (de geldende percentages zijn 4 en 10). Voorts wordt bepaald, dat niet meer toege- past zal worden de vrijstelling van omzetbe- lasting en bijzonder invoerrecht voor versche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften, fruit, versche en gezouten groenten en gerookte haring, viseh, andere peulvruchten dan erw- ten (groene en grauwe), boonen (bruine) en capucijners. Van de genoemde verhooging zijn uitgezon- derd een aantal belangrijke levensmiddelen en andere huishoudelijke artikelen, t.w.: boter, fruit, versche en gezouten groenten, plantaar- dige en dierlijke olieen en vetten, sulker en stroop, visch, boekweitgrutten, zachte zeep (groene en gele), gas en vetleeren schoenen. De bepaling, dat fen aanzien van goederen, welke in den staat, waarin zij worden gele- verd, als zoodanig aan accijns zijn onderwor- pen, de accijns niet m den verkoopprijs wordt opgenomen, zal geen toepassing meer vinden. Eveneens worden voor de berekening van het bijzonder invoerrecht alle Nederlandsehe be- lastingen en heffingen met uitzondering van het bijzonder invoerrecht zelf onder de waarde der goederen begrepen. Het besluit treedt in werking op 1 Oct. a.s. DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Met de voorloopige waameming van de werkzaamheden van den secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen heeft de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsehe ge- bied, rijksminister Seyss-Inquart, den admini- strateur aan dat departement Mr. H. J. Reinink belast. SCHENKINGEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. Het voorbeeld van de stichting Gresbuizen- conventie en de Nederlandsehe dakpannen- conventie heeft navolging gevonden. Den regeeringscommissaris voor den wederopoouw bereikte van de firma W. Wassink te Amers- foort de aanbieding, de door laatstgenoemde instelling aangeboden 100.000 dakpannen gra tis te vervoeren, terwijl voorts de Vereeniging van Nederlandsehe fabrikanten van houtwol- platen kosteloos 10.000 kg houtwolplaten ten behoeve van den wederopbouw heeft aange boden. Beide aanbiedingen zijn door den regeerings commissaris met groote erkentelijkheid aan- vaard. OVERGENOMEN GEMEENTELIJKE TEEEFOONNETTEN. In verband met de beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financien over de gemeentelijke telefoonnetten te Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, kan nog worden medegedeeld, dat deze netten in- dertijd door de betrokken gemeenten zijn ge- annexeerd en wel dat te Amsterdam op 1 No vember 1896, te Rotterdam op 1 October 1896 en dat te 's Gravenhage op 1 Juli 1903. OOK Z.G. SNELSCHEERCREME OP DE BON. Ter vermijding van misverstand vestigt het wnd. heefd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart er de aandacht op, dat ook de zgn. snelscheercreme onder de zeepdistributiebeschikking 1940 valt, zoodat het koopen, verkocpen en afleveren hiervan uitsluitend is toegestaan tegen inlevering van bon no. 116. In verband met de verschillende merken en verpakkingen, waarin de snelscheercreme in den handel verkrijgbaar is, is niet aangegeven hoeveel gram snelscheercreme op een bon kan worden betrokken, doch is bepaald, dat ddn bon recht geeft op het koopen van een tube snelscheercreme. Hiermede is bedoeld een tube van de gebruikelijke afmeting, hetgeen uiter- aard medebrengt, dat van de kleine tube's, die ongeveer de helft inhouden, twee stuks op e6n bon mogen worden afgeleverd. SOOIALE BIJSLAG VOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het hoofd van de afdeeling sociale zaken van het rijkscommissariaat deelt mede: De opneming van Nederlandsehe arbeids- krachten in Duitsche bedrijven heeft geluk- kig gevolgen gehad. Vele duizenden mannen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan de zijde van de hun stam- verwante Duitsche arbeiders gevolgd. Hun looninkomsten zijn goed, zoodat zij thans na jarenlange werkloosheid kunnen beginnen him oeconomische en sociale aangelegenheden weder op gezonden grondslag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en bege- leidende verschijnselen, zijn in Duitschland uit den tijd van 1918 tot 1933 voldoende bekend. In het bijzonder is bekend het ge- leidelijke afzakken tengevolge van de werk loosheid, naar slechte omstandigheden, die dikwijls geleid hebben tot den ondergang van gezinnen. Op grond van deze ervaringen, die ook voor Nederland gelden, wordt voortaan, op bevel van de afdeeling sociale zaken, ge- garandeerd, bat aan de in Duitschland ge- plaatste en nog te plaatsen arbeidskrachten een sociale bijslag gegeven wordt, die in het bijzonder tot doel heeft, aan de gezinnen der arbeidskrachten, die in Duitschland aan den slag zijn gegaan, de mogelijkheid te bieden den oveigang naar geregelde oeconomische en sociale verhoudingen te vergemakkelijken. Bij de invoering van den socialen bijslag is als grondslag voor de hoogte van den bijslag de grootte van het gezin aangenpmen. De kinderrijke gezinnen brengen voor de ge- meenschap de grootste offers en moeten daarom ook meer ontvangen. Het is vereischt, den socialen bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zich zelf te helpen. Wie ontvangt socialen bijslag? Met ingang van 9 September 1940 ontvan gen alle personen den socialen bijslag, die 1. sinds 15 Mei 1940 in Duitschland aan het werk zijn gegaan of nog zullen gaan en 2. daardoor van hun gezin gescheiden moeten leven, en 3. wier grondloon minder bedraagt dan 50 Rm, per week of 225 Rm. per maand. Met deze beperking van den kring van hen, die recht hebben op den socialen bijslag, wordt gegarandeerd, dat alle mannen en vrouwen, die vrijwillig werk in Duitschland hebben ter hand genomen en nog zullen ter hand nemen, in het genot van den socialen bijslag zullen worden gesteld. Het spreekt van zelf, dat deze sociale bijslag slechts aan hen gegeven wordt, wier inkomen binnen zekere grenzen ligt. De vaststelling van het grondloon op 50 Rm. per week of 225 Rm. per maand geeft den waarborg, dat alle min der welgestelde kringen omvat worden. Juist die arbeidskrachten, die een gering inkomen hebben, moeten geholpen worden. Bij de berekening van het grondloon gaat men uit- van den normalen arbeidstijd en het uurloon zonder meer. Bij de berekening van het grondloon mogen niet in 'aanmerking worden genomen kinder- en vrouwenbijslag, schadekxxsstelling voor de scheiding, bijsla- gen, die te voren zijn overeengekomen, als- medeandere geldelijke uitkeeringen. Voor welken tijd wordt de sociale bijslag uitgekeerd? Zooals reeds gezegd, is de sociale bijslag een extra-uitkeering, opdat de gezinnen der Nederlanders, die in Duitschland werken, de mogelijkheid hebben, terug te keeren tot ge- zonde oeconomische en financieele verhoudin gen. Het verleenen van een socialen bijslag is voor den duur van 26 weken vastgesteld. Daarbij is natuurlijk voorwaarde, dat hij, die den socialen bijslag ontvangt, ook den gehee- len tijd 26 weken in Duitschland werk- zaam is. De bijslag kan dus niet uitgekeerd worden aan hen, die hun arbeidsveld in Duitschland verlaten hebben. Tot welk bedrag wordt Ide sociale bijslag verleend? De Nederlander, die in het Duitsche Rijk gaat werken, ontvangt, onverschillig of hij werkloos is of niet, gedurende de eerste twee weken, dat hij in Duitschland werkzaam is, de voile ondersteuning, welke hem ook gedu rende zijn werkloosheid werd uitgekeerd of die hem, indien hij werkloos zou worden, uit gekeerd zou moeten worden. Na afloop van deze twee weken treedt de regeling ten aan zien van een socialen bijslag in werking. Binrien den totalen duur van den socialen bijslag worden wekelijks de volgende bijsla- gen uitgekeerd: in de eerste in de tweede Gehuwden 13 weken 13 weken tot 1 kind 3.— f 1.50 met 2 kinderen 3.50 2.— met 3 kinderen 4.— 2.50 met 4 kinderen 4.50 3.— met 5 kinderen 5.— 3.50 met 6 en meer k. 6.- 4.— De kostwinners van aan hen financieel af- hankelijke familieleden zijn in deze regeling eveneens opgenomen. Fundamenteel worden tdle kinderen beneden 14 jaar voor het vast- stellen van den socialen bijslag in aanmerking genomen. Hetzelfde geldt ook voor kinderen van 14 tot 21 jaar, voorzoover zij op school gaan of een vakopleiding krijgen. Bovendien worden ook die kinderen in aanmerking ge nomen, onverschillig hoe oud zij zijn, die volgens een medisch attest wegens lichame- lijke of geestelijke afwijkingen niet in eigen onderhoud kunnen voorzien en onderhouden moeten worden. Voorschotten voor het aansohaffen van werkldeeren. Aan Nederlanders, die in Duitschland gaan werken, worden behalve den socialen bijslag, op verzoek ook voorschotten verleend voor het aanschaffen van werk- en onderkleeren, schoenen enz. De hoogte van dit voorschot bedraagt voor iederen arbeider 20 gulden. Het wordt in kleine termijnen terugbetaald en kan later onder bepaalde omstandigheden worden gestaakt. Voor het aanschaffen van kleeren worden door de distributiekantoren 'oijzondere punten of kleerenkaarten verleend. Als bijzonder verteergeld gedurende de reis naar het arbeidsveld in Duitschland ontvangt ieder arbeider vier gulden. Zij, die niet in het bezit van eenig geld zijn, hebben dus de middelen om voor de reis mondvoorraden te koopen. Het verleenen van een socialen bijslag is alleen ingesteld met het doel de minder be- deelde kringen der bevolking te helpen. De werkende menschen, die in het genot van dezen bijslag komen, verplichten zich daar mede tot arbeidslust en werkzaamheid. Arbeid en socialisme behooren bij elkaar en vormen een onscheidbare eenheid. DE INVOER VAN GOEDEREN. Het Maandag verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsehe ge- bied, houdende maatregelen ten aanzien van den invoer van goederen. Hierin wordt de secretaris-generaal van het departement van financien tot nader order gemachtigd om geheel of gedeeltelijk vrijstel ling van de ter zake van invoer van goederen verschuldigde rechten te verleenen. DE TEWERKSTELUNG VAN NEDEKLANDSOHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: De werkloosheid is niet alleen een euvel, omdat zij voor den staat en daarmede voor de gemeenten een belangrijke economische en sociale belasting met zich medebrengt, maar voor alles, omdat zij op den duur de oorzaak van het zedelijke en moreele verval van een geheele generatie kan worden. De werkloos heid zoo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld kan zoodoende de grondoor- zaak zijn van veel kwaad. Wanneer men dit overweegt, kan er slechts edn parool zijn, namelijk: de werkloosheid zoo spoedig moge- lijk uit den weg te ruimen. Op het oogenblik is het Nederlandsehe economische leven niet in staat de vele duizenden mannen en vrou wen, die reeds jarenlang gedoemd waren zon der arbeid en zonder voldoende inkomsten te moeten leven, wederom in het arbeidsproces op te nemen. Dit behoeft niet te verwonde- ren, daar ook in normale tijden een niet ge ring aantal Nederlanders zonder werk was. Niettegenstaande dezen ongunstigen economi- schen toestand in Nederland is het niettemin mogelijk loonenden arbeid te vinden en daar door wederom tot geordende sociale en econo mische verhoudingen te komen. Duizenden Nederlandsehe arbeiders hebben reeds door bemiddeling van de Nederlandsehe arbeids- beurzen, waar thans ook Duitsche deskundi- gen werkzaam zijn, hun weg naar Duitsch land gevonden en een hun passenden arbeid ter hand genomen. Zij werken in streken, die niet ver van hun land liggen met Duitsche arbeiders samen, die hun in wezen verwant zijn. Hun sociale economische positie is in Duitschland precies dezelfde als die van de Duitsche arbeiders. De Nederlandsehe arbei ders en employe's die in Duitschland werk zaam zijn, kunnen hun geheele loonoverschot naar hun land overmaken en ontvangen in het kader van de desbetreffende bepalingen ook een vacantie met behoud van loon. Het is bekend, dat juist de Nederlander niet gaame zijn familie en zijn land verlaat, daar juist hij de behagelijkheid en de sfeer van een eigen woning zeer waardeert. In het Duit sche rijk is er echter voor gezorgd, dat den Nederlandscben arbeiders goede werkplaatsen met in de meeste gevallen goede woningen ter beschikking staan sn verder smakelijke maal- tijden, die in vele arbeiderskampen door Nederlandsch keukenpersoneel worden toebe- reid. De verzorging van de Nederlanders, die in Duitschland in handen is van de arbeids- beurzen en het Duitsche Arbeidersfront, wordt nog bevorderd doordat dikwijls Nederlandsch kamppersoneel, dat tegelijkertijd als tolk dienst doet, aanwezig is. Het is maar al te goed bekend, dat zekere elementen, wien het niets doen blijkbaar aan- genaam is en die er zidh' niet van bewust zijn, hoe zij door een zoodanige houding hun volk in zijn geheel schaden, hUn vrijen tijd benutten om over Duitschland kletspraatjes te verkoo- pen en kwaadwillige geruchten rond te bazui- nen. Deze geruchten worden echter op wel zeer ondubbelzinnige en afdoende wijze weer- legd door talrijke w&ardeerende brieven en dankbetuigingen, die van de Nedeiiandsche j arbeiders in Duitschland bij de arbeidsbeurzen I zijn binnengekomen en ook door familieleden zijn ontvangen en waaruit duidelijk blijkt, dat de Nederlandsehe arbeidskrachten het goed maken en dat zij zelfs andere werklooze vrien- den er toe aansporen, zoo spoedig mogelijk hun voorbeeld te vclgen. Verscheidene van deze Nederlandsehe arbeiders hebben reeds bij hun echtgenoote erop aangedrongen, dat ook zij zoo spoedig mogelijk overkomen, zoodra een geschikte woning gevonden en ingericht is. Den inhoud van eenige dezer brieven, welke de arbeidsbeurzen ons toezonden, laten wij hier volgen Ueve ouders, broer en zuster, Hierbij wil ik jullie even schrijven, dat het ons nog altijd goed gaat en dat wij alien goed gezond zijn. Ik hoop, dat het ook met jullie alien goed is. Het werk bevalt ons hier goed. De tweede week begint nu. Wat het eten be- treft, daarover kunnen wij niet klagen. Ook de huisvesting is goed. Het spijt me, dat ik mijn hengelstokken niet heb meegenomen, want deze zijn hier name lijk duur. Vijf en zes rijksmark voor een ge- wonen bamboestok, dat is niet goedkoop niet- waar? Wanneer jij hier ook komt Bui. moet je je hengelstokken niet vergeten mee te nemen. Hier in de omgeving is prachtig vischwater. Wij zijn van plan de in de om geving liggende steden, als Dortmund, Duis- burg, Essen en Oberhausen, eens spoedig te be zoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Miihl- heim. Zoodra wij ons eerste loon zullen heb ben gekregen, zullen wij jullie het geld toe- sturen. Wij verdienen circa 50 rijksmark in de week, met verpleging en huisvesting. Dat is best dus. Hartelijke groeten, jullie Jan. Beste Jo, Wij hebben een heel prettige reis gehad; in Duitschland zelfs in tweede klasse-wagons. Je weet, ik heb nooit alle kletspraatjes van Duitschland geloofd, maar tot nu toe is nog geen enkele bewaarheid. Bijv. krijgen wij geen zwart brood, maar gewoon brood en zelfs meer dan in Nederland. Ook krijgen wij rijkelijk genoeg boter. 'Het spijt me, dat ik niet reeds eerder naar Duitschland ben ge gaan. De eetzaal op het terrein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotel: aardige vriendelijke meisjes met sneeuwwitte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter, dan ons destijds bij de arbeids beurzen is verteld. Menschen, die anders ver- tellen, zijn luiaards of lijntrekkers, die liever steuntrekken en niei van hun moeder weg willen. Wij worden op dezelfde wijze behan- deld als de Duitsche arbeiders en zijn vol- komen vrij. Wij zijn in nieuwe steenen ge- bouwen gehuisvest, waar douches met heet en koud water aanwezig zijn. Deze kaart mag je bij de afdeeling bouwvakken van de arbeidsbeurs toonen. Zoodra ik hoor, dat je deze kaart gekregen heb, zal ik je uitvoerig schrijven. Wij hebben hier van den oorlog nog niets gemerkt. Hoe bestaat het, niet Met hartelijke groeten, Johan. OOMMISSARIS WOUDENBERG SPREEKT TOT DE HOOFDBESTUUHDERS DER VAKVEREENIGINGEN VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS. In een Zondag te Amsterdam gehouden bij- eenkomst van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, waartoe alle hoofdbesturen van aangesloten vakvereenigingen waren op- geroepen, heeft commissaiis Woudenberg een uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, over de oorzaken, welke dit ingrijpen nood- zakelijk maakten en de gevolgen, welke uit dit ingrijpen zijn voortgevloeid. De commissaris zette uiteen, dat de geno men maatregelen noodzakelijk waren ten einde de nieuw te scheppen vormen in de or- ganisatie te kunnen consolideeren. Op grond van het feit, dat wij een oorlog hebben tferloren en een bezet gebied zijn ge- worden, hebben wij als Nederlanders de keuze tusschen loyaliteit, medewerking, samenwer- king of bewuste tegenwerking en ondermij- ning. Er is maar een juist standpunt, dat door alle Nederlandsehe instanties en ook de vakbeweging is ingenomen: de loyale mede werking en samenwerking niet alleen met de bezetting, maar verderstrekkend tusschen Nederland en Duitschland, tusschen het Nederlandsehe en het Duitsche volk. Daarom vraagt de nieuw geboren toestand de sociale en economische orienteering naar en op Duitschland, dat reeds thans het vasteland van Eiuropa beheerseht. Het heeft geen zin om thans nog te jamme- ren om terugkeer tot het oude, want een lOe Mei mag en zal nooit meer terugkeeren, aldus spreker. Hoe het lot zich ook wenden en keeren mag, een oorlog tusschen onze broedervolkeren moet voorgoed tot het verleden behooren. Dat is de wensch van den rijkscommissaris, dat is de wensch van Duitschland, dat is de wensch van het Duitsche volk! Het voorkomen van een dergelijke herhaling kan op verschillende manieren bereikt wor den. Het kan door de instelling van een gou- vemement als Polen, een protectoraat als Slowakije, of eenige andere vorm, waarop onze zelfstandigheid een einde neemt, doch wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de rijkscom missaris een anderen weg kiest, den weg van v'riendschap en rede. Daarop hebben wij recht, omdat wij een cultuurvolk zijn, een volk, dat zijn toekomstige plaats in het nieuwe door Duitschland geleide Europa zal willen in- nemen, dat door dezelfde belangen aan dat nieuwe Europa zal zijn gehecht en vooral ook omdat dit Duitsche volk ons in den bloede zoo na staat. Nederland kan en mag nimmer meer de springplank worden voor Engeland, d.w.z. het wereldkapitalisme. De taak van de vakorganisaties. Komende tot de taak van de vakorganisa ties, zei spr., dat de medewerking van de vak- organisatie loyaal moet zijn, actief bezield met den strijdbaren wil naar een betere toekomst voor den arbeider en positief in de richting van het nieuwe groeiende Europa, in het be- sef en de erkenning, dat daarin het belang der Nederlandsehe arbeiders ligt. In het algemeen is tot een dergelijke loyale samenwerking bereidheid bij de meeste hoofd- bestuurders gevonden: er waren er echter onder de bestuurders, die krachtens hun be- last verleden of om andere redenen, die waar borg niet konden geven, dat wil zeggen, het volstrekt noodige vertrouwen niet konden geven. Als bijv. de voorzitter van het N.V.V. op een intemationaal congres te Parijs nog niet lang geleden (reeds in den oorlog) verklaarde, dat de Nederlandsehe arbeiders aan de zijde ston- den der westersche plutocratleen, dan schaar- de hij de Nederlandsehe arbeiders dus in slag- orde tegen Duitschland. Het is begrijpelijk, dat aan een dergelijk optreden, dat oorlogvoering beteekent, bij een nederlaag consequenties vastzitten. Deze voorzitter, die zelfs nu nog zijn sala- ris ontvangt, kan hoogstens de edelmoedig- heid van de Duitsche bezetting prijzen. Ware de geestesgesteldheia, zooals ook bedoelde voorzitter die toonde, niet zoo stelselmatig door regeering en pers in ons volk gedruppeld, dan ware de oorlog, zooals die thans ons volk getroffen heeft, zeker achterwege gebleven. De weinig fraaie wijze waarop vijf millioen naar Engeland is gebracht van het vermogen der vakbonden, toont intusschen de stemming en de gezindheid, die weinig waarborg biedt voor de toekomstige loyale, actieve, positieve samenwerking in vriendschap met Duitsch land. Het was daarom noodzakelijk, dat enkele personen zich uit de vakbeweging moesten terugtrekken, ten einde de vakorganisatie zelf te kunnen handhaven en haar doel nader te kunnen bereiken. Men kan niet zeggen, dat gezien het aantal personen in de hoofdbesturen wille- keurig is ingegrepen. Een aantal van 28 op de ruim 300 zegt voldoende. Het ligt niet in de bedoeling, zoolang ieder hier inderdaad loyaal, actief en positief mede- werkt, nog verder maatregelen te nemen of nog een van de thans zitting hebbende hoofd- bestuurders van hun ambt te ontheffen. Met de thans gegeven ontslagen zijn alle noodza- kelijke ontheffingen geschied. Met waardeering maakte de commissaris verder gewag van de inrichting en in het alge meen ook de wijze van administratie van de organen van het N.V.V. Het dwingt respect af, dat meestentijds zeer eenvoudige personen dit tot stand hebben kunnen brengen en in stand hebben kunnen houden. De noodzaak van eenheid. De eenheid, waarnaar door alien is ge- streefd, is noodzakelijk in de vakbeweging om de juiste plaats aan den arbeider in de maat- schappij te bereiken. In verband met deze noodzakelijke eedheid is het toe te juichen, dat bereids fusie tusschen N.V.V. en N.V.C. tot stand kwam, terwijl anderzijds door maat regelen, regelende de verhoudingen tusschen koporganisaties en aangesloten bonden, en in terne maatregelen een meer productief wer ken zoowel naar binnen als naar buiten, mo gelijk is geworden. Juist dit sterker maken van het N.V.V. is het grondbeginsel van alle tot op heden ge troffen maatregelen. iSpr. was er van ©vertuigd, dat de tijd niet meer ver is, dat de welwillende en weldenken- de arbeider en vakbondsbestuurder dankbaar zullen zijn, dat door het vertrouwen, dat de rijkscommissaris hem heeft geschonken, de mogelijkheid voor het N.V.V. is geboden, niet alleen om voort te kunnen gaan, maar om te komen tot grooten bloei, waarvoor oude reeds gedoofde verlangens in ons weer gaan leven en tot werkelijkheid zullen worden. Na in het kort nog uiteengezet te hebben. hoe ook door verdere concentratie de eenheid in de Nederlandsehe vakbeweging dient te worden verkregen, besloot spr. zijn rede met de conclusie, dat de tijd voor een nieuwe so ciale orde, nieuwe economische opvattingen, is aangebroken en persoonlijke belangen die nen te wijken om voor dezen tijd ruim baan te maken. GEEN APPELMOES IN BLIK. De conservenfabrikanten hebben bericht ontvangen, dat volgens instructie van den Rijkscommissaris geen blik mag worden ge- bruikt voor de conserveering van appelmoee. Op grond hiervan is met ingang van 5 Sept. jl. de conserveering van appelmoes in blik stopgezet. TABAK EN TABAKSPRODUCTEN AANGEWEZEN ALS DISTRIBUTIEGOED. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ingevolge de Distributiewet 1939 (distributie van tabak en tabaksproduc- ten), in het Maandag verschenen verordenin genblad gepubliceerd, zijn onbewerkte tabak en tabaksproducten aangewezen als distribu- tiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939. De voor de uitvoering hiervan noodige be palingen worden door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vastgesteld en in de Nederland sehe Staatscourant bekendgemaakt. TOENEMENDE VAART OP DE OOSTZEE. De Deutsche Zeitung heeft een onderhoud gehad met den Dudtschen commissaris voor de zee- en binnenvaart, president Christian sen, over de Nederlandsehe scheepvaart. Daar in is o.m. gezegd: In elk geval zal de vraag, welke rol de ache- pen der afzonderlijke Nederlandsehe reeders en vooral zij zelf bij de bevoorrading van En geland gespeeld hebben, later definitief opge- helderd moeten worden. Het resultaat van dit onderzoek zal niet alleen belangwekkend zijn, maar ook van groot belang, waarbij natuurlijk ook gelet zal worden op de beantwoording der vraag of het schip onder den druk van de En gelsche regeering of op bevel van de uitge- weken Nederlandsehe regeering ter beschik king is gesteld. De commissaris voor de zee- en binnenvaart deelde de „Deutsche Zeitung" verder mee, dat het scheepvaartverkeer tusschen Nederland en de Oostzeelanden intusschen goede voort- gang heeft gemaakt. Er zijn thans verschei dene dozijnen motorkustvaarders in beide richtingen onderweg. Dat deze nuttig werk verrichten blijkt wel uit het feit, dat zij reeds 5 tot 6000 standaard hout naar Nederland hebben vervoerd. De instelling van 't clea- ringssysteem tusschen Nederland en verschei dene Oostzeelanden via Berlijn heeft de laat- ste moeilijkheden, die een bevredigende ont- wikkeling van het scheepvaart- en handels- verkeer met de Oostzeelanden in den weg stonden, opgeheven, hetgeen bewezen wordt uit het feit, dat dezer dagen verscheidene scheepvaartlijnen, waaronder enkele, welke van het allergrootste belang voor het verkeer tusschen Nederland en de Oostzeelanden zul len zijn, geopend konden worden. TE AMSTERDAM DUITSCHE VLU3GER VERMIS T. iSindis 21 Augustus 1.1. wordt vermist de Duitsche vliegenier Otto Christiansen. Hij Was dien avond laat uit het gebouw „Atva" vertrokken en is sedertdien niet meer levend gezien. Door den procureur-generaal en den waam. hoofdeommissaris van politie te Am sterdam wordt een bedrag van /500 uitge- loofd voor het verstrekken van zoodanige in- lichtingen of aan. ijzingen, welke leiden tot opheldering van deze verdwijning. DE DUITSCHE PERS ON ER DE VERGELDING. De Duitsche bladen laten zich, volgens D.N.B. in scherpe bewoordingen uit over de Engelsche luchtaanvallen op Duitsche woon- wijken en andere niet militaire objecten in den afgeloopen nacht. De meeste bladen ver- gelijken de willekeurige Engelsche bombar- dementen met de zooals ook in neutrale berichten bevestigd wordt exacte Duitsche vergeldingsactie in Londen. De Deutsche Allgemeine Zeitung wijst er op, dat het Churchill is, die in dezen oorlog de nachtelijke bombardementen heeft inge- voera, waarbij zijn vliegers hun bommen luk- raalt hebben laten vallen, omdat zij het niet durfden riskeeren ze terug te brengen. Ook Maandag weer hebben zij de dichtbevolkte woonwijken van Hamburg aangevallen en daarom wordt de vergelding door de supe- rieure Duitsche luchtmacht thans nog voort- gezet tot een duidelijke beslissing is verkre gen. Sedert het einde van den wereldoorlog is in de Engelsche nijverheid een „trek naar h'et Zuiden" ontstaan die door de regeering niet is tegengehouden. Dat het industrieele centrum voor een groot deel van de Midlands naar Londen verplaatst is, heeft niet alleen op echt liberalistische wijze de massale ellen- de te Londen vergroot, doch de hoofdstad ook tot een bijzonder gevaarlijk punt in den luchtoorlog gemaakt. Het is te laat, als Churchill zich nu pas de vrouwen en kinderen herinnert, die in de onwaardige huizen van het Londensche havengebied zijn blootge- steld aan de door Engeland uitgelokte gevol gen van den luchtoorlog. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft, dat de nieuwe aanval op de burgerbevolking van Hamburg duidelijk bewijst, hoe het met de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2