ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Thans legitimatieplicht voor alle Nederlanders. In den greep van het noodlot No. 10.111 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 80® Jaarqang Feuilleton Binnenland BEKENDMAKING. Aanvraagformulieren extra rantsoenen zeep. ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maand»n Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abormementen voor het buitenland .alleen bij vooruitbetaling. ttttgeefeter: Firma P. i. AN 1»K 8ANDE (HBO 38150 TBLEFOON No. 207*. ADVERTENT1ENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. kt.~f.t~VE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent b^j vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen venninderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgibaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSOHIJNT IF.IVF.REV MAANDAG-, WOKNSDAG- EN VBIJDAGAV OND. In het kustgebied mogen niet-Duitschers tusschen 's avonds 10 en 's morgens 4 nur met buiten hun woning Vertoeven. Zwervers mogen niet meer van getmeemte tot -getmeente treltken. Oplaten van vliegers totaal verboden. Br zijn vier verordeningen afgekondigd met bovenstaande strekking. Deze afkondiging is geschied op bevel van den commissaris-gene- raal voor de Openbare Veiligheid, den hooge- ren S.S. en politieleider uitgevaardigd en in de persconferentie van Zaterdag heeft, meldt „De Telegraaf", Regierungsrat dr. Miiller- Scholtes, chef van het Bureau voor Admini- stratie en Reeht van den staf van den bevel- hebben der Ordnungspolizei, den volgenden commentaar gegeven: Alle inwoners hebben den plicht deze voor- schriften conscientieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaaas is door de secretarissen- generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie voor j alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblij- ven, met ingang van 1 October 1940 een alge- meene legitimatieplicht ingevoerd. Dit ver- plicht iederen Nederlander in het bezette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien officieele identiteitshewijs (offi- cieel fotolegitimatiebewijs) bij zich te heb- hen, dat hem in staat stelt zich te alien tijde behoorlijk te legitimeeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatie- bewrjs mag niet worden uitgegeven voor een langeren tijdsduur dan een jaar. Een uitzon- dering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zijn geldigheidsduur voor behoor- lijke legitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitshewijs moet behalve den naam en de voomamen bevatten den geboor- tedatum, de geboorteplaats, het heroep, de gemeente van inwoning en het adres, zoomede de handteekening van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt, als- mede de handteekening van den hevoegden ambtenaar, die 't bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoodanig officeel bewijs, kan zich een doen uitreiken door de bevoegde gemeentelijke instantie op het raad- huis. (De plicht van de buitenlanders en staten- loozen om te alien tijde een geldig paspoort b^j zich te dragen, wordt door deze verorde- ning niet ter' zijde gezet. .Zooals gezegd, moet iedere inwoner een der- gelijk officieel bewijs altijd bij zich dragen. De houder is verplicht het bewijs onverwijld terug te geven aan de instantie, die het uit gegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep verandert of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering in zijn persoon- lyke gegevens intreedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd worden, wanneer een nieuw bewijs wordt uitgereikt. lien slotte moet iedere houder het verlies van zijn geldige bewijs onverwijld melden bij de instantie, die het heeft uitgereikt. Wie zrjn legitimatie plicht niet nakomt, moet rekening houden naast de algemeene bestraffing, met een voorloopige gevangenhouding ter identificatie van zijn persoon. IVerordening voor kustgebied. Terwijl deze verordening over den legiti matieplicht voor het geheele bezette Neder landsche gebied geldt, hebben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordenin- gen uitgevaardigd, die, wat betreft het ge bied van haar werking, slechts betrekking hebben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied vein het bezette Nederlandsche gebied, dat begrensd wordt door de lijn (met inbegrip van de plaatsen) Den Helder, Noord Hollandschkanaal, Alkmaar, Uitgeest, Bever door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIEOKMEEREBOER. 9) Vervolg. En de vrouw, die dit alles maar al fe goed wist, werd bang. Juist door zijn ongevoelig- heid had deze man zooveel charme voor haar en ze durfde niet aan een toekomst denken zonder hem. Het noodlot was als een zwaara, dat aan een zijden draad boven haar hoot'd hing. Door haar leven met Zuherra was ze nood- zakelijkerwijs tot diens niveau afgedaald, maar ze had nooit spijt gehad van haar vai Het was alleen op iriomenten als deze, wan neer de toekomst er zoo dreigend voor haar uitzag, dat ze zich zoo diep ellendig voelde. Maar overigens was ze nooit hang geweest, zoo geheel stond ze onder Zuberra's invloed. Hoewel hij een groot oplichter was, was deze Zuberra toch een buitengewoon begaafd mail, een zeer sterke persoonlijkheid. Al toen hij nog een jongen was, leefde hij geheel buiten de wet, steeds was hij in opstand tegen wel- ken vorm van dwang ook en nooit had iemand hem baas kunnen worden. Door zijn innemen- de manieren oefende hij een onweerstaanbare aantrekkingskracht op vrouwen uit. Mxs- schien zou dit meisje... Maar daar wilde ze niet aan denken de toekomst zag er toch al donker genoeg voor haar uit. wijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Leidschen- dam, Veenweg Vlieland, Berkel, Bergschen Hoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papen- drecht, Dordrecht, spoorlijn tot Breda, Ulven- hout en Zuidwaarts tot de Belgische grens in de richting van Meerle en van hier langs de Belgisch-Nederlandsche grens tot aan de se. De voornaamste verordening is die van den secretarisi-generaal van het departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 aan alien, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de bovenomschreven gebieden. Deze verordening vbrmt een belangrijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus uit- gevaardigde verordening omtrent bijzondere maatregelen in het belang van de luchtbe- scherming, welke verordening zich vooral be- paalde tot een beperking van het motor- rijtuigenverkeer en tot een verbod van het betreden van het duingebied tijdens den nacht. De nieuwe verordening over verkeersbeperkin- gen is practisch een algemeen uitgaansverbod in de genoemde gebieden voor de nachtelijke uren. Niet getroffen door het uitgaansverbod wor den de leden van de Nederlandsche politie en brandweer, van de Nederlandsche grensbewa- king en van den luchtheschermingsdienst, personen die in ambulances en reddingsdiens- ten werkzaam zijn, dokters en vroedvrouwen, voor zoover hun verblijf in de open lucht voor de vervulling van ambtsplichten of van be- roepsplichten noodig is, en wel slechts voor zoover daarbij den ambtelijken bevoegdheids- kring of de normale arbeidsfeer niet wordt overschreden. In dit verband moet in het bijzonder de aan- dacht worden gevestigd op het feit, dat dege- nen, die tot bovengenoemde groepen van per sonen behooren, zich tusschen 22 en 4 uur slechts binnen hnn territoriaal ambts- of be- roepsgebied mogen bewegen. Zoo is het ook b.v. noodzakelijk, dat een inwoner, die des nachts een dokter noodig heeft, zich in be- ginsel wendt tot den meest nabij wonenden arts en niet bijvoorbeeld een dokter ontbiedt, die door het bezoek aan dezen patient zijn normaal territoriaal arbeidsterrein moet over- schrijden. Bijzondere wenschen moeten in de huidige omstandigheden terzijde worden ge- steld. Het verbod tot uitgaan heeft voorts geen betrekking op hulpzoekenden in aan- toonbare gevallen van zware ziekte of on- geval. Ten slotte is voor diegenen, voor wie in zeer bijzondere gevallen, zooals b.v. dringende beroepsgronden, het nakomen van het verbod tot uitgaan niet mogelrjk is, een regeling ge troffen door het bescbikbaarstellen van een speciale vergunning, welke moet worden aan- gevraagd bij den voor de betreffende provin cie bevoegden districtscommandant van de ryksveldwacht, met bijvoeging van twee pas- foto's. In de steden Rotterdam en Den Haag moeten deze aanvragen worden gericht tot den hoofdcommissaris van politie. De beslis sing omtrent het uitreiken van deze speciale vergunning berust bij den stafofficier van de Duitsche Ordnungspolizei bij den gevolmach- tigde van den Rijkscommissaris. Uitdrukke- lijk wordt er op gewezen, dat de uitreiking van een dergelijke speciale vergunning alleen in zeer bijzondere gevallen mogelijk is, zoodat het aanvragen van vergunningen, die niet voldoende gegrond zijn, en waaraan geen al gemeen openbaar belang gemoeid is, moet worden voorkomen. De speciale vergunning is slechts geldig te zamen met een ambtelijke foto-legitimatie. Personen, die naar den maatstaf van boven- bedoelde verordening van 28 Augustus 1940 toestemming hebben voor bet berijden van Vijf jaar lang had ze met dezen handigen, internationalen oplichter samen gewerkt. Al leen een psycholocg zou kunnen verklaren waarom een welopgevoed, beschaafd meisje alles had opgegeven en met alle conventie had gebroken, om zich aan een onverbeterlijken schavuit te binden. Dit had Sybil Trent ge- daan en het had het hart harer ouders ge broken. Niets had haar echter kunnen weer- houden op het ingeslagen pad door te gaan, ook het verdriet, dat ze haar naasten aandeed, niet. Samen hadden ze al menigen flinken slag geslagen, ofschoon zij er natuurlijk altijd het kleinste aandeel in had gehad. En Zuberra broedde voortdurend op nieuwe plannen. Dat was ook noodzakelijk, want door de roekelooze en buitensporige manier waarop ze leefden, was het geld, dat ze met hun oplichterijen ver- dienden, hoe groot deze hedragen soms ook mochten zijn, altijd weer gauw op. En zoo had ze de laatste vijf jaar voortge- leefd, vijf jaar van een allertreungst bestaan Nu stonden ze aan den vooravond van de grootste ondememing, die ze ooit op touw ge zet hadden een ondememing zoo kolossaal, dat het aan het ongeloofelijke grensde. ,,Het meisje heeft beloofd morgenavond hier te zijn, Charles," zei ze, om den man m een beter humeur te brengen. Zuberra stond uit zijn stoel op en begon ge- agiteerd de kamer op en neer te looper.. Zoo kon hij een knap ingenieur, een genie geweest zijn, die de meest fantastische planneu ont- wierp. Zijn oogen schitterden enthousiast. „We moeten haar naar Parijs brengen!" zei hij. „In ieder geval moet ze hier vandaan. Werkelijk Sybil, het moet slagen en e- zijn millioenen aan te verdienen! De gelijkenis is frappant onbegrijpelijk! Dit is net sterk- ste staaltje, dat we oolt hebben uitgehaald, de gewaagste ondememing ter wereld! En ik motorvoertuigen in den trjd tusschen 22 en 4 uur, hebben behalve deze toestemming even- eens noodig een dergelijke speciale vergun ning van ontheffing van het verbod tot uit gaan. Wie evenwel voor den nacht een rij- vargunning heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook vanzelfsprekend op aanvraag deze spe ciale vergunning. De controle op dit uitgaanverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. De straf- bedreigingen voor handelingen in strijd met het verbod gewagen er van, dat degenen, die in strijd hiermede handelen, rekening hebben te houden met de zwaarste straffen. Tege- lijkertijd wordt het misbruik van een uitge- reikte speciale vergunning met straf be- dreigd. Wie ter verkrijging van een bijzon dere vergunning onware opgaven doet, stelt zich eveneens aan straf bloot. Rondtrekkende ondernemingen. Een andere verordening van den secretaris- generaal van het ministerie van Binnenland sche Zaken, van den secretaris-generaal van het ministerie van Justitie en van dien van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, verbiedt met ingang van 9 (September voor de Wad- deneilanden en voor het boven omschreven kustgebied de uitoefening van plaats tot plaats trekkende kooplieden en andere onder- nCmers (rondtrekkende ondernemingen). Wat onder een rondtrekkende ondememing te verstaan is, kan als algemeen bekend wor den verondersteld. Voorzichtigheidshalve is in deze verordening echter nog een nauw- keurige begripsdefinitie van de rondtrekken de ondernemingen opgenomen, zoodat alle twijfel daaromtrent is opgeheven. De rondtrek kende ondememer, die van nu af er van af- ziet van plaats tot plaats te trekken en zijn bedrijf in zijn woonplaats, of in de plaats waar hij op dit oogenblik vertoeft voortzet. kan met dit bedrijf voortgaan. Hij mag ech ter niet meer de woon- of verblijfplaats in de boven omschreven kuststreek verlaten. Als een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen de kuststreek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend bedrijf verder te kunnen uitoefenen. Vliegers oplaten verboden. Door een andere verordening van den secre taris-generaal van het departement van Justitie is uit een oogpunt van veiligheid van het luchtverkeer het oplaten van vliegers van welke soort ook, in heel Nederland tot nader order verboden en is op overtreding van dit verbod straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zekere nieuwe instelling van de bevolking vereischen en min of meer belangrijke beperkingen voor het persoonlijke en economiscbe leven ten gevolge zullen hebben. Het algemeen belang echter, dat bij de uitvaardiging van de ver ordeningen heeft voorgezeten, vereischt, dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen de hier opgelegde verplichtingen cn verboden nauwgezet na te komen. Aan de Duitsche or- ganen van politie en weermacht en aan de Nederlandsche politie is opdracht gegeven streng te waken op de nakoming van deze verordeningen en zonder pardon tegen over- treders op te treden. Bij een verstandige hou- ding der bevolking zal de uitvoering van in- grijpende bepalingen der verordeningen wel niet op moeilijkheden stuiten. LUCHTBESOHERMINGSDIENST. De Burgemeester van TERNETJZEN maakt bekend, dat: 1. zoodra er luchtgevaar voor zijn gemeente dreigt, op de gewone wijze luchtalarm zal worden gemaakt door de sirenes geduren- de 1 minuut met op en neer gaande toon te laten loeien (waarschuwings-sein) 2. de hulpdiensten slechts moeten opkomen, zoodra er een bom in de gemeente valt en de sirenes gedurende '/2 minuut op de hoogste toon werken (oproepsein) 3. dat luchtalarm-geeindigd wordt aange- geven door de sirenes gedurende 2 maal i/2 minuut op de hoogste toon te laten werken. Temeuzen, 9 September 1940. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. De Burgemeester van TERNETJZEN maakt bekend, dat de gemeentepolitie des nachts, n.l. van des avonds 10 uur tot des morgens 6 uur, te bereiken is in de Hoofdpost Lucht- bescherming Arsenaalkazeme, Nieuwstraat alhier. Tel. no. 2778. De Burgemeester maakt bekend, dat gedu rende bet tijdvak van 10 t/m 12 September ten disributiekantore verkrijgbaar worden gesteld: le. aanvraagformulieren ter verkrijging van extra rantsoenen zeep ten behoeve van arbeiders die werkzaamheden verrichten, waarbij zij in sterke mate aan vuil worden zijn blootgesteld. Dit formulier dient uit- sluitend te worden ingevuld door het bedrijf of de ondememing, waarin de betrokken arbeider werkzaam is, derhalve niet door den arbeider zelf. Bovenbedoelde behoorlijk inge- vulde formulieren, alsmede de stamkaarten van alle belanghebbenden dienen op Maandag 16 September bij den distributiedienst te worden ingeleverd. 2e. aanvraagformulieren voor kappers ter verkrijging van extra rantsoenen scheerzeep en zeep ten behoeve van het heerenkappers- en dameskappersbedrijf. Temeuzen, 9 September 1940. onder rondtrekkende ondememers wor den diegenen verstaan, die buiten het ge- meentegebied van bun woonplaats zonder vaste vestiging en zonder voorafgaande be-- stelling, in eigen persoon: 1. waren te koop aanbieden; 2. warenbestellingen opzoeken of waren bij andere personen dan bij kooplieden of in andere plaatsen dan op open verkoopplaatsen tot wederverkoop opkoopen; 3. zelfgemaakte producten aanbieden; 4. muziekuitvoeringen, tooneelspel, theater- voorstellingen of andere openluchtvoorstellin- gen geven zonder dat het hier een hooger be lang van de kunst of de wetenschap betreft. zeg je dat het slaagt! ik wxl dat het slaagt!" De vrouw, die alles voor dezen man in den steek had gelaten, sloeg haar oogen vol be- wondering tot hem op. „Oharles!", zei ze, ,,je bent een wonder De oplichter grinnikte zelfvoldaan. Zooals te verwachten was, maakte Susy be- zwaren. „Else, meid, er klopt wat niet!" zei ze vol overtuiging. ,,C*h, ik wil niet zeggen dat je niet lief genoeg bent voor zooiets maar het lijkt mijn te veel op een sprookje. Als ik jou was, zou ik maar een beetje oppassen!" „Praat toch niet zoo'n onzin, Susy!" ant- woordde Elsie. ,,Dacht je heusch dat ik zoo'n kans voorbij zou laten gaan? Ik denk er niet aan! Bovendien, alles is al geregeld overmorgen vertrekken we naar Parijs." „Wat. Parijs! Dat maakt het nog erger!" riep het roodharige meisje uit. ,,Ik heb ver- halen over Parijs gehoord, die je de haren te berge doen rijzen! Elsie, wees toch niet zoo stom denk er aan dat je, als je uit Londen weggaat, moederziel alleen zal zijn. Je hebt dan niemand, hij wie je met je misere kan komen. Luister es!" en het alledaagsche, sproeterige gezichtje kreeg een hoopvolle uit- drukking „Hoe zou je er over denken als je mp eens met je meenam als je kamenier? Nou hen je een grootc dame, je hebt dus een kamenier noodig." ,,Ik zou het wel graag willen..." Elsie was getroffen door zooveel bezorgdheid ,,maar ik weet niet of ik zooiets wel kan voor- stellen. Als ik er kans toe zie, zal ik het doen maar je kan zelf wel begrijpen hoe licht zooiets verkeerd kan worden uitgelegd. Deze menschen zijn al zoo buitengewoon vriendelijk voor me geweest; ik zou niet graag misbruik van hun goedheid willen maken. Maar als ik DE ONTWIKKELING VAN DEN OPBOUW1DIENST. De Opbouwdienst, waarin een belangrijk deel van het gedemobiliseerde leger is opge nomen, is een zaak, die heel ons volk interes- seert, althans hehoort te interesseeren. Jonge mannen uit alle lagen en klassen hebben bij dezen dienst een plaats gekregen en zullen daar gevormd worden en geschoold en dus mag het ons niet onverschillig zijn, in welke richting dit geschiedt en welke begin- selen daarby gelden. Nu heeft de chef van de vierde afdeeling van dien dienst, 'waaronder de lichamelijke en geestelijke opvoeding ressorteert, kapitein J. D. S. Paters, een uiteenzetting gegeven om trent de wijze waarop men een nieuwen geest onder de mannen van den Opbouwdienst wil kweeken. 'Het voornaamste van wat hij mededeelde, volgt hier: Onder de geestelijke opvoeding van de man nen van den Opbouwdienst verstaat men niet de religieuze opvoeding, doch de geestelijke opheffing van den Werker, waaraan in de jaren, die achter ons liggen, zoo meende kapi tein Paters, nogal wat heeft ontbroken. in de gelegenheid ben, zal ik er een balletje over opgooien. Wil je dat aan mij over laten?" Natuurlijk! Het was zoo maar een idee van me. Maar weet je wel zekee dat je het in Pa- rgs zonder mij af kan?" Elsie barstte in een schaterlach uit. Het was niet haar bedoeling de gevoelens van de ander te bezeeren, maar het klonk zoo belachelijk! Het denkbeeld, dat dit eenvoudige naaistertje dacht dat ze haar in Parijs, die wonderlijke stad van vermaak, kon beschermen, was al te dol. En vol zelfvertrouwen antwoordde: ze ,,Ik zal me in Parijs heusch best thuis voelen, Susy. Maak je daar maar niet bezorgd over. Bovendien, deze menschen zijn heel bereisd". Ze wist heel goed, dat ze er maar naar raadde, maar naar alle waarschijnlijkheid had ze het juist, want deze man en vrouw hadden dat on- miskenhare, cosmopolitische air, dat wereld- reizigers kenmerkt. Susy schudde weifelend haar hoofd. Na tuurlijk weet je het zelf het beste maar toch geloof ik, dat het verstandiger is als je mij meeneemt." ,,En hoe moet het dan met je betrekking, Susy?" ,,Die lap ik aan mijn laars! Denk je soms dat jij de eenige bent, die genoeg heeft van Yolande? Och wat! Geef me de kans en ik verlaat haar direct." „Nu moet ik er vandoor, lieve!" Het ge- sprek had een onverwachte wending genomen en Elsie voelde er niets voor er verder op door te gaan. Dat Susy het opperbest met haar meende, wist ze heel goed maar ze begon zich los van haar en de haren te voelen. Over een paar dagen zou ze in een heel andere we reld overgeplaatst worden een wereld, waarin Susy Jarvis allerminst thuis hoorde, waarin ze een heel zot figiuur zou slaan. Diep in haar hart voelde ze wel dat ze niet heele- Het besef moet worden bijgebracht, dat de arbeid' aan de gemeenscbap ten goede komt. Alleen arbeid, die aan dit criterium voldoet, heeft waarde. Als zoodanig is de arbeid op zichzelf een uitstekeud opvoedingsmiddel, om- dat hij inzicht geeft in tal van problemen, die de gemeenschap raken. Door den arbeid moet niet alleen getracht worden, aldus spr., de Vverkloosheid op te hef- fen, maar ook te komen tot den opbouw der gemeenschap. De werkers dragen den arbeid. Waar gearbeid wordt, zal men bemerken, dat' de arbeid alleen rendabel is wanneer hij wordt geleid door tucht, gemeenschapszin en saam- hoorigheid. Daarom dienen deze eigenschap- pen te worden aangekweekt. Dat is het streven van de geestehjke ont- wikkeling, waarbij vooreerst gegrepen is naar de lichamelijke opleiding en de sport. Een belangrijke achterstand is daar in te halen. De lichaamsbeweging is noodig om aan de nivelleerende houdingen by den arbeid scha- delijken invloed op 't lichaam te ontnemen. In de sport zitten opvoedkundige elementen, die den zin voor orde, de arbeidzaamheid, den arbeidslust de kracht, behendigheid, het uit- houdingsvermogen en de saamhoorigheidsge- voelens bevorderen. Ook door de beoefening van zang en muziek verwacht men orde en tucht aan te kweeken. Men wenscht op deze wijze den zang op hoo ger peil te brengen, zoodat men Mientje met haar hart van prikkeldraad voor goed ver ge ten zal. Begonnen is met 52 jongelieden voor zang- leiders op te leiden. Het Centrale Muziek- opleidingsinstituut heeft tot taak richting gevend en smaak vormend op te treden. Dit doel wil men trachten te bereiken door de samenstelling van een bundel met op de juiste wijze gerangschikte goede Nederland sche liederen en van een bundel met voor har- monie- en fanfare-korpsen bewerkte marschen en opbouwliederen. Omtrent de taak van den pers- en propa- gandadienst van den Opbouwdienst deelde kapitein Paters mede, dat deze zoowel uit- wendig als inwendig is bedoeld. Inwendig, omdat niet alle leden van den Opbouwdienst zich voldoende de taak reali- seeren, die zij in het Nederlandsche volk heb ben. Dat moet hen door lectuur worden bij gebracht. Daartoe zal het weekblad ,,Pak aan!" worden uitgegeven met een inlegblad voor de plaatselijke belangen van een bepaald corps. 'Ook door middel van brochures hoopt men de mannen een juist inzicht in de taak van den dienst te verschaffen. Met film en foto zal men hen hun plaats in het geheel verduidelijken, want, zoo be- toogde kapitein Paters met nadruk, de arbei der moet begrijpen, wat hij doet, wil hij een denkende werker zijn. Hij zal, zooals bij een tunnelbouw, moeten weten, welke functie hy in den bouw van het geheel vervult. De uitwendige propaganda zal ten doel heb ben. het publiek in te lichten over hetgeen de Opbouwdienst doet en volbrengt. Vervolgens besprak kapitein Paters de on- derdeelen ontspanning, waarbij eveneens de zelfwerkzaamheid van den troep zal moeten worden gestimuleerd, en de lectuurverstrek- king. Van beide moet een groote opvoedkundige waarde uitgaan. Daarom meende bij, dat bet cabaret voor den troep geen zin heeft, tenzy het door de mannen zelf jwordt te voorschijn gebracht, doch dat vooral door opvoering van goede tooneelstukken den geest versterkt moet worden. Hetzeifde geldt voor de lectuur, waar toe goede onpolitieke romans zullen moe ten worden verstrekt, alsmede vaklectuur en vooral ook vaderlandsche lectuur, waarin van onze ontdek kingsrei zen (wordt verhaald en van onze groote historische figuren. Op deze wijze dient bijzondere zorg te wor den besteed aan de cultureele verheffing. Men dient de mannen te leeren lezen. Met popu- laire lezingen over goede boeken hoopt men dit te bevorderen. maal oprecht was, maar ze suste haar gewe- ten met de gedachte, dat, ofschoon het lot hen samen had gebracht, Susy toch tot een heel andere klasse behoorde. ,,Ik zal je in ieder geval vertellen wat mijn vrienden er van vinden en of ze je plan goed- keuren." En ze omhelsde Susy vluchtig en ver- liet de kamer. HOQFDSTUK VIII. In het Midnight Cabaret. Met een kloppend hart stond Elsie op de prachtige limousine te wachten. Plotseling was het leven vol van de romantiek, waarnaar ze zoo hevlg verlangd had. De laatste twee dagen waren omgevlogen. Er moesten heel wat inkoopen gedaan worden, want, ofschoon haar kleeren van goede kwaliteit waren, was haar garderobe uiterst beperkt men kan in een stad als Londen niet veel doen met een salaris van 3 pond per week en Mrs. Chap- pelle had gezegd, dat die garderobe noodzake lijk aanvulling behoefde. Natuurlijk kan men in Parijs het beste kleeren koopen", had ze gezegd, „maar je moet voor je vertrek toch iets hebben." Toch vervulde het haar met een angstig voorgevoel, dat er zooveel geld aan haar be steed werd. Het leven had haar een harde les geleerd; de gemiddelde mensch verspilt zijn goedheid niet en zeker niet aan een opvallend knap meisje zonder er iets voor terug te verlangen. En altijd slaat de balans over naar den kant van den gever. ,,Wte moeten haast maken, want mijn man wou Londen graag zoo gauw mogelijk ver laten. Hij voelt zich hier nooit zoo heel goed, maar in Parijs is hij altijd direct veel beter. Nooit voelt hij zich zoo gezond als wanneer we in Parijs zijn." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1