ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCStVLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.109 WOENSDAG|4 SEPTEMBER 1940 80« Jaargang Van den nood een deugd. Feuilleton Binnenland ABONNBUENTSPBUSBlnB*n TenMUaan 1,36 per 3 nuumd«k BulUn Tenwuztn fr. per poet f 1,06 per 3 maanden vooruitbetaling fr. per poet f 6,per jaar Voor Belgie en Amerik* f 2,10, overige lan den 2,46 per 3 majunden fr. per poet APonnoeaeoten voor het buftenland alleen bij vooruitbetaling. liit>gee#eter: Kinea P. J. VAN IMS SANDB OUtO 38150 mJVOMi Ne. 2078. ADVEBTENTUfcNVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor allien regel meer 0,28. KLDNI ADVERTENTIfiN: per 5 rageta 50 oent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cUche's worden naar pteatsruimte berekend. Handetsadvertentien bfl regelaboimemant teg en vermindend tanef, hetwelk op aanvraag verkrijgfcaar ie. IoeerxMnp van advertentien HeUat eea dag TOOr (lr DIT w in vmwmffUNT EBDtBUN MAAHDAfl-, WOiENSOAG- MN VBUDAGAVOND. Het is schrijft de N. R. Crt. September. De vaoanties zijn voorbij. Ook het vacantie- gevoel van degenen, die geen vacantie heb- ben gehad. We worden huiselijk en huishoudelijk. We vragmen ons af, of we wel voldoende verduis- terd zijn en hoe we ons op de verduistering rullen inrichten. We kennen nu langzamer- hand den omvang der distributiemaatregelen en gaan eens na, hoe we daarmee zullen uit- komen. *Verduistering en distributie, het zijn beide aanslagen op, omwentelingen in onze levensgewoonten. Maar het leven van de meesten heeft er zich reeds met niet al te bezwaard gemoed naar geschikt. Toch, wanneer we het er niet te moeilijk mee willen krijgen, moeten we ons er ook weer niet al te luchthartig over heen zetten. De genomen en noodige maatfegelen zijn tee- kens van een zwaren tijd en zij zullen ons bij tijd en wijle ook zelf zwaar gaan vallen. Er zal veel gevergd worden van onze levenskracht, om den onvermijdelijken druk dezer maatr'egelen te doorstaan. Ook daarin zullen we niet lijdelijk mogen hlijven; ook daarin moeten we van het voorbijgaande kwaad een blijvende bate zien te winnen. Dat kan en er staan aan alle kanten goede vrienden klaar om ons van raad tedienen. Wij denken nu in het bijzonder aan de gevol- gen van de distributie. Sedert den vorigen oorlog, toen wij de dis tributie van de voomaamste levensbehoeften voor het eerst hebben leeren kennen, bebben wij veel geleerd. Zoo niet uit eigen ervaring, dan uit het voorbeeld van anderen hebben wij gezien, hoe zulk een distributie niet alleen een noodmaatregel behoefde te zijn, ook al was men er uit nood toe gekomen. We hebben gezien, hoe een drastische distributie tot de metboden heeft behoord, waardoor de sowjet- maatschappij zich de middelen voor haar op- bouw heeft verzekerd; wij hebben .gezien, hoe distributie het Duitsche Rijk de kracht in ban- den heeft gegeven, waarmee bet bet verleden van een geheel werelddeel, zoo niet van de wereld verbrijzelt. Het heette intusschen al geen distributie meer. Het was leiding van bet verbruik, Ver- brauchslenkung geworden, van methode een wetenschap, een wetenschap waarvan de dis tributiemaatregelen in ehgeren zin voortaan slecbts een onderdeel uitmaakten. En nu van vele belangrijke levensbehoeften ook bij ons weer de distributie is ingevoerd, nu is het tijd om ons voordeel met deze weten schap te doen. Daarop waren wij dan ook al lang voor- bereid. Lang voor het uitbreken van dezen oorlog hebben onze autoriteiten maatregelen genomen om het land van bet noodigste te voorzien, voor bet geval het weer door een oorlog van zijn natuurlijke bronnen van aan- voer zou worden afgesneden. Maar dat was niet alles. Oeconomen en medici gingen met vele andere deskundigen samenwerken, weldra in den Voedingsraad, een onderdeel van den Gezondheidsraad, om de voorlichting op het terrein van de voeding de noodige eenheid te geven, vooral ecbter met bet ocg op gedwongen omstandigbeden de beteekenis van een rationeele voeding in het licht te stellen. Was dit maar een doekje voor het bloeden? Is het een vergeefsche poging om een bittere pil te vergulden? Allerminst. Men kan eer- der zeggen, dat de Voedingsraad de buiten- gewone omstandigheden gretig heeft aan- gegrepen, om met dit nieuwe middel een baan te breken voor inzicbten en waarheden, welke lang niet alle nieuw zijn, maar daarom nog evenmin een gevestigde meening. Wanneer de Voedingsraad van de gelegen- heid gebruik tracht te maken om ons tot om- buiging van een aantal voedingsgewoonten te bewegen, dan moet men dit niet opvatten in den zin, waarin onder den vorigen oorlog de kookleeraressen zich beijverden om door het nemen van proeven, het aoeken van passende bereidingswijzen en bet samenstellen van goede recepten de bevolking te helpen door de levensmiddelenschaarschte been te komen. Sindsdierf heeft de nood, welke de werk- loosheid in al teveel gezinnen gebracht heeft, de oogen geopend voor de behogfte, welke de bevolking in breede lagen had aan een juiste voorlichting omtrent de vraag, hoe het groot- ste profijt te vereenigen ware met de hoogstg zuinigheid. Maar op het terrein van de voeding is om zoo te zeggen het geheele volk noodlijdend. ,,'Eigenlijk is het een merkwaardig geval, heeft onlangs de secretaris van de Commissie voor de Voorlichting uit den Voedingsraad opgemerkt. Sinds jaar en dag zien wij op industrieel gebied een ver doorgevoerd stre- ven naar het bereiken van een zoo hocg mo- gelijke arbeidspraestatie met een zoo gering mogelijke inspanningOok aan den leven- den mensch heeft men zijn aandacht geschon- ken. Studies zijn gemaakt van het vermoeid- heidsproces, om door het oordeelkundig be- palen van de rustpauzen, den arbeider zoo- veel mogelijk te sparenOp het ten minste zoo belangrijke gebied der voeding zijn wij echter, wat het geven van oordeelkundige leiding betreft, maar aan het eerste begin toe." En zoo kon de voorzitter van dezelfde commissie het streven om een goeden voe- dingstoestand van ons volk te bevorderen en te onderbouden er reehtstreeks op gericbt zien om de lichameiijke en geestelijke voor- waarden te scbeppen, die onontbeerlijk zijn voor een vervullmg van de moeilijke, docb mooie taak, welke voor ons herlevend volks bestel in de naaste toekomst is weggelegd. Al gauw denkt men aan beginselruiterij. Niet echter, wanneer men de propagandisten van een betere voedingswijze hun denkbeel- den nader uiteen hoort zetten. Voedingsge woonten zijn taai, heeft mej. Mesdag, een van dezen, ons kort geleden toegeroepen. Gaat niet door zorg voor de toekomst of door mis- plaatste zuinigheid noodelooze veranderingen brengen in de voedingsgewoonten van uw gezin. Iedere overmatige ijver op dit gebied, aldus een ander, dient vermeden: gewoonten, die op zichzelf wel voor verbetering vatbaar zouden zijn, maar toch niet reehtstreeks schadelijk kunnen heeten, late men liever in tact. Iedere zucht naar nieuwbchterij of naar het berijden van stokpaardjes dient vermeden Wanneer straks overal in den lande de cursussen beginnen, waarop de huisvrouwen en ieder, die voor de bereiding van spijzen staat, zullen leeren, hoe smakelijk en met zoo min mcgelijk verlies van kostelijke voe- dingsbestanddeelen gekookt kan worden, dan zullen zij daar veel nieuws, maar geen nieuwe mode leeren. Wanneer de huisvrouw een goed gebruik in eenvoudigen vorm van onze eigen bodem- producten zal worden aanbevolen, wanneer de stoot tot verdere uitbreiding van het instituut der volkstuinen wordt gegeven, bron van natuurlijke voedingsmogelijkheden van bet beste gehalte, wanneer op alle manieren het belang van een volwaardige en harmonische voeding zal worden gepredikt, dan mag dat met recht een practisch en nationaal belang van de eerste orde genoemd worden. Een van de wegen, waarlangs wij de volks- kracht zullen verstevigen, welke voor het bouwen aan de toekomst wordt vereischt. ter, >wat dit betreft, een bijzondere toestand ontstaan, zoo merkt de Haagsche Post op. Volgens de Grondwet wordt in normale om standigbeden de zitting der Staten-Generaal den tweeden Zaterdag in September gesloten en den derden Dinsdag wordt dan de nieuwe zitting geopend. Het Ugt voor de hand, dat deze plechtigheden thans niet zullen plaats hebben. Maar... dit heeft een belangrijk ge- volg voor de leden der Tweede Kamer, wat him schadeloosstelling betreft. De Grondwet schrijft voor, dat deze niet genoten wordt door hen, die gedurende de geheele zitting afwezig bleven. Zoodra men echter maar ddn enkele vergadering bijwoonde, heeft men recht op de schadeloosstelling gedurende bet geheele jaar. Eigenlijk een malle bepaling! Thans zal de nieuwe zitting niet tvorden geopend, m.a.w. er zal geen nieuwe zitting zijn. Het gevolg bier- van zal wezen, dat aan de Kamerleden de schadeloosstelling van September af niet zal worden uitbetaald; zij kunnen immers geen enkele vergadering bijwonen. Alleen ivanneer v66r Sept. 1941 de oude toestand mocbt wor den hersteld, zou het recht op schadeloosstel ling weer ingaan. Maar... wie zou daarop wil len rekenen? Voor de leflen der Eerste Kamer doet deze kWestie zich niet voor; zij ontvingen een vergoeding per vergadering, die dus dade- lijk vanzelf vervalt als niet wordt vergaderd. HAAGSOHE VUILNISAUTO'S GAAN OP LICHTGAS LOOPEN. Naar gemeld wordt zfjn door de directie van de gemeentereimging van Den Haag proeven genomen met het laten loopen van hare be- drijfsauto's op licbtgas. 53 vuilniswagens zou den daarvoor worden ingerieht. Men denkt daardoor een besparing te krijgen van 1000 A 1200 liters benzine per dag. De auto's zullen met den voorraad lichtgas dien ze kunnen tanken slecbts 10 tot 15 km kunnen afleggen, hetgeen afhankelijk is van de keeren dat ze moeten stoppen. EXTRA TOEWIJZING ZEEP. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIEOK-- MEEREBOER. 7) Vervolg. Niemand wist iets af van zrjn streven naar wereldkennis, iets waarin hij geheel opging. Hij onderzocht alles en kwam overal, niet als millionnair maar als doodgewoon mensch. Er was niets in het oog loopends in de manier waarop bij reisde: hij kon een vertegenwoor- diger van de een of andere zaak geweest zijn, er op uit orders te bemacbtigen in afgelegen oorden. Na zijn terugkeer in Londen was die zucht naar menschenkennis hem bijgebleven; nie mand was hem te arm of te onbelangrijk om te leeren kennen. Ofschoon hij rijk genoeg was om zich met weelde en luxe te omringen en in de hoogste kringen van Londen te ver- keeren, gaf hij er ue voorkeur aan een eenvou- dige flat in Half Moon Street in Piccadilly te bewonen. En hij koos zelf zijn vrienden. Klap- loopers en vleiers, hoe volbardend ze ook waren, kwamen niet in aanmerking. Op zijn manier volgde Philip Wendover het voorbeeld van dien excentrieken edelman, den Hertog van Easthamptoun en ging zijn eigen weg, in- plaats van slaafs de mode te volgen. Aan een souper ontmoette hij Derwent Al- landale, die dien avond de hoofdrol had ver- vuld in een populair stuk en door dezen ac- teur werd hij aan Mrs. Courtney de Lance- Holmes voorgesteld. Hij zag direct, dat bij DE SAIIARISSEN VAN EERSTE EN TWEEDE KAMERLEDEN. Tweede Kamerleden kunnen na 1 Sept. niet meer „ontvangen". Zooals men weet, heeft de Rijkscommissa- ris bepaald, dat de werkzaamheden van de beide Kamers der Staten-Generaal voorloopig blijven rusten. Zij zijn dus niet in functie. Maar dit neemt niet weg, dat de leden der Tweede Kamer hun schadeloosstelling 45001 per jaar) bleven ontvangen. Binnenkort zal ech- Hoe haar aan te vragen. In aansluiting aan hetgeen reeds is gepu- bbceerd, betreffende de distributie van zeep, maakt de secretaris-generaal, waamemend boofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bekend, dat per- sonen, die ten gevolge van de uitoefening van hun beroep zijn blootgesteld aan bijzondere verontreiniging van lichaam en/of kleeding, in aanmerking kunnen komen voor een extra toewijzing voor zeep. In bet algemeen komen alleen zij, die voort- durend onder hooge temperaturen moeten iwerken en zij, die hun werkzaamheden moe ten verrichten in fabrieken of werkplaatsen, waar groote stof- of vuilontwikkeling plaats vindt, hiervoor in, aanmerking. Niet de arbeider zelf, doch de directies van de bedrijven, waarin zij werkzaam zijn kunnen een aanvraag ter verkrijging van extra zeep indienen bij de plaatselijke distributiediensten. Zij, die niet in een bedrijf (werkzaam zijn, dooh zelfstandig een beroep uitoefenen kun nen eveneens een desbetreffend verzoek in dienen bij de plaatselijke distributiediensten. Alle aanvTagen moeten geschieden op uni- forme aanvraagformulieren, welke van Woens- dag 4 September af bij de plaatselijke distri butiediensten verkrijgbaar zijn. Voor den goeden gang van zaken wordt er op gewezen, dat de beoordeeling of men al dan niet in aanmerking komt voor een extra toewijzing, in het algemeen ligt bij de arbeids- inspecties en dat deze beslissingen bindend zijn, zoodat het geen zin heeft van een derge- lijke beslissing in beroep te komen bij het Cen- traal Distributiekantoor. DE ENGELSCHE ACT1E BOVEN NEDERLAND. Het A.N.P. meldt uit Rozenburg: In den nacht van Zaterdag op Zondag is een Engelsch verkenningsvliegtuig door het luchtafweergescbut op het eiland Rozenburg neergehaald. Het toestel stortte brandend neer. Een der inzittenden [wist zich met een parachute te redden en is gevangen genomen. De andere is in het toestel verbrand. Vier maai luchtalarm te Amsterdam. Zaterdagavond en in den loop van den nacht is te Amsterdam viermaal luchtalarm gemaakt. Omstreeks kwart over tien kwam plotseling het luchtafweergeschut in werking, dat met ongekende hevigheid het vuur op vijandelijke toestellen opende. Het zware gedreun der kanonnen en het ontploffen der granaten van groot kaliber in de lucbt deden den Iwandelaar ijlings scbuilplaatsen tegen neerkomende scberven opzoeken. Even later klonk voor het eerst sedert 15 Mei het lucht alarm. Vele menschen, vooral in de buitenwrjken, waren echter zoo onvoorzichtig buiten te gaan krjken; him moest door den luchtbescher- mingsdienst worden bevolen in de huizen te gaan. Voor twaalf uur is er nog tweemaal lucht alarm gejweest. Het bleef dien nacht echter niet rustig, want tegen half een werden de slapende hoofdstedelingen door luchtalarm ge- Wekt. De luchtdoelartillerie vuurde zeer hevig, rondom de stad zag men op vele plaat- sert het lichten der kanonnen. Om kwart over vier probeerden Engelsche vbegtuigen, die zeer boog vlogen en die men nauwelijks kon hooren, voor het laatst de hoofdstad te naderen. Drie Wwartier lang dreunde en knalde het bijna onafgebroken boven de huizen. De Engelsche vliegtuigen slaagden er echter niet in boven de stad te komen. Het geschut dwong de toestellen op zeer groote hoogte te blijven en tenslotte om te keeren. zijn geen bommen op de stad uitgewor- pen. Door granaatscherven liepen echter drie personen lichte verwondingen op. Zij werden door den G.G. en G.D. verbonden. De brand- weer behoefde niet op te treden. Ook te Schiedam gelwonden. In Schiedam zijn Zaterdagavond ook eenige menschen door scherven getroffen. Een 17- jarige jongen B. J. P., werd zoo ernstig aan zijn hoofd gewond dat bij in de Dr. Nolet- stichting moest worden opgenomen. Drie an deren, J. L. V. en vader en zoon T. konden, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Bommen in de Wieringermeer. Het A.N.P. meldt uit Middenmeer: Zondagmiddag vier uur hebben Engelsche vliegtuigen dertien brisantbommen uitgewor- pen. Ze kwamen in een weiland terecht en richtten geen materieele schade aan. Vee getroffen door bommen bij B®rkel en Rodenrijs. Het A.N.P. meldt Zondagmiddag zijn in den Boezempolder bij Berkel en Rodenrijs uit een Engelsch vlieg- tuig veertien bommen neergeworpen, welke in een weiland terecht kwamen, waarbrj twee koeien werden gewond. Overigens werd geen schade aangericht. De politie heeft de om- geving afgezet. In den omtrek zijn geen mili taire doelen. Bommen op Dracbteu. Het A.N.P. meldt: Maandagmorgen zijn in de nabijheid van de centrale werkplaats der Nederlandsche Tram- weg Maatschappij te Drachten vijf brisant bommen gevallen. Een van deze kwam nabij een boerderij terecht, waardoor alle ruiten vernield werden. Een begin van brand werd met zand ge- bluscht. Een andere brandbom sloeg door het dak van de werkplaats der N.T.M. doch ver- oorzaakte geen schade. Andere brandbommen richtten geen schade aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HET BEVAREN iVAN ONZE RIVIER- MONDINGEN INDIEN DIT VOOR SPORT OF GENOEGEN GESCSHIEDT IS VERBODEN. Het verordeningenblad van Maandag bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied, hou- dende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Hierin wordt bepaald: Als gebied, waarvoor de beperking in den zin van deze verordening geldt, moeten alle wateren, waar eb en vloed gaat, worden be- schouwd die: 1. Ten Zuiden door den Zuidelijken oever van de Wester-iSchelde; 2. ten Noorden door het Haringvliet en het Hollandsch Diep tot voorbij Willemstad; 3. in bet Noordwesten door de zee be- grensd worden. Vaartuigen mcgen bet gebied waarvoor de beperking geldt, niet bevaren, wanneer het varen uitsluitend of overwegend bedoeld is als sport of genoegen, of bet maken van uit- stapjes dient. Vaartuigen, die uitsluitend of overwegend voor sport, genoegen of uitstapjes dienen, mogen alleen dan in bedoeld gebied liggen, wanneer de inrichtingen tot voortdrijving door het wegnemen van onderdeelen onklaar zijn gemaakt en de zeilen van boord gehaald zijn. Komen in het gebied, waarvoor de beper king geldt, varende vaartuigen, die de Duit sche oorlogsvlag voeren, in zicht, dan moet elk ander varend vaartuig terstond zoo ver mogelijk naar den uitersten rand van bet vaarwater gaan. Degene, die aan boord de leiding heeft, zijn plaatsvervanger, de roerganger en de loods van een vaartuig worden, wanneer door bun scbuld hun vaartuig zoo wordt bestuurd, dat in strijd wordt gehandeld met de voornoemde voorschriften, gestraft met hechtenis vap ten hoogste zes weken of met geldboete van ten hoogste vijf duizend Rijksmark of met een dezer straffen. Met dezelfde straffen wordt de eigenaar van een vaartuig en degene, die een vaartuig daadwerkelijk onder zich heeft, gestraft, wanneer deze in strijd bandelt met het voorschrift, dat de inrichtingen tot voort drijving onklaar moeten zijn gemaakt. In ernstige gevallen wordt gevangenisstraf (Duitsch recht) uitgesproken. Ook kan het vaartuig verbeurd verklaard worden. Ieder feit, gepleegd in strijd met de voor schriften van deze verordening, is een delict, als bedoeld in de verordening no. 12/1940 van den Rijkscommissaris voor bet bezette Neder landsche gebied. Andere, strafrechtelijke voorschriften blij ven van kracht, voor zoover deze niet met deze verordening in strijd zijn. Deze verordening geldt niet voor vaartui gen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren of met bijzondere toestemming van den bevel- hebber der Duitsche marine in Nederland in meerbedoeld gebied mogen varen of liggen. Deze verordening is Maandag in werking getreden met uitzondering van de bepaling ten aanzien van bet onklaar maken van voortdrijvingsinrichtingen. Dit voorschrift treedt 10 September in werking. DE BEHANDELING VAN DE DUITSCHE GEINTERNEERDEN IN NED.-INDIE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het feit, dat een Duitsch burger, genaamd Fruehstueck, die in een interneeringskamp in Nederlandsch-Indie was ondergebracht, is doodgeschoten, vormt, naar men hier con- stateert, een nieuw bewijs voor het onge- hoorde en meedoogenlooze optreden van de Nederlandsche autoriteiten in Nederlandsch- Indie tegen Duitschers. Fruehstueck werd op den 15den Mei, toen hij in het kamp een wandeling ging maken, volkomen zonder eenige reden, zonder te zijn aangeroepen, door een wachtpost in den rug doodge schoten. met een dwaze, oude dame te doen had, of schoon op haar eigenaardige manier toch wel interessant. Hij was nooit een man van veel woorden gdweest, maar nu behoorde bij tot de zeer zwijgzamen. Daarom zagen de gasten aan bet bewuste diner niets anders in hem dan een domkop. Maar Philip, die zooveel van de we reld had gezien, was alles bebalve een dom kop. Hij had een buitengejwone gaven om de goeden van de kwaden te onderscheiden en tot de laatste categorie behoorden, zijn in- ziens, de heer en dame, die aan het andere einde van de tafel zaten en toen de gast- vrouw had gezegd dat zij dien dag het mooiste meisje van de wereld had gezien dien blik met elkaar hadden gewisseld. Het [was natuurlijk een heel dwaze opmer- king; er bestond niet zooiets als de mooiste vrouw van de wereld. Op zijn reizen bad bij vrouwen van alle nationaliteiten ontmoet en iedere nationaliteit moest met haar eigen maat gemeten worden. Maar bet was juist iets in de lijn van die dwaze, oude dame om zoo'n belachelijke opmerking te maken. Altijd op zijn hoede hij had geleerd dat men veel miste als men zijn geest niet wak- ker hield trachtte Philip er achter te komen wat die blik van verstandhouding wel had te beteekenen. Mrs. de Lance-Holmes was zoo weinlg kieskeurig, dat het zeer wel mogelijk [was dat er zich zoo nu en dan onder haar gasten minder gewenschte individuen bevon- den. Dat er menschen waren, die de onschuld en schoonheid van een jong meisje exploitee- ren, was hem bekend; op dat gebied had hij in alle 'werelddeelen wel zoo het een en ander gezien. En daarom, wat had dit tweetal in den Zin? Terwijl hij zijn buurman op diens vraag een conventioneel ant'woord gaf, glimlachte hij in zichzelf. Hij zou, zoodra hij er gelegenheid toe had, naar die modiste gaan hoe heette ze ook al weer... Yolande? Hij zou natuurlijk ge- plaagd 'worden, daaraan twijfelde hij niet, maar hij [was vast besloten te onderzoeken of dit zoo hoog geprezen meisje inderdaad zoo'n schoonheid was als Mrs. de Lance-Holmes be- weerde. HOOFBSTITK V. De Stafofficier van de G.O.G.s. -Beryl Trentham was een vooraanstaand lid van de G.O.G.s, hetgeen beteekent Girls on Guard. De leden van deze vereeniging hadden zich verphcht te strijden tegen alle sentimentali- teit, vooral Svat betreft het mannelijk ge- slacht. Volgens de G.O.G.s is de meeste ellen- de, waaronder vrouwen hebben te lijden, ont staan door te veel sentimentaliteit. Mannen, tenminste voor zoover 't manneri onder de 40 betreft, zijn in hun soort best te genieten, dit moet eerlijk erkend worden. In verschillende takken van sport voldoen ze uitstekend en ze zijn zeer nuttig als chaperon naar die gelegen- heden, waar de conventie een mannelijke ge- leider.vereischt. Maar zoodra het op gevoels- aangelegenheden aankomt, meisjes, weest dan op je hoede! Beryl, tjwintig jaar, zeer serieus en vol jeug- dige energie, had het tot stafofficier gebracht. Zij was nu ondercommandant van de afdeeling Brook Street. Op het eerste gezicht zou niemand vermoe- den, dat Beryl, wier tijd toch al door zooveel in beslag werd genomen, ook nog den last van een lidmaatschap van deze vereeniging te dragen had, een last die zoo dwaar was, dat ze onder het gewicht ervan bijkans bezweek. De G.O.G.S eischten van haar leden onvoor- waardelijke trou'w. Elke denkbare zonde werd hun vergeven, behalve eene. Onder geen voor- waarde mochten zij aandacht schenken aan welken man ook, die nog niet den reeds ver- melden leeftijd van veertig jaar had bereikt. Ieder lid, dat deze z(ware misdaad beging, werd met onmiddellijke uitzetting uit de ver eeniging gestraft. Arme meisjes! Zooals men ziet hadden ze het lang niet gemakkelijk. 'Lady Trentham was altijd erg trotsch op haar broeder geweest haar vei'wantschap aan den bekenden nieuwsbladeigenaar had haar 'n zekere mate van populariteit verschaft iets wat haar, als vroiifw van de wereld, altijd zeer welkom was geweest en ze zou, als Philip Wendover er haar ook maar eenige reden voor gaf, even trotsch op haar neef zijn geweest. Maar Philip maakte haar wanhopig. Hij ge- leek in niets op andere jongemannen uit zijn tijd. Klaarblijkelijk had hij een afkeer van so ciety liever zwierf hij rond op de meest onherbergzame plekken van God's aardbodem, dan volgens zijn stand en positie te leven. En toch, hoe vreemd het ook klonk, als er iemand was voor wien Lady Trentham respect had, dan was 't wel voor dezen neef. Dit ge- voel uitte zich in vrees Philip kon zoo recht voor zijn meening uitkomen, soms bijna op het onbeleefde af! Op dezen hewusten avond begroette ze haar neef met meer Warmte dan gewoonlijk. Ze was nu eenmaal een vrouw, dus hoopte ze al tijd nog dat Philip zijn leven zou heteren. „Ik ben blij je weer eens te zien", murmelde ze. ,,Waar kom je vandaan?" Wendover glimlachte haar, op wat zij placht te noemen ,,een onuatstaanbaar vaderlijke ma nier" toe. ,,Dat zou ik U onmogelijk kunnen vertellen, tantelief; ik kom namelijk van een van die luguhere plautsen, "waar ik me bij voorkeur ophoud, weet U." ,,Daar wil ik niet van weten?" antwoordde Lady Trentham uit- de hoogte. ,,Maar niette- min ben ik toch blij je te zien". En ze keek hem vragend aan. Goede manieren verboden haar een directe vraag te stellen, maar in haar oogen stond duidelijk te lezen: „Wat kom je hier in 's hemelsnaam op dit uur van den avond deen?" t ,,Waar is de Kabouter „Beste Philip, je hebt zoo'n rare manier om je uit te drukken! Bedoel je Beryl?" .Beryl, heet ze zoo?" en 'weer dan on- uitstaanbare lachje „voor zoover ik weet noemt iedereen haar „Kabouter"." Lady Trentham maakt een berustend ge- haar en zei: „Hoewel ik met die modeme be- grippen geen vrede kan hebben, zal ik er wel aan moeten wennen." Het klonk alsof ze als een [ware Christin hereid was alle leed te dra gen, wat er ook mocht komen. „Beryl kan elk oogenblik hier zijn. Ze is met de Hoskins naar den schouwburg geweest. Ik geloof dat ik daar haar stem al hoor." Eki inderdaad, daar was de Kabouter. Ze k(wam de kamer binnen dansen en scheen van plan regelrecht in de armen van haar neef te vliegen. Maar gelukkig herinnerde ze zich nog te rechter tijd haar phchten als stafoffi cier van de G.O.G.s en bepaalde zich derhalve tot den uitroep: „Hallo, Phil! Wat is er aan de hand?" Wendover, die erg op zijn nichtje gesteld was, zette een gewichtig gezicht en zei be- zorgd: .Kabouter, jij zal nooit een dame wor den; je hebt er hoegenaamd geen idee van hoe je je als zoodanig moet gedragen." „!Loop naar de maan!" antwoordde de Ka bouter, tot groote ontsteltenis van haar moe- der. „Er zijn tegerJwoordig geen echte dames meer, hopeloos uit de mode, net als de plompe operasterren." Beryl had goede hersens, evenals haar moe- der, maar ze was veel meer op den man af. ,,Wil je ons niet een beetje alleen laten, oudje?" zei ze tegen haar moeder, die zich zeer beleedigd voelde, „Phil en ik hebben sa- men het een en ander te hepraten en ik denk dat bjjzonderheden over zijn nutteloos en ver- kwist leven je wel niet zullen interesseeren." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1