Buitenland TERNEUZEN, 2 SEPTEMBER 1940. AXEL. maand, alsmede vrije heen- en terugreis, voor zoover zij tenminste 3 maanden op de plaats van inm arbeid blijven. Wat verder op hun loon bespaard wordt, kan op dezelfde wijze als bij de andere in Duitschland werkende Ne derlandsche arbeiders tot het voile bedrag naar huis worden gezonden. De wegen om de Nederlandsche jeugd aan net werk te zetten, zijn dus geeffend. De ar- beidsbeurzen aanvaarden aanmeldingen. De jeugd marcheert met de jeugd. Jeugd, meld u aan bij dit arbeidsfront. Ouders, geeft uw kinderen de gelegenheid aan deze hulp op faet land deel te nemen. BEPLANTING VAN OORLOGSGRAVEN MET BLOEMBOLLEN. Het A.N.P. verneemt uit Naaldwijk: Het comite ter versiering van oorlogsgra ven in Nederland (beschermheeren generaal Christiansen, Duitsch militair bevelhebber van Nederland en ir. Roebroek, directeur-ge- neraal van den landbouw) ontmoet bij zijn pieteitvol werk overal in den lande groote medewerking en warme belangstelling. Thans heeft genoemd comite van de Alge- meene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem de aanbieding ontvangen, de graven der gesneuvelde Nederlandsche en Duitsche militairen met bloembollen te beplanten. Deze blijven en voor den winter geschikte versiering der oorlogsgraven zal bestaan uit hyacinten, crocussen, tulpen en narcissen. Het comite ter versiering van oorlogsgraven in Nederland heeft dit sympathieke aanbod in dank aanvaard. De algemeen secretaris-penningmeester der vereeniging voor bloembollencultuur zal bij deze beplanting het comity met advies ter zijde staan. COMMISSIE VOOR NALEVING VAN DE TAAEWETTEN IN BELGIE. De bevoegde departementen hebben een commissie benoemd, welke tot taak krijgt de taalwetten ingang te doen vinden ook op het gebied van het bestuur, van de rechterlijke macht en van het onderwijs. Deze commissie heeft verstrekkende volmachten en haar uit- spraken moeten ricfating geven aan de Bel- gische ministeries. Tot voorzitter van de commissie werd professor de VIeeschanwer van de umversiteit van Gent benoemd, tot vertegenwoordiger van de Vlaamsche volksmeerderheid de Vlaamsche nationalist Florimond Grammens en tot vertegenwoordiger van het Waalsche volksdeel de ambtenaar van het provinciale bestuur Gaillard. De commissie moet de taalwetgeving, welke door de vroegere Bel gische regeeringen nooit goed is nageleefd en ten deele door de regeerende kliek is gesabo- teerd, definitief en volkomen laten uitvoeren. LtJCIITG EV ECHT EN BOVEN ZEID-ENGELAND. Duitsche luchtstrijdkrachten zijn Vrijdag- morgen weer over het Kanaal naar Engeland gevlogen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben zij opnieuw belangrijke oor- logsdoelen in Zuid-Engeland gebombardeerd. Het D.N.B. meldt de volgende bijzonderheden: Een kleine voorhoede Duitsche tweemotorige jachtvliegers, vemielingstoestellen genaalmd, verscheen boven de Britsche kust en trachtte den weg voor een achter hen volgende Duit sche groep bommenwerpers vrij te maken van Engelschen afweer. Nadat deze voorhoede met de Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane in gevechtscontact was getreden, braken de Duitsche bommenwerpers door de Engelsche luchtafweerversperring heen en vlogen naar hun doel ten Zuiden van Londen. De Duitsche bommenwerpers wer- den door sterke groepen jachtvliegtuigen be- schermd. Een deel van deze konvooieerende vliegtuigen raakte, evenals de voorhoede, ver- wikkeld in een taai gevecht met de Engelsche jagers. In het geheele gebied tusschen Dover en Eastbourne werden vooral op groote hoog- te op verscheidene plaatsen gevechten gele- verd, die vaak vijf tot tien minuten duurden. Een groot deel der neergestorte vliegtuigen kwam neer in het Nauw van Calais. Aan beide zijden van het Kanaal waren schepen onderweg om te trachten de drijvende vliegers te redden. Een Duitsche vliegboot, die be- hoorde tot den z.g. „Seenotdienst", heeft reeds drie Engelsche en twee Duitsche vliegers op- genomen. Volgens de verslagen van de tot dusverre gelande Duitsche groepen jachtvlie gers zijn reeds dertig vijandelijke vliegtuigen neergesehoten. Van de Duitsche groepen jagers, die reeds zijn geland, ontbreken zes machines. Een groep Duitsche bommenwerpers heeft Vrijdagmiddag het Engelsche vliegveld Far- borough bij Aldershot met bommen bestookt. F.r werden verscheidene treffers geplaatst op de hangars en schuilplaatsen. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Een Duitsch vliegtuig werd op den terugweg bij Hastings door Britsche jagers neergesehoten. Op den terugweg ondernam de Duitsche groep laagvliegend op verscheidene plaatsen aanvallen op Britsche stellingen luchtafweer- geschut, welke buiten gevecht gesteld werden. 51 Engelsche vliegtuigen neergesehoten. Een nader bericfat van het D.N.B. uit Ber- lijn meldt: Afzonderlijke groepen Duitsche vliegers hebben Vrijdaglniddag installaties van de Royal Air Force in Zuid-Engeland met het zwaartepunt in het graafschap Hamsphire aangevallen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, bewezen de Duitsche vliegtui gen weer hun superioriteit en schoten in totaal 51 Britsche toestellen neer. Tot dus verre worden vijftien Duitsche vliegtuigen vermist. LONDEN MET „HUILBOMMEN" BESTOOKT. Uit New-York wordt bericht, dat bij de jongste Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in de omgeving van Londen, volgens de eerste berichten uit de Engelsche hoofd- stad, groote schrik onder de Londensche be- volking is teweeggebracht door verscheidene „huilbommen". Het gieren van deze bommen verspreidde onder de menschen in de schuil- kelders vaak zulk een grooten schrik, dat zij zich plat ter aarde wierpen tot zij de bom- ontploffingen op grooten afstand hoorden. Naar de ..Evening Standard" meldt, stellen de nachtelijke aanvallen Londen voor een nieuw probleem. ,,Zij berooven ons van onzen slaap", schrijft het blad. „De leden van de luchtbescherming loopen, als zij hun dienst doen, geeuwend op straat. Van een school in de Londensche City wordt gemeldt, dat van de 150 leerlingen slechts 12 op de l^sen ver- schenen. De zenuwachtigheid neemt toe en de menschen reageeren op alles slechts lang- zaam. HERTOG VAN AOSTA BEZOEKT HET VROEGERE BRITSCHE SOMALILAND. De hertog van Aosta is uit Berbera terug- gekeerd in zijn residentie. De hertog heeft alle centra van het vroegere Britsche Somali- land bezocht. Overal weerd hij geestdriftig ontvangen door de Italiagnsche en inlandsche troepen, die hadden deelgenomen aan de oor- logsoperaties en hem werd hulde gebracht door de notabeien en de bevolking van het land. De hertog bracht een bezoek aan de Italiaansche en inlandsche gewonden in de hospitalen, wien hij bemoedigende woorden toesprak. De notabeien en de Caids van Hargheisa, een der centra op den weg van Berbera, overhandigden hem een boodschap van toewij ding en dank en van gelukwensch met de bliksemsnelle overwinning der Ita liaansche wapens. Overal legden de bevol- kingen van het vroegere Britsche Somaliland voldoening aan den dag over de aanhechting aan het Italiaansche imperium en over het feit, dat zij eindelijk vereenigd worden met de andere bevolkingen van Italiaansch Soma liland. Zij weten, dat uit deze eenheid de economie van Somaliland groot voordeel zal trekken, vooral onder den impuls van het fascistische regime. EEN JAAR OORLOG. Italiaansch blad over het vereffenen der rekeningen. Ter gelegenheid van den eersten verjaar- dag van het uitbreken van den oorlog schrijft de „Relazioni Internazionali", dat enorme schade door Engeland en Frankrijk is toege- bracht aan Europa en de beschaving door een oorlog uit te lokken. Maar de schade moet betaald worden. Engeland is daarmede reeds begonnen met het verlies van zijn strategi- sche en commercieele stellingen in het Verre Oosten. Met het afstaan van zijn bases aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan en met de overrompeling van Somaliland door de Italianen. Maar de straf moet nog veel strenger zijn. Engeland moet al zijn bezit- tingen in Afrika verliezen en juist de Italiaan sche legers uit Libye en Abessinie, zullen zich daarmede belasten. Wat Frankrijk betreft, het is nutteloos dat het zijn verantwoording zoekt te verkleinen door te beweren, dat zijn internationale hou- ding vdor den oorlog uitsluitend bepaald werd door eenige mannen, die zijn lot in handen hadden. Dat is onjuist. In werkelijkheid volgde heel Frankrijk met heel zijn leidende klasse, met al zijn vooraanstaande mannen, die tot alle partijen behoorden, een even oor- logszuchtige politiek als Engeland. Daarom deelt het volkomen de Engelsche verantwoor ding. Het is ijdel, dat het zich illusies maakt. Er vallen rekeningen te vereffenen met En geland, maar er vallen ook rekeningen te ver effenen met Frankrijk en zij zullen vereffend worden. DAAGT DE VRIJHEID VOOR ZUID-AFRIKA Onder den indruk van de Italiaansche ver- overingen in Afrika begint, aldus schrijft onze V.P.B.-correspondent, de zucht naar vrij- making van het Engelsche juk zich ook in de Zuid-Afrikaanscfae republiek voortdurend meer te openbaren. Het begint er naar uit te zien, dat het einde van de regeering-Smuts nabij is. Ten einde zich een goed denkbeeld te kun- nen vormen van hetgeen de Boeren van de Engelschen te lijden hebben gehad, loont het de moeite, de geschiedenis van Zuid-Afrika nog eens na te gaan. Aan de Kaap de Goede Hoop hadden zich in de 16e eeuw de Portu- geezen nedergezet, die echter in de 17de eeuw door de Boeren werden verdreven. De Hollandsche Oost-Indische Compagnie stichtte in 1602 Kaapstad en dit werd het middelpunt vanwaar uit de kolonie zich uitbreidde. Toen Napoleon in 1806 faet continentale stelsel tegen Engeland toepaste, nam Engeland, naar het heette tijdelijk, de Hollandsche kolonien in be- zit. Toen het echter op restitutie aankwam, vergat men er enkele terug te geven, o.a. de Kaapkolonie. De Engelsche heerschappij was echter van dien aard, dat den Boeren niets anders overbleef dan huis en hof op te geven en verder het binnenland in te trekken. Deze landverhuizing staat in de geschiedenis be- kend als de Groote Trek. In de nieuwe, door hen gesticfate staten brachten de Boeren het tot grooten welstand. Toen er ten slotte rijke goudmijnen en dia- mantvelden werden ontdekt in hun gebied, was dit voor de Engelschen aanleiding om den Boerenoorlog te ontketenen, die woedde van 1899 tot 1902. De Zuid-Afrikaansche Unie wordt gesticht. Nauwelijks was de oorlog ten einde of in een deel van de door Engeland omgekochte Zuid- Afrikaansche pers werd een campagne inge- zet voor het stichten van de Zuid-Afrikaansche Unie, die dan ook op 31 Mei 1910 tot stand kwam. Het Nederlandscfa werd gelijkgesteld met het Engelsch als omgangstaal en er werd een Zuid-Afrikaanscfae Partij gesticht, waar- mede Engeland hoopte, de Boeren aan het lijntje te kunnen houden. Aan het hoofd van deze partij - kwam generaal Botha te staan. Daar de partij echter hoe langec hoe meer uitsluitend opkwam voor de belangen van En geland, trad generaal Hertzog, die een onaf- hankelijke politiek der Zuid-Afrikaansche Unie voorstand, er uit en stichtte een eigen partij, die de rechten der Boeren zou verde- digen. Daar deze partij, de Nationalisten, wel- dra een sterken aanhang kreeg en in bloei toenam, ricfatten de Engelschen op hun beurt een nieuwe partij op, de Unionist en, die op de bres stond voor de belangen van de steden, mijnbezitters en de Engelsche regeering. Toen Botha in 1914 aandrong op het ver- klaren van den oorlog aan Duitsch Zuidwest- Afrika, brak een Boerenopstand uit onder generaal Christiaan de Wet, welke evenwel door de Engelschen bloedig werd onderdrukt. Aan den oorlog m Europa nam Zuid-Afrika weinig of geen deel, daar men een nieuwen opstand vreesde, als het land van troepen werd ontfaloot. Generaal Smuts verschijnt ten tooneele. In 1919 overleed Botha. Hij werd als minis ter-president opgevolgd door generaal Smuts. Ofschoon het dezen gelukte, in 1920 de Unio- nisten en de Zuid-Afrikaansche partij te ver- eenigen, waren deze beide niet in staat om bij de verkiezingen van 1924 weerstand te bie- den aan de Nationalisten en de Arbeiders- partij. Generaal Hertzog kwam nu aan het hoofd van de Zuid-Afrikaansche Unie te staan. In 1925 wist hij ondanks sterken tegenstand het Afrikaansch in de plaats te stellen van het Nederlandscfa als officieele taal. In 1927 komt de Unie, dank zij zijn bemoelingen, in het be- zit van een eigen vlag. In 1933 nam hij Smuts weder op in zijn kabinet die trachtte, de voor- malige Duitsche kolonie Zuidwest-Afrika als vijfde aan de Zuid-Afrikaansche Unie toe te voegen. Gm dien tijd begon Hertzog emstige pogin- gen aan te wenden, om de Unie onafhanke- lijk te maken van Engeland. Smuts daaren- tegen toonde zich een aanhanger van Enge land, daar hij beweerde, dat Zuid-Afrika on- mogelijk in staat zou blijken, zichzelf te re- geeren. Hierin werd hij terzijde gestaan door de pers, die zich voor het grootste deel in En gelsche handen bevond. Nu brak het conflict met Duitschland uit. Men herinnert zich, hoe Hertzog hartstochte- lijk kampte tegen het deelnemen van Zuid- Afrika aan den oorlog, doch hoe hij bij de stemming in het Parlement met een kleine meerderheid werd verslagen door zijn tegen- stander, Smuts. Deze laatste weet echter zeer goed, dat zijn regeering volstrekt niet steunt op de meerderheid des volks, zoodat hij zich verzet tegen nieuwe verkiezingen, die voor hem ongetwijfeld een verpletterende nederlaag zouden opleveren. Hertzog zit intusschen niet stil. Overal in het land houdt hij demonstraties, die steeds een groot gehoor doen toestroomen. Het aan- tal zijner aanhangers neemt gestadig toe en vooral nu blijkt, dat het Britsche wereldrijk begint te wankelen, achten velen den tijd ge- komen, om zich van Engeland los te maken, vreedzaam als het kan, doch met de wapens, als het moet. DE OVEREENKOMST VAN CONSTANTIN OPEL. In Ital. politiek kringen verklaart men, in- zake den toestand in Noord-Afrika, dat Groot Brittannie niet alleen Egypte hoewel dit land niet in staat van oorlog is tot oorlogs- gebied verklaard heeft, doch ook de overeen- komst van Constantinopel geschonden heeft. Deze overeenkomst bepaalt, dat het Suezka- naal in vredes- en in oorlogstijd neutraal en voor alle landen open moet blijven. In Egypte en in het gebied van het Suezkanaal is dus een toestand ontstaan welke volkomen onwettig is en waarvoor ook de vertegenwoordigers van Egypte klaarblijkelijk mede verantwoordelijk zijn. De openbare meening van Italie is van oordeel, zoo verklaart men, dat deze dubbel- zinnigheden verklaard moeten worden, aldus het D.N.B. te Rome. 1 ROEMENIifi staat NOORD-ZEVENBURGEN, CLUJ EN DE DRIE SZEKLER-COMITATEN AF. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Weenen: De tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de mogendheden van de spil aan den eenen kant en de gevolmachtigde verte genwoordigers van Roemenie en Hongarije aan den anderen kant gevoerde besprekingen, zijn Vrijdag om 15 uur in de gouden zaal van het Belvedere-paleis geeindigd met een arbi- trale uitspraak van de mogendheden van de spil. De scheidsrechterlijke uitspraak werd ge- •geven op verlangen van de Hongaarsche en de Roemeensche regeering, toen een succes- rijke bilaterale regeling tusschen de recht- streeks betrokkenen geen fcansen bleek te hebben. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een gebiedsuitbreiding van ongeveer 45.000 vierkante kilometer, welke Noord-Zevenbur- gen, daarbij Klausenburg en de drie Szekler- Komitaten omvat. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uit spraak zijn tusschen de ministers van buiten landsche zaken van de spil eenerzij.ds en den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken anderzijds nota's uitgewisseld, waarin Duitschland en Italie de tntegriteit en onaan- tastbaarheid van het Roemeensche staatsge- bied waarborgen en de Roemeensche regeering deze garantie aanneemt. VERMISTEN DIE IN ENGKI.AND VERTOEVEN. Naar wij vernemen is door den Kring-coim missaris van het Roode Kruis aan den Bur- gemeester van Temeuzen een lijst toegezon- den van vermisten waarvan men zeker weet, dat zij in Engeland vertoeven. Belanghebben- den kunnen zich voor informaties hij den burgemeester vervoegen. EEN ONJUIST VERMOEDEN. Het in ons vorig nummer uitgesproken vermoeden, dat met den tot Gouvemeur a.i. van West-Vlaanderen benoemden Dr. Boxtael, onze vroegere stadgenoot Dr. Em. van Bock- staele zou bedoeld zijn, is, volgens nader in- gekomen informaties, onjuist gebleken. LADING VLAS IN BRAND. Hedennamiddag geraakte van een schip, liggende in de Middenhaven alhier, de lading vlas in brand. De brandweer, die voor het blusschings- werk gerequireerd werd, was spoedig den brand meester en bleek de_ schade aan de lading gering te zijn. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden'.', directeur de heer A. Schirris, is voornemens a.s. Donderdagavond een concert te geven op de muziektent op de Markt. DEVIEZENBEPALINGEN VOOR DE GRENSBEWONERS. De aandacht van de grensbewoners in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt hierbij gevestigd op de bepalingen van het reeds in werking getreden Deviezenbesluit n en de Deviezen- grensbeschikking I, waarvan de voornaamste bepalingen hieronder zijn opgenomen. Deviezenbesluit II. Art. 2. 't, (1) Het is aan grensbewoners zonder ver- gunning van het Deviezeninstituut geoorloofd betaalmiddelen uit te voeren tot een waarde van ten hoogste een gulden per dag, ten hoog- ste echter tien gulden per maand. (2) Het is aan aan grensbewoners ver- boden betaalmiddelen in te voeren tot een hoogere waarde van een gulden per dag en tien gulden per maand. Het Deviezeninstituut kan in brjzondere gevallen deze bedragen ver- hoogen. (3) Kinderen beneden den leeftijd van veertien jaar mogen bedragen, waarvan de uit- en invoer overeenkomstig de vorige leden geoorloofd is, slechts dan medevoeren, wanneer deze bedragen noodig zijn voor schoolbezoek. Art. 3. In afwij king van het bepaalde in artikel 2 is het aan grensgangers geoorloofd op grond van loonverklaringen hunner werkgevers be taalmiddelen tot een waarde van ten hoogste hun loon in- of uit te voeren. Art. 4. Hat is aan grensbewoners geoorloofd zonder overlegging van de in artikel 22 van de Devie- zenverordening 1940 bedoelde documenten roerende goederen in- of uit te voeren, mits deze goederen naar het oordeel van de amb- tenaren der invoerrechten en accijnzen: 1. niet zijn bestemd voor handel of bedrijf; 2. dienen voor de persoonlijke behoeften van de grensbewoners; 3. contant zijn gekocht dan wel worden verkocht. Art. 5. In afwijking van het bepaalde in de artikelen i 2 en 4 is het aan grensbewoners, die in het bezit zijn van een vergunning van den inspec- teur der invoerrechten en accijnzen geoor loofd: 1. zonder overlegging van de in artikel 22 der Deviezenverordening 1940 bedoelde docu menten in het land hunner inwoning voort- gebrachte roerende goederen tot een verkoop- waarde van ten hoogste dertig gulden per marktdag uit- of in te voeren; 2. de met den verkoop dezer goederen ver- kregen opbrengst tot een waarde van ten hoogste dertig gulden per marktdag in- of uit te voeren. Artikel 6. Medegevoerde betaalmiddelen of roerende goederen worden ook dan als uitgevoerd aan- gemerkt, indien in redelijkheid moet worden aangenomen, dat zij in strijd met de vooraf- gaande bepalingen voor uitvoer naar het buitenland bestemd zijn. Art. 7. De Nederlandsche Bank kan onder door haar te stellen voorwaarden aan ingezetenen die binnen het Nederlandsche grensgebied hun woonplaats hebben of aldaar gevestigd zijn, toestaan buitenlandsche betaalmiddelen van grensbewoners te verkrijgen en aan dezen te vervreemden. Volgens art. 1 wordt verstaan onder: 1. grensgebied: a. het gebied, behoorende tot die Neder landsche gemeenten, die althans met een deel van het gemeentegebied, niet verder dan 15 km van de Belgische grens van het bezette Nederlandsche gebied verwijderd liggen; b. het krachtens de Belgische deviezen- voorschriften aangewezen gebied aan de Nederlandsche grens; 2. grensbewoners: personen, die binnen de grensgebieden hun woonplaats hebben of gewoonlijk aldaar ver- blijven; 3. grensgangers: grensbewoners, die een bedrijf, gelegen in het grensgebied van het nabuurland regel- matig loon (daaronder mede begrepen salaris- sen, provisies, enz.) ontvangen en die om de plaats te bereiken, waar zij hun arbeid ver- richten, regelmatig de grens langs een bepaald kantoor overschrijden. DeviezengreJisbeschikking I. Artikel 1. (1) De in- en uitvoer van betaalmiddelen, bedoeld in artikel 2 van het Deviezenbesluit II mogen alleen geschieden langs het meest nabij de woonplaats van den grensbewoner gelegen douanekantoor en op tijdstippen, waarop het kantoor voor het reizigersverkeer is opengesteld, een en ander behoudens door den inspecteur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens dienstkring dat kantoor is ge legen voor bepaalde gevallen te verleenen af- wijkingen. Art. 2. De grensbewoner is desgevraagd verplicht de door hem uit- of ingevoerde betaalmiddelen aan de bevoegde ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen of aan andere daartoe aan te wijzen ambtenaren'te vertoonen. Art. 3. Het eerste exemplaar van de loonverklarin gen moet bij den uitvoer van de betaalmidde len door den grensganger aan de ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen van het kantoor genoemd in de verklaring ter in- trekking worden aangeboden. Art. 4. (1) De vergunning bedoeld in artikel 5 van het Deviezenbesluit II wordt op daartoe strekkend verzoek tot wederopzeggens ver- leend door den inspecteur der invoerrechten en accijnzen. (2) De aanvragen tot het verkrijgen van de vergunning moeten worden ingediend: a. door een ingezetene bij den inspecteur der invoerrechten en accijnzen over zijn woon plaats; b. door een niet-ingezetene bij den inspec teur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens dienstkring het naastbij zijn woonplaats gelegen grenskantoor valt. (3) De vergunning wordt verleend in den vorm van een marktboek; (4) Indien de aanvrager dit verkiest kan aan hem meer dan een vergunning worden verleend. (5) De vergunning vervalt indien het marktboek is volgeschreven. (6) Voor het verkrijgen van een nieuwe vergunning moet de oude bij het indienen van de aanvrage worden ingeleverd. Opgemerkt wordt nog, dat de loonverkla ringen in tweevoud worden afgegeven door den werkgever die hiertoe in het bezit is van een vergunning van het Deviezeninstituut. UITSPITTEN VAN BOTER AAN DETAILLISTEN VERBODEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat, zooals reeds eerder bekend is gemaakt, het met ingang van 1 September 1940 aan detail- listen verboden zsfi zijn, boter uit te spitten. Van dien datum af zullen detaillisten uitslui tend in het klein verpakte en gemerkte boter mogen verkoopen. Men wordt aangeraden hiermede nauwlettend rekening te houden. aangezien afwijking van dit verbod niet zal worden toegestaan. DE LOOP DER^BEVOLKING VAN ZEELAND. Op 1 Januari 1939 bestond de bevolking van Zeeland uit 128.528 mannen en 126.037 vrouwen, totaal 254.565 personen. Er werden geboren 2378 m. en 2226 vr. en er overleden 1210 m. en 1162 vr. Er vestigden zich in de provincie 6674 m. en 6756 vr., doch er ver- trokken 7706 m. en 7558 vr., op 31 December waren er 128.664 m. en 126.301 vr., totaal 254.965 personen of 400 meer dan op 1 Janu ari en wel 136 mannen en 264 vrouwen. Uit de cijfers blijkt ook nog, dat op beide tijd stippen het aantal mannen dat der vrouwen overtrof en wel resp. met 2491 en 2363'. DE VERLEIDING Het 17-jarig meisje iS. zag in een winkel aan de Beestenmarkt te Goes een blijkbaar vergeten portefeuille op den toonbank liggen en kon de verleiding niet weerstaan deze weg te nemen. Er kwam echter berouw na de zonde en later bracht het meisje de porte feuille terug onder de mededeeling deze in het Vuilstraatje .gevonden te hebben. De winke- lier, van wien de portefeuille was, was blij zijn bezit weer terug te hebben, al werd die blijdschap getemperd toen Jiij bemerkte, dat van de 400, die de portefeuille bevatte er 50 verdwenen waren. Aangifte bij de politie volgde en toen kwam spoedig aan het licht, dat moeder en dochter S. meer van die 50 afwisten. Ze hadden dat geld er uitgenomen en, het goed kunnende gebruiken, er intus schen 25 van besteed. Maar de politie was het niet eens met deze behandeling van het „vindersloon". Zij nam de resteerende J 25 in beslag en maakte proces-verbaal op. (Prov. Z. Crt.) DE SCHOUWBURG TE GENT. Tot leider van den Vlaamschen Schouw- burg te Gent is de ook alhier goed gekende Vlaamsche tooneelspeler en regisseur Staf Bruggen benoemd. MELKVERKOOPERS BESLUITEN GEEN LID TE WORDEN VAN DE MELKFABRIEK TE IJZENDIJKE. In de vergadering van alle melkverkoopers uit Hoofdplaat werd, volgens de Prov. Z. Ct„ besloten geen lid te worden van de te Uzen- dijke gevestigde melkfabriek. Eenparig werd besloten een verzoekschrift naar Den Haag te zenden om ontheffing van het karnverboc te verkrijgen. ZEVEN BOMMEN NEERGEKOMEN TE ARNEMUIDEN. Omstreeks 11 uur werden, volgens de Prov. Z. Crt. Woensdagavond vele inwoners van deze gemeente opgeschrikt voor een of meer ontploffingen welke de ramen deden rinkelen, gevolgd door motorgeronk van een over de gemeente vliegeiid vliegtuig. Voor velen was het duidelijk dat er een of meer bommen in de nabijheid van Arnemuiden neergeworpen waren. In den loop van den morgen van Don- derdag werd bekend, dat 7 bommen gewor- pen waren op en bij den kanaaldijk een.ge honderdtallen meters van de Arnebnig af. Vijf bommen bleke-n geexplodeerd te zijn, ter- wijl er twee gevonden werden op de kruin van den kanaaldijk, waarin zij zich geboord hadden zonder tot ontploffing te komen. Voor de veiligheid zijn eenige vlaggen geplaatst, terwijl een marechaussee er de wacht betrok, Schade van beteekenis werd niet aangericht. NOTARIS JONKERS TERUGG EKEERD. Zoo af en toe verneemt men van tijdens den oorlog naar het Zuiden uitgewekenen die in hun woonplaats terugkeeren. Die terug- keer' blijkt dan minder gemakkelijk te zijn verloopen dan het vertrek en velen van dezen zijn als gevolg van het oorlogsgeweld steeds verder en verder opgedreven naar het Zuiden. Tot de teruggekeerden behoort ook o.m. notaris Jonkers te Goes, van wiens vertrek uit zijn standplaats wij onlangs melding heb ben gemaakt, en die, aangezien hij geen orde op zaken gesteld had, failliet verklaard was. Naar de Pr. Z. Crt. meldt, is deze Donder dagavond met zijn gezin behouden in Goes teruggekeerd. In een onderhoud, dat de redac- tie van dit blad met hem had, deelde de heer Jonkers mede, dat het aanvankelijk eigenlijk niet in zijn voomemen gelegen had het land te verlaten. Hij was met zijn gezin per auto naar Hoedekenskerke gegaan met de gedach- te, daar veiliger te kunnen verblijven dan te Goes. Zooals zoovelen, die de eerste oorlogs- dagen vrij waren om te gaan waar zij wilden, de grootere plaatsen verlieten en in de dor- pen een tijdelijk onderkomen zochten. Te Hoedekenskerke ging eerst het gerucht dat wjj alien kennen dat de Duitschers ternggeslagen waren, doch dadelijk daarop kwamen weer berichten, die op een naderen van de stormtroepen wezen en in dien tijd was er juist gelegenheid om naar Zeeuwsch- Vlaanderen over te steken. Er moest in enkele minuten een beslissing genomen wor den. Notaris Jonkers besloot met de velen, die van deze gelegenheid gebruik maakten, mede te gaan en sinds dat oogenblik was hij eigenlijk steeds met de honderden en duizen- den en later honderdduizenden meegevoerd, die door de opdringende Duitsche troepen steeds verder naar Zuid-Frankrijk gedreven werden. De schildering van de ellende van de meeste dezer vluchtelingen kennen onze lezers reeds uit de verhalen van vele anderen die dezen zwaren tocht maakten, en die meestal niet, als notaris Jonkers, met een eigen auto reisden en vaak nog geen middelen hadden om zich voedsel te koopen. Na 10 dagen was de familie Jonkers in de omgeving van Bergerac (Z.-Frankrijk) ge- arriveerd, waar men onderdak vond in een chateau, op een landbouwbedrijf. Zoo spoedig de mogelijkheid er was, na de wapenstilstand tusschen Duitschland en Frankrijk, vroeg de heer Jonkers verlof terug te mogen keeren. Doch deze terugkeer was aan tal van voor- schriften gebonden en de familie Jonkers kreeg pas begin vorige week de toestemming en heeft daarna, weer terugkeerend met haar eigen auto, drie dagen over den tocht van Bergerac naar Goes gedaan. De heer Jonkers vertelde ons van zijn vol doening, eindelijk weer thuis te zijn, al werd die voldoening leelijk vergald toen hij vemam intusschen failliet verklaard te zijn. Als men alle Belgische notarissen, die de wijk namen, failliet had moeten verklaren, aldus de heer Jonkers, dan had men dat vrijwel alien kun nen doen. De heer Jonkers wees ons er daarbij op, dat hij ook moeilijk anders had kunnen doen, dan het contante geld mede te nemen. Niemand aldus de heer Jonkers, dacht er na 10 Mei over nog geld op de bank of de giro te bren- gen en een brandkast in een verlaten huis is ook te openen. ,,Het veiligst' leek me, wat iedereen deed, het bij mij te houden". Jubileum. Voor den stationschef-controleur N. F. Pauwels te Axel (Drieschouwen) was het gis- teren 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennis- sen en vrienden niet. Den geheelen dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Algemeen-Directeur, vergezeld van den afdeelingschef, betrad om elf uur zijn woning om hem geluk te wenschen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toekomst het beste voor den jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor den heer Pauwels een aangename verrassing toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen; ter wijl aan mevr. Pauwels een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Pauwels dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardeering. Later op den middag ontving de heer Pau wels o.a. nog bezoek van een commissie die hem namens het personeel der* maatschappij kwamen gelukwenschen en hem daarbij een geschenk aanboden. 't Was voor de familie Pauwels dan ook een prachtige dag, die langen tijd in him her- innering zal blijven voortleven. Patates-frites-kraam uitgebrand. De winkelier C. R., die wekelijks met zijn patates-frites-kraam het publiek des Zater- dags in de Noordstraat bedient en daar ge woonlijk standplaats heeft, had het ongeluk dat de verwarmings-installatie tengevolge van defect vuur verspreidde, dat zich onmiddellijk aan de uiterst brandbare vloeistoffen mede- deelde, waardoor in minimum van tijd zijn ge heele installatie in lichte laaie stond en totaal uitbrandde. IJlings toegesChoten hulp kon dit niet meer verijdelen en zoodoende zag de man zijn geheele broodwinning aan de vlammen prijs gegeven, terwijl hij zelf nog enkele lichte brandwonden opliep. Dat deze brand zich em- stig liet aanzien, bewees de deerlijk gehavende zijmuur van het belendende perceel van den hoofdonderwijzer, de heer J. Buma. Gelukkig wordt de schade door verzekering gedekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3