NIEUWE GELDIGE BONNEN! DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. NOG STEEDS LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. neergehaald. uitsluitend of mede ten doel hebben zoo- danige. credieten te verstrekken. Van rijkswege kunnen aan deze stichtingen tot dit doel voorschotten worden verleend. De verliezen, op de credieten geleden, worden, voor zoover zij niet uit de eigen inkomsten der stichtingen kunnen worden ge- dekt, gebracht ten laste van het Herstelfonds 1940. Art. 3. De secretaris-generaal van bet departement van financien stelt nadere voor- schriften vast betreffende de verleening van de voorschotten en de verstrekking van de credieten. Hij voegt aan iedere stichting een commis- saris toe, die op de verstrekking van de cre dieten toezieht uitoefent. De commissarissen handelen naar de aan wijzingen, hun door de secretaris-generaal van de departementen van financien en van justitie gegeven. Art. 4. De toekenning en de definitieve afwikkeling van oorlogsmolestcredieten wordt ingeschreven in het handelsregister. De aan den credietgever toegevoegde com missaris doet daartoe onverwijld opgave aan iedere Kamer van Koophandel en Fabrieken, bij welke gegevens omtrent de zaak van den credietnemer zijn ingeschreven. Indien de zaak niet is ingeschreven, geschiedt de op- gave aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker gebied de credietnemer is gevestigd. Oude overeenkomsten. Art. 5. Onder oude overeenkomsten worden verstaan 1. De overeenkomsten, door den crediet nemer v66r 15 Mei 1940 aangegaan; 2. de overeenkomsten, door schuldvemieu- wing in de plaats gesteld van overeenkomsten, door den credietnemer v66r 15 Mei 1940 aan gegaan, tenzij de schuldvemieuwing door den aan den credietgever toegevoegden commis- saris is goedgekeurd. Art. 6. Tot het tijdstip, waarop de defini tieve afwikkeling van een oorlogsmolestcre- diet in het haidelsregister is ingeschreven, gelden met betrekking tot de oude overeen komsten van den credietnemer de navolgende artikelen. Art. 7/ Aan de verbintenissen, welke voor den credietnemer uit oude overeenkomsten voortvloeien, kon slechts worden voldaan en voldoening daaraan kan slechts worden afge- dwongen, voorzoover de aan den credietgever toegevoegde commissaris daartoe toestem- ming verleent. Zoodariige toestemming is ook vereischt voor een tusschen den credietnemer en zijn schuldeischer aangaande de verbintenissen getroffen regeling. Voor zoover deze toestemming niet is ver- kregen, wordt de schuld als niet opeischbaar beschouwd. Hetgeen zonder toestemming is voldaan, kan worden teruggevorderd. Art. 8. Is een oude overeenkomst, waarbrj de credietnemer partij is, wederkeerig, en is deze zoowel door hem als door zijn weder- partij niet of slechts gedeeltelijk nagekomen, dan kan de wederpartij den credietnemer som- meeren om binnen acht dagen te verklaren, of hij de overeenkomst gestand wil doen. Verklaart hij zieh daartoe binnen dien tijd niet bereid, zoo is de overeenkomst ontbonden en heeft de wederpartij recht op schadever- goeding. Artikel 7 is van toepassing. Verklaart hij zich wel bereid de overeen komst gestand te doen, dan is op de daaruit voortvloeiende verbintenissen artikel 7 niet van toepassing. De bereidverklaring is slechts mogelijk met toestemming van den aan den credietgever toegevoegden commissaris. Uitzonderingen. Art. 9. De artikelen 7 en 8 zijn niet van toepassing op: a. arbeidsovereenkomsten, behalve voor zoover betreft v66r 15 Mei 1940 vervallen loonen; b. huur- en pachtovereenkomsten; c. renten van schuldvorderingen, waarvoor hypotheek is verleend; d. verplichte periodieke aflossingen van schuldvorderingen, waarvoor eerste hypotheek is verleend. 2. Het bepaalde in het eerste lid onder bd geldt niet, voor zoover de aan den cre dietgever toegevoegde commissaris in bijzon- dere gevallen anders beslist; de schuldeischer wordt tevoren gehoord, althans behoorlijk op- geroepen. Art. 10. De artikelen 7 en 8 stuiten den loop niet van reeds aanhangige rechtsvorde- ringen in zake oude overeenkomsten, noch beletten zij het aanleggen van nieuwe rechts- vorderingen. Art. 11. Indien, ingevolge het bepaalde «in artikel 7, voldoening aan een verbintenis niet kan worden afgedwongen, vervallen de ge- legde beslagen en wordt de schuldenaar uit de gijzeling ontslagen. De president van de reehtbank beveelt, voor zooveel noodig, de doorhaling der vervallen beslagen. Op de kosten, waarin de schuldenaar is of wordt verwezen, vindt artikel 7 overeen- komstige toepassing. Art. 12. Dit besluit is mede van toepassing op reeds verleende oorlogsmolestcredieten. Dit besluit trad 29 Augustus in werking. HET ONGELUK MET DE WAALBRUG BIJ ZALTBOMMEL. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met het brugstuk bij Zaltbommel is Vrijdag tot het donker met kracht voortgezet De lijken van twee slachtoffers konden wor den geborgen. Vijf arbeiders worden vermist, zoodat thans als vaststaand kan worden aan- genomen, dat ook zij bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Drie man zijn zwaar ge- wond en vijf iets minder emstig. Alle slacht offers behooren tot het personeel van de Ne- derlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam. Om een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk met de spoorbrug in Zaltbommel op 30 Augustus 1940, heeft de rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden, rijksminister Seyss-tnquart, een commissie ingesteld. Tot leden van deze commissie heeft hij benoemd: Oberreichsbahn- rat Grimm, den gevolmachtigde voor de wa- terwegen Oberbaurat dr. Bolle en den ver- tegenwoordiger van het Duitsche arbeidsfront reichsambtsleiter dr. Hellwig. In tegenstelling met de tot nu toe genoem- de getallen betreffende d.e slachtoffers van het ongeluk met de spoorbrug te Zaltbommel welk werk werd uitgevoerd door de Neder landsche Spoorwegen en de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam kan thans worden medegedeeld, dat tot op heden net ongeluk aan offers heeft gevergd: twee doo- den, vijf vermisten, drie zwaar gewonden en zes lichtgewonden. Om den ergsten nood van de familieleden der slachtoffers te lenigen, heeft, naar gemeld wordt, de rijkscommissaris een aanzienlijk be- drag ter beschikking gesteld. TOESTAND DER GEWONDE NEDERLANDSCHE MI1JTAIREN. Naar de H. Crt. van generaal-majoor N. A. A. v. d. Roemer, inspecteur van den Genees kundigen Dienst der Landmacht, vemeemt, SUIKER: Bon 72 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 27 September, recht gevende op het koopen van 1 kg suiker. THEE OF KOFFIE: Bon 73 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 27 September, recht gevende op het koopen van y2 ons thee of pond koffie. ZEEP. Bon 115 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 24 September, recht gevende op het koopen van 120 gram huishoudzeep, of 150 gram toiletzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeep- vlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloei- bare zeep. Bon 116 van de tegelijk met de textiel- kaart uitgereikte „scheerzeepbon- nen" geeft tot en met 31 Dec. recht op het koopen van 50 gram scheer- zeep of voor zoover voorradig een tube scheercreme dan wel een pot scheerzeep. is het aantal Nederlandsche militairen, dat opgenomen werd in de hospitalen en zieken- huizen en dat ongeveer 3500 bedroeg, thans teruggeloopen tot nog geen 900. In dit geval zijn dan niet alleen de oorlogs- slachtoffers begrepen, maar ook de zieke Ne derlandsche militairen. Van deze 3500 mili tairen waren ongeveer 1500 opgenomen in burgerziekenihuizen. Thans worden daar nog ongeveer 200 verpleegd. De algemeene indruk is, dat de stemming onder hen, die nog verpleegd worden, uitste- kend is. Zelfs zij, die ernstig gewond zijn, heb- ben een goed vertrouwen in de toekomst. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPEEEN NIET TE WACHTEN. Opslaan van voorraden door particulieren niet aan te bevelen. Het A.N J?, meldt Daar in sommige streken van ons land ge- ruchten de ronde doen over een eventueele distributie van en een mogelijk tekort aan aardappelen, wordt het van de zijde van het departement van Landbouw en Visscherij op prijs gesteld ter geruststelling, eenige mede- deelingen te doen over de aardappelpositie en een overzicht te geven van de maatregelen, welke de overheid noodig acht om de aard- appelvoorziening veilig te doen zijn. De normale aardappelopbrengst in Neder- land is veel grooter dan de consumptie. In normale jaren bedroeg de uitvoer eenige hon- derdduizenden tons, terwijl voor veevoeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd. Zeer zeker zal dit jaar met een toenemend verbruik van aardappelen rekening moeten worden gehouden. Neemt men daarbij echter in acht, dat de export grootendeels of geheel wegvalt, en dat door de overheid een veevoe- derverbod van alle aardappelen, welke voor menschelijke consumptie geschikt zijn, wordt uitgevaardigd; dus dat alle voor menschelijke consumptie geschikte aardappelen ook wer- kelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aardappeltekort niet is te vreezen. Het moet dan ook ten sterkste wor den ontraden reeds in de maanden Augustus en September wintervoorraad op te doen. Im- mers de aardappelen, welke dan aan de markt komen zijn op de eerste plaats de middel- vroege aardappelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late aardappelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor opslag voor eenigszins langen duur en nu reeds opslaan zou tot ge- volg hebben: verloren gaan van kostelijk voedsel, wat thans zeer zeker vermeden moet worden. In de maanden October en November, wan- neer de houdbare aardappelsoorten beschik- baar zijn, zal het publiek, dat zulks gewoon was, in de gelegenheid worden gesteld, de nor male winterprovisie op te doen. Hierbij moet echter een emstige waarschu- wing worden gericht tot het publiek in de groote steden, waar geen of onvoldoende berg- ruimte aanwezig is. Het moet ten sterkste ontraden worden, aardappelen op te slaan in daarvoor geimproviseerde voor dit doel abso- luut ongeschikte plaatsen. Het opslaan van winterprovisie is trouwens voor de groote steden niet noodig, daar - be halve dat alle aardappelen, welke voor con-- sumptie geschikt zijn, door de overheid wor den vastgelegd er voor gezorgd wordt, dat in de groote steden steeds voldoende aard appelen aanwezig zijn. Er is een regeling ge troffen, dat voor het geval van optreden van vorst, de steden vo6r dien tijd beschikken over een aardappelenvoorraad ter plaatse, toerei- kend voor ten minste twee maanden, terwijl deze voorraad steeds wordt aangevuld. Verder wordt door de overheid voor deze groote steden een voorraad gereserveerd voor de voorjaarsmaanden. Ten slotte wordt er met den meesten na- druk op gewezen, dat het geenszins in de be- doeling ligt noch noodig is tot een aardappel- distrfbutie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aardappelhandel van gyoot tot klein kan de overheid bovendien er voor zorgen, dat de prijs voor den consument tot het redelijke be- perkt blijft, zoodat ook in dit opzicht geen reden voor ongerustheid aanwezig is. DE NEDERLANDSCHE UNIE. In de afgeloopen week heeft de Nederland sche Unie jongere krachten belast met enkele belangrijke functies op het centraal secreta- riaat. Ter assistentie van dr. H. G. W. v. d. Wielen, algemeen secretaris, is tot adjunct- secretaris benoemd H. Roelffsema, die tot nu secretaris was van de Groningergemeenschap. Met de leiding van den inwendigen dienst, opbouw van de beweging en discipline is be- last Jef de Brouwer, leider van het secreta- riaat van Brabantia Nostra. Met de leiding van de afdeeling studie, pers en propaganda zijn belast dr. E. W. Hofstee en Geert Ruygers. Dr. Hofstee is secretaris van de N.E.T.O. (Noordelijk economisch-tech- nologische organisatie) en privaat-docent in de sociagraphie aan de universiteit van Gro- ningen. Geert Ruygers is hoofdredacteur van Brabantia Nostra. Voor jeugd, onderwijs en volksopvoeding is benoemd dr. ,P. Bouman uit Middelburg. Dr. Bouman is bekend geworden door talrijke pu- blicaties op historisch en sociologisch gebied. Tenslotte werd met de technische leiding van het algemeen secretariaat belast P. G. S. Guermonprez. De heer Guermonprez is o.m. docent aan de technische afdeeling van de academie van beeldende kunsten in Den Haag Een reeks nieuwe benoemingen, o.a. betref fende de gewestelijke secretariaten kan deze week verwacht worden. (Pr. Z. Crt.) Eerste brochure der Nederlandsche Unie versehenen. Van de brochurenreeks van de Nederland sche Unie is de eerste onder den titel „Volks- eenheid", versehenen. In de inleiding van dit geschriftje van de hand van Geert Ruygers leest men: Onmiddellijk nadat De Nederlandsche Unie haar oproep in de pers had doen verschijnen, werd er gevraagd naar een program. Toen er een program was, naar een nadere toelich- ting. Die toelichtingen zullen niet uitblijven. Men zal echter goed doen te beseffen, dat; het nu niet in de eerste plaats gaat om de verwer- kelijking van een aantal concrete politieke desiderata, maar dat het in de eerste plaats gaat om een vemieuwing des geestes. Wan- neer het program van De Nederlandsche Unie anders is, en het is anders, dan dat der vroe- gere partijen, dan komt dit, omdat wij de hui- dige tijdsproblemen principieel anders be- schouwen. Behalve anders meenen wij ze juist te zien. Minstens even belangrijk als een meer con crete uitwerking van het program lijkt het ons te zijn die fundamenteele punten nader te belichten, waarop het program van De Neder landsche Unie is gebouwd. Dit zal gebeuren in een aantal bruchures. De eerste daarvan hebt u hier voor u. De prijs der brochures, die 24 pagina's groot is, bedraagt 10 cent. Wie zijn de drie mannen van de Nederlandsche Unie, door Dr. P. H. Ritter Jr. Dr. P. H. Ritter Jr. heeft met zijn welver- sneden pen den levensloop van het drieman- schap der Nederlandsche Unie beschreven. De karakterschetsen, aldus lezen wij in de in leiding, ,,beoogen het driemanschap te plaat sen in het verband van een bepaalde idee, in het proces eener historische ontwikkeling, die aan velen onzer landgenooten is ontgaan. Zij willen iets meer zijn, dan tegemoetkoming aan een begrijpelijke nieuwsgierigheid van het publiek, dat nadere bijzonderheden weten wil omtrent figucen, die zich plotseling in het middelpunt bevinden van de openbare be- langstelling". Wij gelooven wel dat de heer Ritter zijn oogmerk heeft bereikt, al laat hij dan Mr. Linthorst Homan reeds in 1926 burgemeester van het Drentsche Vledder worden in plaats.van in '32. De nieuwe" mannen, die thans naar eenheid in ons volk streven, doen dat uit een overtuiging, welke uit haar aard, hen daartoe mede den weg heeft gewezen en welke zij koesterden reeds lang voordat de Nederlandsche Unie was gesticht. Wie dat niet wist kan daaromtrent in dit boekje zekerheid verkrijgen. (N. R. Crt.) DEVIEZENBEKENDMAKING 15. Inning van huren, pachten, renten en periodieke aflossingen van hy- potheken en soortgelijke periodieke inkomsten voor niet-ingezetenen. Overeenkomstig artikel 35, derde lid, der deviezenverordening 1940 wordt, met mach- tiging van de secretarissen-generaal van de departementen van Financien, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en van Landbouw en Visscherij, door het deviezeninstituut be- paald: Art. 1. Moeten de geinde bedragen niet bij het Nederlandsch clearinginstituut worden gestort, dan geldt het volgende: Het deviezeninstituut kan aan ingezetenen, die als vertegenwoordigers of gemachtigden van niet-ingezetenen huren, pachten, renten en periodieke aflossingen van hypotheken en andere soortgelijke periodieke inkomsten in- nen, al dan niet onder te steilen voorwaardeu machtiging verleenen tot het verrichten dezsr handelingen, zoomede tot het crediteeren van de niet-ingezetenen voor de opbrengst in bin- nenlandsche geldsoort. De ingezetenen, schuldenaren, kunnen zon der vergunning van het deviezeninstituut aan ingezetenen, bedoeld in de vorige alinea, het verschuldigde bedrag betalen. De betaling geschiedt in binnenlandsche geldsoort, ook dan wanneer de schuld in een buitenlandsche geldsoort is uitgedrukt. Ingezetenen, wier tusschenkomst of mede- werking bij het innen of betalen wordt inge- roepen, hebben voor de daaruit voortvloeiende handelingen tot en met de verantwoording van de opbrengst aan den in de tweede alinea bedoelden ingezetene onder aftrek van provisie en kosten, voor zoover usantieel en economisch gerechtvaardigd geen afzon- derlijke vergunning van het deviezeninstituut noodig. Voor overmaking van de opbrengst aan den niet-ingezetene blijft vergunning van het deviezeninstituut vereischt. Art. 2. Moeten de geinde bedragen bij het Nederlandsch Clearinginstituut worden ge stort, dan blijven voor de inning en over- making de bij en krachtens de Wet Inter- nationaal Betalingsverkeer 1934 gegeven voorschriften gelden. Men wende zich dien- aangaande tot het Nederlandsch Clearing instituut. Art. 3. Deze bekendmaking treedt in wer king op den dag harer plaatsing in de Neder landsche Staatscourant. 's-Gravenhage, 30 April 1940. DE ZELFBESOHERMING TEGEN LUCHTAANVALXJEN. Belangrijke aanwijzingen. De rijksinspectie luchtbescherming heeft een brochure uitgegeven onder den titel: Aanwijzingen ten behoeve van de zelfbe- scherming". Aan het slot van dit geschriftje komen eenige algemeene wenken" voor, waaraan het volgende is ontleend: 1. Door het toepassen van zelfbescher- mingsmaatregelen wordt de gevarenkans aan- merkelijk verminderd. 2. Op een ieder rust de plicht tot het ne- men van maatregelen, waardoor eigen have en goed wordt beschermd. Hierdoor werkt men tevens mede aan het voorkomen althans verminderen van het gevaar voor zijn naaste omgeving. 3. Bewaar uiw koelbloedigheid, waardoor rampen te voorkomen zijn. 4. Binnenshuis bestaat grootere kans op levensbehoud dan daar buiten. 5. Indien gij een kelder bezit, laat deze door deskundigen van den luchtbeschermings- dienst keuren op zijn deugdelijkheid. 6. Laat u adviseeren omtrent de inrichting van den kelder door deskundigen van den luchtbeschermingsdienst. 7. Zoekt nooit dekking in een kelder, welke door de bevoegde overheid niet is goedge- keurd; laat dezen door de overheid re- gistreeren. 8. Draag er zorg voor, dat in den kelder naast de gebruikelijke uitrusting zooals voedsel, water, lampen, verbandmiddelen, enz. steeds een schel klinkende fluit aanwe zig is. 9. Indien geen goedgekeurde kelder aan wezig is, bent u het veiligst plat op den vloer van de benedenverdieping, zoover mogelijk ver- wijderd van de buitenmur^n; bij voorkeur achter een binnenmuur. 10. Indien gij in uw tuin een schuilloop- graaf wenscht aan te leggen, moet deze overdekt zijn. Alleen deze geven voldoende bescherming tegen inslaande scherven, uit werking luchtstoot, mittrailleurkogels, weers- gesteldheid, enz. 11. Indien gij op een etage woont, doet gij verstandig bij luchtalarm naar uw buren beneden te gaan. 12. Bevredig uw nieuwsgierigheid niet met naar een luchtgevecht te kijken. Blijf van deuren en ramen verwijderd. 13. Een brandbom is onschadelijk te ma-' ken. Zorg dat water, zand, schop steeds bij de hand is. 14. Draag zorg, dat steeds een koffertje gepakt is met de meest noodzakelijke arti kelen als waarde-papieren, onderkleeding, schoenen e.d. Dit kan u te pas komen bij een plotseling moeten verlaten van uw woning. 15. Verschaf u nog eenig verbandmate- riaal. Eerste hulp" kan van zeer groot be- lang zijn. 16. Verstaat u met uw buren inzake we- derzijdsche hulp. 17. Denk aan ouden van dagen, gebrekki- gen en jonge kinderen. Helpt hen zooveel als mogelijk is. 18. Sluit u aan bij de afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming, die ongetwijfeld in uwe ge- meente werkzaam is. Deze kan u onschat- bare voorlichting verstrekken. NAAR EENHEID IN DE POLJTIE- UNIFOKMEN. Naar het Nwsbl. van 't N. vemeemt, ver- keeren de plannen om te komen tot unifor- miteit der kleeding der gemeente-politie in een vergevorderd stadium, ook wat de ran- gen betreft. Reeds is in dien zin een voorstel gedaan waarover in begin September een beslissing is te verwachten. Men hoopt daardoor een einde te maken aan de groote verschillen, welke thans be- staan, in de kleeding van dorpsveldwach- ters. Wat de uniformen van Rijksveldwacht en marechaussde betreft, een verandering daarin ligt niet in het voomemen. DE NON-FERRO-METALENBESCHIKKING. Blijkens een beschikking van den secretaris- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is ingesteld een bestuur, dat toeziCht houdt op de werkzaam- heden van het Rijksbureau voor Non-ferro- metalen en den secretaris-generaal voornoemd van advies dient in aangelegenheden met be trekking tot den handel in en de verwerkiog van non-ferro-metalen. Tot lid en voorzitter van dit bestuur is aangewezen ir. A. Groot- hoiftot leden J. C. Banz en ir. C. F. Proos. MAXJMUMPRIJS VOOR EIEREN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend: In den laatsten tijd zijn de winkelprijzen voor eieren zeer aanzienlijk opgeloopen. Wel treedt steeds in het najaar en ook reeds in dezen tijd des jaar een prijsverhooging op, maar de stijging was thans wel zeer sterk. Daarom zijn thans maximum winkelprijzen voor eieren vastgesteld. Voor groote versche eieren bedraagt deze maximum prijs 7.5 cent per stuk en voor kleine versche eieren bedraagt deze maximum prijs 6.5 cent per stuk, de maximum prijs voor kalkeieren is op 5 cent gesteld. Het is dus verboden eieren boven dezen prijs aan verbruikers te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. De prijs voor den pluimveehouder ligt onder dezen winkelprijs, aangezien daarvan bij ver koop aan den handel de op 9 Mei j.l. geldende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afgetrokken. Door dezen maatregel is thans aan de stij ging van den zomerprijs voor eieren een einde gekomen. Het bestuur van de Nederlandsche Dag- bladpers deelt mede: "In het besef, dat de ontwikkeling der ge- beurtenissen dit onvermijdelijk maakte in het belang der vereeniging de N.D.P. en haar leden, heeft de heer J. W. Henny, directeur van het Leidsche Dagblad, het voorzitter- schap onzer vereeniging neergelegd. Het be stuur, dat dit besluit van zijn voorzitter zeer betreurde, doch in de gegeven omstandig- heden meende, het te moeten aanvaarden, heeft daarna uit zijn midden tot zijn opvolger benoemd den heer mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad. LICHTGEVEND PLAKBAND. Te gebrulken bij verduistering. Om binnenshuis de moeilijkheden, die de bestaande verduisteringsvoorschriften opleve- ren, zooveel mogelijk te ondervangen, kunnen we, schrjjft de N. R. Crt., onze ramen af- schermen met zwart papier of door carton, zoodat geen lichtstraaltje naar buiten sohiet. Het is echter bezwaarlijk des avonds of des nachts in een vestibule of een gang als een blinde te tasten naar een deurknop of het slot van de buitendeur. Ja, het kan soms lang duren voordat we in de verduisterde huis- kamer de schakelaar van het electrische licht hebben gevonden. Hiervoor is thans door Philips een oplos- fJig -gevonden. Zij heeft het ,,Phospho" licht- gevende plakband in den handel gebracht. Men knipt eenvoudig enkele vierkante cen timeters van het band af en plakt het met behulp van de gegomde rugzijde naast of op een schakelaar, deurknop, schelknopje etc. Het is van het allergrootste belang bij voorkomend luchtalarm, dat men zonder veel moeite bepaalde punten in huis kan bereiken en het verdient zeker aanbeveling er zorg voor te dragen, dat men zonder lang mor- relen het slot van de buitendeur kan openen. Een klein reepje op den telefoonhaak doet den weg naar het telefoontoestel -gemakkelijk vinden. Nachtelijke, valpartijen kunnen worden vermeden als men op de eerste en laatste trede van den trap, alsmede aan het begin en einde der leuning een strookje lichtgevend plakband aanbrengt. Bij de ontwikkeling van het Phospho mate- riaal is men speciaal bedacht geweest op het verkrijgen van een langen nalichttijd. Een- maal ,,geactiveerd", als het ware op>geladen (men denke aan een licht-accumulator) door daglicht of door kunstlicht, is het Phospho plakband vele uren lang nalichtend, echter met een zoodanige kleur en helderheid, dat de toepassing uit luchtbeschermingsoverwe- gingen volkomen veilig geacht mag worden. Indien kleine opschriften, richtingspeilen of schaalverdeeling en wijzers, meetinstrumen- ten in centrales, schakelhuizen, onderstations met iets grootere helderheid, doch veilig- en permanent zichtbaar worden gemaakt, dan kan men deze met Phospho plakband bedek- ken en in de betreffende ruimten een ultra- violette, dus voor het oog onzichtbare stra- lingsbron aanbrengen, die het lichtgevend materiaal pertinent activeert. Ook deze stralingsbronnen worden in zeer eenvoudigen vorm door Philips in den handel gebracht. Luchtalarm te Soesterberg. Het A.N.P. meldt- dat Engelsohe vliegers Donderdagnacht verscheidene malen hebben getracht een aanval op Soesterberg te onder- nemen. Tot zesmaal toe weerklonk luchtalarm. Er werden eenige bommen uitgeworpen, die in open veld tercht kwamen en geen noemens- waardige schade aanrichtten. Militaire doelen werden niet getroffen. Persoonlijke ongeluk- ken kwamen niet voor. Den geheelen nacht was het afweergeschut te hooren en tot ver in de omgeving loeiden de sirenes. Tegen drie uur was het gevaar geweken. Bommen op het Kampereiland. Vrijdagmorgen omstreeks zes uur zijn op het Kampereiland bij het Keteldiep in de buurt van Erf 70, eenige bommen gevallen, waarvan er een ontplofte. Deze bom sloeg een gat in den grond met een middellijn van zes meter en een diepte van drie a vier meter. In het geheel zijn er drie trechters in den grond ge- slagen. Men vermoedt, dat er zich nog eenige kleinere niet ontplofte bommen in de nabijheid bevinden. Scherven zijn gevonden tot op hon- derden meters afstand. Persoonlijke ongeluk- ken deden zich niet voor. De politie heeft een groot gedeelte van den omtrek afgezet. Onrustige dagen in Den Holder. Was het de laatste weken erg rustig in Den Helder, de dag van Donderdag heeft veel on- rust veroorzaakt, meldt de Held. Crt. Eenige malen moest het afweergeschut in werking gesteld worden, toen Engelsche vliegtuigen boven de stejling kwamen. Een ring van afweervuur was rond Den Helder en menigeen is de angst om het hart geslagen. Donderdagnacht was het rustig, tot Vrijdagmorgen half zes, toen opnieuw de ka- nonnen en mitrailleurs dreunden. In de stad werden geen bommen gegooid. Wel werden als gevolg van bomexplosies tal van ruiten van Weststraat, Zuidstraat en Bin- nenhaven vernield. Terwijl ook de Spoorgracht en Nieuwstraat enkele woningen het moesten ontgelden, met dien verstande, dat de ruiten aan diggelen vlogen. Ook bommen bjj Doetinchem. Vrijdagnacht zijn bij Doetinchem enkele bommen uitgeworpen. Een bom kwam terecht in een stuk bouwland te Gaanderen onder Doetinchem. De ruiten van enkele omliggen- gende huizen werden vernield, terwijl eenige bomscherven door de muren drongen en aan het meubilair schade toebrachten. Vermoede- lijk zijn bommen terecht gekomen in de bos- schen van het landgoed ,,Slangenburg", doch deze zijn nog niet gevonden. Durgerdam zwaar getroffen. Voorts meldt het. A.N.P. dat het dorp Dur gerdam in Amsterdam-Noord Vrijdagnacht zwaar werd getroffen. Een 20-tal van de 150 woningen werd meer of minder emstig be- schadigd bij een aanval van een Engelsch vliegtuig, dat een viertal bommen in deze om geving neer heeft geworpen. Twee bommen kwamen in het Buiten-IJ terecht. Een derde bom kwam in een weiland te vallen en een vierde brisantbom kwam op den Waterland- schen zeedijk tot ontploffing. Het was deze laatste bom, die een ontzet- tende ravage aanrichtte. Hij viel neer op nog geen tien meter van de dijkwoningen in het Westeinde van het dorp. Een geweldige explosie deed de huizen op hun grondvesten trillen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De voorgevels van de meest nabij staande woningen werden zwaar be- schadigd. Scherven drongen door dikke stee- nen muren en richtten groote verwoestingen aan in de woon- en slaapkamers. De daken werden schoongeveegd en honderden ruiten, zoowel aan de voor- als achterzijde van de hui zen werden finaal uit him sponningen gesla gen. De draden van het electrische net kwa men op de straat te liggen en leverden groot gevaar op voor de talloozen, die zich geheel overstuur op den weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen personen gedood noch gewond werden een wonder ge- noemd mag worden, was het in dit geval. Slechts een dame moest zich wegens lichte hoofdverwondingen onder geneeskundige be- handeling steilen. DRIE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN Het A.N.P. meldt Bij het overzetveer naar Giesbeek, achter het station van De Steeg, is een Engelsche machine neergehaald. De drie inzittenden werden gedood. Bij Lobith is eveneens een En gelsche machine neergehaald. Verder meldt het A.N .P.: Aan den weg tusschen Zelhem en Halle is een Engelsch bombardementsvliegtuig neer gehaald. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vermoedt, dat vijf a zes personen om het leven zijn gekomen. Het A.N.P. meldt nog: In den vorigen nacht zijn bommen gevallen te Velp. Een seinhuis vlak bij het station werd getroffen. De arbeider-telegrafist M. Meijer werd licht gewond. Het pension „De drie Eiken", dat ook in de nabijheid van het station staat, werd even eens getroffen. Het huis werd door vier bom men beschadigd. Hier kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Van vele huizen in den omtrek sprongen de ruiten en sloegen de pan- nen van de daken. Er zijn geen militaire ob- jecten in de buurt. OPROEP AAN DE NEDERLANDSCHE JEUGD TOT LIGHTEN LANDARBEID IN DUITSCHLAND. Het hoofd van het bureau voor sociale aan gelegenheden bij het rijkscommissariaat maakt bekend: De eerste groepen Nederlandsche helpers in den landarbeid zijn ingevolge den oproep aan de Nederlandsche jeugd en aan de ouders van 1 Juli naar Duitschland vertrokken. Deze jeugd heeft acht geslagen op den oproep van den nieuwen tijd en zoekt den arbeid en tevens de stamverwante jeugd in het Duitsche rijk. De Duitsche en Nederlandsche jeugd werken nu schouder aan schouder en hand in hand. De jeugd van beide landen bouwt de brug- gen tusschen de beide Germaansche volken nu zij zich aan den arbeid en het algemeen welzijn wijdt. Vergeten zijn de standsverschil- len, begraven zijn de pijnlijke gebeurtenissen uit het jongste verleden; deze jeugd heeft de groote gedachte van de toekomst voor zich. In het Duitsche rijk zijn nog vele plaatsen in den arbeid voor jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar open. De jeugd kan zich daar be- zighouden met lichten landarbeid. De jaren- lange ervaring in Duitschland betreffende de hulp op het land geeft de zekerheid, dat in elk opzicht voor de helpers en helpsters in den landarbeid wordt gezorgd. Als tegenprestatie voor hun arbeid ontvan- gen de helpers en helpsters, die verspreid zijn ondergebracht, behalve vrijen kost en inwo- ning, een zakgeld van 10 tot 15 mark in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2