ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCHtVUANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.108 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton Kou - Kou - Kou De Burgemeester van TER NEUZEN NEUZENSCHE COU RANT ABON N BMENTSPRIJSBSimen Temeuaec 1,36 per 3 maaodan Bulten Temeuzen fr. per post 1,68 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per poat f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,48 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bfl vooruitbetaling. Uitgeefster: Pinna P. J. VAN DE SANDE Of BO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVEBTBNTTlsNVan 1 tot 4 regeia 0,80 Voor elken regel meer j 0,20. KLEINE ADVERTENTM1N: per 5 regale 50 cent b$ vooruitbetaling. Grootere letters en cllchd's worden naar plaatsrmmte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitguve. I>n BLAD VERHCHUNT IEDEUN MAANDAG-, WOBN8DAO- EN VRLHIAGAVOND. maakt bekend dat; le. niet voldoende verduistering van de hui- zen bestraft zal worden met gevangenis- straf van zes maanden of geldboete van 1000; 2e. motorrijtuigen met afgeschermde licbten moeten rijden en rijwielen geheel zonder licbt; 3e. tusscben 22 uur en 4 uur burgerlijke motorrijtuigen zonder vergunning niet mogen rijden; 4e. met ingang van heden bet verboden is de woonplaats verder dan 5 K.M. te ver- laten. Slechts in zeer dringende gevallen kan biervan ontbeffing worden verleend. Terneuzen, 2 September 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TBLLEGEN. VERBLIJF VAN IN ZEELAND NIET-WOONACHTIGE PERSONEN. De opperbevelbebber der weermacbt in Nederland heeft een verbod uitgevaardigd in- zake het vreemdelingenverkeer aan de Neder- landsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland. Ingevolge dit verbod moeten op 3 Septem ber a.s., v66r 12 uur des middags, alle niet in de provincie Zeeland woonachtige burger lijke personen deze gemeente hebben verlaten. Temeuzen, 2 September 1940. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELDEGEN. POST VOOR AMERIKA. Thans ook per schip via Lissabon. Naar aan bet Handelsblad officieel wordt medegedeeld, is het voortaan mogelijk de post voor Amerika niet alleen meer over Siberie te zenden; zij kan ook per schip via Lissabon worden verzonden. Hiervoor zullen Ameri- kaansChe schepen, die wekelijks in beide ricb- tingen vertrekken,' worden gebruikt. De erva- ring heeft geleerd, dat de weg over Siberie langer maar zekerder is; de nieuwe weg via Lissabon is korter, maar hij brengt het risico met zich mee van oponthoud ten gevolge van de Engelsche censuur. Afzenders in Nederland, die een bepaalde voorkeur hebben voor een van beide wijzen van verzending, dienen dit op hun zendingen te kennen te geven door de woorden „via Siberie" of „via Lissabon". Staat geen spe- ciale aanwijzing op te verzenden stukken, dan worden deze via 'Lissabon geexpedieerd. De volgende zendingen zijn toegelaten met bestemming naar Noord- en Zuid-Amerika, met uitzondering van Nederlandsch West- Indie en de Fransche en Engelsche kolonien in Amerika; monsters zonder waarde; ge- mengde zendingen, akten en drukwerken. De bier genoemde zendingen kunnen ecbter uit- sluitend via Lissabon worden verstuurd, daar de Trans jSiberische spoorwegen deze niet kunnen aannemen. Wat betreft zendingen per luchtpost naar het Amerikaansche continent, hiervoor staan de diensten der Italiaansche en Amerikaan sche transatlantische luchtlijnen bij voortdu- ring ter beschikking. ZOMERZEGELS VAN 7'/2 CENT WORDEN VERKOOHT VOOR EEN DUBBELTJE. De wijziging van de binnenlandsche post- tarieven heeft in de dit jaar uitgegeven serie zomerzegels een leemte doen ontstaan: voor de frankeering der interlocale brieven tot en met 20 gram k 7% cent bestaat geen zomer- zegel. Daarom worden thans, volgens het Handels blad, met spoed zomerzegels in deze waarde gemaakt. Deze zegels worden vexkregen door de bestaande 5 cents-zegels met afbeelding van Jan Steen in rood af te drukken met door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK- MEEREBOER. 6) Vervolg. Te Cambridge, waarbeen onze jeugdige Re- pington held gezonden werd, werd de lijst van zijn sportprestaties nog langer. Philip Wen- dover speelde tegen Oxford, zoowel in de cricket- als rugbymatches iets wat haast nooit gebeurde en uitmuntend golfspeler als bij was, zou hij zeker met een prijs zijn gaan strijken, als hij door een blessure het gebeele voorjaar niet verhinderd was geweest te spelen. Gedurende het derde jaar van zijn verblijf te Cambridge hij was toen drie en twintig jaar oud overkwam hem, die tot nu toe slechts zonneschijn gekend had, een ontzet- tende ramp: zijn vader, die bij had ^anbeden en zonder wien het leven hem niets leek stierf op een nacbt tijdens zijn slaap. Dat beteekende dat een van de grootste dagbladen in Pleetstreet zonder eenig voor- behoud onder het beheer was gekomen van een Cambridge student. 'Sir Hartley, een buitengewoon knap zaken- man, had in zijn laatsten wil bepaald, dat de voornaamste leden van den staf alien man- nen die sinds langer of korter tijd aan den opbouw van het blad badden helpen mede werken door den nieuwen eigenaar, zijn zoon, in hun tegenwoordige functies gehand- haafd zouden blijven. zwarten opdruk der nieuwe waarde. De nieuwe zomerzegels met opdruk van 7% cent zullen voor 10 cent worden verkocht. De toeslag van 2y2 cent, welke aldus wordt ge- heven zal, evenals de toeslagen op de andere zomerzegels ten goede komen gedeeltelijk aan sociale doeleinden (tuberculose- en rheu- matiekbestrijding en de zorg voor lichamelijke gebrekkigen, waarbij in de eerste plaats zal worden gedacht aan hen, die als gevolg van den oorlog lichamelijk gebrekkig zijn gewor- den) en gedeeltelijk aan cultureele doeleinden (cultureel werk ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers). De verkoop der nieuwe 7% cent zegels zal waarschijnlijk in het midden dezer week kun nen beginnen. De verkoop van alle zomer zegels eindigt op 31 October a.s. Zij blijven tot 31 December 1945 voor frankeering geldig. WAAR SAMENGAAN ONMOGELIJK IS. Onder bovenstaanden titel schrijft Arnold Meijer, de leider van Nationaal Front, in „De Weg", het weekblad van deze beweging, een belangwekkende beschouwing, waaraan bet volgende is ontleend: Van alle kanten geworden ons uitnoodigin- gen tot denheid en concentratie. Wij hebben ons daartegen nooit verzet; in- tegendeel, steeds hebben wij ons bereid ver- klaard alles te doen, wat tot die eenheid kan voeren. Men moet echter niet het onmogelijke van ons vragen. Wij zijn overtuigd van de goede bedoelingen van hen, die zich opwerpen, deze eenheid te bewerkstelligen. Het wordt ecbter licbtelijk lachwekkend, wanneer wij moeten ervaren, dat de concentratiecommissies, die de laatste weken ontstaan zijn en die met ons verbinding gezocht hebben, aanzienlijk grooter in aantal zijn dan de organisaties, welke men zou willen vereenigen. En bet wordt nog moeilijker, wanneer wij zien, dat alien zich er op beroepen, den wenk van de Duitsche instanties met deze concentratiepogingen te vervullen. Wij weten, dat in het bijzonder vele jongeren in de Nederlandsche Unie bij hun drieman- schap aandringen op eenheid met Nationaal Front. Maar die eenheid is niet mogelijk, wanneer de autoritaire gedachte niet wordt aanvaard en bet partijenstelsel niet als afgedaan wordt beschouwd; de Volksche gedachte: Vlaande- ren-Noord-Nederland-edn niet wordt aan vaard; de Joden niet als een apart volk wor den beschouwd, waartegenover een apart standpunt noodzakelijk is; de Vrijmetselarij als in strijd met de totalitaire staatsopvatting niet ontoelaatbaar wordt geacht. Ook in de NjSJB. zijn er velen, die gaarne een eenheid met Nationaal Front zouden wil len zien. Van de N.IS.B. scheiden ons nog steeds de beginselen. Haar staatsabsolutisti- sche opvatting; haar sociaal-economiscb pro gram, tot uiting komend in haar arbeidsfront, zijn voor ons onaanvaardbaar. Maar meer, veel meer dan dit, is er een scheiding door-de geestesgesteldheid van de N.iS.B. Wanneer deze goed ware, dan zou de N.S.B. na de capitulatie ongetwijfeld de wind in de zeilen gehad hebben en het overgroote deel van het Nederlandsch volk in haar organisa- tie gebundeld hebben. Nu zij het groote ver zet en de haat .van bet Nederlandsche volk ervaren heeft, hadden wij gemeend, dat de NjSjB. daaruit leeren zou en het roer zou om- gooien. De NjS.B. heeft ecbter blijkbaar niets ge leerd. In haar organen en in haar optreden komt nog steeds tot uitdrukking, wat het Nederlandsche volk nimmer zal aanvaarden, zelfs niet, al zou het onder den zwaarsten druk zijn. Nu de leiding van de N.S.B. zelf ervaart, dat zij geen weerklank vindt bij het Neder landsch denkende en voelende volk, tracht zij onder bet democratische mom van neutrali- teit overal binnen te dringen. Wij waarschu- wen openlijk het Nederlandsche volk om goed toe te zien, opdat de N.'S.B. het Nederlandsche volk niet voor feiten stelt, welke door geen waar Nederlander kunnen worden aanvaard. ,,,Ze hebben mij altijd trouw gediend", schreef bij, ,,en ook jou zullen ze trouw die nen. Onder geen voorwaarde mag je ,,The Messenger" uit handen geven; nooit mag ze aan een trust of syndicaat worden verkocht. Ze is het eigendom van een Wendover en moet dit ook steeds blijven." Algemeen werd verwacht, dat de zoon nu dagelijks naar het dagbladbureau zou gaan en aldaar de plaats van zijn vader innemen. Maar Pbilip, die hieromtrent zijn eigen opvattingen had, kondigde zijn verbaasde chefs een reis om de wereld aan, die drie jaar zou duren. ,,Dit zou ik ook gedaan hebben als mijn vader nog in leven was", zei hij, „en nu is er nog eens zooveel reden om dit plan ten uitvoer te brengen. Ik beb nooit geprobeerd te schrij- ven en ik denk ook wel niet dat ik er veel van terecbt zal brengen maar zoo nu en dan zal ik misschien eens iets inzenden. Als het de moeite waard is ik bedoel als er werkelijk iets verdienstelijks in steekt neem het dan in „The Messenger" op; maar gooi het in de prullemand als het niet deugt. Ik zal het nooit iemand kwalijk nemen". De algemeene opinie op bet bureau van ,,The Messenger" was, dat een groot journalist een nogal dommen zoon had nagelaten. Persoonlijk was Philip zeer populair, maar de ouderen waren er van overtuigd, dat het genie van den vader niet op den zoon was overgegaan. Niemand, behalve Phibp zelf wist de wer- kelijke reden voor deze groote reis. In de al- lereerste plaats wilde bij het huis, zoowel als de zaak, die beiden zoo vol pijnlijke herinne- ringen aan den geliefde doode waren, voor een tijd den rug toekeeren. Hij had teveel van zijn vader gehouden om nu te kunnen leven temidden van alles, wat in het verleden zoo nauw verwant was geweest aan dien voor- tretffel^ken man, die steeds zijn beste vriend was geweest. Maar dan was er nog een reden, een min Wanneer leden van Nationaal Front bepaal de positie's innemen of zullen gaan innemen, dan hebben zij zich in die positie steeds him lidmaatschap van Nationaal Front voor oogen te houden. Zij zijn en blijven gebonden aan de trouw en de discipline ten aanzien van de beweging. En met name zullen zij te waken hebben in het belang vab ons volk, dat zij zich nooit en te nimmgr voor den wagen van de N.S.B. laten spannen. Dit alles neerschrijvende, beklemt ons de huidige toestand. Duizenden van onze dooden vielen in Noord en Zuid in Nederlandschen bodem. Zij streden in Heel-Nederland. En wij zijn genoodzaakt elkaar nog te bestrijden. Elke week komt een nieuwe groep te voor- schijn. Elken dag zijn er nieuwe verschijn- selen, die voor de her-opstanding van Neder land nadeelig zijn. Niettemin zal Nederland herrijzen en een worden. Nederland heeft reeds zooveel malen j de moeilijkheden zoo opgestapeld gezien, dat alle kans om daaruit te komen scheen te ont- breken. En toch heeft Nederland zich steeds hersteld! Het is onze meening, dat zulks spoedig het geval kan zijn, mits een ieder, die het goed meent met land en volk, groote werkkracbt en groote offervaardigheid betracht. ONBEVOEGDE ADVISEURS. Er zijn, schrijft De Z., in Nederland perso nen, die zich geroepen achten om aan de Duit sche autoriteiten allerlei aanwijzingen te geven, indien al niet een zekere gedragslijn voor te schrijven. Evenwel zijn zij reeds her- haaldelijk door de bevoegde instanties ge- desavoueerd. Vooral, wanneer ze zelfs zoover gingen, dat zij zich tegenover hun landgenoo- ten bevoegdheden aanmatigden, die zij niet bezitten, of wel „adviezen" gaven, schijnbaar van „gezaghebbende zijde" afkomstig, maar die in werkelijkheid geheel aan hun eigen brein waaraan wij geen bijzondere autoriteit behoe- ven toe te kennen, waren ontsproten. Tot deze personen behoort de heer Vlekke, die in Amsterdam verklaarde: „De N.S.B. biedt den Duitschers de waar- borg, om, wanneer zij hier aan het bewind komt, een goede politiek te zullen volgen. In dien de N.S.B. niet aan het bewind komt, zal Duitschland deze landen bezet moeten bouden." Deze heer, aldus „Patrimonium'', verweet zich notabene, om aan de Duitsche regeerders voor te schrijven, hoe zij bij de vredesonder- handelingen moeten optreden en welke voor- waarden zij eventueel ten aanzien van Neder land behooren te stellen. Krasser kan het wel niet. Aan de verklaringen van den Rijkscommis- saris toont de heer Vlekke geen gezag toe te kennen. Nog op een der jongste persconfe- renties werd, naar aanleiding van een artikel van Dr. Frank over de positie van Polen ge- zegd: ,,De Fuhrer heeft ondubbelzinnig vast- gesteld, dat Duitschland niet als veroveraar of als vijand in Nederland is binnengevallen." De bezetting werd noodzakelijk geacht, om „een Engelschen inval te voorkomen". In dienzelfden geest schreef de Deutsche Zeitung in den Niederlanden. iNergens is de voorwaarde van den heer Vlekke van Duitsche zijde aan de Nederland sche bevolking gesteld. De toekomstige verhouding tusschen Duitschland en Nederland, waarvan wij hopen, dat zij vriendschappelijk zal zijn, zou ook door niets meer geschaad worden dan door het op- leggen van een systeem, dat de overgroote meerderheid van ons constitutioneel opge- voede volk in voile vrijheid niet zou aan vaarden. De Duitsche staatslieden zullen zich dan ook aan den heer Vlekke wel niet storen. Hij en de zijnen kunnen niet spreken in naam van bet Nederlandsche volk. Dientengevolge kun nen zij aan Duitschland ook hoegenaamd niets „waarborgen". Herhaaldelijk- is bovendien door Duitsche autoriteiten verklaard, dat het nationaal- socialisme geen export-artikel is. stens even belangrijke. Onder de papieren, die de krantenmagnaat aan zijn notaris in bewa ring bad gegeven, was een particuliere brief, gericht aan zijn zoon. Deze was, zooals uit den datum bleek, op den dag dat Phibp voor bet eerst naar Cambridge was gegaan, geschre- ven. Hij luidde: ,,M:ijn beste jongen, ,,Je zult dezen brief pas in handen krijgen „als ik gestorven ben. Vandaag was ik bij ,,mijn ouden vriend, Sir Hugh Tressilan, die, „zooals je weet, een uitstekend medicals is. ,.Ik voelde mij den laatsten tijd niet heel „wel en daarom zocht ik Tressilan op om mij ,,eens grondig te laten onderzoeken. Hij kwam „tot de conclusie, dat ik een hartkwaal beb ,,en wel van zoo ernstigen aard, dat ik op het ,,meest onverwachte moment dood kan blijven. ,,Ik behoef geen pijn te lijden en het is zeer ,,wel mogelijk dat de dood mij in mrjn slaap ,,overrompelt. „Ik scbrijf je dit alles om twee redenen. ,,Ten eerste opdat je zult weten dat, wanneer ,,het gebeurt, ik zonder lijden ben heengegaan ,,Ten tweede omdat, nu ik weet wat me staat ,,te wachten, ik je wil mededeelen, dat bet ,,mijn wensch is dat jij me als directeur van „,,The Messenger" opvolgt. „In den aanvang zal het een heele toer voor ,,je zijn, maar ik heb vertrouwen in je. Het ,,beheeren van een groot nieuwsblad wordt ,,niet zoozeer in de zaak zelf geleerd als wel „in de wereld. Trouwens, het bureauwerk kun ,,je aan vertrouwde kracbten overlaten. Mocht ,,een en ander gebeuren, zooals hier boven „beschreven is, laat dit je dan onder geen voorwaarde van je voorgenomen reis afhou- ,,den. Gerrity, Larkin en Gibbs zijn uitstekend „in staat om tijdens je afwezigheid de zaken ,,te beheeren. Na een reis van irie jaar, in „welke tijd je menschen van allerlei slag on ,,der alle mogelijke omstandigbeden zult heb' NEDERLANDS LEVENSRUIMTE. Als zeevarende mogendheid heeft Nederland ziich, schrijft de N. R. Crt., al vroeg in de wereldruimte bewogen. Zijn zonen hebben vermetele tochten ondernomen, waarop zij kwamen aan wat men voor hun tijd's werelds grenzen noemen mocht en menige voorheen door de natuur en bet menschelijk vermogen gestelde grens hebben zij verbroken. Wij waren ook sedert eeuwen kooplieden en tot wat wij verbandelden heeft eeuwenlang onze arbeid behoord. Wij hebben onzen ar- beid aangeboden voor vervoersdiensten tus schen vele volkeren en landen; wij heb ben onzen arbeid besteed aan de verede- ling van grondstoffen, welke in ons land wer- den aangevoerd, tot producten, welke wij wederom uitvoerden; wij hebben onzen arbeid ook weggebracht, hetzij naar de overzeesche gebiedsdeelen, die vroeger onze kolonien waren, hetzij'naar den vreemde, waar hij om zijn deskundigheid gezocht werd, gelijk bijv. onze handwerksiieden in het Rusland van Peter den Groote verwelkomd werden, maar later ook als massa-aanbod werd aanvaard. Ir. Verwey, de voormalige directeur van den Dienst van Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, die dezer dagen als secre- taris-generaal van sociale zaken is opgetre- den, heeft daaromtrent eenigen tijd geleden belangwekkende cijfers genoemd, welke bij ook op de persconferentie van j.l. Donderdag in herinnering bracht. Wanneer de heer Verwey nu gelijk reeds vroeger zijn eerste aandacht richt op de werk- gelegenheid in Duitschland voor Nederland sche arbeiders, waarvan de verruiming im- mers ook de belangrijkste genoemd is van de maatregelen, welke de Rijkscommissaris twee-en-een-halve maand geleden tot een snelle oplossing van ons werkloosheidsvraag- stuk genomen heeft, dan komt dat overeen met zijn algemeene opvattingen omtrent onze bevolkingspolitiek. De heer Verwey is steeds van oordeel ge weest, dat op grond van onze bevolkingsdicht- beid en ons geboorteoverschot, emigratie in toenemende mate noodzakelijk was. In dit verband gewaagde hij eenmaal van een natuurlijke migratie van Nederland naar Duitschland, zooals deze reeds voor den Wereldoorlog bestond. In het jaar 1907 werk- ten honderdduizend Nederlanders over de grens in het Oosten, een aantal dat sindsdien nog steeg. Ook in de laatste jaren overtrof het nog steeds het aantal Nederlanders, dat naar Oost- en West-Indie vertrok. Zoo bleef de heer Verwey de drager van een gezonde gedachte in een tijd, die hoe lan ger hoe meer de volkeren binnen de soms al te enge grenzen van bun landen opsloot. Wan neer de werkloosheid een schijnbaar ongenees- lijk zeer geworden is, hier en haast overal, dan was dat in belangrijke mate, omdat de verwikkebngen van politieke met economische problemen tusschen dezen en den vorigen oor log een stoornis in het wereldverkeer brach- ten, waardoor dit ophield zijn vereffende taak ten aanzien van de verdeeling van product en werkkracbt te vervullen. Tenslotte benamen zij ons het uitzicht op den werkelijken horizon van ons bestaan; wij waren er steeds meer toe gekomen om de staatsgrens als een bescherming van onze in de wereldcrisis gevaar loopende belangen in te roepen; ieder in eigen hoek gingen we de won- den van ons economische en maatschappelijke leven koesteren. Maar al wat er levend in ons was heeft de zucbt naar de ruimte behouden. Het is dezelf- de behoefte aan ruimte, welke het Duitsche Rijk de boeien van de oude vredesverdragen heeft doen verbreken. Wij, klein volk in een klein land, stondeil er anders voor. Wij kon- den slechts hopen op den tijd, waarin de vrije beweging weer zou zijn hersteld; waarin we onze waar en onzen arbeid konden brengen, waarheen wij wilden, waarbeen het moest, wanneer we voor de gezondheid van ons volk wilden waken. Door hun kou, koorts en pijnuitdrrj- vende werking helpt hierbrj altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. „ben ontmoet en waarin je veel levenservaring „zult opdoen, zul je voldoende toegerust zijn ,,om mijn plaats als eigenaar van „The Mes senger" in te nemen. ,,Ik ben er van overtuigd, dat je dezen, mijn „laatsten wensch zult respecteeren, zooals je „steeds al mijn wenschen hebt gerespecteerd. ,,Voor het geval de dood plotseling komt „en dat zal zonder twijfel gebeuren zeg ik ,,nu tot weerziens, mijn jongen. Het is niet „een vaarwel, want als bet leven werkelijk een ,,doel heeft, zullen we elkaar hiernamaals „weerzien. Vader." Toen Philip Wendover het telegram met het bericht van zijn vaders dood ontving, was hij plotseling min3tens drie jaar ouder gewor den. Vanaf dat oogenblik kreeg zijn gezicht een ernstige uitdrukking en zijn leven nam onverwachts een heel andere wending. Voor het eerst begreep hij, dat het Lot met hem kon doen wat het wilde, dat er iets was dat hem ten alle tijde de baas was. Hij sprak weinig en slechts zijn intiemste vrienden wisten hoe zwaar de dood van zijn vader hem had getroffen. En Philip Wendo ver veranderde dien nacht in een emstig en vastberaden man. Den dag na het bericht verliet hij Cambridge voorgoed. Het leven van sport en spel lag nu voorgoed achter hem. Als hij zich dit mis schien nog niet zoo direct bewust was ge weest, was het hem, na het lezen van zijn vader's brief toch wel heel duidelijk geworden. Zoodra de begrafenis achter den rug was begaf hij zich naar het bureau van „The Mes senger", alwaar hij een eerste conferentie met de chefs had. Na een week kondigde hij zijn voorgenomen reis om de wereld aan. Goed observeerder als hij was, voelde hij direct hoe het personeel van „The Messenger' hem zag. Men vond hem een aardige vent, maar in zaken een paskwil. Zonder twijfel Ook vroeger ging onze arbeid naar Duitsch land en het was een euvel van den tijd, die zich aan den stilstand van het verkeer en de werkloosheid gewende, dat wij op den duur ook toen reeds den arbeid moesten dwingen daarheen te gaan, waar hij gebruikt kon wor den. Het is geenszins -een nieuwigheid, wan neer werkloozen met intrekking van hun steun worden bedreigd, voor het geval zij in Duitschland aangeboden werkgelegenheid wei- geren. Weliswaar zitten er in de omstandigheden belemmerende elementen, welke men niet gemakkelijk kan wegredeneeren. Belemme- ringen van psychologischen aard, ook al om dat men thans den stap van bezet gebied naar het gebied van den bezetter moet doen, maar wel vooral, omdat de oorlogstoestand in den vreemde een grooter gevaar lijkt dan bij zich thuis. Dat verklaart ook, dat van de men schen, die reeds in Duitschland zijn gaan wer ken, er nog al eens een is teruggekeerd, om overschat gevaar te onbvluchten of om zich van de veiligheid van de zijnen te vergewissen. Maar over dergelijke obst-akels mogen we heenkijken naar het grooter perspectief van het herstel van natuurlijker betrekkingen in de economische samenleving met den Duit- schen buurman, natuurlijker reeds dan zij in den tijd tusschen twee oorlogen in konden zijn. Dat op zichzelf is al een gedachte, waaraan men wennen moet: dat nog tijdens een oor log, waarin wij tegen de Duitsche legers ge- streden hebben, de samenleving zich herstelt, redelijker en wezenlijker dan de omstandig heden van voor den oorlog het veroorloofden. In de twintig jaren, welke achter ons lig- gen, hebben wij echter te bitter ervaren, hoe noodlottig de samenlevingsfouten tusschen de volkeren zich wreken, dan dat het herstel ooit te vroeg zou kunnen beginnen. De in Duitschland geboden werkgelegen heid behoort tot onze levensruimte. Dat is een hesef, dat ons niet door den oorlog mag worden benomen, ook niet nu deze het Duit sche Rijk tot ons gebracht heeft in de betrek- king van bezetter tot bezet gebied. Wederop- bouw was het woord, dat den dag na den oor log onze leuze werd. Tot den wederopbouw behoort ook het herstel van zoodanige nabuur- betrekkingen, dat hetgeen wij aan arbeids- kracht over hebben den weg vindt tot daar waar werkkracht wordt behoefd. Het behoort tot de eerst noodige dingen, wanneer weder opbouw meer dan een leuze zal zijn. De verruiming van werkgelegenheid in Duitschland voor onze arbeiders van hand en hoofd is meer dan een noodmaatregel. Het behoort tot het herstel van ons normale leven. Eenmaal hersteld, zal het zooveel mogelijk arbeid in eigen land willen scheppen. Maar de werkneming over de grens bevordert ons herstel. OORLOGSMOLESTCREDIETEN VOOR BEDRIJVEN. Het Verordeningenblad bevat een hesluit van de secretarissen-generaal van de depar- tementen van financien en van justitie be- treffende oorlogsmolestcredieten voor be- drijven. Art. 1. Onder oorlogsmolestcredieten ver- staat dit hesluit credieten, welke aan door oorlogsmolest getroffen bedrijven op den voet van de navolgende artikelen voor reke- ning en risico van het rijk worden verstrekt. Zij hebben ten doel de bedrijven weder op gang te brengen. Art. 2. De verstrekking van oorlogsmolest credieten geschiedt door stichtingen, welke was de geheele staf die meening toegedaan, vanaf de groote Gerrity tot aan den jongsten bediende toe, die altijd zoo eerbiedig zijn hoed afnam, zoodra hij het imposante gebouw he- trad. Philip nam het ze niet kwalijk, integendeel het vermaakte hem. Alleen een dwaas zou in de gegeven omstandigheden een ander oordeel verwaeht hebben. Wat had hij tot nu toe ge- presteerd? Had hij ooit iets anders gedaan dan cricket, rugby en golf spelen, afgewisseld door uitstapjes naar Parijs, Rome en andere hoofdsteden van Eluropa, in gezelschap van zijn vader? Hij had nooit het personeel van ,,The Messenger" aanleiding gegeven om ver trouwen te hebben in zijn zaken capaciteiten. Zooals afgesproken bleef hij drie jaar weg. Als de redactie van ,,The Messenger" had verwacht slecht gestelde inzendin^en van hun principaal te zullen ontvangen. vergiste zij zich. Behalve af en toe een kort briefje aan Gerrity ontving men in Fleet Street niets, dat de handteekening van Philip Wendover droeg. Maar, onvAmoed door de mannen, die bezig waren zijn onmetelijk fortuin nog te vergroo- ten, -jing Wendover zijn weg. Hij hield zich stipt aan de instructies, die zijn vader hem in diens brief had gegeven en volgde ze naar zijn beste weten op. Hij erkende volkomen de waarheid van zijn vaders opinie, dat hij eerst dan tegen de taak, die voor hem lag, zou zijn dpgewassen, als hij de wereld had leeren ken nen. En derhalve legde hij er zich op toe het leven in alle werelddeelen en onder alle mo gelijke omstandigheden te bestudeeren. Hij hield zich op in alle -groote steden en drong tot zelfs in de dichtste wildernissen door en zoodoende deed hij heel wat ervaring op en verkreeg een scherpen kijk op menschen en toestanden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1