ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.106 WOENSDAG[|28 AUGUSTUS;i940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuaen 1,35 per 3 maandao Buiten Temeuzen fr. per post 1,66 per 3 maanden Bfl rooruitbetaling fr. per part 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overlie landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alle«n bjj vooruitbetaling. Ultgeefster: JFirma P. J. VAN DE SAND it GIRO 38150 TEU5FOON N». 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regeda 0,80 Voor elken regel meer j 0,20. HT.FUNK ADVERTENTIENper 5 rageis 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd taxied, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. MT BLAD VERSOKUNT IKDKKKN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De Bu.rgemee.ster van TERNEUZEN maakt bekend, dat het hem is opgevallen, dat het publiek nog steeds niet schijnt te begrijpen, dat opeenhooping van menschen op den openbaren weg in oorlogstijd gevaarlijk is. Zoo kan men telkens constateeren, dat zeer vele nieuwsgierigen zich ophouden, wanneer een der schutkolken vol schepen ligt. Dit dringt des te meer, a Is die schepen voor mili- taire doeleinden bestemd zijn, daar zij dan een aantrekkingspunt voor militaire vliegers zijn. Teneinde in deze onnoodige ongelukken te voorkomen, wordt een ieder in zijn eigen be- lang aangeraden zich onder bovenstaande omstandigheden niet bij de schutkolken op te houden. Terneuzen, 28 Augustus 1940. De Burgemeester van Temeuzen, L. J. GEELHOEDT L.B. MOTORVERKEER EN BETREDEN ZEESTRAND. Op last van den Rijkscommissaris is met ingang van 27 Augustus 1940 tot nader order: 1. Tusschen 22 uur 's avonds en 4 uur 's ochtends ieder verkeer van Nederland- sche motorvoertuigen verboden. Deze bepaling geldt niet voor taxi- auto's voor zooverre zij rijden ten be- hoeve van artsen, vroedvrouwen of zieken. Overtreding heeft politioneele dwang- maatregelen en inbeslagname van het motorrijtuig tengevolge. 2. In geheel Nederland verboden het zee- strand te betreden tusschen het vallen van de avondschemering en het hcht worden. De Duitsche kustbewaking heeft ten deze bijzondere aanwijzingen van den Bevelhebber der Weermacht ontvangen. Temeuzen, 28 Augustus 1940. De Burgemeester van Terneuzen, L. J. GBEtLHOEDT L.B. VEMJGHEIDSMAATREGELEN OP DEN WEG GEDURENDE DE DUISTERNIS. De fietsers wordt aangeraden niet naast elkaar op de fietspaden te rijden, doch uit- sluitend achter elkaar met een matige gang; bjj het oversteken van een straat, dit lood- recht te doen. Ieder wordt aangeraden bij het verlaten van de woningen een paar minuten te blijven stilstaan, opdat de oogen ingesteld kunnen worden op de duisternis. Terneuzen, 28 Augustus 1940. IDe Burgemeester van Terneuzen, L. J. OHIHIT ,HOh:i it L.B. SECRET ARIS-GENERAAL VAN SOCIALE ZAKEN VAN ZIJN FTJNCTIE ONTHEVEN. Officieel wordt medegedeeld: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den secretaris- generaal van het departement van sociale zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, van zijn func- tie onthcven. Met de leiding; van het depar tement van sociale zaken is de ambtenaar met bet grootste aantal dienstjaren, ir. R. A. Verwey, belast. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMEEREBOER. Vervolg. 4) De dag bij Yolande was niet zwaarder ge- weest dan menige andere, maar toen ze daar zoo stond en naar al die menschen keek, die het prachtige hotel in- en uitgingen, voelde ze dat ze aan het einde van haar lijdzaamheid was en dat ze, als er niet gauw verandering in haar toestand kwam, een wanhoopsdaad zou hegaan. Ach, gebeurde er toch maar eens iets! Als toch maar eens een van al die mannen en vrouwen, die haar in hun prach tige auto's voorbijreden, stopte en haar uit haar ellende bevrijdde Maar wat had het voor nut daar zoo te blijven staan en te hunkeren naar het onbe- reikbare, te hopen op iets, dat toch nooit zou gebeuren! Ze kon maar beter deze omgeving, die haar onvervulbare wenschen influisterde, den rug toe keeren en zich op weg begeven naar de burgerlijke Ladbroke Grove. Die om geving paste haar, in haar tegenwoordige positie, beter... IMet een zucht draaide ze zich om en liep verder. Juist toen ze den ingang van den ondergrondschen spoorweg wilde binnengaan, stopte een prachtige Daimler vlak bij haar. Een vrouw leunde uit het portier en riep: „Venetia!" Elsie herkende de dame, die ongeveer een half uur geleden het Augusta Bernard ipodel had gekocht. ,,iStap in, ik zou U graag eens willen spreken." ATJTOVERKEER DES NACHTS VAN 10 TOT 4 UUR VERBODEN. Op order van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland en op bevel van den rijkscommissaris voor de bezette Neder- landscne gebieden, wordt het volgende be- paald li Van 27 Augustus 1940 af moet tot nadere aankondiging tusschen 22.00 en 4.00 uur alle verkeer van Nederlandsche auto's i worden stopgezet. Onbeperkt wat den tijd betreft is het auto- verkeer toegelaten voor auto's: a. Van de Duitsche weermacht, van de Waffen-S.S. en van de Duitsche politie, van de bureaux van den Rijkscommissaris, van den douanedienst, van de „Technische Nothilfe" en van de Rijksduitsche bureaux met officieele Duitsche onderscheidings- teekenen. b. Van de Nederlandsche politie en brand- weer, van den ambtelijken luchtbeschermings- dienst, evenals van ambulanceauto's, kraan- wagens, auto's van artsen en vroedvrouwen bij de uitoefening van den desbetreffenden dienst. c. TaXi's, voorzoover zij rijden voor artsen, vroedvrouwen of zieken. Het in strijd handelen met deze bepaling leid tot dwangmaatregelen van de zijde der politie en tot inbeslagneming van het voer- tuig. Betreden van het strand 's nachts verboden. 2. Van 27 Augustus 1940 af is het betre den van het strand in geheel Nederland tus schen het invallen van de duisternis en het aanbreken van den dag tot nadere aankon diging verboden. De Duitsche kustwacht heeft hiertoe bij zondere aanwijzingen van den Duitschen mi litairen bevelhebber ontvangen. w.g. RAUTESR, S.S.-Brigadefiihrer. „WIJ ZIJN GEEN POLEN". ..Het Vaderland" betoogt, dat de Polen altijd een element van onrust aan de Duitsche grens hebben gevormd en het blad acht het begrijpelijk, dat Duitschland tot ingrijpende maatregelen overgaat om aan die onrust eens en voor altijd een einde te maken. Vandaar, dat dr. Frank, de gouvemeur-generaal van het Poolsche gebied, dezer dagen heeft mee- gedeeld, dat Polen deel van het Duitsche Rijk zal blijven uitmaken. „In zijn groote rede te Krakau, waarin hij dat woord over de toekomst zeide, heeft dr. Frank ook de Duitsche nationaal-socialisten opgewekt, zich voortaan als de mannen van het heerschende en leidende volk onder de Polen te gedragen. Den volgenden dag heeft W. Zarske, perschef van Gouvemeur-Gene- raal Frank, nog een nadere beschouwing laten verschijnen in de Warschauer Zeitung. In dit artikel werd gewezen op de plichten van de Duitsche nationaal-socialisten in een veroverd gebied. Dit heeft aanleiding gegeven tot eenig mis- verstand. Een groote cpurant hier te lande had trouwens een verkeerden kop geplaatst boven de vertaling van het stuk. Het heette daar namelijk: De taak der N.S.D.A.P.'in be- zet gebied. Zarske echter had niet geschreven over ,,bezet" maar over veroverd" gebied. De vergissing heeft sommige Nederlanders er toe gebracht te denken: het zou ons 66k wel eens zoo kunnen vergaan. Neen: Dat kan ons nooit overkomen, want wij zijn geen Polen, wij zijn Nederlanders en ons land is wel bezet, maar het wordt niet beschouwd als veroverd gebied. Wij zijn geen Polen. Wij zeggen dat met alien eerbied voor de ongetwijfeld zeer talrijke fatsoenlijke men schen onder de Polen, ook onder diegenen, die politiek volkomen verkeerd gehandeld heb ben. Maar het is belachelijk en verkeerd, alle volken en alle staten over 66n kam te willen Ze vertrouwde haar ooren niet. Waarom stelde die vrouw belang in haar en wat had ze met haar te bepraten? Jaren geleden had ze tot diezelfde klasse behoord, maar nu was ze slechts een mannequin met een weekloon van drie pond... Voor ze echter tijd had weg te loopen, sprong een chauffeur in uniform van zijn plaats af en hield het portier voor haar open. Toen ze goed en wel in de automat, zei de dame: „Vergeeft U me dat ik U „Venetia" noemde, maar dit was de eenige naam, die ik van U kende." ,,Natuurlijk." Het klonk erg onbenullig, maar ze wist niets anders te zeggen. „Mijn man en ik," vervolgde de dame, met een hoofdbeweging naar den knappen beer, die tegenover Elsie zat en haar vriendelijk toeknikte, „zouden vanavond graag met U willen dineeren. Oh, maak U alstublieft niet be^orgd over Uw kleeren we hebben onze eigen zitkamer in het hotel." ,,Maar ik was van plan naar huis te gaan met de ondergrondsche," antwoordde ze en ze voelde duidelijk hoe groot het contrast was. Het was twee uur later. Het heerlijkste diner in Elsie's leven, waarhij ze champagne van een bijzonder fijne kwaliteit had gedron- ken, was afgeloopen. Tot nu toe had ze zich de weldaden, haar door haar gastheer en gastvrouw bewezen, zonder vragen laten wel- gevallen, bang dat er anders een einde aan het sprookje zou komen. Dat dit vroeger of later zou gebeuren, wist ze; het zou toch al te gek zijn dat deze men schen, voor wie ze totaal een vreemdelinge was, haar louter en alleen uit vriendelijkheid zoo zouden behandelen. Ten langen le'ste echter kreeg haar nieuws- gierigheid de overhand. „Wlaarom bent U toch zoo aardig voor me?" vroeg ze aan de dame. Deze keek den man, dien ze haar echtge- noot genoemd had, aan. ,,Omdat we allebei scheren. Een volk van 9 millioen zielen heeft een andere positie in de wereld dan een van negentig millioen zielen en een land, dat door Nederlanders wordt bewoond, is een heel ander land dan de streken, waar een intelli- gente en dikwijls zeer charmante, maar wan- hopig onsociaal en onpolitiek denkende leiden de stand heerscht over een menigte van nog primitief levende boeren van verschillende nationaiiteit, die door middel van een domme nationalistische ideolcgie worden opgehitst tegen een meer ontwikkelde minderheid, die onder hen leeft. Twee, drie jaren lang hebben wij het hier ter plaatse telkens herhaald: wij zijn geen Tsjechen, wij zijn geen Polen. De domme doctrinaire gelijkschakeling van allerlei sta ten en volken, die ons op den duur allerlei min of meer wilde volkstammen tot voorhgeld deed nemen, heeft de zelfstandigheidspol^jk, althans wat de geestelijke nouding "befrtft, ook verzwakt. Than® zou dit doctrinaire spel eerst recht gevaarlijk zijn. Want men kan dit leert de psychologie maar al te gemakkelijk worden, wat men zich voorstelt te zijn. Er zijn thans reeds Nederlandsche propagandisten in het buiten land, die er blijkbaar trotsch op zijn dat ons volk samen met de Polen genoemd. wordt in de rede van een of anderen Engelschen staats- man. Ons kan dat niet bekoren. Wij wen schen allerminst een invasie van romantiek in de Nederlandsche politiek. Dat emigranten de aangewezen slachtoffers zijn van een pro paganda met holle frasen, weet iedereen, maar dit is juist 'n reden te meer om hier, waar het gezonde licljaam van het heele volk leeft, zij het dan ook in zorgen, met den grootst mo'gelijken nadruk te zeggen: wij zijn geen Polen. Wij zijn te nuchter voor de romantiek van een erfvijandschap; wij wil len nuchter de nieuwe situatie in Europa er- kennen: wij willen samenwerken met de Duitsehers, zoodra een waarlijk Nederland sche samenwerking mogelijk is. Dat er hard heden zijn in de politiek, dat weten wij. Wrj hebben zelfs als volk langen tijd aandeel ge- had in de leiding der groote wereldzaken. Hardheden echter zijn reeele dingen, die men verwijderen kan. De slepende ziekte eener verkeerd ingestelde geesteshouding is veel erger. Als een Germaansch volk, dat den adel kent der nuchtere zakelijkheid, willen wij gezond blijven. Dus: geen Polen. En ons land is ook geen veroverd gebied. Het land is bazet, niet veroverd. Dr. Seyss Inquart heeft dat volkomen duidelijk gezegd. Hij heeft ook de taak besproken van de Duit sche nationaal-socialisten hier te lande. Die taak is een heel andere, dan die welke Frank in Krakau aan de Duitsche nationaal-socialis ten in Polen heeft opgedragen. Daar heette het; heerschen en leiden, zij het dan ook z66, dat de Poolsche mensch er tenslotte zelf goed bij vaart. Hier heette het: bemiddelen tus schen het eigen Duitsche volk en het broeder- volk der Nederlanders; Nederland beter lee- ren kennen in Duitschland en Duitschland beter leeren kennen in Nederland. Een heel andere taak dus dan in Polen. Een opdracht, die wij als Nederlanders met vreugde begroeten. Want er is, mede onder invloed van vele verkeerde ideologieen, veel misverstand ontstaan, dat uit den weg dient geruimd te worden en er zijn ook dingen ge- beurd, waarover menig Nederlander zich niet gemakkelijk been kan zetten. Historisch in- zicht en beter begrip voor wat de geschiedenis van beide volken gemaakt heeft, zal de samenwerking in de toekomst gemakkelijker en vruchtbaarder doen zijn. Alles wat de Duitscher hier in Nederland, als Duitscher en als nationaal-socialist, bijdraagt tot zulk een betCre verstandhouding, is werk, dat ook aan het Nederlandsche volk ten goede komt. De verhouding tusschen Duitsehers en Polen is die van leidend tot een geleid volk, dat blijkens de historie leiding noodig heeft. een groote sympathie voor je hebben opge- vat, lieve kind. We willen je gelukkig maken! Je moet onmiddellijk uit die nare zaak weg- gaan en hij ons blijven." ,,Maar wat wilt U dan eigenlijk van me?" vroeg Elsie. De vrouw glimlach-te. We zijn van plan een Prinses van je te maken!" antwoordde ze. HOOFDSTUK HI. De beslissing. Elsie staarde haar ongeloovig aan. „Een Prinses!" herhaalde ze. Natuurlijk maakte die vrouw maar grapjes. De spreekster, die een vermanenden blik van den man had opgevangen, verklaarde haar woorden aldus: ,,Dat was maar hij wijze van spreken, lieve kind. Je bent z66 charmant, dat je er werkelijk uitziet als een Prinses en daarom zei ik het." ,,Oh, juist. ..f' Haar verbazing maakte plaats voor wamhoop. Dus de vrouw had toch maar grapjes gemaakt ten koste van haar. Waarom had ze dat niet direct begrepen? Maar wat nu volgde deed haar hoop her- leven. „Ik hen altijd geneigd tot overdrijving, liefste," zei de vrouw, ,,maar ik meen wel degelijk wat ik zooeven zei - ofschoon natuurlijk niet letterlijk. Mijn man en ik stel- len heel veel belang in je en we vinden het meer dan onbillijk dat een meisje als jij haar tijd zou verspillen in een modezaak, terwijl de wereld daarbuiten vol vreugde en schoonheid is. We zijn gelukkig rijk genoeg om aan onze grillen te kunnen toegeven. Tioewel je ons nog beelemaal niet kent en niets van ons afweet. kunnen we je bewijzen dat we werke- lijke vrienden van je zijn. Wll je ons toe- staan dit voor je te zijn, Venetia? of hoe is eigenlijk je naam?" Elsie Spain." Elsie Spain! Wat een lieve naam is dat! Eln Venetia dat klinkt ook alleraardigst!" Nederland is een mondig volk en de ver houding tusschen den Duitscher en den Nederlander kan er dan ook een zijn van broe- derlijke samenwerking. Maar daartoe is allereerst noodig, dat wij niet vluchten in de politieke romantiek, dat wij met beide beenen gezond op den vrucht- baren bodem der werkelijkheid blijven staan. Wat Frank in Krakau zei voor Polen, moge goed zijn voor dit land en daar genezing brengen. Wat Seyss-Inquart hier in Den Haag heeft gezegd, was echter goed voor Nederland. Ieder misverstand op dat gebied ware noodlottig. Als Nederlanders hebben wij een heel andere houding tegenover de Duitsehers dan de Polen. Dit geeft ons ook uit de dingen zelf voortspruitend recht op een heel andere houding van de Duitsehers tegen over ons dan tegenover den Pool. Zoolang wij echte Nederlanders blijven, zal de Duitscher ons inderdaad ook anders blijven behandelen. Wij zijn geen Polen en vyij willen het niet worden. Een soort van Poolsch nationalisme hier te lande zou een geestesziekte zijn. Iedere ziekte heeft pijnlijke gevolgen. Wij willen ge zond blijven". DE CHR. HIST. EN DE TOURNJfE VAN DR. H. COLIJN. De pogingen om dr. H. Colijn, de leider der Anti-Rev. partij, ook te Overijsel te doen optreden tezamen met een voorman der Chr. Hist. TJnie zijn mislukt door de weige- ring van de Chr. Hist. Unie in deze provincie om aan een gemeenschappelijke samenkomst mede te werken. De weigering is gegrond op de overweging, dat de houding van dr. Colijn zooals die is gebleken uit diens artikel in De Standaard van 15 Mei j.l. en hetgeen is voor- afgegaan aan het interview dat deze staats- man einde 1939 aan det dagblad ,,De Tele- graaf" toestond, voor de Chr. Hist, een on- overkomelijk bezwaar is voor samenwerking op politiek terrein, voor zoover dr. Colijn voor zichzelf of als vertegenwoordiger van de Anti-Rev. partij daarbij optreedt. Ook in de provincie Groningen hebben de Chr. Hist, bezwaar gemaakt mede te doen aan een gemeenschappelijke meeting met de Anti-iRev. Dr. Coijn treedt nu alleen te Groningen op. In Friesland en Zeeland daarentegen doen de Chr. Hist, wel mede. ECHTE HOLLANDER". Men schrijft ons uit Berlijn: Nederland heeft in Duitschland een goeden naam. Wanneer iets uit Nederland komt, is dit een aanbeveling. De Nederlanders zijn in Duitschland geliefd; voor de voortbrengselen van ons land en zijn kolonien geldt hetzelfde. Echte Hollander", zegt ons de winkelier, wanneer hij ons zijn „echte Gouda" of echte Edammer" verkoopt. Echte Hollander", zegt de eigenaar van het ,,Griinkramgeschaft" die zijn bloemkool, komkommers, tomaten, kropsla, sluitkool, druiven, meloenen of peren aanbeveelt. Goudreinetten, die hier ,,Bos- koop" heeten, smaken eveneens het best, wanneer het echte Hollander" zijn. Als Echte Hollander" beveelt de bloemenkoop- man zijn rozen of chrysanten aan. Echte hollandische Blumenzwiebeln" zijn in alle warenhuizen uitgestald. De beste cacao is ook weer „echter Hollander". De beste kof- fie en thee koopt men sedert een eeuw te Berlijn in een Hollandische Lagerei". In de keuken is een .Hollandische Tunke" het heerlijkste sausje, dat zich over bloemkool denken laat: melk, room, boter, meel, eieren, citroen, suiker, zout, enz. Een hollandische Torte" is een verrukkelijk baksel, gegrond- vest op een afwisseling van deeg, suiker, jam; een eerste verdieping van kersen en gelei; een dak van room. Ehi dan de „hollandischen Likore" en ,,,Schnapse"de namen der Neder landsche genever-stokers zijn in Duitschland even bekend als in onze goede land. Nederlanders, wij genieten in Duitschland Elsie moest glimlachen. ,,Ik vrees, dat ik op dien naam geen aanspraak kan maken," antwoordde ze. .Venetia was een vinding van Mrs. Goodbody ik bedoel Yolande." Ze wilde deze menschen niets voorspiege- len, integendeel, ze zou heel open en eerlijk tegen hen zijn. Ofschoon wat deze vrouw haar voorstelde zooiets ongehoords was, dat ze het nog altijd niet kon gelooven. moest zij, van haar kant, in ieder geval oprecht zijn. Zonder twijfel heeft het voorstel van mijn vrouw U verrast, miss Spain" het was de man, die sprak „en U zult er, denk ik, eerst eens kalm over willen nadenken." „Ja, dat lijkt me in ieder geval het beste," antwoordde ze. Door zich al te begeerig te toonen mocht ze alles eens bederven. Het dui- zelde haar, ze was er heelemaal van in de war. „Dan zullen we deze zaak voorloopig laten rusten," zei de man, wiens heldere, heschaaf- de stem een zeer goeden indruk maakte. En zich tot de vrouw wendende, zei hij: ,,Wat zou je er van zeggen als we de radio eens aanzet- ten, liefste?" Terwijl de klanken van het voortreffelijke Radio Orkest de kamer vulden, -trachtte Elsie haar gedachten te ordenen. Ze was den man dankbaar dat hij haar gelegenheid gaf tot zichzelf te komen en al spoedig herkreeg ze haar geestelijk evenwicht. Er gebeuxden soms wonderlijke dingen in het leven ze had er wel eens iets over in de nieuwsbladen gelezen het leven was on- berekenbaar, vol opgerijmdheden. Maar dit aanbod overtrof alles. Het leek wel of haar bede verhoord was geworden ofschoon ze, toen ze daar buiten het Ritz Hotel had ge- staari, alles behalve in een stemming om te bidden wafe geweest. Integendeel, ze was hevig in opstand gekomen tegen haar noodlot. En nu, slechts enkele uren later, deed men haar een voorstel, waardoor ze, als ze het accepteerde, weer geheel in haar vroegere milieu zou kunnen leven. Wat deze menschen een goede faam. Laten wij er voor zorgen, dat dit zoo blijft, door Duitschland goederen van uitstekende hoedanigheid te leveren. HET HOUDEN VAN BIJZONDERE GODSDIEN STOEFENIN GEN. Naar wij in de „A'damsche Kerkbode" lezen, kwam bij den kerkeraad der Geref. kerk van Amsterdam-Centrum een schrijVen in van het gemeentebestuur van Amsterdam, dat speciale godsdienstoefeningen en kerk- diensten op verjaardagen of andere gedenk- dagen van leden van het Huis van Oranje moeten worden beschouwd als door de Duit sche autoriteiten verboden handelingen. „DE REFORMATIE" NIET VERSCHENEN. Naar de Prov-. Z. Crt. vemeemt, is alles wat op het weekblad ,,De Reformatie" onder hoofdredactie van Prof. Dr. K. Schiller, hoog- leeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kam- pen, betrekking heeft, door de Duitsche auto riteiten in beslag genomen zoodat het blad vorige week niet verschijnen kon. INZAMLLINO EN HANDEL IN OUDE MATERIALEN EN AFVALSTOFFEN. De secretaris-generaal, hoofd van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart, deelt mede, onder verwijzing naar zijn bekendmaking van 7 Augustus, dat de mede- werking van hen, die betrokken zijn bij de inzameling en den handel in oude materialen en afvalstoffen aan de enquete, welke daar- naar is ingesteld door het centraal bureau voor de statistiek, over het algemeen zeer onbevredigend is geweest. Vele formulieren, welke door genoemd bureau rechtstreeks aan inzamelaars en han- delaren werden toegezonden, bleken na indie- ning zeer onvolledig en onjuist te zijn in- gevuld, waama de formulieren weder aan de betrokkenen ter verbetering werden terug- gezonden. Ook voor de tweede maal werden door velen nog niet alle vragen beantwoord, terwijl anderen het formulier nog steeds niet opnieuw bij het centraal bureau voor de statistiek hebben ingediend. Ook een groot aantal van hen, die niet rechtstreeks een formulier toegezonden kre- gen en die zich moesten wenden tot het ge meentebestuur ter plaatse van hun inwoning ter invulling van de aldaar verkrijgbaar ge- stelde formulieren, hebben aan deze taak nog steeds niet voldaan. In verhand hiermede is in de Nederlandsche Staatscourant van Maandag een beschikking afgekondigd, waarin aan bovenbedoelde in zamelaars en handelaren (zoowel klein- en tusschen- als groothandelaren) de verplich- ting wordt opgelegd de betreffende formulie ren naar waarheid, volledig en zonder voor- behoud ingevuld, gedagteekend en ondertee- kend voor of op uiterlijk 31 Augustus 1940 in te dienen, resp. brj het centraal bureau voor de statistiek, indien het formulier recht streeks van dit bureau werd ontvangen en bij het gemeentebestuur, indien het formulier aldaar verkrijgbaar werd gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet voldoen aan bovenbedoelde verplichting kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. DISTRICTSBIJEENKOMST VAN DE N. S. B. TE ZANDVOORT. Zaterdag heeft de N.iS.B. eeji districtsbijeen- kemst gehouden in het wandelpark Kosiver- loren te Zandvoort. Na een openingswoord door den heer Kruyshop sprak eerst de heer Ten Hoom, plaatsvervangend leider' van het Arbeidsfront. Er zijn nog vele -volkstammen, die het niet leeren, aldu- spr., en in het bijzonder blijkt de oud-mimster Mr. de Wilde nog niet over- tuigd te zijn van het feit, dat er na de bezet- ting door het Duitsche leger iets veranderd is. Deze oud-minister heeft toch medegedeeld, er mee voor hadden, zou ze onmogelijk kun nen zeggen en het leek haar ook maar beter in haar omstandigheden, om zich niet al te veel in hun beweegredenen te verdiepende herinnering aan haar groote wanhoop lag nog te versch in haar geheugen. In dit overweldigende oogenblik was de wetenschap, dat deze menschen, die tot haar waren gekomen als de goede fee in Assche- poester, meenden wat ze zeiden, meer dan vol- doende. Het waarom kwam er op het oogen blik minder op aan. Misschien waren ze wel kinderloos en ofschoon beiden nog tamelijk jong waren wilden ze iemand om zich been hebben, die een dochter voor hen zou zijn. Het had geen nut naar andere gronden voor hun gedrag jegens haar te zoeken en ze schudde energiek het ontoehagelijk gevoel, dat haar ge- durende het heele gesprek niet had verlaten, van zich af. Was zij soms in een positie om kieskeurig te zijn, mocht ze het geluk, dat ze slechts voor het grijpen had, aan zich voorbrj laten gaan? Maar haar gezond verstand begon ook een woordje mee te spreken en ze begon de beide menschen, tusschen wie ze voor den haard ge- zeten was, aandachtig te bestudeeren. De radiomuziek, die het gesprek had doen ver- stommen, gaf haar hiertoe ruimschoots ge legenheid. Beiden schenen te behooren tot de klasse van rijke lieden met veel vrijen tijd. Ze droe- gen onmiskenbaar het stempel der beschaving, iets wat men of hij zijn geboorte meekrijgt, of verwerft door jarenlange omgang met de 6lite der burgerij. In haar werkkring bij Yolande had ze geleerd kleeding te taxeeren en haar critische blik kon geen enkele fout in het voorkomen der vrouw ontdekken. Haar kleeren waxen, hoe wel zeer eenvoudig, van uitstekende kwaliteit en coupe en getuigaen van een bewonderenswaardig goeden smaak. Zonder twijfel was deze vrouw zeer rijk. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1