ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBIAD VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.105 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuaem f 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzen fr. per post f 1,65 per' 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per pa*t f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen b(j vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE (MRO 38150 TEtEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLKLNE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en cli che's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen venninderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de nitgave. DIT BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJD AGA VOND DE KOSTWINNERSVERGOEDING. Regeling voor verwanten van ge- sneuvelden en vermisten. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft aan de burgemeesters in den lande een circulaire ge- ricbt, waaraan het volgende wordt ontleend: Den termijn, gedurende welken aan de ver wanten van overleden of vermiste militairen kostwinnersvergoeding kan worden doorbe- taald, ingevolge de circulaires van den Opper- bevelhebber van Land- en Zeemacht, van 30 Mei en 19 Juni 1940, wordt verlengd tot en met 31 Augustus 1940. Heeft bet overlijden plants gehad na 27 Augustus, hetzij v6<5r of op 31 Augustus 1940, hetzij later, en aeht de burge me ester redenen aanwezig de ver- goeding nog eenigen tijd na 31 Augustus 1940 of na den datum van overlijden uit te keeren, dan dient de burgemeester daartoe een voor- stel te doen. Gewonden. Voor zoover gewonde en verminkte mili tairen zich niet meer in werkelijken dienst bevinden, zal de kostwinnersvergoeding slechts mogen worden doorbetaald, indien te hunnen aanzien, een geneeskundige verkla ring wordt overgelegd waaruit blijkt, dat zij als gevolg van hun verwonding nog niet in staat zijn loongevenden arbeid te verrichten. Overlegging van zulk een verklaring beboort telkens bij de eerste betaling in elke maand te geschieden; voor het eerst, bij de eerste uitbetaling in September 1940. Zoodanige ver klaring kan achterwege blijven indien bij den burgemeester bekend is, dat de aard van de verwonding of verminking geen twijfel laat omtrent de arbeidsongeschiktbeid van den militair. Opbouwdienst. Ten aanzien van de militairen die op of na 1 Augustus 1940 bij den Opbouwdienst zijn opgekomen, wordt de kostwinnersvergoe ding in bet algemeen vastgesteld op het be- drag, betwelk laatstelijk tijdens het verblijf in werkelijken dienst bij de gemobiliseerde weer- macht werd genoten. Verhooging of verlaging van vergoeding mag slechts geschieden, in dien dit o.a. als gevolg van veranderde ge- zinsomstandigheden, ook bij een onafgebroken verblijf in werkelijken dienst zou zijn ge- schied. Met de inkomsten, welke de militair mogelijk heeft gehad in het tijdvak, liggende tusschen zijn vertrek met groot verlof en zijn opkomst bij d#n Opbouwdienst, wordt geen rekening gehouden. Van de aanvragen om vergoeding worden nieuwe staten van in- lichtingen opgemaakt, die met de betaal- staten op de gewone wijze worden ingezonden. Aanvragen om vergoeding in de gevallen, waarin tijdens het verblijf bij de gedemobili- seerde weermacht geen vergoeding werd ge noten, moeten aan het hoofd van het Afwik kelingsbureau door den burgajmeester ter beslissing worden voorgelegd. Andere gevallen. Ten aanzien van hen, van wie bij de bur gemeesters bekend is, dat zij indertijd met groot verlof zijn gezonden op grond van een door hen overgelegde verklaring, dat zij niet ten laste van de gemeenschap zouden komen, kan in het algemeen ter zake van hun ver- bljjf bij den Opbouwdienst geen kostwinners vergoeding worden toegekend. Acht de bur gemeester in een bijzonder geval redenen aan wezig om van dezen regel af te wijken, dan doet deze daarvan met opgaaf van redenen en onder overlegging van een staat van in- lichtingen een voorstel aan genoemd hoofd van het Afwikkelingsbureau. Het komt wellicht voor, dat nog kostwin nersvergoeding wordt uitbetaald ten aanzien van een militair, die huiswaarts is gekeerd en niet valt onfler e§n der hiervoor genoemde groepen. Dit geval zal zich b.v. kunnen voor- door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSTECKMEJEREBOER 3) Vervolg. HOOFDSTUK II. Een aanlokkelijk aanbod. De diners ten huize van Mrs. Courtney de Lance-Holmes waren beroemd of eigenlijk beter gezegd berucht. Mrs. de Lance-Holmes was namelijk een specialiteit in het invitee- ren van de meest vreemdsoortige menschen en zoo gebeurde het meer dan eens, dat zeer respectabele gasten aan dezelfde tafel aan- zaten met minder gewenschte individuen. De gastvrouw vertelde aan iedereen, die het maar hooren wilde, dat ze geld genoeg had om te doen wat haar beliefde en in dit soort partijen scheen ze een bijzonder genoegen te soheppen. Op dezen specialen avond was het gezel- schap, dat zich in de ontvangkamer in Hol land Park verzameld had, nog meer uiteen- loopend dan anders. Een opkomend acteur was in gesprek met een vrouw, die het groot - ste deel van haar leven in Monte Carlo door- bracht, waar ze een bekende figuur was aan de speeltafels. Men kon er nooit achter komen of ze verloren had of gewonnen, daar het spel het eenige onderwerp was, dat Phoebe Laid- ley steeds weigerde aan te roeren. ,,Dit is mijn manier om in mijn onderhoud doen indien de burgemeester geen opgaaf heeft ontvangen van vertrek met groot ver lof van den desbetreffenden militair. Daar- om acht het hoofd van het afwikkelings bureau voomoemd het noodig, dat door de burgemeesters wordt nagegaan of in de ge vallen, waarin vergoeding wordt uitgekeerd, nog wel aanspraak op vergoeding bestaat. Daar'oij wordt o.a. gedacht aan de krijgsge- vangenen, die vrijwillig in den vreemde zijn adhtergebieven. Ook te hunnen aanzien is het recht op- vergoeding vervallen. GELD- EN GOEDERENINZ AMELENGEN WORDEN AFHANKELIJK GESTELD VAN VERGUNNING. Openbare geld- en goedereninzamelingen, in den ruimen zin des woords, mogen voigens een verordening van den rijkscommissaris voortaan slechts worden gehouden met toe- stemming van den procureur-generaal, of, indien de inzameling in het ressort van meer dan edn gerechtshof wordt gehouden, van het departement van justitie. De toestemming kan afhankelijk worden gesteld van de vervulling van voorwaarden. Van inzameling is ook sprake, wanneer wordt medegedeeld, dat de opbrengst (ont- vangst, winst) geheel of ten deele in het al gemeen belang of voor liefdadige doeleinden aangewend zal worden; een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegenover of in het geheel geen tegenprestatie staat 6f slechts een dus- danige, waarvan de waarde in geenerlei ver- houding tot het gepresteerde staat; dg toetreding tot een vereeniging of de ondersteuning (bevordering) van een vereeni ging of stichting wordt verzocht, indien uit het verzoek daartoe op te maken is dat het den verzoeker uitsluitend te doen is om de aan de toetreding of de ondersteuning (be vordering verbonden prestaties in geld of goederen goederen, verkocht, of bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of anderszins gehou den worden; loterijen of kansspelen (Ausspielungen) worden gehouden. UIT DE SUEKERINDUSTRIE. Dezer dagen heeft de Algemeene Techni- sche vereeniging van Beetwortelsuikerfabri- kanten en Raffinadeurs te 's-Gravenhage een vergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. G. Wagenaar Hummelinck, herdacht in zijn openingsrede de gebeurtenissen in de eerste helft van Mei, constateerde, dat er onvoorwaardelijk was gecapituleerd en zei dat men zich thans als mannen van eer moet gedragen, naar den wensch van onzen overwinnaar, ook al mocht dit sommigen moeilijk vallen. Spr. wijdde voorts eenige woorden aan dr. ir. J. A. A. M. van Loon, die in Maart is gestorven. Bij de bestuursverkiezing jverden in de plaats van de niet herkiesbare leden J. van Doormaat en C. P. Zonnevijlle bij acclamatie benoemd de heeren L. P. van Malland en A. G. J. de Vries. Na afhandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden kwam men tot de vraag of de fabrikanten voor de a.s. compagne op vol- doende steenkolen en kalk zullen kunnen rekenen. Hierop bleek, dat men, geleerd door de ervaringen van 1914, al zeer tijdig de noodige maatregelen had getroffen en hoewel verschillende fabrieken nog niet over de vol- ledige voorraden beschikken, kan toch ver- wacht worden, dat in de voorziening daarvan geen storende stagnatie zal optreden. Belang- rijke hoeveelheden zijn in bestelling, waarvan een groot deel reeds onderweg is. per spoor en per schip. Voor het geval men toch het kalkverbruik zal moeten beperken, deed de voorzitter een afwijking in de gebruikelijke werkwijze aan de hand, waarbij schuimaarde van de lste carbonatatiepersen met wat sap vermengd, te voorzien," zei ze eens, „en het is altijd hoogst onaangenaam om over „zaken" te spreken." Een zeer berucht advocaat van verdachte zaken, die een specialiteit was in het verde- digen van allerlei soorten misdadigers, be- sprak den laatsten moord met een Ameri- kaanschen revuezanger, die met deportatie gedreigd werd. Voorts waren er ook aanwezig een heer en dame, wier namen voor het meerendeel van het gezelschap een onbekende klank hadden. Ze namen geen van beiden deel aan het ge sprek en als men het woord direct tot hen richtte, antwoordden ze slechts met gemeen- plaatsen. Niettemin ontging hun niets. Zoo als gewoonlijk was Mrs. de Lance-Hol- mes aan het woord. ,,WS1 jij beweren, beste Derwent," zei ze tot den acteur, „dat de eeuw der schoonheid voorbij is? Foei, wat weinig galant om zooiets te zeggen! Maar zal ik ie eens wat vertellen Vandaag heb ik het mooi- ste meisje van de wereld gezien werkelrjk, ik meen het!" Derwent Allandale zei met een lispelende stem, waarmee hij zich verbeeldde zijn bewon- deraarsters te imponeeren: ,,En waar, geliefde vriendin, is deze schoonheid dan wel te zien?" De gastvrouw zette een gezicht, alsof ze een groot geheim aan de openbaarheid ging prijs geven en zei eindelijk op een geheimzinnigen toon; ,,Bij Yolande, in Dover Street." „Yolande?" „De modiste, jij domme man! Ze heeft deze japon voor me gemaakt." ,,Dan is ze een artiste," antwoordde Allan- dale, die wist wat van hem verwacht werd, prompt. De heer en dame, die in dat curieuse gezel schap vreemden waren, hadden samen een blik gewisseld. Den volgenden morgen werd Elsie met hoofdpijn wakker. Het goot van den regen. Maar dit was niet de eenige reden, waarom naar de carbonatatie teruggevoerd wordt, doch in een „gaar milieu", waardoor dus het absorptie-oppervlak kunstmatig wordt ver- groot. Over het algemeen werd hiervan een betere ontkleuring verwacht. Een andere, geheel nieuwe moeiljjkheid zal zich in het bedrijf voordoen, n.l.. het lichtdicht afschermen van de fabrieksgebour wen, maar bovenal het werken op vrijwel verduisterde emplacementen bij nacht, waarin het lossen en laden van beetwortelen en suiker ongestoord moet kunnen voortgaan. Hierover voerde dr. Vermeulen het woord. DE VERDEEUNG VAN DE 10 MILLIOEN VOOR DE GETROFFENEN. Zooals bekend heeft de Rijkscommissaris Seyss-Inquart tien millioen gulden voor de getroffen gebieden beschikbaar gesteld. Bo- vendien heeft de nationale inzamehng rond twee en een half millioen gulden opgebracht. De Tel. heeft zich nu tot den secrtaris van het Hulpcomitd 1940 gewend, teneinde iets te vememen omtrent de verdeeling der gelden. Genoemde functionaris decide hierbij mede, dat enkele dagen geleden een interdeparte- mentale commissie ge'installeerd is, die den naam draagt van „Adviescommissie voor het Herstelfonds-1940". Zij heeft tot taak, de 10 millioen in zoo kort mogelijken tijd doelmatig te verdeelen. Juist dezer dagen is hiermee een eerste be gin gemaaktaan de gemeenten Rotterdam en Zevenbergen is een belangrijke som gelds uit gekeerd wegens voorschotten, die deze ge meenten reeds aan de getroffenen hadden ge- daan in afwachting eener terugbetaling door genoemd fonds. Van de door de nationale inzameling bijeen gebrachte 2 millioen gulden is ongeveer f 700.000 uitgekeerd. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den, dat over het geheele land de beschik- king heeft over 350 commissies van samen- werking, is het uitvoerend orgaan voor het besteden der gelden. De burgemeesters der ge- teisterde plaatSen maken voor elk geval af- zonderlijk een voorstel op, dat naar den plaat- selijken adviseur gaat, die het weer bespreekt met zijn centrum. Op deze wijze komt de hulp- verleening tot stand. Bij het verstrekken aer eerste uitrusting" aan hen die meubelen enz. verloren hebben, voelt de commissie het uiteraard als een groote handicap, dat de fabrieken de orders niet kunnen uitvoeren in de omvang en met dien spoed, die gewenscht wordt geacht in verband met den naderenden winter. Dezer dagen bijv. werd door een der uitvoerende or- ganen bericht ontvangen, dat van een op- dracht voor 2000 ltachels per 1 September 75 stuks geleverd kunnen worden. Iedere Ne- derlander zou het billijken, wanneer een bepa- ling werd gemaakt,. dat orders, bestemd voor de oorlogsslachtoffers, het eerst moeten wor den uitgevoerd. Dezer dagen zal een vergadering gehouden worden waarin de betreffende instanties de richtlijnen zullen vaststellen, voigens welke de steun zal worden verleend. Om echter reeds thans een denkbeeld te geven van den aard van de hulp diene het geval eener Zeeuwsche gemeente, die een be- drag toegewezen had gekregen uit de 10 mil lioen voor den bouw van barakken voor den winter. Voor de inrichting der barakken was dit bedrag echter onvoldoende. Het Nationaal Fonds nu heeft de gelden gefoumeerd voor dit doel. Ook zijn er bijv. gevallen van vertegen- woordigers, wier fabrieken vemield zijn en dus tijdelijk van een inkomen verstoken zijn. Der- gelijke personen wordt ook een bedrag ter hand gesteld om de periode totdat de bedrijven weer in orde zijn, te overbruggen. Een dergelijke regeling wordt ook getroffen voor sommige inwoners van Middelburg. In deze stad zijn, zoo men weet, vele groote hee- renhuizen in asch gelegd. De bewoners dezer huizen verkeerden veelal in goeden doen, het- geen echter nog niet wil zeggen, dat zij kapi- ze zoo neerslachtig was. ,,Moeder" Shipley zorgde dien morgen al heel slecht voor haar. De melk in haar koffie was geschift en het ei rook beslist muf. Elsie vond het leven hope- looker dan ooit. Maar ze was nog niet aan. het eind van de moeilijkheden. Toen ze in Dover Street kwam, bleek Yolande nog erger uit haar humeur dan zijzelf. Een van haar leerlingen was er met een zeer kostbare modeljapon vandoor gegaan. ,.Ik heb het altijd wel gedacht dat dat meisje niet te vertrouwen was," zei ze. ,,Natuurlijk dacht ik dat jij haar nooit per- missie zou geven in bet magazijn te komen." Onmiddellijk vloog Elsie op en ze antwoord de uit de hoogte: „Ik weet niets van het magazijn, Madame, en wat die japon betreft, die gaf ik aan dat meisje om haar op te bergen." Yolande stond op het punt in woede uit te barsten, maar ze scheen zich te bedenken en liep weg. De wetenschap dat ze in deze korte woor- denwisseling de overwinning had behaald, gaf Elsie een gevoel van voldoening. Evenwel, dien dag scheen niets goed te kunnen gaan. De klanten waren lastiger dan ooit; hoe ze ook haar best deed, de modellen van de be- roemdste Fransche huizen werden ..goedkoop" en ,,ordinair" gevonden. Men zou haast gaan denken dat deze weinig charmante vrouwen van middelbareh leeftijd bezig waren haar uitzet te kiezen voor haar aanstaande huwe- lijk met Europa's meest begeerden man. Er scheen geen einde aan den dag te komen, maar eindelijk was het dan toch theetijd. Ze wilde zich' juist een tweede kopje thee insehen- ken, toen een van de leerlingen de kamer kwam binnenhollen met de woorden: „Miss Spain.! Miss Spain! Goodbody heeft U onmid dellijk noodig!" ,,Zeg haar dat ze maar wachten moet!" ant woordde de vermoeide mannequin. Het meisje, dat deze woorden natuurlijk niet letterlijk durfde over te brengen, ging zeggen dat Miss taalkrachtig waren. Om deze menschen uit de handen van Maatschappelijken Steun te hou- den, worden maatregelen getroffen om hen uit de eerste zorgen te helpen. Het is duidelijk, dat een hulpverleening op dergelijke schaal jaren en jaren duurt en dat er groote sommen mee gemoeid zijn. Vandaar dan ook, dat een beroep gedaan wordt op het publiek, zich te onthouden van afzonderlijke acties, die tot ongewenschte versnippering lei- den. Wil men beslist iets geven, dan kan dit steeds geschieden op de giro- en bankrekenin- gen van het Hulpcomite-1940. En voor het overige wachte men op de nieuwe groote in zameling, die mogelijk in December zal worden gehouden. JACHTGEWEREN KUNNEN WORDEN TERUGGEGEVEN EOHTER VoOR 31 AUG. Het waamemende hoofd van het departe ment van Justitie heeft aan de hoofden van plaatselijke politie medegedeeld, dat de Hbhere S.S.-und Polizeifiihrer beim Reichs- kommissar voor de bezette Nederlandsche ge bieden heeft bepaald, dat alle personen, die in het bezit zijn of zullen worden gesteld van een jachtgeweer, behalve de bij de wet ver- eischte akte, vergunning of machtiging, een verklaring moeten hebben, welke, na onder- zoek, door het hoofd van het betrokken Ein- zatskommando der Sicherheitspolizei und des S.D. wordt afgegeven en waaruit blijkt, dat genoemd hoofd zijn goedkeuring aan het voor- handen hebben van een jachtgeweer heeft ge- hecht. Het niet op aanvtaag kunnen vertoo- nen van genoemde verklaring kan voor per sonen met uitzondering van wapenhande- laren die in het bezit zijn van jachtgeweren onaangename gevolgen met zich brengen. Daar het door het hoofd van het betrokken Einzatskommando in te steilen onderzoek eenigen tijd zal vergen is goed gevonden, dat de hoofden van plaatselijke politie een voor- loopige genummerde en gedateerde verklaring afgegeven, welke gedurende den tijd, noodig voor het onderzoek, de verklaring van het hoofd van het betrokken Einzatskommando vervangt. Deze verklaring moet door het hoofd van het betrokken Einzatzkommando voor gezien worden geteekend. Voor de verstrekking van een jachtgeweer is de goedkeuring van den procureur-generaal fgd. directeur van politie, niet meer vereischt. Met instemming van den Befehlshaber der Sicherheitspolizei und,des SjD. is voorts be paald, dat de jachtgeweren voorloopig kun nen worden teruggegeven met de inacht- neming van bovenstaande regeling. Er is geen bedenking tegen, dat aan daar- voor in aanmerking komende personen, wier jachtgeweer tengevolge van de plaats gehad hebbende oorlogshandelingen in het ongereede is geraakt en die zich een nieuw jachtgeweer wenschen aan te schaffen, door de hoofden van plaatselijke politie ingevolge art. 6, sub. 2 der Vuurwapenwet 1919 een bon wordt ver- strekt, waarop door den wapenhandelaar een jachtgeweer mag worden afgegeven, nadat de voorloopig door het hoofd van plaatselijke politie afgegeven verklaring door het hoofd van het betrokken Einsatzkommando voor gezien zal zijn geteekend. Tenslotte wordt medegedeeld dat de Be fehlshaber der Sicherheitspolizei und des S.D. heeft bepaald, dat het teruggeven van jacht geweren vb6r 31 Augustus a.s. zijn beslag moet hebben. Na dien datum zullen geen jachtgeweren kunnen worden teruggegeven. ALGEMEEN VORDERINGSBESLUIT 1940. In het Zaterdag uitgevaardigd besluit van de secretarissep-generaal van de departemen- ten van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Justitie, van Binnenlandsche Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Financien, van Waterstaat en van Sociale Zaken worden de genoemde secretarissen-generaal, ieder voor de onder zijn departement ressorteerende aangelegenheden bevoegd verklaard om, in dien zulks naar het oordeel van den betrok- Spain binnen enkele minuten in den salon zou zijn. Susy Jarvis was uit het atelier gevlucht om samen met haar vriendin een kop thee te drinken. Na een groot brok cake weggewerkt te hebben, zei ze: „Dat mensch laat je werken totdat je er bij neervalt! Elsie, lieveling, als ik dat vooruit geweten had, had ik je nooit hier gebracht." ,,Oh, dat is allemaal in orde, Susy," ant woordde de mannequin. Ook nu, in deze recal- citrante bui, kon ze niet vergeten dat dit sproeterige, roodharige Cockney meisje haar feitelijk van den hongerdood had gered. Vijf minuten later betrad ze den salon. Yolande stond met een heer en dame te pra- ten, die beiden met zoo'n onfeilbaar goeden smaak gekleed waren, dat ze onmiddellijk den indruk maakten zeer rijk te zijn. ,,Venetia, liefste," zei Yolande op haar meest zoetsappigen toon. .Madame zou graag het Augusta Bernard model willen zien, dat we juist vandaag ontvangen hebben." Het was een zeer gedurfd avondtoilet, die den rug tot aan het middel geheel naafet liet. De mannequin zag er in deze japon heel jong en aantrekkelijk uit, ze geleek een lentebloem. TerWijl ze zich omkeerde, hoorde ze de dame, die haar al dien tijd opmerkzaam had gadegeslagen, een uitroep slaken. Daarop volgde een vlugge conversatie met haar bege- leider, waarvan Elsie, die zelf vloeiend Fransch sprak, geen woord kon verstaan, daar het gesprek op zeer zachten toon werd gevoerd. Alleen kon ze nu, en dan een woord, dat door de spreekster in haar opgewonden- heid wat luider Werd gezegd, .opvangen. Het was duidelijk dat die twee iets zeer be- langrijks bespraken. „Merkwaardig.het is mogelijk... pas op... ja, misschien..." „Ik neem die japon," zei de dame plotse- ling. „Mijn man en ik logeeren op het oogen- blik in het Hyde Park Gate Hotel." Ze nam een visitekaartje van den heer aan en over- handigde dit aan de modiste. ken secretaris-generaal in overeensfemming is met het algemeen belang, zonder eenige formaliteit, met inachtneming van de regelen, bij het besluit gesteld, de terbeschikking- stelling van goederen, hetzij aan den staat, hetzij aan een anderen persoon of ander lichaam, te vorderen of te doen vorderen. Een dergelijke vordering geschiedt niet dan in overeenstemming met den secretaris-gene- raal van het departement van Handel, Nijver heid. en Scheepvaart. Alle goederen behalve zeeschepen vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schriftelijke last, onderteekend door dengene, die de vor dering doet en wordt, indien zij niet aan den betrokken persoon rechtstreeks kon worden gedaan aan. den burgemeester der gemeente gericht. Dengene die een goed ter beschikking heeft gesteld ontvangt daarvan terstond schrifte- lijk bewijs. Een vordering kan strekken tot ter beschikking stelling in eigendom en in ge- bruik. De in bezitneming kan zoo noodig met behulp van den sterken arm geschieden. De rechthebbenden ontvangen schadeloos- stelling voigens vaste regelen, gesteld door de genoemde secretarissen-generaal. Indien over eenstemming met den belanghebbende wordt bereikt, wordt terstond betaling gedaan. In dien geen overeenstemming is bereikt kan de belanghebbende zijn vordering aan den be trokken secretaris-generaal toezenden. Spe- ciale commissien zullen uitspraak doen in ge vallen, waarin de secretaris-generaal het be drag der schadeloosstelling beslist. Voorts bevat het besluit regelen omtrent het recht van terugkoop en strafbepalingen tegen overtredingen. BENOEMING EN ONTSLAG VAN AMBTENAREN DOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS. Het Zaterdag verschenen Verordeningen- blad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambtenaren en aridere functionarissen: 1. de secretarissen-generaal van de depar- tementen van algemeen bestuur; 2. de vice-president en de leden van den Raad van State; 3. den president, de vice-presidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Neder- land, alsmede den procureur-generaal en de advocaten-generaal bij genoemd college; 4. de presidenten der gerechtshoven, als mede den procureurs-generaal bij genoemde colleges 5. den inspecteur der rijksveldwacht en den inspecteur der Nederlandsche marechaussee. 6. de hoofdcommissarissen van politie; 7. de cojnmissarissen der provincien; 8. de burgemeesters van de hoofdsteden der provincien en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners; 9. den president der Nederlandsche Bank; 10. den president der directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen; 11. den inspecteur-generaal van het loods- wezen 12. de directeuren van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen, alsmede van de riiks- werf 13. den commandant van den Nederland- schen Opbouwdienst. Artikel 2. 1). Voor zoover overigens het benoemen, aanstellen of ontslaan van* ambte naren of andere functionarissen voorheen tot de taak van den Koning behoorde, geschiedt dit door den secretaris-generaal van het des- betreffende departement van algemeen be stuur. Voor zoover tot het benoemen aan stellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionarissen andere Nederlandsche autori- teiten. instanties of lichamen bevoegd zijn, blijft deze bevoegdheid onverminderd bestaan! Yolande, haar gezicht een en al glimlach, een glimlach dien ze speciaal voor de koop- sters reserveerde, vloeide over van onder- danigheid. ,,Oh maar zeker, madame! Zij wordt U vanavond nog bezorgd!" en daama tegen Elsie: „Dank je, Venetia, liefste." Elsie trok zoo gauw mogelijk haar eigen plunje aan en nog vobr de andere meisjes stond ze op straat. Ze sloeg rechtsaf en al spoedig bereikte ze Piccadilly, waar ze direct in de menschen- stroom werd opgenomen. Het had opgehou- den te regenen en Piccadilly werd verlicht door honderden lichten, men kon zich verbeel- den dat deze prachtige weg leidde naar Sprookjesland. Voor het Ritz Hotel bleef Elsie staan en haar gedachten dwaalden terug naar de dagen, dat ook zij tot de uitverkorenen had behoord, dat ze een van de bevoorrechten was geweest, die slechts een hand behoeven op te steken om al hunwenschen in vervulling te zien gaan. Het was nog te vroeg voor het diner en dus kwamen er nog geen gasten in hun prachtige luxe auto's. Maar door de draaideu.ren was het toch een komen en gaan van kostbaar gekleede vrouwen en zeer ge- soigneerde mannen... Nog slechts enkele jaren geleden was ook zij die deuren binnen gegaan, eerbiedig gegroet door de bedienden, die diep voor haar bogen. Dat was in de dagen, dat haar vader nog een van de meest vermaarde namen in Londen droeg, toen zij een prachtige Rolls twoseater haar eigendom mocht noemen. Met wrok in het hart dacht ze aan dit alles. Ze was niets meer dan een gewoon mensche- lijk wezen met gebreken, teveel, vreesde ze, om zich ooit in de veranderde levensomstan- digheden te kunnen schikken. Aan armoede kon men niet wennen, ze was nog even leelijk en weerzinwekkend als twee jaar geleden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1