Buitenland Voor de Huisvrouw KECHTSZAKEN. BfcAUWE Z.AKLANTAARNS ZULLEN VERDWIJNEN. Naar het Vad. van de zijde der Rijksinspec- tie verneemt, zal men geen gebruik meer mo- gen maken van lantaarns, die met blauw glas of blauw papier zijn afgescbermd, zoodra de bepalingen betreffende de voetgangers-lan- taams met beperkte lichtuitstraling in wer- king zijn getreden. Ook het gebruik van blauwe lampjes in de lantaarns komt |te vervallen, zoodat men dan uitsluitend gebruik zal mogen maken van lan taarns met wit licht, doch met een beperkte lichtuitstraling, waarvoor een groote reeks van voorschriften is vastgesteld. Op het oogenblik mag men de lantaarns, die met blauw glas of blauw papier zijn afgeschermd nog gebruiken, doch in de toekomst zal dat niet meer mogen. DE WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM. In de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den treffen wij een verslag aan over een be- zoek van dr. Volckers, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Rotterdam. Dit bezoek had ten doel zich persoonlijk te over- tuigen van den stand der werkzaamheden voor den wederopbouw. Ir. Witteveen bege- leidde dr. Volckers op zijn tocht. Nadat de in aanbouw zijnde noodwoningen en de verschillende in aanbouw zijnde nood- bedrijven waren bezichtigd, uitte dr. Volckers zijn groote voldoening over de reeds bereikte resultaten en verzekerde hij ir. Witteveen en zijn medewerkers, dat zij van Duitsche zijde op alle hulp zouden kunnen rekenen bij den wederopbouw. Het blad schrijft naar aanleiding van dit bezoek, dat leidende kringen van meening zgn, dat de wederopbouw geen vijftien jaar zal behoeven te duren, maar dat reeds met eenige zekerheid mag worden aangenomen, dat nauwelijks meer dan vijf jaar noodig zul- len zijn, indien intensief en met een weldoor- dachte organisatie wordt gewerkt. HET SLACPTEN VAN WARMBLOEDIGE DIEREN. In de Staatscourant van Dinsdag is opge- nomen een besluit van de secretarissen-gene- raal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en visscherij betreffende het bedwelmen van warmbloedige dieren vddr het slachten. In af wij king van de geldende bepalingen moet de bedwelming van warmbloedige dieren zoodanig geschieden, dat het bewustzijn on- middellijk wordt opgeheven, hetzij door elec- trische doorstrooming, hetzij door middel van toestellen, waardoor de groote hersenen me- chanisch worden beleedigd, hetzij op een an- dere door ons toegelaten wijze. Toepassing van kopslag en van neksteek of nekslag, evenals het breken of omdraaien van den nek is verboden. In plaats van de genoemde bedwelmings- methoden en in afwijking van het desbetref- fende verbod, is ten aanzien van warmbloedi ge dieren, geen slachtdierqn zijnde, als be- doeld in de Vleeschkeuringswet, Staatsblad 1919, no. 524, of vee, als bedoeld in de Veewet, de toepassing van den kopslag; de toepassing van den nekslag, alleen voor zoover het konij- nen betreft; en het snel en geheel scheiden van den kop van den romp, alleen voor zoover het gevogelte betreft, geoorloofd. Voorts is het verboden tijdens of na de ver- bloeding met slachten voort te gaan, alvorens blrjvende bewegingloosheid is ingetreden. Ook het ophangen der dieren v66r het be dwelmen is verboden. Het besluit is Dinsdag in werking getreden. AMERIKAANSOHE ZIENSWIJZEN OVER DEN OORLOG. Volgens een bericht uit Washington aan de New-York Herald Tribune zijn de Ameri- kaansche 1 uchtvaartkringen van meening, dat men zich over den afloop van den oorlog tegen Engeland aan geen illusies meer be- hoeft over te geven, daar hij in elk geval guns tig voor Duitschland zal zijn. Engeland is niet in staat de Duitsche luchtaanvallen doeltreffend te weerstaan. De doorslag geeft, dat.de luchtgevechten boven Engeland en niet boven Frankrijk of Duitschland plaats heb- ben. De militaire medewerker van de New-York Times schrijft, dat Engeland onder een voort- zetting van de Duitsche luchtaanvallen van de huidige sterkte moet ineenstorten. Ken- merkend is, dat de regeering-Churchill zwijgt over alle aanklachten van de pers. De critiek der bladen betreft in hoofdzaak de nederlaag der Engelsche strijdkrachten in Britsch Somaliland. (A.N.P.) VLIEGVELDEN AAN GE VALLEN. Zoo juist is bericht ontvangen van een af- deeling vliegtuigen. De commandant meldde, naar het D.N.B. verneemt, het volgende: „Ik heb het vliegveld Manby op middel- matige hoogte aangevallen en den Zuid-Oost- hoek getroffen. Verscheidene vliegtuigen zijn vemield. Op de onderkomens zijn verschei dene treffers geplaatst. Een munitieberg- plaats is in de lucht gevlogen. Een ander van mijn vliegtuigen heeft na uitvoering van de verkenningsopdracht het vliegveld Leaming ton aangevallen in het bijzonder verscheidene toestellen, die juist wilden opstijgen. De be- stuurder meldt talrijke treffers op het vlieg veld, bijzonderheden kon hij niet waarnemen, daar hij terstond de beschermende wolken moest opzoeken. Mijn formatie is niet lastig gevallen door Engelsche jagers. Op enkele plaatsen werd afweervuur op ons geopend, dat mij1 echter bij de uitvoering van mijn op- dracht niet kon hinderen. Mijn toestellen zijn voltallig op de bases geland". De 22 jaar oude eerste-luitenant Anton chuster heeft Zondag in de groote luchtge vechten vier Hurricane-toestellen in twee minuten neergeschoten. Het geschiedde in het luchtruim boven Dover en Folkestone. DYNAMIET-MYSTERIE. Het D.NjB. meldt uit Stockholm: De politie van Enkdping is een geheimzin- nig geval, waarin een hoeveelheid dynamiet een rol speelt, op het spoor gekomen. Eenige dagen geleden kwam te Enkdping een paket aan, dat geadresseerd was aan een employe bij een fabriek. Aangegeven stond, dat het ijzeren voorwerpen bevatte. Daar de employe naar elders was vertrokken, opende men de kist en vond daarin 25 kilogram dynamiet. De afzender was een vaandrig. Bij zijn ver- hoor door de politie verklaarde hij, dat er hier een verwisseling in het spel was. Andere bijzonderheden over deze geheim- zinnige dynamiet vondst heeft de politie niet bekend gemaakt. Te Enkdping spreekt men over een tweede affaire Rickmann en men wijst er op, dat zich te Enkdping talrijke fa- brieken bevinden, die onder bepaalde om- standigheden voor een saboteur gezochte ob- jecten zoudem zijn. Ambtenaren van de recherche uit Stockholm zijn te Enkdping aangekomen am de autoriteiten aldaar bij hun onderzoek te steunen. ENGELSCHE SPOORWEGEN VERWIJDEREN PLAATSNAMEN. Het D.N.B. meldt uit Gendve: Een der Britsche spoorwegmaatschappijen heeft uit vrees voor een Duitsche invasie in totaal 21.000 borden met plaatsnamen laten ver- wijderen, t.w. 15.500 groote stationsborden, voorts plaatsnamen op zitbanken en aan lampen, alsmede 4200 namen op seinhuizen, Zelfs de plaatsnamen die op buitenstations gevormd worden door bloemen, struiken of steenen zijn verwijderd. TEKORT AAN GRONDSTOFFEN IN ENGELAND. De .Glasgow Herald" publiceert een inter view met den directeur van 'n groote Schot- sche spinnerjj, die verklaarde, dat tengevolge van de rantsoeneering de produetie van wol zoo gering wordt, dat honderden kleine tex- tielbedrijven in groote moeilijkheden komen. Als voorbeeld noemde hij de order van een Schotsch regiment voor 2200 textielartikelen, die niet konden worden geleverd. DE WERKING VAN DE BLOKKADE VAN ENGELAND. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Duitsche luchtmacht heeft zich Dinsdag beperkt tot gewapende verkenning boven Engeland. Het zwaartepunt lag in het lndustriegebied van midden Engeland en verscheidene Zuid-Engelsche steden. Ofschoon •geen groote aanvallen ondemomen werden, konden gewichtige doelwitten met succes ge- bombardeerd worden. Onder meer is een motorenfabriek te Derby, die van beteekenis is voor de Britsche vliegtuig-industrie, met goed resultaat aangevallen. In de munitie- fabriek, waarvan het weermachtbericht spreekt, zijn groote verwoestingen aangericht evenals in een staalfabriek te Sheffield. An dere aanvallen waren gericht op vliegvelden, vooral in Zuid-Engeland, alsmede op haven- werken aan Oost- en Westkust. Eenige dezer havens zijn de laatste weken reeds herhaal- delijk met bommen bestookt. Gezien de kwetsbaarheid van het Engelsche verkeers- stelsel zijn ten slotte de geslaagde aanvallen op .spoorwegwerken en knooppunten van gewicht. Voor de uitgestrektheid der verkennings- actie geven de mededeelingen over aanvallen op schepen ten Noorden en ten Westen van Ierland een duidelijke aanwijzing. De ver- kenningsvliegtuigen hebben daarmee de duikbootvloot gesteund en aangetoond, dat het Duitsche ernst is met het tot verboden gebied verklaren van de zee rondom Enge land en Ierland. Naar 't D.N.B. verneemt heeft een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zander begeleiding vioog, boven Eastleigh een afdeeling Engel sche jagers ontmoet. Dank zij de behendig- heid van den Duitschen bestuurder wist de verkenner aan zijn tegenstanders te ont- komen. Een Engelsche jager vloog bij de achtervolging tegen een ballonversperring en werd vemield. NIEUWL DUITSCHE VLUCHTEN BOVEN ENGELAND. Woensdagochtend hebben Duitsche Hein- kels uitgebreide gewapende verkennings- vluchten gemaakt, waarbij behalve enkeie vliegvelden, ook een motorenfabriek in Mid- den-Engeland en havenwerken aan de Engel sche Oostkust met bommen bestookt zijn. In de motorenfabriek werden branden en ontploffingen waargenomen. Op een vliegveld zijn vijf Britsche vliegtuigen op den beganen grond vemietigd. ONRUST ONDER DE ENGELSCHE BEVOLKING. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De weerklank over de door Duitschland aangekondigde absolute blokkade van Enge land heeft volgens hier uit Londen ontvan gen berichten aanzienlijke onrust onder de Lngelsche bevolking verwekt. Men weet in Londen even goed wat de gevaarlijke uitwer- king van de absolute blokkade zal zijn als men in deskundi.ge Britsche kringen de supe- rioriteit van het Duitsche luchtwapen toe- geeft. De vemieling van de havens en dokken aan de Zuidkust, van tal van wapenfabrie- ken, voor den oorlog belangrijke industrieen en vliegvelden werkt op het oogenblik em- stiger op de stemming dan de aanhoudends aanzienlijke verliezen aan scheepsruimte. De Engelsche bevolking neemt de door Duff Cooper uitgegeven overzichten van den toe- stand, alsmede de getallen over de neerge- haalde Duitsche vliegtuigen niet meer voor ernst op. In de City heeft de daling van Engelsche papieren aan de buitenlandsche beurzen de onzekerheid der financieele kringen nog doen toenemen. Onrustiger dan ooit kijkt Enge land naar de Vereenigde Staten, die over de vertwijfelde positie van Groot-Brittannie nauwkeurig op de hoogte zijn en door de be richten der Amerikaansche correspondenten over de successen der jongste Duitsche lucht aanvallen een steeds duidelijker beeld over den waren toestand van Engeland krijgen. Volgens het oordeel van militaire deskundi- gen is Engeland volkomen in de verdediging gedrongen en is het tot elke offensieve hou- ding tegenover Duitschland onbekwaam ge- worden. De Engelsche bladen dringen de laatste dagen bijzonder krachtig aan op snelle Ame rikaansche hulp. De News Chronicle wijst er op, dat de hulpbronnen van het Britsche rijk nog lang niet voldoende gemobiliseerd zijn. Daarom is de Amerikaansche hulp op groote schaal een dringende noodzakelijkheid voor Engeland. Het blad hoopt op voortdurende uitbreiding van deze hulp. In het bijzonder uit het den wensch, dat de Vereenigde Sta ten eindelijk eenige torpedobootjagers, die zij kunnen missen, aan Engeland zullen afstaan. De militaire luchtvaartexpert van de New- York Herald Tribune, aldus het D.N.B. uit Berlijn, heeft in een commentaar op den lucht- slag boven Londen geschreven, dat het met Engeland slecht staat. Naar aanleiding van dit oordeel van een hooggeplaatst officier der Amerikaansche luchtmacht constateert de Deutsche Allgemeine Zeitung, dat deze mee ning door het Witte Huis gedeeld wordt. Want aldus het blad, daardoor laat zich ver klaren, dat president Roosevelt reeds thans van de onderstelling uitgaat, dat Engeland niet meer in staat zal zijn Canada te ver- dedigen. Het wegkwijnende vertrouwen in de Britsche macht kon nauwelijks beter be- wezen worden. Het blad herinnert er verder aan, dat En geland zelfs de troepen, die sedert 39 jaar in Peiping en Tientsin hebben gelegen, terug- trekt om deze enkele compagnieen te gebrui ken voor de verdediging van Aden en de stel- lingen aan den Zuidelijken toegang tot de Roode Zee tegen Italiaansche aanvallen. Dat Engeland nu ook midden in den oorlog zijn West-Indische bezittingen afschrijft, is een voorbode van de ontbinding van het wereldrijk. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN ENGELAND AANGEWORVEN. Het D.N.B. meldt, dat in Engeland het stelsel van vrijwillige aanmelding van buitenlandsche arbeidskrachten vervangen is door een van gedwongen tewerkstelling. Naar in Duitsche politieke kringen wordt vastgesteld komt deze maatregel zooals bijna alle maatregelen der Engelsche volkshuis- houding, in dezen oorlog te laat om nog prak- tische beteekenis te kunnen hebben. Zelfs indien de buitenlandsche arbeidskrachten tijdig ingeschakeld waren, zoo zegt men van Duitsche zijde, zou dit nauwelijks het gebrek aan vakarbeiders hebben verlicht. Naar be kend is lijdt de Engelsche wapeningsindustrie sedert het uitbreken van den oorlog onder een sterk tekort aan geschoolde werkkrach- ten. Kenmerkend voor de volslagen verwarring in de leiding van het Engelsche oeconomische leven is het feit, dat daamaast nog altijd een hoog aantal werkloozen bleef bestaan. Enge land was dus niet in staat door het tijdig treffen van maatregelen tot scholing van arbeidskrachten er voor te zorgen, dat zijn werkloozen werk en de wapenfabrieken de zoo vurig verlangde vakarbeiders kregen. Thans is Engeland gedwongen personen van andere nationaliteit voor de wapenings industrie te recruteeren, gelijk de Times het uitdrukt. NOORSCHE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR AMERIKA? „Dagens Nyheter" en „:Stockholms Tid- ningen" melden, volgens het D.N.B. uit Oslo, dat aldaar wordt beweerd, dat kroon- prins Olaf het plan heeft zich aan boord van de .American Legion" te begeven, zoodra het schip in de buurt van de Engelsche kust komt, teneinde met kroonprinses Martha naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Ook koning Haakon en verscheidene leden der vroegere Noorsche regeering zouden derge- lijke plannen koesteren. De vroegere voorzitter van het Storting, Hambro, is reeds eenige maanden geleden naar Amerika vertrokken om voorbereidin- gen te treffen voor de komst van de konink- lijke familie. DE VER. STATEN PAOHTEN ENGELSCHE EILANDEN IN DEN STILLEN OCEAAN. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft volgens een bericht van Associa ted Press uit Londen meegedeeld, dat de Vereenigde Staten de eilanden Canton en Enderbury in den Stillen Oceaan voorloopig voor 55 jaren als vliegtuigsteunpunten van Engeland hebben gepacht. Londen en Was hington zijn meer dan een jaar geleden over- eengekomen, de beide eilanden gemeenschap- pelijk te besturen en aan Engelsche of Ame rikaansche luchtvaartmaatschappijen toe te staan er voor de burgerluchtvaart gebruik van te maken. De New-York Sund neemt daarom aan, dat de pachtovereenkomst het vestigen van militaire steunpunten beoogt. KLACjHTEN VAN DUITSCHE KRIJiGSGEVANGENEN. Uit Berlijn meldt het D.N.B., dat de Duit sche krijgsgevangenen nu uit Frankrijk zijn teruggekeerd. De meesten hebben ernstig ge leden. In de Fransche gevangenenkampen, gevangenissen en tuchthuizen, waarin dikwijls Duitsche krijgsgevangenen met schennis van de intemationale overeenkomsten werden ondergebracht, zijn velen onwaardig behan- del'd. Het betrof slecht en onvoldoend eten, gebrekkige hygienische voorzieningen, het te prijk'stellen voor medegevangen misdadigers, dagenlange transporten in veewagens door half Frankrijk enz. Het pijnlijkst ondervon- den ze de gestadige hoon van den kant der bevolking evenals het optreden van kleurlin- gen bij de bewakers en de mishandelingen bij de verhooren door officieren; dikwijls hebben Fransche officieren de weerlooze gevangenen geslagen. Het bij de Spaansche grens ge legen concentratiekamp Mazeres was bijzon der slecht. HET DUITSCHE LANDSGERECHT VOOR DE BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIEDEN. In het gebouw op den Kneuterdijk no. 20, het voormalige ministerie van algemeene zaken, en wel in de balzaal van dit gebouw is Dinsdagochtend de eerste .zitting van het Duitsche Landsgerecht voor de bezette Neder- landsche gebieden gehouden. President van dit gerecht is Dr. Schliiter, als openbare aanklager treedt Dr. Koblitz op. De zaal, in welke voortaan de zittingen van het gerecht geregeld zullen worden gehou den, is met Duitsche vlaggen en een bronzen borstbeeld van den Fiihrer van het Duitsche rijk versierd. De zittingen zijn openbaar. Daar er aan de eerste zitting geen ruchtbaarheid was ge- geven, was er slechts zeer weinig publiek aanwezig. Nadat de beklaagde in de als eer ste op de rol staande zaak binnengeleid was, trad het gerecht binnen. Dr. Schliiter bracht, staande achter de tafel, waaraan het gerecht plaats zou nemen, den Duitschen groet en verklaarde de eerste zitting geopend. Onmiddellijk daarop werd met de behande- ling van de eerste zaak begonnen. Beleediging van Hitler en van het Duitsche Rijk. De eerste zaak betrof een Fransche onder- dane, mej. E. L. L., oud 31 jaar en van be- roep verpleegster. Haar was beleediging van den Fiihrer van het Duitsche rijk, van den Duitschen staat en ophitsing ten laste ge- legd. Uit het verhoor bleek, dat zij op 1 dezer met een stuk krijt, dat zij voor dit doel had meegenomen, een opschrift „Dood aan Hitler, leve Engeland", dat ergens in de nabijheid van het Haagsche bosch aan den openbaren weg was geschreven, maar onduidelijk gewor- den of uitgewischt was, opnieuw had aange- bracht. Naar haar beweegredenen daarvoor gevraagd, verklaarde zij, dit uit domheid en onnadenkendheid te hebben gedaan. De Openbare aanklager betoogde in zijn requisitoir, dat het onderhavige geval een typisch voorbeeld is van een misdrijf, dat met de zwaarste straf gestraft dient te worden. In alle landen geldt de regel, dat beleediging van bet staatshoofd zwaar wordt gestraft. Dit is ook volgens het Duitsche recht zoo. Ook de beklaagde heeft het geweten, maar het heeft er haar niet van weerhouden het haar ten laste gelegde feit te begaan. Alleen een zware straf kan hier in aanmerking komen. Stond op dit delict tuchthuisstraf, dan zou deze, naar de meening van spreker, opgelegd moeten worden. De strafmaat voor delicten van dezen aard is van 3 maanden tot vijf jaar gevangenis. Spreker aanvaardde niet, dat mej. L. uit domheid heeft gehandeld, zij had om ds bovenaangehaalde woorden te schrijven opzettelijk een stukje krijt bij zich gestoken. Spreker verzocht het gerecht een voorbeeldige straf op te leggen. Hij vorderde vier jaar gevangenisstraf. Mej. L. werd alsnu in de gelegenheid ge- steld zich te verdedigen. Zij deed dit in het Duitsch; hoewel er blijkbaar maatregelen waren genomen om haar verklaringen te doen vertalen, was dit niet noodig. Haar verkla- ring was zeer kort en kwam in hoofdzaak neer op een herhaling van hetgeen zij bij het verhoor reeds had gezegd, n.l. dat zij uit dom heid en ondoordachtheid had gehandeld en zich van den ernst van hetgeen zij deed geen rekenschap had gegeven. Onmiddellijk uitspraak doende veroordeelde de president haar vervolgens tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van de prevent!eve hechtenis, waarbij hij haar mededeelde, dal zij veertien dagen tijd zou hebben om in oeroep te gaan bij het Obergericht, dat in hetzelfde gebouw zijn zittingen zal houden. Uit de motiveering van het vonnis bleek, dat de handeling van de beklaagde werd opge- vat als een beleediging van den Fiihrer van het Duitsche rijk en van het Duitsche rijk zelf, maar bovendien als een poging tot ophit sing, en wel ophitsing van den ernstigsten aard, n.l. tot moord, die des te ernstigere con- sequenties had kunnen'hebben, daar z:j op een openbare plaats is geschied. Als verzachtende omstandigheid werd in aanmerking genomen, dat de verdachte inder- daad in zekeren zin uit domheid en onnaden kendheid heeft gehandeld. Mej. L. behield zich haar beslissing of zij in hooger beroep wenscht te gaan, vorn-. Beleediging van Hitler. De tweede zaak, welke het Duitsche Lands gerecht Dinsdag heeft behandeld betrof, meldt de N. R. Crt., een beleediging van den Fiihrer en wel door den expediteur L. uit Bussum. Deze was op 21 Juli met eenige vrienden in Amsterdam op stap geweest en kwam daarna in cafe-Hubert., waar hij volgens de telaste- legging beleedigende woorden voor den Fiih rer heeft gebezigd. Beklaagde zegt van te voren 15 a 16 glazen bier te hebben gedronken. Toen hij in het be- wuste cafe kwam, zag hij daar een poctret van Adolf Hitler hangen, waarop hij tot zijn vrienden heeft gezegd: „Het is hier een N.S.B.-cafe. We drinken ons glaasje bier leeg, want we moeten hier niet wezen." Be- klaagde geeft wel toe, dat er een beetje ruzie is geweest en dat hij bij het weggaan heeft gezegd: ,,Ze zijn hier als een dief in den nacht binnengekomen." Voor den Elihrer beleedi gende woorden heeft hij echter niet ge- sproken. Als getuige verklaart mevr. Hubert, dat L. geenszins dronken was. Toen hij het portret van Hitler zag, vt-oeg hij: „Hoe heb je den moed, dat op te hangen?" Getuige heeft hierop geantwoord: „Omdat ik meer respect heb voor wat Hitler voor zijn land gedaan heeft dan voor hetgeen onze Koningin heeft gedaan." L. heeft toen verschillende voor den Fiihrer zeer beleedigende woorden ge bezigd en die woorden later herhaald. De volgende getuige, de expeditieknecht Roth, die in het cafd aanwezig was, bevestigt de verklaringen van .getuige Hubert. Na het voorgevallene heeft deze getuige de zaak bij de politie aangegeven. De getuige Anger uit Bussum, een vriend van beklaagde, zegt geen portret te hebben gezien en evenmin beleedigende uitdrukkin- gen te hebben gehoord. Een andere vriend, de stoffeerder Gruyters, weet wel dat beklaagde met mevr. Hubert over de foto heeft gesproken, maar wat daar- bij gezegd is, weet hij niet. Tenslotte werden de verklaringen van mevr. Hubert bevestigt door den in het cafd werk- zaam zijnden pianist. v De aanklager, Dr. Koblitz, merkt op, dat wanneer een inwoner van*een bezet land zich veroorlooft het hoofd van den overwinnenden staat te beschimpen, hij daarvoor moet boe- ten. Dergelijke emstige beschimpingen, als in het onderhavige geval zijn gebezigd, moe ten energiek worden vervolgd, aangezien het hier een eerezaak van Duitschland geldt. Ten einde die aangevallen eer te herstellen en mede, omdat voor anderen een ernstig voor beeld dient te worden gesteld, is een zware straf hier gewenscht. Beklaagde is agressief tegen Duitschland opgetreden. Hij heeft aan mevr. Hubert gevraagd, hoe zij .den moed had het portret op te hangen, doch spr. vraagt hoe beklaagde den moed had op te treden zooals hij heeft gedaan. Wanneer spr. niet de maximum-straf vraagt dan neemt hij daarbij eenigsizins in aanmer king, dat beklaagde iets gedronken had, doch anderzijds eveneens, dat beklaagde zelfs den moed niet heeft hier thans de waarheid te zeggen. Rekening houdend met een en ander vraagt de aanklager veroordeeling tot vier jaar gevangenisstraf. Bij het hooren van dezen eisch barstte be klaagde in snikken uit en betuigde hij nog- maals zijn onschuld. De rechter overwoog in zijn vonnis, dat bij de zeer positieve verklaringen van drie ge- tuigen de ontkenning van beklaagde niet kan worden aanvaard, te meer niet, omdat zijn bij de deur uitgesproken woorden niet anders dan een gevolg kunnen zijn van een voorafgaande woordenwisseling. Daar de rechter de schuld van beklaagde bewezen achtte veroordeelde hij hem wegens beleediging van den Fiihrer tot een gevange nisstraf van 21i> jaar. Naar een verboden sender geluisterd. Ten slotte werd een klacht over het luiste- ren naar een verboden zender behandeld. De hotelier G. uit Arnhem had op 26 Juli met vrouw en dochter en twee pensiongasten in zijn woonkamer naar de Engelsche radio geluisterd. Beklaagde zegt, dat, terwijl het gezelschap aan het luisteren was, twee agenten langs het raam kwamen. Die agenten komen wel meer bij beklaagde in verband met de nachtlijsten. Ook nu kwamen beide mannen binnen en zij bleven luisteren tot het einde van de uitzen- ding, waarna de een het nachtregister con- troleerde, terwijl de ander proces-verbaal op- maakte. Beklaagde keek daar zeer van op, omdat wel vaker politie-agenten bij hem naar buiten landsche zenders kwamen luisteren. Verd. zegt, daardoor dan ook den indruk te hebben gekregen, dat het luisteren naar den Engelschen zender in dezen kring niet zoo erg was. Hij achtte zich geheel te goeder trouw, aangezien hij anders bij het zien aankomen der agenten heel gemakkelijk een ander sta tion had kunnen draaien. Ten slotte deelde verd. mede, dat hij geens zins anti-Duitschgezind is en dat hij heelemaal niet sympathiseert met Engeland. De aanklager zeide gisteren persoonlijk te Arnhem een onderzoek te hebben ingesteld. Van beklaagdes vrouw en van een pension- gast heeft spr. vemomen, dat men wel wist, dat het luisteren verboden was, maar dacht, dat het zoo erg niet was. In zijn requisitoir wees dr. Koblitz er voorts op, dat iedereen weet, dat de Engelsche zen der leugens brengt. Men maakt daarbij pro paganda tegen Duitschland en neemt het dan niet zoo nauw met de waarheid. Verd. heeft niet alleen zelf het verbod overtreden, doch ook anderen in de gelegen heid gesteld naar voor Duitschland ongun- stige berichten te luisteren. Daardoor wordt de Duitsche zaak geschaad. Wat de straf maat betreft, wil spr. voor dit geval nog eenige verzachtende omstandigheden in aan merking nemen en daarom vraagt hij thans niet de maximumstraf, doch veroordeeling tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 2 maanden en bovendien tot een boete van f 300, bij niet betaling te vervangen door 30 dagen gevangenisstraf. De rechter waardeerde de verzachtende om standigheden iets hooger en veroordeelde be klaagde tot een gevangenisstraf van 6 maan den en een geldboete van 500 gulden, subs. 100 dagen gevangenisstraf. EEN GEZONDE SGHOTEL VOOR DEZEN TIJD. Wat doen we in den tomatentijd met toma- ten? Als sla klaarmaken, op de boterham eten, tot gevulde tomaten verwerken en nog een heele massa meer. Ook zullen we ze als groente gebruiken en zelfs in een eenpansmaaltijd verwerken. Des- gewenscht kunnen we er stamppot van ma ken, maar het gerecht komt aantrekkelijker op tafel als de stukken tomaat er nog in te zien zrjn. En nu het recept: Westlandsche schotel (maaltijd voor 45 personen). 2% kg aardappelen, 1 kg tomaten, tfe pond uien, 3 kopjes water, 100 gram (1 ons) boter, 200 gram (2 ons) belegen kaas, 1 eetlepel zout. Snipper de uien fijn en laat een deel ervan met 1 eetlepel boter 10 minuten zachtjes smoren. Doe er dan het water, de schoonge- boende of geschilde, in vieren gesneden aard appelen en het zout bij. Laat deze 20 minu ten koken. Voeg de in vieren gesneden toma ten toe en laat deze 510 minuten mee- koken. Bak intusschen de rest van de uien in de koekenpan met de boter lichtbruin. Giet het vocht van de aardappelen en de tomaten bg de gebakken uien. Strooi v&n het vuur de geraspte kaas over de tomaten en schep alles luchtig door elkaar. Geef de uiensaus bij dezen stoofpot. SLABOONEN. Een groente, maar telkens verschillend bereid, door Martine Wittop Koning. Het is voor de huisvrouw altijd een geluk- kige greep, als ze deze groente in het middag- maal te pas brengt. Iedereen houd+ ervan; of de slaboonen nog jong en dun zijn, zoodat de groene peul hoofdzaak is en de kleine witte boontjes nog bijna niet te orderscheiden zijn, dan wel of in verder gerijpten toestand de flink gevormde witte boonen al door het koken uit de peul zijn losgeraakt, zooals dat in de laatste helft van Augustus meestal wel het geval zal zijn. Er zijn twee redenen, waarom we juist bij deze dikkere boonen de bereiding met een smakelijk sausje aanraden. len eerste berei- ken we zoodoende een beteven samenhang van de uit elkaar gesplitste boonen en ma ken we van de groente een beter geheel; ten tweede hebben wij daarmede bereikt, dat we aan dezelfde groente met behulp van verschil lende sausjes telkens een anderen smaak kun nen geven. Welk sausje we ook kiezen, we bereiden de" boonen-zelf altijd voor door ze na het afhalen en het breken op te zetten met slechts een bodempje kokend water (een paar vingers hoog) met wat zout; we laten ze daarin vlug aan de kook komen, temperen dan de warmte en koken de boonen verder gaar en ongeveer droog y2 uur). Intusschen bereiden we een van de volgen de sausjes, die berekend zijn voor 4 personen en die dus gelden voor 1 kg boonen. Peterseliesaus 20 gram 1 afgestreken eetlepel) boter, 20 gram 2 afgestreken eetlepels) bloem, liter melk, 1 voile eetlepel fijngesneden peterselie, snuifje zout. Verwarm op een zacht vuur (in een klein pannetje) roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel; giet daarbij in kleine scheutjes tegelijk, steeds roerende, de melk en laat het sausje even doorkoken tot het goed gebonden is. Maak het op smaak af met zout, roer er de peterselie door en meng dan de saus door de gaargekookte boonen. Kaassaus. 20 gram (1 afgestreken eetlepel) boter, 20 gram 2 afgestreken eetlepels) bloem, liter melk, 50 gram ons) kaas, snuifje zout. Bereid dit sausje op dezelfde wijze als het vorige, maar vervang de peterselie door de geraspte kaas en laat die met de saus even flink warm worden, zoodat ze smelt. Tomatensaus. 20 gram (1 afgestreken eetlepel) boter, 20 gram (2 afgestreken eetlepels) bloem, 1 voile eetlepel dikke tomatenpur6e, snuifje zout, wat fijngesneden peterselie. Bereid de saus op dezelfde wijze, die in het eerste recept is aangegeven; meng er echter, voordat de peterselie wordt toegevoegd, de tomatenpuree door en laat die even mee warm worden. (Gebruik als tomatenpuree b.v. een voor dat doel overgehouden restje gestoofde tomaten van een vorigen maaltijd; of wel, neem een gedeelte van een klein blikje puree en ge bruik de rest den volgenden dag om *er sla mee aan te mengen, jus mee af te maken of een paar bordjes soep mee te bereiden. Breng in dat geval het restje tomatenpurde over in een kopje, zoodat het niet in het open blikje blijft staan. OOMBINATIE VAN IN GREDIENTEN MET GOEDE EIGENSCHAPPEN BEVORDERT VOLWAARDIGE VOEDING. Het is algemeen bekend, dat de frissche zure melkproducten, zooals kamemelk, hang- op, yoghurt en zure room, een goeden invloed hebben op onze spijsvertering. Door him ver- frisscheride smaak zijn ze bijzonder geschikt om 's zomers gebruikt te worden, wat niet wegneemt, dat ook in andere jaargetijden een combinatie van vruchten en yoghurt (of hang- op) heusch niet versmaad zal worden. Probeert U eens onderstaand recept; U zult het stel- lig meer dan eens noodig hebben. V ruchten met yoghurt (voor 6 personen). Vz fleschje bessensap, 1 dl water, 20 gram aardappelmeel, 100 gram (1 ons) suiker, 9 pruimen, liter yoghurt en 75 gram basterd- suiker (5 afgestreken eetlepels). Meng het aardappelmeel aan met het water en de helft van het bessensap. Brengt dit samen aan de kook en laat het roerende even doorkoken. Neem het pannetje van het vuur, voeg de suiker en de rest van het bessensap toe. Wasch de pruimen en snijd ze in de helft door. Roer deze door de afgekoelde bessenvla. Doet de massa in een vla-schaal en giet de yoghurt die onder toevoeging van 5 afge streken eetlepels basterdsuiker gladgeklopt is er bovenop.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6