ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Pijn - Pijn - Pijn No. 10.104 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 80® Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD BEKENDMAKING. TERNEUZEN, 23 AUGUSTUS: 1940. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post 11,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het brniteniand alleen b{j vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. AD VERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLETNE ADVERTENTIfiN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. D1T BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. LUCHTBESCHEKMINGSDIENST. De Burgemeester van TERNEUZEN raadt een ieder in het belang van zijn eigen veilig- heid aan, zoodra door afweergeschut als anderszins geschoten wordt, dekking te zoe- ken en in geen geval zich op den openbaren weg te begeven of in tuinen of aan ramen, rich op te houden. De Burgemeester voomoemd, L. J. GEELHOEDT L.B. IDe Burgemeester van HOEK waarschuwt er tegen om zich te begeven op den dijk van den Braakman, vanwege het gevaar van aan- gespoelde mijnen. Hoek. 23 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, Mr. J. A. VAN TIENHOVEN. HET LOT VAN NKDEIU.AM), ,,De Deutsche Zeitung in den Niederlanden' schrijft onder dit hoofd: Een groot Amsterdamsch blad (de „Tele- graaf") heeft in deze dagen uit de Warschauer Eeitung een artikel van den Pressechef van het Generaal-Gouvemement Frank overge- nomen, waarin de bijzondere taak van de NjS.DA.P. aan het licht werd gesteld, welke deze in de Oostelijke gebieden uitoefent. De weergave, zoowel als de opmaak van het artikel in genoemde courant kon den in druk wekken alsof deze mededeelingen voor alle "Dezette gebieden golden. Daartegen moet vasbgesteld worden, dat deze overdenkingen ultsluitend betrekking hebben op het Pool- ache gebied. Polen, dat zich door de licht- vaardige beiinvloeding, door den moord op tienduizenden Volksduitschers, buiten de rij der cultuurstaten heeft geplaatst, zal voor alle tijden van het wereldtooneel verdwijnen. Een vergelijking met de verhoudingen in Nederland kan dientengevolge onder geen enkele omstandigheid gemaakt worden. Door den Fiihrer is duidelijk vastgesteld, en ook de Rrjkscommissaris heeft het meermalen her- haald, dat wij niet als veroveraars in Neder land gekomen zijn, doch dat wij dit land be- treden hebben om een invasie der Engelschen voor te zijn. Over de toekomstige organisatie der Neder- landen heeft bovendien nog onlangs de rijks- commissaris duidelijke verklaringen afgelegd, waaraan geen bijzonderheden toe te voegen zjjs. REDE VAN CHURCHILL. Voorbereidingen voor de veldtochten van 1941 en 1942. Churchill heeft volgens het D.N.B. Dinsdag- middag in het Lagerhuis een verklaring af gelegd, waarin hij, ter inleiding, een verge lijking maakte tusschen den oorlog van 1914 1918 en den huidigen oorlog. Engeland is met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogsmethode ligt het Britsche Em pire meer en ,,wanneer wij eerst geheel zijn bewapend" is deze methode gunstiger voor Engeland. Vervolgens sprak Churchill er over, dat Engeland voorbereidingen treft voor de veld tochten van 1941 en 1942. In verband met den voedseltoestand in Europa stelde Churchill vast, dat het Engelands voomemen is, de blokkade, ook te richten tegen Frankrijk en tegen alle andere landen, die in Duitsche han- den zijn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot ondersteuning van deze landen het doorlaten van levensmiddelen mogelijk te maken. Hij, Churchill, wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans drie kwart jaar yerstreken sedert de tegenwoordige regeering de macht in Groot-Britannie heeft overgenomen. „Welk een stortvloed" van noodlottige slagen is sindsdien over ons neergedaald." Vervolgens stelde Churchill vast, dat Duitschland de geheele westkust van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens con- troleert en dat het in den strijd tegen Enge land beschikt over talrijke havens en vlieg- velden. Het is mogelijk, dat Engeland nog grootere beproevingen door zal hebben te maken. In- tusschen heeft Engeland echter toch alles ge daan om zijn eiland te versterken. Het Brit sche rijk heeft op het oogenblik een steviger samenhang dan ooit. De belangrijkste pro- ductietak is op het oogenblik die van be- wapeningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen. Hiervan is een groot deel geregelde troepen. Nimmer tevoren heeft een zoo groot leger op deze eilanden gestaan. De vloot is sterker dan ooit. De handelstonnage is grooter dan by het begin van den oorlog. Om over de luchtgevechten iets te zeggen is het nog te vroeg. Churchill beweerde ver volgens, dat de luchtslagen voor Engeland gunstig zijn verloopen en den kortsten weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste posities kunnen den vijand niet helpen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn industrie in het achterland geheel uiteen ge- slagen en vernietigd worden. Voor de nederlaag in Somaliland stelde Churchill vervolgens Frankrijk verantwoor- delijk, op welks steun Engeland had gerekend. Daarbij sprak Churchill over de misdaad van FYankrijk. Aan den anderen kant verklaarde Churchill, dat Engeland al voor den oorlog zou hebben besloten Somaliland niet te verdedigen. In het verdere verloop zijner verklaring betoogde Churchill, dat Engeland den Ver- eenigden Staten spontaan en ongevraagd vloot- en luchtbases in pacht had aangeboden. Over eenige kleine eilanden in den Stillen Oceaan is reeds onderhandeld. Nu moest nog worden gesproken over New Foundland en Britsch West-Indie. Overigens is er geen sprake van over- dracht van souvereiniteitsrechten, doch betreft het hier alleen maar een maatregel voor de gemeenschappelijke verdediging der veilig- heid. Churchill sprak in dit verband over een pacht voor 99 jaar, welke niet alleen in het belang zou zijn van de Vereenigde Staten, maar ook in het belang van New Foundland Canada en van de andere betrokken kolonien. ENGELAND'S EERSTE NEDERLAAG IN DE KOLONIEN. Het D.N.B. meldt uit Milaan: De overwinning in Britsch-Somaliland wordt door de Noord-Italiaansche bladen ge- kenteekend als de eerste koloniale nederlaag van Engeland. De Oostersche volkeren, zoo schrijft de Popolo d'ltalia, die het Britsche rijk gedurende vele geslachten voor een on- kwetsbare macht gehouden hebben, zien thans de opzienbarende vlucht van de Engelsche troepen voor de Italianen. Een eerste gevolg van de verovering van Britsch-Somaliland is, dat Italie zijn fronten om Abessinie tot twee beperkt. Het tweede gevolg is, dat het stel- sel der Britsche steunpunten Berbera-Perim Aden uit elkaar is. Thans is Berbera een basis voor de controle van Aden en voor den weg naar Indie. Britsch-Somaliland treedt toe tot het groote complex van Italiaansch Oost-Afrika. Zeila is de natuurlijke haven van Harrar, ook Dzjiboeti, het uitgangepunt van de spoorlijn naar Addis Abeba, zal aan de bsurt komen. De Corriere della Sera spreekt van een eersten vernietigenden slag tegen den weg naar Indie. Met Britsch-Somaliland heeft Italie een doom in de flank van zijn imperium weggenomen, een middelpunt van spionnage en een toevluchtsoord van vluchtelingen uit- geschakeid en de legende der koloniale on- schendbaarheid van Engeland verstoord. De Gazetta del Popolo betoogt, dat het ver- lies van de Engelsche kolonie gelijk staat met een jitnoodiging tot de volkeren, die nog door de Britsche heerschappij onderdrukt wor den, het juk van zich af te schudden. Het uur der verlossing heeft geslagen. HOOFDCOMMISSARIS VOOR WEDER OPBOUW IN BELGIE BENOEMD. De .Frankfurter Zeitung" meldt, dat de Duitsche bezetttingsautoriteiten bij de orga- nisatorische grondslagen van het herstel in Belgie van het beginsel uitgaan, dat de Bel- gen het herstel van de oorlogsschade zelf ter hand moeten nemen. Bij de uitvoering van deze taak steunen zij de Belgen zooveel mo gelijk. Teneinde een centrale leiding van den wederopbouw te verkrijgen is de heer Ver- wilghen benoemd tot hoofdcommissaris voor den wederopbouw. Verwilghen bekleedde vroeger een hooge functie in het Belgische ministerie van arbeid. Daar het land door de Duitsche weermacht bezet is, bestaat niet de noodzakelijkheid voor een afzonderlijke poli- tieke leiding des lands. De ministeries heb ben dientengevolge slechts een administratieve taak. De leiding daarvan berust bij de secre- tarissen-generaal, die vroeger reeds het be- heer over de afzonderlijke departementen heb ben gevoerd. Een aantal van deze vroegere secretarissen-generaal is gebleven, anderen zijn met de regeering Pierlot gevlucht. De secretarissen-generaal zijn in alle kwesties van wederopbouw onderworpen aan den hoofdcommissaris voor den wederopbouw. Deze kwesties grijpen zoo sterk in het bestuur in, dat de bevoegdheden van den hoofdcommissaris voor den wederopbouw practisch in alle bestuursaangelegenheden bijna gelijk staan aan die van een minister- president. De voornaamste taak van den commissaris voor den wederopbouw is: wegneming van de werkloosheid, herstel van hetgeen door den oorlog is beschadigd en samenwerking der ministeries bij dezen arbeid. De werkloosheid is in Belgie nog altijd groot. Men schat het aantal werkloozen op ten minste een millioen. De commissaris poogt voor hen werkgelegenheid te vinden, voomamelijk bij den wederopbouw. De materieele schade, welke de oorlog in Belgie heeft aangericht, is deels aanzienlijk, maar lang niet zoo groot als na den wereld- oorlog. In tegenstelling tot toen vindt men groote vemielingen thans alleen aan de be- trekkelijk weinige hoofdpunten van verzet. Met den wederopbouw van zwaar vernielde steden gaan natuurlijk groote architectonische en stedenbouwkundige vraagstukken gepaard, welke berusten bij den commissaris voor den wederopbouw. DE POLITIEKE ORDENING IN LUXEMBURG. De Frankfurter Zeitung beschrijft de nieuwe staatkundige ordening in Luxemburg. Door de vlucht van de regeering des nachts waren aan den Luxemburgschen staat alle constitutioneele grondslagen onttrokken. Het heele bewind zweefde in het luchtledig. In die omstandigheden benoemden voorloopig de wetgevende lichamen kamer en raad van state met toestemming van de Duitsche bezettingsoverheid, een uit de hoogste regee- ringsambtenaren bestaande commissie voor het landsbestuur, bestaande uit vijf leden. onder leiding van den secretaris-generaal der vroegere regeering en gezant te Berlijn Wehrer. Haar arbeidsterrein was beperkt en haar decreten hadden betrekking op finan- cieele en oeconomische rtlaatregelen overeen- komstig de bestaande wetgeving. 1 Zooals gemeld, is inmiddels staatsraad Gustav Simon tot leider van het burgerlijke bestuur in Luxemburg benoemd. In zijn openingsrede wees Simon op het kenmerk van de taak, welke de Fiihrer hem heeft toevertrouwd. Ze bestaat o.a. daaruit, Luxemburg van den Franschen invloed te bevrrjden en te treden in den uit cultureel oogpunt verwanten Duitschen kring. Het doel van het Duitsche burgerlijke bestuur werd in de rede aldus omschreven: tusschen Duitschland en Luxemburg bestaan geen tegenstellingen, veeleer is er oneindig veel dat ons verbinden kan en het zal ons doel zijn alles in het licht te stellen wat ons verbindt en uit te roeien wat ons scheidt en geschei- den heeft. In de plaats van de oude partijen is de onlangs hier opgerichte, onder leiding van professor Kratzenberg staande Duitsche volkspartij gekomen. Deze organisatie, die binnenkort ook over een dagblad zal beschik- ken, heeft zich tot taak gesteld geleidelijk in breede lagen der bevolking begrip te wek ken voor een nieuwe binnenlandsche ordening. Volgens het D.N.B. is Hengst, de eerste- burgemeester van Koethen, voor den duur van den oorlog benoemd tot stads-commissaris en eerste-burgemeester van Luxemburg. Hij heeft zijn ambt reeds aanvaard. WAT ENGELAND MOET MISSEN. In welke mate de invoer in Engeland door de Duitsche blokkade wordt verhinderd, blijkt uit de volgende cijfers, welke wij uit de Deutsche Zeitung in den Niederlanden over- nemen. Engeland is voor zijn verbruik in Engeland zelf aan katoen voor 100 pot. van den invoer afhankelijk. Hetzelfde geldt voor jute, zijde, rubber, koper, tin, mangaanerts, bauxiet, mais, rijst, koffie, cacao, thee, wijn en tabak Wat hout betreft, de Engelsche behoefte moet voor 91 pet. door den invoer worden gedekt, van wol voor 88 pet., van vlas voor 81 pet. zink 96 pet., minerale olie 96 pet., lood 96 pet., ijzererts 31 pet., boter 91 pet., suiker 91 pet., tarwe T3 pet., olie en vetten 70 pet., gerst 52 pet., vleesch 55 pet., ooft en zuidvruchten 50 pet., haver 5 pet. en aard- appelen 2 pet. Neemt men de cijfers van den Engelschen buitenlandschen handel voor 1939 tot basis, dan blijkt, dat thans 34.7 pet. van den invoer, ter waarde van f 300 millioen, door de Duit sche bezetting van een aantal Europeesche landen is afgesneden. Dit percentage vormt echter een gemid delde, het is voor een aantal artikelen belang- rijk hooger. Zoo meet Engeland b.v. thans 74 pet. van zijn bacon-aanvoer missen, 47 pet. van die van boter, 80 pet. van de eieren, 74 pet. van gecondenseerde melk, 84 pet. van de uien, 35 pet. van aardappelen, 50 pet. van tomaten, 37 pet. van gerst, 94 pet. van den gewonen aanvoer van ijzererts, 90 pet. van mijnhout, 98 pet. van vlas, 56 pet. van katoen- zaad, 52 pet. van ruwe petroleum en 45 pet. van den gewonen aanvoer van staal. Deze belemmering van den aanvoer in Engeland vloeit voort uit de bezetting van een aantal Europeesche landen; daarbij komt thans nog de afgekondigde blokkade ter zee. AANVALLEN OP DE REGEERING VAN NOORD-IERLAND Het D.N.B. meldt uit Geneve: De minister van financien heeft in het parlement te Bel fast verklahrd, dat de provincies van Noord- Ierland voor den Engelschen oorlog een brj- drage moeten leveren van zes millioen pond sterling per jaar. Naar thans uit de Noord-Iersche pers be- kend wordt, heeft de oppositie de regeering hevig aangevallen. De laboUr-afgevaardigde Beattie verweet de regeering, dat de ministers in het land rondtrokken en de zoons van an dere ouders aanspoorden dienst te nemen in het Engelsche leger, terwijl zij van hun eigen zoons in het geheel niet verlan-gden, dat zij naar het front zouden gaan. Als eenige der aangevallen ministers stond lord Craigavon op om mee te deelen, dat twee van zijn zoons thans bij de Engelsche marine dienden, waar- op Beattie hem ironisch - ahtwoordde, dat dit „front" in een Londensch ministerie lag. De afgevaardigde Henderson verklaarde, dat het tijdstip naderbij kwam, waarop de belasting- betaler van Ulster niet meer in staat zou zijn de hem opgelegde lasten te dragen. Vele menschen, zoo zei hij, moeten in de bitterste armoede leven. Sinds 12 jaar hebben zij geen werk meer. Desondanks stuurt de regeering zes millioen pond sterling naar Londen. UiL een verdere verklaring van lord Craigavon bleek, dat men in Noord-Ierland stelselmatig kinderen drilt om hen tegen lage loonen in munitiefabrieken te laten werken, hoewel alleen in Noord-Ierland 70.000 volwassenen geen kans hebben om w^rk te krijgen. DE 21STE BEDEVAART NAAR DE IJZER. Dr. Borms: thans keeren de Vlaniingen zic;h voor linmer van het Zuiden af, naar het Noorden toe. Het A.N.P. meldt uit Dixmuiden: ,J>e een-en-twintigste bedevaart naar de Uzer kan geen bedevaart zijn. Met enkelen slechts staan wij in de crypt van den door- boorden heldentoren, in de gewijde aanwezig- heid van onze dooden en brengen U uit de verte de boodschap van de IJzer." Zoo sprak Zondagmorgen Juliaan Platteau in de gewelven van het IJzermonument en hij vervolgde: ,,Doch in deze verte zijn wij nabij. Want waar gij staat zijn puinen, waar gij staat is IJzergrond, bloedgrond, bezaaid met nieuwe dooden. Den geofferden broeders uit dit nieuwe geslacht brengen wij een stilzwij- genden groet". Een aangrijpende stilte trad daarop in. Zoo huldigde Vlaanderen op dezen schoonen Zon dagmorgen zijn helden, oude en jonge, zoo herdacht het Vlaamsche volk op dezen hei- ligen grond hun hoogste offer om daaruit de kracht te putten voor de volharding in den op leven en dood gevoerden strijd tot vrij- making van zijn volksbestaan. Deze feestelijke herdenking geschiedde thans voor de 21ste maal. De gebeurtenissen der laatste maanden maakten haar tot iets heel bijzonders. In de analen van den Vlaamschen strijd zal zij met gouden letters geschreven worden. Deze uitverkoren enkelingen konden alien een plaatsje in de crypt van den door een granaat beschadigden toren vinden. Bij de graven hunner helden-broeders konden alien zich sterken door den geest van eensgezind- heid, die op deze plaats duizenden samen- bindt. ,,Ik heb nu ten tweede male voor Vlaan deren mogen lijden sprak dr. Borms samen met honderden volksgenooten, waar- onder gewezen oud-strijders, die jaren met u, dierbare dooden, in deze bloedige vlakten hebben gestaan: het Vlaamschhatende Belgie heeft ons aan den eeuwenouden vijand van Vlaanderen overgeleverd en nieuwe Vlaam sche slachtoffers zijn gevallen onder Fran- sche kogels. Wat was onze schuld? We waren te Vlaamsch en ijverden te zeer voor het „nooit meer oorlog". Bij al die folterplaatsen waar gij reeds zooveel hebt geleden, komt nu de schrikwek- kende reeks welke aanvangt met Abbeville, Le Vemet, St. Cyprien en eindigt in de gru- welkamer waar een misdadige regeering onze knapen van 16 jaar heeft opgesloten. Dierbare dooden, de staat, vijandig jegens hetgeen Vlaamsch is, die U eens zoo onbil- lijk heeft behandeld, Uwe graven heeft ge- schonden, zijn soldeniers in 1930 hier tegen ons heeft losgelate*, de amnestie aan uw beste kameraden heeft geweigerd, snoerde met zijn nieuw verraad Vlaanderen tot een blok samen en bewees voor goed aan de Vlamingen dat hij hun vaderland niet kan zijn. Thans keeren de Vlamingen zich voor im- mer van het Zuiden af, naar het Noorden toe. Heel het volksnationale Vlaanderen smeekt God door uwe tusschenkomst, dierbare doo den, om zijn bescherming en hoopt dat de zon die daagt aan de oosterkim licht en leven zal brengen voor ons heele volk". Prof. dr. Frans Daels, voorzitter van het bedevaartcomite, getuigde van den harts- tochtelijken Vlaamschen arbeid gedurende heel den oorlog van 19141918 en gedurende de 22 jaren, die er op volgden, voor verbon- denheid met het volk. Steeds zoo vervolgde hij hebben wij er naar gestreefd, dat de landsgrenzen alleen ethnologische en administratief-cultureele be- teekenis zouden hebben, geen loopgraven zou den zijn en geenbloedgrachten zouden worden. Uit alle kracht hopen wij, dat het besluit van dezen oorlog iets anders zal zijn dan een nieuwe onzinnige landkaart en wel een nieuwe geestelijke en sociale ordening op volksnationalen grondslag. Deze orde is ons welkom en tegenover deze orde willen wij loyaal handelen. Wij willen met alle krachten medewerken aan deze nieuwe orde en aan haar bestendi- ging, waarvoor de eerste vereischte is dat onwaardigen en aan het volk vreemden van alle hooge posten verwijderd blijven, dat de comediespelers worden ontmaskerd en het volk tot voile bezinning wordt gebracht. Iedere Vlaming moet als hoegsten plicht en als hoogste tucht zich inschakelen in de Vlaamsche volksgemeenschap en deze Vlaam sche gemeenschap moet zich inschakelen m bet Nederlandsche volksgeheel, waarvan het siechts een onderdeel is. (Dan zullen over Vlaanderen, de gouden eeuwen van Vlaanderens techniek en kunst, wetenschap en cultuur terugkeeren. LEO TROTSKI OVERLEDEN. Uit Mexico wordt gemeld, dat Leo Trotski aan de gevolgen van een op hem gepleegden moordaanslag is overleden. HET GESCHIL TUSSCHEN ITALIE EN GRIEKENLAND. De Giornale d'ltalia houdt zich bezig met den toestand van de Albaneesche bevolking, die onder Grieksch gezag leeft. Het semi- officieele blad schrijft: Albanie en daarrr.ee Italie hebben het recht in naam van het vol- kenrecht en van de Europeesche orde ophelde- ring van den toestand te verlangen. Ook op den Balkan moet een chronisc-he burgeroorlog onmogelijk gemaakt worden. Dit is een Ita- liaansch-Grieksch vraagstuk, dat een recht- vaardige oplossing moet vinden. Niet alleen't gebied van Ciarnure is van belang: het vraag stuk betreft veeleer alle streken, waar de Albaneezen in de meerderheid zijn, dus ook een deel van het gebied van Janina. In Grie- kenland wordt de poiitiek van onderdrukking en vervolging van de Albaneesche bevolking voortgezet. Het schijnt zelfs, dat die poiitiek nog verscherpt is om de Albaneesche irreden- tisten door intimidatie en uitroeiing tot zwij- gen te brengen. Misschien echter wil men ook de spanning aan de grens tot Albanie en Grie- kenland verhoogen om de conflicten uit te lokken, die sedert het uitbreken van den oor log in overeenstemming zijn met de bedoe- lingen der Britsche poiitiek. Evenals in den vorigen oorlog staat Griekenland onder Brit- schen druk en treedt het bewust op als agent provocateur. Griekenlands h-ouding wordt be- vestigd door de Britsche intriges en de te Lon den verspreide geruchten over onrust in Al banie. Ongetwijfeld moeten Albanie en Italie rekening houden met het plan van een Griekseh-Engelsch offensief. KONING LEOPOLD EN KONINGIN ELISABETH. De correspondent der N. R Ort. te Brussel meldt, dat koning Leopold en koningin-moe- der Elisabeth zich nog steeds op het slot te Laken bevinden. Omtrent den gezondheidstoestand van den koning liepen dezer dagen in de Belgische hoofdstad onrustbarende geruchten. Ons werd echter van bevoegde zijde verzekerd, dat deze Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. geruchten alien grond missen. Koning Leo pold liep tijdens den achttiendaagschen veld- tocht, een verko-udheid op en werd, na de on- derteekening van het capitulatiebesluit, bij zijn terugkeer te Brussel door een zware vermoeid- heid overvallen, maar thans is hij weer vol- komen gezond. Wat de koningin-moeder betreft, na het be- zoek aan het ziekenhuis te Maastricht liet zij geen dag voorbijgaan zonder zich naar een militair hospitaal te begeven. Te St.-Amands- berg, bij Gent, waar in het tehuis voor ouden van dagen, vele gewonde Belgische militairen worden verpleegd, werd de vorstin door de bevolking herkend, hartelijk toegejuicht en met bloemen overladen. DE HERTOG VAN WINDSOR TE NASSAU AANGEKOMEN. De hertog van Windsor, de nieuwe gouver- neur en opperbevelhebber van de Bahama- eilanden, is met de hertogin te Nassau aan land gegaan. Zij werden door een geestdriftige menigte verwelkomd. De hertog, die in de uniform van generaal-majoor gekleed was en de hertogin begaven zich terstond naar de wetgevende kamer, waar de hertog beeedigd werd. ALLEEN FRANSCHEN MOGEN IN FRANKRIJK HET BEROEP VAN ARTS UITOEFENEN. Het Journal Official publiceert een wet, welke de uitoefening van het beroep van arts in Frankrgk beperkt tot die Fransche staats- burgers, wier vader eveneens het Fransche staatsburgersohap bezat. Uitzonderingen kun nen gemaakt worden, wanneer personen zich jegens Frankrijk in wetenschappelijk opzicht verdienstelijk gemaakt hebben of in den we- reldoorlog of in den oorlog van 1939 gevoch- ten hebben in het Fransche leger, of den lien November 1918 het Fransche staatsburger- schap hebben verworven. AANWIJZINGEN VOOR DEN TIJD, DAT LONDEN BEZET ZAL ZIJN. De Japansehe ambassadeur te Londen, Sji- S gemitsoe, heeft naar Domei meldt, aan het ministerie van buitenlandsohe zaken te Tokio geseind, dat de Britsche regeering aan de in- woners van Londen een instructie heeft ge- geven over haar houding en optreden voor het geval, dat Londen onder controle der Duitsche troepen zal komen. DE CORPORATIEVE GEDACHTE IN FRANKRIJK. De regeering te Vichy heeft een wet op de voorloopige organisatie van de volkshuishou- ding opgesteld als richtsnoer voor de orga- nisatorische en structueele hervorming van de pToductie en vooral bij wrjze van uitgangs- punt voor een corporatieven opbouw. Ter be- vordering van de productie worden comity's gevormd inzake toewijzing van grondstoffen en uitwerking van fabrikageprograms. De regeering heeft het recht de organisaties van werkgevers en arbeiders te ontbinden, als ze zich tegen de belangen der Fransche volks- huishouding te weer stellen. DE BOOTDIENST HERVAT. De bootdienst TemeuzenHoedekenskerke van den Provincialen Stoombootdienst is heden weder hervat. POSTVERKEER IN HET GRENSGEBIED. Voor de verzending van brieven en brief- kaarten in het grensgebied tusschen Neder land en Belgie en Nederland en Duitschland gelden dezelfde tarieven als voor het gewone binnenlandsche verkeer, t.w. 7% ct. voor brie ven tot 20 .gr. en 5 ct. voor briefkaarten. Deze faciliteit is echter beperkt tot het ver keer tusschen kantoren, die hemelsbreed niet verder dan 30 km van elkaar verwijderd zijn. NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. Woensdagavond werd alhier in hotel „Du Commerce" vanwege het Nederlandsche Ar- beidsfront een openbare vergadering gehou den, waar als spreker optrad de heer Keers, van Amsterdam. Deze vergadering werd geopend door den heer J. Meijer. die den aanwezigen welkom heette en het woord gaf aan den spreker. Spr. begon met te zeggen, dat deze ver gadering een informatoriseh karakter droeg. Het Nederlandsche Arbeidsfront is geen strijdorganisatie van de N. S. B. Er moet komen een werkersorganisatie, waarin ieder, ongeacht zijn godsdienstige opvattingen, on-' derdak kan vinden. De mogelijkheden van het Arbeidsfront zijn, dat deskundigheid den bo- ventoon zal voeren en dat het zal mede- brengen den nationaal socialistischen staat. Er moet komen een staat, waar sociale recht- vaardigheid is en waarin gezorgd wordt, dat de jeugd een toekomst heeft. De arbeider moet, aldus de heer Keers, geborgen zijn in eigen volk. Zooals in een goed geordend ge- zin, ieder lid daarvan geborgen is in dat ge- zin, zoo moet ook de arbeider geborgen zijn in eigen volk. Volgens spr. komt hier of een nat. soc. staat onder Mussert, of ons land wordt een Duitsche provincie. De democratic heeft afgedaan. En wat heeft ze den arbei der gebracht? In de eerste plaats een stem- kaart en in de tweede plaats een stempel- kaart. De arbeiders zullen zelf moeten opmar- cheeren. Zonder hen, zonder hun inspanning en arbeidskraeht kan het doel niet worden be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1