ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN in den pep van het noodlot No. 11.003 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 80« Jaargang Binnenland Feuilleton DE BOETE BETAALD, MAAR NIET TEVREDEN. COURA ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuno f 1,35 per 3 maandan Bulten Temeuzen fr.. per post f 1,65 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het fcruitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTTENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KT.ETVE ADVERTENT IENper 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en elichd's worden naar plaatsruimte berekend. Hanrielsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. niT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BERENDMAKIN G. De Burgemeester van TERNEUZEIN brengt in opdracht van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd #an het Departement van Justitie, ter openbare kennis, dat door hen Befehlshaber der Sicherheitspolizei und 3es 3D is bepaald, dat na 31 Augustus 1940 g e e n jachtgeweren meer mogen worden teruggegeven. Temeuzen, 19 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, L. J. GEELHOEDT L.B. BEKENDMAKING. De Burgemeester van TERNEJUZEN maakt, in verband met een schrijven van den Leiter der HafentitoerwachungssteDe te Vlissmgen bekend, dat het alle personen, ook visschers, verboden is zich in het donker op het strand te bevinden en het gebruik van brandende lampen niet geoorloofd is. Overtreding hiervan wordt streng gestralt. Temeuzen, 21 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, L. J. GEBLHOHDT L.B. BERENDMAKIN G. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelingen- reglement, in de gemeente TERNEUZEN; gezien art. 4 van voornoemd reglement, VORDERT: dat alle vreemdelingen, die thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de gemeente Ter- neuzen, met uitzondering van arische Duit- schers, zich binnen 14 dagen na dagteekening van deze bekendmaking bij hem aanmelden aan het bureau van politie, Zandplein aldaar, en bij den agent van politie VERPOORTE te Sluiskil, onder medebrenging van hun pas- poort en/of eventueel andere identiteits- papierentrouwboekje, geboortebewijs enz.). Deze vordering geldt niet voor: a. Niet-arische vreemdelingen, die na 1 Januari 1933 Nederland zijn binnen- gekomen, en b. Vreemdelingen van Engelsche, Fransche, Belglsche en Poolsche nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vordering tot aanmelding hebben voldaan. Temeuzen, 21 Augustus 1940. Het Hoofd van Plaatselijke Politie, wnd., L. J. GEELHOEDT. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden genomen ten aanzien van de(n) vreemdeling(e), die voomoemde aan- meldingsplicht niet nakomt, kan niet-nako- ming dezer verplichting volgens art. 26 van het Vreemdelingenreglement gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. ROFFIE- EN THEESURROGATEN. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van sociale zaken, brengt ter al- gemeene kennis, dat binnenkort zijn te ver- wachten op de Warenwet steunende bepalin- gen en eischen voor koffie- en theesurrogaten. Aan bereiders, handelaren en publiek wordt in overweging gegeven met bereiding, in den handel brengen en koopen te wachten tot de betreffende regeling is gepubliceerd. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSTBCKMEJEREBOER 1) HOOFDSTUK I. De Mannequin. Met een uitdrukking vol minachting liep Elsie Spain telkens weer opnieuw den salon op en neer. Yolande toonde aan een voomame klant het nieuwe, blauwe model van Patou en was als gewoonlijk vast besloten te verkoopen. Elsie, die als een volleerde mannequin met haar slanke heupen wiegeide, was werkelijk een schoonheid. De minachtende uitdrukking die ze niet kon verbergen, verhoogde nog de charme van haar bleeke, trctsche gezicht. Ze zag er zeer ongenaakhaar uit en dit was ze ook inderdaad. Mrs. Courtney de Lance-Holmes, een kleine, gezette vrouw met een behaard gezicht, die er, wat haar natuurlijk nimmer gelukte, in haar japonnen als een sylphide wenschte uit te zien, ademde zwaar. Ze zou er wel elke penny van haar onmetelijk fcrtuin voor willen geven om, al was het slechts voor enkele maanden, het figuur en de schoonheid te heb ben van deze mannequin. ,,Wie is dat aanbiddelijke meisje?" vroeg ze aan Yolande. ,,Ze ziet er uit als een prin- ses!" Yolande, die eigenlijk Mrs. Sarah Goodbody heette, was sedert tien jaar weduwe van een manufacturier. In den loop der jaren was ze, een noodzakelijkheid in haar vak, een uit- GEEN VER/HOOGDE WEGENBELASTING MEER VOOR AUTO'S MET GASGENERATOREN. De Motorrijtuigenbelastingwet legt in art. 3a den gebruikers van motorrijtuigen, welke niet door benzine worden voortbewogen, een ver- hoogde wegenbelasting op. Op deze wijze ver- schaft de schatkist zich een compensatie voor de derving van inkomsten uit de benzine- belasting, tengevolge van het gebruik van Dieseloliemotoren e.d. Gp het oogenblik gaan vele autobezitters, vooral exploitanten van vrachtauto's, gedwongen door het gebrek van benzine, er in zekeren zin onvrijwillig toe over hun wagens am te bouwen voor het gebruik van houtgas, kolengas, e.d. Deze menschen voelen uiteraard de verhoogde wegenbelasting als een onbillijkheid, in aanmerking nemende de kosten en het ongemak aan den ombouw verbonden. De A.N.W.B. heeft samen met anderen deze aangelegenheid onder de aandacht van de autoriteiten gebracht. Naar aanleiding daar- van heeft de secretaris-generaal van het Departement van Financier# thans bepaald, dat artikel 3a van de Motorrijtuigenbelasting- wet voorloopig buiten toepassing blijft voor motorrijtuigen, uitsluitend ingericht voor aan- drijving door hout-, kolen- of turfgas, zoodat voor deze wagens wegenbelasting wordt be rekend volgens hetzelfde tarief als voor motorrijtuigen, die op benzine rijden. Het besluit is reeds iri werking getreden. VOORRADEN MOTORBRANDSTOF. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep- vaart, deelt mede: Krachtens artikel 17 van de Motorbrand- stofbeschikking 1940 no. 1, gewijzigd bij be- schikking d.d. 19 Augustus 1940, opgenomen in de Nederlandsche iStaatscourant no. 160 van 19 Augustus, wordt een ieder, die meer dan 100 liter motorbrandstof (benzine of dieselgasolie voor automobielen) in voorraad heeft, de verplichting opgelegd, onverwijld hiervan schriftelijke opgave te doen bij den directeur van het rijksbureau voor aardolie- producten. De opgave moet geschieden hetzij per ge- frankeerde briefkaart, hetzij per brief in ge- frankeerde gesloten enveloppe. Adresseering Uitsluitend aan sectie XV van het rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100104, 's Gravenhage. Zoowel in de opgave als op de enveloppe moet duidelijk in den linker benedenhoek het woord „voorraadopgave" gcschreven worden. De opgave zelf dient slechts aan te geven: a. in liters, uitgedrukt in een enkel geval, de totale hoeveelheid motorbrandstof, welke men in voorraad heeft, ongeacht de wijze van opslag of verpakking; b. het volledige adnes of de volledige adressen, waar de voorraad zich bevindt; c. den naam van den inzender met even- tueelen firmanaam; d. het volledige adres van den inzender; e. datum van inzending der opgave; f. de onderteekening door den inzender. De opgave moet uiterlijk 22 Augustus in het bezit van het rijksbureau zijn. DISTRIBUTIE VAN VERF EN VERFGRONDSTOFFEN. E>e secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Seheepvaart deelt mede, dat bij beschikking van Maandag het rijksbureau voor chemische producten is uitgebreid met een nieuwe sec- tie, te weten de sectie verf en verfgrondstof- fen. Tot directeur van deze sectie is be- noemd Ir. P. M. van Doormaal. De sectie is gevestigd te 's^Gravenhage, Koningskade 15. Bij bedoelde beschikking worden verf en verfgrondstoffen aangewezen als distributie- goederen in den zin der distributiewet 1939. Onder verf worden verstaan, alle soorten gereede verven, verf, dik in olie, lakverven, lakken, vernissen of drukinkten. stekend leugenaarster geworden. Trouwens, Mrs. de Lance-Holmes was een van die vrou- wen, tegen wie een modiste wel moet liegen, wil ze de klandizie niet verliezen. „Ik geloof dat ze het ook inderdaad is", fluisterde ze op vertrouwelijken toon. ,,Ze deed al zoo geheimzinnig toen ze zich kwam aanmelden; ik geloof dat haar Vader betrok- ken was bij die ellendige geschiedenis in Rus- land." „U bedoelt toch niet dat hij iets had uit te staan met die verschrikkelijke Bolsjewieken?" „Ik dacht aan den dood van den Tsaar. De Vader van dit meisje was, geloof ik, Groot- vorst of zooietsUit den aard der zaak is het erg moeilijk om haar aan het spreken te krijgen... Venetia, liefst.e!" De spreekster wenkte de mannequin, wendde zich daarna weer tot haar klant en zei: „Wat ik U bid den mag, spreekt U er met geen enkel woord over. Ze is zoo gevoelig. Bij de minste zinspe- ling op haar ongeluk barst ze in tranen uit." ,,Wat een romantische geschiedenis!" Het stijf in een corset geregen lichaam van Mrs. de L^nce-Holmes boog zich voorover om de mannequin tooh vooral maar goed te kunnen bekijken. Elsie slenterde lusteloos naar haar weik- geefster toe. Ze voelde zich als een dier in 'n kooi, dat van alle kanten wordt bekeken en onder de prachtige japon voelde ze haar huid prikkelen. Deze vrouw behoorde tot een gro- vere catagorie oh, wat haatte ze haar! Straks zou een vleezige hand over de japon strijken en dan moest ze lief glimlachen, al- tijd maar weer glimlachen... Oh, het maakte haar gek! ,,Je ziet er in dat toilet prachtig uit, mijn kind", merkte de koopster in spe op. De mannequin vertoonde haar stereotiepe glimlach. ,,Het is werkelijk een prachtig model", klonk het gebruikelijke antwoord. De vrouw strekte, zooals ze al had gevreesd, haar vette, te zwaar gemanicuurde hand uit. Onder verfgrondstoffen worden begrepen alle soorten droge verfstoffen (pigmenten), benevens hun waterige pasta's (waartoe niet behooren de in de textiel-industrie toegepaste kleurstoffen) benevens chloorrubber en alle voor de verfindustrie vervaardigde cellulose- verbindingen. Ingevolge genoemde beschikking is het ver boden verf of verfgrondstoffen, zooals boven omschreven, te koopen, te verkoopen of af te leveren, alsmede verfgrondstoffen te verwer- ken, zonder toestemming van den directeur der sectie. Van deze verboden geldt echter gedurende 14 dagen na het in werking treden der be schikking een algemeene dispensatie en wel tot 70 pet. van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige periode van 1939 zijn ge- kocht, verkocht, afgeleverd of verwerkt. Deze dispensatie geldt echter niet voor lood- menie en mengsels van droge verfstoffen, welke meer dan 50 pet. loodmenie bevatten en evenmin voor verf, welke uit loodmenie en mengsels van droge verfstoffen bevattende meer dan 50 pet. loodjnenie is vervaardigd. Ten aanzien van de hierbedoelde producten treden de verboden derhalve terstond in wer king. BepPrkte inschrijvingsplicht voor fabrtkanten en handelaars. Ieder, die verf of verfgrondstoffen fabri- ceert, importeert of verhandelt, alsmede Ieder die verfgrondstoffen verwerkt, voor welke doeleinden dan ook (dus ook voor niet-verf- teehnische doeleinden), is verplicht zich bij de sectie verf en verfgrondstoffen te laten in- schrrjven en wel vodr 29 Augustus. Deze inschrijvingsplicht geldt echter niet voor verbruikers van verven (consumenten niet-handelaarsdeze vallen geheel buiten de werkingsfeer dezer beschikking, evenals de meeste schilders, schildersbedrijven en klein- handelaren, zooals arogisten. Alleen die schll- dersbedrijven en drogisterijen, welke meer dan 10.000 kg verf per jaar vervaardlgen, bene vens die handelaren welke in totaal meer dan 25.000 kg verf of verfgrondstoffen per jaar omzetten, moeten zich laten inschrijven. Na het verstrijken van den bovengenoem- den dispensatie term ijn van 14 dagen zullen vergunningen uitsluitend worden verleend aan ingeschreven ondernemingen. Voor de beoordeeliq°; van de vraag of een belanghebbende voor mschrijving bij de sec tie verf en verfgrondstoffen van het rijks bureau voor chemische producten in aanmer king komt, moet de belanghebbende enquete- formulieren invullen, welke hem door de sec tie zullen worden toegestuurd. Zij, die verplicht zijn de sectie verf en verf grondstoffen schrifteiijk om inschrijving te verzoeken, zijn van deze verplichting niet ont- heven door het niet ontvangen der enquete- formulieren. Uiteraard zullen zekere geinte- resseerden door het bureau niet rechtstreeks bereikt kunnen worden en op hen -rust der halve de verplichting zich met de sectie verf en verfgrondstoffen in verbinding te stellen en om toezending der formulieren te ver zoeken. VERWOESTE EN BESOHADIGDE WONINGEN. Een regeling ter bevordering van den herbouw. De regeeringscommissaris voor den weder- opbouw heeft aan de gemeentebesturen een publicatie toegezonden betreffende den her bouw van door oorlogsgeweld verwoeste en het herstel van beschadigde woningen. Aan deze publicatie wordt het volgende ontleend: Om verschillende redenen is het gewenscht den opbouw van door oorlogsgeweld verwoeste en het herstel van beschadigde woningen zoo- veel mogelijk te bespoedigen. Om dit te bereiken is de navolgende regeling getroffen op grond waarvan aan de belanghebbenden door den Contactcommissaris aanwijzingen kunnen worden verstrekt om met den voor- Het allerliefste was ze direct weggeloopen, maar dat durfde ze niet, want de strenge blikken van haar werkgeefster waren strak op haar gezicht gevestigd. Yolande wist heel goed hoezeer ze aan zooiets het land had en ze had haar dan ook meer dan eens gezegd dat ze er maar aan moest wennen. ,,De klanten willen een japon, die ze van plan zijn te koopen, eerst eens nauwkeurig van alle kanten bekijken", legde ze uit. En dus leed ze een voile tien minuten gedul- dig, gedurende welken tijd Mrs. de Lance- Holmes het model van onder tot boven be- keek en betastte. Eindelijk, met een voldaan lachje, liet Yolande haar vertrekken. De klant had voor zich een copie van het model be- steld. Elsie slaakte een zueht van verlichting en maakte dat ze weg kwam. Voor vandaag was het afgeloopen, tenzij ze wanbofte en er nog iemand kwam. Zoodra ze in de rustkamar terug was, rukte ze de modeljapon uit en slingerde haar ver van zich af. Ze was dien dag in een miserabel humeur en ze bekende dit zichzelf eerlijk. Dit werk, niets dan paradeeren, met bewegingen als van een mechanische pop, maakte haar hoe langer hoe zenuwachtiger. Dit kon ze niet lang meer uithouden. Vandaag of morgen zou het tot een uitbarsting komen en dan zou ze zeker een van die parvenu-achtige vrouwen een klap in haar gezicht geven. Natuurlijk zou dit haar ontslag ten gevolge hebben... Zoo zat ze over haar toestand te peinzen, blij met haar eenzaamheid, nu de andere meisjes nog niet binnen waren. Gfschoon ze heel goed besefte wat het voor haar beteekende als ze ook maar een moment ontaeschaamd durfde te zijn tegen een van de klanten van Yolande ze zou dan immers weer zonder werk zijn, een verschrikkelijk vooruitzieht het verlangen om, inplaats van een mechanische pop, eindelijk weer eens ge heel zichzelf te ikunnen zijn, was te hevig. Twee jaren lang, sinds den dood van haar bereidende werkzaamheden tot herbouw of herstel van hun perceel een aanvang te maken. 1. De belanghebbende dient bij het ge- meentebestuur een bouwaanvrage in, bevat tende bijzonderheden betreffende den bouw, voldoende gegevens om de noodzakelijkheid van het werk te kunnen beoordeelen. 2. Van gemeentewege wordt na overleg met den contactcommissaris van het regee- rmgscommissariaat voor den wederopbouw en den inspecteur van de volkshuisvesting nagegaan, of: a. de situatie van het te her- bouwen pand in overeenstemming is met de geldende voorschriften en het past in de eventueel in voorbereiding zijnde stadsplan- nen; b. de plannen vakkundig zijn opgesteld d.w.z. dat zij voldoen aan aesthetische, tech- nische en oeconomische eischen. (Opgemerkt wordt hierbij, dat omtrent de keuze van den architect in overleg met gemelden contact commissaris voor het betrokken gebied ad- vies moet worden ingewonnen bij de Gewes- telijke architectencommissie). 3. Aan het regeeringscommissariaat, afd. Goedkeuring van Werken, wordt, door mid- del van de daartoe bestemde formulieren, goedkeuring aangevraagd voor de uitvoering der plannen, mede in verband met de benoo- digde materialen. Behalve het advies van het gemeente- bestuur behoort op het formulier een aantee- kening van den contactcommissaris te wor den gesteld, dat de voorbereiding is ge- schied overeenkomstig zijn aanwijzingen en dat het plan zijn volledige instemming heeft. Voorloopige tegemoetkoming in de kosten. Het is voorts mogelijk, diegenen die niet over voldoende middelen beschikken, in gel- delijk opzicht eenigszins tegemoet te komen. Hierbij dient onderscheid te worden gemaakt tusschen a. verwoeste woningen; b. bescha digde woningen. Wat betreft a., verwoeste woningen, kan de regeeringscommissaris, vooruitloopende op de schatting door de Schade-enquete-commis- sie, de verkoopwaarde van het betrokken perceel per 9 Mei 1940 vaststellen en aan de betrokkenen 80 pet. van deze waarde als voorschot op de tegemoetkoming in de schade uitkeeren, met dien verstande, dat voor gevallen van oorlogsgeweldschade het voorschot voorshands niet hooger zal kunnen zijn dan 80 pet. van f 10.000 of f 8000. Aan diegenen, die financieel niet in staat zijn het overblijvende deel zelf te financieren en die geen hulp van derden kunnen krijgen, kan het verschil tusschen het voorschot en de kosten van nieuwbouw onder hypothecair verband tegen een rente van 4 pet. worden verleend. Na vaststelling der tegemoetko ming zal het bedrag, waarmee deze tege moetkoming het gegeven voorschot eventueel overtreft, op de leening in mindering worden gebracht terwijl de rest als hypotheek op het pand kan blijven rusten. Indien de finan- cieele positie van den belanghebbende daar toe aanleiding geeft, kan een deel van de hypotheek renteloos worden verstrekt. Ter bevordering van een goeden gang van zaken bij het verstrekken van voorschotten en hypotheken is het gewenscht, dat verschil lende gegevens omtrent het onroerend goed en de financieele positie van den belangheb bende aan het regeeringscommissariaat wor den verstrekt. Daartoe moeten staten vol gens een vastgesteld model worden ingevuld. Behalve door den burgemeester der gemeen te, dienen deze staten onderteekend te zijn door degenen, die de schatting voor de waar- debepaling van het pand hebben verricht. Het gemeentebestuur dient voor deze schatting twee of drie ter plaatse goed bekend staande deskundigen aan te zoeken. Wat betreft beschadigde woningen, kan in bijzondere gevallen, wanneer de financieele toestand van den belanghebbende daartoe aanleiding geeft vooruitloopende op de schat ting door de schade-enquete-commissie, cre- vader, was ze ondergeschikte geweest en had ze haar eigen natuur altijd weer moeten be- heerschen. Tot voor twee jaar had ze de we- reld mooi en prettig gevonden, maar nu wist ze wel beter. Ze had nooit precies geweten wat voor soort zaken haar vader deed, alleen dat het iets met financien te maken had. Maar toen plot- seling de couranten verschrikkelijke feiten onthulden, toen ze, met oogen vol afschuw, las dat de vader, voor wien ze altijd heel veel respect had gehad en dien ze had bewonderd, een zwendelaar werd genoemd, iemand die zich steeds de spaarduiten der armen had toe- geeigend, begreep ze plotseling wat die zaken van haar vader waren. Opeens was het heele leven voor haar veranderd. Het groote huis in Weybridge werd verkocht, de meubelen in beslag genomen. Slechts aan de vriendelijk- heid van den advocaat, die met de afwikkeling der zaak belast was, had ze het te danken, dat ze niet direct heelemaal alleen op straat stond. Ze had niemand tot wien ze zich kon wen- den. Haar moeder was jaren geleden gestor- ven en de eenige bloedverwante die ze bezat, een zuster van haar vader, nad geweigerd zich iets van haar aan te trekken. Het heette dat tante Agatha al te zeer gebukt ging onder het verdriet om haar broeder. Het was trou wens niet in het minst Elsie's bedoeling bij deze zure, onaangename vrouw aan te klop- pen. Doch tante Agatba's houding was typee- rend, het was de vijandige houding, die de heele wereld na het gebeurde tegenover haar had aangenomen. De eigenlijke geschiedenis was, dat het hu- welijk van haar broeder met de Amerikaan- sche actrice, die, na zes jaren zeer gelukkig met hem getrouwd te zijn geweest, was over- leden, nooit tante's goedkeuring had kunnen wegdragen. Van haar moeder had Elsie Spain haar schoonheid geerfd. Gedurende de laatste twee jaar had ze heel diet worden verstrekt. Die gemeenten, welke hieromtrent reeds met de Stichtingen 1940 overleg hebben gepleegd, kunnen vaij deze stichtingen de credieten ontvangen. In ge vallen, waarin door stichtingen geen crediet wordt verleend (dit zullen dus in het alge- meen gevallen van zwaar beschadigde huizen zijn) kan ook door den regeeringscommissaris voor den wederopbouw tot het verleenen van crediet worden overgegaan. In dat geval moeten dezelfde gegevens worden ingezonden als voor volledigen nieuwbouw. Ins telling arohitectencommissies wederopbouw. De regeeringscommissaris voor den weder opbouw deelt het volgende mede: Ten einde te bevorderen, dat de weder- opbouw-werkzaamheden een behoorlijke ar- chitectonische verzorging verkrijgen, zijn ge- westelijke commissies ingesteld, die tot taak hebben den regeeringscommissaris van ad vies te dienen omtrent de toelating van archi- tecten bij deze werkzaamheden. Deze commissies zullen zich in de eerste plaats bezig houden met de samenstelling van lijsten van architecten, welke in het desbe- treffende rayon bij den wederopbouwwerken kunnen worden ingeschakeld. De samenstelling voor Zeeland is als volgt: Voorzitter: dr. R. W. graaf van Lynden, slot ...Terhooge", bij Middelburg. Arcb. leden: B. van Bilderbeek, Buitenwalevest 2, Dord recht; jhr. ir. J. de Ranitz, Middelburg, Dam 50. UITGEVERIJ EN HANDEL IN DRUKYVERKEN. Goedkeuring vereischt voor vesti- g'ihgsplannen en wezenlijke organi- satie-veranderingen. Blijkens een Maandagmorgen verschenen Verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den handel in drukwerken is bepaald, dat: het ten uitvoer leggen van plannen op elk gebied van het uitgeven of vervaardigen van, of han del in drukwerken de goedkeuring behoeft van den rijkscommissaris voor bet bezette Neder landsche gebied. Als plannen worden in het bijzonder be- schouwd nieuwe vestigingen, wezenlijke ver- anderingen in de organisatie, de doelstelling en de verspreiding van boeken en periodiek verschijnende drukwerken, verder veranderin- gen in den titel, samensmeltingen, alsmede uitbreiding van de reclame buiten het tot dus- ver bestaande verspreidingsgebied, verande- ringen in den tijd en de menigvuldigheid van versclfijning, het invoeren van uitgaven voor een bepaald gebied of van bijiagen. Verzoeken om toestemming overeenkomstig het voorgaande moeten bevatten: 1. een nauwkeurige omschrijving van het plan; 2. nauwkeurige gegevens betreffende de schrijvers, drukkers en uitgevers, verder be treffende den eigenaar of bestuurder van de uitgeverij, alsmede betreffende de uitgeverij zelf. o Hij die een plan, als hiervoren bedoeld, ten uitvoer legt, zonder van te voren de vereischte toestemming te hebben verkregen, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en geldboete van ten hoogste twee- duizend gulden, of met een dezer straffen. De handeling, bedoeld in het vorige lid, is een misdrijf. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Het vraagstuk van de rijwielbelastingplaat- jes heeft, volgens De Courant, te Amersfoort een puzzle geschapen. Gelijk gebruikelijk in andere jaren, mochten de wielrijders ook nu tot 8 Augustus zonder plaatje rijden. Op 9 Augustus werd door de ambtenaren gecontro- leerd en werden verscheidene ingezetenen be- vaak moeten denken aan dien gedenkwaardi- gen dag, toen ze met den advocaat, Mr. Ar- mitage, een gesprek had gehad. ,.Ik vrees", had deze gezegd, „dat U naar een betrekking zult moeten uitzien. Het sprjt me het te moeten zeggen, maar al deze heele ellendige geschiedenis is afgehandeld, zal er voor U geen geld meer overblijven. Zonder twijfel heeft U een goede opvoeding genoten, Miss Spain?" Ze vertelde hem welke scholen ze had door- loopen en hoe haar opvoeding was voltooid op een kostschool in de huurt van Parijs. ,,Juist juist", en Mr. Armitage tikte ge- dachteloos met een potlood op zijn vingers. ..Zonder twijfel is er wel iets geschikts voor U te vinden." Maar toen het er opaan kwam, bleek het heel moeilijk te zijn voor haar een passende positie te vindenHaar opvoeding was slechts zeer eenzijdig geweest en niet bere kend op haar tegenwoordige omstandigheden. Ze had nooit geleerd hoe zichzelf voor gebrek te vrijwaren en haar zeer groote schoonheid en telkens werd ze hieraan herinnerd was eerder een handicap voor haar dan een voordeel. Door noodzaak gedreven, had ze reeds op verschillende manieren geprobeerd in haar onderhoud te voorzien, maar telkens was het om de een of andere reden op een mislukking uitgeloopen. Eerst had ze het geprobeerd als gezel- schapsjuffrouw bij een invalide dame ten- minste in de advertentie was er sprake ge weest van een ,,dame". Maar Mrs. Beaumont- Kent had zich direct de eerste week al ontpopt als een onmogelijk mensch. Ze zou het ge- duld van een heilige op de proef hebben ge steld, laat staan dat van een meisje, dat niet aan de minste dicipline gewend was en dat zich, in haar zeer beperkte vrijheid, voelde als een vogel in een kooi. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1