Buitenland verdwijnt niet zonder meer en wekt het ver- moeden, dat deze in strijd met het verhod, door particulieren zijn geholpen. Het laat zich verstaan, dat men gedrongen door mensche- lijke gevoelens, zulke luchtschipbreukelingen hulp wil verleenen, doch onder de huidige om- standigheden is het een emstige overtreding, die rampspoedige gevolgen voor de daders, familie en landgenooten kan hehhen. We leven nu eenmaal in bezet gebied en verkee- ren in staat van oorlog. De ingezetenen des Rijks dienen daarmede rekaning te houden. DE NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DE OOSTMARK MAKEN HET UITSTEKEND. De ervaringen, met de Nederlandsche kin- deren in de Oostmark opgedaan, zijn, naar wordt gemeldt, bijna over de geheele lijn •goed. De kinderen maken het uitstekend en de pleegouders zijn in het algemeen ook over hun gedrag tevreden. Het is natuurlijk. dat cnder de ongeveer 7000 uitgezonden kinderen eenige gevallen van heimwee zijn voorgeko- men. Iedereen, die zich zijn kinde^jaren voor den geest kan halen, zal dit begrijpen. Ouders van dergelijke kinderen doen dan ook good daar heel rustig op te reageeren en hun kroost aan te moedigen zich bij de nieuwe omgev.ng aan te passen. Het is te betreuren, dat 37 kinderen uit de Oostmark moesten worden teruggestuurd omdat zij zich slecht gedroagen. Zij waren ofwel onzindelrjk, of- wel ongezeggelijk, ruw of oneerlijk. Dit aan- tal is echter klein vergeleken bij de vele andere kinderen, die ook hun gastheeren tot genoegen strekken. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat brieven aan de kinderen moeten worden ver- zonden in een enveloppe waarop een horizon- tale streep is gotrokken. Boven de streep staat: „An die Kinderaktion Niederlande- Ostmark, Kneuterdijk 20, Den Haag". Onder de streep komt de naam van het kind, de naam van den gastheer, het straatnummer en de plaatsnaam. De brief wordt als bin- nenlandsche brief gefrankeerd. Hij is in twee dagen ter plaatse. Indien er ouders zijn, die vinden dat de kinderen te weinig terug- schrijven, kunnen zij bij de genoemde Kinder aktion hulp vinden. Aan de pleegouders wordt dan verzocht de kinderen te animee- ren meer te schrijven. Het is onnoodig levensmiddelenpakketten te zenden. De kinderen hebben heusch genoeg. Dergelijke pakketten mogen dan ook niet meer verzonden worden. Eens in de veer- tien dagen kunnen de ouders bij wjjze van hartelijkheid een pakje van ten hoogste een pond sturen, via hetzelfde adres: Kneuter dijk 20. MEN III STERE NIET NAAR VERBODEN ZENDERS. Strenge straffen voor luisteren naar verboden zenders opgelegd. Van Duitsche zijde wijst men er nog eens op, aan welke strenge straffen men zich blootstelt, als men luistert naar verboden radiozenders. In Duitschland zijn enkele recente gevallen aan te wijzen, waarbij de overtreders van het verbod zich zware straf fen zagen toebedeeld. Zoo werden door de bijzondere rechtbank te Klagenfurt vier in- woners van die stad veroordeeld, een tot drie jaren, zijn echtgenoote tot 15 maanden en twee anderen tot twee jaren tuchthuisstraf. In het vonnis wordt o.m. overwogen, dat deze personen ,,gezellige avondjes" hadden gehou- den met het doel om naar buitenlandsche zenders te luisteren, in het bijzonder naar de Duitsche nieuwsberichten van Londen. Iemand uit Dortmund is veroordeeld tot drie jaren tuchtshuisstraf en drie jaren eer- verlies, daar hij regelmatig naar buitenland sche zenders luisterde en het gehoprde ver- spreide. Dezelfde straf zag zich iemand door de bijzondere rechtbank te Essen opgelegd, daar hij in een vrijgezellenwoning in Gladbach op een gemeenschappelijke kamer meermalen zijn toestel op buitenlandsche zenders had af- gestemd en hiermede voortging ondanks de protesten van de overige inwoners van het huis. Tot dezelfde straf werd iemand veroordeeld die zelfs een zeven-lamps toestel had ge- bouwd om naar buitenlandsche zenders te luisteren. Deze man antwoordde op de waar- schuwingen van zijn familieleden, dat hij in zijn eigen huis de baas was. Het is echter duidelijk, dat men tijdens den oorlog niet meer baas in eigen huis is, doch dat men zich te voegen heeft naar de wetten. Ook de Nederlandsche verordening betref- fende het luisteren naar radiozenders be- dreigt, zooals bekend is, de overtreders met zeer zware straffen. Men neme dus een voor- beeld aan bovengenoemde gevallen en stem- me alleen af op die zenders, waarvan het be- luisteren is toegelaten. HOOGERE POSTTARIEVEN. Telefoongesprekken duurder. Met ingang van 20 Augustus worden eenig tarieven der posterijen verhoogd. Briefkaarten bixuien de stad zullen dan met 4 cent gefrankeerd moeten worden, inter- locale briefkaarten met 5 cent. Voor brieven in locaal verkeer zal tot en met 20 gram een tarief van 5 cent gelden, van 20 tot 100 gram 7% cent. Op brieven in interlocaal verkeer tot een gewicht van 20 gram moet 7% cent worden geplakt. Voor brieven, welke zwaarder zrjn, blijven de oude tarieven gelden. Op briefkaarten, postbladen enz., met een zegelopdruk volgens het oude tarief, moet na 19 Augustus het ontbrekende worden bij- geplakt. Ook de telefoontarieven zullen een ver- hooging ondergaan. Zooals wij reeds hebben aangekondigd, zal een locaal gesprek'3 cent gaan kosten. Voor interlocale gespreken zullen de vol- gende tarieven gelden per drie minuten of gedeelte daarvan: le zone (010 km) 6 cent; 2e zone (1015 km) 15 cent; 3e zone (1525 km) 30 cent; 4e zone (2535 km) 45 cent; 5e zone (boven 35 km) 60 cent. De telfoonabonnes zal schriftelijk worden medegedeeld, met ingang van welken datum hun het nieuwe tarief zal worden berekend. De hierboven niet genoemde tarieven van het Staatsbedrijf der P. T. en T. blijven on- gewijzigd. VERGADERING NEDERLANDSCHE X7NIE. In de Harmonie te Groningen heeft Donder- dagavond de Nederlandsche Unie een groote vergadering gehouden. Er waren zooveel aanvragen tot bijwoning dezer bijeenkomst ingekomen, dat twee zalen moesten worden gebruikt. Binnenkort zal een tweede verga dering worden gehouden. De groote beneden- zaal wag rondom behangen met nationale en groen witte (de Groningsche) vlaggen. Het podium was versierd met bloemen en planten. Van half 8 tot 8 uur gaf de Groningsche Postharmonie in de groote benedenzaal, waar 1300 personen bijeen waren een concert, ter- wijl in de bovenzaal, plaats biedend aan 700 personen het R. K. Harmoniekorps St.. Jo seph een muziekuitvoering gaf. Als sprekers traden op mr. J. Linthorst 'Homan, mr. L. Elnthoven en prof. dr. J. E. de Quay. Zij traden beurtelings in beide zalen op. In de pauze tusschen de redevoe- ringen werden Nederlandsche liederen ge- speeld. DE DUITSCHE MARINE MAAKT TWEE SCHEPEN Burr. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In een kleine haven aan de Westkust van Frankrijk liggen twee buitgemaakte schepen, n.l. een groot Noorsch tankschip van 9300 ton en een Nederlandsch schip van 9700 brt. Het Noorsche schip, waarvan thans de Duitsche oorlogsvlag wappert, is door Duit sche zeestrijdkrachten op den Atlantischen Oceaan aangehouden en opgebracht. Het was onderweg van Engeland naar het Panama- kanaal om een lading olie voor Groot- Brittannie in te nemen. Het Nederlandsche schip, dat eveneens- op den Atlantischen Oceaan ter hoogte van den Equator werd aangehouden en opgebracht, kwam van Panama en Curagao en was met een lading ijzer, papier, olie en stukgoederen op weg naar Engeland. Behalve de beman- ming bevonden zich aan boord zes Ameri- kanen, waaronder een zendeling met zijn vrouw en dochter. De verhouding tusschen de bemanning en het prijscommando was goed. Evenals de be manning van het Noorsche schip genoten ook zij alle mogelijke vrijheden. Met lachende ge- zichten liepen zij rond en verheugden zich erop weer spoedig naar huis te kunnen terug- keeren. DE KI.IKSMIDDEEEN IN JULI. In Juli hebben de niet directe belastingen 38.009.000 opgebracht, tegen f 50.026.000 een jaar geleden, een nadeelig verschil der- halve van 12.017.000. Nochtans is er een aanmerkelijke verbetering t.o. van Juni en Mei j.L, toen de opbrengst resp. iets boven en iets onder 26 millioen was. Over de eerste zeven maanden hebben dezelfde middelen 249.6 millioen opgeleverd, of 24.3 millioen minder dan verleden jaar. PAKKETPOST MET DUITSCHLAND WEER TOEGESTAAN. Met ingang van Donderdag is het verkeer met dringende pakketten, ijlpakketten en rembourszendingen tusschen Nederland en Duitschland opengesteld. ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND. Een bom in het Haagsohe bosch. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een Engelsch vliegtuig een bom laten vallen in het Haagsche bosch, die tamelijk dicht bij het Huis Ten Bosch op het bekende eilandje tusschen de twee vrjvers is neerge- komen, behalve eenige schade aan het hout en heesters is er hierbij verder niets gebeurd. Wei heeft de klap, die de ontploffing te weeg bracht de bewoners van de aan het bosch grenzende wijken, met name van het Bezui- denhoutkwartier erg laten schrikken en hierbij is het niet gebleven, want in verschillende straten van het Bezuidenhout en dan wel in het bijzonder het laatste gedeelte daarvan om en bij de ijsclub zijn er ruiten gesprongen. Verder zijn er nog Engelsche bommen ge vallen in Noord-(Holland en Noord-Brabant. In Noord-Holland is er een terecht gekomen op een weide nabij de gemeente Koegras. Twee koeien zijn gedood. In Noord-Brabant is weder de gemeente Alphen bedacht, waar een bom een boschbrand veroorzaakt. Verder is uit nader ingekomen berichten gebleken, dat er in 'den nacht van Donderdag op Vrijdag op verschillende plaatsen Engel sche bommen zijn geworpen, die echter bijna alle op weilanden e.d. terecht gekomen zijn. Noemenswaardige schade is niet aangericht, alleen zijn er te Menaldumadeel drie koeien gedood en een koe gewond. MAATREfGELEN TER REGULEERING VAN DE KAASPRIJZEN. De consument hjag per k^er niet meer dan een pond koopen. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maaut het voigende bekend: In het algemeen heeft men kunnen consta- "teeren, dat in den laatsten trjd de prijzen in den kaashandel voortdurend zijn opgeloopen. Een der oorzaken hiervan is dat het publiek in abnormale hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen noodzakelijk is. Als voorloopige maatregel is met ingaig van Zondag 18 Augustus j.l. het verkoopen, zoomede de af- levering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk verboden, behalve ingeval van verkoop en aflevering door winkeliers, melk- inrichtingen en melkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen ecihter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van tpn hoogste kg per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 12 t/m 17 Augus tus geldende prijzen. Deze afleveringen mogen slechts plaats vinden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitge- schreven en waarin is vermeld: 1. Naam en woonplaats van den leveran- cier; 2. Naam en woonplaats van den afnemer; 3. Geleverde hoeveelheid en prijs; 4. Datum. Ben exemplaar moet door den leverancier worden bewaard en op aanvrage aan de Nederlandsche Zuivelcentrale ter beschikking worden gesteld. De Nederlandsche Zuivelcentrale kan in zeer bijzondere gevallen /an bovenvermelde verbodsbepalingen dispensatie verleenen. Hier- toe dient men zich schriftelijk tot deze cen- trale te wenden. Deze maatregel beteekent dus, dat het pu bliek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toegezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere houder van kaas, die op Zaterdagavond 17 Augustus een voorraad van meer dan 500 kg kaas bezat, daarvan uiterlijk Donderdag 22 Augustus met de eerste post een opgave (stuks, kg, per soort vetgehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de centrale moet doen. Adres Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. Binnenkort zullen nadere maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaas prijzen worden afgekondigd. DE RAAD VAN VOORLICHTING ONTVANGT NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE JOURNALISTEN. De raad van voorlichting voor de Neder landsche pers heeft vorige week in den tuin van Kasteel Oud-Wassenaar een thee aangeboden aan een aantal vooraanstaande Duitsche en Nederlandsche journalisten waarbij als gast aanwezig was de Rijkscom- missaris voor de bezette Nederlandsche ge- bieden, Rijksminister Seyss-Inquart. Voorts waren als genoodigden tegenwoordig o.a. de na voigende Duitsche autoriteitencommis- saris-generaal Schmidt, prof. Wehoffsich. Oberregierungsrat Hushahn, gezantschaps- raad dr. Mohr, majoor Macketanz en de heeren von Tiedemann, Presseddezement Jan- ke, dr. Edgar Schmidt-Burgh, van de Loo, S'teinweg, Himmel, dr. Strohn en Oberleut- nant Z. See Lyons. v Dr. Goedewagen, voorzitter van den raad van voorlichting - het lichaam, dat zich ten doel gesteld heeft, de Nederlandsche pers in de door de veranderde omstandigheden ge- wenschte banen te leiden en dat tevens de stichting eener Nederlandsche perskamer voorbereidt sprak eenige begroetingswoor- den tot dep Rijkscommissaris, diens mede- werkers en de Duitsche journalisten. Hij wees er op, dat de Hollanders menschen zijn, die den Duitschers door het bloed en door den geest verwant zijn. Thorbecke heeft het dikwijis uitgesproken: onze cultuur behoorde en behoort met de Duitsche cultuur tezamen tot een stam, den Germaanschen stam. De menschen, die hier leven, zijn u in wezen ver want en zijn ten deele met u door het lot verbonden. Wij Nederlanders zijn er trotsch op, dat men onze geschiedenis bestudeert en ook onze schilderkunst, onze architectuur, onze muziek en onze steden. Nog trotscher zijn wij er echter op, dat men niet alleen ons verleden bestudeert, maar ook onze tegen- woordige situatie. Met het verstand alleen kan men een cultuur en ook de Nederlandsche cultuur, niet begrijpen. Om onze cultuur in haar tegenwoordigen toestand met haar moeilijkheden, mogelijkheden en eventualitei- ten te bestudeeren en te ondergaan, heeft men intuitie noodig. Wat den historieschrij- ver ontbreekt, bezit de journalist, n.l. het levende in zijn onmiddellijke nabijheid in zijn actualiteit vast te houden. Dat het ook U Duitsche journalisten zal gelukken, dit hier in de Nederlanden te bereiken is onze wensch, ja onze overtuiging. Dat deze eerste voorwaarde, welke tegelijkertijd het doel was van uw arbeid, zich heeft vervuld, geeft ons de zekerheid van een steeds vruchtbare samenwerking. Voor den opbouw van een nieuw Europa zijn wij beiden noodig. Wij zullen moeten samenwerken, wij zullen elkan- der steeds weer moeten ontmoeten. Nadat dr. Karl Scharping van de persafdee- ling van de Duitsche rijksregeering nog eenige woorden had gesproken, waarbij hij zeide, dat t hem verheugde dat in Nederland zoo weinig schade door het oorlogsgeweld was aange richt vergeleken met Frankrijk en Belgie en nadat de Rijkscommissaris de Nederlandsche journalisten had uitgenoodigd in September a.s. een bezoek aan Berlijn te'brengen, heeft men den middag doorgebracht met geani- meerde gesprekken. Voordat de Rijkscommissaris, met zijn medewerkers en de Duitsche journalisten was verschenen, had de voorzitter van den raad van voorlichting, bereids de aanwezige Neder landsche journalisten als volgt toegesproken: Als voorzitter van den raad van voorlich ting verheugt het mij u alien van deze plaats te begroeten. In dozen tqd van spanning en vernieuwing, waarin een oude wereld en oude maatschappelijke vormen langzaam aan ver- vangen worden door nieuwe vormen, is het noodig, dat de journalisten samenwerken en elkander vinden in het vervullen van him taak in den nieuwen geest. Wij beleven de geboorte van een nieuw leven, van een nieuwe wereld en als iedere geboorte gaat ook deze gepaard met spanning. De raad van voor lichting heeft zich tot doel gesteld in dit moeilijke proces leiding te geven en van voor lichting te dienen en hier met zuivere Neder landsche gedachte voor oogen, de helpende hand te bieden, die noodig is. Ik leg hier den nadruk op zuiver Nederlandsche. Hoe zouden wij iets kunnen bereiken door klakkelooze ovememing van anderen? Wij kunnen alleen iets bereiken wanneer wij ons op Nederland sche basis stellen. Wij kunnen dit alleen dan in een goeden vorm gieten, wanneer wij vast- houden aan de Nederlandsche traditie, maar toch alleen in dezen.zin, dat wij op basis van die traditie trachten onze gedachten ten voile te ontwikkelen. Wij hebben de gedachte naar voren gebracht van een Nederlandsche pers, die zich baseert op den grondslag van het verworvene. Het verheugt ons, dat u in grooten getale hier aanwezig zijt, want wij zien daarin een bewijs van eympathie, een bewijs van medeleven met onze zaak. Ten- slotte is de situatie zoo, dat wij als leden van de Nederlandsche pers met de Duitsche over- heid zullen samenwerken op een wijze, die niet alleen loyaal, maar die ook hartelijk zal zijn. DE DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan alle distributiediensten in den lande mede gedeeld, dat blijkens een aldaar van het rijks bureau voor aardolieproduoten ontvangen be- richt, de beschikbare petroleumvoorraden de voigende maatregelen noodzakelijk maken: a. Door de distributiediensten mogen geen petroleumdistributiezegels meer worden uitgereikt. Dit geldt echter niet voor de zegels, welke in zeer bijzondere gevallen, als ziekte enz. worden uitgegeven, nadat ter zake machti- ging is ontvangen van het rijksbureau voor aardolieproducten. Het verstrekken van laatstbedoelde zegels, hetgeen dus geschiedt, nadat ter zake door den distributiedienst een. H-formulier aan het rijksbureau voor aardolieproducten is toege zonden en met accoordbevinding door dit bureau is teruggevonden, blijft derhalve op de tot dusverre gebruikelijke wijze geschieden. b. Er dient nauwkeurig de hand te wor den gehouden aan het voorschrift, dat het gebruik van petroleum beperkt dient te blij ven tot het gebruik voor kookdoeleinden en wel zoover de betrokkenep voor kookdoelein den geheel zijn aangewezen op het gebruik van petroleum en dus niet beschikken over eenige installatie om zonder behulp van petroleum te koken. De eenige uitzondering, welke hierbij nog wordt toegestaan, is voor hen, die gewoon waren petroleum in de zomermaanden voor kookdoeleinden te gebruiken en voor wie het thans uitermate bezwaarlijk zou zijn een kookfornuis of kachel te gebruiken, b.v. e<5n- kamerwoningen, of koken in een woonver- trek zonder dat. andere voorzieningen moge- lijk zijn. Het Centraal Distributiekantoor verzoekt de distributiediensten, voor zoover zulks mogelijk is, hierop streng controle uit te oefenen en in gevallen, waarin petroleum gebruikt wordt voor andere doeleinden dan kookdoeleinden of waarin petroleum wordt gebezigd voor kookdoeleinden, terwijl eenige andere installatie voor dit doel aanweizig is en de betrokkenen niet vallen onder de hier boven vermelde uitzondering, de in omlcop zijnde petroleumdistributiezegels weder terug te nemen. Tevens wordt den distributiediensten ver zocht, voor zoover gevallen ter oore mochten komen, waarbij vermoed wordt dat voorraden petroleum worden verzwegen, zulks onmid- delijk schriftelijk te rapporteeren aan het bureau controle van het Centraal Distributie kantoor. Hierbij wordt aangeteekend, dat, zooals bekend is, handelaren in petroleum, die daar van hun normaal bedrijf maken, niet ver- plicht zijn voor dit doel een voorraadopgave bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten in te dienen. NEDERLANDNUMMER VAN DE „NIEDERDEUTSOHE WELT". Het Juli/Augustusnummer van de ,,Nieder- deutsche Welt" is geheel aan de Nederlan den gewrjd. In de inleiding heet het: ,,Laat ons thans de oude draden der groote Neder- duitsche volksziel opnieuw aan elkaar knoo- pen. Zinnen en spinnen en knoopen heeft geduld noodig". Dan brengt Hans Friedrich Blunck, de oud- president van de Duitsche Kamer van Better- kunde, de trouwe vriend der Nederlanden, een gedicht: „Flandern 28 Mai 1940". Ook hierin wordt de zelfde gedachte ontwikkeld: ,,Nicht deine Schuld! Wir wissen's, sprich [nicht viel! Wir brauchen Zeit, die Freundschaft [neu zu sa'n". Dan volgt een overzicht van de ,,Neder- rynsche ruimte", ontleend aan Elisabeth Thiemanns geschrift „Der niederrheinische Raum" (vijfde band van de reeks „Das Reich und Mittel-Europa"; Ferdinand DUmmlers Verslag in Bonn und Berlin 1939). Vervol- gens krijgen wij een uittreksel uit „.Gudrun", waarin van de geschiedenis der Vlamingen verhaald wordt. Cyriel Verschaeve wordt in een volgend opstel het geweten van Vlaande- ren en zelfs het Nederduitsche geweten g«- noemd. Waarop een bespreking volgt van de Duitsche vertaling van Dr. N. Japikse's werk „De Oranjes-iStadhouders en Koningen der Nederlanden", verschenen bij Georg D. W. Callwey in Mlinchen. Gesloten wordt met mengelwerk: herdrukken van gedichten van Rend de Clercq, van Vercnocke (Polderland o duinenlandj, van Hoffmann von Fallers- leben (Vlaanderen, dag en nacht denk ik aan u), van Cyriel Verschaeve (Jacob van Artevelde). Ook de rede van Antwerpens burgemeester Huysmans naar aanleiding van. het 750-jarig jubileum van de haven van Hamburg op 7 Mei 1939 wordt in dit nummer nog eens afgedrukt, terwijl tenslotte een uit- gebreid Nederlandsch letterkundig overzicht wordt gegeven. Alles bij elkaar een belang- wekkend nummer, dat zeer de aandacht ver- dient. SOLLICITATIES BIJ DE ARBEIDSINSPECTIE. De directeur-generaal van den arbeid deelt aan hen, die in den laatsten tijd naar een be- trekking bij den dienst der arbeidsinspectie solliciteeren mede, dat onder de huidige om standigheden niet tot uitbreiding van het vaste personeel van dienst zal worden over- gegaan. Ook voor de bijzondere werkzaamheden waarmede de arbeidsinspectie is belast, kan in het algemeen niet van de diensten der vele sollicitanten gebruik worden gemaakt, aange- zien voor dit doel in de eerste plaats ambte- naren, die bij andere rijksdiensten te veel zijn, bij de arbeidsinspectie zijn tewerkgesteld. Afzonderlijke beantwoording der sollicita- ties kan niet plaats. vinden. DUITSCHLAND BLOKKEERT ENGELAND. Te Berlijn is volgens de N. R. Crt. Zater dag officieel het voigende bekend gemaakt: I. Engeland heeft sinds het begin van den oorlog in steeds toenemende mate de volken- rechtelijke regels van de oorlogvoering ter zee geschonden. Het begon met de verklaring tot contrabande van alle' levensmiddelen, het geen tegen de primitiefste wetten der men- schelijkhejd indruischt. Hierdoor moesten, evenals in den wereldoorlog, de Duitsche vrouwen en kinderen getroffen worden. Daarop volgde, dat alle goederen van Duit- schen oorsprong, zelfs de goederen in neu- traal bezit en die op neutrale schepen uit Duitschland waren geexporteerd, tot contra bande verklaard werden. Hierdoor moest het Duitsche bedrijfsleven getroffen worden. Vervolgens kwam de tegen het volkenrecht indruischende bewapening van de Engelsche koopvaardijschepen om dezen als aanvals- wapen tegen Duitsche duikbooten te gebrui ken, het misbruiken van neutrale vlaggen enz. Duitschland heetf hierop geantwoord: 1. Door verplaatsing van zijn handel naar het Oosten en aanzienlijke uitbreiding van zijn toevoer aan levensmiddelen en grondstof- fen uit de Europeesche en Aziatische econo- mische gebieden, door verzekering van gewel- dige hoeveelheden aan grondstoffen van aller- lei soort in de van zijn vijanden gezuiverde Europeesche landen ten gunste van het Duit sche bedrijfsleven, en 2. door het tot zinken brengen van vijf millioen br. reg. ton ruimte aan koopvaardij- schepen welke Engeland ter beschikking staat, hetgeen geschiedde door de Duitsche oorlogsmarine en het luchtwapen. Daarbij komt het onbruikbaar maken van nog 1% millioen br. reg. ton scheepsruimte door zware beschadigingen bij luchtaanvallen, dus in totaal 6% millioen br. reg. ton. II. Nadat Engeland steeds meer had in- gezien, dat zijn methode van oorlogvoering ter zee, welke met alle regelen van het vol kenrecht in strijd was, nutteloos was, is het tot steeds brutaler middelen overgegaan. Hiervan moeten genoemd worden: het leggen van drijvende mijnen, het openlijke en geca- moufleerde gebruik van koopvaardij schepen voor oorlogshandelingen, de camouflage van visschersbooten als duikbootvallen, de aan- koridiging van Churchill in het parlement op 9 Mei 1940, dat in het Skagerrak overdag alle Duitsche koopvaardij schepen en des nachts alle koopvaardijschepen zonder onderscheid der nationaliteit tot zinken gebracht zouden worden. Den zwaarsten slag heeft Engeland echter aan de scheepvaart van derde landen toege- bracht door de voigende maatregelen. Het heeft 1. De koopvaardijschepen van Noorwegen, Denemarken, Nederland, Belgie en Frankrijk geroofd om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans gedeeltelijk te vervangen. Sindsdien dwingt het de eigenaars en de be- manningen dezer schepen voor Engeland heerediensten te verrichten en 2. 'Het probeert met alle middelen de ge heele neutrale scheepvaart onder zijn con trole te dwingen. Zoo heeft Engeland de meest uiteenloopende gebieden ter zee, zooals zoo juist nog het gebied tusschen Greenland en Engeland en bepaalde gebieden om Zuid-» Engeland volkomen wederrechtelijk met mij nen versperd en dwingt het de neutrale scheepvaart de Engelsche controlehavens aan te doen. Het houdt ook de schepen van landen als Japan, de Sovjetunie en Zweden, die aan den Europeeschen oorlog in het geheel geen deel hebben, willekeurig vast. Vooral probeert het echter thans de geheele neutrale scheepvaart het beruchte navicert- systeem, de door Engelsche spionnage-organi- saties in neutrale landen georganiseerde han- delscontrole, op te dragen. Het behandelt schepen zonder navicert als prijs. Engeland poogt op deze wijze de geheele neutrale koop- vaardijscheepvaart aan zijn oorlogsdoeleinden dienstbaar te maken. Wat het zeegebied om Engeland betreft, zoo vindt hier, wegens de steeds toenemende ge- vechtshandelingen der wederzijdsche lucht- en zeestrijdkrachten, het normale handelsverkeer in het geheel niet meer plaats. Daarentegen worden aan de neutrale koopvaardijscheep- vaart thans door mijnen, patrouillebooten, luchtpatrouilles, Engelsche kustbatterijen enz. haar routes en haar optreden voorgeschreven. Weer andere neutrale schepen varen meest onder dwang in konvooien van Engelsche zee strijdkrachten. Van een vrije scheepvaart in deze zeeen kan dus thans geen sprake meer zijn. De ontwikkeling toont veeleer aan, dat de neutrale scheepvaart, voor zoover zij heden nog op Engeland vaart, aan alle gevaren van de oorlogshandelingen is onderworpen, en dat zij al naar de omstandigheden direct of indi rect door Engeland voor hulpdiensten mis- bruikt wordt. Engeland zelf heeft dus door zijn maat regelen, welke een aanfluiting zijn van elk volkerenrecht^ het geheele zeegebied rondom zijn eilandentot militair operatiegebied ge maakt, een toestand welke aan elk werkelijk neutraal schip moet verbieden zich in deze zeeen te begeven. Een andere afschrikking voor de neutrale scheepvaart en zeelieden moet zijn, dat En geland onder den dagelijks toenemendan druk van de Duitsche strijdkrachten zich onlangs ook heel openlijk van de laatste beperkingen der fatsoenlijke oorlogvoering is afgestapt. Zoo heeft Churchill eenige dagen geleden laten aankondigen, dat de onbewapende Duitsche reddingvliegtuigen, welke onder be- scherming staan van het Roode Kruis en de in nood verkeerende Duitsche of vijandelijke v'liegers redden, thans door Engeland zouden worden neergeschoten. Aan deze cynische uit- noodiging tot moord, welke kenmerkend is voor de vertwijfeling van de tegenwoordige Engelsche regeerders, over de komende ineen- storting, heeft het Engelsche luchtwapen prompt voldaan. Bij de jongste luchtgevech- ten werden n.l. twee Duitsche reddingvlieg tuigen tijdens hun reddingswerkzaamheden welke gewonde Engelsche vliegers golden, door de Engelschen neergeschoten. in. Duitschland heeft deze ontwikkeling sedert maanden aandachtig gevolgd, in de hoop, dat wellicht toch nog verstandige over- wegingen de huidige Engelsche regeerders er- van zouden afhouden, op den weg van deze misdadige oorlogvoering voort te gaan. Deze hoop was vergeefsch. Engeland heeft het laat ste beroep van den Fiihrer van de hand ge- wezen. Daartegenover heeft de rijksregeering thans besloten, met gelijke munt te betalen en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde on- verschrokkenheid tegen de scheepvaart om Engeland te gebruiken. Op 26 September 1939 heeft de Engelsche regeering bij monde van haar toenmaligen minister-president Chamberlain verklaard Duitschland is een belegerde vesting en het is volkomen geoorloofd en menschelijk het Duit sche volk van alle vitale toevoeren af te snij- den. Dat wil dus zeggen: de huidige Britsche regeerders achten het volkomen vanzelfspre- kend en geoorloofd, dat, wanneer zij hun zin kregen, Duitsche vrouwen en kinderen, even als in den wereldoorlog, aan den hongerdood werden overgeleverd. De politiek van den Fiihrer, die voor het Duitsche bedrijfsleven den toevoer van levens middelen uit groote deelen der wereld heeft geopend, alsmede de verzekering van enorme voorraden grondstoffen, door den unieken roemvollen veldtocht van onze legers, hebben deze Engelsche berekening doen mislukken. De huidige Engelsche regeerders weten dat, niettemin durv'en zij de volledige ineenstorting van hun politiek tegenover het eigen volk nog niet te bekennen, maar proclameeren zij daarentegen den oorlog tot het uiterste. Tegenover deze houding, waarmede Enge land zich zelf naar den ondergang drijft, stelt de Rijksregeering vast: de belegerde vesting is thans niet meer Duitschland, maar het En gelsche eilandenrijk. Tegenover de mislukte Engelsche hongerblokkade jegens Duitsche vrouwen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, wel ke hiermede wordt afgekondigd. IV. Duitschland is ervan overtuigd, met de afkondiging van de totale blokkade van het Britsche eilandenrijk een verderen beslissen- den stap te doen tot beeindiging van den oor log en tot het doen verdwijnen van de huidige Britsche regeerders, die de schuld van dezen oorlog zijn. Het opperbevel van de weermadht zal bij zijn operaties in vollen omvang gebruik maken van de gunstige strategisciie positie, welke de beheersching van de continentale kusten, van Biscaye tot de Noordkaap, alsmede de supe- rioriteit op zee en in het luchtruim, rondom Engeland, den Duitschen strijdkrachten bie den. Duitschland handelt daarbij in het belang van geheel Europa, want sinds men in ILonden heeft ingezien dat Duitschland niet uitgehon- gerd kan worden, probeert men thans den hon- geroorlog ook tot andere Europeesche staten als Noorwegen, Denemarken, Nederland, Bel gie en Frankrijk, Zweden, Spanje en Portu gal uit te breiden. Zelfs aan landen die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de Sovjetunie enz., probeert men hun toevoeren van over- zee af te snijden, met de motiveering, dat Duitschland van die toevoeren voordeel zou kunnen hebben. De snelle nederlaag van Engeland en daar mede het uit den weg ruimen van de huidige Engelsche regeerders, die alleen den vrede in den weg staan, is dus het eerste gebod voor heel Europa en ook voor de overige neutrale staten. Terwijl eenige landen, zooals de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Argentinie reeds sinds lang de zeeen om Engeland tot gevechtsgebied verklaard en den schepen, vliegtuigen en burgers van hun staten ver boden hebben, zich binnen deze gevaarlijke zones te begeven, hebben andere neutrale staten een dergelijken maatregel tot dusverre niet genomen. Duitschland, dat deze landen herhaaldelijk ervoor gewaarschuwd heeft hun schepen naar het zeegebied rondom Engeland te zenden, heeft den regeeringen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aan hun sche pen het varen binnen de Duitsch-Engelsche oorlogszone te verbieden. Het is in het be lang van deze staten zelf,dat zij ten spoedig- ste aan dit verzoek voldoen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het voigende vaststellen: de zee- oorlog is in het gebied om Engeland in vollen omvang ontbrand. Het geheele gebied ligt vol mijnen. De vliegtuigen vallen elk schip aan. Elk neutraal schip, dat in de toekomst in dit gebied vaart, stelt zich dus bloot aan i het gevaar van vernietigd te worden. De Rijks- 5 regeering wijst in de toekomst zonder eenige uitzondering de verantwoording voor eenige schade, welke schepen van welken aard ook, of personen in deze gebieden zouden oploopen, van de hand. Door hun scheepvaart volkomen j van de Britsche eilanden verwijderd te hou- den, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bijdragen tot het vermijden van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2