t I I I HET KOOPEN OP DE TEXTIELKAART m t I GELDIGE BONS: t A X foelangrijker, blijft de vraagals het dan niet zoo kan, wat kan er dan wel geschieden? iSpreker begint op den vooigrond te stel- len, dat hij voor zich nog altijd bereid is tot samenwerking op zoo breed mogelijke basis. Die samenwerking was verkregen in het program van de eerste Nederlandsche Unie. Die samenwerking is nog mogelijk, indien men zich niet verliest in fantasieen, maar de nuchtere, klare werkelijkheid tot uitgangs- punt neemt. Die nuchtere, klare werkelijkheid beteekent intemationaal, dat men de gewijzigde toe- standen op het continent van Europa als feit moet aanvaarden. Hoe de oorlog ook einddgt, naar den mensch gesproken kan men geen andere uitkomst zien dan dat het Duitsche overwicht op het vasteland van Europa moet worden aanvaard. Dat een nieuwe orientee ring op nationaal terrein noodzakelijk is, be- hoeft wel geen betoog. Maar even duidelijk is het, dat wij aan een vemieuwing van ons staatsbestel tijdens de bezetting niet kunnen bouwen en ook niet moeten willen bouwen, al zijn er tal van begeerten, die wij in ons hart koesteren en al mogen wij de omtrekken van het toekomstbeeld voor ons zelf trachten in gereedheid te brengien. Herorienteering is ook op sociaal en economisch gebied nood zakelijk, al was het alleen maar door de ver- anderde verhoudingen, die op het continent van Europa geboren zijn. Maar hierbij zal men er wel op hebben te rekenen, dat som- mige sociale of economische hervormingen zoodanig afhankelijk zijn van de toestanden, zooals die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaasheid is er nu reeds bespiegelingen over te houden. Schade voor de eensgezindheid. Al zulk streven schaadt de eensgezindheid, die Chans bovenal noodig is. Dit beteekent niet, dat men op sociaal-economisch gebied intusschen niets kan verrichten; alles wat kan strekken tot versterking van het ge meenschapsbesef, tot hechter samenbinding van het Nederlandsche volk met eerbiediging van de geestelijke verscheidenheid, verdient met kracht te worden gesteund. Het is dan ook verheugend te kunnen zeg- gen, dat anti-revolutionairen en christelijk- historischen begonnen zijn hun eigen orga- nisaties met elkander in aanraking te bren- gen, door een contact-commissie in het leven te roepen, waarin die organisaties met elkaar haar parallel loopende belangen kunnen be- spreken. Spreker besloot met de betuiging van zijn inzicht, dat de vormen waaronder een groote nationale beweging zich moet openbaren, bij- zaak zijn, mits de leidende gedachte van die vormgeving Nederlandsch is in den histori- schen zijn, dat volksinvloed niet wordt buiten- gesloten. Ook de vraag, welke personen leiding moe ten geven is bijzaak, mits deze leiders inder- daad berekend zijn voor hun taak, zuiver Nederlandsch denken en voelen en een goede dosis historisch besef bezitten, en tegelijk be sef fen, dat de Nederlandsche bevolking is samengesteld uit een derde roomsch-katho- lieken, een derde orthodox-protestanten en een derde op wie het humanisme beslag heeft gelegd. Met alle twee aspecten zal rekening moeten worden gehouden, wil men op vrucht- bare resultaten kunnen rekenen. Nederlandsch volkskarakter. Vervolgens sprak Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine over het Nederlandsche volkskarakter. Wij zijn samen aldus spr. om ons bewust te worden van ons volkskarakter en van onze eigen plaats in het volksgeheel. Een volk draagt een stempel. Het is niet maar elen verzameling van personen, wonend op eenzelfde stuk grand, het volksleven is niet maar de som van njaatregelen op administra- tief, economisch en ander gebied. Een volk is een grootsche iimerlijke eenheid met eigen ziel en eigen stempel. Het is geen toeval, dat meer dan vroeger de menschheid zich daarvan bewust wordt. Alom, waar Duitschers wonen, breekt het eene Duitsche ziel naar buiten. Zoo willen wij een klaar naar buiten treden van de Nederlandsche ziel. De diepste geestelijke overtuigingen heb ben dan slechts recht van bestaan, indien zij zich in de volksverbondenheid laten invoegen en daaraan ondergeschikt willen zijn. Neem ons, zoo vragen wij, ten bate van ons volk, zooals wij zijn; vraag ons niet het hei- ligste, dat wij bezitten buiten het openbare leven te plaatsen, vraag dat niet juist ter wille van ons volk. Vooreerst zoudt gij door anders te doen ons- zelf verzwakken en daarmede dus het volks geheel. Met verzwakte stukken kan men niet een krachtig geheel bouwen. Wat wij zijn, zijn wij door Christus, niet enkel voor de bin- nenkamer, doch ook voor het openbare leven. Maak niet van ons halve menschen of min der dan dat. Bovendien zal het nationale, het „volksche" een geestelijken inhoud moeten hebben; anders blijkt het hoi. Terwijl 1789 leidt tot secularisatie van het openbare leven, bewaart 1568 ons het geeste- lijk goed. Dit is specifiek Nederlandsch karakter; de rijkscommissaris wil het ons bewaard zien. Laten Nederlanders niet pogen het ons te ontnemen. Men moet nog een stap verder gaan in het bepalen van het Nederlandsche volk. Nie- mand verstaat de Duitsche ziel buiten Luther om; niemand verstaat de Nederlandsche bui ten' CalVijn om. Hiermede wordt natuurlijk niet speciaal gedoeld op kerkelijke of dog- matische grootheden; het stempel van het gansche volksleven is in geding als wij in Nederland vragen, dat hetgeen God ons ge- schonken heeft, doordringe niet alleen in de kerk, doch ook in de opvoeding, de school, de jeugdbeweging, den barmhartigheidsdienst. Onze Christelijke instituten willen wij met man en macht bewaren; wie daarvan afdoet, verarmt het Nederlandsche nationale karak ter. Men zal nu vragen, of deze opvattmg met leiden moet tot de vorming van een aantal onderscheiden en elkaar bestrijdende kringen, waardoor het nationale zeer ver te zoeken zal zijn. Hetj antwoord luidt, dat het tegen- deel het geval is. Het christelijke is niet het sectansche doch het nationale bij uitnemendheid. Spr. eindigt met een roep om eenheid van alien, die bou wen op hetzelfde fundament: met de waar- schuwing dat men in dezen krihg alle pha- rizeasme moet bestrijden, met den drang, dat dit geestelijk bezit de zware verantwoordelijk- hei<f doet beseffen jegens heel gn.s volk. Want Christelijk is nationaal. DE NEDERLANDSCHE UNIE IN DE HOOFDSTAD piJEEN. De Nederlandsche Unie heeft Vrijdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam een open- bare vergadering gehouden. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld en velen konden geen plaats vinden. Ter opening zong Louis van Tulder „0 schitt'rende kleu- ren van Nederlands vlag". De eerste spreker, Mr. J. Linthorst Homan werd door de vergadering met een langdurig applaus begroet. Mr. Linthorst Homan zeide o.m., dat in het sociaal-economische leven, dat veel meer bijeen behoort, dan voor den oorlog in ons land werd ingezien, het vinden van de beste oplossing zar warden bevorderd, doordat voor bijna alien vaststaat, dat de volksge- meenschap boven den enkeling zal moeten gaan en dat in ieder geval voor den over- gangstijd in het komende Europa het econo mische leven van boven zal moeten worden geleid. Ook hier zal het nationale meer voor- op moeten staan. De uitweg, leidende naar een sterkere Nederlandsche gemeenschap, zal moeten wor den gevonden. Ieder is het er over eens, dat de parlementaire democratie met evenredig kiesrecht voor goed voorbij is, de staatsin- richting zal meer autoritair en meer corpora- tief moeten zijn en dus voorzien zijn van een apparaat voor snelle en kordate beslissing en van een apparaat voor deskundige uitwerking der sociaal economische behoeften en moge- lijkheden. Gezonde volksinvloed zal moeten blijven bestaan. Wie met de Nederlandsche Unie medewerkt moet innerlijk oprecht verlangen naar het nieuwe gemeenschapsbesef, hetwelk het oude begrijpend zal veranderen, zoodat men dezen overgangstijd ook als overgangstijd naar lets anders moet zien, waarbij veel, dat de critisch ingestelden reeds vddr Mei veroordeelden, straks voorgoed voorbij zal blijken te zijn. De persoonlijke eisch van loslating van een eventueel lidmaatschap van een partrj wordt niet gesteld, men zal, wanneer men eerlijk het programma van de Unie, hetwelk een geeste lijk reveil over de geheele linie behoudt, kan onderschrijven, met zijn eigen geweten moeten uitmaken of men lid blijft van een partij. Maar wie alleen meedoet om twee ijzers in het vuur te hebben, dus om zich gedekt te houden, is aan het verkeerde adres. Vervolgens sprak en Prof. Dr. J. E. de Quay en Mr. L. Einthoven. Ook hun redevoeringen kwamen in groote trekken overeen met die welke te Den Haag zijn gehouden. Zang van Louis van Tulder, orgelspel van Piet van Egmond en declamatie van Frits van Dijk, luisterden de vergadering op. Vergadering te 's Hertogenbosch. In het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch is Zaterdagmiddag, meldt het Hbl., een open- bare vergadering- gehouden van de Neder landsche Unie, waar hebben gesproken Mr. J. Linthorst Homan en Prof. Dr. J. E. de Quay. Het Concertgebouw was geheel ge vuld. De galerijen evenals het podium en het spreekgestoelte waren versierd met de Neder landsche driekleur. De achtergrond van het tooneel werd gevormd door den Nederland- schen Leeuw op zwart doek. Mr. Linthorst Homan wees er op, hoe na- genoeg geheel ons volk graag zijn taak wil zien en wil aanpakken, doch dat blijkbaar ook nu het onderlinge wantrouwen remmend werkt. Er is een groote groep jongeren in het geheele land, die reeds inzag, dat de nood der werkloosheid niet een losstaande fout in ons werksysteem was, doch voortkwam uit het gebrek aan werkelijk gemeenschapsbesef en daadwerkelijke naastenliefde, een wonde, van buiten aangebracht en van binnen uit verergerd. De oude schijnwerper van het onderlinge wantrouwen is thans op het programma en het werk der Nederlandsche Unie gericht, ofschoon ieder kan gevoelen, dat de vader- landsche taak duidelijk is. In het land moet snel en zonder aarzelen worden verbeterd, wat verbeterd kan worden, in een nieuw tem po met een nieuwe gezindheid, en een wer- kelijke offervaardigheid jegens den bezetter en jegens het buitenland moet men doen blij ken, dat het Nederlandsche volk zich reeds nu aangordt voor pittigen arbeid in de nieuwe Europeesche verhoudingen, waarin het, en het Nederland overzee, zakelijk en cultureel veel zal kunnen verrichten gelijk ook in vroeger eeuwen. Vervolgens nam Prof. De Quay het woord. In de eerste plaats wenscht de Nederlandsche Unie, aldus spr., voor ons volk te behouden het christelijk karakter, vrijheid van kerk en godsdienst. De hoofdzaak is, dat het besef duidelijk is geworden, dat een nieuwe wereld- orde op komst is. Er zal vemieuwing moe ten komen. Men zal zich daarachter moeten scharen, indien men het in eigen handen wil houden en het Nederlandsche karakter er van wil' bewaren. Spr. was zich er van bewust, dat bijv. het werkloosheidsvraagstuk groote moeilijkhenen zal opwerpen, maar hier is het eveneens de geest, bereid tot offers, die beslissend zal zijn. De Unie zal in vertrouwen met de autori- teiten moeten trachten inderdaad de noodige veranderingen en vemieuwing tot stand te brengen. Het driemanschap zal hiertoe al het mogelijke doen. DISTRIBUTIE VAN LEVERTRAAN Levering aan verbruikers alleen op een door een arts afgegeven bon. Levertraan mag krachtens beschikking van Zaterdag aan verbruikers alleen worden afge- leverd op recept van een arts of tegen over- gave van een door een in Nederland geves- tigden arts afgegeven bon. Voor het afgeven van deze bons gelden voor de artsen de volgende richtlijnen: a. een grootere hoeveelheid levertraan dan 200 cc per hoofd en per week is niet toege- staan; b. de arts mag per bon niet meer lever traan uitschrijven, dan noodig is voor twee weken; voor meerdere personen uit eenzelfde gezin kan met een bon worden volstaan; c. de arts mag de bonnen slechts afgeven, indien hij het verstrekken van levertraan op goede medische gronden noodzakelijk acht. Desbetreffende bonboekjes worden beschik- baar gesteld door het Rijksbureau voor ge- nees- en verbandmiddelen, TeSselschadestraat 6, Amsterdam (Z. Apothekers mogen dus voortaan levertraan alleen afgegeven op recept van een arts of tegen ontvangst van een bon, als bovenbe- doeld. Zij kunnen levertraan blijven bestel- len op de bekende bestelformulieren, doch zijn verplicht van iedere aflevering nauwkeurig aanteekening te houden. Ook apotheekhoudende geneeskundigen kunnen op de bekende bestelformulieren lever traan blijven betrekken, doch moeten even eens aanteekening houden van de verstrekte hoeveelheden. Zij mogen geen bonnen gebrui- ken voor aflevering uit eigen voorraad; al deze afleveringen worden beschouwd als op recept te zijn geschied. Drogisten en kleinhandelaren mogen lever traan uitsluitend afleveren op bonnen en kun nen levertraan alleen betrekken tegen inleve- ring van een overeenkomstige hoeveelheid bonnen. Het „puntenstelsel". Voor verschillende middenstandsvereenigin- gen heeft, meldt De Z., de heer H. M. van Leeuwen, inspecteur van de Textielconventie, de nieuwe textieldistributie toegelicht. Het is nog niet mogelijk, alle details van de nieuwe regeling te bespreken, daar het Rijksbureau op menig punt, dat nog niet aan de praktijk kon worden getoetst, nog geen beslissing heeft genomen. Het zal zaak zijn, om de fouten, die in den vorigen oorlog zijn gemaakt bij het distribu- tiesysteem en waarbij het bijv. mogelijk was, dat zij, die over voldoende contanten beschik- ten, zich alles konden aanschaffen, thans ver- meden worden. Wij zullen ons tevreden moe ten stellen met den voorraad grondstoffen, die er nog is, en ons er op dienen voor te berei- j den, dat aanvulling daarvan zal zijn afgesne- den. De opzet van de textieldistributie is, om die beschikbare voorraad goederen over een lange periode te verdeelen. Terzake kun- j digen In de textielbranche zijn aan het hoofd gesteld van de administratie van de regeling, zoodat men er van overtuigd kan zijn, dat er steeds met de bijzondere eigenaardigheden van het vak rekening zal worden gehouden. Voor het textielvak zelf'en de bedrijven die er mee samenhangen, ziet de toestand er niet rooskleurig uit. Door de een meer, door de ander minder, doch door iedereen zal de terug- slag in den omzet gevoeld worden, een achter- uitgang, die men wel op 25 tot 30 pet. kan schatten. Voor velen zullen de nieuwe lasten ondragelijk worden. Noodzakelijk is vooral, dat het publiek goede voorlichting krijgt omtrent het meest practische gebruilt, dat het van de textiel- kaart kan maken. Als er een klant in den winkel komt, die zijn heele puntenkaart wil opmaken, dan zou men hem er bijvoorbeeld op kunnen wijzen, dat er in een komend seizoen artikelen zullen zijn, die hij harder noodig heeft. De betrokkenen bij de textielbranche kunnen dus mede het publiek opvoeden tot het juiste gebruik van de textielkaart. Na de inventarisatie zal 't b.v. kunnen blijken, dat van een bepaald artikel voldoende voorraad zal bestaan. In een dergelijk geval heeft het zin de klanten te vragen, om te wachten. Aan- beveling verdient het voorts, de artikelen te prijzen, niet alleen met den prijs, doch ook met punten. Daarmee is een nieuw werk- woord geboren, n.l. 't punten" van artikelen. Wat de prijsregeling betreft, deze blijft voorloopig nog op het peil van de prijzen v66r 9 Mei. UITBETALING VAN GELDEN AAN GEWEZEN KRIJGSGEVANGENEN. 'Het informatie-bureau van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede, dat een aan- vang zal worden gemaakt met de uitbetaling der gelden van de in Duitsche krijgsgevangen- schap geweest zijnde Nederlandsche militairen. De uit die krijgsgevangenschap bereids in Nederland teruggekeerde militairen, die nog niet in het bezit van de in Duitschland afge- dragen gelden zijn gesteld, worden uitgenoo- digd aan gemeld informatiebureau Zwarte- weg 75 Den Haag, opgaaf te verstrekken van hun tegenwoordig adres, onder duidelijke vermelding van naam en voorletters, c.q. num- mer postrekening, voormalig legeronderdeel en het te vorderen bedrag met gelijktijdige over- legging van het aan hen verstrekte kwijtings- bewijs. Het li-gt in de bedoeling om daarna, al naar gelang gemeld bureau de gelden zal hebben ontvangen, deze aan belanghebbenden over te maken, hetzij per postcheque hetzij door over- schrijving of storting op de betrekkelijke post- rekeningen. DE KOLENPRIJZEN. Ten aanzien van de kolenprijzen vemeemt het Volksblad van bevoegde zijde, dat deze prijzen in het algemeen zijn verhoogd boven de op 9 Mei geldende prijzen (de vorige prij zen) met 10 ct. per hi voor anthraciet, en met 5 ct. per hi voor cokes en voor eierkolen, met' dien verstande, dat de prijzen niet mogen stijgen boven de in den winter van 19(39 1940 geldende prijzen. Hierop zijn echter eenige uitzonderingen mogelijk voor die plaatsen waar, tengevolge van een abnormale concurrentie, de prijzen vroeger abnormaal laag waren. Moehten in deze plaatsen de prijzen niet worden verhoogd, dan zouden de leveranciers, nu die abnormale concurrentie is verdwenen, er toch nog de dupe van worden. Als zulke plaatsen noemde men de stad Utrecht en Zeeland, speciaal Zeeuwsch-Vlaanderen. CONCENTRATIE IN DE VOEDINGS- MIDDELEN-INDUSTRIE. In verband met de huidige omstandig- heden hebben de fabikanten, die voedings en genotmiddelen vervaardigen, besloten een nauwere samenwerking in het leven te roe- pen, ten einde daardoor het contact tusschen de industrieen onderling en bovendien het contact tusschen de betrokken industrieen en de overheid, waarbij in het bijzonder ge- dacht wordt aan het Rijksbureau voedsel- voorziening in oorlogstijd, zoo goed mogelijk te kunnen onderhouden. In verband hiermede is een centrale com- missie gevormd, die thans reeds de belangen van het grootste deel van de hier te lande gevestigde voedings- en gejiotmiddelenindus- trieen behartigt. De dagelijksche leiding van deze commissie is in handen gelegd van een bestuur, bestaande uit de heeren Ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter, Mr. D. U. Stikker en Ir. S. H. Visser, secretaris. Het secreta- riaat is gevestigd Kneuterdijk 8 te 's Gra- venhage. DE VERSTREKKING VAN SOHOENEN- RONNEN ZAL IN EENIGSZINS RUIMERE MATE GESCHIEDEN. De secretaris-.generaal, waamemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken is, dat de verstrek- king van schoenenbonnen eenigszins ruimer kan plants vinden, kunnen personen, die op goede gronden en ten genoegen van de leiders der distributiediensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoe- nen, een desbetreffend verzoek bij de plaat- selijke distributiediensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslissen, of op grond daarvan schoenenbonnen kunnen worden verstrekt. BEPERKENDE BEPALINGEN VOOR GEOONDEN SEERDE MELK. Uit het Verordeningenblad blijkt, dat de secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij bevoegd is verklaard tot het uitvaardigen van beperkende regelen ten aanzien van het bereiden, voorhanden of in voorraad hebben, bewerken of verwerken, verpaklcen, verhandelen en vervreemden, af leveren en vervoeren van melk, kaas, melk- producten en melkvet bevattende producten. Blijkens een besluit van den secretaris- generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij is het afleveren van melk- producten met inbegrip van magere gecon- denseerde melk, alsmede het afleveren van gesteriliseerde melk in blik verboden. Dit verbod geldt niet; a. ten aanzien van afleveringen aan de stichting Nederlandsche zuivelcentrale; b. ten aanzien van afleveringen door den detaillist aan den consument; c. ten aanzien van afleveringen door pro- ducenten of handelaren niet zijnde detaillist, in normale hoeveelheden aan of ten behoeve van bedrijven ter verwerking in die bedrijven, voor zoo ver deze afleveringen geschieden met goedkeuring van de centrale. Verboden is voorts het bereiden van ge- condenseerde melk, welk verbod echter niet geldt voor een producent voorzoover hem daarvan door de centrale ontheffing is ver- leend en de daarbij gestelde voorwaarden zijn nagekomen. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel: Crisis-zuivelbesluit 1940 HI (ver bod aflevering melkproducten en beperking condensindustrie)het treedt heden in wer- king. DR. iDOLIJN NAAR ZEELAND. Naar De !Z. vemeemt is het zeer waar- schijnlijk, dat Dr. H. Colijn ook in Zeeland een spreekbeunt zal houden en wel in de week van 19 tot 24 Augustus. MR. L. EINTHOVEN. In het Alg. Politieblad wordt medegedeeld, dat aan Mr. L. Einthoven op zijn verzoek voor onbepaalden tijd verlof is yerleend uit zijn betrekking van hoofdeommissaris van politie te Rotterdam en van commissaris van de Rijkspolitie. N A A MS VERANDERINGEN VAN RIJKSINSTELLINGEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal. wnd. hoofd van het Dept. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is naar aanlei- ding van een brief van den commissaris-gene- raal voor bestuur en 'justitie van 25 Juli, bepaald, dat de hieronder genoemde rijks- instellingen, voortaan den naam zullen dra- gen, die daarachter is aangegeven. Koninkl. bibliotheek: nationale bibliotheek. Koninklijk kabinet van' schilderijen (Mau- ritshuis)rijkskabinet van schilderijen Mau- ritshuis. Koninklijk kabinet van munten, pennin- gen en gesneden steenen: rijkskabinet van munten, penningen en gesneden steenen. Koninklijk Nederlandsche akademie van wetenschappen: Nederlandsche academie van wetenschappen. Koninklijk consevatorium voor rnuziek: Rijksconservatorium voor muziek. WEER ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Een burger gedood en een gewond. De Engelscjie luchtmacht heeft gedurende Vrijdagnacht wederom haar serie luchtaan- vallen op Nederlandsch gebied voortgezet. Helaas viel daarbij ook weer een doode te be- treuren, terwijl ook een persoon, als gevolg van het afweervuur, licht werd gewond. Ver der bepaalde de uitwerking der aanvallen zich tot schade aan particuliere eigendommen. In de omgeving van het Noord-Brabant- sche dorpje Alphen, bij de Belgisch-Neder- landsche grens, wierpen de Engelsche vliegers twee zware bommen neer, welke terechtkwa- men in boschgebied. Hierbij werd de boven- bedoelde burger gedood. Er was ook eenige materieele schade. Te Aalsmeer wierpen de Britten een 12-tal bommen af, waardoor een woonhuis zwaar en 6en licht werd beschadigd. Voorts werd en hier een groot aantal broeikassen vemield. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In de omgeving van Venlo was het succes der aanvallers al evenmin groot; slechts en- kele woonhuizen werden licht beschadigd. Een ander Engelsch vliegtuig poogde boven Walcheren door te dringen, doch het Duitsche vuur was zoodanig, dat daaraan niet v'iel te denken. Het toestel wierp den bom af, welke in de Schelde terecht kwam. Bij dezen aan- val werd 66n burger licht gewond, hetgeen werd veroorzaakt door de uitwerking van het afweervuur. De man had niet tijdig dekking gezocht en was dus voor dit ongeval zelf ver- antwoordelijk. In verband met dit laatste feit geven wij onze lezers nogmaals in overweging terstond dekking te zoeken en van de vensters verwij- derd te blijven, zoodra gebombardeerd wordt of afweervuur wordt gehoord. DE HANDEL IN TEXTIELGOEDERENP Van bevoegde zijde verneemt de N. R. Crt., dat in verband met het groote aantal nage komen aan vragen tot het verkrijgen van een algemeene vergunning, het den handel in textielgoederen tot uiterlijk 1 September 1940 geoorloofd blijft, zonder deze vergunning te koopen en te verkoopen. Desgewenscht is het geoorloofd, ook na 11 Augustus de zaken nog enkele dagen gesloten te houden, voorzoover dit, in verband met de inventarisatie noodzakelijk is, want deze moet gereed zijn, voordat de handelaar met aflevering kan beginnen. Tevens vememen wij, dat de heer H. G. Hey, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten dOor den handelaar, op Maandag 12 Augustus a.s. 19.40 uur over den zender Jaarsveld een'uit- eenzetting zal geven over het gebruik van de textielkaart. N. S. B. CONTRA NEDERLANDSCHE UNIE. In een zeer druk bezochte vergadering van de Nationaal-Socialistische Beweging hebben Vrijdagavond in de groote zaal van den Die- rentuin te Den Haag de heeren Woudenberg en Van Geelkerken gesproken. De heer Woudenberg wierp een terugblik op de gebeurtenissen van Europa in den laat- sten tijd en gaf uiting aan zijn vreugde over het zegevieren van de Duitsche wapenen over het regeeringssysteem hier te lande, omdat een overwinning als deze tevens een overwin- ning van het socialisme beteekent. Komende tot de Nederlandsche Unie criti- seerde spreker in felle bewoordingen, dat de heer Linthorst Homan thans allerlei fouten van de vroegere regeermethoden meent te hebben ontdekt, die hij voor dien tijd blijk baar nimmer heeft gezien, doch voor de weg- neming waarvan Mussert al negen jaren lang heeft gevochten. De heer Linthorst Homan is overigens van oordeel, dat eenige zaken nu moeten blijven rusten. Spreker weet wel, welke zaken daarmede worden bedoeld, maar de heer 'Linthorst Homan zal nimmer de ge- legenheid krijgen die zaken ter hand te nemen, want voordat het zoover komt zal hij wel heb ben ervaren, dat Mussert de leider is. De taak, welke spreker ten aanzien van de vakbeweging is opgedragen, vat hij zoodanig op, dat hij deze menschen bijeen wenscht te houden om te voorkomen, dat zij ten prooi vallen aan diverse verscheurende politieke con centratiebewegingen Wjj bouwen, aldus spreker, den breed en krachtig front van den arbeid. Alleen de N.S.B., die onder Musserts lei ding jaren lang heeft gestreden, die al dien trjd aan onderdrukking en miskenning was f V V RIJST, RIJ ST EM EEL OF RIJSTEBLOEM. Bon 14 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot 6 Sept. a.s., recht gevende op het koopen van pond rijst, of rijstemeel, of rijste- bloem. HAVERMOUT, GORT, HAVER- VLOKKEN EN GRUTTEN. Bon 27 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot 6 Sept. a.s., recht gevende op het koopen van V2 pond havermout, gort, havervlokken of grutten. PETROLEUM: Petroleum-Distributiezegel gemerkt Periode V", geeft van 12 Aug. tot en met 8 September recht op het koopen van 2 liter petroleum. t v blootgesteld en het grootste leed in de weinige dagen van den oorlog heeft moeten doorstaan, heeft thans het recht de hand aan te bieden aan ons volk, om dit naar een betere toe- komst te wijzen. Na de pauze was het woord aan den alge- meenen secretaris der N.S.B., den heer Van Geelkerken. Deze bracht in herinnering dat de N.S.B. in 1931 is gesticht twee jaren voordat Hilter aan de macht zou komen uit liefde voor het Nederlandsche volk. De eindstrijd: democra tie of nationaal-socialisme, is thans voor ieder een zichtbaar. Dit is de strijd tusschen En- geland en Duitschland, die zonder eenigen twijfel door het eensgezinde Duitschland zal worden gewonnen. De gedachte, dat Chur chill het nog wel zou kunnen winnen, is vol- komen absurd, afgezien van de zekerheid, dat zulk een overwinning van de „democratie" het uitmoorden van alle nationaal-socialisten zou beteekenen. Wij staan niet meer op de grens van twee werelden en hebben niet meer te kie- zen tusschen twee regeerstelsels. Europa zal geheel nationaal-socialistisch worden bestuurd Nederland zal zich daaraan niet kunnen ont- trekken. De dagen van voor den tienden Mei zullen nimmer terugkeeren, evenmin als de vier daarop gevolgde dagen, toen de Neder landsche generaals in de achterhoede hun veege lijf hadden geborgen en de soldaten aan het front sneuvelden, althans him leven moes- ten wagen. Die generaals zullen zich echter straks hebben te verantwoorden. De in die dagen jegens d.e N.S.B. rondgestrooide laster van schieten op eigen troepen en van hulp aan parachutisten berustte alleen maar op de zucht, om de ware landverraders te verber- gen. Die landverraders zitten thans voor een deel met het Nederlandsche goud in Londen en er zitten er nu nog eenige tientallen of honderdtallen in Den Haag. De opzet van de Nederlandsche Unie ge- schiedt naar sprekers overtuiging met godd- vinden van de gevluchte regeering in Londen. Alleen een zuiver nationaal-socialistische regeering, onder Musserts leiding, zal, zoo elndigde spreker, straks het Nederlandsche volk mogen hebben. STEUN VOOR DE NEDERLANDSCHE WERKLOOZEN. De leider van de Afdeeling Sociale Zaken in het Bureau van den Rijkscommissaris, de heer Jakob, heeft dezer dagen aan den Haag- schen redacteur van de Deutsche Zeitung in den Niederlanden" enkele belangrijke ver- klaringen gedaan omtrent den huidigen toe- stand van de werkloosheid in Nederland en de vooruitzichten voor de naaste toekomst. Volgens opgave van den heer Jakob bevon- den zich in Nederland in het midden van Juli rond 420.000 zichtbare en onzichtbare werk- loozen. In dit getal zijn niet alleen begrepen de menschen, die steun trekken, maar ook zij. die om een of andere reden op dezen steun geen aanspraak maakten. Voor een klein land als Nederland is dit cijfer hoog. Het behoeft echter niet tot ontmoediging te stemmen, wanneer men bedenkt, dat Duitschland in 1933 niet minder dan zeven millioen werkloozen had en nu sedert geruimen tijd te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten. Volgens den heer Jakob nu zijn ec twee wij zen om deze werkloosheid te bestrijden: en wel door te gaan werken in Duitschland, ter wijl in de tweede plaats gedacht wordt aan het te werk stellen van duizenden arbeiders bij groote nog uit te voeren werken. Gevraagd naar zijn oordeel over de gemeen- telijke arbeidsbeurzen, verklaarde deze Duit sche deskundige alle waardeering te hebben voor de wijze waarop deze instituten in de af- geloopen weken hebben geliolpen om een ge zonde uitzending van Hollandsche krachten naar Duitschland te bevorderen, maar door de wijze waarop zij worden samengesteld, vrees- de hij te zeer dat zij niet in staat zouden zijn volkomen afhankelijk te werken. De heer Jakob bracht naar voren, dat deze taak is weggelegd voor den Staat en dat aan het hoofd van een instituut, dat centraal deze problemen regelt, het Departement van Sociale Zaken behoort te staan. Voorshands zal het evenwel niet mogelijk zijn om de werkloosheid geheel op te lossen door middel van werkverschaf- fingen en dergelijke in het land zelf. Om het proces te versnellen zijn bij de arbeidsbeur zen Duitsche deskundigen geplaatst, die hun scholing hebben gehad bij het oplossen van het vroegere Duitsche werkloosheidsprobleem. Dat er thans nog jeugdige bedelaars, acrobaten, muzikanten en andere jonge menschen ledig langs de straten loopen is niet te verantwoor den, aldus de heer Jakob. Hier wordt gedacht aan de instelling van een verplicht arbeids- jaar, naar het Duitsche voorbeeld. Tevens werd er de nadruk op gelegd, dat de Holland sche arbeiders in Duitschland een gelijkbe- rechtigde positie innemen als hun Duitsche collega's, dat voor hen allerlei faciliteiten ge- troffen zijn of voorbereid worden, als het ont vangen van levensmiddelenpakketten en het overschrijven van loonoverschotten naar fa- milie in Nederland. Hier ligt een terrein van vruchtbare samenwerking en het is te hopen, dat de Duitsche hand niet wordt terugge- stooten. VERBOD AFLEVERING ZOETWATER- VISCH. Dezer dagen is afgekondigd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij het af leveren van zoetwatervisch wordt verboden, tenzij ontheffing is verleend door het rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogs- tijd. Naar de N. R. Crt. vemeemt wordt deze ontheffing geacht verleend te zijn, indien de reeds eerder bekend gemaakte minimum- prijzen, welke aan de visschers moeten wor den betaald1, zijn in acht genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2