Gemeenteraad van Axel. Feuilleton- vertellingen Voor de Huisvrouw. BRABANTSCHE BRIEVEN. WAARDEER DE GROENTEN VAN HET SEIZOEN! Voor het sla-seizoen, door Martine Wittop Koning. Bij sla behoort automatisch sla-olie. Het sausje, waarmee we gewend zijn, de kropsla den gewenschten smaak en de ver- eischte soepelheid te geven, wordt door verre- weg de meeste huisvrouwen klaargemaakt met olie, azijn en mosterd. Zoo. geijkt is deze bereidingswijze, dat het bestaan van andere geschikte sausjes zelfs niet wordt vermoed. En toch bestaan diein soorten zelfs! Daar is ten eerste de kwark, die de laatste jaren door verschillende melkfabrieken in den handel wordt gebracht, hetzij in potjes of in kartonnen bekers van ongeveer 14 liter. Van zichzelf bezit de kwark al het frisch- zure smaakje, dat we bij sla wenschen; moch- ten we dat echter niet voldoende vinden uit- komen, dan roeren we er de snoods een ietsje azijn door, of wel wat lekkerder is! we vermengen de kwark met wat tomatenpurde of een paar theelepels rabarbersap. Verder doen we zooals bij elke slasaus er naar smaak een tikje mosterd, een snuifje zout en misschien ook wat peper door, hoewel we die specerijen misschien nog liever vervangen door wat fijngesneden versche tuinkruiden (dragon, bieslook, petersehe, selderij). Het op deze wijze verkregen zaifachtige mengsel leent zich uitstekend en wat smaak en wat consis- tentie betreft voor het aanmaken van ,,sla", waaronder we dan zelfs niet eens uitsluitend kropsla behoeven te verstaan, maar even goed de rauw opgediende tomaten, komkommers, gesnipperde andijvie enz. Een tweede mogelijkheid voor een in dezen tijd geschikt slasausje biedt ons de van ouds bekende ,,hangop". Ook die laat zich gemak- kelijk met de voor het doel gekozen aroma- tische toevoegsels vermengen: de groene tuin kruiden of wel de specerijen. Bovendien leenen 6n de kwark en de hangop zich als grondstof voor een gemakkelrjk te bereiden mayonnaise-achtige saus. In dat ge- val beginnen we met 6dn of twee eierdooiers te kloppen (ook wel kan een hdel ei goed door elkaar geklopt dienst doen)hierbij voegen we dan de kwark of de dikke hangop en we blijven flink kloppen, tot het resultaat een gladde, roomige saus is, die we naar eigen keus nog geurig kunnen maken met groene kruiden of met een strooiseltje van paprika. Mosterd, peper en zout kunnen van 't begin af met de eierdooiers vermengd worden. Ik wil niet beweren, dat dit de eenige mo- gelijkheden zijn om een smakelijke sla te be reiden zonder olie; wel echter weet ik bij on- dervinding, dat deze voorbeelden tot de meest geslaagde behooren! Vergadering van Dinsdag 30 Juli 1940, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: F. Dieleman, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Glide, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, 'H. Smies, U. Sytema, C. van Bendegem, C. Hamelink, C. Schieman, P. Goossen, A. P. de Ruijter en de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer P. de Jonge. (2. Slot.) 3. Voorstel op het verzoek van mej. C. T. KolferMoerdyk, om eervol ontslag als verloskundige per 1 October 1940. Mej. C. T. KolferMoerdijk heeft, wegens het in September a.s. bereiken van haar 65- jarigen leeftijd, eervol ontslag gevraagd als verloskundige in deze gemeente. Zij is door den raad bij besluit van den 28 Juni 1904 als zoodanig benoemd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan genoemde mej. C. T. KolferMoerdijk eervol ontslag als verloskundige te verleenen voor de door haar bewezen diensten. In de volgende vergadering zal, na advies te hebben ingewonnen bij de heeren doktoren en bij het Burgerlijk Armbestuur, een voorstel worden gedaan, hoe in deze vacature moet worden voorzien. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Voorstel op het verzoek van P. Sehey- ven, om teruggave van het verlofsrecht over drie kwartalen. De VGORZITTER wijst de volgende leden aan: Voor de gemeente-rekeningde heeren Van de Bilt, Smies en De Ruijter; voor het Gasbedrijf en het Vleeschkeuringsbedrijf de heeren De Jonge, Goossen en Sytema. Te zijner tijd zullen hen de noodige stukken worden toegezonden. De VOORZITTER acht het wenschelijk, dat nog het volgende punt aan de agenda wordt toegevoegd: 8. Verordening betreffende ontvelling van dieren. De VOORZITTER deelt mede, dat bij Bur gemeester en Wethouders een schrijven is bin- nengekomen van het Destructiebedrijf Over-, schie N.V. ,,Gekro", waarin geklaagd wordt over de ontvelling van verschillende doode dieren. Er wordt verlangd, dat het kadaver niet van de huid wordt ontdaan, waardoor er overal ddn regeling komt. Hierdoor zal nie- mand worden benadeeld en krijgen de vellen toch hun besteanming. Burgemeester cn Wethouders stellen voor, bij de overeenkomst het besluit te voegen, dat „het kadaver niet van de huid wordt ont daan". De heer DE RUIJTER vpaagt, of er dan toch zekerheid bescaat, dat de opbrengst, zoo als die op het oogenblik betaald wordt, ook dan aan den betrokkene zal worden uitbe- taald. De VOORZITTER deelt mede, dat men in sommige gevallen nog iets meer zal krijgen dan gewoonlijk. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Oravraag. a. De heer HA MiF.T INK wil het over een eindje straat hebben. Wij hebben hier de Zee- straat, die eigenlijk bespottelijk is voor een bestrating in de kom. Is er geen mogelijk heid om hierin verbetering aan te brengen De VOORZITTER meent, dat daar wel wat voor te zeggen valt. Er is dit jaar hier en daar wat vermaakt en vemieuwd. Voomame- lijk in de Zeestraat liggen sterke keien, die evenwel zeer ongelijk liggen, mede door het feit, dat er op verschillende plaatsen is ge- graven. Wil men die straat geheel goed heb ben, dan zou die er uit moeten. Het is mis schien het beste, dat dit bij de begrooting voor het volgende jaar wordt behandeld. Zooals men weet is er van dezen post op de vorige begrooting al wat beknibbeld, zoodat het moeilijk uit den loopenden dienst zou kunnen worden betaald. Het is wel bezwaarlijk om hiervoor te gaan leenen. Ook de Buitenweg is moeten blijven rusten. Misschien, als men op het eind van het jaar een beter overzicht heeft, is er met het overschot van den loopen den dienst nog iets te bereiken. De heer HAMELINK weet ook wel, dat het in die straat zeer groote sterke steenen be treft. Het zal evenwel moeilijk gaan om een dergelijk werk uit den loopenden dienst te be- talen. Men zal dan maar eens de contante betaling op zij moeten zetten en voor dit alge- meen belang een leening aangaan. Deze straat is toch een verkeersader van Axel. Spreker hoopt, dat te zijner tijd dezen weg zal worden verbeterd. b. De heer SCHIEMAN vraagt of het waar is, dat toen bij het begin van den oorlog ver schillende werkloozen te werk zijn gesteld, groepen arbeiders zijn uitbetaald en verschil- lenden niet. De VOORZITTER zegt, dat hem dit niet bekend is. Hij zal een onderzoek instellen. De heer SCHIEMAN vraagt, in verband met het door den Voorzitter genoemde cijfer der oorlogsschade ad f 20.000, of er reeds po- gingen in het werk zijn gesteld om de be- trokken menschen te helpen bij den weder- opbouw. Kunnen hierover gegevens worden verstrekt De VOORZITTER deelt mede, dat er zooals ieder weet een Stichting Zeeland 1,940 bestaat, alsmede enkele andere commis- sies, die zijn opgericht tot leniging van de oorlogsschade. De betrokkenen van de burgerij zijn onlangs door spreker in een vergadering ten stadhuize opgeroepen, waarin hij een en ander heeft uiteen gezet. In samenwerking met de Stich ting Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellingsfonds is men thans bezig te helpen. De betrokkenen weten alien wat zij te doen hebben. 'Of de voorwaarden aanlokkelijk zijn, is een tweede vraag. Er moeten evenwel hoofdlijnen getrokken worden. De te volgen weg is hen gewezen. Engeland een nieuw gevaar geworden. Spanje heeft een houding aangenomen, die het zeer nauw bindt aan Italie, al bestaat er nog geen bondgenootschap tusschen de beide landen. Het behoud van Gibraltar kan twijfelachtig worden genoemd, terwijl Malta reeds zoo goed als prijs gegeven werd. Alleen in het uiterste Oosten van de Mid- dellandsche Zee bevindt Engeland zich nog in een sterke verdedigende positie. De strategen zijn het er echter ever eens, dat Engeland van zijn steunpunten in dit gebied uit nooit tot een beslissenden aanval zal kunnen overgaan. Het kan op zijn best nog gedurende eenigen tijd er in slagen, het Suezkanaal te verdedigen doch ook hieraan zal spoedig een einde zijn ge- maakt. En dan vormt de Middellandsche Zee niets anders dan een reusaehtige val voor Engeland. Scheldt dan ook nog Zuid-Afrika zich van het Engelsche gemeenebest af, dan is Engeland afgesneden van Azie zoowel als van Australie; en dat zou het einde zijn van de Engelsche wereldheerschappij. EEN NIEUWE BRON VIAN MOTOR- BRANDSTOF. Een gewas, dat ook een toekomst heeft voor de voedselvoorziening. I In Italie koestsrt men groote verwachtin- gen van een nieuw soort alcohol, gestookt uit wat de Italianen sorgo" noemen (kaffer- gierst of doerra), waarin men een emstigen concurrent ziet van de benzine. Deskundigen verklaren, dat deze alcohol uitstekend te ge- bruiken is voor de moderne motoren met sterke compressie. Dit gewas behoort tot de baardgrassen. De zaadkorrels zijn veel kleiner dan van het ge- wone koren. Zij zijn rond en glanzend. Het gras kan een hoogte bereiken van ruim 4 m. Het is inheemsch in Afrika, alsmede in China en Japan. Voor de bewoners van de droge zone in Afrika vormt het 't voornaamste voed- sel van de massa. Ook in Europa werd het langen tijd als volksvoedsel gebruikt; doch in de laatste eeuwen is het langzamerhand in onbruik ge- raakt. Toch is het uit de korrels bereide meel even rijk aan eiwitstoffen als het graan en daarenboven zeer rijk aan vet. In Afrika en ook in Roemenie wordt er een soort bier uit gebrouwen. In Italie is men den laatsten tijd bijzondere aandacht gaan besteden aan dit nuttige ge was. Op aansporing van den Duce heeft men talrijke proeven genomen met den aanbouw, vooral in de Pontijnsche kolonie Littoria, in Terracina aan het uiteinde van de Pontijnsche vlakte, alsmede in de omstreken van Rome. Hier bevinden zich in grootschen stijl aan- gelegde model-boerderijen van ,,Maccarese", tusschen Rome en de zee gelegen. Deze leg- gen zich speciaal op de teelt van sorgo" toe; zij verzenden ook het'zaad naar alle deelen van Italie. In de Robagna vindt men rondom de stad Forli en ook bij Ravenna dergelijke aan- plantingen. Het heeft er dus alien schijn van, dat de sorgo niet alleen als motorbrandstof, doch ook in de voedselvoorziening van Italie geroe- pen zal zijn, een belangrijke rol te spelen. Ulvenhout. Amico, „Zegges Dr6", zoo vroeg Trui kleintjes, 't gezicht zurgelijk betrokken, de oogen wat wijd open: ,,Zeg- ges, wie is hier den baas in huis? Gij of „Gij, toeteloeris", was ik haar veur! ,,Ikkevroeg ze mee veul te veul verwondering en mee veul te weinig over- tuiging: „ikke ,Hoewie, zou den Fielp zeggen. Gij!" Toen kneep ze d'oogen 'n bietje toe, drukte mee de lippen 'nen lach weg. Nooit iets van gemorken", zee ze dan. „Maar alle gek- kigheid op 'n stokske, veur ge dat' huur- contract teekenti:, zoude gij daar nog wel aan beginnen op oewen ouwen dag, aan 'nen winkel Da's toch niks veur ons, boeren- menschen!" 'k Bleef 'r zoo 'ns efkens aankijken, denken- de: ge verandert toch nooit. Als de zaak in kannen en kruiken is, komt d'e die, mee 'n „leuk" smoeske, weergaren stichten. Omdat ik dus zweeg zee ze toen nog: „ik ben toch mee 'nen vranken boer getrouwd en nie mee 'n kamenijsbaaske Dree Slangevel, docht ik, wat hebt ge nog 'n streken onder den steert. Trui docht toen, dat ze 't al gewonnen had, want ze had al rap gemerkt, dat m'n lever krulde. „Hoor 'ns Trui, ik werk ons baaske nie teugen. Onzen Dre wit wat ie wil en onzen Eekerdat manneke zijnen schoonen droom verjagenn6oitEn daarom zijde gij dan nog nie de vrouw van 'n komenijs- baaske, gladdekker!'' ,,Dus? Dus ge zet oewen naam op dat pampier „In de roos, Trui." ,,Mag ik oe dan 's iets zeggen?" „Uat mag!" ,,Dan haalde 'nen hoop slameur op oewen nek veur niks". Toen teekende-n-ik 't huurcontract van m'n baaske z'n eerste filiaal, hij is nog te jonk veur de wet, -d'n winkel was gehuurd. Zoo is Trui nou! 't Winkelhuis was trou- wens al l&nk gehuurd, er wierd al dagen in getimmerd en gesjouwd, de handteekening was louter formule. Ge zult denken: wat heeft ze daar dan mee veur, mee die bezwa- ren op de valreep? Snapte dat nie, amico? Doodgewoon ditdls d'n winkel nie-mar- cheert, om dan te kunnen zeggen: „ziede nou wel Heb ik oe nie gewaarschouwd Maar naar mij wordt nooit geluisterd!" Zij is dus van alle risico af. Zoo zijn die yrouwen. Lukken de affaires, dan zijn ze fier op den baas; loopen ze faliekant, dan zieboven! Maar den dieperen zin is: als de vrouw veul op heeft mee heuren kloris, dan kan zij nie goed dulden, dat ie z'n eigen inspant veur anderen. Als zooeen moeder is, dan heeft ze alleen oog veur eigen bloeien, anderen Ze wit amper dat 'r nog andere kinders be staan. Zoo zijn ze, die vrouwen. Ik bedoel: de goeie! 't Andere soort denkt alleen om 'r eigen. Waarin ze 't zoowijd brochten, dat 'n weareldindustrie floreerde van kunstzij, corsetten, kousen, pelsen, poeiers, pruiken, ja, tot middelcijnen toe. Tien advertentie's in de krantacht veur dat soort vrouwen! Geef me maar zoo'nen bemoeial, zoo'nen lastpost als die Trui, die 's mergens in vijf minutfen ttijds frisch en gekleed is, om veur haar bloeien" te gaan zurgen. En die nie 'nen kustelijken halven dag zit te verknoeien veur de toiletspiegels van 'n soortement apotheekwinkeltje waar de ,,wor- dende Schoonheid" zit te razen, omdat b.v. haren linker oogwimper zoek is, diena 'n uur van angsten, zoeken en tieren, vast- gekleefd blijkt te zitten mee 'n veeg reukzalf aan 'nen stoelpoot. Als ge zoo 'nen wimper of 'n krulleke-langs- oew-oor of 'n wenkbraauw kwijt zijt, dan kun- de toch nie prakizeeren over „iets" als man en kinders en zooOf denkte soms, dat 't zoo lollig is, als ge 'n half uur hebt zitten zwoegen mee zoo'n stift, om dan tot de ont- dekking te komen, dat oewen mond scheef staat? Maar genogt. 'k Wou eigenlijk gezeed hebben g'had, dat Trui, na dagen gepieker dan wel 'ns weten wou of Dr£ hier baas is. En da 'k haar nog nie heb willen zeggen, dat ze aan 't gedacht mot gaan wenmen, dat ons baaske lankzamer- hand 't roer van ons bedrijf steuviger in z'n knuisten gaat klemmen. Och, ze vdelt dat wel, m'n goeie wijf. Ze is altij zoo geren baas gewist, al kost ze 't nie worden. En al wil ik nou zekers nie beweren, dat Trui ons baaske wil teugenhouwen, toch zou ze geren de klok wat lankzamer laten loopen, nou aan onzen werkdag de avond- zon gaat smeulen...... Daar is nog iets. Dre IH, modernen jong- kearel, vat 't bedrijf anders vast, dan Trui en ik altij dejen. Van den hondewagel naar den glanzenden auto, da's 'nen stap van gene- raties. Zijn zaken mee de fabrieken, zijnen handel in bus- en weekgroenten, fruit en con- serven, 't is allemaalveul anders dan 't ver- koopen van 'nen bos peeen en 'nen knolsel- derie, dien ge eigens teelde. 't Winkelsysteem dat in zijnen kop zit, is veur ons, menschen van; de boerderij, ook al weer iets, dat wijd buiten onze doening ligt. Allee, Drd HI wordt 'nen boer mee 'n groot kantoor, zoo zie ik 't worden, al geloof ik nie, dat ie de blaren zal krijgen van 't zitten. Och, als ik 't sjecuur beschouw, 't zat er altij in, dat m'n baaske anders gong doen, dan z'n grootvader, danz'n overgrootvader boerden. 't Is alweer drie jaren gelejen omtrent, 't was rond zijnen eersten Alderheiligen op den hof, da 'k hum als volgt veur oe uitteekende; ,,afijn, Zaterdagmiddag, goed drie uur, als ik thuisgerejen kwam mee m'nen groenten- wagel, stond ie gereed naar Amsterdam te gaan. Blinkend geschoren en geknipt, blozend van gezondheid, z'n beste spullen aan en veur 't eerst z'n groene gleufhoeike op, !n bietje schuin op den bruinen kop. Mee z'nen nuuwen, langen demi aan, de keersrechte houding en 't valieske in de hand, zoudt ge 'm eerder achttien, dan veertien jaren ge geven hebben. Daar stond 'nen jongkearel om fier op te zijn! En dat was ik ook 'n bietje. 'k Had werendig spijt, da 'k nie om 'n hoekske kost kijken, als ie straks, over enkele uren, veur onzen verrasten De en ons blije Wieske zou staan. 'Nen boer? Hah! Hij leek veul meer op 'nen jongen grootgrondbezitter en ik zou den Amsterdam- schen „meneer" beklagen, die perbeerde mee hum de kachel aan te maken. ,,Hebt ge onzem brief bij oe, Dre?" Hij klopte op zijnen binnenzak. Ik heurde 't pampier kraken teugen z'n sterke borst. ,,In orde, Opa!"' ,,Hebt ge nog ',t een en ander ingepakt, Trui?" „Veur den bakker, opa!" En hij tilde z'n zware valieske op, gelajen mee 'nen ham van den lesten slacht. ,,Lot me nou oew beurs 's zien, Dre ,,Waarom?" „Zoomaar". 'n Bietje onwilig eersrt, gaf me toen royaal z'n portemonnaie. „Daar zit eigenlijk nie veul meer in, dan de reis-op-en-neer, ee?" ,,Mneu. Nogal onkosten gehad Opa. 'k Heb veur allemaal iets gekocht, ziede. En... eh... deuzen das en zoo." Ik dee 'nen rijksdaalder, in z'n klep. Z'n oogen straalden lijk sterren onder 't groene randje van z'n hoeike. „Zie Trui nou ook maar 's vrindelijk aan!" Die goeie ouwe stond al lang mee 'n war- men riks in d'r handen, gereed te geven. Toen smeet ie z'n kofferke op de tafel, kuste Trui op allebei d'r wangen, gaf mij 'nen stomp en zee, 'n bietje heesch: ,,'k vind 't eigenijk smerig van m'n eigen, da 'k zoo graag 'ns naar huis ga, maar ik kom rap verom! Alleheiligen 's avonds!" Zoo gong ie van den hof. 'n Stuk van z'n hartje op Ulvenhout latend. Blek kreeg nog „'n hand" en dan stapte Dre HI den erf af fier, blij, jonk, krachtig, in een woord: z6o in 't volledig bezit van 't geluk, da'kda 'k m'n eigen efkes oud voelde, als ik 'm daar zag gaan, dieen fermen verovereer!" En als ik deus herinnering zoo neerschrijf, dan ruuk ik nog den geur van den sierlijken, blaauwen rooksliert van z'n cigaretje, die daar spiraalde veur den donkeren dag om den kalen notenleer, wies leste gele blaren lagen neergesmakt in den natten Allerzielenbojem rond den stam. Ja, als ik 't sjecuur beschouw...! Dan wordt 't veul begrijpelijk dat Trui vol zurgen zit. 't Is allegaar zoo anders aan 't worden. En 't gaat allemaal zoo rap. 't Stuurt zoo naar 'n w^emoedig end van 'n levenlank zwa- ren, maar" vertrouwden arbeid, waaraan wij vastgroeiden. Gedachten, gevoelens, die ze na dagen van gepieker vast wou leggen in de snibbige vraag: ,,Zegges, wie is hier den baas in huis? Gij ofdieen kwa- jOngen?" Ze meent dat zoo kwaad nie. Elk veugeltje zingt lijk 't gebekt is. Vandaag gaat de huur in. Ge verstaat, hoe de baaskes zwoegen, om den winkel zoo rap meugelijk feestelijk te openen: den Dr6, zakenman die ginnen dag huur verloren wil zien gaan; den Eeker, die zoo geren den kroon op z'nen arbeid wil zien, dat is: Moe der in 'n geriefelijk veilig huiske. En dieen woonwagel aan den kant. Plazierig, leutig, om twee zoo'n verschil lende tiepekes aan den arbeid te zien. Aan eenen arbeid, mee zoo'n verschillende ge dachten, zoo'n uiteenloopend droombeeld. In eenen arbeid. In eenen zurg. 't Werkvolk, dat in 't winkelhuis aan den gank is, is nie te goed. Want daar mot aangepakt worden! Van de week nog is de opening! Drd HI heeft veur de zaken 'n sterk geloof in den Zaterdag! Z'nen handel mee den auto moest ook op Zaterdag aanvangen. JDa's altij 'nen dubbelen dag", redeneert ie en geef 'm onge lijk? Bij elke leverantie bedingt ie 'nen boe- kee! De Hoppenbrouwers komen dus in de blommen als hun nog nooit overkomen is. Als den Eeker d&t hoorde, dan wierd ie stil. Dan gaf ie den Dr6 'n - schoongemokte hand. Plechtig! „Waar is dat veur?" vroeg Dr£ HI. ,,'Veurveur deveur de blommen, hakkelde den Eeker geroerd. .Moeder zal 't denkenda..„... dadat 'r feest is. 'k Vind 't schoon, DrA 'k Zal 't nooit ver- geten." Dat was de langste toespraak, die den Eeker ooit gehouwen heeft. En nog viel ze in 't water! Want den Dre schoot in den lach: Zee:' „Jonk, die blommen zijn veur de reclame. Heel de buurt mot uitloopen en dan begrijpen, dat 'n zaak mee zoo'n relaties, 'n prima-puike zaak is!" „Oow, zee den Eeker ontnuchterd. Toen: ,,toch vind ik 't schoon." ,,Ja", antwoordde den Dre: ,,maar da's mijn schuld nie; ga-de gij nou maar 's rap die prijskortjes maken. En veul! Want elk artikeltje mot geprijsd worden, dan weten de klanten dat ze nie genomen worden en jouw Vader en Moeder kunnen gin vergissing maken." ,,Zeg, Dre", vroeg Trui: ,,hebt ge al ge- docht om water?" ,,Ja, Opoe!" „Gas?" „Jaja!"'' ,,Licht?" „Vaneigens!" „En mooie lampen heb ik gekocht", zee den Eeker: „in 't salonneke Schrijven, Eeker!" commandeerde zijnen patroon. ,,Zaterdagavond kan Trui alles mee eigen oogen zien!" Dan kreeg den Eeker 'n kleur beet op z'n tong en begost te calligrafeeren. Trui's mooie kamer staat overend. De stoelen staan opgetast, de tafel in 'nen hoek, de lijsten zijn van den denen muur. Daar- teugenaan, tot de zoldering toe, staan getast de bussen, flesschen, nuuwe bennekes, hagel- wit. Duuzend keeren staat den naam ,,Bra- bantsche Groentencentrale" te prijk; op gou- wen etiketten, geplakt op de bussen; blaauw geschilderd op de nuuwe manden; gestem- peld op geeve kistjes, blank van nuuwheid. Alles gepoetst, blinkend, zoo gereed om pron- tjes weggerejen te worden naar den winkel. „Wanner zal toch dieen rommel van m'nen vloer gaan?" zuchtte Trui. Wjaarop Dr6 in zee: ,,r6mm...mel? Hij was efkes tot in z'nen' pit beleedigd. Dagen, tot den nacht, had ie er aan gewre- ven, gepoetst, geplakt. En elk uur gaat ie efkes kijken, z'n oogen goed doen aan deu zen praehtig-verzurgden inventaris van zijnen eersten winkel. Hij mot overal tegelijk zijn: bij z'n klanten. Bij de leveranciers. Op de fabrieken. Bij den drukker, den schilder, handelsregister, gemeentekantoren, overal. Ook den akker mot ie bijhouwen, den oogst staat te wachten zoetekesaan...! Den Eeker heeft 'ns 'n week geprakizeerd, hoe ie mee Z'n spaarbankboekske zou doen...! Maar 't gaat m'n baaske goed af, al wordt ie mager van 't werken. Eten doet ie staande en loopende. In veer tien dagen tijds heb ik 'm gin vijf minuten achter malkaar op 'nen stoel zien zitten. Wat zit er „werken" in dat jonk! Drie voile taken heeft ie op z'nen nek: den winkel, zijnen han del, onzen hof. En hij' torst ze, op zn' jonge breeje schouwers, of ie ze nie voelt wegen. Trui ziet 'm nou en dan zoo "ns stillekes aan, Ze is bezurgd over 'm. Maar allee, ze zag 'm nog nooit, in den vroegen mergen, als 't regenwater van den hemel gutste, daar in de drassige wei, te p&erd, in vollen draf, in stampenden galop springen over metersbreeje sloojen, te peerd deur de schuimende Mark trekken; ze zag 'm nog nooit vijf meters hoog van de leuning van de boogbrug duiken in 't kokende water, als 't gejaagd wierd deur den bollen Wester, zoodat de rietpluimen in 't driftige water spoelden. Ze heeft, kortom, nog nooit 'ns gezien, hoe den Dre 's mergens den slaap uit z'n oogen waschtHoe ie daarveur noodig heeft 'n wei zoo groot, dat ge 'm verdwijnen ziet in de waternevels. 'n Peferd, z66 fier, dat 't ,,zweeft" over den hoogsten heester, over den breesten sloot, dat 't te Water gaat als 'nen zeeleeuw. Neee, hij heeft „iets" meer noodig dan 'n kommen'de verschaald water op 'n wankel waschtafeltje mee 'n geborduurd handdoekske Goedenmorgen" Trui heeft dat nooit gezien, anders kost ze begrijpen, dat deuzen tiep, Koning van den Mergenregen, pas voluit leeft, als ie 'nen arbeid in z'n knuisten voelt, genogt veur vijf kearels Ja, hij zat nie veur niks heele dagen te p^Srd op z'n... derde jaar, bij mij in de wei. Z'n beentjes wierden er even krom van! jaj als ik 't sjecuur beschouw, dan begrijp ik Trui's zurgen en weemoed. Maar ik heb 'nen opvolger, wien ik eenmaal 't stuur van m'n bedrijf vol vertrouwen in 'n paar ijzeren knuisten kan drukken! Kustelijk bezit, die twee baaskes, zoo ver- schillend, zoo trouw in den arbeid en de kameraadschap. Opbouwers! Van 't soort als de weareld zoo hard noodig krijgt. Ieder naar z'nen aard. Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, de baaskes en als altij gin horkej minder van oewen t.a.v. DRfi. WENKEN VOOR DE ZUINIGE HUISVROUW. Boonen als aanvulling van den broodmaaltijd. Ongeveer 30 jaar geleden was het gewoonte om aan het ontbijt te beginnen met een bordje bruine boonen. Deze gewoonte kunnen wij nu weer in eere herstellen. Men behoeft niet op te zien tegen het brandstofverbruik, want boonen behooren tot de weinige gerechten, die niet te lijden hebben door het uren lang ingepakt zijn. Om er een smakelijk koud gerecht van te maken, kan men er een restje rabarber- of appelmoes door mengen. Een van boonen afgeleide voedzame brood- belegging is op de volgende wijze gemakkelrjk te bereiden. 250 gram pond) bruine of witte boonen, 60 gram (3 afgestreken eetlepels) boter, 1 uitje, wat zout, peper en nootmuscaat. Laat de gewasschen boonen een nacht wee- ken, breng ze in hetzelfde water aan den kook en laat ze gaar worden (plm. 1% uur). Breng ze over in een vergiet en laat ze uitlekken (bewaar het' boonennat voor een soep). Fruit intusschen het fijngesnipperde uitje in de boter lichtgeel en gaar. Stamp de boonen met het uienmengsel tot een gelijke massa en maak die op smaak af met wat zout erf wat kruiden. Vervang desverkiezend de met boter ge- fruite ui door gesmolten boter en een eetlepel fijngesneden groene tuinkruiden (peterselie, selderij, kervel, bieslook)of wel door gesmol ten boter en 1 eetlepel dikke tomatenpuree. Broodbeleggingen van resten. Kliekjes aardappelpuree, stamppot, dikke erwtensoep of boonensoep kunnen koud dienst doen als voedzame broodbelegging, die geen nadeel ondervonden heeft van opwarmen. Her- haaldelijk opwarmen doet n.l. afbreuk aan de voeddngswaarde. In plakjes gesneden koude aardappel met iets mosterd of wat peterselie zijn eveneens op een gesmeerde boterham smakelijk en voedzaam. In plaats van op de boterham kunnen de plakjes aardappel ook als een ,,slaatje" bij de boterham gegeven worden. Toevoeging van wat olie en azijn, gehakte peterselie, wat plakjes tomaat, maakt er een 'smakelijk ge heel van. Aangezien in het perceel van dezen verlof- houder een vergunning voor den verkoop van sterken drank is gekomen, heeft adressant recht op teruggave van verlofsrecht over drie kwartalen van het verlofsjaar 1940/41. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het verzoek van P. Scheijven in te willigen en hem teruggave te verleenen van 3 kwartalen van het door hem betaade recht, zijnde f 18,75. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Voorstel tot wijziging van de begrooting 1940. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting, dienst 1940, te wijzi- gen zooals deze aan de stukken is toegevoegd. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Voorstel tot vaststelling van den staat van oninbare posten, dienst jaar 1939. Burgemeester en Wethouders stellen voor, oninbaar te veralaren de posten: Schoolgeld 1939/40 plus vervolgingskosten ad 3,65 en Hondenbelasting 1939 plus vervolgingskosten ad 4,25. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Aanbieding van diverse rekeningen, dienst jaar 1939. Burgemeester en Wethouders bieden aan de gemeente-rekening 1939, sluitende als volgt: Gewone dienst: inkomsten 284.816,15; uit- gaven 270.286,33; batig slot 14.529,82. Kapitaal dienst: inkomsten 31.024,03; uit- gaven 24.419,12; batig slot 6.604,91. De rekening van het Gasbedrijf over 1939. Afdeeling I. Baten 84.224,13; lasten 84.224,13; sluitende quitte. Afdeeling H. Kap. inkomsten f 48.904,21 kap. uitgaven 34.734,25; batig slot /14.169.96. De rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf dienst 1939. Afdeeling I. Baten 4.565,87lasten 4.565,87; sluitende quitte. Afdeeling II. Kap. irikomsten 1.112,14; kap. uitgaven 1.112,14; sluitende quitte. De-rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1939. Werkelijke ontvangsten 14.113,25; werke- lijke uitgaven f 14.113,25; sluitende quitte. Burgemeester en Wethouders stellen voor, voor deze rekeningen een commissie te benoe- men, waarvan de leden door den Voorzitter worden aangewezen. c. De heer DE RUIJTER had ook een vraag willen stellen in verband met de be strating van den Buitenweg. Door het ant- woord aan den heer Hamelink, dat dit naar de eersbvolgende begrooting werd verwezen, is deze vraag overbodig. Verder vraagt spreker of de wijziging in de werkloozenzorg ook van invloed kan zijn op de begrooting. De VOORZITTER geeft te kennen. dat het op het oogenblik zoo is, dat de gemeente f 17 a 18.000 voor werkloozenzorg zai moeten be- talen. Dit is juist de grens, waarop er geen Rijkssubsidie wordt ontvangen. Hoe het in de toekomst zal gaan, weet spreker ook nog niet. Evenwel heeft dit op de cjjfers van het loo pende jaar niet zooveel invloed, omdat die er toch al op stonden. De gemeente zal voor dit jaar 17 a 18.000 moeten betalen. Wan- neer het bedrag grooter zou worden, zou er wel rijkssubsidie zijn. De heer DE RUIJTER vraagt, hoe de Gas- commissie en Burgemeester en Wethouders thans de verhouding van de gasfabriek tot de straatverlichting beschouwen, d.w.z. wat de verrekening betreft van hetgeen de gemeente aan de gasfabriek zal moeten betalen, aan gezien er voor de straatverlichting geen gas gebruikt wordt. En men weet niet, hoe lang dit nog zal duren. Spreker zou gaarne weten, hoe dit zal geregeld worden. De VOORZITTER deelt mede, dat er een flinke post voor verlichting op de begrooting is uitgetrokken. Het is nu maar de vraag of dit bedrag betaald moet worden, ja of neen. Spreker meent, dat het het beste is, deze zaak in handen te stellen van den voorzitter der gas-commissie, die dan advies zal kunnen uitbrengen. d. De heer 't GILDE vraagt, of het niet wenschelijk was, dat de raad evenals in nor- male tijden geregeld bijeen kwam, opdat er geregeld contact blijft bestaan tusschen de leden en Burgemeester en Wlethouders. Aangezien deze regeling bij den Voorzitter berust, hoopt hij, dat men hem deze vraag niet euvel zal duiden. De VOORZITTER herinnert er aan, dat de laatste vergadering gehouden is op 7 Mei, dus ruim 2 maanden geleden. Hierbij komt, dat als er geen stof te behandelen is, er ook geen reden is om een vergadering bijeen te roepen. Naar hij zoo uit de omvraag opmerkt. zijn de leden niet ontevreden. Als er zaken te behan delen zijn, zal spreker een vergadering bijeen roepen. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6