Ter Neuzensche Courant De Eflenis van een Zonderling. Binnenland Feuilleton Buitenland Vrijdag 9 Augustus 1940 No. 10.098 TWEEDE BLAD VAN NEDERLAND IN DE GROOT-DUITSCHE EOONOMISOHE RUTMTE. Een teeken voor de sterke poaitie van Duitschland is, schrijft de Deutsche Zeitung in den Niederlanden", de gestadige en zekere uitbouw der economische hetrekkingen, die ook door de oorlogsgebeurtenissen geen on- derbreking ondeirvindt. Deze verbindingen worden niet alleen met de nabuurlanden versterkt, doch strekken zich ook over het overige deel van Europa uit. De uitvoer komt in gelijke deelen ten goede aan alle landen die thans ook onder de economi sche invloedssfeer van Duitschland staan. Voor Nederland is het van beteekenis, dat thans ook weer het geldverkeer met Belgie mogelijk is geworden, en wel door bemidde- ling van de Duitsche clearing-instantieshier opent zich weer een perspectief van de komende ontwikkeling in het nieuwe Europa, zooals dit onlangs door den Rijksminister voor Economische Zaken, Funk, werd aangeduid. Ook de opening van den luchtpostdienst tus- schen Duitschland en Spanje op den luchtweg BerlijnStuttgartBarcelona is een teeken voor de ontsluiting van nieuwe wegen, die tegelijk ook alle handelspartners van Duitsch land ten goede komen. ZANG BIJ DEN OPBOUWDIENST. De samenstelling van een zangbundel voor den Opbouwdienst bevindt zich in verge'vorderd stadium van voorbereiding. Het ligt in de be- doeling t.z.t. aan al het personeel van dezen dienst een exemplaar van den bundel te ver- strekken. Het ligt voorts in het voomemen 12 Augus tus over te gaan tot inrichting van een muziekopleidingsinstituut te 's-Gravenhage, waar de aanstaande districts-muziek-leiders en corps-zangleiders zullen worjden opgeleid. DE VERKEERSREGELINGEN. Voordeelen van de toepassing der maximumsnelheid. De veiligheid en verpliehtingen der wielrijders. Deze week is de verordening op de maxi- mum-snelheid in werking getreden en daar- mede is thans voor het geheele land een uni- forme regeling in de plants gekomen van plaatselijke voorschriften. Omtrent de overwegingen, welke tot de uitvaardiging; van deze verordening hebben geleid, hebben wij, schrijft de H. Crt., van bevoegde Duitsche zijde een uiteenzetting ont- vangen. Het eerste doel der verordening is het verhoogen der verkeersveiligheid, mede met het oog op de vele fietsers, die door de snelheidsbeperking een grootere bescherming gaan genieten. Dit is ook belangrijk, omdat de laatste maanden het aantal wielrijders op den weg nog toegenomen is. Zuinig met -benzine. Voorts heeft de verordening ten doel mate- riaal- en brandstofbesparing. Het is niet noodig, dat kostibare wagens worden afge- jakkerd en daardoor spoedig versleten zijn. Bovendien verslindt het al te snelle rijden de zoo noodige benzine. Als er in het algemeen bedaarder gereden wordt, zullen ook meer benzinetoewijzingen kunnen worden verstrekt. En zuinig op de wegen. Een derde gevolg van de verordening zal zijn, dat onze autowegen gespaard worden, Ons land heeft, zoo zeide onze Duitsche zegs- man, zeer goede autowegen, doch helaas is de ondergrond slap, zoodat men er zuinig mee moet omgaan. Ook is er nog een aantal van huis uit zwakke wegen. Ook aan het wegennet komt het ten goede, indien de snel- heid binnen bepaalde grenzen blijft beperkt. De mate der snelheidsbeperkingen komt overeen met de ervaring, in Duitschland op- gedaan. De limiet is z66 gesteld, dat snel ge reden kan worden, terwijl aan de eischen der veiligheid voldaan wordt. De wielrijders. Onze Duitsche zegsman, die een vooraan- staande functie bij de Duitsche verkeers- politie inneemt, gaf ons tevens eenige wen- ken, welke voor een goeden gang van zaken van het hoogste nut kunnen zijn. Als eerste en meest in het oog loopende noodzakelijk- heid noemde hij het tegengaan van het naast elkander rijden van wielrijders. Het is heel goed te begrijpen, dat het met tweeen rijden hier onvermijdelijk is, het verkeer immers zou niet verwerkt kunnen worden indien men dit niet toesitond. Ook is het in de meeste omstandigheden te billijken, als bij het pas- seeren op sommige momenten drie of vier fietsers naast elkander rijden. Maar wfcl moet Oorapronkeljjke soman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 42) Vervolg. Het gelach, dat er opging, toen Lois arri- veerde en hijgend een blik in Pete's twoseater wierp, was algemeen. ,,IWat was jouw adres in vredesnaamj?" wil- de John weten, ,,een klokkenwinkel?" Pete klom grinnekend uit zijn auto en strekte zijn lange beenen. De vouw in zijn grijs zomercostuum had een beetje geleden, zijn haren zaten verward, maar zijn humeur was stralend als steeds. ,,Ik heb alle wekkers van een internaat moeten opkoopen!" zei hij. John en Lois keken hem stomverbaasd aan. ,,Een internaat?" zei John. Pete knikte: ..Mac Tavish' Internaat voor Jongeheeren.honderd drie en veertig wek kers onder e4n dak! En een oude', gierige Schot als directeur!" ..Hoe heb je dat klaargespeeld?" informeer- de Lois. Pete lachte tegen haar: ..Lois, wees een engel en bezorg me een kop thee, terwijl ik die wekkers naar binnen breng; ik durf dat zaakje hier niet te laden staan, zoolang Bealie rondspookt... als alles veilig binnen *is, kunnen we die honderd dTie worden tegengegaan dat zes, zeven of acht fietsers zich naast elkander op den rijweg bevinden. Van de fietsers moet verlangd kunnen worden, dat zij op het snelverkeer letten. De vraag, of het naast elkander rijden geoorloofd is, zal afhangen van die, of het snelverkeer nog ruimte genoeg over houdt. Op een heel breeden weg kan. op dit punt dan ook meer vergeven worden, dan op een smallen. Teeken geven! Een tweede zwakke plek in het Neder- landsch verkeer is de wijze waarop de fiet sers teekens geven, of, liever gezegd, niet geven. Het geven van teekens wordt dikwijls nagelaten, en als het gebeurt, gebeurt het slordig. De achterop komende automobilist is geen gedachtenlezer en ongevallen wegens het onvoldoende teekens-geven zijn dan ook aan de orde van den dag. Er zijn hier zooveel wondermooie fiets- paden. Waarom rijden de fietsers er dan nog naast? De Nederlandsche verkeerspolitie zal daar stronger tegen moeten optreden. Deze opmerkingen dienen niet om de wiel- rijdende gemeente onaangenaam te zijn, doch zijn in haar eigen belang. Er zijn hier op het oogenblik veel Duitsche chauffeurs op den weg, die niet bekend zijn met de eigenaardig- heden en grill en van de Nederlandsche wiel rijders, en die bovendien voorrechten hebben als militaire chauffeurs. De waakzaamheid voor de veiligheid van het verkeer dient ook van de zijde der fietsers te worden betracht. De voorrang. Er zijn nog andere punten, die verwar- ring kunnen stichten. Een voorbeeld daar- van is de voorrangsregeling. Hier te lande zijn alle weggebruikers gelijkgerechtigd, be- halve de bevoorrechte trams. In Duitschland zijn auto's en trams onder- ling gelijk, doch hebben voorrang boven andere verkeersmiddelen. Hierdoor ont- staan misverstanden, die noodlottig zouden kunnen worden. Daarom wordt den tram- bestuurders aangeraden, scherp op te let- ten, vooral indien zij van links komen. Duit sche militaire chauffeurs kennen de voor rechten van het railverkeer niet en hebben bovendien voorrang. Daar in Duitschland een auto voorrang heeft boven fietsers, is de Duitsche chauf feur niet gewend op van rechts komende fietsers te letten. En de van rechts komen de fietsers zijn op hun beurt weinig geneigd op de van links komende auto's te letten. Opgepast dus, en voorrang gegeven aan alle militair verkeer, van welken kant het komt! Het afslaan naar links. Het afslaan naar links is ook een strui- kelblok. Als in Duitschland een voertuig links af wil slaan, dan gaat het tevoren reeds naar den linkerkant van de rijbaan en het verkeer, dat rechtuit moet gaan er rechts langs. In Nederland gaan dergelijke voer- tuigen zich rechts van de rijbaan opstellen om te wachten. Onze zegsman was van meening, dat het Duitsche systeem vlotter werkt. KINDERSCHOENEN ZONDER BON. Naar het Alg. Handelsbl. vemeemt, is thans de verkoop van kinderschoenen in de maten van 1823 vrijgegeven. Voor den aankoop van -deze kinderschoenen behoeft men dus van te voren geen bon aan te vragen. VRACHTAUTO'S MET MEER DAN 1 TON LAADVERMOGEN. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe- ment van waterstaat over het verblijf buiten de paats van hun werkzaamheid van vracht- auto's met een laadvermogen van grooter dan 1 ton. Blijkens dat besluit is het verboden om vrachtauto's met een laadvermogen van groo ter dan een ton, die zich in het bezit van Ne derlandsche staatsburgers bevinden, zonder toestemming van de bevoegde rijksverkeers- inspecteurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf be- hoorende plaats van werkzaamheid te laten verblijven. De toestemming wordt door den rijksver- keersinspecteur geweigerd, indien naar zijn oordeel in zijn district te weinig vrachtauto's zouden overblijven. DE VERIHOOGING VAN DEN TABAKS ACCIJNS. In de Staatscourant van Woensdag zijn op- genomen eenige bepalingen van den waam. secretaris-generaal van het departement van finamcien betreffende de verhooging van den tabaksaccijns. Voorgeschreven is o.m. dat zegels voor den v66r 15 September geldenden accijns, indien ze nog niet op verpakkingen of om sigaren zijn aangebracht en onbeschadigd zijn, door fabrikanten en groothandelaren met een in- ventaris gratis worden opgezonden aan den controleur op den aanmaak en het beheer van zegels voor den tabaksaccijns te "Haarlem. Aangebrachte zegels moeten onder toezicht van ambtenaren der accijnzen worden vemie- tigd of onbruikbaar gemaakt. Een en ander geschiedt met verrekening van den accijns. en veertig wekkers opereeren en dan zal ik vertellen, hoe ik er aan gekomen ben!" Hij klom weer achter het stuur en stuurde handig den wagen door het smalle hek en de laan naar het huis op. John volgde hem met den breeden grijzen wagen, waar de Venus van Milo uit oprees. John speelde het klaar, zonder de spatbor- den te beschadigen en toen beide auto's voor het steenen hordes stonden, ving de ontsche- ping aan. De Venus was van gegoten gips en ze had- den haar spoedig binnen. Onder heftig gerinkel gooide Pete, die op de treeplank stond, een voor edn de wekkers over naar John, die boven bij de deur stond en in een wip was alles in huis. Toen de voor- deur achter Pete dichtging, was het donker. De warmte nam met het verdwijnen van de zon niet af; het bleef heet en de lucht was volkomen helder. Lois had Pete zijn eerste kop thee al ge- bracht, maar hij kreeg een tweede, hetgeen John klagend deed uitroepen, dat hij er steeds om vragen moest. Pete merkte daarbij op, dat hij, Pete, ook het meeste werk had verzet, wat door een bulderend gelach werd beant- woord. Lois was intusschen verdwenen en v6<5r Pete de gelegenheid had, iets als antwoord te zeg- gen, ging de gong voor het souper. Onder den maaltijd verhaalde Pete zijn avonturen met den Schot, John zijn schaking van Venus en daama deelde Lois droogweg het programma voor dien nacht mede. Pete was juist bezig met het ontleden van een kreeftschaar 'en hield ontsteld op ..Inbreken... vannacht?" herhaalde hij en liet mes en vork zakken. Lois knikte en keek hem ernstig aan; „We komen vannacht geen van dt-ieen in De tabakszegels voor den verhoogden accijns zullen een andere kleur hebben en wat de zegels voor het stuksgewijs zegelen van siga ren, belast met een accijns van 20 pet. en die voor rook- en pruimtabak en snuif betreft, tevens een anderen vorm dan de bestaande. Voorts bevat de Staatscourant bepalingen betreffende de berekening van den accijns en de verpakking. PLAATSING VAN JONGENS EN MEISJES BIJ OOGSTWERKZAAMHEDEN IN DUITSCHLAND. De rijksddenst van de werkloosheid'sverze- kering en arbeidsbemiddeling heeft aan de directeuren van de districts-arbeidsbeurzen medegedeeld, zulks in aansluiting aan een reeds van Duitsche zijde verstrekt persbericht dat voor jongens en meisjes in den leeftijd van 16 tot en met 18 jaar gelegenheid bestaat om gedurende drie maanden als hulparbeiders voor lichten arbeid bij de oogstwerkzaamheden in den landbouw in Duitschland geplaatst te worden. Deze plaatsing zal op tweeerlei wijze geschieden, ten eerste door plaatsing als in- temen knecht (dienstbode). In dit geval is de huisvesting en verpleging dus bij den landbou- wer zelf. Wbrden zij niet intern geplaatst, dan worden zij in jeugdhuizen, onder bekwa- me leiding, ondergebracht. In de jeugdhuizen worden niet gelijktijdig jongens en meisjes geplaatst. Steeds zullen afzonderlijke groepen gevormd worden. Voor den te verrichten arbeid ontvangen zij vrij kost en inwoning, reiskosten heen en terug, wanneer zij ten minste drie maanden in dienst blijven en een zakgeld van 20 tot 30 R.M. per maand. Het zakgeld zal voor krach- ten, die in het geheel niet met landbouwwerk- zaamhedeh bekend zijn, 10 tot 15 R.M. per maand bedragen. Indien zij in Duitschland geplaatst worden, kunnen zij eventueel loon- overschotten op dezelfde wijze als thans de andere arbeiderg overmaken. Over plaatsing in den Nederlandschen land bouw zal zoo spoedig mogelijk nader bericht verschijnen. Daarover worden thans met spoed besprekingen gevoerd. Voor plaatsing in Duitschland is het nood- zakelijk dat van te voren wordt nagegaan of de ouders of voogden daarmede accoord gaan. Vakkennis is geen vereischte. Vast moet even- wel staan, dat de jongelieden gezond zijn en voor lichten arbeid in den landbouw geschikt zijn. HET SPORTCENTRUM VAN DEN OPBOUWDIENST. De werkzaaimheden begonnen. Dinsda>gmorgen is, meldt de N. R. Crt. op het terrein aan het verlengde van de Sport- laan te 's-Gravenhage, waar het nieuwe sportcentrum van den Opbouwdienst geves- tigd zal worden, de eerste spade gestoken. Daarvoor bestond zeer groote belangstel- ling, in het bijzonder uit de kringen van den Opbouwdienst zelf. Op het terrein bevonden zich met den commandant van den Opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, de secretaris-generaal van het ministerie van algemeene zaken, Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronje, de commandant van het le district, majoor L. van Hulst, vele officieren van den staf en majoor H. J. Strootman, commandant van het 4e korps, van welk korps de manschappen het terrein zullen egaliseeren en bewerken voor den bouw van het nieuwe sportcentrum, terwijl daar ook stonden opgesteld de leerlingen van het sportleidersinstituut in hun korenblauwe overalls, onder leiding van hun commandant, len luitenant Serre. Voorafgegaan door het muziekkorps van het le district onder den kapelmeester-adju- dant H. van Vessem, marcheerd«n ongeveer 300 manschappen met geschouderde spaden onder commando van majoor H. J. Strootman naar het terrein. Majoor Breunese inspecteerde den troep en hield een korte toespraak, waarin hij als de taak van het sportcentrum aanwees krach- tige, flinke, taaie Nederlanders te vormen. „Het is heerlijk voor u", aldus majoor Breu nese, ,,met dezen arbeid iets tot stand te brengen voor land en volk. Steekt met die gedachte de eerste schop in den grond. Werkt met elkaar ongeacht rang en positie, met vreugde en opgewektheid en saamhoorigheid en eensgezindheid." Majoor Breunese eindigdje zijn toespraak met den uitroep ,,Beve het vaderland", welke door alien werd overgenomen. BEWAAR UW MILITAIRE PAPIEREN. Na het einde van den vorigen oorlog werd het Mobilisatiekruis ingesteld voor al die- genen, die aan de mobilisatie van 1914 1918 hadden deelgenomen. Nu het nog oorlog is, kan van dergelijke dingen vanzelfsprekend geen sprake zijn voor hen, die aan de verdediging van het land hebben deelgenomen. Toch raadt het Landstormblad ieder aan, zijn zakboekje en andere militaire papieren zorgvuldig te bewaren. Ook al worden later geen oorlogsgedenk- penningen uitgereikt, dan blijven het toch bewijsstukken, dat men als goed vaderlander zijn plicht heeft gedaan. bed!" verzekerde ze en nam een slokje wijn. Pete wen-dde zijn blikken naar John. Deze staarde zeer ingespannen naar zijn bord, waarop een onschuldige portie ragout prijkte, maar zijn schouders schokten op verdachte wijze. En toen zag Pete plotseling den humor van de situatie en ging voort met zijn kreeft. ,,Ik hoop alleen", merkte hij op, ,,dat we van nacht niet allebei achter onze breekijzers in slaap vallen, tot een veldwachter ons komt wekken." ,,Daar is geen gevaar ■voor!" zei John, ,,als we dadelijk allebei een goed heet bad nemen, een Turksch bad... daar kikker je zoo gewel- dig vjfti op..." ,.Ik weet het!" zei Pete, ,,ik deed h^t vroe- ger ook altijd!" Lois keek hem van onder haar lange wim- pers aan; „Na de fuif zeker!" Pete kuchte, keek schuldig naar John, die iets zocht in de ragout en mompelde iets over zijn aangeboren afkeer van dergelijke uitspat- tingen. De maaltijd verliep verder snel en in volmaakte harmonie. Toen de eerste sigaret door Lois werd opgestoken en alien klaar waren, was het juist elf uur. ..Dus jij gaat naar bed?" vroeg Pete haar. ..Welnee!" zei Lois. Pete keek haar verontwaardigd aan: .Je bent toch zeker niet van plan, den hee- len nacht hier op te blijven zitten, alleen om ons niet zoo'n eenzaam gevoel te geven op zeventig kilometer afstand ..Neen!" zei Lois, ,,ik breng den wagen van den kolonel terug, die moet er morgen- vroeg voor achten zijn; ik kan het op mijn doode gemak doen en John's wagen mee terug nemen!" Daar had Pete niets tegen in te brengen; FEDERATIE VAN WERKGEVERS IN HET BOUWBEDRIJF TOT STAND GEKOMEN. De federatie werkgevers bouwbedrijf, in welke de eenheid van het bouwbedrijf is ver- wezenlijkt en welke een meer concreten en meer uitgebreiden vorm heeft gegeven dan de bereids voor den oorlog tusschen verschillen- de werkgevers-organisaties bestaande samen- werking, heeft zich dezer dagen definitief ge- constitueerd. Zij heeft zich daarbij ten doel gesteld een orgaan van samenwerking van de betrokken organisaties, een orgaan van gezamenlijke vertegenwoordiging en tenslotte een orgaan van uitvoering in gevallen, waarin zulks door de overheid wordt gewenscht, te zijn. Het werkprogramma dezer organisatie om- vat als algemeene punten: Saneering van het bedrijf door het stellen van regelen om het toetreden van onbevoeg- den in het bedrijf te voorkomen en slechte elementen uit te stooten en het tegengaan van irreeele prijsdrukking en het streven naar gezonde bedrijfstoestanden. Het verkrijgen van eenheid in de technische en administra- tieve voorwaarden voor aanbestedingen. Het strijden tegen uitvoering van werken in eigen beheer. Het op uniforme wijze oplossen van geschillen. Het behandelen van de vraagstuk- ken, verbonden aan de woningvoorziening. Punten, die verband houden met de huidige situatie zijngrondstoffenvoorziening, werk- verruiming, wederopbouw en machines ver- vangen door handkracht. EXTRA BROOD- EN VETRANTSOENEN VOOR LANDARBEIDERS. De secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mee, dat landarbeiders, werk- zaam in den hooibouw en landarbeiders, die zware oogstwerKzaamheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra brood- rantsoen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieen van landarbeiders kunnen gedurende deze periode echter geen aanspraak maken op extra boter- of vetkaar- ten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen der- halve uitsluitend voor de extra boter- of vet- kaarten voor zwaren arbeid", dat is dus voor een extra boter- of vetrantsoen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September wordt het extra broodrant- soen van genoemde landarbeiders tot 50 pet. verminderd. BESCHERMING VAN DE NEDERLANDSCHE BEVOLKING TEGEN ONJUISTE BERICHTEN. Verboden buitenlandsche radio- uitzendlngen. Met nadruk wordt herinnerd aan de ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter bescherming van de Nederlandsche bevolking tegen onjuiste berichten en aan de bepalingen van paragraaf 1 dezer verordening, welke luiden als volgt: Door middel van de radio mogen slechts uit- zendingen beluisterd worden: 1. door zenders binnen het door de Duit sche weermahht bezette Nederlandsche ge bied; 6 2. door zenders binnen het Groot-Duitsche rijk met inbegrip van het protectoraat Bohe- men en Moravie, alsmede van het gouveme- ment-generaal voor het bezette Poolsche ge bied;. 6 3. door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zen ders. De vraag is gesteld, of het verbod, naar andere zenders dan de genoemde te luisteren, alleen betrekking heeft op berichten e.d. en of men dus eventueel wel naar muziek enz. zou mogen luisteren. De verordening laat hierover echter bij nauwkeurige lezing van haar tekst geen twij- fel over. Men mag van verboden zenders ook niet naar de muziek luisteren. Zij zijn geheel verboden. Een andere vraag is, of men mag luisteren naar de zenders van neutrale staten, zooals Hongarije, Zuid-Slavie e.d. Ook deze worden in de verordening niet als toegelaten genoemd. Daarom zijn ook zij uitgesloten. Wel mag men luisteren naar zenders. die op e£n van de toegelaten zenders zijn aangeslo ten. Hieronder vallen Belgie en Luxemburg. Herinnerd wordt aan de zware straffen, die op overtreding van de verordening staan. De indruk moet niet bestaan, dat de verordening niet wordt gehandhaafd. In Duitschland zijn herhaaldelijk personen veroordeeld wegens overtreding van de overeenkomstige geboden. Dit zal. schrijft de N. R. Crt., hier te lande evengoed geschieden. PROF. SPELEERS KOMT TERUG IN GENT. Het D.N.B. meldt uit Brussel: Bij besluit van den Belgischen minister van onderwijs is de vroegere hoogleeraar aan de universiteit te Gent, prof. Speleers, die in 1918 het zou hem trouwens ook weinig gebaat hebben en hij was zoo verstandig, dat in te zien. t En toen volgde een haastig onderzoek. Daar het huis dien nacht verlaten zou zijn, moesten de papiertjes uit den wekker en uit het stand- beeld worden gehaald; het was ondoenlijk, die dingen te verstoppen. Terwijl dus Lois aan het beeld aan het werk ging, maakten Pete en John elk met een' schroevendraaier edn voor een de wekkers open en onderzochten ze. Het waren goedkoo- pe wekkers geweest en het papiertje kon maar op een plaats verborgen zijn; tegen den bin- nenkant van de blikken kast geplakt. Het ge- luk was met hen. De achttiende wekker, door John onder handen genomen, toonde een pa piertje, in een kleine enveloppe tegen de bin- nenzijde geplakt. Het was het papiertje, dat ze zochten. Een oogenblik later had Lois de plaats ont- dekt, waar er in het beeld een gat was ge maakt, dat was opgevuld; namelijk in het voetstuk, de eenige plek, waar het niet vroeg of laat zou opvallen. Met zijn schroevendraaier peuterde Pete het gat open en vischte er een blikken kokertje uit, dat in het gips had vast gekleefd gezeten. Ook dat bevatte een pa piertje. Het beeld en de wekker werden in een hoek van de hall geplaatst; 6§n wekker werd, ter misleiding van eventueele inbrekers, in de safe gesloten en daarna, terwijl Pete en John hun heet bad namen, zoo vlug ze konden, borg Lois de twee nieuwe papiertjes bij de andere in de blikken doos onder den vloertegel in den derden kelder. "Zooals ze naderhand vertelde, had ze de grcotste mosite gehad uit te vinden onder welken tegel ze die doos hadden ge- stopt; hij was niet van andere te onderschei- den. door de toenmalige Belgische regeering, in verband met zijn Vlaamsche gezindheid uit zijn functie was ontheven en die sedertdien in Nederland woonde, weer in zijn oude functie van hoogleeraar in de oogheelkunde hersteld. EEN TEKORT AAN GEREEDSCHAPPEN IN ENGELAND. Hoezeer er in Engeland in verschillende fa- brieken een tekort aan gereedschappen is ont- staan, blijkt uit een verordening van het Britsehe ministerie voor munitie, volgens wel ke gebruikte werktuigen in het vervolg niet meer zonder speciale vergunning van dit mi nisterie mogen worden verkocht. Ook de koop- lieden, die in dergelijke gebruikte gereed schappen handel drijven, moeten hun voor- raden laten registreeren en hun prijzen mede- deelen. AMERIKA EN DE INTERNATIONALE ECONOMISCHE BETREKKINGEN. „De rest van de wereld is niet op Amerika, doch Amerika is op de rest van de wereld aangewezen." Met deze woorden heeft Henry Ford de Duitsche pers een dankbaar aanknoo- pingspunt gegeven, om nogmaals terug te komen op de rede van den Rijksminister van Economische Zaken, Walther Funk. Voor de zakelijke nuchterheid, waarmede Funk zijn critiek op de Internationale economische he trekkingen heeft uitgeoefend, bestaat een zeer goede reden. Men moet namelijk niet vergeten, dat de Euro pee sc he landen veel ge- makkelijker en ook veel sneller tot autarkie kunnen overgaan, dan de Noord-, Midden- en Zuid-Amerikaansche staten, aangezien bij het handelsverkeer tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld de Vereenigde Staten di£ partij zullen zijn, die het meeste ontvangt; zij zullen zich dus moeten aanpassen bij de handelsmethoden, welke voor Europa het voordeeligst zullen zijn. Duitschland en de landen, welke daarmede verbonden zijn, zijn na den oorlog bereid het handelsverkeer met Amerika ohmiddellrjk weder op groote schaal te hervatten dit staat wel vast. ITALIB SNIJDT DE MIDDELLANDSCHE ZEE-ROUTE AF. Verovering van het Suezkanaal eerste vereischte. Onze V.P.B.-correspondent schrijft uit Rome: Italie ligt in het midden van de Middelland- sche Zee en zoo spreekt het vanzelf, dat zijn natuurlijke belangen gericht zijn op het gan- sche gebied rondom deze zee. Sedert den aanleg van het Suezkanaal is de Middellandsche Zee een der drukst bevaren routes van de wereldscheepvaart geworden. Het Suezkanaal heeft den langen omweg via de Kaap naar Indie overbodig gemaakt. De voomaamste belanghebbende hierbij was En geland, met zijn veraf gelegen koloniale be- zittingen. Hierdoor kreeg de Middellandsche Zee een voortdurend grootere beteekenis voor den Britschen handel zoo wel als voor de ver dediging van het Engelsche wereldrijk. Lang- zamerhand veroverde Engeland de eerste plaats onder de volken en ontnam tegelijker- tijd aan de Middellandsche Zee haar karakter van binnenzee. De Engelschen hadden zich reeds genesteld te Gibraltar en versperden aldus den uitgang naar het Westen. Zij schiepen zich te Malta .een machtspositie, welke hoofdzakelijk gericht was tegen Italie, dat zij destijds gemakkelijk schaakmat konden zetten. Zij verzekerden zich van steunpunten langs de geheele route, die naar het Suezkanaal leidde, tot aan Alexandrie, Jaffa en Haifa en sloten op deze wijze de zee ook in het Oosten af. Cyprus is verder een zeer belangrijk steunpunt in Britsch bezit, uit strategisch oogpunt be- schouwd. Italie is ontwaakt. Zoo werd, dank zij het feit dat het Suez kanaal zich voornameiijk in Engelsch bezit be vindt, de route door de Middellandsche Zee de kortste en veiligste zeeweg van het Britsehe moederland naar Indie. Aldus was de toe- stand tot op het oogenblik waarop Italie, de vroegere groote mogendheid in dit gebied, ont- waakte en zich van zijn kracht bewust werd. Het heeft de oude Engelsche posities, die lan gen tijd als onwankelbaar werden beschouwd, reeds aanmerkelijk verzwakt, door het Weste- lijke bekken af te snijden van het Oostelijke deel der zee. Door zijn centrale ligging be- heerscht het praktisch gesproken de geheele Engelsche zeeroute, mede door zijn koloniale bezittingen in Noord-Afrika. Deze wijziging in de machtsverhoudingen staat in nauw ver band met het nieuwe, machtige wapende luchtmacht. Engeland ziet zich thans in de Middelland sche Zee ernstig bedreigd. Het is gedwongen tot het aannemen van een verdedigende hou- ding. Dit was reeds het geval, voordat Italie aan den oorlog deelnam en het is ondenk- baar, dat het er in zou kunnen slagen, een aanvallende houding- aan te nemen om de reeds verloren gegane posities te heroveren. De vroegere bondgenoot, Frankrijk, is voor De twee aspirant-inbrekers namen hun bad niet lang, maar wel heet en het was nog geen twaalf uur, toen ze beneden kwamen, gereed voor den laatsten slag. Het debat, dat ontstond over de gereed schappen, welke voor een inbreker het meest wenschelijk waren, was interessant en zeer verwoed, maar ten laatste waren ze het eens, j pakten alles in een actetasch en verdwenen door de voordeur in Pete's ouden wagen. Lois' 1 roode wagentje was veel te opvallend om het voor een dergelijken tocht te gebruiken. Zoemend stierf het brommen van den mo tor in de verte weg. 'Lois stond in de voordeur als een zwarte silhouet tegen het licht van de hall achter haar. Toen hij den weg opdraaide, zag Pete nog eenmaal naar haar om en Lois, het achterlichtje met de oogen volgenfl, zag dat driemaal uitgaan en weer te voorschijn komen. Een claxon snerpte driemaal en toen werd het stil. De slanke meisjesfiguur draaide zich lang- zaam om en ging de hall in. En op dat moment sprong een gedaante uit de duistere struiken langs de oprijlaan te voorschijn, een gedaante, die iets glimmends in de hand hield. Zij sprong geluidloos op het hordes en stapte op den drempel van de voordeur. Lois liep midden in de hall, de handen op den rug en peinsde over Pete. Toen zei een stem achter haar: ..Handen omhoog, juffie!" Ze uitte geen kreet, schrok zelfs niet, maar keerde zich om, teneinde te zien, wat voor wapen de eigenaar van de stem in handen had. Het was een zware Smith-Wesson. Ze glim- lachte koeltjes en zei: ,,Ik denk er niet aan!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5