Bureau Voedselvoorzlening Zeeland. Landbouwberichfen Gemengde Berichten Laatste Berichten d Lf O het concert op de maekt. AXEL. DOOR- EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. DOODELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. AFLEVERING VAN LEVERTRAAN. Het was ongetwijfeld een goede gedachte van het muziekgezelschap ,,De vereenigde Werklieden" ook in deze dagen en onder deze omstandigheden een concert te geven. Ten eerste om nit te dragen naar buiten, dat de vereeniging zicb nog altijd emstig oefent, ten tweede, om te laten zien, dat het cultu- reele leven zooveel doenlijk wordt voortge- zet en ten derde om weer eens contact te krijgen met het goede publiek van Terneu- zen, dat ons ook in het verleden moreel en finantieel steunde. Dat het publiek het streven van de vereeni ging waardeerde, bleek uit de belangstelling, die voor het concert bestond. Mochten ver- schillende luisteraars het betreuren, dat en- kele nummers niet tot uitvoering kwamen, men bedenke, dat redenen van beleid het be- stuur hiertoe noodzaakten. Met dat al werd onder leiding van den heer Schirris een goed concert gegeven. De omstanders waren na ieder nummer.dan ook niet karig met hun applaus. Het programma kon bij daglicht worden afgewerkt en met een opgewekte marsch werd daama naar het vereenigingslokaal af- gemarcheerd. Op het eind had nog de traditioneele ronde- dans plaats, waarvoor de belangstelling even- eens groot was. In het lokaal werd hartelijk afscheid ge- nomen van den heer Looi van Hoedekens- kerke, die zoolang een flinke kracht in het muziekgezelschap is geweest. Een concert dus, dat bij alien hopelrjk een goede herinnering zal nalaten. OORLOGSMOLESTCREDIET. In afwachting van de schaderegeling van vernietigde onroerende of roerende goederen, worden aan de door oorlogsmolest getroffen zakenlieden van rijkswege oorlogsmolestcre- dieten verleend, opdat het bedrijfsleven weder zoo spoedig mogelijk op gang wordt gegracht. Voor Zeeland is hiertoe in het leven geroe- pen de ..Stichting Zeeland 1940". Bedrijfscrediet. Bedrijfscredieten tot f 500 worden niet door deze Stichting doch door het Borgstellings- fonds (p/a Kamer van Koophandel) behan- deld, voor zoover de gemeenten bij dit fonds zijn aangesloten. Bedrijfscredieten boven f 500 kan men aan- vragen bij de bestaande bankrelatie. Indien men geen bankrelatie heeft, dient men zich te wenden tot de Nederlandsche Middenstands- bank- Het bedrijf van den aanvrager moet v66r 10 Mei levensvatbaar geweest zijn, terwijl het moet vaststaan, dat ook voor de toekomst levensvatbaarheid aanwezig is te achten. Het crediet blijft beperkt tot hetgeen strikt nood- zakelijk is voor het weder op gang brengen van het bedrijtf. Deze credieten worden verstrekt tegen een rente van 5 en voor een termijn van 5 jaren, terwijl deze termftn op 10 jaren kan worden gesteld voorzoover het crediet wordt verleend voor de aanschaffing van vaste bedrijfsmiddelen. Gedurende het eerste jaar zal voor credieten beneden f 10.000 een rente berekend worden van 2 Indien de aanvrager in staat is, zekerheid te stellen voor het crediet, dient hij hiertoe mede te werken. Wie hiertoe evenwel niet in staat is, komt toch ook voor credietverleening in aanmerking, mits hij overigens aan de ver- eischen voldoet. Gedurende den duur van het crediet mag de credietnemer zijn schulden, dateerende van v66r 15 Mei 1940, niet voldoen, tenzij met toe- stemming van de daarvoor aangewezen in- stantie. Bonwcrediet. Voor bouwcredieten komen in aanmerking te goeder naam en faam bekend staande per- sonen, die in het verleden hun financieele ver- plichtingen behoorlijk nakwamen en van wie aan te nemen is, dat zij ook onder de nieuw ingetreden omstandigheden behoorlijk hun rente- en aflossingsverplichtingen zullen nakomen en in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Alleen dan worden bouwcredieten verleend, indien aangetoond kan worden, dat er een dringende noodzaak bestaat tot herstel van het door oorlogsmolest getroffen pand en men niet in staat is dit herstel uit eigen middelen te financieren. Tevens dient men aan te toonen, dat de loodsen en andere getimmerten, welke tot de getroffen panden behooren, on- misbaar zijn. Het crediet is niet hooger dan noodig voor herstel van het pand in den ouden toestand. De rente bedraagt 5 's jaars, terwijl ook voor deze credieten beneden 10.000 het eerste jaar de rente tot 2 is verlaagu, rekening houdend met reeds bestaande ver- plichtingen. De aflossing moet geschieden binnen vijftig jaren. Aanvraagformulieren voor Oorlogsmolest-Bouwcrediet zijn als regel verkrijgbaar bij de banken of rechtstreeks bij de Stichting Zeeland 1940 te Middelburg. Schadeloosstellingen en financieele tege- moetkomingen, welke eventueel worden ver leend, zullen met het verleende bedrijfs- of bouwcrediet worden verrekend. De herbouw van boerderijen kan eveneens met behulp van een bouwcrediet geschieden. Deze aanvragen worden behandeld door het Regeeringscommissariaat voor den Wederop- bouw (Carel van Bijlandtlaan 30, Den Haag). Desgewenscht verleent de Stichting Zeeland hiervoor eveneens hare bemiddeling. Wij zullen onzen lezers in een volgend arti- kel nadere mededeelingen verstrekken omtrent credietverleening aan degenen, die indirect in moeilijkheden zijn geraakt tengevolge van den oorlogstoestand. Hieronder vallen zrj, die geen oorlogsschade door bominslag, brand, etc. hebben geleden, doch die op andere wijze door den toestand gedupeerd zijn. KWIIJTSCPELDING OF VERMINDERING VAN BELASTING. Het Bestuur van de Stichting ,,Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland" schrijft ons het vol- gende In het besef dat de betaling der belastin- gen voor vele slachtoffers van het oorlogsge weld een moeilijk vraagstuk is, heeft dit be stuur een circulaire samengesteld met wenken inzake belastingen en belastingvermindering. Deze circulaire no. 3 is en wordt uitgereikt aan alien die tot het lidmaatschap der Stich ting toetreden. Reeds in vele plaatsen hebben de oorlogsgeweldslachtoffers vrijwel zonder uitzondering zich als lid van de Stichting op- gegeven. Vele publieke lichamen en groote ondeme- mingen met oorlogsgeweldschade komen in het ledenregister voor. De verdere organisa- torische opbouw verkeert in een ver gevorderd stadium. Om het aanvragen- van kwijtschelding of vermindering van belastingen, voor de geval- len waarin daarvoor redelijke gronden aanwe zig zijn, voor de getroffenen te vergemakke- lijken, heeft de Stichting formulieren laten drukken, die voor alle voorkomende gevallen gebruikt kunnen worden. Ze zijn in alle ge meenten waar oorlogsgeweldslachtoffers zijn, uitsluitend voor leden der Stichting, gratis verkrijgbaar bij een der commissieleden der plaatselijke onderafdeeling, of zoo die er nog niet zijn, ten gemeentehuize. Ten opzichte van de schoolbelasting is door de Stichting een adres gericht tot alle ge- meentebesturen van getroffen gemeenten, met verzoek de zwaar geteisterde gezinnen op hun verzoek een jaar te ontslaan van de ver- plichting tot sehoolgeldbetaling en voor min der zwaar getroffen gezinnen gedeeltelijke ontheffing te willen overwegen. Het zal nood- zakelijk zijn dat de getroffenen, die meenen hiervoor in aanmerking te kunnen komen, zich tot het gemeentebestuur met verzoek in dezen geest wenden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Kinderportemonnaie, J. de Bock, Baandijk 35 Regenjas, J. Michielsen, Kerkhoflaan 23. Rijwielbelastingmerk in dtui, G. A. Hame- link, Dijkstraat 24. Rood schortje, F. Herrebout, Pelmolen- gang 3. Glacd-heerenhandschoen, K. Hamelink, Noordstraat 24. Rijwielbelastingmerk in 6tui, huissleutel, contactsleutel no 590 (Kumler), geldkistje met inhoud en sleutel van rijwielslot, Bureau van politie. Bruin lederen bijbel, L. 'Herrebout, Heeren- gracht 7. Lipssleutel no. 191981, M. J. Riemens, Van Bovenstraat 35. Zadeltaschje niet inhoud, J. A. Lergner, Hondiusstraat 6. Gebreide damesjurk, J. Kolijn, Dekker- straat 5. Distributie-stamkaart D.S.K. 9202 van Jan J. Chr. Lucieer, Kanaalweg 31, V. C. Deleije, Dijkstraat 58. Doos met inhoud (van vrachtwagen afge- vallen), P. Mielen, ThoLensstraat 3. Zilveren armband, A. de Brouwer, Oost- kant 2. Portemonnaie met inhoud, A. Frederiksen, Kazemestraat 5. ONTSLAGEN VRIJWILLIGE LANDSTORM Bij besluit van 11 Juli 1940, van den gene- raal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemach- tigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is met ingang van 15 Juli 1940 o.m. eervol ontslag verleend aan H. de Iongh, res. generaal-majoor van den staf der infanterie, inspecteur van den vrij- willigen landstorm; J. H. W. Bruins, res. luit.- kolonel, commandant van het vrijwillige land- stormkorps ,,Zeeuwsch Verband", G. A. J. de Both, res. le luitenant 3 R.I. DE SPOORBRUG BIJ VLAKE KAN WELDRA WEER BEREDEN WORDEN. Reeds van 14 Juni af, schrijft De Z., is de N.V. Kon. Mij De Schelde te Vlissingen, onder leiding van den Rijkswaterstaat en van de Ned. Spoorwegen, bezig met het herstellen van de brug over het kanaal door Zuid-Beve- land bij Vlake, welke rivierovergang, zooals bekend, tijdens de oorlogsdagen door onze militairen onklaar werd gemaakt. Dat dit on- klaar maken zeer grondig geschiedde, valt zelfs den leek op. Alle hoofdliggers heeft men laten springen; de brugstukken zijn uit elkaar gevallen en in het water gezakt. Niet slechts boven water, maar ook onder den waterspiegel was het een wirwar van stalen verbindingen en deze laatste moesten eerst verwijderd worden, alvorens met het eigenlijke herstel van de brug een begin kon worden gemaakt. Om de ravage onder water te sloopen, had men een duiker noodig; bij voorkeur een dui ker, die verstand van „branden" had. De keuze viel op den jongen brander Mersie, werkzaam bij De Schelde, die weliswaar zijn beroep nog nooit onder water had uitgeoefend, maar wien het duiken, wellicht omdat dit het oe- roep van zijn vader is, niet vreemd was. De proef slaagde volkomen. Mersie bleek niet slechts in staat vele uren achtereen onder water te blijven, maar als vakkundig brander ging hij zoo vaardig met het speciale onder- water-snij-apparaat om, dat het zoo moeilijke werk onder den waterspiegel vlugger gereed kwam dan men verwacht had. Daama stand men voor het vraagstuk, of voor het herstel van de brug de geheele brug gelicht en op den grond gerepareerd zou moe- ten worden, of dat men er beter aan deed, de bruggedeelten stuk voor stuk te lichten en hulppeilers aan te brengen. Mede in verband met gebrek aan drijvende kranen, werd besloten tot het laatste. Twin- tig meter lange heipalen werden in complexen in den grond gedreven en na verbonden te zijn vormden zij de hulppeilers die in staat zouden blijken de z.g. noodoplegging te houden. De Vlakebrug bestaat feitelijk uit 3 bruggen n.i. uit twee spoorbruggen en uit een brug voor voet- en asverkeer. De eerste brug, die voor herstel in aanmerking kwam, was de Noorder-spoorbrug. De werkzaamheden aan deze brug hebben Woensdag een mijlpaal be- reikt. Toen zijn met behulp van een 200-tons drij vende kraan de twee in het water hangende brugstukken gelicht en voor het leekenoog horizontaal gebracht. Voordat zij echter geheel waterpas komen te liggen, moet aan de brug zelf nog een en ander gebeuren. Eerst als een aantal dwars- balken is aangebracht, komt de brug weer te ,,rusten". Rust de brug, dan worden op de op- leggingen de vaste punten in orde gemaakt en als dit geschied is, wordt zij voorzien van een wegdek met rails, waardoor zij weer voor den trein berijdbaar is geworden. Verwacht wordt, dat dit laatste 15 Augus tus het geval zal zijn. Bijzondere omstandig heden voorbehouden zal de Vlakebrug op dien datum over enkelspoor bereden kunnen wor den, zoodat het dan "niet langer noodig zal zijn het traject KapelleKruiningen met auto- bussen te onderhouden. Wanneer de Noorder-spoorbrug tijdelijk zoodanig is voorzien, dat zij weer aan haar doel kan beantwoorden, zal een begin worden gemaakt met het volledige herstel van de Zui- der-spoorbrug. Vervolgens wordt de Noorder- spoorbrug geheel in orde gemaakt en tenslotte komt de brug voor het voet- en as-verkeer aan de beurt. Vermoedelijk zal het einde van het jaar worden, voordat de Vlakebrug weer normaal functionneert en voordat de heeren Otter, Henner en Naerebout, die met de uitvoering van dit belangrijke werk resp. namens den Rijkswaterstaat, de Ned. Spoorwegen en De Schelde, zijn belast, hun mooie taak hebben beeindigd. LUXOR-THEATER. „Tango Nottumo". Wanneer Tango Nottumo" de eerste film van Pola Negri na haar comeback zou zijn geweest, dan zou men in geestdriftige be- woordingen haar talent, haar spel, haar stem, haar temperament hebbgn kunnen loven. Maar .Tango Nottumo" is reeds de vierde en Mazurka" was de eerste na haar terugkomst en daarom moet die geestdrift helaas ietwat •getemperd worden. In .Tango .Nottuomo" genieten wij weer van haar gaaf spel, haar boeiende verschij- ning, haar fraaie donkere stem. Doch wij hebben haar nu reeds vaker in een rol ge- zien, lachend als gelukkige echtgenoote, hui- lend- als wanhopige moeder, schrikkend als gefolterde vrouw en wegterend als verlatene. En hoewel al deze versehillende sentimenten, gespeeld', neen gel6efd, door een begaafde actrice als Pola Negri den toeschouwer altijd weer vermogen te boeien, toch komt er on- willekeurig een verlangen op naar iets dnders. De film begint met het sensationeele en geheimzinnige eindte en hetgeen daaraan vooraf is gegaan, woTdt ons verteld door de beide hoofdpersonen, die beiden met heel hun hart hielden van de vrouw, doch haar nood- lot niet vermochten af te wenden. Veel zul len wij niet vertellen van den inhoud van deze knap in elkaar gezette film, want het weef- sel van' raadselen is te fijn om het door de krant ruwweg te laten verscheuren. Men moet het zelf ontwarren, dit weefsel, en dat doet men het beste in de bioscoopzaal. Er is een vrouw gedood en een man wordt van den moord verdacht. De vrouw is Mado Doucet, eens een beroemde zangeres, en de man is Jac. Gerard, een beroemd componist. Een vriend van Gerard, de vliegerofficier Lin coln, doet alle mogelijke moeite de gerech- telijke autoriteiten van Gerard's onschuld te overtuigen en hij doet dat door de levensge- schiedenis van zijn vriend, de gedoode vrouw en zichzelf te verhalen. En dan zien wij die geschiedenis, waarin het lied Tango Not tumo" zoo'n groote rol speelt. De melodie zweeft door de heele film, eerst als illustratie van een innig geluk, later van een bittere smart. Het noodlot grijpt wreed in het huwelijksleven van Mado en Gerard. Als een gebroken vrouw verlaat zij haar mam, die, nadat hij in Lincoln, een vroegeren verloofde van Mado, een vriend vpor het leven heeft gevonden, alles in het werk stelt haar weer te vinden. Gekweld door berouw rust hij niet voor hij daarin is geslaagd en zich weer met haar heeft verzoend. Doch als beiden op het punt staan een nieuwe toekomst in te gaan, valt een schot. Mado sterft en Gerard wordt gearresteerd. Na lang zwijgen, vertelt dan Gerard eindelijk, Wat er dien laatsten avond precies gebeurd is, en dat is dan het laatste deel van deze film, die behalve door haar teeren opzet en boeiende handeling, ook bewondering verdient door het spel van Pola Negri als Mado Doucet. Plaatselij'k „schoon". Neen, bepaald onaardig ziet ons stedeke er niet uit. Weliswaar is de bijna absolute af- wezigheid van groen, bloemen en andere fleurigheid op onze straten en „pleinen" menigmaal door onze vroede vaderen op bijna smalende wijze besproken en aan kritiek onderworpen, maar dat neemt niet weg, dat Axel, ook ondanks gemis aan veel natuurlijke en kunstmatige zegeningen in den vorm van bloemenpracht en ,,Floralia", toch zijn ty- pische aantrekkelijkheid niet mist. Vraag maar eens aan onze „torenwachters", of Axel er van uit de hoogte zoo dor en doodsch uitziet, als uit de klachten, zooeven genoemd, soms verluidt. Als men op onze stadhuistoren staande den blik over onze kom werpt met zijn grillig gevormde sedert de prilste middeleeuwen als het ware ,,gegroeide" kromme straten, dan is de bewering zelfs niet vol te houden, dat Axel een dorre plaats zonder groen en bloemen is. En vanaf deze standplaats uit vooral ziet ons stedeke dat ons in weerwil van alles lief is er. bui- tengewoon aantrekkelijk uit. In prachtige schakeering strekken zich om en op de oude wallen en tusschen de ongelijk gevormde hui- zenblokken de allerliefste tuimtjes, voorwer pen van aanhoudende zorgen van Axelsche huisvaders uit, die een oogbekorend schouw- spel bieden. Het uitzicht vanaf onze niet zoo hooge stadhuistoren over de omgevende pol ders, die een riant uitzicht bieden, is niette- min ruim en verre van beperkt. Bij helder weer ziet men tal van plaatsen over de gren- zen met de silhouetten van torens, kerken en fabrieksschoorsteenen verrijzen. Westwaarts neemt ge de pompeuze afmetingen van de Sluiskilsche fabrieken waar en Noordelijk vindt het spiedend oog aldra de torens van Terneuzen, Zaamslag en andere plaatsen, terwijl juist de Oostelijke einder beperkt wordt door veel geboomte in de onmiddellijke nabijheid onz-er stad zelf. Want Axel zelf ligt tamelijk hoog. En is de omgeving vooral van ons stedeke, niet waarlijk aanlokkelijk voor het onder- nemen van fietstochten b.v. op koele zomer- avonden, als nu achter ons liggen en misschien nog komen?Maar ook, als de hitte des daags op zijn feist is, kan men deze verpoo- zing gerust ondernemen over rijk bescha- duwde wegen als de Kanaaldijk in de rich- ting Hulst, etc. Bijna uit al de vier windstreken zijn de tot Axel toegang gevende verkeersaders thans gemoderniseerd, al ontbreekt er aan den Rijksweg in de richting Sassing nog wel het een en ander en ook al heeft de weg in de richting Hulst geen fietspad in den zin des woords en naar eisch des tijds. Het heeft niet aan de ijver en bemoeienis van onzen burgemeester die moeite noch zorg voor zijn plaats ontziet gelegen, dat we van dit fietspad verstoken zijn gebleven. Voor deze mooie weg, waarlamgs juist voldoende plaats genoeg was hiervoor, is dit zeer te betreuren, omdat het verkeer hierover juist zeer groote afmetingen heeft aangenomen en de weg niet zoo heel breed is. Het is vooral de omgeving van onze plaats, die dubbel en dwars het bekijken waard is. Het panorama dat ge b.v. als fietser of wandelaar te genieten krijgt vanaf het hoog- gelegen viaduct te Schapenbout is eenig in het land van Axel. En schaduwrijke en be- koorlijke plekjes vindt- ge langs Doomdijk en in de omgeving van het Zoute Spui in over- vloede, zoowel als in den Capellepolder en de Steenovens of den Pouckepolderschedijk. En welk een groot aantal heerlijk gelegen boerderijen strekken zich uit te midden van het fraaiste boomgewas en een weelde van fruit, dat lokt in niet mindere mate als de dikwijls overdadige bloemen daaromheen, temidden van onze uitgestrekte polders en derzelvers soms hooggelegen dijken. Maar ook in de onmiddellijke nabijheid van de kom is moois genoeg te aanschouwen. Vooral op zomeravonden is het aan „de Brug" bepaald heerlijk u daar een stonde te ver- meien en een wandeling te doen. Daar is de omgeving waarlijk allerbekoorlijkst en inte- ressant van afwisseling. Huize „Wilhelmina" en anderer ,,particulier" domein Vergoedt u hier in ruime mate dat, wat de gemeentelijke straten en pleinen zooveel missen aan wat fleur en leven geeft. Wat de kom met zijn veeldeels breede, kromme en ouderwetsche straten betreft waarin de oude huizen steeds meer en meer in de minderheid zijn geraakt, moeten we vooral, sinds het nieuwe stadhuis werd vol- tooid op ons Marktplein wijzen, waar een niet meer aan de eischen des tijds voldoende „merkwaardige" muziektent, naast een paar ontsierende gevels een typisch geheel leveren. Tot betere tijden blijven hier nog eenige wen- schen onvervuld bewaard in deze waarlijk niet monumentale en nog minder naar fraai- heid zweemende bouwsels van wan-architec- tuur van vorige geslachten. Het „nieuwe gedeelte" zooals het stra- tencomplex in den volksmond heet heeft een typische en karakteristieke eigenschap gemeen met het „oude" Axel, n.l. dat de stra ten bijna geen van alien precies recht en zui- ver van rooilijn zijn geworden. Niettemin mag de Prins Hendrikstraat vooral op 'n keur van lieve en modem aandoende geveltjes en groo- tere gebouwen bogen, die waarlijk het bekij ken waard zijn en in deze straat wordt het gemis van Flora's weelde wel het minst ge- voelt. Statieus pronkt boven dit straatbeeld uit de welverzorgde en naar de eischen des tijds opgetuigde molen ,,De Korenbloem" van den heer Cappon, die ook aan het panorama vanuit de polders of vanaf de wegen rondom onze- stad een bijzonder aspect verleent. Een „korenmolen" in een ,,korenland", waarvan ons stedeke in den waren zin nog altijd een ..centrum" is al mag het dan ook op den naam van hoofdplaats geen aanspraak meer maken Inderdaad, om met Multatuli's toespraak van Max Havelaar te eindigen, waarin deze con- stateert, dat er veel moois is in Bantam Kidoel, het moois ontbreekt ook in en om ons stedeke niet. Als men het maar wil zien en opmerken! HET CENTRUM. In het z.g. ,,bijwerk", dat echter steeds de voile belangstelling weet te trekken van de bezoekers, is ditmaal opgenomen „Hier lucht- haven Schiphol", eep echt attractienummer voor een ieder die de wonderen der techniek weet te waardeeren, want hierbij krijgt men een vlot overzicht van het ingewikkeld rader- werk, dat het moderne luchtwezen thans eischt voor het vlot functionneeren van het vliegwezen. Na de pauze komt de hoofdfilm Giovanni de Veroveraar. Een cultuur-product van de Italiaansche Tobis, een historische schepping van groote artistieke waarde, zij is een verheerlijking van de renaissance, de heroiek der Condot- tieri's, de aanvoerders van de huurlingen- benden. Giovanni, de hertog van Lombardo is de jonge telg uit het oude geslacht dat door de legers van Florence van hun bezittingen wordt verdreven. Omringd door zijn stoere krijgers rijst Giovanni voor ons op als het symbool der wraak, doch tevens als de groote revolution- nair, die in de paleizen der magistraten en de hooge geestelijkheid een ware deining teweeg brengt. De strijd tusschen de corrupte Florentijn- sche bestuurders en den jongen hertog voert tot een climax, een geweldigen veldslag, waarin Giovanni's leger de overwinning be- haalt, doch den heldendood van zijn aanvoer- der betreurt. Deze scene is een verbluffend staaltje van massa-regie. .Giovanni de Veroveraar" geeft ons van Italie's roemrijk verleden ongetwijfeld een prachtig beeld, we beleven een glorierijk tijd- perk, vol van bloedige krijgsverrichtingen, liefde, avonturen en intriges. GRANEN, PEULVRUCHTEN, ENZ. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland dringt er mede namens de G. T. O. v. Z. bij de landbouwers op aan hun granen, peulvruchten enz. niet ontijdig te maaien, bin nen te halen of te dorschen. Onder de huidige omstandigheden moeten het graan, de peul vruchten enz. lang bewaard worden, zoodat houdbaarheid van het in te leveren product noodzakelijk is. Bij levering van niet houd- bare granen of peulvruchten moet onherroepe- lijk een belangrijke korting wegens vocht vol- gen. Men zij in dezen dus gewaarschuwd. De eerste monsterkeUringen van granen en peulvruchten van oogst 1940 zullen plaats vinden in de week van 26 t/m 31 Augustus a.s. DE ONTSLAGVERORDENING. Men meldt aan de N. R. Crt.: De uitvoering van de ontslagverordening levert in de praktijk vooral voor de land- en tuinbouw met zijn tallooze losse en seizoen- arbeiders, tal van moeilijkheden op. Deze zijn vaak van zoodanigen aard en omvang, dat landbouwers en tuinders geen menschen in dienst nemen omdat zij blijvende tewerkstelling vreezen. In verband met het bovenstaande heeft het centrale secretariaat voor land- en tuinbouw, waarin de drie centrale landbouworganisaties en de drie landarbeidersbonden zijn vertegen- woordigd, besloten een regeling te ontwerpen, waarbij een kern van vaste arbeiders in de bedrijven, hetzij voor het geheele jaar, hetzij voor een bepaald tijdvak, van overheidswege verplichtend wordt. Is in de bedrijven het voorgeschreven minimum aantal arbeids- krachten tewerkgesteld, dan zou den werkge- vers in het aannemen en ontslaan van arbei ders de vrije hand kunnen worden gelaten. Om tot een zoodanige regeling te komen, is reeds de medewerking verkregen van den cen- tralen dienst van de arbeidsinspectie. Het centrale secretariaat heeft een ont- werp-regeling opgesteld, waarover thans de meening wordt gevraagd van de landbouw organisaties, landarbeidersbonden, werkge- versorganisaties in land- en tuinbouw, be- drijfsraden enz. Voor Groningen en Friesland hebben reeds besprekingen plaats gehad. Voor Zeeland en Noord-Brabant enz. zullen deze spoedig volgen. ERNSTIG ONGELUK. De 12-jarige jongen Langedam uit Rotter dam, zat op de stang van de fiets van een Bussumsch vriendje, toen zij op de bedekte weg te Naarden reden. L. geraakte met zijn voet beklemd, waardoor beiden op den grond vielen. Het stuur drong in het lichaam van L., die in emstigen toestand naar de Majella- stichting te Bussum is vervoerd. Het bleek, dat zijn milt was gescheurd. Er moest ope- ratief worden ingegrepen. HET ONHEYVAAKTE OOGENBLEK. Het bijna tweejarig zoontje van den heer J. de L. te Culem'oorg trok in een onbewaakt oogenblik aan de slang van een gascomfoor, tengevolge waarvan hij een kan met kokende koffie over het lichaam kreeg. Na een hevig lijden is het knaapje aan de gevolgen bezwe- ken. ZIEKTE VAN WEILL. In de gemeente Woudrichem is bij een 25- jarige jongeman de ziekte van Weill gecon- stateerd. TRAGISCHE DOOD. Woensdagmiddag is bij de Aegehoek, een gedeelte van de Wijde Eeg een tragisch onge lijk gebeurd. De 27jarige heer P. Nijdam uit Franeker, die met zijn vrouw en twee kinderen een dagje uit was, bevond zich hier met een roeischouw toen op een gegeven oogenblik het driejarig kind de moeder losliet en overboord geraakte. De vader, die niet kon zwemmen, sprong het kind in het zeer diepe water na, waarbij het kind werd gered, doch de vader in de diepte verdween. Reddingspogingen mochten niet baten. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijk van den heer Nijdam opgehaald. DOODELIJK ONGELUK MET EEN LIFT. In het gebouw van de Rijksverzekerings- bank aan de Apollolaan te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 19jari- gen jongeman het leven gekost heeft. De jongeman wenschte gebruik te maken van de goederenlift en had zich in de lift- schaft voorovergebogen in afwachting van de lift. Op hetzelfde oogenblik kwam deze om- laag. De man geraakte met het hoofd bekneld tusschen den muur en de lift. Met een sehe- delfractuur en een emstige hoofdwonde is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. De heer H. L. Mollevanger, wonende Rein- wardtstraat te Amsterdam, fietste Dinsdag- avond met zijn 9-jarig zoontje op het frame te Diemen in de richting Amsterdam. Voor hem reden twee fietsers naast elkaar. Op een gegeven oogenblik ging een van deze laatsten langzamer rijden, waarschijnlijk om dat hij zijn fietspomp miste. De heer M. was hierop niet bedacht en kwam daardoor te vallen, waardoor een achter hem rijdende vrachtauto over hem heenging. Ook het zoontje kwam onder den vrachtauto terecht. De heer M. was onmiddellijk dood. Het zoon tje kon onder den wagen vandaan kruipen en bleek slechts eenige schaafwonden te hebben bekomen. Het stoffelijk overschot van den vader is voorloopig naar het lijkenhuisje te Diemen overgebracht. Den bestuurder van den vrachtauto treft geen schuld. De chef van politie te Diemen verzoekt den beiden wielrijders die voor den heer Mollevanger reden en van wie een plotseling langzamer ging rijden, zich zoo spoedig mo gelijk aan zijn bureau te Diemen te melden. Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur is de 62-jarige mevrouw L. Meerdink-iSchuilwer- ven in haar woning in de Van der Takstraat van een trapje gevallen. Zij kwam zoo onge- lukkig terecht, dat zij op slag dood was. HAMSTERAARS GESNAPT. Gemeente- en rijkspolitie zijn te Pijnacker een uitgebreiden kettinghandel in levensmid- delen op het spoor gekomen. Flinke partijen thee, koffie, olie vet en rijst zijn in beslag genomen. Tegen een zes-tal ingezetenen als- mede tegen een inwoner van Den Haag is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de hamster-, opdrijvings- en distributie- wet. Dat de gevraagde prijzen belangrijk af- weken van de normale blijkt wel Meruit het duidelijkst, dat voor thee niet minder dan f 5 per pond werd verlangd; voor koffie 2 per pond, enz. JONGEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag waren eenige jongens uit Liempde (N.-B.), bij de rivier de Dommel bezig om een hond te leeren zwemmen. Daar toe hadden zij het be est aan een lang touw gebonden, dat werd vastgehouden door den 13-jarigen A. van Alphen, uit Liempde. Plot seling trok het beest den jongen mee, die in het water viel en door den stroom werd mee- gesleurd. Een voorbijganger sprong onmid dellijk te water, doch hij slaagde er niet meer in den drenkeling, die in een kolk was terechtgekomen, te redden. Na eenige uren dreggen is het lijk vein den jongen opge haald. Het slachtoffer was eerng kind. ONDER EEN RIOLEERINGSBUIS BEKNELD. Bij het uitvoeren van rioleeringswerken te Oss, geraakte Donderdagmiddag- de circa 40- jarige arbeider ScMltman, uit Oss, onder een in elkaarstortende zware rioleeringsbuls be kneld. Met emstige kneuzingen en een geoom- pliceerde beenbreuk is het slachtoffer naar het St. Anna ziekenhuis ter plaatse ge bracht. TORNADO AAN DE KUST VAN LOUISIANA. Duizenden bewoners van de kust van Loui siana zijn moeten vluchten voor geweldige overstroomingen, die door een tornado wa ren veroorzaakt. Vele plaatsen zijn thans geiisoleerd. De sehade, die vooral in suikerplantages en moestuinen is aangericht is ontzaglijk. De eerste berichten spreken van dooden en van talrijke gewonden. Men vreest, dat vooral in afgelegen plaatsen talrijke menschenlevens zijn te betreuren. DEN HAAG. Levertraan mag krachtens besluit van heden alleen worden afgeleverd op recept van den arts of tegen overlegging van een door een in Nederland gevestigden arts afgegeven bon. IN DE KROMME RUN GEREDEN. UTRECHT. Gisteravond is een wielrijder door de duistemis misleid en in de Kromme Rijn gereden en verdronken. GRESBUIZENFABRIEKEN AFGEBRAND. REUVER. In den afgeloopen nacht is alhier de gresbuizenfabriek van de Firma Jansen en Wallemsen aan de Industriestraat door tot nog toe niet bekende oorzaak afge- brand. Te ongeveer 12 uur ontdekte de machi nist brand in de macMnekamer. Hij waar- schuwde onmiddellijk de brandweer. Deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3