ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling. No. 10.097 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 80® Jaargang Feuilleton Binnenland Nationaal-Socialisme is geen export-artikel. De Textiefdistributie. ma/r* 1 Mini'«w»M NEUZE Tr-T'ir-nniTTtnamMrirminrfiiTT—-'T-- -amiuatuvwmum**** '--»4*r-w CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temwaeo f 1,36 per 3 ma&ndtn Buiten Ternouzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per poet 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige Ian den 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het truitenland alleen by vooruitbetaling. t'ltgeefster: Elrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TBLEFOON No. 2073. ADVERTENTIttN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor el ken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIfiN: per 5 regehi 50 cent by vooruitbetalinff. Grootere letters en dichO's worden naar plaatsruimta berekend. HandelsadvertentiSn by regelabormement tegsn verminderd tarief, hetwelk op aanvraag ■verkrygbaar Is. InzencUng van advertentien liefst e*e dag voor de uitgave, I)IT BLAB VEBSCHUNT IEDERBN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJD AGA VOND. GEMEENTE TBRNEUZEN. tDe Burgemeester der gemeente TERNEU- ZlEN brengt bierby, ingevolge een ontvan- gen schryven van den Ingenieur van den Rijkswaterstaat alhier, ter kennis van be- langhebbenden, dat de Othenesche brug, die momenteel voor licht verkeer is geopend, in verband met de definitieve herstelling, vanaf Maandag 19 Augustus tot Maandag 14 Octo ber 1940 voor het verkeer zal zijn gesloten. Temeuzen, 7 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester van TEIRtNBUZEN brengt ter openbare kennis, dat de lijst van ingevolge het Zeeuwsch Stierenreglement in de Provin- cie Zeeland gekeurde stieren, op de gemeente- secretarie (hovenafdeeling) voor een ieder ter inzage ligt. Temeuzen, 7 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. IN LEVERING VAN MILITAIRE K I.EEIHNG EN UITRUSTINGSTUKKEN. In opdracht van het hoofd van het afwik- keling'Sbureau van het departement van defensie roept de Burgemeester van TER- NEUZEN het verlofspersoneel van de land- macht op, om de in hun bezit zijnde rijksgoe- deren in te leveren. Plaats en tijdstip van inlevering. De inlevering moet, voor zooveel deze ge meente betreft, plaats hebben te Temeuzen in het Schoolgebouw aan de Walstraat op: Dinsdag 20 Augustus 1940, van 1112 uur v.m. en van 2<5 uur n.m. Woensdag 21 Augustus 1940, van 912 uur v.m. en van 25 uur n.m. Donderdag 22 Augustus 1940, van 912 uur v.m. en van 25 uur n.m. Vrijdag 23 Augustus 1940, van 810 uur v.m. Op wien verpliohting tot inlevering rust. De verplichting tot inlevering rust op het verlofspersoneel van de landmacht taeneden den rang van adjudant-onderofficier. Tot het inleveren van rijksgoederen zijn ook Verplicht: a. de in werkelijken dienst geweest zijnde buitengewone dienstplichtigen; b. het in het genot van verlof gesteld reserVe-personeel c. de in het genot van verlof gestelde vrij- willigers van den landstorm; d. de in het genot van verlof gestelde vrijwilligers, die een verbintenis hebben ge sloten op den voet van gewoon dienstplich- tige; e. de overige huiswaarts gezonden vrij willigers, Voor zoover zij niet behooren tot de heroeps-vrijwilligers; f. de verlofgangers, die v66r de demobi- lisatie van de weermacht in het genot zijn gesteld van klein verlof, waaronder ook te begrijpen de pereonen, aan wie weermachts- industrieverlof werd verleend; g. de huiswaarts gezonden personen, die na him huiswaartszending uit den dienst zijn ontslagen wegens lichaamsgebreken, doch nog in het bezit zijn van rijksgoederen; h. de verlofgangers, die niet in werke lijken dienst zijn gekomen, omdat hun tijde- lijke vrijstelling van mobilisatie-opkomst werd verleend, doch nog in het bezit zijn van rijksgoederen; i. de verlofgangers, die tijdens den mobi- lisatietoestand van de weermacht om bijzon- dere redenen niet in werkelijken dienst zijn geweest, alsmede zij, die gedurende den tijd, dat de weermacht op voet van oorlog v'er- keerde, na in werkelijken dienst te zijn ge- Oorspronkeiyke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 41) Vervolg. Tevreden beschouwde hij het raam van de keuken. Het was een schuifraam en hy wist wel, dat inhrekers, als ze tenminste onge- stoord kunnen werken, met schuiframen nooit veel last hebben. Beahe verloor geen tijd meer, maar wandel- de snel terug naar zijn wagen. Den man op de plaats naast het stuur beschouwde hij nu met een welgevalhg oog, hetgeen dien man lichte- lijk verbaasde. ,,Goed nieuws, baaS?" informeerde hij. Bealie knikte en schakelde zijn eerste ver- snelling in: ,,iEen karweitje voor jou, gemakkelijk en goed betaald!" merkte hij op, ,,als je daar vannacht inkomt het huis is onbewoond krgg je tien pond!" De man naast hem opende zyn mond, staar- de hem aan, maar sloot zijn mond weer en zei niets dan een droog: „0. K." Dan trok hij een pakje sigaretten uit zijn broekzak en bood er Bealie een aan. Dat ge- baar was voor hem veelzeggend. En toevallig werd op hetzelfde oogenhlik, zeventig kilometer v'erder, een tweede, veel zeggend gebaar gemaakt. Dat maakte Lois tegen John en het had be- I komen, in het genot van tydelijke Vrijstelling van den dienstplicht zijn gesteld of met uit- stel v#n eerste oefening huiswaarts zijn gezonden. Verlofgangers, ingedeeld hij den Opbouw- dienst, leden van mobiele en plaatselijke transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kmis en de dienstplichtigen, behoo- rende tot de aanvullingsreserve, nemen niet deel aan deze inlevering van rijksgoederen. Verplichtingen. De verlofganger is wettelijk verplicht om goederen in te leveren overeenkomstig de daaromtrent gegeven voorschriften. !Zoolang de verlofganger bij de inlevering aanwezig is, staat hij onder de bevelen van de autoriteit, die met het in ontvangst nemen van goederen belast is. Alle goederen inleveren. Alle goederen, welke rijkseigendom zijn, moeten ingeleverd worden, uitgezonderd het oorlogszakboekje en het herkenningsplaatje. De goederen zullen in ontvangst worden genomen door den indeelings-districtscom- mandant of een ander daartoe aangewezen officier. Onderteekening verklaring. Nadat de officier, belast met het in ont vangst nemen der rijksgoederen, deze goede ren heeft ingenomen, moet de verlofganger een verklaring onderteekenen, dat hij alle militaire kleeding- en uitrustingstukken heeft ingeleverd, welke hij bij vertrek van zijn korps heeft medegekregen. Het afgeven Van een onjuiste verklaring stelt hem aan straf bloot. Persoonlijke aanmelding noodig. De verlofganger is verphcht persoonlijk bij de inlevering te verschijnen en daarhij gekleed te zijn in burgerkleeding. Er bestaat in het algemeen geen gelegenheid om de inlevering der rijksgoederen door een ander te doen geschieden. Slechts indien de verlofganger wegiens zeer hijzondere omstandigheden (ver- blijf in het buitenland, ziekte, hechtenis enz.) in de onmogelijkheid verkeert om persoonlijk bij de inlevering te verschijnen, moet de inle vering van de goederen geschieden door een ander persoon, die alsdan de bovenbedoelde verklaring onderteekent. Ook aanmelding, indien reeds inlevering plaats had. Iemand, wiens rijksgoederen reeds zijn in geleverd bij een Duitsche autoriteit of een burgemeester, moet niettemin persoonlijk bij de inlevering verschijnen, ten einde hierom- trent mededeelingen te verstrekken en een schriftelijke verklaring, als hiervodr bedoeld, te onderteekenen. Inlevering op een andere plaats of een ander tijdstip. Indien de verlofganger de goederen op een andere plaats of op -een anderen dag wenscht in te leveren, moet hij vergunning daartoe vragen aan den commandant van het indee- lingsdistrict. Wordt zoodanige vergunning verleend, maar maakt de dienstplichtige er geen gebruik van op den tijd en de plaats, daarvoor bepaald, dan wordt de Vergunning geacht te zijn vervallen. Vervoer. De verlofganger, die rijksgoederen buiten zijn woonplaats moet inleveren, geniet voor de reis naar en van de plaats, waar de inle vering geschiedt, geen vervoer voor rijksreke- ning. Echter worden hem, zoo noodig, voor het passeeren van veren, bruggen of tollen op de heenreis en op de terugreis passage- biljetten verstrekt door den burgemeester zijner woonplaats. Is het noodzakelijk, dat den dienstplichtige gedurende de reis nacht- verblijf wordt verstrekt, dan worden hem voor rijksrekening door middel van inkwartie- ring huisvesting en voeding verschaft. Gevolgen van naJatighedil. Strafbaar is de verlofganger, die zijn ver plichting tot inlevering niet naleeft of wiens trekking op hetzelfde onderwerp. iLois was vroeg thuisgekomen... haar tocht naar Wa- verley had niet lang geduurd, zij had het on- bewoonde huisje snel gevonden. Zij had pre- cies half zooveel tijd noodig, als Balie, om alle conclusies te trekken... vrouwenher- sens werken nu eenmaal zeer snel. Van het oogenblik, dat ze zag, dat het huis onbewoond was, tot haar beslissing, dat hier ten spoedigste moest worden ingebroken, ver liep juist zooveel tijd als noodig was, om haar wagen te draaien en den kop naar het dorp te wenden. Maar Lois was voorzichtig. En daarom had ze, benzine innemend hij een pomp in het dorp, terloo^s geinformeerd, of het huisje, dat onder dien mooien eik stond, even buiten de kom der gemeente, inderdaad heele- maal onbewoond was. ,,Ik zou het best will en huren voor de rest van den zomer!" voegde ze er aan toe. De man, die juist de slang uit de tank haalde, glimlachte toegeeflijk. ,,Er zijn er meer, die dat wel zouden willen", antwoordde hij, ,,hier in het dorp zelf zyn er al een stuk of drie, die het alleen al zouden willen hebben. Jonker Frans van Albert 'House heeft een jaar lang geprobeerd, uit te vis- schen, van wie het ding eigenlijk is, maar hij heeft het niet klaar gespeeld; el-ken keer, als het een paar weken bewoond wordt, in den zomer en soma tegen Kerstmis, zijn het weer andere menschen, meestal een vroolijke troep; ik voor my geloof, dat het van een paar too- neelspelers uit Londen is, die het geheim wil len houden en er allemaal samen wat aan be- talen. Maar wie de eigenaar is, op wiens naam het staat, is een raadsel." Lois betaalde hem en reed weg. Ze wist meer dan voldoende. Ontegenzeggelijk was de eenige oplossing: uibreken! Terwijl het kleine, roode racewagentje snel naar het Noorden schoot, overdacht Lois het plan de campagne. goederen blijken niet in den vereischten staat te verkeeren. Bovendien kan zulk een ver lofganger nogmaals tot inlevering worden verplicht. Temeuzen, 5 Augustus 1940. De Burgemeester, P. TELLEGEN. Ter inleiding van een artikelenreeks ,,Zoo is het Nieuwe Duitschland" in de .Deutsche Zeitung in den Niederlanden", wordt, na ge- schetst te hebben dat de aanleiding tot deze reeks artikelen moet worden gezocht in de vele vragen om inlichtingen omtrent Duitsche instellingen en inrichting en wezen der N. S. D. A. P. in Duitschland die van Nederland sche zijde hij de redactie van dit blad binnen- komen, o.m. gezegd: ,,Wij geloofden eerst deze vele schrifturen, die deels van een werkelijk beangstigenden drang naar kennis der aanvragers getuigden, schriftelijk te kunnen beantwoorden, doch moesten echter spoedig inzien, dat wij op dezen weg bezwaarlijk konden voortgaan. Wij stel- den vast, hoe sterk plotseling hij de Neder landsche lezers de belangstelling voor de din- gen in Duitschland geworden was en wij boek- ten verheugd op ons konto, dat er reeds een basis van vertrouwen tusschen ons en de lezers was geschapen, welke behoorde te wor den uitgebouwd. Op die wijze konden wij deze verbinding tusschen de Nederlandsche lezers- schaar en de .Deutsche Zeitung" als een pu- blicistische plicht waardeeren, tot de vervul- ling waarvan wij thans overgaan. Het is evenwel noodzakelijk, een zeer hel- dere en zeer duideiyke beperking te voren vast te stellen, opdat wy niet het gevaar zul len loopen, te worden misverstaan. Het nationual-soclalisme is geen ex p o r I a r 1 i k e I, wij hebben niet het voomemen, ook slechts met een enkele gedachte een Nederlander aanleiding te geven, nu met bezorgde oogen op de Duitsche instellingen en sociale daden, waarop wij zoo trotsch zijn te kijken, en te gelooven, dat een of andere slaafsche na- aping slechts het eenige geneesmiddel voor alle problemen in Nederland zou zijn. Een dergelijke gedachte zou ons ver weg- voeren van den eigenlijken zin van de taak, die wij ons gesteld hebben. Wij willen niets meer zijn dan helper voor al die Nederland sche kringen, die zich inspannen, Duitsche daden en dingen, die hen tot dusverre vreemd waren, eindelijk in de juiste verhoudingen te zien en die het echte gevoel hebben dat de enge verbondenheid, waarmede Nederland thans aan Duitschland gebonden is, onbedingd een sterker aanvoelen van de vragen omtrent het Groot-Duitsche Rijk, noodzakelijk maken. De Nederlanders zien thans hun grooten na- buur, die een opbouwwerk heeft verricht dat men zich niet grooter en gigantischer kan voorsteilen met andere oogen dan voorheen, zij zien, hoe dit land in weinige weken zijn vijanden op de knieen bracht, zij zien de Duitsche soldaten waarvan zij zich even- eens een verkeerd beeld gevormd hadden iji de straten hunner steden en zij zoeken wel- licht ook het pad, dat heenvoert naar het be grijpen van het nationaal-socialistische Duitschland. Dit pad uit te bouwen tot een breeden weg, tot welzijn van heide door het noodiot met elkander verbonden volken, dat moet het doel onzer artikelen zijn. De textiledistributie is als volgt geregeld. De textielproducten worden verdeeld in drie groepen: 1. vrije' artikelen, die buiten de distributie vallen; 2. artikelen, die verkrijg- baar zijn op de textielkaart en die met een bepaald aantal punten gewaardeerd worden; 3. artikelen, die geleverd worden op een speciale vergunning. Er worden vijf ver- schillende gekleurde textielkaarten- uitge- reikt: a. een roode kaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder; b. een blauwe kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder; c, een bruine kaart voor jongens van 315 jaar; d. een groene kaart voor meisjes van 3tt5 jaar; e. een grijzen kaart is toe- slagkaart. De eerste vier kaarten tellen elk 100 pun- ten. Zij zijn bestemd voor strikt persoonlijk gebruik van de houders, voor zoover het betreft de daarop verkrijgbare kleedingstuk- ken en kleedingstoffen. De op de textiel kaarten verkrijgbare huishoudelijke artike len kunnen echter betrokken worden op de punten van alle kaarten, die aan de leden van66n en hetzelfde gezin zijn uitgegeven. Wenscht b.v. de huismoeder een bedde- laken te koopen, dan kan zij de hiervoor be- noodigde punten door den winkelier doen afsnijden in door haar zelf te bepalen hoe- veelheden van alle kaarten der gezinsleden. Deze kaarten zijn geldig van 5 Augustus 1940 tot 1 Febr. 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom inge deeld in 2 termijnen, n.1. een termijn van 5 Augustus 1940 tot 1 Nov. 1940 en een termijn van 1 Nov. 1940 tot 1 Febr. 1941. In den eersten termijn worden op deze kaarten 40 punten ter beschikking gesteld, zoodat 60 punten overblijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt geble- ven punten zijn eveneens geldig in deii twee den termyn. Op de persoonlijke textielkaart staan 20 bons, gemerkt met hoofdletters. Deze hons hebben) geen puntenwaarde. Zij zijn bestemd voor eventueele extra beschikbaarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aan wezig is. De toeslagkaart wordt uitgereikt aan de hoofden der in gezinsverband samenwonende families, waarvan het gezamenlijk jaarlijksch inkomen, berekend per lid van het gezin, beneden f 350 blijft. Deze kaarten tellen een aantal punten, dat afhankehjk is van 't aan tal gezinsleden van 15 jaar en ouder. Voor het gezinshoofd worden 50 punten ter be schikking gesteld en voor elk verder gezinslid van 15 jaar en ouder 30 punten. De punten van deze toeslagkaarten zijn beschikbaar voor den aankoop van alle goe deren, die uitsluitend tegen inwisseling van punten afgeleverd mogen worden, met uit- zondering van de maai-, maas- en stopga- rens, zoolang deze goederen bestemd zijn voor het gezin als zoodanig of voor een der leden van het gezin. De toeslagkaarten worden uitsluitend uit gereikt op aanvrage van het betreffende ge zinshoofd. Alle kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden 3 jaar zyn vrij. Een uit- zondering hierop vormen weefsels en stoffen aan het stuk en de op de textielkaart ver krijgbare garens. De leeftijdsgrens ligt op 5 Augustus 1940. Aldus zijn de vrije artikelen voor kinderen, die na 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaren bereiken, eveneens vry. Bij de afgifte van de kaarten zal rekening worden gehouden met de sedert 28 Mei 1940 ontvangen z.»g. groote stukken. Indien de puntenwaarde van de ontvangen groote stuk- ken minder is dan 30, dan ontvangt de ver- bruiker de geheele textielkaart. Is deze puntenwaarde echter 30 of meer dan 30 dan worden 30 punten van de kaart verwijderd. Naai-, maas- of stopgarens zijn uitslui tend verkrijgbaar tegen afgifte van punten der textielkaart. Op deze kaart is echter, in tegenstelling met de andere artikelen, de hoeveelheid verkrijgbaar naaigaren of de hoe- veelheid verkrijgbaar maas- en stopgaren be- perkt. Maximaal kan de houder van een textielkaart hierop 1000 yards naaigaren en 100 meter maas- of stopgaren krijgen. Het betrekken van stoffen voor bovenklee- ding voor mannen en jongens is niet moge- iyk tegen afgifte van punten. Deze boven- kleedingstoffen mogen niet aan den verbrui- ker zelf worden afgegeven. Indien stoffen verkocht worden, bestemd voor mannen- of jongensbovenkleeding mogen deze uitsluitend worden afgeleverd aan een door den ver- bruiker op te geven ingeschreven kleermaker. De detaillist moet van de textielkaart hier voor het aantal punten afknippen, dat ver- schuldigd is voor het kleedingstuk, waar- voor deze stoffen bestemd zyn. Het aantal punten, dat het verschil weergeeft tusschen de puntenwaarde van dit kleedingstuk en de puntenwaarde der afgeleverde stoffen, wordt afgegeven aan den betreffenden kleermaker, ten behoeve 'van de noodzakelijke voering- stoffen en fournituren. Aan de aflevering van stoffen, bestemd voor de vervaardiging of voering van boven- kleeding voor vrouwen en meisjes zijn geen bijzondere voorschriften verbonden. Deze kunnen derhalve aan den verbruiker worden afgeleverd tegen inwisseling van het ver- schuldigde aantal punten. Winterjassen of -mantels alleen op speciale vergimningen. Winterjajssen, winter-mantels of! demiAsai- sons zijn niet vermeld op de lijst van artike len die tegen inwisseling van punten ver krijgbaar zijn. Winterjassen, wintermantels en demi-saisons zijn derhalve alleen verkryg baar op speciae vergunning, tenzij de resul- taten van de inventarisatie aanleiding zijn tot beschikbaarstellen van een der extra bons op de textielkaart voor de aanschaffing van een winterjas, wintermantel of demi-saison. Ook voorschot mogelijk. De textieldistributie is ingedeeld in 2 ter mijnen. De scheiding daarvan ligt op 1 Nov. 1940. In den eersten termijn zijn op voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten slechts 40 punten beschikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om zich een der groote stukken aan te schaffen, b.v. een -costuum, van 70 punten. Om hieraan tege- moet te komen is de mogelijkheid gegeven om een voorschot op te nemen op de voor den volgenden termijn bestemde punten. Naar wordt gemeldt, heeft het Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen dezer dagen 21.000 vergimningen uitgereikt aan handelaren in deze artikelen om hun bedrijf voort te zetten en hun voorraden in het kader van de distributieregeling te verkoo- pen. Op grond van statistische cijfers ver- onderstelt men evenwel, dat er in Nederland in totaal ongeveer 30.000 textielhandelaren zijn. Hieruit zou volgen, dat niet minder dat 6en derde van deze handelaren nog geen vergunning heeft aangevraagd. Deze hande laren zullen na 12 Augustus him bedrijf niet meer kunnen voortzetten, want zij kunnen noch verkoopen noch inkoopen. iHun wordt daarom aangeraden zich alsnog zoo spoedig mogelijk met het Rijksbureau in verbinding te stellen om een vergunning te krijgen. Hoeveel punten een costuujhi, enz. kost? Zeer belangrijk is natuurlijk de lange en ingewikkelde lijst van de gedistribueerde tex tielproducten en hun waardeering in pun ten. Bij vrijwel elk kleedingstuk wordt on- derscheid gemaakt tusschen kunstzijde en andere grondstOffen. Kunstzijde is ongeveer half zoo duur (in punten) als de andere stoffen. Hier volgen eenige voorbeelden: Blouse voor vrouwen 9 en 18 punten, voor meisjes 5 en 9 punten; borstrok en hemd, voor mannen 9 en 14, voor jongens 4 en 6; alle soorten broeken, voor mannen 23, voor vrouwen 9 en 18; voor jongens 12, voor meisjes 6 en 10; camisole enz. voor vrouwen 6 en 12, voor meisjes 4 en 6; dito in tricot voor vrouwen 5 en 10, voor meisjes 4 en 6; combination, voor vrouwen 5 en 10, voor meis jes 3 en 6, dito en tricot voor vrouwen 5 en 10, voor meisjes 3 en 6, voor mannen 10 en 20, voor jongens 7 en 9. Japon of jurk, voor vrouwen 20 en 36, voor meisjes 12 en 22... Sportcolhertjas, enz. voor Veel viel er niet te bedenkcn... de zaak was zoo eenvoudig als het maar zijn kon. Als John het niet kon klaarspelen, met behulp van Pete, dien kalmen, uitgeslapen Pete, daar in te breken in een verlaten huis, zonder dat er een haan naar kraaide, althans dien nacht, dan waren ze geen knip voor hun neus waard. Lois was voor half drie weer thuis. De huis- houdster had een koude lunch klaargezet. Maar Lois, die bedacht, dat, als John en Pete dadelijk thuis zouden komen,'na een dag hard rijden, een warm hapje hen een heel stuk zou opknappen, zette zich aan het werk, om een uitgezocht diner klaar te maken. De gevolgen van het feit, dat ze nu een groote vier en twintig uur zonder slaap was ogehieven. waren merkbaar. Ze had geen slaap, na een doorwaakten nacht verdwijnt de slaap altijd geheel, om, zoodra het donker wordt, met driedubbele sterkte terug te komen. Maar ze voelde zich een beetje loom, zoo'n prettige, kalme loomheid, die over iemand komen kan op een rustigen, warmen zomer- middag. Lois scharrelde rond in de keuken, at tusschen de bedrijven door zelf een stukje en overdacht de kansen van Pete en John. Ze had gauw uitgerekend, dat John, als alles vlotverliep, thuis kon zijn om een uur of zes, zeven, in aanmerking genomen, dat hij een compleet tuinbeeld mee moest sleepen. Voor John was ze niet bang... een tuinbeeld is een ding, dat meestal niet op zoo hoogen prijs wordt gesteld en als er geen zonderlinge hinderpalen door opm Panniford waren be dacht, zooals by de parkietenhistorie, dan zou hij zijn beeld wel krijgen. (Maar Pete: iemand, die komt aanbieden, 'n wekker te koopen, loopt de kans, voor ietwat zonderling te worden aangezien en ze was zeer benieuwd, hoe Pete er in slagen zou, en of hy er in slagen zou, zijn aandeel in de jacht buit te maken. Ze was in de keuken bezig en dat was de reden, dat ze John pas hoorde, toen hij de voordeur opende. Ze draaide de gaskachel uit en rende met haar sehort voor, de hall in. „John", hijgde ze, ,,heb je 't?" John gooide zijn hoed in een hallfauteuil, liet de voordeur openstaan en viel in een stoel neer. „Kijk maar!" zei hij en wees glimlachend met zijn hand naar de deur. Lois liep er heen en zag aanvankelijk niets... tot ze voor de op- rijlaan den open, grijzen wagen ontdekte, wiaaruit het beeld stak. ,,John!" zei ze en kwam op hem toe, ,,hoe heb je 'm dat geleverd? Van wie is die auto?" John glimlachte en deed haar het geheele v^rhaal van den kolonel, zijn beeld, het gevaar van ontmaskering, door het olifantenmanne- tje en besloot: ,,Toen was die goeie kolonel nog zoo vrien- delijk me zijn wagen te leenen en hier hen ik en wees nou een lieve zus en geef me een kop thee... het is 'n stoffige beweging, om in zulk een temperatuur rond te rijden..." Lois schonk hem een kop thee in en ging tegenover hem aan't lage tafeltje zitten, haar blikken gevestigd op het beeld in den wagen buiten. John dronk zijn thee op en leunde ach- terover in zijn stoel; dan haalde hij zijn siga- rettenkoker uit zijn zak en stak op. ,,Vertel eens zus", zei hij toen, ,,wat is jbuw wedervaren met de kandelaar?" Lois deelde hem mede, wat zij ontdekt had over het huis, waar de kandelaar zich in moest bevinden, zweeg toen en keek hem vol ver- wachting aan. John zei enkele seconden niets en trok aan zijn sigaret. Dan stond hij op, strekte zijn schouders en keek op Lois neer. Lois zag naar hem op en knikte. ,,Dat beteekent..." zei ze. „Inhreken!" lachte John, „mannenwerk aan den horizon! Heel mijn leven heb ik verlangd naar de kans, eindeiyk eens een goede reden te hebben, om sportief inbraakje te kunnen spelen... en nu is die reden gekomen. Zus... geef me nog een kop thee. Als Pete zijn wek ker heeft en als Pete hem niet kry'gen kan, dan krijgt niemand hem. zelfs jij niet, dan valt vannacht de beslissing! Lois stond langzaam op en schonk hem peinzend een tweede kop in. ,,Dehk je, dat het... Pete lukt?" vroeg ze. John knikte en staarde naar buiten, waar het beeld nu doer de gouden avondzon werd beschenen ,,)Pete is een prachtkerel", zei hij, ,,hij is een kerel uit duizend! Als jij ooit trouwt, zusje... en ik geloof niet, dat je lang de mannen uit den weg zult kunnen blijven, dan hoop ik, dat je een kerel als Pete treft. Hij is je waard." Een plotseling gerinkel achter hem deed hem opschrikken. Hij keerde zich snel om en zag Lois de scherven van een theekopje op- rapen. Hij bukte zich en hielp mee. Mannen zijn merkwaardig kortzichtig in aangelegenheden des harten... Pete stopte zijn wagen voor den ingang van de oprijlaan naar Johns huis enstaarde vol ontzag naar het lieftallige gelaat van de Venus boven hem. ,,Alle drommels?" zei hij, „dat is netjes ge- werkt!" Toen zag hij John de laan afrennen, Lois achter hem, haar gouden krullen glanzend in de roode zon en de opmerking, die John maakte, toen hij Pete's wagen bekeek, met de vracht wekkers erin, was ongeveer dezelfde: „Nou, nou, jij schijnt je kost verdiend te hebben!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1