Voor de Huisvrouw. Gemeenteraad van Axel. „alles" weggebrocht, wat ie efkes bezat. Ik zee al: „den anderen oogenblik ziet ge 'm als 'n oud, wijs manneke, dat alles van 't leven wit". Hij wit er ook veul van Teugenover de goeie dingen van 't leven staat ie nog altij kinderlijk verrast. Nog steeds is 'n steuvig maal eten veur hum 'n on- verwacht feest! Hoe is dat? 'ik Heb 'nen mensch gekend, fier, geniaal zelfbewust. Jonk nog liep ie onbarmhartig teugen de lamp. Kwam, onschuldig, in 't ge- vang. Na dertig dagen wisten z'n rechters, dat ie niks misdaan had. Wierd ie uit 't Huis-van-iBewaring vrijgelaten. Vrij..., jawel! Zijnen geest is achter de sloten gebleven. 'n Veurbeeld: daar in den amigo, mocht ie iederen dag een pijp rooken. Op den kop van de wit steenen pijp stond mee inkt zijn celnummer geschreven. Hij bleef, eenmaal in vrijheid, de gouweneer trouw. En..j... schreef er altij 't celnom- mer op. Smorend zat ie dan naar dat „71" te pein- zen. Zijnen fieren, spotachtigen, brutalen, zelf- bewhsten blik wierd onzeker. In den genialen kop wierd 't weergaren. D'n trotserik wierd, na moeilijke jaren, waarin ie leerde leven van n paar ,,geleende rijksdaalders per week, deur de leeners ,,gepensionneerd" mee dat bedrag. Dertig dagen waren veur deuzen mensch levenslank geworden. Ja, hoe is dat? In 'n mishandelde ziel blijven de moeten van de mishandel'ing staan. Zoo ook kan niemand uitkomen onder 'n n getrapte jeugd. Zulken hduwen 't veul moeilijk. Zijn in veul dingen oud, in andere blijven ze kind. Altjj verwachten ze ,,den" trap. Die dus ook altij komt. Ze zijn, in den woord, de stiefkinders van Fortuna, die soms, in gin zeuventig jaren, 'ns ednen keer de vermolmde trejen zal opgaan van 'n onbe- woonbaarverkledrd woningske in 'n „straat- spleet" iMaar den Eeker. Als ie, veur weinig jaren gelejen deur Drd wierd aangenomen als koeischeeper op den hof, dan waren de condities: vollen kost en inwoning, 'nen gulden zakgeld per week, dien betaalde Drd IH, patroon over den Eeker 'm uit en tien gulden mee kermis. Die hier sjuust op Bamis valt, den eersten Zondag van October. 't Manneke dee veul z'n best, werkte als 'n peerd, wierd 'n puike kracht in ons bedrijf, Trui kost 't knechtje al rap nie meer missen; 't jonk groeide vast aan ons gedoeike. We kleedden 'm, hielpen 'm vort; hij wierd een- van-ons, ook al zat ie meestetijen te zwijgen. Maar onzen Blek siprikt ook nie en toch, als den beest nie in den huis is, mis ik iets om me henen! Ge wit nie sjuust wat of dat is. Of liever gezeed: ge puzzelt al die stille dings- kes die in oew leven zijn, nie uit. 't Leven is veul onderzoek wedrd, maar daarom mot ge 'r nog ginnen retort-op-'n-spiritusvlam van maken. Ook heb ik altij nog meer plazier in de geeve blom, dan in de uit malkaar-gepo- zen onderdeelen daarvan, prontjes op 'n rij veur me uitgestald. 'k Durf nog "nen stap wijer te gaan en te beweren, dat zes meeldraden, eenen stamper, vijf blomblaaikes, zeuven steunblaaikes en n gevorkten blomsteel belange gin blom zijn. En als ge me nie gelooft, dan mot ge maar 'ns op 'n handsvolleke raaikes, schroefkes, 'n veer en wat pennekes kijken hoe laat 't is! Ik zeg: den Eeker wierd een van ons. Hij richtte mde op de groentenzaak van Drd m, welke affaire, dit tusschen twee hokskes, prachtig floreert in deus tij van... „Veurzurg", afijn daar is hier op de stee gin muizengat, of den Eeker kent 't! Opslag vroeg ie nooit, gong z'n eigen alleen te buiten aan 'n sigaretje en dat kostte 'm zes veur denen cent, want daar wist is, mee goeikoope vloeikes en 'n pakske „apenhaar" 'n kunstje op. Kortweg: veur z'n eigen is ie gierig. Van z'nen gulden hield hij mee glans zeuventig centen over, daarvan sloofde- n-ie zijn eigen- uit, op verjaardagen, hier en in den woonwagel, „ons thuis" lijk ie zeet. Maar ge verstaat: wij kosten 't manneke z'nen arbeid nie blijven aannemen teugen eenen gulden per week, tien mee kermis, kost en kleeren. Na ennigt beraad nam Drd III 'n spaar- bankboekje op den Eeker zijnen naam. En, zonder dat ie 't wist, kreeg ie nou en dan opslag! Ja, zonder dat ie 't wist. Want zoo gierig als ie is veur z'n eigen, zoo rojaal is ie veur „ons thuis". Alles zou ie naar den woonwagel slepen. En ge zou 'r eigenlijk niks van kunnen zeggen. Waar of nie? Zoo wierd ie steeds ,,rijker", zonder 't te weten. Maar dat kost, of liever gezeed, dat mdest toch zoo nie blijven! 't Keareltje is dan toch op stuk van zaken 60k gedipelmeerd schoolmeester, gin kind meer. Hoewel, in veul dingenafijn, ge wit! Maar ik moest 't er op gaan wagen. 'i# Vijfhonderd gulden stond er op z'n boekske. Zondagmergen veur 'n week, Trui was naar de kerk, Drd III had zijnen wekelijkschen brief naar Amsterdam geschreven en den Eeker was doende mee wat locht Zondags- werk, den beestenzurg gaat Zondags deur! ik zeg, Zondagipergen veur 'n week, riep ik 'm bij me. Hij veegde z'n handen aan z'n broek „proper", kreeg 'n kleur. ,,Ga daar 's zitten, Eeker. De moeten 'ns praten samen. Sigaar?" ,,Makkum bewaren, astemblief?" „Nee, 't kan lijen vandaag, jonk!" En ik lee 'm de zaak uit. Zonder bedra- gen te noemen nog. „Gesnapt, Eeker?" vroeg ik op 't end. „Kweetnie", bromde-n-ie. ,,'k Heb 't hier veul naar mijnen zin g'had. Guilie... guilie... waart altij heelheelgoed veur me." Toen viel z'n uitte sigaar op den grond. Hij spreidde z'n vingers op z'n knieen. Keek omlaag. Zweet peerlde op z'n veurhoofd. ,,Kek 's, Sjaak, ge bezit nou n geef som- meke, Gooi er nie mee. 'Nen mensch mot wat geld achter 'm hebben." Toen schudde-n-ie den kop. Onbewust. Zweeg. Wreef mee de handen over z'n knieen. ,,Rop-t-oew sigaar op, Eeker en stik ze nog 'ns aan.'' Ik hield 'm de mijne veur. Opge- Ik ben den erf opgegaan, liet 't geval wijers aan Dr6 III over, Die kan mee 'm over den weg. Maar toen! Dagen van stil gepeins heeft den Eeker, noodig g'had, om zich 't gedacht eigen te maken, dat ie aan 't hoofd stond van vijfhon derd gulden. Toen ie 't zoowat besefte, over die ,,moei- lijkheid" henen was, toen kwam de volgende moeilijkheid: hoe kom ik er 't rapst van af? Want teugen Dr6 III zee-t-ie toen: ,U>re, as ge centen noodig hebt veur oew zaken...? Ik zal oe geren vn'fhonderd gulden geven!" Dre HI lachte. „Opa is mijnen bankier, Eeker! Maar veul bedankt, jonk." "Nen dag later. ,,Drd?" Eeker ,,'k Zou best 'n groot feest willen geven, mee cadeaux en zoo." „Ge zijt belaaitafeld", vuurde Dre III 'm af. Den Eeker piekerde. Beet op z'n lippen. Krabbelde in z'n rosse stekels. Wierd '11 oud manneke. Drentelde 's avonds deur d'akkerpaaikes, of zat op den deurdurpel in zwaar gepeins, mee den wijsvinger teugen de lippen. Dan vroeg ie den Dre z'n fiets te leen, kwam uren later bezweet verom. ,,Waar zijde ge- wist, Eeker?" ,,Nergerans en zoo. Bietje rondgerejen deur de stad." Hij begost te cijferen, mee 'n stokske in 't zand van den erf. Zette dan de vuisten teugen z'n kaken en prakizeerde. 't Manneke wierd gejaagd deur 'n plan, dat ie nie, heelegaar vatten kost. Somtijen zat ie wijdweg te staren, de lippen dun, 'nen diepen plooi boven de neus, in d'oogen 'nen seerjeus-lachenden glans. Toen had ie 't. En ik mot zeggen: 't plan was heelegaar nie gek. Dre IH bracht 't me over, want hij wou nie alleen beslissen, 't keareltje. „Den Eeker heet te veul veur z'n centen gewerkt" zee mijn gouwen baaske. ,,Kek s, Dre, had den Eeker veurgesteld: ,,ik heb niks aan dieen buut. k Had zoo gedocht. Ge witeh vader past goed op Ginnen drop meer, jonk! Moeder zou 'k veul gelukkig kunnen maken mee 'n huiske in 'n eenvoudige, nette buurt. Als ik ze thuis nou veur den winter uit dieen woonwagel kost halen, dan eh dan... wel, dan zou ik eigens veul plazieriger zitten bij juilie plattebuis. Nou kan ik wel 'n huiske huren enneen daar huisraad in koopen, jonk! - ik heb zoo'n schoon salonneke gezien veur honderd veftig gulden, maar de moeilijkheid issiedere week de huur. Die kosten hebben ze nie, nou in den wagel, „die is eigendom, verstade?" „Genogt, ja." „Luistert nou 'ns goed, Dre, astemblief. Ikke..,.hmik heb den voorkeur gekre- gen, kek hier is den sleutel, veur 'n geef winkelhuiske, daar en daar. Nou had ik z6o gedocht, ziede. Gij wilt in de toekomst filialen stichten Wijer kwam den Eeker nie. ,,Kom mee", riep Dre IH: dat winkelhuis bekijken!" Den groentenauto wierd aangezet, den Dre krijgt weer benzine, en de twee kame- raads-zakenlui vldgen naar de stad. Amico, dat sommeke geld brandde den Eeker in zijnen zak! 't Moest er uit! 'k Had 't veuruit kunnen weten. Maar allee, spijt heb ik er nie van. Inteugendeel. Ikouwen mensch, ik popel naar den oogenblik dat 't eerste filiaal van Dre III z'n..,'... ,,Brabantsche Groentencentrale" ge- wit, zal geopend worden! 't Wordt 'n f6£st! En ge zult er van hooren. Zoo'n baaske toch. Maar lijk ik den brief begon: den gewonen mensch krijgt van z'n manneke als den Eeker maar gin hoogte. Zoo'n Kweetnie-kwiebuske, ee! En wat hebben ze 't druk. Schilderen, be- hangen, opstandtimmeren, meubileeren, hunnen kop loopt om. Maar ze zijn zoo ge lukkig als veulens in de zonnewei! Kom, ik mot er 'ns af gaan scheien. Veul groeten van Trui, Drd in, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. „we gaan samen verlies aan voedingsbestanddeelen werken we ze om tot een koud gerecht, een „aardappel- sla". Wje snijden daarvoor de aardappelen in •plakjes en maken die aan met een van de ..sausjes zonder olie", dat b.v. kan bestaan uit kwark of uit hangop, in dit geval echter terwille van de droge aardappelen, in iets dun- neren vorm dan we voor bet aanmengen van kropsla zouden kiezen. Zeer gewenscht uit een voedingsoogpunt is hierbij de toevoe- ging van groene kruiden: vooral peterselie, selderij, kervel en bieslook halen niet alleen de vitamine C-waarde van het koude aard- appelgerecht op, maar geven er tevens een agntrekkelijke kleur en een geurigen smaak aan. Een waarschuwing, die hier misschien op haar plaats is, zou zijn, dat de kruiden vooral niet lang van te voren worden gehakt of ge- sneden; ze zouden daardoor veel van hun waarde verliezen; we snijden ze op het laatste oogenblik fijn en mengen ze door de sla op het moment, dat die op tafel zal worden gezet. Wie van de aardappelsla een dagelijksche aanvulling van den broodmaaltijd maakt, zal goed doen met er voor de afwisseling nu eens een paar in plakjes gesneden tomaten, dan weer wat komkommerschijfjes of wat koude slaboontjes van het vorige middagmaal door te mengen of als rand er omheen te leggen. Een smakelijk „warm hapje" bij de boter- ham vormen de overgehouden aardappelen, als we ze even verhitten in een voor dat doel bereid melksausje. Voor een portie van 750 gram, (1% pond koude aardappelen rekenen we: y2 liter melk, 20 gram (2 afgestreken eet- lepelsaardappelmeel, 20 gram (1 afgestreken eetlepel) boter, 1 eetlepel fijngesneden peter selie, wat zout. We brengen de melk aan de kook en binden ze met het aangemengde aardappelmeel tot een niet te dik sausje, waardoor we de boter roeren en wat zout. Hierbij voegen we de in niet te dunne plakjes gesneden aardappelen, laten ze even warm worden en roeren er dan de peterselie door. Mocht het de huisvrouw aan het hart gaan om aan dit bijgerecht nog een lepel boter te besteden, dan wordt het sausje er zeker niet minder op, als de boter wordt vervangen door 50 gram (y2 ons) geraspte kaas, een laatste restje b.v. van het stukje kaas, dat voor het leveren van nette plakjes niet langer dienst kan doen. HET BORDJE PAP. Nu men dagelijks met een beperkte hoe- veelheid brood toe moet komen zal het menige huisvrouw niet gemakkelijk vallen haar op- groeiende kinderen het aantal gevraagde bo- terhammen te verstrekken. Zij gaat nu zoe- ken naar aanvullende gerechten en dan zal zij denken aan: ,,het bordje pap". Voor de opgroeiende jeugd is pap als aan vulling voor de broodmaaltijden zeer geschikt. Voor den opbouw van beenderenstelsel en ge- bit hebben zij behoefte aan veel kalk en deze nu wordt voor een groot deel geleverd door de melk. Per dag heeft het groeiende lichaam 1 gram kalk noodig; bekijken we nu het volgende lijstje, dan zien wij, dat die hoeveelheid dage lijks door y2 liter melk voor de pap plus 300 gram bruin brood plus een plakje kaas van 25 gram kan worden geleverd. Melk, tapte- melk en karnemelk hebben, wat kalk betreft, dezelfde waarde. y2 liter of 500 gram melk bevat 0.600 gr. kalk 300 gram bruin brood bevat 0.180 gr. kalk 25 gram kaas bevat 0.233 gr. kalk Totaal 1.013 gr. kalk Kan het kind deze portie pap (2 borden, verdeeld over de beide broodmaaltijden niet verwerken), dan kan men ook de helft van de melk als pap en de rest te drinken geven tusschentijds. Niet alleen voor kinderen, ook voor vol- wassenen heeft pap als aanvulling van het broodrantsoen waarde. De volwassene heeft per dag 0.75 gram kalk noodig en de a.s. moeder of de zoogende moe der zelfs 1 </2 gram. Ook hier is een dagelijksch bord pap het aangewezen voedsel. Vindt men melk te duur, dan kan heel goed taptemelk genomen worden, mits men aan de pap een kluitje boter toevoegt. MODERNE SPARTANENSOEP. iHoewel een stevige soep gewoonlijk 's win ters meer aftrek vindt dan 's zomers, kan een dergelijk gerecht zoo af en toe bijv. op een koelen dag toch ook in dit jaargetijde wel eens te pas komen. Voor den hoofdmaaltijd bereiden we de soep bij voorkeur van versche ingredienten, terwijl een rest aardappelen en groente van den vorigen dag een lekker bordje soep ter aanvulling van den broodmaal tijd kan opleveren. We laten een recept volgen van voedzame groentesoep, die als maaltijd voor 4 personen kan dienst doen. Moderne spartanensoep (voor 4 pers.). 1 y2 kg aardappelen, wat selderij of peter selie, 50 gr y2 ons) boter, 1 pond worteltjes, 1 liter water, 200 gr (2 ons) belegen kaas, pond uien of andere groente, liter melk, 1 eetlepel zout. Maak de worteltjes en de uien schoon en snijd ze fijn. Laat de uien met de boter in een gesloten pan 10 min. zachtjes smoren. Doe er de worteltjes bij, de schoongeboende, doorge- I sneden aardappelen en de helft van het water. Laat dit aan de kook komen en zachtjes door- koken tot de aardappelen gaar zijn. Stamp ze dan fijn en voeg het zout toe. Verdun de puree met de melk en de rest van het water. Laat de soep nog even doorkoken en voeg dan de fijngehakte selderij of peterselie toe. Meng er vhn het vuur de tevoren geraspte kaas door. NjB. Voor het schoonboenen van aard- appelen kan men uitstekend een pannespons gebruiken. lucht zoog ie aan den vorstenlander, formeer- de rookgordijnen. ,,'Drd, geef den Sjaak nou z'n boekske", vroeg ik aan m'n baaske, die 't pront twee jaren bewaard en „vetgemest" had. En als d'n Drd 't hum lachend aanreikte, dan weerde 't manneke verschrikt af en fluis- terde heesch: ,,kwitnie. 't Hee me hier nooit aan iets ontbroken". Dan liep ie weg. Naar boven. Naar z'n „woonwageltje". Ik zee al: ge krijgt van zoo'n manneke gin hoogte. Als ik 'm gong halen, dan zat ie op den vloer, den kop omhoog, deur de vier glazen dakpannen te staren; twee tranen in d'oogen. Eeker, ik ben nog nooit kwaad op oe ge- wist! Als ge nie rap benejen komt en ver- standig mee ons sprikt, dan..." ,,Ik koom, baas", zee-t-ie haastig: ,,maar ehmaar doe me da nou nie aan, mee da geldboekske, astemblief". ONZE NIEUWE AARIDAPPELOOGST. Door Martine Wittop Koning. De vroege aardappelen leveren dit jaar een overvloedigen oogst en we verheugen ons daarin des te meer, omdat in verschillende gezinnen vooral ddar waar flink etende kinderen zijn! het broodrantsoen er prach tig mee kan worden aangevuld. In den regel zal dit z66 gebeuren, dat er voor den warmen maaltijd een ruimere hoe veelheid wordt gekookt dan de tot nu toe ge- beuikelijkeeen flinke rest kan dan bewaard worden voor het twaalfuurtje van den vol- genden dag. In verband met brandstof- en werkbesparing is die maatregel volkomen juist ten opzichte van de vitaminewaarde echter zullen door het bewaren de aardappelen ach- teruitgaan, een bezwaar, dat iets vermindert, wanneer we de aardappelen met schil en al hebben gekookt. Hoe verschijnen nu de aardappelen aan de koff ietafel Met de minste moeite en met het minste Vergadering van Dinsdag 30 Juli 1940, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: F. Dieleman, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, H. Smies, U. Sytema, C. van Bendegem, C. Hamelink, C. Schieman, P. Goossen, A. P. de Ruijter en de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer P. de Jonge. De VOCXRZXTTE1R opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij richt zich tot de vergadering in de vol gende bewoordingen Mijne Heeren, Onze laatste vergadering werd gehouden op 7 Mei. Niemand van ons vermoedde toen, wat en- kele dagen nadien werkelijkheid was. Militaire verloven werden ingetrokken en spoedig daarop werden onze militairen ge- roepen hun plicht jegens het vaderland te doen. Ook de gemobiliseerden uit onze ge- meente werden geroepen hun plicht te doen. Voorzoover thans bekend, heeft Axel geen dooden te betreuren. Van enkele personen, die bij de marine behooren, wordt vermoed, dat zij zich bevinden in Engeland. Bij onze burgerbevolking hebben wij 8 doo den te betreuren, die wij thans op dit oogen blik herdenken. Ook hebben wij 12 menschen, die gewond zijn, maar die gelukkig het leven hebben kunnen behouden. De materieele schade in Axel is zeer aan- zienlijk: schade aan gebouwen 20.000 (ongerekend die aan de gebouwen van de Compagnie N6er- landaise de 1'Azote); schade aan inboedels 5000; schade door diefstal /4000. Gevorderd is door de Fransche militairen voor een waarde van 42.360, door de Belgi- sche militairen voor een waarde van 1882 en door de Nederlandsche militairen voor een waarde van 26.535. Al is het, dat ae materieele schade groot is, toch had de schade van het bombardement van Axel veel grooter kunnen zijn. Niemand zal de benauwde oogenblikken van het bom bardement vergeten, toen drie-vierde van onze bevolking geheel vrijwillig de gemeente verliet. Bijzonder wil ik den dank brengen aan onze bevolking, die op zoo'n uitnemende wijze de bevolking van Rilland-Bath en Krabbendijke, die geevacueerd werden bijna 2 weken heeft gehuisvest. Zeer zeker heeft de gemeente zich van haar beste zijde laten zien. Dankbetuigingen van de gemeenten en van verschillende particulieren hebben mij be- reikt. Ik acht mij gelukkig dit te kunnen en mogen mededeelen. Ook moet ik een woord van dank uitspre ken aan het adres van al het gemeente-perso- neel, de politie, de brandweer- en luchtbe- schermingsdienst, de hulppolitie en leden der burgerwacht, die mij alien in de zeer drukke en moeilijke dagen dag en nacht hebben bij- gestaan. En thans, mijne heeren, het leven moet verder. Wlat de toekomst ons brengen zal, wij weten het niet. Laten wij vertrouwen hebben in God Die alles in handen heeft. Wij moeten niet bij de pakken neer gaan zitten, maar laten wij eerlijk en trouw en oprecht arbeiden. Moge God onze bevolking en onze dierbare gemeente voor rampen en onheilen bewaren. De heer DIELEMANMijnheer de Voorzit ter, het is-voor mij een behoefte U van deze plaats namens den Raad hartelijk te danken voor al hetgeen U in de zeer moeilijke dagen, die wij hier doorleefd hebben, hebt gedaan voor de burgerij van Axel in de eerste plaats en voor die van Krabbendijke en Rilland-Bath in de tweede plaats. Mijnheer de Voorzitter, ik heb van zeer nabij Uwen zeer moeilijken arbeid gezien en ik weet, dat U dag en nacht niet van Uw plaats zijt geweken. Wij noemen dat: „De rechte man op de rechte plaats". Onzen hartelijken dank daarvoor. En ook Uw ambtenaren, mijnheer de Voor zitter, van hoog tot laag en van laag tot hoog komt een woord van dank toe voor hun be- reidwilligheid en ijver aan den dag gelegd. Ook zij alien hebben getoond hunne ambten waardig te bekleeden, door U zeer trouw ter zijde te staan en op Uw wenken klaar te staan. Uw Raad, mijnheer de Voorzitter, hoopt alle deze feiten te waardeeren en spreekt daarbij den wensch uit, cat U met Uwen staf van ambtenaren nog iang in deze gemeente zult mogen arbeiden, tot welzijn van Axel's bur- gerij. De VOORZITTERMijnheer Dieleman, ik dank u zeer voor de goede woorden, die u namens den raad tot mij hebt gericht. 1. Notulen. op het Bylocque- de ophaaldienst wordt uitgebreid. Er zal door de gemeentepolitie een oogje in het zeil worden gehouden. h. Als antwoord op de vraag van den heer C. Schieman, om: le. straatnaamborden plein aan te brengen, en 2e. de zandbakken, welke oorspronkelijk bestemd waren voor kinderspeelplaatsen en thans voor de omwonenden veel ongerief ver- oorzaken, te verwijderen en een andere be- stemming daaraan te geven; deelen Burgemeester en Wethouders mede, dat de gemeente-opzichter opdracht heeft ge- kregen op die plaatsen een klein terras met eenige beplanting aan te brengen. De straatnaamborden zullen worden be- steld. De heer VAN DE BILT wil niet over de straatnaamborden spreken. Wel acht hij een opmerking over de zandbakken noodzakelijk. Waarom moet men die nu opruimen? Waar moet men dan met de kinderen blijven? Last heeft men overal van spelende kinderen. Men kan ze toch niet allemaal in de schuilkelders stoppen De VGGRlZTTTER meent, dat de kwestie van een geschikte speelplaats voor de kinde ren steeds een moeilijke kwestie is geweest. Er is hier geen plaats geschikt. Maar mid den op het plein is het toch geen geschikte speelplaats. Er zijn thans enkele boompjes het is nog niet heelemaal in doch Wordt voorgesteid de notulen van de vorige vergadering aan te houden, aangezien deze nog niet in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. iBericht van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart houdende goedkeuring van de verordening, ingevolge de Winkelsluitingswet, wat betreft de sluiting van kapperszaken op de Maandagen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van de wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1939. Aangenomen voor kennisgeving. o. Bericht van Gedeputeerde Staten, waar- bij machtiging wordt verleend tot het doen van uitgaven tot het totaal der bedragen, voorkomende op de posten van den gewonen dienst der begrooting dienst 1940, aangezien deze begrooting nog niet goedgekeurd is. Aangenomen voor kennisgeving. d. Bericht van Gedeputeerde Staten, hou dende mededeeling van de goede ontvangst van de wijziging van de Algemeene Politie- verordening. Aangenomen voor kennisgeving. e. Dankbetuiging van het gemeentebestuur van Krabbendijke voor de goede zorgen aan de ingezetenen van die gemeente besteed, tijdens de evacuatie, luidende: ..De raad van de gemeente Krabbendijke heeft in zijn vergadering van 29 Juni j.l. be- sloten een dankbetuiging te doen toekomen aan Uw gemeentebestuur voor de genoten gastvrijheid in Uw gemeente voor de burger bevolking tijdens de evacuatie. Niettegenstaande het feit, dat alle openbare diensten overstelpt waren met werk, is er ge- zorgd, dat al onze inwoners goed verzorgd werden, er werd zelfs nog rekening gehouden met geuitte wenschen. Wij mogen U verzoeken de welgemeende dank onzer ingezetenen aan Uw ingezetenen te willen overbrengen. Zonder twijfel zullen in de achter ons lig- gende apannende dagen banden van vriend- schap gesloten zijn tusschen beide gemeenten, welke ook in rustiger tijden bestendigd zul len worden." Dankbetuiging van het gemeentebestuur van Rilland-Bath, luidende: „Nu de bevolking onzer gemeente op een enkele uitzondering na, weder alhier is terug- gekeerd, is het ons een behoefte Uwe ge meente en inzonderheid degenen, die in de evacuatie-maatregelen een werkzaam aandeel hebben gehad, hartelijk dank te zeggen voor alles wat ten behoeve onzer afgevoerde bur gerbevolking is gedaan. 'Het is daarbij duidelijk gebleken. dat alien, zoowel de vluchtelingen als de personen, die hun hebben gehuisvest, hebben begrepen, dat men zich in de moeilijke omstandigheden moest schikken; klachten van beteekenis zijn niet gehoord. Het is dan ook zeer te waardeeren en wij doen dit ten voile dat de gemeente Axel de Nederlandsche traditie van gastvrijheid verleenen volkomen heeft verstaan en toege- past. Wij hopen ondertusschen, dat wij niet meer genoodzaakt zullen worden van Uw diensten gebruik te moeten maken. Mocht het voor- komen, dat wij inwoners uit de gemeente Axel wegens evacuatie hulp moesten bieden, dan zouden wij wederkeerig daaraan zooveel mogelijk tegemoetkoming trachten te ver leenen. Wij verzoeken U nog onze dankbetuiging tevens over te willen brengen aan het per- soneel van het evacuatie-bureau." Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van A. J. Fermont, waarin deze bericht, onder beleefde dankzegging, zijn benoeming tot gemeente-bode, tevens klerk ter secretarie in vasten dienst, te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. g- Burgemeester en Wethouders deelen mede, naar aanleiding van de gestelde vraag van den heer Sytema, in de laatste vergade ring gedaan„of Burgemeester en Wethouders willen nagaan of de wenschelijkheid aanwezig is, om den ophaaldienst van huisvuil 2 maal per week te laten functionneeren, gezien dat op enkele plaatsen en hoeken en sloten als stortplaats gebezigd wordt", dat zij de nood- zakelijkheid niet aanwezig achten om de op haaldienst van huisvuil uit te breiden. Op enkele plaatsen in de gemeente wordt wel is waar tegen het verbod van vuilnis neer te werpen gezondigd, doch van de zijde der ge meentepolitie zal scherper toezicht hierop werden uitgeoefend. De VOORZITTER kan hieraan toevoegen, dat het wel is waar gedurende de eerste oor- logsdagen hier en daar te wenschen overliet. Nu de toestand weer eenigszins normaal is, acht hij het op-het oogenblik niet noodig, dat geplant, orde. De heer VAN DE BILT meent, dat men dan beter had kunnen wachten tot er een nieuwe speelplaats beschikbaar was. Het is niet zoo erg als men het voorstelt. Er moest hier een speelplaats wezen. De VOORZITTER stemt toe, dat dat ge- mist wordt. Doch waar zou men er een moe ten vinden? De heer VAN DE BELT zegt, dat die zand bakken toch niet zoo'n groot ongerief veroor- zaken. De kinderen moeten toch kunnen spelen. En waar moet men er dan mee heen? De VOORZITTER moet het antwoord hier op schuldig blijven. Er is hier geen speel plaats. Dit is vroeger ook wel eens aan de orde geweest. De heer SEGHERS gelooft, dat de heeren Schieman en Van de Bilt beiden tevreden zou den zijn, indien er een terrein beschikbaar zou worden gesteld. De VOORZITTER zou dat graag willen, maar... het moet kunnen. De heer SCHIEMAN meent, dat het Bylocqueplein niet de aangewezen speelplaats is. Er is daar veel verkeer, en niet 6en moe der durft haar kinderen vrij de straat laten oploopen, aangezien men steeds het plein moet oversteken. Wat de zandbakken betreft, de kinderen spelen graag in zand. Maar op den duur wordt het modder, hetgeen voor de moe- ders alles behalve aangenaam is. Gezien de mededeeling van Burgemeester en Wethouders, meent spreker, dat de gemeente- opzichter zijn opdracht niet juist heeft uitge- voerd. Er is geen terras, doch de zandbak ken worden bestraat. De VOORZITTER stemt dit toe, doch het is op het oogenblik geen tijd om boomen te planten. Men zal het er voorloopig zoo mee moeten doen en dan den tijd afwachten, dat men tot beplanting kan overgaan. De heer SCHIEMAN meent, dat men daar een mooie beplanting zou kunnen aanbrengen. Als men daar nu een paar zitbanken bij zet, dan wordt het een mooi geheel. Kijk maar eens op andere gemeenten. Zoo is b.v. op Zaamslag na eenigen tijd een prachtig park verkregen. 'Er is hier geen speelplaats, omdat er bij de uitbreiding van de stad geen rekening mee i3 gehouden. Nu kan dat niet meer. De heer HAMELINK stemt toe, dat er vroeger nooit is gezorgd voor een park, dat ook als speelplaats voor de kinderen dienst kon doen. Nu er dan nog een heel klein plekje is waar zij kunnen spelen, wordt er als het ware als een hoop uitgehongerde kinderen om gevochten. 'Het is en blijft voor de lief- hebbers een twistappel. Hij hoopt, dat hierin verandering zal kunnen komen. De heer't GILDE is het hiermee eens. Even- wel weet hij, dat de boompjes daar niet al te "best groeien. Kan daar aandacht aan wor den geschonkeni De heer VAN DE BILT: Gooi er Ohilisal- peter bij! De VOORZITTER beaamt dat de boompjes daar slecht groeien. Hij geeft in overweging de behandeling van deze aangelegenheid over te laten aan Burgemeester en Wethouders. 1. Burgemeester en Wethouders deelen mede, als antwoord op de schrifteljjk gestelde vragen van den heer C. Hamelink, luidende: ,,1. Zijn Burgemeester en Wethouders niet van oordeel, de circulaire d.d. 6 Januari 1940 betreffende krotopruiming, verzonden door den Minister van Binnenlandsche Zaken en nader ondersteund door het College van Gedeputeer de Staten vein Zeeland, ook voor onze ge meente actueele beteekenis heeft, wijl in onze gemeente tal van krotten door menschen wor den bewoond, terwijl nog meerdere betere woningen ledig staan? 2. Beschikken Burgemeester en Wethou ders over een volledig overzicht van den stand der woningen. de staat en grootte der beschik- bare woningen in de gemeente 3. Zoo ja, wil het College dit dan den raad voorleggen en zoo neen, dan op korten termijn een onderzoek, noodig voor een degelijk over zicht, doen instellen?", dat thans met het verbod om geen enkele woning aan zijn bestemming te onttrekken aan opruiming van woningen niet kan worden gedacht. Bij de ontvangst van het door vrager ge- noemde schrijven heeft het College ook dit punt onder oogen gezien en vond de noodzake- lijkheid niet direct aanwezig om tal van klei- nere woningen op te ruimen, die daarvoor in de termen zouden kunnen vallen. Ons College staat evenwel niet onsympa- thiek tegen deze aangelegenheid. Wel is waar staan meerdere woningen ledig, doch de hoogere huur, die voor dergelijke perceelen gevraagd wordt, kunnen door vele menschen, met beprekte inkomens, niet worden opge- bracht. Burgemeester en Wethouders beschikken ten alien tijde over den stand van de woning- markt. Thans bedraagt het aantal beschik- bare woningen van de door vrager bedoelde categorie 27, welk aantal dagelijks verandert. Zoo noodig kan op verzoek deze straatsge- wijs worden opgegeven. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat het nog niet mogelijk is geweest. deze kwestie breedvoerig te bespreken. Het College staat er evenwel niet onsympathiek tegenover. Door de groote drukte van dezen tijd is dit onder- werp niet voldoende onder oogen kunnen wor den gezien. Vrager zal nog eenig geduld moeten hebben, totdat er een uitvoerig rap port over kan worden samen gesteld. Met deze vergadering is deze zaak nog niet van de baan af. (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6