Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers Bloemenmagazijn G.J.WILL Uw Adres Predikbeurten. Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Sport Gemengde Berichten 99 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. voor keurig verzorgd Bloemwcrk. Dagelijks versche Snijbloemen. Verzending naar alle plaatsen. TERNEUZEN, 2 AUGUSTUS 1940. DE GOELOGSSCHADE TE TERNEUZEN. AXEL. VOETBAL. te bereiken. Ook de Engelsche hoofdstad is van vele vliegvelden uit binnen een half uur te bereiken. Binnen dan tot anderhalf uur hoogstens kan een escadrille gevechtsvlieg- tuigen boven de indus trie-centra Liverpool en Birmingham zijn. Br is derhalve in geheel Engeland geen stad, geen haven, die buiten bet bereik van de Duit- sche luchtmacht ligt. De sterk verkorte vliegroutes hebben nog dit voordeel, dat de hoeveelheid benzine, welke vroeger moest worden medegenomen, tbans veel geringer kan zijn. Deze aanzienlijke gewichtsbesparing komt ten goede aan het grootere aantal bom- men, dat thans kan worden medegevoerd. Tevens is hieraan het voordeel verbonden, dat ook gebruik kan worden gemaakt van vliegtuigen met kleinere actie-radius. Ten- slotte maken de kortere vliegroutes een grootere activiteit van de vliegtuigen moge- lijk, zoodat zij per dag meer tochten kunnen makefl. waardoor de aanvalskracht is ver- dubbeld. Het vliegen boven de zee vergemak- kelijkt den aanval. 3. Als gevolg van het feit, dat het groot- ste gedeelte van den weg boven de zee wordt afgelegd, vervallen al de verdedigingswerken op den grond, die anders zouden kunnen schaden. Alle routes, waarlangs Engeland aangevallen zal worden, leiden natuurlijk over zee. De aanvallende vliegtuigen hebben dus niets te vreezen van luchtafweer op den grond. Deze omstandigheid maakt ook een aanval bij verrassing mogelijk en vermindert het risico voor den aanvaller. 4. Sterke eenheden van de Engelsche luchtmacht worden door Italie vastgehouden. Engeland heeft overal, waar de strijd tegen Italie woedt, vliegtuigen noodig: boven de Middellandsche Zee, in Egypte, in Kenya en in iSomaliland. Die deelen van het Britsche luchtwapen, welke aldus aan het Italiaansche operatieterrein gebonden zijn, zijn derhalve uitgeschakeld voor de verdediging van het moederland. Bovendien moet steeds worden zorg gedragen voor vervanging van menschen en materiaal in deze ver afgelegen streken; en deze verzorging moet van het moederland uit geschieden. Het opmerkelijkste in deze uiteenzetting is, dat zooals ook van andere Duitsche zijde is vastgesteld de eigenlijke oorlog tegen En geland nog niet is begonnen. Dit onderstreept de schrijver nog eens aan het slot van zijn artikel, waarin hij zegt, dat „de weg van Berlijn naar Londen de laatste maanden aan- merkelijk korter is geworden". Daar Engeland hiervan naar het schijnt het bewijs geleverd wil zien, zal de Duitsche lucht macht voor dit bewijs in de komende dagen zorgen. HET WORDT STEEDS PEMBEDER IN ENGELAND. Het New-Yorksche blad met de grootste oplaag, de New-York Daily News", meldt uit partieuliere kringen te Londen, dat de Engelsche admiraliteit in verband met de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen de haven van Londen voor het scheepsverkeer geheel gesloten heeft. Ook ligt het scheeps verkeer in de havens van New-Castle, Hull en Soupthampton bijna geheel stil. De haven- installaties en de verdere omgeving van Southampton zijn door de Duitsche luchtaan vallen zwaar beschadigd en de bevolking is bijna geheele geevatfueerd. De .Daily News" meldt verder, dat de sluiting van de Engelsche havens aan de Oostelijke en Zuidelijke kusten een aanzien lijke prijsstijging tengevolge zal hebben van de levensmiddelen en militaire grondstoffen, die het eilandenrijk beslist moet importeeren uit het Empire, de Vereenigde Staten en andere overzeesche landen. Bovendien staat Engeland voor de moeilijke taak om via de Westelijke havens ingevoerde goederen naar de voomaamste verbruikscentra in Zuid- en Midden-Engeland te vervoeren. De tarieven der scheepsverzekeringen zijn reeds met 20 procent verhoogd en een deel der uit de Ver eenigde Staten ingevoerde goederen is inprijs geweldig gestegen. Volgens berichten uit Londen heeft het Britsche ministerie van verdediging gelast, dat onverwijld alle vaartuigen van de binnen- scheepvaart voortdurend bewaakt of on- bruikbaar gemaakt moeten worden. Men hoopt op deze wijze te verhinderen, dat zij in handen vallen van invallers. De verordening heeft betrekking op motor-, zeil-, roeibooten en kano's. ZEEGEVECHT IN DEN ZUIDELIJKEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tusschen een in het Zuiden van den Atlan- tischen Oceaan opereerenden Duitschen hulp- kruiser en den grooten Britschen hulpkruiser .Alcantara" groot 22.181 br. ton, is het tot een kort gevecht gekomen. Het Engelsche schip kreeg in den loop van den strijd zware treffers, die het dwongen den strijd te staken en de haven van Rio de Janeiro binnen te loopen. De Duitsche hulpkruiser zette zijn operaties in den handelsoorlog voort. BRITSCHE VLOOT VAN GIBRALTAR UITGEVAREN. Stefani meldt uit Tanger: Vemomen wordt, dat talrijke Britsche oor- logsbodems plotseling uit Gibraltar zijn ver- trokken in Westelijke richting. De vlootfor- matie bestond o.m. uit drie kruisers, zeven torpedobootjagers, vijf duikbooten, twee vlieg- kampschepen en drie hulpschepen. Het schijnt, dat het vertrek van deze een heden zijn oorzaak vindt in de vrees voor de bombardementen der Italiaansche luchtmacht, die steeds doeltreffender worden. Woensdag hebben ook verscheidene toestellen langen tijd boven Gibraltar gevlogen, waarop zij ver scheidene bommen neerwierpen, ondanks de felle reactie van het luchtafweergeschut. DUITSOHLAND'S STRIJD TEGEN ENGELAND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Sedert de beeindiging van den veldtocht in Frankrijk zijn de zuiver militaire gezichts- ptmten achter de politiek op den achtergrond geraakt, te meer daar geen groote operaties zijn gemeld. Als gevolg hiervan aldus is Woensdag van militaire zijde opgemerkt - is hier en daar de indruk ontstaan, dat Duitschland den oorlog. tegen Engeland op halfslachtige wijze voert. Niets ware minder waar zoo verklaarf men verder dan deze opvatting. Duitschland voert den oorlog tegen Engeland even vastbesloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het gewicht van de offervaardigheid in dezen oorlog rust alleen op de schouders van eenige duizenden mannen, de bemanningen der duikbooten en torpedomotorbooten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren tegen Engeland is zooals vanzelf spreekt, anders dan de oorlogvoering tegen Frankrijk, waar een leger van millioenen in het veld stond. De middelen, die thans in den strijd tegen Engeland worden gebruikt, laten tengevolge van het eigen karakter dezer wapenen slechts toe, dat een beperkt aantal strijders in het vuur komt. De Duitsche duikbooten en tor pedomotorbooten, de gevechts- en jachtvlieg- tuigen kunnen worden vergeleken met de punt van een zwaard, dat in de hand van een ervaren strijder ligt. Deze strijder is het Duitsche volk. Wanneer men de vraag hoort: „Wanneer zal Duitschland dan eindelijk toeslaan?", dan kan hierop slechts worden geantwoord: ,,Vijf weken zijn verstreken sedert den dag van den wapenstilstand. Elken dag en zelfs elk uur is toegeslagen. Elke dag brengt nieuwe successen van het duikbootwapen, nieuwe succesrijke aanvallen van de Duitsche tor pedomotorbooten, aanvallen van de gevechts- vliegtuigen en succesrijke luchtgevechten van de jagers boven het Kanaal en boven de Engelsche kust. Al deze prestaties eischen van elken deelnemer de grootst mogelijke offervaardigheid. De eenheden van de oorlogsmarine hebben volgens mededeelingen van het opperbevel j van de weermacht van 5 Juni tot 31 Juli in totaal ongeveer 936.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken ge- bracht. Dat komt neer op een wekelijksche gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldt voor hetzelfde tijd- vak een totaal van 334.000 br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zin ken gebracht Een verlies van meer dan 250.000 ton scheepsruimte per week kan ook Engeland op den duur niet verdragen. Deze cijfers zijn slechts minima, want hierhij zijn niet de talrijke handelsscjhepen inbegrepen, die door bommen zwaar zijn be schadigd. In hetzelfde tijdvak heeft Engeland niet minder dan 370 vliegtuigen verloren. Het werkelijke verlies aan vliegtuigen moet j echter belangrijk hooger worden geschat, daar vele getroffen vliegtuigen voor den strijd niet meer bruikbaar zijn. Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen (Ingez. Med.) EEN KNAAPJE V CRM 1ST. Sinds Woensdagnamiddag wordt alhier ver- mist het 2%-jarig zoontje van de familie De Wilde, wonende in de Tholensstraat. Het kind was, naar we vememen, wel eens meer aan de ouderlijke hoede ontsnapt en in een andere straat teruggevonden. De pogingen daartoe konden thans echter niet slagen. De navraag op verschillende plaatsen hadden geen resultaat. Niemand heeft het kind op gemerkt, zoodat men vreest, dat het kind aan den kanaalkant is gekomen en te water geraakt. De politie heeft in verband daar- mede op enikele plaatsen in het kanaal ge- dregd, doch zonder resultaat. Nader kunnen wij melden, dat de gekoes- terde vrees hedenvoormiddag is bevestigd, daar het lijkje nabij het veilingsgebouw drij- vende in het kanaal is gevonden. KIND VERDRONKEN IN EEN WATERPUT. Op de hofstede van den landbouwer H. de Jonge in den Nieuw Neuzenpolder waren in een weide de kinderen aan het spelen. Het bijna 2-jarig zoontje van den landbouwer is daarbij in een waterput gevallen en verdron- ken. RIJKSWATERSTAAT. Met ingang van 1 Augustus is de sluis- knecht P. Slabber, werkzaam aan de Oost- sluis alhier, benoemd tot havenknecht bij het Kanaal van Terneuzen. EXAMEN Mil >1) E NST A -\I >S I 11IA >MA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Bij het Woensdag alhier voortgezet mon- deling examen zijn geslaagd voor: Normaal examen: Julia A. P. van Damme, Terneuzen; Pietemella M. J. van Damme, Graauw; M. P. Dees, Krabbendijke; F. I. Dekker, Axel; Willy J. E. van Delft, Hulst; p. P. Dieleman, Terneuzen; Elizabeth N. van Dixhoom, Hontenisse; M. van Doom* Baar- land; C. L. van Dorsseiaer, St. Jansteen; P. F. de Dijcker, Rapenburg; P. Eijsackers, Hon tenisse; A. L. J. Fassaert, Hulst; J. J. van Gimst, Graauw; C. de Graaff, Goes; W. Hamelink, Wemeldinge; Androzina P. den Hamer, Hoek; J. M. Henry, Aardenburg; Geertruida W. Heijnsdijk, Axel; A. Jansen, Walsoorden; C. L. Jeremiasse, Baarland; Antje E. van Kampen, Axel; Pieternella A. Koeman, Wolphaartsdijk; J. S. de Kok, Terneuzen; Margaretha F. Lansen, Axel; J. M. van Leu- ven, BoschkapelleJ. D. Loof, Terneuzen; M. L. de Loos, Boschkapelle; Madeleine L. J. de Maagt, Hontenisse; Antje P. Meijers, 's Heer Arendskerke; J. M. Minnaar, 's Heer Arendskerke; M. Moerland, Baarland; P. J. Neve, Hontenisse; Adr. Oele, Oudelande; Joh. W. van Oosten, Krabbendijke; Jac. L. de Pauw, Hansweert; H. Fhemambucq, Wol phaartsdijk; Anth. M. Polderman, Krabben dijke; Mar. C. Ribbens, Hansweert; A. J. Ruissen, Wiemeldinge; L. Seghers, Clinge; J. Vermeulen, Sluiskil; HOlOne M. Verstraeten, IHoofdplaat; Oda H. M. Verstraeten, Clinge; L Heijgelaar, Terneuzen; J. F. Jansen, Hulst; Cornelia M. Pot, Axel; P. Verhage, Terneu zen; P. Verhage, Terneuzen; E. J. M. Ver- hagen, Terhole; J. Verhulst, Axel; J. van Waarde, Wolphaartsdijk; Magdalena M. Chr. v. d. Walle, Koewacht; A. Weesepoel, Honte nisse; F. Windhorst, Rilland-Bath; Jac. J. Wirtz, Heinkenszand; W. E. Buijze, Kamper- land; P. C. Flikweert, Kamperland; J. Geel- hoed, Kortgene; J. C. Th. de Kam, Kamper land; P. H. Kramer, Kamperland; W. I. van de Linde, Kortgene; M. P. A. Markusse, Wis- senkerke; P. A. Sturm, Wissenkerke; J. M. Wagenaar, Kortgene, J. M. Verstelle, Middel- burg; Anth. W. Verplanke, Biervliet en C. de Wilde, Colijnsplaat. In totaal werden 132 candidaten geexami- neerd, waarvan 98 geslaagd en 34 afgewezen. Woensdagavond werd alhier in het lokaal .Emmanuel" onder leiding der stichting ,,Ondersteunings- en Herbouwfonds Terneu zen" een vergadering gehouden van hen die oorlogsschade hebben geleden, teneinde hen op te wekken toe te treden als lid der stichting ..Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland", welke is opgericht door den heer Zwagerman, en ijvert voor het verkrijgen van volledige schadevergoeding. Naar we vememen is ook te Sluiskil een dergelijke vergadering van de getroffenen belegd. Dd&r was de toetreding tot de vereeniging algemeen, doch hier was de geneigdheid daartoe minder en schijnt men zich voor het ontvangen van hulp meer op werk van anderen te laten aanleunen dan daartoe zelf ook mede te werken. In den loop der vergadering werd door den heer Mr. Tichelman,die de woordvoerder was o.m. medegedeeld, dat de totale schade in deze gemeente bedraagt 2.300.000, en wel in de kom 1.600.000 en te Sluiskil 700.000. DE „LUCTOR ET EMERGO" OPGEHAALD. Voor de tweede maal in een week heeft het waterrijke gebied rondom Vlissmgen een der oorlogsdrama's onthuld, die zich, zooals wij destijds hebben gemeld, in de eerste oorlogs- dagen van Mei hebben voltrokken. Gisteren werd in de buitenhaven door een drijvenden bok het zwaar beschadigde s.s. „Luctor et Emergo" boven water gehaald. Het was een der passagiersschepen van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde, die de verbinding VlissingenTerneuzen on- derhield. Aan boord bevonden zich 7 man van het scheepspersoneel (waaronder 4 uit Ter neuzen), dat mede omkwam, alsmede 2 meis- jes uit Oostburg en Aardenburg, die zich van de kostschool naar huis hadden begeven, be- nevens het vierjafig zoontje van den scheeps- pensionhouder van het schip. Gisteren is het schip achter in de nieuwe haven tegen den berm gezet en werd met de berging van de slachtoffers begonnen. VRIJ ERNSTIG ONGEVAL Woensdagavond omstreeks half zeven heeft in den St. Jorispolder onder Zuidzande, een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Op genoemd uur bevond de 30-jarige landbouwer D. Luteijnvan Cruijningen zich met een snij- machine en een zelfbinder, bespannen met drie paarden, ter hoogte van de hofstede van den heer Dees, toen plotseling twee watervlieg- tuigen op geringe hoogte kwamen overgevlo- gen. Door het zware geronk der motoren werden de paarden onrustig. Teneinde onge- lukken te voorkomen trachtte L. met zijn knecht de dieren nog af te spannen, doch het was reeds te laat. De paarden sloegen op hoi, waarbij L. onder de machine terecht kwam en een wiel over het lichaam kreeg. Met vrij ernstige verwondingen aan het hoofd en kneu- zingen in den rug werd hij naar het zieken- huis te Oostburg overgebracht. Na behan- deld te zijn, kon hij naar huis worden over gebracht. Zijn toestand is redelijk te noemen. (Prov. Z. Crt.) OVERGANG NAAR DE N. S. B. De heer C. J. M. Boogerd te Zierikzee, die voor de Liberale Staatspartij zitting heeft in de Provinciale Staten, heeft zich bij de N.S.B. aangesloten. Hij^ is niet vooraemens als lid van de Prov. Staten te bedanken. INLOOPHAVEN AAN DEN PERKPOLDER. Naar wij vememen, zal de nieuwe inloop- haven aan den Perkpolder, voor den Provm- cialen veerdienst door den Rijks Waterstaat aangelegd, a.s. Dinsdag in gebruik worden ge- nomen. Het tijdstip waarop de eerste boot daar zal aanleggen is ons, op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog niet bekend. De Zeeuwsch-Vlaamsohe tram, wier nieuwe baan naar die haven reeds geruimen tijd is voltooid en door de bevoegde autoriteiten is goedge- keurd, zal op dat tijdstip ook hare treinen van en naar de nieuwe haven laten rijden. LIJKEN EN MIJNEN AANGESPOELD. Op het strand te Oostkapelle is een lijk aangespoeld, hetwelk in zoo'n verregaanden staat van ontbinding verkeerde, dat de natio- naliteit niet kon worden vastgesteld. Na het gekist te hebben is het naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Bij Domburg zijn 3 lijken aangespoeld van 'Duitsche en Engelsche militairen. Ze zijn ter aarde besteld. Voorts dreven 2 mijnen aan land. Maat- regelen werden genomen, dat de burgerbevol- king er op behoorlijken afstand vandaan bleef, zoolang ze niet onschadelijk gemaakt waren. (Pr- Crt.) EEN WEEK FIETSEN ZONDER BELASTIN GPLA AT JE. Bij beschikking van den wnd. secretaris- generaal, wnd. hoofd van het Departement van Finaneieh, is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Aug. 1940 geen boete zal zijn verbeurd, wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belastingmerk. DE THOOLSCHE BRUG. Raadsleden moeten ook betalen. De Thoolsche Brug maakte in den loop der jaren meermalen een punt van bespreking uit in den raad dier gemeente. In eenige der laatstgehouden vergaderingen bracht het raadslid, de heer Mr. Wolfensber- ger dit onderwerp ter sprake. Meer in het bijzonder wat betreft de vrij- stelling van bruggeld, welke de raad van ge- noemde gemeente zichzelf in den loop van den tijd had verleend. Thans blijkt, dat diens bezwaar door Ged. Staten van Zeeland wordt gedeeld. In ant- woord op een protestschrijven dat genoemd raadslid naar Middelburg zond, ontving hij bericht, dat de raadsleden evengoed bruggeld verschuldigd zijn als ieder ander die niet in het krachtens hun bevoegdheid ter zake, door de Staten dezer provincie en die der provincie Noord-Brabant vastgestelde tarief als vrij- gesteld van betaling van bruggeld met name genoemd staat. Ged. Staten gronden deze meening op het standpunt, dat niet de raad maar de Staten van Zeeland en van Brabant de tarieven vaststellen. geen betalingsmiddelen mogen worden uitge- voerd. Die betalingen zullen in de toekomst kunnen geschieden volgens een clearingrege- ling, die in voorbereiding is. GEDENKDAGEN VAN LEIDEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. In opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt be kend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met alien nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demon- stratief optreden in het algemeen en elke be- tooging van afzonderlijke of vereenigde per- sonen, welke rechtstreeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook demon straties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen. Het dra- gen van insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Het zelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verorde ning overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstraties en betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet pleger. of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den Rijks commissaris over de Duitsche rechtspleging in strafzaken wordt in het bijzonder in her- innering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over in- beslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze be kendmaking te handhaven. De bedoeling van het bovenstaande is, merkt de N. R. Crt. op, ondubbelzinnig duide- lijk en neme zich dus in acht voor het mee- doen en of bevorderen van manifestaties als bedoeld, daar dit de ernstigste gevolgen kan hebben. Bijzonder streng gestraft wordt het organiseeren van manifestaties, enz. Dit heeft, blijkens een ter persconferentie van Donderdag gedane mededeeling, ook betrek king op straatkooplieden in bloemen, insignes e.d. Zij hebben zich van het verkoopen van bloemen (bijvoorbeeld veigeet-mij-nietjes), insignes e.d., die voor een demonstratie zouden kunnen worden gebezigd, ten eenenmale te onthouden en dienen ervan doordrongen te zijn, dat overtreding ook voor hen de zwaar- ste straf ten gevolge kan hebben, eventueel verzwaard met verbeurdVerklaring van hun goederen en intrekking van hun ventvergun- ning. HET CENTRUM. Als hoofdfilmwerk is in het programma van deze week opgenomen Bloemen uit Nizza. In deze film wordt de hoofdrol vervuld door de filmsrter Erna Sack, wier naam voor de bioscoopliefhebbers een zeer goeden klank heeft, hetgeen trouwens ook met haar stem het geval is en die kan men in deze film volop bewonderen. Het scenario is eenvoudig. Een jonge leerlinge van een muziekschool wacht met smart op een eerste engagement waardoor zij in staat zal zijn haar melodieuze stem in een concertzaal te doen hooren. Teleurstelling op teleurstelling volgt, tot eindelijk door een toeval zij voor het voetlicht zal kunnen verschijnen. Een vriend zorgt voor de noodige publiciteit en doet dit op een vreemde manier, waardoor nog meer dan ge- woonlijk dit debuut van een jonge zangeres wordt tegemoet gezien. Het spreekt van zelf, dat Ema Sack een geweldig succes oogst en haar naam voldoende is om voile zalen te trekken. Doch dan komt de tegenslag door- dat het publiek bemerkt, dat de gemaakte reclame bij haar eerste optreden op onware gegevens berustten en zoo keert men zich weer van haar af. Nu echter wordt het meenens en de hierop volgende publiciteit zijn op ware gegevens gegrond. Wederom stijgt haar roem tot voile glorie en de man, die meende dat door zijn schuld de carriere van een vrouw gebroken werd, vindt voldoe- ning in zijn arbeid als monteur op een fabriek. En zoo eindigt deze film van prachtvolle zang en vol afwisseling met het gebruikelijke ,,ge- lukkig" einde. AANWIJZING GELDSOORT VOOR BETALINGEN IN BELGlE. Rechtstreeksche betalingen niet geoorloofd. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Mij bleek, dat de Deviezenbekendmaking 4 opgenomen in de Ned. Staatscourant van 29 Juli 1.1., tot aanwijzing van de geldsoort waarin betalingen wegens levering van goede ren en andere prestaties aan ingezetenen van Belgie, waarin is bepaald, dat die betalingen slechts mogen worden overeengekomen in Belgische francs, tenzij van het Deviezen- instituut vergunning is verleend om de beta ling in een andere geldsoort overeen te ,ko men, aanleiding heeft gegeven tot het mis verstand, dat die betalingen nu ook zonder vergunning van het Deviezeninstituut mogen geschieden. Het kan daarom nuttig zijn er belangheb- benden op te wijzen dat betalingen van uit Nederland in Belgie nog niet kunnen geschie den, aangezien krachtens het Deviezenbeslui'. ZONDAG 4 AUGUSTUS 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; bed. H. Doop; 6.30 u„ Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u., leesdienst; 2.30 u., inlei- ding en intree van den heer D. J. van de Bank. AXEL. 9.30 u., D3. Van Oeveren; 2.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H. Doop. HOEK. 10 u., Ds. E. Raams; 3 u., leesdienst. ZAAMSLAG. 10 u., leesdienst; 3 u„ Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. J. Kroon. SAS VAN GENT. 10 u., leesdienst. PHILIPPINE. 2.30 u„ Ds. E. Raams, van Hoek. Gereformeerde Kerk. TERNEIUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. P. Wol- fert, van Marienberg. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u.. Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Pijlman; 7 u., Ds. P. Wolfert, van Marienberg. ZAAIMSLAG. 10 u. en 3 u„ Ds. D. Scheele, van Assen. Chr. Geref. Kerk. ZAAMiSLAG. 10 u. en 3 u„ leesdienst. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten. REGISTRATIE VAN DEN VEESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseerde veehouders bij de L. C. O. voor Zeeland, dat ter verkrijging van veevoederbonnen voor de periode van 19 Aug.—16 September 1940, in de week van 510 Augustus a.s. bij de plaatselijke bureauhou- ders opgave dient te worden gedaan van de samen- stelling van den veestapel naar den toestand op 4 Aug. 1940, 's avonds 12 uur. De aandacht wordt gevestigd op de aan de ach- terzijde van de kaart vermelde vragen betreffende het afnemen van veevoeder bij meer dan ddn leve- rancier en omtrent het verbouwen van haver en de toewijzing hiervan ter vervoedering aan de paarden. Verzuim, te late of onjuiste opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen ook geen bonnen verstrekt zullen worden. De bianco registratiekaarten dienen ten kan tore van den bureauhouder te worden ingevuld. ORGANISEEREN BOTERHANDELAREN. De Directeur der Afdeeling Zuivelcontrole te Mid delburg maakt bekend, dat de handelaren in boter, die niet uitslultend detaillist zijn, zich bij de Neder landsche Zuivelcentrale dienen te organiseeren. Aanvragen om een erkenning moeten worden in- gediend bij de L. C. O. voor Zeeland, Afd. Zuivel, Groote Markt 28, Goes. V OORLOOP1GE ERKENNING ALS BOTEROMPAKKER. De Directeur van de Afd. Zuivelcontrole der Ned. Zuivelcentrale te Middelburg maakt bekend, dat boterompakkers, die niet aan de eischen, vast gesteld door de Ned. Zuivel Centrale voldoen, toch een aanvraag om een voorloopige erkenning kunnen indienen bij bovengenoemde instantie, p.a. L. C. O. voor Zeeland, Groote Markt 28, Goes. Aan hen zal als overgangsmaatregel een voorloopig ompakver- gunning worden verstrekt tot 1 September 1940. VLAS OOGST 1940. De meeste vlastelers zullen wel begrepen hebben, dat de taxatie van het vlas vanwege de L. C. O. v. Z. tevens insluit, dat er bij verkoop een verkoop- briefje moet worden opgemaakt. Ten overvloede wordt hier nog eens uitdrukkelijlk op die verplichting gewezen. De verplichting tot het opmaken van een ver- koopbriefje rust op den teler en niet op den kooper. Evenzoo is het met het (binnen 5 dagen na verkoop) inzenden van een exemplaar van het verkoop- briefje aan de L. C. O. DORSCHREGELING 1940. De voor den oogst 1940 getroffen regeling voor het dorschen verschilt ten aanzien van dorseh- vergunningen en dorschbriefjes aan^ienlijk met die van het vorig jaar. Voor den oogst 1940 gelden de volgende bepa- lingen: 1. Het dorschen van granen, peulvruchten en fijne zaden zonder vergunning, is verboden. 2. De dorschvergunning moet minstens 24 uur voor den aanvang van het dorschen bij den plaatselijken bureauhouder worden afgehaald. 3. Het onder a en b vermelde geldt voor iedereen, dus ook (zulks in tegenstelling met de rege ling van het vorig jaar) voor degenen, die niet zelf dorschen. 4. Aan loondorschers wordt geen algemeene dorschvergunning meer uitgereikt, zij kunnen geen dorschbriefjes meer afgeven, w61 moeten zij het dorsebbriefje medeonderteekenen. 5. De dorschvergunning is tevens dorschbriefje. De teler zelf vult het dorschbriefje (in duplo) in, n.l. a. vodr het dorschen: den aanwezigen voor- raad; b. direct n& het dorschen: de gedorschen hoe veelheid enz. 6. Een exemplaar van het dorschbriefje (het witte) moet binnen 24 uur na het beeindigen van het dorschen bij den plaatselijken bureau houder, die de vergunning heeft afgegeven, worden ingeleverd. Het andere exemplaar (geel) moet de teler behouden en dient tevens als vervoerbewijs, indien het vervoer van het gedorschen product naar de opslagplaats over den openbaren weg moet geschieden. De -orschvergunning moet tijdens het dorschen op het bedrijf aanwezig zijn, terwijl na de dor- sching de copie ervan (tevens ingevuld dorsch briefje op het bedrijf aanwezig moet zijn. BEKERTOURNOOI TERN. BOYS. Terneuzensche BoysSluiskil. De derde wedstrijd van dit tournooi zal a.s. Zondag om 3 uur op het terrein aan den Molendijk gespeeld worden tusschen de elf- tallen der Boys en Sluiskil. Na de nederlaag tegen Terneuzen volgde de overwinning der Terneuzensche Boys op het elftal der Com Boys uit Sas van Gent. Dat Sluiskil zich eveneens door de organi- seerende club zal laten kloppen, is de vraag al kennien wdj momenteel niet de samenstelling van het vertegenwoordigend elftal van Sluiskil. Wij hopen dat Sluiskil er in geslaagd is haar spelers voor het a.s. seizoen te behouden en nu dezen wedstrijd in dit tournooi zal aangrij- pen om haar kracht te toonen en uit haar spelersmateriaal een dusdanig elftal te for- meeren, dat met kans op succes zal mededin- gen naar de eerste gelederen in haar afdeeling. AUTOMOBILIST OM HET LEY EN GEKOMEN. Woensdagnacht is op den Amersfoortschen- weg bij Apeldoom een personenauto, bestuurd door den 22-jarigen K. B. uit Zutphen, door onbekende oorzaak van den weg geraakt en omgeslagen. De bestuurder, de eenige inzit- tende,- is vermoedelijk op slag gedood. Het k lijk is naar het ziekenhuis te Apeldoom over gebracht. De Apeldoornsche politie stelt een onderzoek in naar de toedracht. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Woensdagmiddag sloeg tijdens een korte maar hevige onweepsbui de bliksem in de on- langs nieuw gebouwde boerderij van den land bouwer G. aan den Horsterweg bij Ede. Een greet gedeelte van het dak werd vol- komen vernield, terwijl gaten en scheuren in muren entstonden, zoodat een ware ravage werd aangericht. Er ontstond geen brand, terwijl de in huis aanwezige personen geen letsel ophepen. De aanzienlijke materieele schade wordt door verzekering gedekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3