Een zeer belangrijke rede van den Rijkscommissaris De positie van Nederland en Nederlandsch-indie. Geen onderdrukking van het Nederlandsche Volkskarakter. Jarenlang is de bewapening van Indie ver- waarloosd en nu kan ons dit onze kolonien kosten, hetgeen een belangrijke verlaging van ons levenspeil zou beteekenen. Rusland aldus de heer Van Geelkerken is de rotte plek in het toekomstige Europa. Het is een groot gevaar, dat gebruik zal maken van iedere zwakheid van Duitsch- land. In de toekomst zal de Sowjet-unie ech- ter ook door de nationaal-socialistiscbe ge- dachte worden veroverd. Het Jodenvraagstuk, waarover acht vragen waren binniengekamen, leeft in ieder volk, volgens den spreker. De Joden hebben zich- zelf als vraagstuk opgeworpen. De N.S.B. beeft tegen de Joden stelling moeten nemen door de houding der Joden zelf. Ten aanzien van de Nederlandscbe Unie zeide de beer Van Geelkerken: Mr. Linthorst Homan, Prof. De Quay en Mr. Einthoven solliciteeren naar een rol. Het is weer bet oude. Het gaat niet om het volk bij hen. Zij hebben nood nooit gekend en trachten tbans te zorgen dien nood nooit te leeren kennen. Zij hebben geen volksgeloof. Het zijn oude demo- craten uit een systeem, dat vergaan is en nooit meer terug zal komen. Een concentra- tie van het volk is het niet. Mien vecht voor groepsbelang. Door deze Unie te steunen, steunt gij de verdeeldheid. Het behoort met bet Nationale oeconomische blok en het Nation ale Front tot de puinhoopen, die wij moeten opruimen. De NjS.B. zal voor iedere concentratie onverteerbaar zijn. EEN NIEUWE PRIJZENBESGHIKKING. Het is verbod|en goederen te Ikoop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diensten deze te verrich ten tegen prijzen, Jvelke hooger zijn dan de op 9 Med be- rekende prijzen. Beginsei der vervangingswaarde niet iianvaar<L De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de Departemente-n van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat krachtens de „Prijzenbeschikking 1940 no. 1" alle tot heden van kracht zijnde beschikkingen betreffende de prijzen van roerende goederen en diensten zijn vervallen met uitzondering van de be schikkingen van 20 Februari 1940 betreffende den prijs van hooi, van 23 Mei 1940 betreffen de den prijs van aardappelen en van 6 Juni 1940 betreffende den prijs van weidegras, lucerne en roode klaver. Krachtens de „Prijzenbeschikking 1940 no. 1" is het thans verboden goederen te koop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diensten deze te verrichten tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei berekende prijzen. Onder den op 9 Mei voor een goed of dienst berekenden prijs dient te worden verstaan de prijs, welke bij het meerendeel van de op dien datum afgesloten transacties werd berekend. Indien evenwel op 9 Mei geen transactie heeft plaats gevonden of de op dien datum berekende prijs als een uitzonderlijke moet worden beschouwd, mag de leverancier ten hoogste een prijs in rekening brengen, welke bij het meerendeel van de door hem in de periode van 9 April9 Mei afgesloten trans acties betreffende soortgelijke goederen of diensten in rekening werd gebracht. Voor het geval voormelde transacties betrekking hebben op andere hoeveelheden of kwaliteiten, dan die waarop de thans te sluiten transactie betrekking heeft, mag ten hoogste een prijs worden berekend, welke toentertijd in reke ning zou zijn gebracht. In het geval de leve rancier ook in laatstgenoemde periode geen enkele transactie heelft afgesloten, zal ten hoogste de op 9 Mei algemeen gebruikelijke prijs kunnen worden berekend. Volgens deze beschikking moet eveneens als prijsverhooging worden beschouwd iedere directe of indirecte vermindering van de tegenprestatie, bijvoorbeeld de verandering van de hoeveelheid, het gewicht, de kwaliteit of van de betalings- en leveringsvoorwaarden. Uitzonderingen. Onder de bepalingen van de ,,Prijzenbe- schikking 1940 no. 1" vallen niet: goederen, waarvoor op grond van de Landbouwcrisis- wet 1933 prijzen zijn of worden vastgesteld, alsook goederen uit het buitenland afkomstig, voorzoover deze nog niet in den eigendom van Nederlandsche afnemers zijn overgegaan. Tevens zijn van de voorschriften uitgezon- derd: tarieven of prijzen voor het vervoer van personen of goederen en arbeidsloonen; ten aanzien hiervan alsmede voor alle andere prijzen gelden voorshands de door den opper- bevelhebber van de Duitsche weermacht ter- zake vastgestelde bepalingen. In afwijking van bovenstaande regeling is in verbamd met de huidige vervoersmoeilijk- heden bij de „transportkosten-beschikking" bepaald, dat bij franco levering de daarmede samenhangende extra-transportkosten in reke ning mogen worden gebracht. De leverancier zal evenwel duidelijk op de j desbetreffende facturen het verschil in vracht moeten vermelden en deze aan de hand van vrachtnota's en dengelijke moeten' kunnen Staven. Deze uitzonderingsregeling geldt ech- ter niet voor de bezorgkosten van detaillisten binnen hun normaal afzetgebied. Bij de ,,detailprijzenbeschikking" is voorts een algemeene dispensatie verleend van het verbod tot prijsverhooging der detailprijzen met dien verstande, dat de detailhandelaar de prijs, welken hij op 9 Mei berekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waar- mede zijn inkoopsprijs als gevolg van een door een bevoegde instantie goedgekeurde verhooging is toegenomen, althans voorzoo ver het goederen betreft, welke tegen dezen hoogeren prijs werden ingekoeht. Het beginsei der vervangingswaarde wordt dus, merkt het Handelsblad op, niet aanvaard, terwijl ook de winkeliersmarge, in geld uit- gedrukt, niet mag toenemen. Een regeling mogelijk. Indien zich ondanks deze disipensatierege- lingen groote moeilijkheden mochten voor- doen, zullen ten aanzien van bepaalde goede ren of wel ten aanzien van bepaalde onder- nemingan afzonderlijke regelingen kunnen worden gesteld. Verzoeken daartoe kunnen, mits van een gedocumenteerde toeliohting, waaronder een uitgewerkte kostprijscalculatie, voorzien door de volgende instanties in behandeling worden genomen. Betreffende producten- en groot- handelsprijzen Voor industrieele grondstoffen en produc ten: de rijksbureaux voor de nijverheid, voor landbouw-, veeteelt- en visscherijproducten (waaronder alle voedingsmiddelen) Het Rijksbureau Voedselvoorziening in oor- logstijd. Betreffende de detailprijzen: De afdeeling Middenstand van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. Onvoldoende gedocumenteerde verzoeken kunnen niet in behandeling worden genomen. Ook de controle op de naleving van de prijs- voorschriften is aan bovenvermelde instanties opgedragen. De controle op de detail-prijzen zal voorts bij de politie berusten. In dit verband worden producenten en han delaren nog gewaarschuwd tegen het niet af- leveren uit voorraad van goederen in normale hoeveelheden aan normale afnemers tegen de toegestane prijzen, tenzij ten aanzien van de aflevering krachtens de distributie- of ham- sterwet beperkingen zijn voorgeschreven. In dergelijke gevallen zal de burgemeester der gemeente, waar de voorraad zich bevindt, deze zonder eenige formaliteit in bezit kun nen doen nemen, waarna de goederen ter be schikking van de bevolking, van ondememin- gen of personen zullen worden gesteld. Op de niet-nakoming van de hierboven be- doelde bepalingen zijn door de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet zware vrijheidsstraffen en geldboeten gesteld. Bovendien stelt men zich in dat geval aan het gevaar bloot, dat toe- Wijzingen of vergunningen, welke op grond van de Distributiewet of Landbouwcrisiswet zijn verleend, zullen worden ingetrokken. Aangezien in de afgeloopen weken ondanks het algemeene verbod tot prijsverhooging in sommige gevallen toch prijsverhoogingen heb ben plaats gevonden, wordt den betrokkenen dringend aangeraden deze verhoogingen, voorzoover zij in strijd met de bovenstaande richtlijnen zijn, ongedaan te maken en de uit dien hoofde' teveel ontvangen gelden aan hun afnemers te restitueeren. Ten slotte wordt er op gewezen, dat ook de kooper, de huurder of opdrachtgever, die op- zettelijk bewerkt of medewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de hierbedoelde voorschriften niet worden nagekomen, op ge- lijke wijze als de verkooperyude verhuurder of als degeen, die de dienst verricht, gestraft zal kunnen worden. Het is dus in het belang van het publiek zelf, indien men niet-toelaatbare verhoogin gen ter kennis van de bevoegde instanties brengt. VOORSOHOTTEN VOOR DUITSCHE ZAKENLIEDEN. Onmiddellijk na het binnentrekken van de Duitsche troepen greep de ,,Landesgruppe der Auslandsorganisation" in Nederland, de bui- tenlandsche organisatie van de N.S.D.A.P., krachtig in en richtte een hulpcomite op voor de Duitschers in Nederland. Sedert de op- richting van de organisatie heeft deze krach- tige hulp verleend. Vele Duitschers, die ar- beid en inkomen verloren hadden, konden weer aan passend werk geholpen worden, terwijl, waar dit niet mogelijk was, in het tekort aan inkomsten werd voorzien. Opnieuw heeft thans dit hulpcomite een maatregel genomen, welke voor den weder- opbouw van bijzondere beteekenis is. Deze maatregel bestaat hierin, dat aan ambachts- en zakenlieden een voorschot kan worden ver leend, waardoor het dezen mogelijk wordt ge- maakt hun bedrijf onmiddellijk te hervatten. Verwacht kan worden, dat hiervan een druk gebruik zal worden gemaakt. Voor alle aanvragen kunnen Duitschers zich richten tot het hulpcomitd te Rotterdam, Westzeedijk 145, of daarbuiten tot de Orts- gruppeleitungen van de N.S.D.A.P. BLOEI HER KLOMPENINDUSTRIE IN BRABANT. De klompenindustrie in het land van Heus- den en Altena, met als middelpunt Dussen, en in de Langstraat, waar het bedrijf vooral te Nieuwkuyk wordt gevonden, beleeft een tijd van nieuwen bloei. De opbloei is mede te danken aan de stop- zetting van den invoer uit Belgie en aan de schoenendistributie. Het gemis aan jonge, geschoolde arbeidskrachten blijft een bezwaar. TIENJAARLIJKSOHE VOLKSTELLING GAAT EINDE 1940 NIET DOOR. Naar het Hdbl. verneemt, gaat de tienjaar- lijksche volkstelling, die aan het einde van dit jaar gehouden had moeten worden, niet door; zij is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Men was reeds eenigen tijd ook toen ons land nog niet zelf in den oorlog betrokken was van meening, dat een gedeelte der cijfers, bijv. van de bedrijfstelling, te zeer ,,abnormale" toestanden zouden weerspi^gelen om het ge- wone nut te hebben en had daarom van het houden der volkstelling 1940 liever afgezien. TEGEN VERSPIELXN G VAN AFVAJL. Naar gemeld wordt, bevindt de voorberei- ding der afval- en huisvuilregeling zich in een dusdanig gevorderd stadium, dat binnenkort een officieele publicatie tegemoet kan worden gezien. Er zal van worden uitgegaan, dat eetbare afval gescheiden wordt gehouden van afval, dat voor industriedoeleinden kan worden aan- gewend. Behoudens speciale desiderata van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart (of wel van het departement van Landbouw, al naar gelang de aa'rd van het af val) zal de organisatie, die voor het verzame- len zorg moet dragen, aan de gemeenten wor den opgedragen. Dit zal er vermoedelijk toe leiden, dat vele gemeenten de stad Utrecht tot voorbeeld zullen nemen waar. zoolas be kend, de sehilleboer en de voddenkoopman een soort officieelen status hebben gekregen. GROOTE BELANGSTELL1NG VOOR DE NEDERLANDSCHE UNIE. Welken weerklank het goede Nederlandsche appel van het driemanschap der Nederland sche Unie gehad heeft in de harten van tal van goede vaderlanders, is, volgens de Tele- graaf, Donderdag gebleken op het voorloopige kantoor der Unie aan de Alexamderstraat 20 te 's-Gravenhage, waar de lijsten ter adhaesie- betuiging gereed liggen. In den ochtend was de toeloop zoo groot, dat zich voor het ge- bouw een file vormde. Het nog geringe per- soneel kwam handen te kort om de groote stapels telegrammen met aanmeldingen en bewijzen van instemming uit het geheele land te ordenen. VERSCHERPING VAN DUITSCHE REPRESAILLES. Op de Zaterdag gehouden persconferentie heeft dr. Wissmann medegedeeld, dat blijkens ingekomen berichten de Ned.-Indische regee- ring buitenlandsche joumalisten heeft uitge- noodigd een onderzoek in te stellen naar de interneering der Duitsche onderdanen in Ned.- Indie, waarbij zou zijn vastgesteld, dat zij o.a. over sportterreinen beschikken en hun ge- zondheidstoestand niets te wenschen overlaat. De Ned.-Indiache autoriteiten vergissen zich evenwel, zoo verklaarde dr. Wissmann na- drukkelijk, als zij meenen hiermede voldoende aan de eischen der Duitschers tegemoet te komen. Alle verzoeken, welke van Duitsche zijde gedaan zijn, om een betere behandeling der Duitsche ge'interneerden te verkrijgen, zijn onbeantwoord gelaten en van Duitsche zijde wordt vastgesteld, dat in tegenstelling hier mede de Duitsche geinterneerden op schande- lijke wijze zijn behandeld, in aanmerking ne- mende bovendien, dat £ij in een tropisch land worden vastgehouden. De discriminatie der Duitsche geinterneerden moet dan ook ten scherpste worden afgekeurd en opvallend staat hiertegenover de behandeling der Neder landsche krijgsgevangenen, die alien werden vrijgelaten door de beslissing van den Fiihrer. Zoolang de Duitsche geinterneerden in Ned. Indie niet worden vrijgelaten en weer aan hun gewonen arbeid kunnen gaan, zullen ver- scherpte Duitsche maatregelen hier te lande niet kunnen uitblijven. Deze maatregelen, welke thans genomen zijn, zullen nog ver- scherpt worden tot de Ned.-Indische regeering begrip heeft getoond voor de wijze, waarop de Duitschers in Indie behooren te worden be handeld. VERKOOPVERBOD VOOR EEN AANTAl TEXTIELARTIKELEN TOT 12 AUGUSTUS. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat met ingang van 27 Jul! de verkoop en aflevering van de navolgende artikelen door de textielindustrie, groothandel en kleinhand^l aan consumenten is verboden. Deze artikelen zijn:1 regenjassen, regenr mantels en regencapes (niet uit gummi of gegummeerde stoffen gemaakt), wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest, af zonderlijke wollen of halfwollen jassen (Col berts-, jacquetsportjas e.d.)., afzonderlijke wollen of halfwollen broeken (inbegrepen rij- broeken en plusfours), wollen gebreide slip overs en pullovers (met mouwen), idem zon der mouwen of met (4 mouwen, wollen ge- breide vesten en jumpers (met mouwen)id. zonder mouwen of met 14 mouwen, wollen en halfwollen japonnen en jurken, wollen en halfwollen rokken, rokbroeken en broeken van stof; idem tricot of gebreid, wollen en halfwollen mantelpakken, wollen en half wollen complets, truien. Vierkante meter wollen en halfwollen stof fen voor bovenkleeding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een af- wijkende regeling wordt gepubliceerd tot Maandag 12 Augustus a.s. INVENTARISATIE VAN TEXT I El. PRODUCTEN. Van 5 tot 11 Augustus a.s. zal een alge meene inyentarisatie plaats vinden van bij de textielindustrie, groothandel en kleinhandel aanwezige voorraden textielproducten. Ondememingen en handelaren, die na af- loop van de bovengenoemde periode niet in het bezit van een vergunning van het Rijks bureau voor de distributie van textielproduc ten zijn, zullen door de industrie en andere leveraneiers niet meer mogen worden bediend. NEDERLANDSCHE MILITAIREX IN FRANKRIJK. Teneinde de ingestelde nasporingen te ver- gemakkelijken en den terugkeer van nog m Frankrijk vertoevende militairen te bespoe- digen, wordt aan militairen, die reeds uit Frankrijk zijn teruggekeerd, verzocht alle te hunner beschikking staande gegevens ten aan zien van verblijfplaatsen, welstand, enz. ten spoedigste bekend te maken aan het alge meen informatiebureau, Lange Voorhout 7 te 's-Gravenhage. Den sedert 1 Juli uit Frankrijk terugge- keerden militairen wordt bovendien verzocht aan het algemeen informatiebureau van hun terugkeer mededeeling te doen door middel van een briefkaart, waarop vermeld staan: naam en voorletters, geboortedatum, rang, onderdeel en particulier adres. GEEN TELEFONTSCH VERREER MET DUIT SOHLAND. Een bericht, dat de telefonische verbinding voor particulieren tusschen Nederland en Duitschland op denzelfden voet als voor 10 Mei zou zijn hersteld, berust op een misVer- stand. Zoodra de verbinding is hersteld, zal hiervan officieel kennis worden gegeven. STEUNUrrKEERING OP KAAS EN MELKPRODUCTEN VERVALLEN. Met ingang van 28 Juli is de steunuitkee- ring op kaas en melkproducten vervallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaatregel gelden. [De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle administratieve venplichtingen, welke tot dusver, wegens de steunuitkeering op deze producten, op producenten en handelaren rustten, gehandhaafd blijven. MHJTAIRE PORTVRIJDOM VERVALLEN. Aangezien er thans hier te lande geen mili- taire formaties meer bestaan de Opbouw- dienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch de thans onder het Departement van Justitie ressorteerende marechaussee is hiermede het recht op gratis verzending van briefkaar- ten en couranten door en aan militairen be- neden den rang van officier automatisch ver vallen. Alle correspondentie, verzonden door of gericht aan bij den Opbouwdienst of de marechaussee dienenden, moet derhalve nor maal worden gefankeerd. VERLOFREGELING BIJ DEN OPBOUWDIENST. Gisteren is ingegaan een 'verlofregeling voor het tot den Opbouwdienst behoorende perso- neel, waarbij onderscheid is gemaakt tusschen gehuwden en ongehuwden. Gehuwden krij- gen eenmaal per veertien dagen verlof van Zaterdag van den morgenmaaltijd en daama gehouden inspectie tot Maandagavond 24 uur. Wonen zij verder dan 30 km van hun stand- plaats, dan krijgen zij vrrj vervoer. Ongehuwden krijgen elke week bewegings- vrijheid van Zaterdag, na het eerste, na 13 uur te houden appfel, tot Zondagavond 24 uur. Eenmaal per maand wordt hun hiervoor vrij vervoer -verstrekt. Zij" die in hun woonplaats gelegerd zijn, krijgen, of zij gehuwd zijn of on- gehuwd, geen verlof, doch elke week bewe- gingsvrijheid. Kostwinners worden te dezer zake gelijkgesteld met gehuwden. IBUITENLANDSCHE VERZEKERINGEN. Naar de Verzekeringskamer mededeelt, mogen de wettelijke vertegenwoordigers in Nederland van de Gresham Life Assurance Soc. 'Ltd., de Compagnie Frangaise d'Assuran ces sur la Vie. „le Fhenioc", de Union Life Branche of the Commercial Union Assurance Co Ltd. en l'Union Camp, d'Assurances sur la Vie Humaine, weer premie innen, betalin- gen op grond van verzekeringsovereenkom- sten doen, alsmede andere betalingen, welke de loopende zaken van het bedrijf vereischen, verrichten, uitgezonderd het innen van premie en het aannemen van andere prestaties van vijanden en niet-ingezetenen en het doen van betalingen aan vijanden, en niet-ingezetenen. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN IN DEN STRIJD? De Engelsche radio heeft gemeld, dat de naar Engeland overgebrachte Nederlandsche vliegtuigen, behalve van een oranje driehoek, van een ander onderscheidirigsteeken worden voorzien. Deze machines zullen dus door En geland voor zijn strijd tegen Duitschland wor den gebruikt. T sturen, gedragen door het vertrouwen van het gansche Nederlandsche volk. De politieke wilsvorming in dit land is de zaak der Neder- landers. Wij behouden ons slechts voor, onze positie daartegenover te bepalen. De laatste dagen der vorige week hebben verschillende voor ons land en volk belang rijke publicaties opgeleverd. Het is ons niet mogelijk die alle naar waarde in een nummer van ons blad te verwerken, zoodat een deel er van nader moet voljgen. Maar toch willen wij er nadruk op leg-gen, dat onze lezers goed zullen doen, van den inhoud dier artikelen, welke handelen over de positie van ons land en over uitgevaardigde verordeningen, goede nota te nemen. Het kan van beteekenis zijn zoowel voor hun persoon als voor de gemeenschap, in het belang eener goede samenwerking. In het bijzonder wek- ken wij onze lezers op, te lezen de monumen- tale rede van den Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss Inquart Vrijdag te 's-Graven hage gehouden voor de buitenlandsche orga nisatie van de NjS.D.A.P. Daarin wordt op tal van brandende vraag- stukken een helder licht geworpen. Voor een oveigroot deel hield de Rijkscom missaris zich daarbij bezig met de huidige verhoudingen tot en in bezet Nederland en klaarblijkelijk richtte hij zich daarhij niet slechts tot zijn directe gehoor maar tevens tot 't Nederlandsche volk, met de klaarblijke- lijke bedoeling, op vele nog niet geheel klare punten opheldering te geven, misverstanden weg te nemen en voor ons, Nederlanders, bronnen van zorg zooveel mogelijk te ver- wijderen. Op ondubbelzinnige wijze heeft de Rijks commissaris herhaald, dat de bezetters aan het Nederlandsche volk de mogelijkheid bie den om over zijn toekomst z51f te beslissen, over zijn vrijheid en zijn toekomstig bestaan als zelfstandig volk. Maar hij heeft daarbij geenszins verbloemd, dat dit afhankelijk is van de houding, welke het Nederlandsche volk aanneemt, nu en in de toekomst, met name het achterwege laten van alles, wat moet worden opgevat als een poging om de eindbeslissing in den oorlog in anti-Duitschen zin te beinvloeden. Wat betreft het opzien, dat hier te lande in breede kringen is gebaard door de benoe- ming van commissarissen voor het soc.-dem. vakverbond en de Marxistisch-politieke par- tijen, werd duidelijk gemaakt, dat dit niet is te zien als een ingrijpen in onze binnenland- sche politieke aangelegenheden of als een Duitsch streven tot beinvloeding; van het werk dier organisaties, maar dat men hier uitsluitend van Duitsche zijde het oog heeft gehad op haar buitenlandsche-politieke hou ding en de vroegere vijandelijke houding jegens het naburige Rijk en volk. De keuze der te benoemen personen werd bepaald door hun vroegere houding tegenover Duitschland. Ongerustheid voor de toekomst behoeft dus, in deze opvatting, niet te worden gekoesterd. Voor een rustige en regelmatige ontwik- keling van ons land onder de nieuwe omstan- digheden is van beteekenis de scherpe waar- schuwing aan hen, die, in troebel water vis- schend, meenen orde en veiligheid in gevaar te kunnen brengen. Het was een historische, naar den vorm fraaie en naar den inhoud rijke rede, die ge- tuigt van den ernstigen wil tot begrijpen van hetgeen er in ons Nederlanders in het be- zette gebied leeft en daartegenover van ons 66k begrip vraagt van de positie en de bedoelingen der bezetters. De groote zaal van den Dierentuin, waar de bijeenkomst werd gehouden was versierd met de Duitsche kleuren. Onder de genoodig- den behoorden ook de oud-Minister Posthuma, Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter der Rotterdamsche Kamer van Koophandel en vele ander en. Nadat de Rijkscommissaris was binnenge- treden werd de vlaggengroet gebracht. Na opening door den heer Lauffer gaf deze het woord aan den leider der afdeeling Neder land, den heer Ruhberg. Deze hield een in- leidende rede, waarin hij de historie der af deeling schetste en de behandeling die de Duitschers in Nederland ondesrvonden. Hij herdacht ook de gebeurtenissen tijdens de in terneering in het bijzonder de gedoode Duit schers, waarvan er 80 die in een lokaal te Rotterdam waren geintemeerd door de krijgs- verrichtingen het leven lieten. Bij deze herdenking zakten de vaandels en hoorden de aanWezigen staande het ,,Ich hatt' ein kameraden" aan. Onder luide toejuichingen gaf hij daama het woord aan den Rijkscommissaris, voor het uitspreken van zijn rede. Deze wendde zich eerst tot de Duitschers in Nederland en besprak hunne taak. Er is voor hen nog geen rusttijd gekomen. Zij heb ben een voortdurenden plicht van overgaVe voor het Duitsche volk, met daarbij voor alien het bewustzijn, mede-arbeiders van den Fiihrer te zijn in het grootste oogenblik dfer geschiedenis van het Duitsche volk. In zijn rede zeide de Rijkscommissaris het volgende omtrent: De toekomst van Nederland. Ten aanzien van dit land wil ik nog eens vaststellen, dat naar onzen wil en wensch het Nederlandsche volk in den strijd van dezen j tijd zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst geheel zal weten te verzekeren en mannen I uit het Nederlandsche volk, die zich van hun j verantwoordelijkheid bewust zijn en zicn j geven willen, het lot van dit land mogen be- Het gedrag der Nederlanders. Wat nu het gedrag der Nederlanders aan- gaat, willen wij vaststellen, dat wij zeker niet onderworpenheid of onoprechte beminnelijk- heid verwachten; wat wij echter wel verwaeh- ten is een behoorlijke en beheerschte houding. Ook in dit opzicht zijn wij grootmoedig. Dat wij tegen een werkelijk Nederlandseh nationaal gevoel niets hebben, bewijst het beste het feit, dat wij geen bezwaar hebben tegen de Nederlandsche nationale vlag, en dat wij aan de toekomst van Nederland denken, toont de zorg aan, die wij voor de Neder landsche jeugd hebben, want de jeugd is de toekomst van het volk. Ik richt echter tot ouders en leeraren de emstige waarschuwing, de jeugd niet in een verkeerd begrepen natio naal gevoel op een dwaalweg te brengen. Onze bemoeienis met den opbouwdienst en de hulp en begunstiging, die wij bieden aan de aprichting van den arbeidsdienst als het be- langrijkste opvoedings- en schoonmaakmiddel van een volk moet iedereen toonen, waar het ons om gaat. Zekere verschijnselen zijn evenwel zorgwek- kend, niet voor ons, doch voor de Nederlan ders zelf. Hiertoe behoort bijvoorbeeld de houding der Nederlanders tegenover onze Rijksduitsche volksgenooten. Waartoe moet het bijvoorbeeld leiden, wanneer klaarblijke lijk diegenen onder ons, die jarenlang hier loyaal medegearbeid hebben, op sommige plaatsen nu geboycot worden? Waarom wordt een deel van het Nederlandsche volk door onverantwoordelijken, die aan de touw- tjes trekken, deze weg opgedrongen, dien het eens, nog afgezien van de schadevergoeding, weder geheel terug moet gaan. En nadruk- kelijik wil ik waarschuwen tegen iedere be- leediging van het Duitsche volk en het Duit sche rijk, van onze symbolen en vlaggen, boven alles echter tegen iedere beleediging van onzen Fiihrer, die onze hoogste eer is. Ik zeg zeer helder en duidelijk, dat een zoo- danige beleediging de zwaarste beleediging is, die een oogenblikkelijke en onverbiddelijke reactie van ieder van ons, boven alles van iederen wapendrager, tengevolge zal hebben, ik wil ook echter al diegenen waarschuwen, die in troebel water willen visschen en mee nen, dat zij achter den rug der Duitsche weermacht hun dapperheid kunnen bewijzen. Zonder uitzondering gelden voor alien de ver ordeningen voor de handhaving van orde en veiligheid en iedere poging tot verstoring zal zonder aanzien des persoons gestraft worden, vanwaar ook deze komen moge. Voor recht- matige bezwaren zal ik steeds een open oor hebben. Het schijnt mij ook noodzakelijk, de be trekking gelijk die thans voor ons geldt- ten aanzien van de naar het buitenland gegane vroegere politici der Nederlanden te verdui- delijken. Met de vroegere regeering heb ik mij des te minder beziggehouden, daar het toch ook volgens de grondwet van dit land aan de regeering verboden is, den zetel naar buiten Nederland te verleggen en derhalve deze stap onwettig is en daarmee alle verdere ondemomen maatregelen dezer mannen even eens onwettig geworden zijn, geheel afgezien daarvan, dat krachtens het bezettingsrecht de Fiihrer van het Groot-Duitsche Rijk voor den duur der bezetting de uitoefening en toe- passing van de regeeringsmacht duidelijk ge- regeld heeft. De positie van het Huis van Oranje. Wat nu de positiekeuze ten aanzien der Koningin betreft, moet het volgende vastge steld worden: de Koningin heeft den oorlogs- toestand tegen het Duitsche Rijk uitgeroe- pen, althans door haar autoriteit gedekt en is als vijandin van het Groot-Duitsche Rijk naar Engeland gegaan. Bovendien volhardt zij in dezen toestand, te meer waar ons niet bekend is, dat zij op eenigerlei wijze protest tegen de van Engeland uit tegen Nederland ondernomen bomaanvallen op niet-militaire doelen, waa-raan voorts nog in de eerste plaats Nederlanders ten offer vallen, indient. Zonder de vraag van den staatsvorm in de Nederlanden aan te raken, zonder de betrek king van het Nederlandsche volk tot het Huis van Oranje op eenigerlei wijze te willen influenceeren, want dit zijn dingen, waarover het Nederlandsche volk zelf in vrij besluit zal oordeelen, staat vast, dat een bezettingsmacht het zich niet kan laten welgevallen, dat voor een persoonlijkheid, zelfs als die de Koningin van een land is, die zich in de rijen der vijan den bevindt, betoogingen van welken aard ook worden gehouden. Evenzoo spreekt het vanzelf, dat iedere bemoeienis met het be- zette land voor den duur dezer bezetting uit- geschakeld wordt. Ik onderstreep deze ver- klaring met nadruk met het oog op toekom stige gedenkdagen, maar ook met het oog daarop, dat vermeldingen in politieke vergaderingen of programma's door de bezettingsmacht niet kunnen worden ter kennis genomen. Alles, wat ik hier van de Koningin zeide, geldt in de gegeven om- standigheden ook voor het Huis van Oranje. Dit standpunt heeft met onze wilsvorming van het Nederlandsche volk niets van doen. EXTRA-TREINEN NAAR DE LEIPZIGER-MESSE. De Duitsche rijksspoorwegen laten een reeks extra-treinen uit het buitenland (ook uit Nederland) loopfen, ter gelegenheid van de Leipziger Najaarsmesse, die van 2529 Aug. te Leipzig wordt gehouden. DRENKELINGEN REDDEN UIT AUTO'S. De hoofdconsul der popaganda van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heer A. J. Meijerink, schrijft: In bijna alle berichten omtrent het ongeval treft men de passage aan: „bestuurder ver- dronk daar de portieren ,,onwrikbaar vast- zaten". Hulde en dank brengend aan de velen, die door onmiddellijk te water gaan, getracht hebben aan de ongelukkigen hulp en bijstand te verleenen, wil ik toch gaame er op wij-zen, dat alvorens een deur onder water geopend kan worden, de z.g. „evenwichtstoestand" moet zijn ingetreden, d.w.z., dat de druk van de luchtkolom boven op het watervlak bin nen in de auto gelijk is aan den druk van het water buiten op de portieren. Wachten de inzittenden of de redders dit moment niet af (waarneembaar voor den opgeslotene door het eindigen van geraas), dan is openen der deuren vrijwel onmogelijk. Tal van gevallen met auto's te water in de practijk (en ook bij onze welgeslaagde proe- ven in de diepe Fordhaven te Amsterdam) I hebben de waarheid van het boven medege- deelde duidelijk bewezen. De evenwichtstoestand treedt gewoonlijk, afhankelijk van den toestand der verongelukte auto, pas na drie of vier minuten op. Slaagt men dus bij de eerste pogingen niet om de deur te openen, dan herhale men I de pogingen gedurende eenige minuten lang, Duikers moeten elkaar afwisselen, of telkens boven komen om adem te halen. De inzittende moet bedenken, dat hij minu- tenlang kan leven onder water door te gaan staan in de ondergedompetde auto en adem te scheppen uit de luchtkolom onder 'tgeslo- ten dak, bij sohuinstand in het achterboven- ste deel van den wagen. Proeven hebben be wezen, dat onze brigadeleden in tal van ge vallen in het openbaar opzettelijk verbleven in een auto onder water en daarin konden vertoeven van 5 tot 7 minuten lang. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen behandelt de materie: het redden van drenkelingen uit te water gereden auto's o.a. voor door verspreiding van een brochure. Het redden van drenkelingen uit auto's (verkrijgbaar ad 10 cent, werklooze chauffeurs kosteloos) en door het houden van voorlichtingsavonden met lichtbeelden. EEN REGELING VOOR DE CONFECTIE- INDUSTRIE VASTGESTELD. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat Vrijdag is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2