ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCtfcVLAANDEREN Program van de Nederlandsche Unie. De Erfenis van een Zonderling. No. 10.093 MAANDAG 29 JULI 1940 80® Jaargang Feuilleton Binnenland 1/ ZENSCH ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Tem«inec f 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzen fr. per poet 1,05 per 3 maanden By rooruitbetaling fr. per poet f 6per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige lan den f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. CJltgeefster: Flrma P. J. VAN DE SAND 15 GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KT.ir.lW, ADVERTENTIENper 5 regala 50 cent btj vooruitbetaling. Grootere letters en ciicibd's worden naar plaatsruimta berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst eto dag voor de uitgave. DIT BEAD VERS CHI.I NT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. iDe N. U. is in een zware stonde onzer va- derlandsche geschiedenis gesticht om alle Nederlanders te verzamelen tot doelbewusten arbeid voor het behoud en de versterking van vaderland en volksgemeenschap en tot de voorbereiding van de voorwaarden en de we- gen van hun bestaan en welzijn in de toe- komst. Met open oog voor de werkelijkheid wil zdj dien arbeid terstond aanvangen, voor- zoover de beperkingen van den staat van be- zet gebied dat mogelijk maken en in loyale verhouding tot de bezettende oveiiheid. De N.U. st,elt zich tot taak de volkseenheid op staatkundig, cultureel en sociaal-econo- miscb gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christelijken geest in de samenleving wil de N.U. Op cultureel gebied: 1. Beboud van het Nederlandsche volks- karakter en versterking Van die eigenschap- pen, waaraan het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn plaats in de wereld te danken heeft; 2. Verbeffing van het levensideaal boven materialisme en egoisme tot toewijding aan de waaraohtige levenswaarden van menscb en gemeenschap 3. Bescherming en ontwikkeling van eigen bestihaving en zeden en van het volkseigen in de gewesten zoowel als in het geheele land; 4. Vrijbeid van godsdienst, kerk, levens- beschouwing en opvoeding; 5. Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur en van zijn functie in de uitwisseling der cultureele waarden 6. Nauwe cultureele betrekkingen met Vlaanderen en Zuid-Afrika. 7. Opvoeding van de jeugd in nationalen sin; 8. Vooruitziende verzorging der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid 9. Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling in verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap. Op Soclaal-economisch gebied wil de N.U. met handhaving van het eigen karakter der Nederlandsche volkshuishouding in baar samenbang met de wereldeconomie en haar gerichtheid op het wereldVerkeer 1. Organische ordening der arbeidsgemeen- schap zonder klassetegenstellingen 2. Vooropstelling van de belangen van het gemeenebest boven die van den enkeling, met erkenning van onvervangbare waarden der persoonlijke zelfwerkzaamheicL; 3. Doelbewuste leiding van de voortbren- ging en verdeeling van stoffelijke goederen; 4. Dienstbaar making van geld- en crediet wezen aan de eischen der volkswelvaart; 5. Erkenning van den plicht van iederen Nederlander om te arbeiden en van den pliciht van het gemeenebest om iederen Nederlander in den gemeenschappelijken arbeid te doen deelen 6. Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht o.a. door bevordering van gezinsvorming en gezinswel- vaart en bevordering van bezitsvorming voor alien; 7. Versterking van den landbouw door loo nend prijspeil en ordening van het grond- gebruik 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven; Op staatkundig gebied ijvert de N.U. voor een sterk Nederlandsch volk, in nauwe ver- bondenheid met de overzeesche gebieden. Zij is overtuigd, dat een organische opbouw van het Nederlandsche gemeenebest onder lei ding van krachtig en besluitvaardig gezag noodzajcelijk is. De uitwerking van deze richtlrjnen zal zij ter hand nemen, zoodra de tijd daartoe ge- komen is. Na de oproep, die in zijn kortheid eenigs- zins vaag was, heeft het driemanschap, dat zich geroepen gevoelt onder de omstandig- heden, waarin ons land en volk zijn geraakt, reeds spoedig zijn programma verspreid. We vermeenen, dat ons volk hen daarvoor dank- haar kan zijn. Wil de leiding de goede rich- ting uitgaan, in Nederlandschen trant, dan was het ook noodig.tdat de hand aan den ploeg werd gestagen en we zijn van oordeel, dat het ontwikkeld programma kan onder- schreven worden door alle Nederlanders van goeden wil. lUit de jongste redevoering van den Rijkscommissaris, den heer Seys-Inquart, is bij vernieuwing gebleken, dat de Duitsche autoriteiten. aan Nederland geen politieke ont wikkeling wenschen op te dringen, doch aan het volk overlaten zelf den weg te banen, die het bij de hervorming van het westelijk deel van Europa zal hebben in te nemen. Natuur- lijk zal er bij de nadere uitvoering van het plan nog heel veel nader uitgewerkt moeten worden, zullen er voorzeker bij de lezers nog versohillende vragen bestaan of zijn gerezen, waarop thans geen antwoord wordt gegeven. Br zijn in dit verhand ook zaken, de ontwik keling van ons land betreffende, waarvoor het thans nog te vroeg is deze te stellen, nog min der daarop antwoord te ontvangen. De per- sonen die leiding geven aan de Nederlandsche Unie staan ons echter door hun verleden borg, dat zij daaraan een oplossing zullen weten te geven in Nederlandsch nationalen geest. Het programma streeft zonder tegenspraak naar een opbouw van ons land en zijn bevol- king en welvaart voor alien. Er zullen aan de leiders ongetwijfeld zware eischen worden gesteld, doch men mag ver- wachten dat zij een helder inzicht hebben, om ons land een plaats in de wereld te doen in- nemen, die het niet al te ver verwijderd blijft van de bevoorrechte positie die wij tot hiertoe hebben ingenomen. Want, dat wij ons zullen moeten aanpassen, dat wij in verschillend op- zicht van lievelingswenschen zullen moeten afzien, dat het Nederlandsche volk in al zijn lagen tot versobering zal worden gedrongen, moet nu toch wel al tot alien zijn doorgedron- gen. Dit moet echter des te meer reden zijn om zonder terughouding krachtig als een man samen te werken, opdat het Nederlandsche volk weer opbloeie tot een krachtige natie. Het valt niet te ontkennen, dat wij dikwijls hebben moeten betreuren gemakzucht, gebrek aan belangstelling voor de algemeene belan gen, algeheele onthouding, een voortleven in een zelfzuchtige zelfgenoegzaamheid, waar- door vele goede dingen achterwege moesten blijven. 'Hoe steekt daar scherp tegenover af de houding van onze Oosterbureh, die men met trots oh hoort spreken over hun sterke gemeenschapszin, hun eenheid, die tot sterkte van het volk leidt en gelegenheid schept voor het volvoeren van groote daden, onder een Leider waarin zij vertrouwen stellen! La at ons volk zich thans scharen achter het driemanschap, dat ons volk nationaal wil op- voeden en sterk maken. Aan belangstelling ontbreekt het niet. Reeds terstond stroomden er blijken van belangstel ling binnen. De honderdduizend waren spoe dig bereikt, de 200.000 zijn thans reeds over- schreden. Dat wil wat zeggen op de enkele dagen, die na den oproep gepasseerd zijn. Maar daarbij moet het niet blijven. Alle goedwillenden dienien van hun instemming te doen blijken, opdat tegenover de bezettende macht kan gewezen worden op het feit, dat deze beweging gedragen wordt door een breede schare van het Nederlandsche volk. Dit is noodig, om te voorkomen dat anderen zich als leiders zouden opwerpen, die inder- daad niet de breede scharen van het volk achter zich hebben. Allen die hechten aan het voortbestaan, aan de welvaart vfa de Nederlandsche natia- pehooren thans alle ge- reserveerdheid van zich af te schudden en zich uit te spreken, door hun adhaesiebetui- ging in te zenden -aan het bureau van de Nationale Unie te 's-Gravenhage, Alexander- straat 20. Teneinde toetreding voor een ieder moge lijk te maken, is de minimum-bijdrage vast- gesteld op 50 cent per persoon per jaar. Op Nederlandsche wijze! Na de inleiding van Mr. L. Einthoven op de persconferentie van de .Nederlandsche Unie" was er schrijft het Handelsblad gelegen heid tot het stellen van tal van vragen betref fende het programma. Daarbij werd o.a. de vraag naar voren gebracht, of dit programma aan de Duitsche autoriteiten ter goedkeuring was voorgelegd. iDeze vraag werd door Mr. Einthoven ont- kenniend beantwoord. Wel is een bespreking gevoerd met de hoogste Duitsche instanties, waarin de algemeene richtlijnen werden be- sproken, die de volkomen instemming hebben. Het is zaak, dat de gedachten en wenschen uit het volk zelf opkomen. Daartoe zal tevens een uitvoerige propaganda noodig zijn. Deze zal de gedachten van het driemanschap ver- der uitdragen en toetsen aan wat in het Nederlandsche volk leeft. Het programma is het programma van ons drietal, aldus Mri Einthoven, en wij zijn er zeker van, dat er niets in staat, dat aan de Duitsche overheid onwelgevallig zou zijn. Deze stelt ook voorop, dat de organische op bouw, dien het programma voorstelt, op Nederlandsche wijze uit het volk zelf moet opkomen. Hierbij zal contact gezocht worden met an- dere organisaties, die in dezen tijd eenzelfde streven volgen. Gaame zal men daarmede samengaan. Doch men wilde niet langer wachten tot dit contact volledig gevonden was, omdat de tijd dringt voor daden en lan ger onderhandelen tijdverspilling zou zjjn. Wanneer gezegd werd, dat zoowel individuen als groepen zich kunnen aansluiten, dan houdt dit niet de bedoeling in, dat politieke groepen zich zouden aanmelden. Het drie manschap wenscht geen conglomeratic van politieke partijen. Anders is het met sociale vereenigingen, die in eenzelfden geest wen schen samen te werken. Tegen bedrijfsconcentratie en trustvoruriing. Prof. Dr. J. E. de Quay beantwoordde de vraag wat verstaan werd onder het program- ma-punt van beteugeling van bedrijfsconcen tratie en trustvorming. Dit betreft een be- strijding van de in de laatste jaren te zeer toegenomen sterke macht van bepaalde con- centraties, die men in heel de wereld, maar ook in Nederland heeft waargenomen en die de welvaart van het volk in zijn geheel heb ben benadeeld door een te sterke machtscon- centratie van het bedrijfsleven in enkele han- den. Dat zal moeten worden beteugeld. In bepaalde vormen zal die concentratie natuur- lijk wel noodig zijn, doch het is eisch de uit- wasisen te bestrijden. Jeugdbeweging. Ook het streven naar eenheid der jeugd- organisaties werd door Prof. De Quay nader toegelicht. Beoogd wordt te komen tot een nationale jeugdorganisatie, een voor jongens en een voor meisjes. De onderlinge verdeeld- heid, welke tot nu toe heerschte moet worden hestreden, al zullen de versohillen op confes- sioneele basis zooveel mogelijk gewaarborgd blijven. Deze zijn een te zeer in ons volk Oorspronkelijke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 37) Vervolg. Mac Tavish wreef zich de beenige handen: ,,Uitstekend, Jones... laat dan dadelijk deze oude wekkers in den wagen van mijnheer Mac Donald brengen; stapel ze netjes op, dat hrj er onderweg geen last mee krijgt!" „En zoo, dat ik er geen verliezen kan!" voegde Pete er aan toe, v66r de deur zich sloot. De gedachte alleen, dat hjj een wek- ker zou verliezen en dat dat natuurlijk juist degene zou zijn, waar het kostbare papiertje in zat, bezorgde hem kippenvel. „Zullen we een oogje houden op het in- laden?" vroeg Pete,-„dan kan ik tegelijk het aantal tellen!" voegde hij er wraakzuchtig aan toe, doch Mac Tavish scheen dat niet te bemerken en ging hem voor naar de deur. Vanaf de hooge steenen stoep sloegen'ze net vlotte verloop Van de inscheping gade, en Pete, die zich afvroeg, in welke van al die wekkers wel het papiertje zitten zou, kende maar 6dn angst, en dat was, dat er iemand zou ontdekken, dat de oude en nieuwe wek kers van hetzelfde merk waren en er een op- merking over maken. Maar de fortuin lachte Pete blijkbaar toe; dat mooht trouwens wel, bedacht hij grimmig; het zaakje had hun al genoeg gekost! Toen de laatste wekker in den wagen werd geladen, sehudde Pete Mac Tavish de hand en klom achter het stuur. Daar, achter den ronkenden motor, voelde hij zich veilig en hij deed z66 vriendelijk, in zijn vreugde, den kost- baren wekker in bezit te hebben, dat Mac Tavish zich over den rand van den wagen boog en hem uitnoodigde tot een spoedig nieuw bezoek aan het Internaat voor Jonge- heeren. Pete trapte het pedaal in, trok aan de versnellingshandle, grijnsde tegen Mac TaVish en verzekerde hem, dat hij er aan den- ken zou. En omdat het geluid van zijn weg- rijdenden wagen toch alles overstemde en Mac Tavish achter hem verdween, voegde hij er aan toe: ,,En voortaan zal ik het Internaat voor Jongeheeren zorgvuldig uit den weg blijven, oude heer!" HOOFDSTUK XV. De betrekkingen tusschen John en de Venus van Milo. De rit, die John te maken had, was op geen stukken na zoo lang als die van Pete. En toen Pete halverwege Liverpool tankte, met nog een flinken rit in het vooruitzicht, reed John het bordje voorbij, dat aangaf dat hij het doel van zijn tocht had bereikt: Brunscombe. John wist het adres van zijn man uit het hoofd: hij had vier maanden lang met Lois te zamen, elken dag de lijst onder de oogen ge- had en het noemen van een voorwerp was voldoende, om hem dadelijk een adres voor den geest te laten komen. Het adres van den eigenaar van de Venus van Milo was: Perry K. Wilson, Rose House, Brunscombe. Het systeem, dat ze tot dusver gevolgd hadden, was uitstekend gebleken en John week er niet van af. Brunscombe bleek een klein stadje, niet ongelijk aan dat, waar de eigenaar van de opgezette parkieten had ge- woond en John zocht allereerst een restaurant op, waar hij wat eten kon en het telefoonboek nazien. Hij vond een gezellig uitziend hotel- levend geestelijk goed dan dat men daar dwingend aan voorbij kan gaan. Men is met die eenheid reeds zeer ver gevorderd en bin nen enkele dagen zullen daarover nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Deze drang naar eenheid brengt mee, dat ook in ons onderwijs de nationale kracht sterk zal moeten doordringen. Eisch hiervoor is de vorming van leiders voor onze jeugd. Dit is een der belangrijkste punten voor het kwee- ken van den goeden nationalen geest onder de jeugd, en met de vorming dier leiders zal terstond worden begonnen. M!r. Einthoven vulde daarbij nog aan, dat gestreefd moet worden naar ordening van zaken, die volkomen aansluit bij 't Nederland sche volkskarakter. Het driemanschap wil leiding geven, maar niet decreteerend voor- schrijven: zoo en niet anders. Op Nederlandsche wijze moet het eigen volksbestaan langs eigen wegen opgebouwd worden. Ware er edn persoon te vinden ge- weest, waar het heele volk bereid zou zijn zich achter te scharen, dan zou dit drieman schap niet naar voren zijn getreden, doch die man is er niet. Vandaar dat dit driemanschap zich opwierp die taak van unificatie te ver- vullen. Een raad van bijstand zal organisch en corporatief worden gevormd. Deze zal echter geen politieke personen bevatten. Namen konden thans nog niet worden mede- gedeeld. De verhouding jegens deze secretarissen- generaal is niet anders dan die van iederen gewonen burger, die zich tot hen kan wenden met vragen of met het verstrekken van ad- vies. Het is geenszins de bedoeling een inter- mezzo-regeering te vormen, maar toch is het wel mogelijk invloed te oefenen op de ontwik keling van bepaalde maatregelen en de voor bereiding daarvan. Het zal moeten blijken, of de invloed welken de Nederlandsche Unie beoogt, groot kan zijn of niet. Dit is tevoren niet te zeggen, doch hangt af van de instemming, die het streven van het driemanschap onder het Nederland sche volk vindt. R.K. boeren, tuinders en metaalbewerkers scharen zich achter de N. U. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft aan de Nederlandsche Unie het volgende telegram gezonden: ,,De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattend 77.000 leden, daar toe speciaal gemachtigd door de gewestelijke organisaties, betuigt zijn sympathie met het initiatief van de Nederlandsche Unie en koes- tert de verwachting, dat alle iandgenooten zich daarin mogen samenvinden voor den op bouw van een schoone toekomst. Van den Nederlandschen R.K. Metaalbe- werkersbond ontving de Nederlandsche Unie een telegram, dat luidt als volgt: ,,Aan de Nederlandsche Unie". Het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Metaalhewerkershond, vertegenwoordi- gende ruim 23.000 R. K. metaalbewerkers, op Zaterdag 27 Juli 1940 in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de tot stand koming van de Nederlandscjie Unie, juicht deze tot stand koming van harte toe, betuigt daarmede zijn voile instemming en zegt spon- taan algebeele medewerking toe." Unie ruime weerklank. Ook Zeeuwsch-Vlaan deren moet zich laten hooren. Met dit doel worden dezer dagen in alle ge- meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen lijsten ter teekening neergelegd waardoor aan alle inwoners de gelegenheid wordt gegeven met hun handteekening van hun instemming met hat streven der Nederlandsche Unie te doen blijken. i j Door aanplakking van de reeds gepubliceer- de oproep van het driemanschap Einthoven, Linthorst Homan en De Quai tot aansluiting wordt dan de bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren nog eens opgewekt zich in zoo groot mogelijken getale voor de Nederlandsche Unie uit te spreken. Voor het programma, alsmede voor het zich opgeven a 1 lid der Unie, wordt ver- wezen naar de bladen. DISTRIBUTIE. Men bericht ons: Reeds weken lang wordt van meerdere zij- den bfl ons Nederlandsche volk aangedron- gen om zich te hervinden en zich aaneen te sluiten tot het gaaf houden van onze Neder landsche volksgemeenschap. Geen stem bleek tot voor kort te spreken tot en voor het geheele volk. Thans vindt het geluid der Nederlandsche tje, parkeerde zijn wagen er voor en trad binnen. Het restaurant was klein, maar heel gezellig. Door de hooge ramen vielen groote plekken zon naar binnen, die een huiselijk aanzien gaven aan het interieur, met de oude Windsor-meubelen. John zocht een gemak- kelijken stoel uit en zonk er in neer. Dadelijk kwam een kellner op hem af, die zijn servet over het tafeltje haalde en afwach- tend bleef staan. Johwkeek op zijn horloge. Het was half een. Het was uitgesloten, by iemand's particuliere woning te komen aan- loopen v66r op zijn vroegst drie uur in den middag en dus besloot hij, den tijd in dit restaurant dood te slaan en zijn zending zoo goed mogelijk voor te bereiden. Hij besliste een aperitif en vroeg om het telefoonboek. Beide werden hem spoedig gebracht en hij verdiepte zich in het kleine boekje. Maar hij zocht vergeefsch. Ditmaal scheen de man, dien ze hebben moesten, eens geen telefoon te hebben. Hij sloeg het boekje dicht en vroeg om het adresboek. Dat bracht hem natuur lijk succes en John vond den heer Perry Wil son, V.C. vermeld als gepensionneerd kolonel van het Engelsch-Indische leger. Behalve die aanduiding van het Victoriakruis stonden er nog een heele reeks eervolle vermeldingen en onden in afkortingen achter zy'n naam en John trok een bedenkelijk gezicht. Het was ongetwijfeld een van die ijzervreters, die hun leven in Indie hebben doorgebracht, er hun carriere hebben gemaakt en nu in het Oude Engeland rustlg leven. Hij riep weer den kellner, bestelde een tamelgk uitgebreide lunch en vroeg hem of hij den heer Perry Wilson kende. De kellner knikte en glimlachte: Kolonel Wilson? Ja, zeker mijnheer, ieder- een kent hem hier. Hij woont op een klein landgoed, een eindje hier vandaan. Rose House heet het, een huis, heelemaal in Indischen stijl gebouwd. Het is een mooi huis, mijnheer!" John interesseerde zich niet bijzonder voor de aesthetische waarde van het huis van kolonel Perry en zijn volgende vraag was, of de kolo nel soms standbeelden verzamelde of zooiets. De vraag kwam den kellner blykbaar nogal zonderling voor. „Welnee, mynheer... niet dat ik weet; het is een heel aardige man van een jaar of vijf en zestig, hij is nog niet zoo lang hier in En geland, twee jaar geleden is hij met zijn vrouw uit Britsch-Indie hierheen gekomen. Het eenige, wat hy verzamelt, voor zoover ik weet, zijn wapens; hy heeft zijn huis vol met wapens van alle mogelijke uithoeken van de aarde.' John peinsde een kort oogenblik; het kon heelemaal geen kwaad, als hij den kellner iets vertelde ,,'Kijk eens hier," zei hij, „ik moet voor een groote klant van me een goed beeld van de Venus van Milo te pakken zien te krijgen; er zijn er wel, maar die vindt mijn client niet goed genoeg. Ik ben handelaar in kunstVoor- werpen, zie je?" De kellner boog ten bewijze, dat hij het be- greep. ,,Nu heeft de kolonel in zgn tuin een prach- tig beeld van de Venus van M[ilo, en ik wil dat van hem zien te koopen. Nu wilde ik alleen maar weten of de kolonel om de een of andere reden daar iets tegen zou kunnen hebben De kellner dacht na, zijn blik gevestigd op het eiken plafond. „Neen, mynheer", zei hy dan en sehudde langzaam het hoofd, ,,ik zou niet weten, waar- om niet, als de prijs redelijk is; de kolonel is, zooals ik al heb gezegd, een heel aardige man en zulk een groote voorliefde voor kunst heeft hy, geloof ik, niet!" Hij glimlachte, terwijl hij het zei en John knikte tevreden. De kellner ging weg, om de bestelde lunch te halen en John zette het on- derwerp Venus van zich af, om aan andere dingen te denken. Hoe zou, Pete het er af brengen en wat deed Lois op het oogenblik? Lois had van hen alien het gemakkelijkste baantje gekregen, daar had hij wel voor ge- zorgd. Ten eerste was het plaatsje, waar ze heen moest, het minst verre van alle drie en De Burgemeester van THRNEfUZEN maakt bekend, dat op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Augustus a.s. de nieuwe brooddistributiebon- boekjes zullen worden uitgereikt door den Distributiedienst, Vlooswijkstraat 34, op ver- toon van de stamkaarten van alle gezinsleden. Hierby zullen tevens de rantsoenkaarten voor rystemeel ten behoeve van kinderen beneden 4 jaar worden verstrekt. De Burgemeester voomoemd, P. TE1LLEGEN. VERGADERING VAN DE N. S. B. In de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, heeft de N.S.B. in Nederland Donderdagavond een vergadering gehouden, welke aansloot op de vergadering welke de vorige week werd gehouden. Nadat Ir. Huygen de vergadering had ge- opend werd allereerst gesproken door den heer Schout van Dieren, gewestelijk leider van den nationalen jeugdstorm, die zeide, dat op 1 Januari 1940 ons land 737 jeugdvereeni- gingen telde, de sportvereenigingen niet mee- gerekend. In het komende nieuwe Groot Nederland zal slechts den jeugd-beweging be staan, de nationale jeugdstorm. Daarin zal plaats zijn voor de jeugd van de 17 provin- cies van Dietsehland. Het woord was hiema aan den heer C. van Geelkerjcen, den plaatsvervangenden leider der N.S.B., die direct aanving met de behan- deling van de vragen, welke de vorige week niet konden worden beantwoord. Op de vraag kan het Wilhelmus als volks- lied niet vervangen worden door het Wien Neerlands bloed, werd geantwoord: het Wil helmus is het oudste volkslied der wereld er, teekent den strijd van een volk. Thans zingt de N.S.B. het eerste vers niet meer, doch wel het zesde. Het Wien Neerlands Bloed kan niet, althans nu nog niet, het Nederlandsch volkslied worden genoemd. De weerbaarheidsafdeelingen der N.S.B., aldus bleek uit het antwoord op een volgende vraag, zyn niet gewapend. Een vraag over oudersdomspensioen ont- lokte den heer Van Geelkerken de mededee- ling, dat de N.S.B., indien de leiding van den staat in haar handen komt zal zorgen voor ouderdomspensioenen voor een ieder die hard heeft gewerkt. Zij die thans storten bij de vrijwillige ouderdomsverzekering doen ver- standig hun stortingen te blijven doen. De NjS.B. is bang voor onze kolonien. ten tweede leverde het aankoopen van een kandelaar minder moeite dan dat van een ouden wekker of van een tuinbeeld van Venus. Hij maakte snel een korte berekening: Lois had de plaats van bestemming kunnen bereiken voor elf uur in den morgen... zeker in haar snelle, roode wagentje. Als alles goed verliep, had ze op het oogenblik den kande laar al in haar wagen en was ze op weg naar huis. En Pete(? Terwijl de kellner hem zijn soep voorzette, verscheen een uitdrukking van waardeering op zyn gelaat. De sympathie, die hij van het eerste moment voor Pete had gevoeld, was juist gebleken. Pete was een prachtkerel, de wyze waarop hij de situatie had gered, door eerst Bealie met zijn Igst in handen te krij gen, toen alles verloren scheen en later den toestand in hun voordeel te keeren, toen de brigadier in den kelder bij Bealie verscheen, dat waren staaltjes van tegenwoordigheid van geest en moed geweest, die hij op prijs stelde. Hoe zou Pete het maken met zijn wekker? John had er geen flauw idee van, dat de wekker in een internaat stond, beheerd door Mac Tavish, tezamen met honderd drie en veertig andere wekkers, anders zou de ge- amuseerde trek op zijn gelaat wel hebben plaats gemaakt voor een bezorgde. Maar zijn vertrouwen in Pete's handigheid, de overtuiging, dat Lois zich ook wel zou weten te redden, en het besef, dat de taak, die voor hem lag, geen groote moeilijkheden opleverde, deed hem zijn uitstekende lunch met smaak verorberen. Toen hy klaar was en een sigaret had op- gestoken, was het even over half twee. Bui- ten het restaurant was alles stilbijna geen verkeer ging er door de zonnige straten; een vliegmachine ronkte hoog boven in de diepblauwe lucht; trage vliegen zoemden in het restaurant. Hij kon eigenlijk heel goed een ritje maken in dat schitterende weer, in- plaats van hier binnen te bUjven zitten! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1