Feuilleton-vertellingen Dam- en Schaakrubriek Voor de Huisvrouw. Landbouwberichten BRABANTSCHE BRIEVEN. SCHAJKEN. DAMMEN. BEMESTING VAN OUDEN EN NIEUWEN GROND. plaatselijken distributiedienst tegen losse distributiebonnen. Deze losse bonnen kunnen vervolgens op de gebruikelijke wijze op op- plakvellen bij de distributiediensten worden ingeleverd. Met nadruk wordt er de aandacht op ge- vestigd, dat de Wehrmachtmarken zelf niet op de opplakvellen mogen voorkomen. De geldigheidsduur van de Wehrmachtbezug- seheine en de Webrmachtmarken is onbe- perkt, zoodat deze bescheiden steeds kunnen worden ingewisseld. Ulvenhout. Auni co, Zomerregen! Den ganschen Za- terdag was donker. In den vroegen mer- gen, als ik mee de mannekes 't land op- trok, dan suiselde heel den buiten van 't overdadige water, dat wemelde over de weareld. De duistere loch- ten hongen laag over d'akkers. Ze flierden, lijk dunnen, zwarten amoor van de enders. Zoo wijd ge zien kost. Ze jaagden over den donkeren boschkam, over de zwartblihkende Mark, over de zwaarrie- kende velden en over 't gebogen koren. Over ons dorpe ook, dat daar stillekes en gelaten verdoken lag achter 't hooge zomergewas en heimelijk scheen weg te drijven onder den donkeren wolkensmoor, in de malsche water- stuivings. D'n Eeker rilde onder z'n natte kieltje, dat mee donkere plekken aan z'n botten begost te kleven. Z'n rattensnoetje glom. De twee wit-verschoten wenkbraauwen piekten fel onder 't gegolfde randje uit, van 'n toddeke dat ooit wel 'ns 'nen deukhoed was gewist. ,,Koud? Eeker?" ,,N-n-n-niks, horre", rilde n-ie. Dre HI hoefde-n-ik nlks te vragen; die beweerde: 't zal nou lekker zijn in de Mark, opa!" „Ja, jonk. Mee zoo'n weer is 't kustelijk zwemmen!" Dan rende-n-ie veuruit, trok onderwijl den kiel al over den kop, knoopte de galjgen los en 'n telleke later stond ie, daar in de verte als 'n blanken jongen in den donkeren mergen, naakt op den leuning van 't boogbrugske, klaar veur den duik in malsche mergenwater, die daar wegklokt tusschen de boterblommen, de eigeele dotters en den wilden zuring. Dunner flierden de lochten uit malkaar. Zwarte dradensmoor trokken uiteen. Eh daar, waar 'k de zon zocht, dreef 'n melk- glazen schijf achter de dunne wolkslierten. 'n Kleer, kristallijnen licht glee zachtkens over den natten mergen. D'n dag gong even open; de weareld wierd wijer. ,,'t Gaat kleeren, baas". „Korikelefoes, Eeker; zie daar, ten wes- ten!'' Daar wemelde 't „roet" van regennevels in vage wolkpartijen, dichter en dortkerder, torenhoog. „Dit houwen we vandaag ,jonk!" „Zou 't, ja?" ,,Jaja, 'k ben zeker!" Scherp slisten onze stappen langs 't nat gewas van d'akkerpaaikes. Bij iedere windvlaag roosch 't hooge koren deur de stille1 vroegte. Malsch piekten de wester aan oewen natten kop. Dan viel 'nen wolk leeg in vette druppen, die kwakten op 't geblaart; die soms plensden in oewen nek en koud kietelden over oewen rug. 'Nen slag van den kerktoren plompte neer, in den zach- ten droesem van den bojem; zong golvend na, in 't nakke Niks; huiverde over oew ziel die in deuzen milden mergen openstond als 'n witte blom, bepeerld van hemelwater. Dan hoorden we, wijdweg deur 't ritselende watergewemel, dat vezelde deur de stille ruimte, 't zompen van dravende pebrdenhoe- ven. Evenkes stonden we dan verrast. Daar Oolle-systeem. Met deze opening heeft de vroegere Bel- gische kampioen Oolle, die de oudere of oud- leden van de Temeuzensche Schaakclub zich nog goed zullen herinneren, daar hij vele malen als gast in hun midden was, vele suc- cessen weten te behalen. De hier volgende partij (uit het tournooi te Nizza 1930) besloot hij met een prachtige offercombinatie. Wit: E. Oolle. Zwart: J. O. Haulon. 1. d4d5 d7d5 2. Pgl—f3 Pg8—f6 3. ei2e3 Deze opening heeft dus niets met dame- gambiet te maken, omdat de zet c4 achter- wege blijft. Wit sluit zijn dame-raadsheer in, maar dit is slechts tijdelijk. 3. c7c5 Nu had Zwart Rf5 kunnen spelen. Speelt Wit dan 4. Rd3, dan heeft Wit na 4. Rd3 niet veel last met zijn ontwikkeling. Na 4. e6. 5. Bf5: ef5: staat Zwart er niet slecht voor, waarschijnlijk is het voordeel van de open e-lijn het nadeel van de dubbelpion waard. Echter is er voor Wit na 3. Rf5 nog de mogelijkheid 4. c4, e6. 5. Db3, Dc8. 6. Pc3, c6 en dit is een variant van de Slavische verdediging van het damegambiet. De zet Rf5 laat Wit niet meer toe het echte Colle- systeem te spelen. Wanneer Zwart op de 2e zet e6 gespeeld had inplaats van Pf6, dus zijn raadsheer ingesloten had, dan kan Wit het altijd doen. 4. c2c3 We hebben nu de typische pionformatie van deze opening n.l. c3d4e3. Met 4. dc5: zou Wit het Zwart gemakkelijk maken. Er volgt 4. e6 en wanneer Wit de pion gaat verdedigen komt hij in moeilijk- heden. 4. e7e6 4. c4 zou ook kunnen. De bedoeling van Wit in deze opening is, om na voldoende voorbereiding (Rd3 en iPbd2), e4 door te zet- ten. Wit zou dan gedwongen worden zijn raadsheer naar o2 te ontwikkelen. Maar meestal verdient het geen aanbeveling om in de opening met een pion het midden van het bord te overschrijdpn. 5. Rfl—d8 Rf8d6 Nu zou 5. c4 verkeerd zijn wegens Rc2 en Wit heeft een mooie open lijn voor zijn raadsheer. 6. Pbld2 Pb8d7 Evenals Wit, wil ook Zwart zijn e-pion naar voren brengen. 7. 0—0 IZiwart behoudt gemakkelijker gelijk spel, wanneer Wit nu op de 7e zet e4 speelt. 7. 0—0 8. Tfl—el Tf8e8 In een partij LandauBook (Kemeri 1937) galoppeerde Drd IH, moedemaakt, deur den stagen regen, over den dras van de verdron- ken wei. We hoorden Bles blazen, den Dr6 lachen. We hoorden hoe ie mee de platte hand kletste op de natte huid van 't onge- zsLalde peerd, dat hinnekend genoot van deu zen regengalop waarbij de hooge biezenknop- pen kietelden langs zijnen buik. Daar namen ze 'nen breejen sloot, 't water fonteinde, neee spoot onder BleS' hoeven van- daan! Even later gong den sprong over 'n koeienhek en den blinkenden knol zweefde uit, boven den blaauwen doom, die over d'ddrde hong. „Da's rijen", fluisterde den Eeker. En z'n lippen, blaauwig van de kou, bleven lachend openstaan naar dieen kostelijken rit deur de malschheid van den vfersch geschapen regen- mergen, waarin mensch en dier, verbrand onder de genadelooze akkerzon van de leste weken, huilien zoeten zalf vonden veur de moeigeblakerde huid. In 'nen grooten boog had den Dre z!n peerd naar de Mark gedreven en op 'n plek, waar den stroom ginnen oeverkant heeft, de drink- plaats van de runders, daar gongen man en peerd in draf te water! ,,'t Is op de wei nog nie nat genogt, Eeker", lachte n-ik. Zoo was 't. Gulzig geworden naar 'nen overdaad van malsch mergenwater trok m'n baaske dwars deur den schuimenden stroom, even zagen wij niks dan 'nen schamp van zijnen blanken rug en de felle ooren van 't peerd, dan, aan den overkant kwamen ruiter en peerd omhoog uit 'nen vloed van borrelend schuim, dat dan blaasde en driftig wegdreef op de rapvlietende Mark. Amper op den vasten grond glee Drd III van den felglanzen- den peerdenrug, joeg den beest de wei in, maakte eigens 'nen zweefduik verom, schudde de druppels van z'n natte vel, gooide dan kiel en broek aan 't sterke lijf. D'n dag kost beginnen! Als we, gedrieen, 'n paar uren later thuis- kwamen veur 't mergenschaft, dan was den huis donker. Altij stroomde, wemelde, goot, klaste, motte den regen van de zwarte loch ten. Den notenleer liet z'n veeren hangen, dunnen waterfranje droop uit den kroon. 't Bronoliestel, daar op de plattebuis tooverde 'nen rossen gloei onder de schouwkap. Trui was stillekes. Hoe kost ze nou Zaterdag- houwen mee zoo'nen weerMaar ze zweeg. Wist, wij moesten er deur. -Dus de koffie geurde extra sterk! Dus in de pan siste 't spek en d'eiers mee dubbel lawijt. Den boerenmik lag torenhoog getast, de aardbeien dreven in den suiker, gesmolten in 't bloed- rooie vruehtensap. Drd HI sloeg 'n kruiske, veul te rap. D'n kwiebus was uitgehongerd. Ik ken dat! Van vroeger Als ge dan, na zoo'n zwempartij, na zoo'nen rit, na zoo'n werkschaft, dat allegaar in den pittigen waterreuk van den buiten, als ge dan bij Trui komt, die den huis vulde mee den hartigen geur van eierstruif, mee den steuvi- gen aroma van verschen koffie, mee den zoe ten asem van gesulkerd fruit, dan dan zoude ge alles doen veur twintig botrammen aan zoo'n tafel! Trui knapte op. Als die heur mansvolk zoo ziet schranzen, dan komt ze vaneigens weer op toeren. ,,Hadden ze mee da weer nou nie eenen dag kunnen wochten?" klaagde ze plazierig. ,,'t Is sjuust op tijd, Trui", kwekte den klei- nen Dre.mergen... oem!... Zzondagg! En in 'n feestelijke geluksstemming spaaide- n-ie diep mee zijnen lepel in de aardbeien; 't rooie sap droop langs z'n kin! De wagel was zwaar Zaterdag! Dubbel- gelajen. Daarbij: de versche groentes zoo uit 't veld, waren dik van 't water. En water wddgt! 'J; Zwarte zeil glom als lak in den zilveren dag, die blank over de schepping wuifde. Bezijen den steenweg lagen de Ulvenhoutsche velden als nuuw te groenen. Ik rook 't gras, den geurigen kalmoes langs de sloopen. D'n rug van m'n handen blonk van 't nat. M'n pepke, na den ontbijt 't lekkerste ter wea reld, hield ik mee den kop omlaag. De rook- geschiedde 8. Dc7. 9. e4, cd4: 10. cd4: de4: 11. Pe4:, Pe4: 12. Te4:, Te<8! waardoor Zwart zich bevrijden kon door e5. 9. 10. 11. ©2e4 Pd2Xe4 Rd)3Xe4 Stand na 11. d5Xe4 Pf6Xe4 c5Xd4? c5Xd4? g h Een grove fout. Met een oogopslag ziet men toch, dat de zwarte roohadestelling bui- tengewoon slecht beschermd is. E6n dek- king, bijv. Pf6 of Pf8 had de volgende com- binatie onmogelijk gemaakt. 12. Rc2 Xh71 Een ,,zeer diep berekend offer" zeggen sommigen. Maar ik geloof, dat Colle niet zoo lang gerekend zal hebben. De algemeene kenmerken van de stelling (die zeer in zijn voordeel zjjn: dus de slecht gedekte koning- stelling van Zwart en de groote bewegelijk- heid van zijn eigen stukken) zullen hem zeer vlug tot dit offer hebben doen besluiten. 12Kg8Xh7 Zwart moet het offer wel aannemen, want na Pg5 en Dh5 staat hij hopeloos. 13. Pf3gSf Kh7g6 Op 13. Kg8 volgt 14. Dh5, Pf6. 15. Df7:|, Kh8. 16. Te4!, Pe4: 17. Dh5f, Kg8. 18. Dh7f, Kf8. 19. Dh8j, Ke7. 20. Dg7:f en mat (of 16. RhJ2:f 17. Kh2:, Pe4: 18. Dh5t, Kg8. 19. Dh7f, Kf8. 20. Dh8f, Ke7. 21 Dg7:f, Kd6. 22. Pf7f). Op 14. Df6 volgt 15. Dh7fKf8. 16. Pe4, De4. 17. cd4:, enz. 14. h2h4 Te8h8 15. TelXe6f! Pd7—f6 Op 15. fe6: volgt Dd3f en mat in enkele zetten. 16. h4—h5f Kg6h6 Op 16. ...Th5: volgt ook mat. 17. Te6Xd6 Natuurlijk kan Wit door Pf7t de dame winnen. Maar Wit wil er vlugger een eind aan maken. 17Dd8a5 18. Pg5—f7t Kh6—h7 19. Pf7g5f Kh7g8 20. Ddlb3j Zwart geeft op. slierten kleefden aan 't lage blad van de bomkroonen, waarvan de zilveren pearls rol- den in den blanken dag. Ja, zoo'nen zomerregendag is schoon, amico, maar ge mot 'm zien mee d'oogen van den boer, die zat waren van zon. Die piek ten van d'hitte, die „leeg" wierden van 't zonnewit, dat dagenlank blekkerde over de hooivelden. Ge mot 'm drinken mee de dank- bare ziel van den boer, die geren voile sloojen ziet om z'n welige akkers! Ge mot 'm genie- ten mee 't moeie lijf van den boer, dat op 't end naar den koelen rust van zoo'nen mal- schen dag kan smachten. Ja, ge mot 'm op- zuigen, zoo'n dag, lijk 't zware bladgewas, dat de sappen omhoog slurpt, tot in 'thart van den blommentros, die dan geuren en ©euren gaat in zwellender pracht tot glorien- der sier van God's schepping. Hah! Als ge m'n baaske had zien weg- rijen, de kin nog klam van 't vruehtensap! En stil gelukkig om... wel om den dag van mergen al! Zoo is 't leven 'n feest bij alien zwaarsten arbeid. Zoo is zelfs den zomer regendag, zoo is zoo'nen dubbelwegende Zaterdag 'n dag als melk. Zoo blank zoo vol, zoo deugdzaam. ,,Rotweer", zeeen klantjes in stad: „en wa zal 't mergen weer zijn? 'Nen pestzondag!" Ik zweeg dan maar, zee weinig van de mal sche groentes, want slecht geluimde slaap- koppen zijn argdenkend en peinzen dan dat 'nen cent meer zult vragen veur zoo'nen goud- gelen slaaikrop. Och ja, den boer wordt slecht verstaan en ik kan verwonderd zijn over m'n eigen, da 'k tdch 't „praten" nie laten kan. Maar daar mot toch iemand zijn, die zelfs 't schoone van 'nen regendag aan- wijst. M'n broek hong zwaar aan de galgen als ik nadenmiddag thuisree. M'n mouwen kleefden aan m'n polsen, piekten aan m'n armen. De schouwers wogen zwaar. Maar nou en dan brook de locht en den dag gloeide dan als amber over 't natte zomer- geblaart. Daar kwam, karjuu, den Zondag al <aan! ,,Hot, Blek", riep ik naar m'nen goeien hondebeest„Vort oewen wermen schottel staat gereed!" Als ik aankwam op den hof en Trui de deur losgooide, dan rook ik meteen den Zon- dagschen soep, die al te trekken stond. En 's avonds, als we gevieren gezeten waren in den Zaterdags-properen huis, de koppen blinkend van 't scheermes, de moeie lijven weldadig in de verschooning, de gehakt- ballen (Zondagschen kost!) al sisten in de braaipan, dan waren we te moei om veul te zeggen, maar dan was den Zondag al begon- nen, die daar te gloeien hong in den koperen notenkroon, nou da'vond-zon gekropen zat op 't natte loof, dat zachtkens drooglekte in den witgeregenden erf. Efke® kwam den Fielp nog aan, mee zijnen Zondagschen krentenmik, de Zondagsche sigaar! En in z'n hagelwitte, plankharde bakkersjaske, waarmee ie Zaterdags den Zondag in 't durp brengt. Den Eeker kreeg z'n vijf rijksdaalders (ge wit, uit de propkas; 't manneke heeft nog giii keus gemokt dus gaf den Fielp 'm de „hachterwielen zoomaar dan") en dalijk kocht ie bij den Fielp 'nen krentenmik-veur- thuis; en 'k zag aan 't keareltje z'n gelukkige gezicht, dat ie ineens 'n goeie bestemming had veur 't zilveren rijksdaalderstorentje. Trui zag 't ook, dunkt me. Want meteen zee ze: ,,koop nou iets veur oew eigen, horre!" ,,Kweetnie", bromde-n-ie, mee 'n hooge kleur...i...! Maar den anderen dag Zondag is 't man neke, in z'n beste plunje gegaan naar den woonwagel, in zijn nuuwe kwaliteit van ge- diepelmeerd schoolmeester Ja, 't was 'nen gulden Zaterdagavond lijk ie pronkte over den afgespoelden buiten! ■'t Was heelegaar 'nen besten dag! 't Was prachtig.rotweer" Maar nou schei 'k eraf. Daar is meer te doen. 621.. Een typisch partijtje uit de winterwedstrijd 1939'40 van de .Damclub Temeuzen". Het laat ons zien, hoe het damspel niet gespeeld moet worden. Voor de variatle is dat ook wel eens aardig. Wit: Zwart: 1. 3328 17—21 2. 31—27 12—17 Zwart speculeert op een oud openingsaar- digheidje. Wit nu 3731, zw. 2126!; wit 2721??; zw. 26X37; wit meerslag 21X23; zw. 1117; wit 42X31; zw. 1722! en wint schijf 17. Kent u deze variant ook, lezer? 3. 39—33 20—24 4. 34—29 7—12 5. 29X20 15X24. 6. 44—39 1—7 Dreigt 2429; 10X30 en 18—22. 7. 27—22 18X27 8. 28'23 19X28 9. 33X31 21—26 10. 39—34 1218 11. 43—39 7—12 12. 34—30 14—19 13. 3025 10—14 14. 31—27 5—10 15. 27—21 16X27 16. 32Xi21 17—22 17. 39—3371? Een eenvoudige misrekening. Nodig natuurlijk 21-16. 17. 26X17 18. 33—28 22X33 19. 38X20 10—15 Schijf 20 is niet te redden. Wits 17e zet was dus een blunder. Niet alleen, omdat een schijf verloren gaat, hetgeen zelfs voor een beginner wel te zien was, maar vooral omdat wit zijn centrum onnoodig aftakelt. 20. 4034 15 X 24 21. 3430 18'23 22. 4540 12IS 23. 5045 1722 24. 3631 2228 Er begint nu een vermakelijk spelgedeelte. De zwarte positie wordt knap brutaal en men vraagt zich even af, waar de witte stukken toch gebleven zijn. 25. 31—27 24—29 26. 3732 28X37 27. 41X32 11—17 28. 4641 8—12 29. 41—37 29—33 30. 4943? 17—21 31. 27X16 33—38 32. 42X33 23—28 33. 32X23 of 33X22 18X49 dam Veul groeten van Trui, Dr6 III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. NIEUWE TIJDEN NIEUWE GEWOONTEN. Ook op het gebied van de voeding. Zeker in deze tijden van rantsoeneering en beperking op velerlei gebied is het voor ons een groote geruststelling te weten, dat ons land in schier eindelooze variatie en vorm de voor ons lichaam zoo noodige stoffen oplevert. Dank zij den arbeid van de deskundigen op het gebied der voedingsleer gaan wij, moderne menschen, meer en meer beseffen hoezeer wrj behoefte hebben aan die stoffen, die dikwijls ongewoon klinkende namen dragen, doch niettemin heel eenvoudig voorkomen in de ge- wassen en producten, die Nederland ons dank zij zijn ligging en bodemgesteldheid biedt. Toch zijn ons in onze zorgeloosheid en nog niet geheel overwonnen onverschilligheid op dit terrein veel belangrijke dingen, die schijn- baar van geen beteekenis waren, ontgaan. En een tijd als die waarin wij thans leven, een tijd van overleg en versobering, dwingt ons denken in de richting om alles zoo goed mogelrjk te benutten. En dit kan toch wel in de eerste plaats van toepassing worden verklaard op onze voeding. Ofschoon op het oog een negatieve factor, draagt de beperkte aanwezigheid van genot- middelen, zooals koffie en thee, er toe bij, dat wij ons heil zoeken bij andere dranken, die wij wel zelf hebben. Die .surrogated" blijken op onze gezondheid wel een zeer grooten invloed ten goede te kunnen hebben. Wat bevatten bijvoorbeeld melk, karnemelk en vruchtensap- pen niet aan opbouwende voedingsstoffen en vitaminen! In de volstrekte zekerheid, haar gezin een volwaardig eiwitvoedsel voor te zet ten, zal de huisvrouw leeren om bijvoorbeeld op vleeschlooze dagen een gezellig kaasge- recht te bereiden. Werkend in de lijn van een goeden volksgemeenschappelijken zin zal zij zuinigheid betrachten ten aanzien van gas en electriciteit en, profijt trekkend van het warme seizoen, zal zij groenten, vruchten, kruiden, wat niet al, bereiden tot slaatjes en ter af- wisseling ook rauwkostgerechten, waarbij zij aan haar fantasie den vrijen loop kan laten. En het zal haar voldoening schenken te we ten, dat zij op haar terrein van huisvrouw op juiste wijze bijdraagt tot een zoo goed moge- lijke samenleving-. In dezen tijd, die hooge eischen stelt aan onze vindingrijkheid en zin voor aanpassing, valt ineens weer een stijgende belangstelling te eonstateeren voor ,,blaadjes, bottels en bloesem", en wij zien onszelf onbewust terug- grijpen naar de oude kruidenleer, die ons laat zien hoeveel schatten de natuur ons biedt en die wij in onzfe overbeschaving maar onge- bruikt laten. Aan de meest eenvoudige ge- zonde dingen, producten die niet aangepast aan onzen verwenden smaak of overbewerkt zijn, schijnen wij ontgroeid en ontwend: pro ducten, zuiver en harmonisch in zichzelf als de natuur; gewassen van onzen akkerbouw, producten van onze roemrijke Nederlandsche zuivelbereiding in de meest uiteenloopende vorm en variatie; van onzen bekenden groen ten- en fruitteelt; dit alles wordt ons tot onze instandhouding en zelfverdediging door onzen bodem van nature geboden. Op voedingsgebied zeker zal in dezen tijd de oude veelomstreden leuze „Terug naar de natuur" het overpeinzen en in de praktijk doorvoeren waard zijn. EEN STERK CEBIT KAN DOOR DE VOEDING WORDEN BEVORDERD. Vooral a.s. moeders moeten hieraan denken. Gezonde tanden maken niet alleen op ieder- Wit gaf nu spoedig op. Ter oplossing enige „eerstelingen" van den heer P. J. van den Bulck te Terneuzen. We verzoeken onze lezers de drie vraag- stukjes als bladproblemen te zien en als zodanig te behandelen. Den nieuwen proble mist wensen wij intussen veel succes op het steile en vaak glibberige pad. No. 1. ZWART 1 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. No. 2. Zwart: 5, 12. 13, 21, 22, 23, 31, 36. Wit: 14, 25, 34, 38, 41, 43, 44, 47. Wit speelt en wint. No. 3. ZWART 12 3 4 46 een een prettigen indruk, doch door een goede verzorging en een goed gebruik van het gebit worden bovendien allerlei ziekten tegengegaan die kunnen ontstaan vanuit ontstekingen aan den tand-(kies)wortel en ook wel door het onvoldoende kauwen van het voedsel. Wel alien zijn er tegenwoordig dan ook van over- tuigd, dat een goed gebit van zeer veel belang is, zoowel uit aesthetisch- als uit mediseh oogpunt. Het is evenwel opmerkelijk, dat zoovelen in de veronderstelling verkeeren alles voor hun gebit te doen, wanneer zij geregeld den tand- arts bezoeken, die eventueele gebreken im- mers zoo goed mogelijk herstelt. Daarbij wordt dan uit het oog verloren, dat men ook zelf in staat is gebreken tegen te gaan en dus op- bouwend werk te verrichten en wel door een juiste voeding. Aan dit opbouwende werk wordt nog veel te weinig gedacht en toch doen we door juiste voeding tot ons te nrmbi ten minste zooveel voor ons gebit als door het overigens zoo noodige regelmatige bezoek aan den tandarts! Hoe die voeding dan eigenlijk moet zijn, is een probleem, waarmee vele doctoren zich bezig houden, in Nederland zoowel als in andere landen. De bekende Zweedsche tand arts, Dr. iS. Thurdus, b.v. wijst erop, hoe de moeder nog voor haar baby geboren is reeds moet zorgen, niet alleen voor haar eigen tan den, doch teVens voor de tandjes van haar kind. Het is zeer belangrijk, merkt Dr. Thurdus in een interessante brochure op, dat vele vrouwen, zoolang zij haar baby verwadhten, mond en tanden uitstekend verzorgen. Ik be- veel het regelmatig bezoeken van den tand arts hiervoor aan liefst iedere maand. Dit bezoek voor de tanden is even belangrijk als het regelmatige bezoek aan den huisarts voor den algemeenen gezondheidstoestand. De voeding moet bevatten: bruinbrood, melk, eieren (liefst rauwe), vruchten als appels en tomaten en versche groenten. Ook voor de ontwikkeling van het kind zijn versche, ongekookte vruchten en groenten van zeer veel gewicht. Tevens moet de toekom- stige moeder zooveel mogelijk van de zon profiteeren. Op die wijze wordt de kalk- en vitaminenverzorging bevorderd. Wanneer ze tot na de bevalling wacht met de behandeling van haar gebit, is (het dikwijls reeds te laat en zou ze zelf misschien een of meer tanden en kiezen moeten missen. De melk, waarmee het kind den eersten tijd wordt gevoed, bevat alle voedingsstoffen, die het noodig heeft. Later moet het kind be- halve melk en vruchten, versche ongekookte groenten en eierdooiers tot zich nemen. Een geregelde dosis levertraan (op voorschrift van den dokter) kan een eventueel vitaminetekort bovendien nog aanvullen. Verder zijn zonne- baden en veel beweging in de frissche lucht voor het Verkrijgen van een goed gebit ook van veel beteekenis. Melk en boter zijn zoo wel voor volwassenen als voor kinderen on- misbaar, niet alleen voor het lichaam, doch ook voor het beenderstelsel en de tanden. Zij behooren tot de meest waardevolle levens- middelen! Laat Voorts het kind regelmatig onderzoeken door dokter en tandarts (door den laatste tenminste 2 maal per jaar). De raad van den Zweedschen geleerde ver dient te worden opgevolgd en het juiste dieet te worden gekozen. Drie glazen melk bevat ten de voor het lichaam noodige dagelijksche hoeveelheid van 7 decigram kalk, dezelfde hoeveelheid welke wordt aangetroffen in 9 kg aardappelen. De melk zal voor het verkrijgen van een goed gebit voor velen een zeer goede en praktische hulp kunnen blijken. WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. In de algemeene vergadering van den B. O. D. (Bond van Oud-leerlingen in Drenthe), heeft de secretaris van het Drentsch Land- bouw Genootschap, de heer G. Homan, ge- sproken over de huidige taak van de boeren- organisaties. Samenwerking en medewerking zijn noodig, opdat de centraal voorbereide ver- anderingen en het streven naar eenheid, door de groote massa der boeren, van onderen op, kan worden opgevangen en gesteund. Op deze wijze kunnen we vrijwillig tot eenheid gera- ken zoowel landelijk als plaatselijk en wel vo6r dat ons deze eenheid wordt opgelegd. De Rijkslandbouwconsulent, ir. A. Vedder, heeft vervolgens gesproken over hetgeen den boeren te doen staat in hun bedrijven. Op deze vraag kan slechts een antwoord worden ge- geven indien bekend is wat er staat te gebeu- ren. Maar dit is niet bekend. Wel zijn verschillende factoren bekend en daarmede moet in de toekomst rekening wor den gehouden. Ten aanzien van de kunstmestvoorziening b.v. weten we wel, dat het er met het fosfor- zuur niet al te ruim voor staat; met de stik- stof en de kali is het wel wat beter gesteld. Het is niet precies te zeggen. hoe alles zal loopen, maar we moeten er ons op voorberei- den, dat de P-iOs niet te ruim zal zijn. Uit de resultaten van jarenlange proef- nemingen is echtar gebleken, dat oude gron- den, vooral daar waar in den loop der jaren nogal stalmest-bemesting heeft plaats gehad, nogal voorraad fosforzuur in den grond aan- wezig is. Op nieuwe gronden (ontginningen) is deze voorraad geringer. Met deze weten- schap moet rekening worden gehouden bij de besteding van de toewijzing van kunstmest; minder of niet op sommige oude gronden, meer op de nieuwere gronden. Zooals het met het fosforzuur is gesteld is het ook ongeveer gesteld met het magnesium en ook met de kali, zij het met de noodige variatie. De oude gronden hebben ook nog voor, dat er meer bacterie-werking in plaats vindt, waardoor meer en vroeger plantenvoe- dende stoffen beschikbaar zijn Voor het gewas. In zijn verdere, meer technische uiteenzet- ting over de plantenvoedsel-voorziening ver- telde spr. staaltjes van de minderwaardigheid van sommige geleverde producten. Zoo vol- deden aan het proefstation te Maastricht, bij onderzoek, 30 pet. van alle kalkmonsters niet aan de eischen van 70 pet. Het laagste ge- halte was... 0.2 pet. Het is dus zaak naar het gehalte te vragen. Bij melk enz. wordt ook met het (vet-) gehalte rekening gehouden. Spr. behandelde verder nog het zoo nijpen- de en urgente vraagstuk Van de poot-aard- appelen, van ziekten en afwijkingen bg de rogge enz. Beide inleidingen gaven aanleiding tot het maken van verschillende opmerkingen en het stellen van vragen, waarin door de injeiders nader werd getreden. Het was de eerste vergadering onder lei- ding van den nieuwen bonds-voorzitter, den heer W. Steenbergen, die bij de opening het werk van zijn voorganger, den heer G. J. Die ters, met waardeering besprak, terwijl ook de gevallen B.O.D.-leden werden- herdacht, als- mede de andere voor het Vaderland gevalle- nen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6