Bloemenmagazijn G.J.WILL Kerknieuws. Predikbeurten. Sport Gemengde Berichten Keurig verzorgd BRUIDSWERK in iedere prijs. TERNEUZEN, 26 JULI 1940. rotterdamsch puin naar AXEL. VOETBAL. I SCHAKEN. Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comite. nationaliteit zouden verliezen. Onder hen be- vLndl zich ook de vroegere minister van bin- neniandsche zaken Mandel en de vroegere minister van marine Campinchi, die Frank- rijk aan boord van het oorlogsschip „Mas- silia" verliet. Verder werd door den spreker verklaard, dat de vroegere minister van on- derwijs Delbos en op zijn minst twintig andere bekende afgevaardigden waarschijnlijk hun nationaliteit zouden verllezen. Volgens een D.N.B.-bericht heeft de Fran- sche radio tevens de namen gepubliceerd va.n de Fransche ministers en afgevaardigden, die in Juni aan booed van de ..Massilia" uit Bor deaux zijn gevlucht. Onder hen bevonden zich vier kamerleden, onder wie de vroegere staatssecretaris van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, Vienot, die op het oogen- blik van vertrek in militairen dienst waren. Zij zullen nu wegens het verlaten van hun post in staat van beschuldiging worden gesteld. Nader vemeemt het D.N.B. uit Bern, dat volgens een bericht uit Vichy de wet op het verlies van de Fransche nationaliteit niet automatisch zal worden toegepast. De decre- ten. waarbij personen van hun nationaliteit vervallen worden verklaard, zullen steeds in ieder geval afzonderlijk worden uitgevaar- digd. DE SCHI LD VAN FRANKRIJK. In een artikel getiteld ,,reine onschuld" be- spreekt de Berliner Borsen Zeitung" de schuld, die Frankrijk aan den oorlog heeft. Het blad schijft: „De kardinale vraag, wie verantwoordelijk is voor het verbreken van den vrede en daarmede voor al het ongeluk, dat over Europa gekomen is, wordt in Frank rijk op gemakkelijke manier terzijde gescho- ven. Hoe ver deze lichtvaardigheid gaat, be- wijzen bladen als de Temps" en de .Journal des Debats", die eenvoudig zeggen, dat Frank rijk niet voor den oorlog verantwoordelijk is. Zoo gemakkelijk kan Franrijk zich echter niet aan zijn vreeselijke verantwoordelijkheid onttrekken. De gebeurtenissen en de docu- menten hebben duidelijk aangetoond, dat de Fransche regeering dezen oorlog gewild en samen met Engeland stelselmatig voorbereid heeft. Alle pogingen, die de FUhrer in de jaren voor den oorlog in het werk stelde, om tot overeenstemming te komen, werden afge- wezen of genegeerd. De Duitsch-Fransche vredesverklaring van December 1938 is in Parrjs gesaboteerd, toen de inkt nauwelijks droog was. Het spel der omsingeling en een woeste ophitsing tegen het Duitsche rrjk wer den op touw gezet, totdat men zijn doel had bereikt met het verklaren van den oorlog. Evenals het bemiddelingsvoorstel van Mus solini heeft me»- het grootmoedige vredes- aanbod van den FUhrer, gedaan na het einde van den Poolschen veldtocht, afgewezen. Als liu de heeren politici in Frankrijk zich willen verontschuldigen door te zeggen, dat zij het voorstel van Mussolini immers aanvankelijk hadden aanvaard en het daama ter wille van Engeland hebben afgewezen, dan kunnen wij slechts antwoorden, aldus het blad: des te, erger. Want daardoor bewijzen zij slechts, dat zij tegen beter weten gehandeld hebben en op de meest onverantwoordelijke wijze hun misdadig va banque-spel hebben voortgezet". Vlooswijkstr. 27 - Tel. 2092 - Terneuzen Verzending naar alle plaatsen. (Ingeiz. Med.) DORUS RJJKERSFONDS. Naar we vememen heeft de alhier' gehou- den collecte voor het Dorus Rijkersfonds netto opgebracht 103,25, een in vergelijking met vorige jaren bevredigend resultaat. A A N.SLUITTNG AAN DE WATERLEIDING. Vervolging van nalatigen. Aanvankelijk is door de bevoegde autoriteit soepelheid betracht, ten opaichte van de op de ingezetenen rustende verplichting tot aan sluiting hunner perceelen aan de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding, welke verplichting is opgelegd bij de Bouwverordening. We hebben in den loop der tijden kunnen constateeren, dat omtrent die verplichting onjuiste opvattingen zijn gerezen, n.l. dat die verplichting voor een bepaalden termijn niet zou gelden. De Bouwverordening noemt geen termijn, doch legt die verplichting zonder meer op, zoodat die verplichting gold van af den datum dat de waterleiding in exploitatie is gekomen. Autoriteiten hebben evenwel eens afgezien, hoe de zaak zou verloopen en hoevelen hun verplichting zouden nakomen zonder daartoe te worden gedwongen. Dit was aanvankelijk een bevredigend aantal, doch ten slotte bleek dat een optreden tegen nalatigen niet kon uit- blijven. Tal van eigenaars van woningen zijn door Burg, en Weth. van Terneuzen aange- schreven, waarop weer aansluiting van vele perceelen is gevolgd. Maar er zijn ook nala tigen. Naar we vememen is thans tegen 13 hunner proces-verbaal opgemaakt en zullen deze zich binnenkort voor den kantonrechter te verantwoorden hebben. De herinnering aan de verplichting schijnt straatgewijs te geschieden. Van die waar- schuwingen zullen er binnenkort nog een groot aantal worden verzonden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te beko- men zijn aan de daarachter vermelde adres- sen. Zilveren armband, H. Kaijser, Kerkhofl. 33. Boodschappentasch met inhoud, B. Slock, Lange Kerkstraat 92. Identiteitsplaatje L. Horullard, Bureau van Politie. Portemonnaie met inhoud, A. Smits, Lelie- straat 18. Belastingmerk in dtui, Lippens, Donze-Vis- serstraat 96. Rosekrans, Burear van politie. Een monster haver, M. Hamelink, Hon- diusstraat 32. Ring met sleutels, Bureau van Politie. Kop van lantaam, Bureau van Politie. Sleutel, Bureau van Politie. Heerensok, Bureau van Politie. Kindertaschje met inhoud, M. Stouthamer, 2e De Feijterstraat 1. Damespolshorloge, J. de Ridder, Koedijk 38. Sleuteltje, P. W. Jansen, De Jongestr. 13. Bruine parapluie, J. Paulusse, Klaassen- straat 10. Klein bruin zakmesje, Z. Eckhardt, Axel- schestraat 38a. Netzak met 5 sponsen, De Oonink, Bern- haxdstraat 14. Een schapelier, Bureau van Politie. Identiteitsplaatje De Wandre P., Bureau van Politie. Contactsleuteltje, Bureau van Politie. Bril, Postkantoor. Zwarte d'amesparapluie, G. SchijveEeck- hout, Noordstraat 43a. Rijksbelastinigmerk, in etui, Bureau van Politie. DE OORLOGSSCHADE-ENQUfiTE- OOMMISSIES ZIJN MET HUN WERKZAAM- HEDEN BEGONNEN. In aansluiting aan de publicaties omtrent de registratie voor oorlogsgeweldschade en de standplaatsen en rayons der schade-enquete- commissies in de verschillende provincien kan thans worden medegedeeld, dat de bureaux der schade-enquete-commissies Donderdag 25 Juli door het geheele land met hun werkzaam- heden zijn begonnen. Alleen in de provincies Zeeland en Groningen namen de werk- zaamheden heden Vrijdag 26 Juli een aan- vang. Alle instanties, b.V. gemeentebesturen, welike gegevens omtrent oorlogsgeweldschade onder haar berusting hebben, kunnen deze thans in handen van de schade-enquete-com- raissie stellen. Particulieren kunnen met in- gang van de bovengenoemde data zich om in lichtingen inzake oorlogsgeweldschade tot de bureaux der schade-enquete-commissies wen- den. ENGELSCHE VLIEGER-OFFICIER MET MHJTAIRE EER REGRAVEN. Op de algemeene begraafplaats te Vlissin- gen had Donderdagmorgen een eenvoudige, doch daarom met minder indrukwekkende plechtigheid plaats. Op de kust van Walcheren was Woensdag het lijk van een Engelschen vlieger-officier aangespoeld, welk stoffelijk omhulsel met Duitsche militaire eer ter aarde werd besteld'. De kist was gedekt met de Engelsche vlag, de Nederlandsche Roode Kruis-vlag en een fraaie krans van het Nederlandsche Roode Kruis, versierd met de Engelsche nationale linten. Achter de baar schreden een Duitsch vlieger-officier met een Duitsch vuurpeleton, waarachter de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen en de kring- commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeeland, dr. W. F. Th. van der Bijl. Nadat de kist boven de geopend'e groeve, gelegen naast een Franschen collega, was geplaatst, sprak dr. Van der Bijl in het En- gelsch, Duitsch en Nederlandsch. Spr. zeide: Ver van zijn huis en vaderland stierf voor zijn koning en vaderland een Engelsch vlie ger-officier. In zijn krachtigste jaren heeft hij het beste gegeven, dat hij had, namelijk zijn leven. Op de personen, die hem verloren hebben, is hierdoor, zonder twijfel, een diepe schaduw gevallen. Mogen zij troost vinden in de gedachte, dat hij bij zijn leven zijn plicht gedaan heeft. Wij hopen, dat de Nederlandsche aarde hem de verdiende rust zal brengen en ik breng hem in naam van het Nederlandsche Roode Kruis een iaatsten groet, God zegene hem. Rust in vrede. Spr. bracht daarna dank aan den Fuhrer, Adolf Hitler en de Duitsche weermacht, dat men den gevallen vijand deze laatste wapen- eer wilde bewijzen. Nadat de kist was neergelaten, werden door het vuurpeleton drie salvo's over de geopende groeve gelost, waama de Duitsche officier, namens de Duitsche weermacht een fraaien krans van het Duitsche luchtwapen op het graf neerlegde. (Pr. Z. Crt.) GEVALLEN DUITSOHERS. Tijdens de krijgsverrichtingen in Zuid-Beve- land zijn op verschillende plaatsen leden van de Duitsche weermacht gesneuveld en ter plaatse voorloopig begraven. De Duitsche weermacht gaat deze gesneu- velden nu opgraven en ter aarde bestellen op een tijdelijke begraafplaats te Goes, vanwaar, na een tijdsverloop van hoogstens twee jaar, overbrenging naar Duitschland zal plaats vinden. Burg, en Weth. van Goes hebben hiervoor beschikbaar gesteld een gedeelte van het nieuwe haventerrein, ongeveer ter plhatse, waar zich voorheen het woonwagenkamp be- vond. Het aantal gesneuvelden, dat aldaar ter aarde zal worden besteld, bedraagt ongeveer zestig. (Pr. Z. Crt.) DE BERGING VAN NEERGEKOMEN VUEGTUIGEN. De benging van neergestorte of in nood- landing gedaalde vliegtuigen en van de onderdeelen daarvan is uitsluitend taak van de Duitsche militaire instanties. Het is ver- boden dergelijke vliegtuigresten of vliegtuig- onderdeelen ook maar te naderen, wanneer dit niet geschiedt om onmiddellijke hulpver- leening tijdens of terstond na het ongeluk. Iedere vemieling of ontvreemding van zulke vliegtuigonderdeelen zal als diefstal van Duitsch weermachtsgoed worden gestraft, voor zooverre niet nog scherpere strafbepa- lingen, bijv. wegens hulpverleening aan den vijand in aanmerking komen. OADZAND? De Zuidelrjkste badplaats van Nederland, Cadzand, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, gren- zende aan het natuurreservaat „Het Zwin" en liggend in de onmiddellijke nabijheid der be kende Belgische badplaatsen Het Zoute, Knocke, Duinbergen, Blankenberge en Oost- ende, neemt ieder jaar toe. Behalve eenige groote hotels, staan er aan den voet der duinen vele aardige zomerhuisjes, die ied«r jaar Of verhuurd, of door de eige- naar zelf tijdelijk bewoond worden. In de zomermaanden heerscht in de duinen en op het strand een gezellige, rustige drukte. Het terrein der badplaats is de zoogenaam- de Kievietenpolder. Het is een smalle strook langs de kust, eigendom eener Naamlooze Vennootschap, waarvan de heer C. M. van den Broecke, te Aardenburg, directeur is. Het geheele terrein is in kaart gebracht; het wegenplan is daarop duidelijk aangegeven, zoodat op de kaart te zien is, hoe de bad plaats na verloop van tijd er uit zal zien. De wegen moeten nog aangelegd en verhard worden. Nu men in Rotterdam verlegen zit ruimte te vinden voor al het puin, dat de oorlog bracht, is bij den directeur van genoemde N.V. het plan gerijpt: „Kan er uit Rotterdam niet een zeer groote hoeveelheid puin naar Cad zand vervoerd worden om daar in voldoende dikte als onderlaag te dienen voor alle aan te leggen wegen in den Kievitenpolder". De heer Van den Broecke heeft zich in ver- binding gesteld met daartoe bevoegde instan ties, waarbij zijn plan een willig oor mocht ontvangen. Het puin kan per schip of schuit aange- voerd worden in de kleine haven te Cadzand. Mocht dit werk uitgevoerd worden, dan zou dit een mooi werkobject zijn, waaraan velen werk zouden kunnen vinden. En Rot terdam zou een groote hoeveelheid puin kwijt raken. (Pr- Z. Crt.j HET VERKEER IN BEDGIe HERSTELT ZICH GELEIDELIJK. De grootetunnel onder de Schelde, te Ant- werpen, die tijdens den aftocht van de ge- alli,eerde troepen onder water was gezet, is sedert enkele dagen over de helft van de breedte weer in gebruik genomen. Het ver- keer voor de vrachtwagens, in de richting van Sint-Niklaas-Waas en Gent gaat thans door den tunnel. In de andere richting moeten de wagens echter voorloopig nog gebruik maken van de noodbrug, door de Duitsche troepen, nabij het Steen, over de rivier geslagen, meldt de N. R. Crt. Van Antwerpen uit zijn thans autobusdiensten georganiseerd met bestem- ming naar Brussel, Gent, Kortrijk, Brugge, Luik en Namen. De autobussen, loopende in de richting van de Nederlandsche grens, gaan echter nog niet verder dan Putte en Turn- hout. Aan het herstel van belangrijke spoor- lijnen wordt dag en nacht gewerkt. Land van Axel's natuurschoon. Gisteren, onzen weg langs het verdoken lig- gende Othene nemende, werden we er plotse- ling aan herinnerd, dat we ons midden in vacantietijd bevinden. Een drietal fraai en sierlijk met masten, zeilen en frissche vlag- gen opgetuigde kano's maakten juist hun start vanaf het beneden den hoogen ,,Noten- schen dijk" gelegen „visscherserf" van den heer P. de Vos. Het waren waarschijnlijk jeug- dige Terneuzensche vacantiegangers, die hier hun mooien Julinamiddag hetzij ter afwisse- ling, hetzij bij vernieuwing kwamen door- brengen. Hoe dit zij, het ongewone schouwspel op de bekoorlijk gelegen, zwaar met rietgewassen omzoomde Othenesche kreek, trok ons bijzon- der aan en, zooals gezegd, we realiseerden ons plots, dat wij midden in den zomer zijn en de vacantietijd is aangebroken. En, het kan zijn dat de indrukken die de natuur onder den invloed van de weersom- sfandigheden op ons maakte, hiertoe aanlei- ding gaf, we verdiepten ons in de aanschou- wing van de waarlijk mooie omgeving in de onmiddellijke nabijheid van dit gehucht. De donker gecontourde kreekoevers waarlangs hier en daar een de eenzaamheid en rust pre- fereerende visscher zijn sport zat te beoefe- nen boeiden ons nu het levendige schouwspel van de drie uitzeilende kano's het beeld nog aantrekkelijker kwamen maken. En met een variant op het bekende ,,Poe- zie is overal, overal mijn vrinden", kwamen we tot de erkenning, dat ook onze streek, hoewei meer om zijn „fauna" dan om zijn flora bekend, tooh ook bogen mag op een niet geringe dosis rijkdom aan natuurschoon. Het komt er immers maar op aan of men oog heeft voor het landschap waaraan men ,,eigen" en gewoon geraakt is. Het komt er maar op aan of men de typische en karakte- ristieke kleurschakeeringen en de rijke af- wisseling vinden kan in de omgeving waar- mede men eigenlijk „te" vertrouwd is ge raakt. We herinneren ons tooh maar al te wel, hoe van jaar tot jaar, een steeds grooter aantal Vlaamsche „peddelaars" en vacantiegangers onze streek kwam bezoeken om dezen tijd van het jaar, om zich aan de boorden van de Scheldemond, hetzij aan „de Koepel" of elders, langsheen de zwaarbeglooide rivierdijken, met hun boeiende, riante en steeds imponeerende uitzichten, te komen verpoozen. En we ont- veinzen ons ook niet, dat we, of we te Ter neuzen of op ,,de Griete" of waar ook aan den Scheldezoom ons bevindend den blik rich- ten over de uitgestrekte wateren en in de richting van de wijde diepe zee, telkens weer opnieuw getroffen worden door de majestieu- ze schoonheid van den breeden stroom en de wijd uitgestrekte aohter zijn boorden liggende rijk bevruchte polders. Wie durft te ontkennen, dat deze schitte- rende vergezichten niet waarlijk boeiend van afwi'sseling en schakeering zijn? Dat zij ons niet telkens en telkens iets te zeggen hebben van de luister en schoonheid van ons eigen land?... En zoo zijn er zoovele mooie plekjes in het land van Axelsche landschap, die ook voor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in toepassing brengen het: ,,Zoek toch in den vreemde niet, wat het eigen land u biedt!" Maak nu de omstandigheden ons weer zoo vertrouwd hebben gemaakt met de fiets maar eens een tocht in de richting van de buurtschap ,,de Val" onder de gemeente Zaamslag en begeef u daar eens ter plaatse van de verlaten smidse nabij de ,,put" gelegen op het punt waar de zoogenaamde ,,travaille" staat. Is er voor het oog van den schilder een mooier plekje in het land van Axel denkbaar, dan deze weliswaar niet altijd vrij van pene- trante geurtjes zijnde, dicht met geboomte en gewas en echte landelijke boerenhuisjes, om zoomde put? Schitterend mooie aspecten biedt deze omgeving dengene die waarlijk het mooie in de natuur zoekt en wil zien. Statieus bewegen zich de zwanen en eenden over het groenig gekleurde water van de heerlijk om- schaduwde „Valput" en tusschen het ge boomte door ziet ge, in de verdwijnende klee- derdracht van onze streek, een boerenvrouw gebukt staande, bezig met ngvere hand haar keuken- en dagelijksch gerij in blinkend, ge- boenden staat te brengen. O, er zijn zoo talloos vele van die pittoreske plekjes in ons land van Axel. Ge vindt ze om trent het gehucht het „Boerengat" zoowel als in de omgeving van den molen van „het Zoute Spui" en op zooveel andere plaatsen. En waarlijk het is niet te veel gezegd ook onze streek mag op sehoonheidsrijkdom bogen. En gelukkig tot dusver tenminste wordt deze nauwelijks beroerd door de on- rust dezer tijden. Het Zeeuwsch-Vlaamsche landschap ademt vrede en arbeid! Ook al zijn er enkele plaatsen waar bordjes zijn geplant of „roode vlagge- tjes", die de aanwezigheid van niet ontplofte projectielen moeten aangeven. Vrede ademt onze streek met haar golvend eouden korenpracht op de welbevruchte akkers, met haar dartel vee in de weiden en zijn beroemde zware trekpaarden in de vel- den. En daarom juist is onze streek waardig door vacantiegangers te worden doorkruist en beter gekend. Want Flora" heeft haar hoom des over- vloeds weldadig ook over ons landje uitge- strooid! HET CENTRUM. Het programma van deze week bevat twee shownummers, die overal waar zij werden vertoond voile zalen trokken, waaruit wel blijkt, welk een mooi programma voor de be- zoekers van „Het Centrum" te wachten staat. Het aanvangsuur is tot nadere wijziging vastgesteld op 7 uur, waarmede de bioscoop- liefhebbers rekening zullen houden. Allereerst komt op het doek de bekende operettefilm „In 't Witte Paard". Een Nederlander de intrige van „Im weissen Rossi" te vertellen is precies zoo overbodig als een Amsterdammer mee te deelen dat er een Paleis aan zijn Dam staat; geen filmlief- hebber die niet tegelijk zo6veel mensch is dat hij de vreugdige historic van den verliefden Zahlkellner Leopold en de wiegende melodie van ,,Es muss was Wiunderbares sein" niet als zijn zak zou kennen... Plus de hartelijkheid van heel de operette de zomersche vrooiijkheid van haar bevolking, de gemoedelijke atmosfeer van haar mooie Salzkammergut-landschap, den levenslust van haar verwikkeling: plus dus dat alles wat het begrip ,,Im weissen Rossi" samenstelt: een prettig, zomersch, warm en opgewekt begrip, vol van een zoo verleidelijke charme, dat zich er geen mensch aan kan onttrekken. De moderne film, perfect gelijk zij is heeft weinig last gehad met 't realiseeren van 't ideaal der operette. Wat een tooneeldScor in meestal onbeholpen moeizaamheid te sug- gereeren poogthet iandschap, het hotel, het dorp dat alles is hier in zijn waren staat aanwezig, en men zie dus de historie zich vol- trekken in haar werkelijke entourage en in heel de romantiek van bergen, bosschen, wei den, meren van het werkelijke Oostenrijksche land. Men ziet in deze figuratie, werkelijke boeren van de streek, men hoort de werkelijke taal, men maakt een werkelijk festijn mee naar de oude zeden en in alle prachtige costumes. Een film, die in het genre van publiek amusement naar Europeeseh, gemoedelrjk recept, een der prettigsrte producten der laat ste jaren geworden is. Na de pauze volgt Premiere. Deze rolprent doet in geenen deele onder voor de voorafgaande en is met uiterste subti- liteit verzorgd. Men komt onder den indruk van de vele moeilijkheden, die een directie heeft vooraleer het doek voor een eerste voor- stelling opengaat. Maar dan moet alles vlot verloopen, geen enkele hapering is geoorloofd, de spanning stijgt met de minuut. Doch dan komt in deze film de verwikke ling achter de eoulissen terwijl het publiek vol aandacht de revue bewondert om haar pracht en muziek. De politie speurt intus- schen onder de artisten wie de misdaad kan hebben begaan. En terwijl de voile zaal zich amuseert wordt achter de schermen een mis- drijf opgehelderd. Zoo is het leven, schitte- ring, liefde en leed, en ondertusschen gaat het raderWerk door. NED. HERVORMDE KERK. Benoemd tot hulpprediker te Sluiskil de heer J. D. van der Bank, kand. tot den H. Dienst te Soestdijk. ZONDAG 28 JULI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., Ds. F. H. J. Bik, van Gieteryeen. SLUISKIL. 9.30 u., Ds. F. H. J. Bik, van Gie- terveen; 2.30 u., leesdienst. e AXEL. 9.30 u„ D3. Van Oeveren; 2.30 u., Ds. Vrijlandt, van Biervliet. HQEK. 10 u., Ds. E. Raams; 3 u., Ds. E. Raams, bed. H. Doop. ZAAMSLAG. 10 u., Ds. Korevaar, bed. H. Av.; 3 u., Ds. Korevaar, afscheid. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. J. Kroon, van Kloosterzande. PHILIPPINE. 2.30 u., leesdienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Ver- steegt, van Nieuw Loosdrecht. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u.. Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Pijlman ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Chr. Gereif. Kerk. ZAAMSLAG. 10 en 3 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Getneente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., de heer C. van de Woesteijne, van Rotterdam. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., IH.H. Diensten. MAANDAG 29 JULI 1940. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 7 u., Ds. W. Blaak, van St. Philipsland. TERN. BOYSCORN BOYS. Om 3 uur vangt a.s. Zondag de tweede ont- moeting aan van het door de Terneuzensche Boys uitgeschreven bekertoumooi. De bezoe- kende club wacht een mooie doch zware taak, n.l. om het resultaat dat haar voorgangster Terneuzen heeft weten te behalen, nog te ver- beteren. Dat dit een lastig probleem is, zal wel iedere sportliefhebber begrijpen, want de score van 09 verbeteren is al een puzzle op zich zelf. Niettemin alles is mogelijk en wie j weet wat de Corn Boys in hun mars hebben. De Terneuzensche Boys zullen in elk geval de zaak sportief opvatten en elk snood plan van hun gasten trachten te verijdelen. Het zal bij het einde van dit toumooi wel interessant zijn een vergelijking te maken van de krachten der aeelnemende clubs, zulks in verband met het oog op de a.s. competitie. EEN SIMULTAAN SCHAAKSEANCE. Naar we vernemen zal de heer L. G. Eggink, een eerste klasse speler van den Kon. Ned. Schaakbond, die de volgende week gedurende eenige dagen te Terneuzen vertoeft, van die gelegenheid gebruik maken tot het geven van een simultaan schaakseance bij en in het lokaal van de Terneuzensche schaakclub. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt die seance gegeven op aan- staanden Dinsdagavond. Tevens zal de plaatselijke schaakbond dien avond afscheid nemSn van haren voorzitter, den heer Dr. H. Bruch, die naar elders ver- trekt. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes, Nieuw-Midhuizen, te Ulrum, werd op 17 en 18 Juli 1940 de gecombineerde vergadenng van het Bestuur en Eerste Afdeeling te 's-Gravenhage gehouden. Omtrent de in deze vergadering gedane mede- deelingen of genomen besluiten valt het navolgende te berichten. De organisatie van den landbouw in Nederland. Aan de hand van een door den Voorzitter samen- gesteide en in de pers gepubliceerde nota, werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de toe- komstige organisatie van den Landbouw in Neder land. Daarbij werd in herinnering gebracht, dat het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comite tot 1920 de eemge algemeene landbouworganisatie in Neder land is geweest en dat daama de confessioneeie landbouworganisaties zich uit dit allesomvattende verband hebben afgesplitst. Echter is het Kon. Ned. Landbouw-Comite zich steeds blijven beschouwen als de algemeene land bouworganisatie, waarvan alle boeren zonder onderscheid van geloofsovertuiging of richting lid kunnen zijn. De sedert opgedane ervaring heeft het Kon. Ned. Landbouw-Comite nog gesterkt in de van den beginne af aan gekoesterde opvatting, dat de split- sing noch in het belang van den Nederlandschen boerenstand, noch in dat van het Nederlandsche volk als geheel is. De vergadering was dan ook unaniem van oordeel dat stappen moeten worden gedaan om zoo spoedig mogelijk het ideaal van ddn algemeene Nederland sche landbouworganisatie opnieuw te verwezenlij- ken. Besloten werd deze aangelegenheid' in de eerst- volgende bijeenkomst met de confessioneeie Central© Landbouw Organisaties aan de orde te stellen. Jaarverslag. De vergadering machtigde het Bureau over te gaan tot publicatie van het Jaarverslag over 1939. Aanmoedjging verbouw van stoppelgewassen. Vanwege een der aangesloten organisaties werd de aandacht gevestigd op de propaganda van den landbouwvoorlichtingsdienst ten gunste van den verbouw van stoppelgewassen voor gebruik als veevoeder op zuivere akkerbouwbedrijven. Zoolang echter de akkerbouwers niet weten hoe zij het op deze wijze verbouwde ruw-voeder op loonende wijze kunnen afzetten, mag het resultaat van deze actie niet worden overschat. Besloten werd deze aangelegenheid met den Directeur-Generaal van den Landbouw te bespreken. Inlevering haver. Gewezen werd op de onbillijkheid, dat landbou- wers die zuinig zijn geweest met het verbruik van de hun ten behoeve van de paarden toegewezen haver en daarvan een reserve hebben gemaakt voor moeilijke omstandigheden, deze haver thans moeten inleveren. De vergadering achtte deze maatregel psycholo- gisch onjuist en besloot te bevoegder plaatse daar op de aandacht te vestigen. Ontslag aan landarbeiaers. Van verschillende zijden werd de verordening inzake het ontslag aan arbeiders ter sprake ge bracht. Opgemerkt werd, dat het landbouwbedrijf, dat naast vaste arbeiders veel los personeel voor sei- zoenwerkzaamheden in dienst heeft, in tegenstel- ling met industrieele bedrijven, niet licht op groote schaal tot ontslag van arbeiders zal overgaan daar het bedrijf niet plotseling sterk kan worden inge- krompen of stopgezet. Bemoeilijkt men het ont slag van arbeiders, dan zal de neiging bestaan zich bij het aansteilen van personeel tot het uiterste te beperken. Besloten werd na te gaan of het mogelijk zou zijn, dat de verordening niet op den landbouw van toe- passing worde verklaard. Vogelschade. Van verschillende zijden werd geklaagd over de aanzienlijke s-chade door vogels o.m. door hout- duiven en musschen aan de te velde staande ge- wassen toegebracht. De boeren moeten vaak lijde- lijk aanzien hoe hun gewassen worden vemield, daar de burgemeesters niet bereid zijn tot terug- gave van de ingenomen jachtgeweren. Opgemerkt werd dat deze ambtsdragers zelf ver antwoordelijk zijn voor hetgeen er met de vuur- wapenen gebeurt, zoodat het wel begrijpelijk is, dat zij voorzichtig zijn met het weder afgeven daarvan. Intusschen is de toestand op tal van plaatsen, waar vrijwel geen jachtgeweer wordt teruggegeven t.a.v. de vogelschade onhoudbaar. Voor deze geval len zou een oplossdng kunnen worden gevonden, indien de burgemeester enkele vertrouwde personen met het schieten van de schadelijke vogels zou belasten. Besloten werd een en ander te bevoeg der plaatse te bespreken. TWEE DIEVEN, DIE HEEL WAT OP HUN KERFSTOK HEBBEN. Behalve goud en zilver waren vooral kieeren van hun gading. Met de arrestatie van de twee jongeman- nen, die, zooals reeds werd gemeldt, te Utrecht werden aangehouden bij den verkoop van gestolen gouden ringen blijkt een goede slag geslagen te zijn. Bij de huiszoekingen te Huizen en Hilver- sum (B. is nl. niet uit Den Haag doch uit Hilversum afkomstig), deed men verrassen- de vondsten: de rechercheafdeeling in het politiebureau lijkt wel een uitdragerswinkel met allerhande goederen. Daar hangen damesmantels te kust en te keur, heerenhoeden, overhemden, verder ril- verwerk, een groot aantal gouden ringen, klokjes, toilet-artikelen en allerlei snuiste- rijen en opschik en kleedingstukken. De recherche is druk bezig met te zoeken naar de herkomst van al deze voorwerpen, waarbij 't geheugen der daders niet al te zeer ■behoeft te worden opgefrischt daar de diverse diefstallen van betrekkelijik jongen datum zijn. Bij een Hilversumschen juwelier pasten de dieven de volgende handelwijze toe. Zij kwa men bij hem te koop aanbieden" een partijtje oud zilver met waardevolle steenen, dat van een oude tante afkomstig zou zijn. De juwe lier had geen reden om hun verhaal te wan- trouwen en kocht het aangebodene meer om de steenen dan om het zilver. Inmiddels had den ze kans gezien een plateau met ringen te verdonkeremanen en dit waren de ringen, welke te Utrecht werden verkocht. De Hilversumsche goudsmid had kort na het vertrek der beide jongemannen de ver- missing der ringen bemerkt en de politie ervan in kennis gesteld, daarop werden de recherchelijsten uitgezet en mede hieraan is het te danken, dat de daders te Utrecht tot een bekentenis konden worden gebracht. B. is uit een keurig milieu afkomstig, waar men niets van zijn afdwalingen wist. Hij bewaarde de gestolen goederen op zijn eigen zorgvuldig afgesloten kamer. Het politie-onderzoek is nog in vollen gang en men weet nog niet wat er nog meer aan het licht zal komen. Vermoedelijk zijn er ook nog helers bij het geval betrokken. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3