De geldige Bons: IVOROL-tandpasta is de besfe! Buitenland B meel. HAVERMOUT, GORT, HAVER- VLOKKEN EN GRUTTEN. MOTORRIJTUIGENBELASTING- KAAKTEN VOOR ZESTIG DAGEN. Daar teruggave van de motorrijtuigenbelas- ting aan houders van motorvoertuigen aan wie slechts voor een beperkt aantal malen, resp. da gen, vergiunning tot het rijden op den openbaren weg werd verleend, volgens de sedert 1 Juli geldende regeling niet wel mo- gelijk is gebleken, beeft het wnd. hoofd van het departement van financien op instignatie van den bond van automobielhandelaren en garagehouders B.O. V.A.G. de mogelijkhedd geopend tot het verstrekken van z.g. zestig- dagenkaarten. Voorheen kon slechts de mo- torrijtuigenhandel van deze kaarten gebruik maken. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kunnen houders van een vergunning tot het gebrui- ken van motorbrandstof een zestig-dagen- kaart op het belastingkantoor ontvangen, zon- der dat een waarborgsom behoeft te worden gestort. In afwachting van een nadere rege ling is de gelddgheidsduur op een jaar vast- gesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het bezit zijn van een gewone motorrijtuigenbelasting- kaart, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zestig-dagen- kaart willen aanschaffen, kan restitutie over de resteerende maand (en) worden verleend. Bovendien kan dan tegelijkertijd teruggave plaats hebben over de dagen, waarop de houder in de maanden Juni en Juli niet heeft kunnen rijden. TEWERKSTELLING VAN WERKEOOZE HOOFDARBEIDERS. De secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft den gemeentebesturen een brief gezonden betreffende de tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders. Hieraan wordt ontleend: (Het behoeft tegenover u geen betoog, dat thans vele z.g. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wen- schelijk in dit probleem eenig inzicht te krij- gen, weshalve het centraal bureau voor de statistiek door middel van een enquete zal trachten hier materiaal te verzamelen. Ter voorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat dit onder- zoek niet in zich sluit, dat reeds maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig gaat het uitsluitend om het verzamelen van gegevens. Intusschen is het mogelijk, voortbouwende op wat reeds eenige jaren terzake geschiedt, ten behoeve van werklooze hoofdarbeiders, indien alsnog krachtige medewerking wordt verleend, een en ander tot stand te brengen. Het departement van sociale zaken streeft er n.l. reeds eenige jaren naar voor de hier- bedoelde groep werklooze hoofdarbeiders ob- jecten te vinden, die, daar de betrokkenen uiteraard niet geschikt zijn voor het verrich- ten van grondwerk ,zich voor uitvoering door ten van grondwerk, zich voor uitvoering door hen leenen. Deze hoofdarbeiders staan in het algemeen bij werkloosheid voor bijzondere moeilijk heden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstandaard, welke boven dien van de handarbeiders uitgaat waarbij inzonderheid valt te denken aan hoogere huishuur, school- geld e.d. waardoor zij, indien zij aangewe- zen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvangen, het zwaar te verantwoorden hebben. Een en ander is voor mij aanleiding om de medewerking van uw college in te roepen, teneinde na te gaan, of er in uw gemeente bepaalde werkzaamheden kunnen worden ge- vonden, waarbij hoofdarbeiders kunnen wor den ingeschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werkzaamheden ten behoeve van overheidsinstellingen of instellingen van alge meen nut, alwaar wellicht velerlei arbeid ach- terwege blijft, omdat de noodzakelijkheid niet direct aanwezig is en soms de middelen ont- breken om meer dan het strikt noodzakelijke te laten uitvoeren. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dat alles moet gerekend tot den norma- len arbeid. Mijn vraag heeft_ dus betrekking op bijzondere werkzaamheden, welke uitslui tend met het oog op de te verleenen hulp naar voren worden gebracht, zooals b.v. Het instellen van een onderzoek naar de inkomens van bewoners van woningwet- woningen onderzoek naar de vestiging in en het vertrek uit de gemeente; catalogiseering van de bibliotheek van het intemationaal instituut van sociale geschiedenis; budget- en voedingsonderzoek in de Wieringermeer; de uitwerking van de in de Wieringermeer ver- zamelde gegevens betreffende de spraak ordenen en registreeren van een verzameling kinderliedjes; ordenen bibliotheek en archief; voltooiing van een repertorium van de Neder- landsche dialecten en volkskunde; samen- stelling van een bibliographie der Nederland- sche letterkunde na 1880; het ordenen en op- plakken van courantenknipsels, personalia, enz. aan het gemeentearchiefmigratie- onderzoekingen; onderzoe knaar de misdadig- heid in 'n gedeelte van Nederland, completee- ring kaartencatalogus bibliotheek en leeszaal; ordening stukken bureau waterschapsarchie- ven; ordenen doopregisters van de Waalsche kerk; inventariseeren van het oude archief; alphabetische klajpper op de bevolkingsregis- ters van 1816186.1het maken van kaarten betreffende stedebouwkundige ontwikkeling en teekenen van woningtypen, woningstich- ting. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, wanneer ook door particuliere bedrijven werk zaamheden aan werklooze hoofdarbeiders worden opgedragen al zal uiteraard moeten worden zorggedragen, dat geen normale arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft, waaronder de tewerkstelling plaats vindt, diene het vol- gende De werklooze hoofdarbeiders zijn dezerzijds ingedeeld in 3 groepen, t.w.: groep 1 academisch gevormden; groep 2 middelbaar gevormden; groep 3 eenvoudig administratief geschool- den. De tewerkstelling mag in beginsel niet lan- ger dan een jaar duren, opdat de tewerk- gestelden weten, dat het hier gaat om een tijdelijken vorm van overheidshulp. Na ver- loop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat opnieuw tewerk stelling kan plaats vinden. Voor elk van bovengenoemde groepen is, in overeenstemming met de plaatselijke omstan- digheden en rekening houdend met het nor male werkverruimingsloon, een schaal van vergoedingen vastgesteld. Daarbij wordt mede acht geslagen op de meerdere of mindere practische ervaring van de tewerkgestelden. VERSCHE" VISCH. In De Tijd wordt melding gemaakt van een uitvinding voor vischverduurzaming. Versche visch, n.l. zooals de visschers die kennen, heeft men tot nog toe niet onder de massa kunnen brengen. Illllllllllfi BROOD: Bons 71 t/m 80 (Broodbonboekje). B Geldig tot en met Zondag 28 Juli, 1 elke bon rechtgevende op het koopen B van 100 gram brood. De bonnen, die g op dien datum niet zijn verbruikt, B blijven nog geldig tot en met 1 Augustus. Bons 81 t/m 90 (Broodbonboekje). Geldig gedurende het tijdvak van 1 29 Juli t/m 4 Augustus, elke bon jl rechtgevende op het koopen van B 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. SIIK ER Bon 66 (algemeen distributieboekje) 1 Geldig tot en met Vrijdag 16 Augus- B tus, recht gevende op het koopen van B 1 kg suiker. THEE OF KOFFIE: 1 Bon 85 (algemeen distributieboekje). I Geldig tot en met 2 Augustus, recht B gevende op het koopen van pond B koffie of ons thee. BLOEM OF MEEL: I Bons 75 en 90 (algemeen distributie- 1 boekje)Geldig tot en met resp. 26 1 Juli en 9 Augustus, recht gevende B op het koopen van pond tarwe- 1 bloem, tarwemel, boekweitmeel, rog- B gebloem, roggemeel of zelfrijzend M bakmeel. BOTER, MARGARINE EN VET: 1 Bons 67 en 68 (algemeen distributie- boekje). Geldig tot en met 28 Juli, B recht gevende op het koopen van 1 pond boter, margarine of vet. RIJST EN RIJSTEMEEL. Bon 95 (algemeen distributieboekje). I Geldig tot en met 11 Augustus, B recht gevende op het koopen van V2 1 pond rijst, gebroken rijst of rijste- 1 Bon 100 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 11 Augustus, recht gevende op het koopen van B pond havermout, gort, havervlokken B of grutten. MAIZENA, GRIESMEEL EN PUDDINGPOEDER. 1 Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 8 September, m recht gevende op het koopen van 100 gram maizena, griesmeel of 1 puddingpoeder. VERMICELLI, MACARONI EN SPAGHETTI. 1 Bon 110 (algemeen distributieboekje). B Geldig tot en met 8 September, B recht gevende op het koopen van 1 100 gram vermicelli, macaroni of I spaghetti. PETROLEUM: Petroleum-Distributiezegel gemerkt ,,Periode HI" geeft tot en met 11 Augustus recht op het koopen van 2 liter petroleum. B Inlevering opplakvellen met bons no. 80 1 gedurende de week 26 Juli t/m 1 Aug. J B Inlevering van toewijzingen, vorde- jj ringsbewijzen en industrie-coupures 1 1 door de grossjers op elken Maandag j| 3 met enveloppen MD 258 en ontvangst- J B bewijs MD 257 (elk artikel afzonder- B 1 lijk). Bllllllllllllllllllllllllll hi Maar waarom zou het niet mogelijk zijn, het publiek het geheele jaar door versche visch te verstrekken, die zijn origineelen smaak en voile aroma behoudt? De Harderwijksche Industrieel E. den Her der (bekend door zijn vruchtelooze campagne te>gen de afsluiting van de Zuiderzee) meent die vraag te hebben beantwoord. De bewerking is zdd, dat zonder bijvoeging van olie, azijn of andere ingredienten de haring in blikken bussen van onbepaald for- maat kan worden verpakt. Deze bussen mogen een tot twee weken open blijven staan, zonder gevaar voor bederf, zoodat dus uit blikken van ongeveer 50 kg in de vischwinkels ver- kocht kan worden. De uitvinder werd uitgenoodigd voor een demonstratie op het Rijksproefstation te Den Helder. De directeur, dr. Liebert, toonde zich zoo voldaan over het resultaat, dat hij zonder aarzelen het departement van oeconomische zaken met dit feit in kennis bracht. Dr. Lie bert stelde een tijdslimiet vast en daarbinnen zou de houdbaarheid van het product bewezen moeten worden. Het resultaat bevredigde volkomen, zoodat het Nederlandsche octrooi kon worden aangevraagd en verkregen. De uitvinder zocht ook contact met officieele Duitsche instanties. Daar was men eveneens zeer ingenomen met het product, zoodat ook het Duitsche octrooi werd verleend. Tot zoover het bericht van den medewer- ker van De Tijd. DE BEHANDELING VAN DE DUITSCHERS IN INDIE. Motiveering van de represailles. Een week geleden, schrijft de N. R. Crt., hebben de Duitsche autoriteiten op de dage- lijks in Den Haag gehouden persconferentie laten mededeelen, dat na de waarschuwing, welke zij reeds twee maanden geleden hadden laten hooren, hun geduld ten aanzien van de behandeling, welke de Rijks-Duitschers in Oost- en West-Indie ondergingen, ten einde was en dat zij tot represailles zouden over- gaan. Spoedig daarop zijn eenige honderden hier te lande met verlof vertoevende mannen en vrouwen, gouvernementsambtenaren, in hechtenis genomen en naar interneeringskam- pen in Duitschland overgebracht. Nog meer- deren zullen hen daarheen weldra moeten volgen. Gisteren hebben ter persconferentie de legatiesecretaris dr. H. Wissmann en de pressedezernent, de heer W. Janke, mededee lingen gedaan omtrent de omstandigheden, welke uiteindelijk tot de represailles genoopt hebben. Dr. Wissmann heeft van het lot dat de Duitschers in Indie getroffen heeft, een uit- voerig verslag gegeven, op grond van berich- ten, welke intusschen te Berlijn ontvangen waren. Men heeft, aldus dr. Wissmann, deze men- schen geinterneerd op plaatsen, die wegens het klimaat voor Europeanen wel zeer ongun- stig genoemd moeten worden. Men heeft hen ingeladen in vrachtauto's en in vrachtschepen en hen zelfs bij lange transporlen geen gele- genheid geboden ook maar een oogenblik uit te stappen. Hierdoor was de atmosfeer in de vervoermiddelen in hooge mate ongezond en velen hebben aan den lijve de nadeelige ge- volgen moeten voelen. In derde klasse wagons in Indie de wa gons voor inlanders en niet voor Europeanen heeft men de Duitschers vervoerd. Ten- slotte zijn zij in overvolle schepen overge bracht naar het eiland Onrust, een quaran- tainestation voor Mekkagangers, die daar op pestbacillen onderzocht worden. Verscheidene dagen heeft men de geinterneerde'n daar op stroomatrassen en zonder voldoende voedsel laten verblijven onder bewaking van Inland- sche militairen, die herhaaldelijk op geinter- neerden geschoten hebben, tengevolge waar van in een geval de dood schijnt te zijn ge- volgd. Ook het feit, dat de medische verzor- ging was overgelaten aan drie Joodsche art- sen onder de ge'interneerden, werd als een ernstige grief ondervonden. Dat ook de con- sulaire ambtenaren in Nederlandsch-Indie op deze wijze behandeld zijn, met uitzondering dan van den consul-generaal, die evenwel geen contact mocht onderhouden met zijn perso- neel, was daarenboven nog een schending van goed intemationaal gebruik. Het spreekt vanzelf, dat toen dergelijke be- richten te Berlijn binnen kwamen, de toch reeds ernstige verstoordheid van de Duit schers over het vasthouden van hun landge- nooten in onze overzeesche gewesten, tot hef- tige verontwaardiging steeg. Dezer dagen reeds he-men we aan de hand van eenige his- torische gegevens laten uitkomen, dat het geenszins ongewoon geweest zou zijn, wan- neer de overzeesche autoriteiten van inter- neeringsmaatregelen hadden afgezien of deze althans ten spoedigste ongedaan hadden ge maakt, al was het maar om de Rijks-Duit schers in de gelegenheid te stellen naar hun vaderland terug te keeren. Daarbij komt dat men intusschen in Indie toch ook wel vemo- men zal hebben, hoe voorkomend in Duitsch land zelf de daar wonende Nederlanders, in zonderheid de diplomatieke en consulaire ver- tegenwoordigers, mitsgaders de leden van de pers bejegend zijn; hoe spoedig ten aanzien van J de Nederlandsche krijgsgevangenen een spe- ciale order van den Fiihrer is afgekomen, wel ke hun invrijheidstelhng gelastte en hoe in ons land zelf de Duitsche autoriteiten alles gedaan hebben om ten spoedigste toestanden in het leven te roepen, welke de bezetting als zoodanig in vele gevallen nauwelijks voel- baar maakten. Wanneer ook dat nog geen vol doende aanleiding was om de ten aanzien van de Rijks-Duitschers in Nederlandsch-Indie ge troffen maatregelen te herzien, dan kwam j daar nog bij, dat gegeven nu eenmaal het feit, dat het moederland bezet gebied geworden was, grieven over deze behandeling noodzake- lijk hun neerslag moesten hebben op eigen landgenooten, iets waaromtrent het overzee sche gezag evenmin in twijfel gelaten is, of waaromtrent men dit in elk geval niet in twij fel heeft willen laten, want op desbetreffende telegrafische mededeelingen is nimmer eenig antwoord ontvangen. In het feit, dat er in de behandeling van de Rijks-Duitschers in Indie klaarblijkelijk geen verandering gekomen is, hebben de Duitsche autoriteiten bovendien aanleiding gevonden j om terug te komen op him aanvankelijk te- f genover het in ons land gedurende de vijf dagen van de ooriogshandelingen voorgeval- lene ingenomen standpunt. Toen de vijandelijkheden gestaakt waren en de capitulatie een feit was geworden, aldus gisteren de heer Janke, lag het in het voor- nemen van de Duitsche bezettingsautoriteiten om alles in het werk te stellen om een terug- keer van normale toestanden en verhoudingen zooveel mogelijk te bevorderen. Men was van plan niet meer te spreken over wat in het verleden was geschied; de aandacht was in de toekomst, op den wederopbouw gericht. Bij deze houding is wekenlang volhard. Maar bepaalde demonstraties en in het bij- zonder de hardnekkigheid, welke de overzee sche autoriteiten ten aanzien van de behan deling van de Rijks-Duitschers onder hun be- reik betoonden, hebben daarin thans veran dering gebracht. Hij wilde althans even den sluier oplichten, om te laten zien, dat niet slechts in Indie de Duitschers zich hadden te beklagen. Van duizenden en tienduizenden ooggetuigen gewaagde hij, die niet alleen be- reid waren om te verklaren, hoe onwaardig de behandeling van vele Rijks-Duitschers ge weest was, maar ook ven menschen, die voor pro-Duitsch door gingen. Hij waarschuwde er tegen, om wat daarvan reeds gepubliceerd was, als propagandistische overdrijving op te vatten, de feiten lagen anders. De heer Janke weidde dan uit over de be handeling welke de in de eerste dagen van Mei geintemeerde Duitschers ondergaan had den in Filmstad, in de strafgevangenis te Scheveningen, in de cavalerie- thans mare- chaussdekazeme te Amsterdam en op vele andere plaatsen. Zelfs het oude tuchthuis te Hoom, dat al jarenlangvjmiten gebruik was, werd bestemd voor de opneming van deze gemtemeerden. De menschen werden er met velen in veel te kleine cellen opgesloten en kregen in dagen tijds geen of onvoldoende voedsel. Ook elders in de interneeringskam- pen waren de hygienische toestanden erger- lijk. Nergens waren hehoorlijk functionnee- rende toiletten. Bovendien werden de gevan- genen, die slechts een uur per dag gelucht werden, voortdurend bedreigd met den dood, wanneer zij ook maar het kleinste vergrijp tegen de voorschriften begingen. Op het Cen traal Station te Amsterdam heeft men een trein, waarin ge'interneerden vervoerd wer den, eenige uren laten staan met de mitrail- leurs op de portieren gericht. Een vertegen- woordiger van het Duitsche Nieuws Bureau te Amsterdam werd aan handen en voeten geboeid in een kerker in het tuchthuis te Hoom geworpen. Niet alleen, aldus de heer Janke. behandel- de men de gewone Duitschers, die zich in Ne derland bevonden, op deze wijze. Ook het per- soneel van het Duitsche gezantschap werd niet overeenkomstig de bepalingen van het volkenrecht behandeld, in schrille tegenstel- ling met de wijze waarop het Nederlandsche gezantschapspersoneel en de Nederlandsche dagbladcorrespondenten te Berlijn behandeld zijn. De Duitsche gezant en zijn personeel zijn als het ware uit het gezantschapsgebouw aan den Langen Vijverberg gedrevan. In een an der gebouw van het gezantschap, aan de laan Copes van Cattenburch, zijn alle kasten open- Elke vergelijkende proef bevestigt U dit terstond. In tulben van 60, 40 en 25 cent. gebroken en is alles overhoop ge'naald. Diplo matieke en consulaire ambtenaren werden van hun gezin gescheiden en de accommoda- tie van het Hotel des Indes, waar zij werden ondergebracht, was voor het zeer talrijke per soneel lang niet voldoende. Alleen de vrouwen en kinderen konden een bed krijgen, de overi- gen sliepen op den grond. Daarbij is nog komen vast te staan, dat bij de toenmalige regeering het plan heeft voor- gezeten om, indien de tijd daartoe gereikt had, de Duitsche gemtemeerden alien naar Engeland over te brengen, zooals trouwens met enkele krijgsgevangen gemaakte val- schermjagers gebeurd is. Zooals gezegd, aan dit alles zou niet zijn herinnerd, wanneer niet ook de behandeling van de Rijks-Duitschers in Indie daartoe ten- slotte aanleiding gegeven had. Hoe hard de represailles zijn voor de men schen, die zij treffen, ontveinzen ook de Duit sche autoriteiten zich niet, temeer nog daar hun behandeling geheel overeen zal komen met hetgeen men hier meent te weten van wat er in Indie voorvalt. De Duitsche autoriteiten bereiken talrijke mededeelingen, waarin er op gewezen wordt, dat de menschen, die nu naar Duitschland zijn overgebracht, als eerbiedwaardige bur gers beschouwd kunnen worden, die het niet in hun hand hebben hoe de behandeling van de gemtemeerden in Indie is. Van Duitsche zijde erkent men dit gaame, men geeft toe, dat de ambtenaren, die gevangen genomen zijn, menschen zijn, op wier persoonlijk leven niets is aim te merken en die ook niet per soonlijk verantwoordelijk kunnen worden ge- steld voor wat er in Indie gebeurt. De auto riteiten in Indie dragen echter h.i. de verant- woordelijkheid voor het leed, dat deze men schen nu geschied. In ieder geval zullen de thans in Nederland gemtemeerden, naar Duitschland overgebracht, niet worden vrij- gelaten, voordat men van Londen uit of an ders in Indie zelf het bevel heeft gegeven de Duitschers daar uit de intemeering te ont- slaan en toe te laten tot de vrije uitoefening van hun beroep. Zoolang dat niet het geval is, heeft het geen zin om in afzonderlijke gevallen te komen pleiten, dat de geinterneerden eerzame bur gers zijn. Hetzelfde geldt voor de geintemeer de Duitschers. In deze uiteenzetting van Duitsche zijde is, vervolgt de N. R. Crt., de verantwoordelijk- heid Van de overzeesche autoriteiten nog eens in een helder licht geplaatst. Het is niet voor het eerst, dat wij een beroep op hen doen om deze verantwoordelijkheid wel te wegen en wij herhalen dat beroep. Het had eigenlijk niet noodig moeten zijn dit te doen op grond van zooveel redenen, als hier nog eens weer zijn opgesomd. Onder de omstandigheden, dat de actieve oorlogvoering tegen ons land reeds lang tot het verleden behoort en de bezetter in ons land inderdaad een toestand in het leven geroepen heeft, waaronder wij een we- deropleven ter hand hebben kunnen nemen, welke boven het herstel van de direct geleden schade uitgaat, is het reeds een eisch van menschelijkheid om individuen, van wie er velen de Indische maatschappij bovendien nut- tige en noodige diensten bewezen hebben, niet langer door bijzondere maatregelen te tref fen dan strikt noodzakelijk is. Dit besef moge alsnog geboren worden, nu men er zich reken- schap van moet geven dat gelijk lot de eigen landgenooten treft. DE ENGELSCHE KONING MET ZUN FAMIIJE NAAR CANADA? De Gazzetta del Popolo publiceert een arti kel van haar correspondent te Lissabon, waarin verklaard wordt, dat de Engelsche koninklijke familie reeds voorbereidingen treft voor haar vertrek naar Canada. Deze gertffchten, aldus het blad, worden daardoor bevestigd, dat de inspecteur van Scotland Yard, F. W. Cameron, de persoon- lijke veiligheidsattache van den koning op doorreis te Lissabon vertoefd heeft. Inspecteur Cameron kwam aan met een Amerikaansch schip, dat de laatste repa- trieerende Amerikaansche staatsburgers aan boord had Ook enkele Britsche groot-industrieelen en bankiers uit Londen bevonden zich aan boord. Cameron zou op het Britsche gezantschap te Lissabon een persoonlijk schrijven van koning George aan den hertog van Windsor hebben afgegeven. Het blad meldt verder, dat ko ning George waarschijnlijk met koningin Eli zabeth, de koningm-moeder en de hertogen van Kent en Gloucester de overtocht zal maken met een Britsch oorlogsschip, dat door lichte oorlogsvaartuigen geescorteerd wordt. Volgens Amerikaansche berichten zou 't koningspaar zijn intrek nemen te Ottawa. GROOT LUOHTGEVECHT BIJ DE THEEMSMONDING. Woensdag hebben, volgens te Londen bin- nengekomen berichten, Duitsche bommen- werpers, die door jachtvliegtuigen werden be- geleid, bij de Theemsmonding een aanval ge daan op een convooi. Verscheidene esquadril- les Engelsche jagers stegen op. Er ontstond een luchtgevecht, waaraan vol gens deze berichten meer dan honderd vlieg- tuigen deelnamen. Het aantal aanvallen, dat de Duitsche luchtmacht bij daglicht ondemeemt, is groo- ter geworden. Volgens Engelsche berichten zijn op verscheidene plaatsen in het Noord- westen en Noordoosten van Engeland, als- mede in het Zuidwesten van Schotland bom- men geworpen. Aan de Znidoostkust hebben bovendien twee aanvallen op schepen plaats gevonden. Bij een van deze aanvallen hebben zes Duit sche bommenwerpers naar schatting een hon- derdtal bommen geworpen. DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN AMKRIKA. Naar de correspondent van de New York Times te Washington schrijft, is de mogelijk- heid groot, dat eenige invloedrijke senatoren de komende presidentsverkiezingen zullen tegenwerken. Deze senatoren verzetten zich zoowel tegen een derden ambtstermijn van Roosevelt als tegen de bijna opgedrongen be- noeming van Wallace tot candidaat voor het vice-presidentschap. Een der senatoren ver- klaarde, dat wellicht -achttien bekende demo- craten zouden ,,gaan visscheh", in plaats van de verkiezingscampagne te steunen. Volgens een bericht uit Colorado Springs aan de New York Times zou Wendell Wilkie, de republikeinschen candidaat, medegedeeld hebben, dat een uit vier democraten samen- gesteld comitd is opgericht. Dit comite is vpomemens, een nationale, onafhankelrjke beweging in het leven te roepen, welke de verkiezingscampagne van Wilkie zal steunen en tegen de New Deal gericht is. Tot dit comitd behooren o.a. Douglas, die onder Roosevelt de leiding van de begrootingszaken heeft gehad, en Hanes, de gewezen onder- staatssecretaris van financien. BRITSCHE OORLOGSSOHEPEN UIT SINGAPORE VERTROKKEN. Domei meldt, dat volgens een betrouwbaar bericht uit Sjanghai, de Britsche vloot in de wateren van Oost-Azie Singapore heeft ver- laten. In ieder geval ontbraken het vliegtuig- moederschip Eagle (22.600 ton) en andere bodems in de wateren bij Singapore. In het Verre Oosten beschikt de Britsche defensie daardoor, aldus Domei, vrijwel niet over schepen. DE STATUS DER FRANSCHE BEZITTINGEN. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen medegedeeld, dat alle Fransche bezittingen in Noord-Afriika als door den vijand bezet gebied zullen worden beschouwd. Eveneens geschiedt dit met Noorwegen en Belgie. Voor Syrie be- staat een bijzondere status, daar dit een man- daatgebied is. De andere Fransche bezittingen zooals Indochina en West-Indie zullen bjj fi- nancieele transacties als onafhankelijk van Frankrijk worden beschouwd. BRITSCH CONVOOI VERNIETIGD. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen eenv Britsch convooi van vijf koopvaardijschepen, tezamen metende 17.000 ton, vemietigd. Bovendien is een ander vijandelijk koopvaardijschip van 4000 ton in brand gebombardeerd. DE HERTOG VAN WINDSOR NOG NIET NAAR DE BAHAMA-EILANDEN. De News Chronicle meldt, dat de hertog en hertogin van Windsor hun vertrek naar de Bahama-eilanden hebben uitgesteld. Zij ver- klaarden, dat zij geen gebruik kunnen maken van het Clippertoestel, omdat de neutrali- teitsbepalingen del Vereenigde Staten dit aan onderdanen van oorlogvoerende mogend- heden verbiedt. REEDS 280 SLACHTOFFERS VAN DE HITTHGOLF IN AMERIKA. Tot dusver zijn 280 menschen het slacht- offer geworden van de onverminderd aanhou- dende hdttegolf in de Vereenigde Staten. Aan de graanbeurs te Chicago stegen de maisprij- zen Woensdag met 2.5 cents per bushel, ter- wijl aangenomen wordt, dat de maisopbrengst in het Midden Westen en in de Westelijke staten als gevolg van de droogte en de hitte ver beneden de oorspronkelijke raming zal blijven. DE FRANSCHE KOLENMIJNEN FUNCTIONEEREN BIJNA NORMAAL. De Matin meldt, dat de Fransche steen- kolenmijnen slechts weinig onder de uitwer king van den oorlog geleden hebben. Alleen de tegenover het Saargebied gelegen mijnen zijn in September 1939 ontruimd. In de mijnen van Noord-Frankrijk is zoolang mogelijk ge- werkt. Na den opmarsch der Duitsche troe- pen is het bedrijf terstond weer in werking gesteld. Frankrijk kan wat zijn steenkoien- aanvoer betreft gerust zijn, zoodra de ver- voersmogelijkheden weer functioneeren. OOK SLOWAAKSCHE STAATSLIEDEN NAAR DUITSCHLAND. Op uitnoodiging van de Duitsche rijksregee- ring zullen de Slowaaksche staatspresident, Dr. Joseph Tiso en de Slowaaksche minister- president, Dr. Tuka, zich in den loop van deze week in gezelschap van den heer Sano Mach naar Duitschland begeven voor een kort be- zoek. Op een vraag dienaangaande is van be- voegde Duitsche zijde aan de pers medege deeld, dat de aanstaande bezoeken van Roe- meensche, Bulgaarsche en Slowaaksche staatslieden, in het algemeen ten doel hebben in het Zuid-Oosten den toestand in vredelie- venden zin te ordenen en te stabiliseeren. Economische vraagstukken zullen daarbij van veel beteekenis zijn. Donderdagochtend vroeg is de Roemeensche ministenraad onder voorzitterschap van den minister-president Gigurtu bijeengekomen. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat de minister-president de leden van het kabi- net op de hoogte heeft gesteld van de uitnoo diging door de rijksregeering en hun tegelij kertijd heeft medegedeeld. dat ook de Ita- liaansche regeering den Roemeenschen minis ter-president en den minister van buitenland- sche zaken tot een bezoek heeft uitgenoodigd. Gedurende de afwezigheid van den minister- president en den minister van buitenlandsche zaken zullen beiden worden vervangen door den plaatsvervangenden president van den ministerraad, Mihail. BUITENLANDSCHE BESTELLJNGEN MOGEN DE AMERIKAANSCHE DEFENSIE NIET SCIHADEN. De Britsche minister van luchtvaart, Lord Beaverbrook, heeft Woensdagavond in een radiotoespraak verklaard, dat de Amerikaan sche regeering toestemt in het bouwen van 3000 vliegtuigen per maand voor Engelsche rekening. Met den bouw zou onmiddellijk worden begonnen. Van deze mededeeling heeft men in mili- taire kringen in de Vereenigde Staten met verwondering en twijfel kennis genomen. Volgens de New York Herald Tribune noemen deze kringen het denkbeeld eenvoudig fan- tastisch. Op het oogenblik, aldus zeggen zij, kunnen nauwelijks 1000 toestellen per maand gebouwd worden; in Januari 1941 kan dit aantal ternauwemood tot 3000 gestegen zijn. Men heeft den Britschen inkoopsagent, Pur vis, ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat buitenlandsche opdrachten geen schade aan het nieuwe Amerikaansche wapeningspro- gramma mogen toebrengen. De New York Times herinnert er in dit verband aan, dat Lord Beaverbrook kort geleden ook reeds voorbarig een zoogenaamde overeenkomst met Ford heeft uitgebazuind, terwijl de on- derhandelingen in werkelijkheid mislukten. (D. N. B.) O.A. DALADIER ZAL ZIJN NATIONALITErr VERLIEZEN. De Fransche radio heeft, volgens United Press, commentaar geleverd op het besluit van de Fransche regeering, volgens hetwelk de Franschen, die Frankrijk tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder geldige reden hebben ver- laten, van hun nationaliteit vervallen kunnen worden verklaard. De spreker verklaarde, dat Daladier en enkele anderen, die er toe hebben bijgedragen, dat Frankrijk aan Duitschland den oorlog heeft verklaard, hun

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2